DE BILT WoiSOHEGty IN ScHEEPVAARTBERKHTEK VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: IJMUIDER COURANT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1932 Schip Verm. aankomst Laatste boxfeht Aalsum San Lorenzo Atreus Ned-Indie Aurora Midd. Zee Abodr Mendi Buenos Aires Antiochia Ned.-Indië Follonica Asterias Archangel Amstelkerk West-Afrika An na vore Archangel Agamemnon Levant Bodegraven Chili Barneveld Chili Bengkalis West-Indi'ë Brita Trangsund San Nicolas Botnia Mesane West-Indië Calypso Alexandrie Ceres Piraeus West-Indi'ë Delfland San Nicolas Dalemoor B. Aires Ella Archangel Elise Schulte Lulea Freiburg Ned.-Indië Fotis Rosariot Flandria Buenos Aires Farmsum San Lorenzo Fauna Midd. Zee Haarlem Chili Zuid-Afrika, v. Hoogo. Hennes Bourgas Harmonia Borga Isar Kobe Karlander Onega Larenberg Archangel Liri Buenos Aires Magdalena West-Indië Maria Stathaton Buenos Aires Myrmidon Ned.-Indië M. van S. Aldegonde Ned.-Indië Mul an Memel Neumark Ned.-Indië Naumburg Ned.-Indië Buenos Aires Orpheus Midd. Zee Ornefjell Mesane Oreste.s Hamburg F'- "s Ned.-Indië Constantza P C Hooft Ned.-Indië Para B. Aires Poelau Tello Ned.-Indië Porsanger Archangel Rietfontein Z.-Afrika, v. Hoogo. Recina Buenos Aires Romulus Braila Ra una Veitsiluoto Ruth I Archangel Rapid Parijs Saturnus Bourgas Sourt .Archangel Sosed Archangel West-Indië Trelawny Buenos Atrres Tawali Ned.-Indië. Tajandoen Ned.-Indië Trajanus West-Indië Trontpool San Nicolas Telamon Smyrna Vesta Midd. Zee Wilhelm Russ Kemi IJstroom W.-Afrika Zaanland Buenos Aires 26 Nov. 17 Nov. 14 Nov. 13 Nov. 26 Nov. 6 Nov. 5 Nov. 9 Nov. 16 Nov. 4 Nov. 28 Nov. heden 8 Nov. 8 Nov. 9 Nov. 4 Nov. 18 Nov. heden 12 Nov. 2 Dec. 4 Nov. 7 Nov. 28 Nov. 24 Nov. 29 Nov. heden 22 Nov. 7 Dec. 20 Nov 2 Nov. heden 8 Nov. 8 Nov. 8 Nov. 24 Nov. 30 Nov. 4 Nov. 4 Nov. heden 15 Nov. 5 Nov. 9 Nov. 19 Nov. 10 Nov 5 Nov. 30 Nov. 26 Nov. 6 Nov. 15 Nov. 7 Nov. 24 Oct. vertrokken. 30 Oct. van Perim. 31 Oct. van Palermo 1 Nov. van Teneriffe 22 Oct. van Mexico 31 Oct. van Gibraltar 26 Oct. vertrokken 1 Nov. van Lagos 29 Oct. vertrokken 2 Nov. van Triest 3 Nov. te Antwerpen. 28 Oct. van Callao 2 Nov. van Port Said 28 Oct. vertrokken 28 Oct. te Montevideo. 31 Oct. van Aaalesund 26 Oct. van Pto. Plata 31 Oct. vertrokken 1 Nov. vertrokken. 1 Nov. van Barbados 4 Nov. te Antwerpen 25 Oct. van St. Vincent. 29 Oct. vertrokken 29 Oct. vertrokken 29 Oct. van Perim 1 Nov. van Ouessant 30 Oct. van Fern. Noronha in lading 1 Nov. van Messina 28 Oct. van Curacao 22 Oct. van Mombassa 2 Nov. van Stamboul. 1 Nov. van Elseneur 29 Oct. van Colombo 27 Oct. vertrokken 28 Oct. vertrokken 26 Oct. vertrokken 26 Oct. van Barbados in lading 29 Oct. van Belawan 2 Nov. van Batavia 28 Oct. vertrokken. 1 Nov. van Colombo. 28 Oct. van Batavia 20 Oct. te San Nicolas 28 Oct. van Georgetown 2 Nov. van Valencia 22 Oct. vertrokken 3 Nov. vertrokken 29 Oct. van Pt. Said. 28 Oct. van Gibraltar - 1 Nov. van Genua. 23 Oct. vertrokken 30 Oct. van Sabang In Jading 23 Oct. van Dakar 15 Oct. te Diamante 26 Oct. vertrokken 28 Oct. vertrokken 24 Oct. vertrokken 31 Oct. vertrokken 27 Oct. te Patras 25 Oct. vertrokken 29 Oct. vertrokken 29 Oct. van Pto. Batavia 1 Nov. van Las Palmas 3 Nov. te Londen. 1 Nov. van Padang 16 Oct. van t. au Prince, in lading 30 Oct. van Gibraltar 1 Nov. van Lissabon 1 Nov. vertrokken. 28 Oct. te Kotonau 30 Oct. van Montevideo Groote diepgang. Het naar Batavia vertrokken motorpassa- gierschip Joh. van Oldsbarneveldt passeerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 82 d.M. Verlaging passageprijzen. Met ingang van 1 dezer zijn de passage- prijzen met de schepen der Holland-Afrika Lijn voor de vaart via Kaap de Goede Hoop eenigszins doch die voor de vaart via het Suezkanaal belangrijk verlaagd. In verboden water. De Duitsche stoomtrawler Heinrich Beer man n uit Wesermündë is door een Noorsch politievaartuig opgebracht wegens het vis- schen binnen de bepaalde zeegrens. Weer in de vaart. Het sedert October van het vorig jaar te Rotterdam opliggend. Nederl. stoomschip Towa is weer in de vaart gebracht en vertrok naar Hamburg om voor Zuid-Amerika te laden. Aangekomen. 3 November: Gateshead ss. New Castle Deucalion ss. West-Indie. Rijnstroom ss. Leith. Alcinous m.s. Bremen. Altona ss. Macassar. Vechtstroom ss. Huil. Nid'd ss. Goole. 4 November: Brita ss. Trangsund. Harmonie ss. Borga. Roek. ss. Londen. Orestes ss. Hamburg. Tawali m.s. Batavia. Elise Schulte ss. Lulea. Vertrokken: 3 November: W. G. Marshall m.s. Thorshavn. Atos s.s. -Gothenburg. Alster ss. Hamburg. Monte Bianco ss. New-CaStle Gallium ss. Rotterdam. Delphinus ss. Dunston. Ariadne ss. Hamburg. Triton ss. Hamburg. Nero ss. Pasajes. Trito ss. Rotterdam. Rhea m.s. Rotterdam. Hercules ss. Barcelona. Tringa ss. Liverpool. Albania ss. Hamburg. Russische Staatsvloot. Naar verluidt heeft de Sovjetstaat het stoomschip Anhalt van. den Norddeutschen Lloyd aangekocht en wordt op het oogen- blik nog onderhandeld over den aankoop van meer schepen dezer reederij. Loodswezen. De directeur van het Loodswezen in het 4e cn 5e district te Rotterdam, Kapt. ter Zee N. J. van Laer, is bevorderd tot Schout bij Nacht en tegelijkertijd is hem de functie van inspecteur-generaal van het loodswezen op gedragen. BESOMMINGEN 4 NOVEMBER. Logger: KW. 5 f 260. Kotter: S 66 f 330. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.70. Tong per K.G. f 1.40—0.95. Kleine schol per kist f 225.80. Wijting per kist f 1.55—0.75. Radioverbinding met schepen. De navolgende schepen zijn Vrijdag 4 No vember 1932 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-radio Chr. Huygens Colombia, Costa Rica, Flan- dria, Houtman, Indrapoera, Joh. v. Olden- barnevelt, Kota Baroe, Marn. v. St. Aldegon- de. P. C. Hooft. Poelau Laut, Poelau Tello, Sibajak, Van Spilbergen, Tasman, Zeelandia. IJMUIDEN PERSONALIA. D? beer J. Th. Verzijlbergh heeft ontslag genomen als lid van die Commissie van Toe zicht op het Lagier Onderwijs. DE BELASTING OP TOONEEL- VERTOONINGEN. De directie der Bioscoop- en Sclhouwfburg- Exploitatie .Thalia" heeft zich met een ver zoek tot B. en W. gewend, om verlaging van belastingen op tooneelvertooningen van voor stellingen na het gewone sluitingsuur. UITSLAG VERLOTING KONING WILLEM'S- HUIS. Donderdgavond vond onder toezicht van politie en bazar-commissie de verloting plaats ten bate van het Koning Willemshuis. De uitslag is als volgt: No. 353 schemerlamp met kap. No. 73 schemerlamp zonder kap. No. 412 orgel. No. 910 sprei. WINTERLEZING. Uitgaande van het comité voor Chr. Win- terlezing zal Donderdagavond 10 Novem ber a.s. in de Ned. Herv. Kerk (IJmuiden- Oost) een lezing wonden gehouden. Als spre ker zal optreden Dr. M. H. A. v. d. Valk uit Rotterdam met het onderwerp: „De hemel in ontroering over de catastrophale tijden". Als tweede spreker is uitgenoodigd Ds. N. Buff-y eveneens te Rotterdam met als onder werp: „De Navolging van Christus". SPEELTUINVEREENIGING „CENTRUM". Burgemeester en Wethouders hebben aan mej. E. Vijlbrief, hoofdleidster van het club werk der Speeituinvereeniging „Centrum" vergunning verleend tot het gebruiken van een lokaal van de bewaarschool aan de Pres. Krugerstraat gedurende de maanden No vember en December en van een lokaal van de openbare lagere school A gedurende de maanden Januari t.m. April 1933 en wel op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 56 1/2 uur. CONCERT „VOORWAARTS". Op 't concert dat door de Arbeiders Muziek- vereeniging „Voorwaarts", directeur de heer D. Horst, Zaterdag 12 November a.s. in „Flo ra" gegeven zal worden, zal het volgende programma ten uitvoer worden gebracht. 1 Rotgardisten-Marsch Joh. Boers. 2 Ouverture Joyeuse Kéler Béla. 3 Le Trouvère( Potpourri Verdi 4 Stars and Stripes Sousa. Pauze. 5 a Kwartet no. 2 Haydn. b Melodies de Chopin (Voor vier koper instrumenten). 6 Solo de Concert Edmond Avon. (Voor klarinet met pianobegeleiding). 7 Les Sabots de Suzon H. Star. 8 Dolores, wals E. Waldteuffel 9 Marsch der Internationale Van Overbeeke. NUTSSPAARBANK In de maand October 1932 werd ingelegd a. Kantoor Julianakade 17.874.26 b. Kantoor Willebvordstraat ia.423.54 c. Kantoor Santpoort 1.592. Totaal en terugbetaald: Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort 34.889.80 9.537.55 13.600.01 17.— Totaal 23.154.56 Meer ingelegd dan terugbetaald 11.735.24 Het saldo-tegoed op 31 October 1932 bedroeg 834.312.— Het said o-tegoed op 1 November 1932 bedraagt 846.047.24 Uitgegeven werden 23 .nieuwespaarbank- dolkjes en ïhgetrokkenö-. spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven .hoekje droeg he o num mer 2704. DE KLOKKEN VAN CORNEVTLLE. In het Thalia-Theater ging Donderdag avond de tweede uitvoering der operette „de Klokken van Cornevilïe" voor een bijna uit verkochte zaal. Ook nu weer oogstten koor en solisten veel succes mede doordat de opvoering aan spel- qualiteitsn belangrijk gewonnen had. Met veel animo werden de verschillende rollen vertolkt en het spel der hoofdpersonen, spe ciaal Jean Grenlcheux en Serpoletté verwierf menig open doekje. Het koor had zijn gelukkige momenten, vooral daar het contact tusschen orkest en „boven""door een gewijzigde opstelling van den „Kunstkring" aanmerkelijk verbeterd was. Aan het einde van den avond heeft de heer Ferd Osendorp de beide dames, die zulk een belangrijk aandeel in het succes hadden, namens het bestuur van de R.-K. Operette- vereêniging „Zang en Vriendschap" met een enkel woord dank gebracht voor al hetgeen zij ge'presteerd hebben. Haar werd een bloe menhulde aangeboden. Tevens sprak hij woorden van erkentelijkheid tot de andere solisten en het koor. Slechts de dirigent werd niet genoemd! Den heer Jan Nibbering, die door ernstige studie „Zang en Vriendschap" zoo ver ge bracht heeft en die ook dezen avond weder om vlot en geanimeerd de algeheele leiding voerde, komt zeer zeker het leeuwenaandeel van het terecht geoogste succes toe. Regisseur Holt-slag zwoegde achter de schermen opdat alles zoo veel mogelijk zon der hiaten zou verloop en. Nu wacht de vereeniging het- optreden voor den KRO-microfoon op Dinsdag 6 Dec. a.s.! W HAARL. ORKESTVEREEN. Zondagavond a.s. 8.15 uur zal de H.O.V. In de Haarlemsche Gem. Concertzaal een Volks concert geven onder leiding van haren diri gent Frits Schuurman en waaraan als solist zal medewerken: Jan Couvée, piano. Het programma bevat twee werken van Beethoven, Ouverture Coriolan en het derde pianoconcert, de Algerijnsche Suite van Saint Saëns en fragmenten uit de opera „Louise" van Charpentier. BEVERWIJK DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING In verband met de onregelmatigheden bij de werkverschaffing hier ter plaatse, werd Woensdagmiddag door de contactcommissie een bespreking gehouden, welke door alle le den werd bijgewoond en waarin o.m. naar voren kwamen verschillende wenschen en bezwaren. Zoo werd van de zijde der arbeiders-verte genwoordigers gewezen op het h.i. te lage contract-loon, hetwelk, niettegenstaande dit werd opgevoerd van 65 tot 8'5 cent per meter, nog niet voldoende zou zijn om te komen tot het z.g.n. garantieloon van 38 cent per uur. Bij de werkverschaffing hadden enkele leden een paar dagen controle uitgeoefend en, voor zich, den indruk gekregen, dat er inderdaad wel behoorlijk werd gewerkt. En hieruit kwam voort de vraag, wie nu toch eigenlijk dien meterprijs wel bepaalde. Uit informatie bij het yrije bedrijf zouden de loonen daarin, voor denzelfden arbeid, veel gunstiger zijn. Dan een verzoek om nog te trachten, trainingstoeslag te verkrijgen. En. zoo mo gelijk, kindertoeslag. Is er, zoo werd gevraagd wellicht een bron aan te wijzen, waaruit de gemeente een toeslag zou kunnen geven aan hen, die door gebrek aan routine of vol doende vakkennis, niet tot 38 cent per uur zouden kunnen komen. Een niet minder belangrijk punt bleek de aangelegepJieid of werklooze arbeiders, welke nog uitkeeringsdagen tegoed hebben uit hun werkloozenkas, verplicht kunnen worden om eventueel werk bij de werkverschaffing ts aanvaarden. Hierop geeft- de praktijk, door dat de minister zich hierover reeds had uit gesproken bij de beslissing over een ingeko men bezwaarschrift betreffende een analoog geval, een bevestigend antwoord, doch daar naast had het Verbondsblad, r.-k. volkskrant juist een dezer dagen een bericht gepubli ceerd, als zou van de zijde van het depar tement deze vraag ontkennend zijn beant woord. (Bij een direct ingesteld onderzoek verklaarde de rijksdienst der W. V. en A. B. dat inderdaad ook deze arbeiders voor de werkverschaffing aangeboden arbeid dienen te aanvaarden, op straffe, bij weigering, van bezwaar tegen kasuitkeeringen, benevens uit sluiting van verdere steunverleening). Verder werd huurtoeslag alsnog bepleit, waarbij verwezen werd naar Alkmaar. Hierop werd van de zijde der vertegen woordigers van het gemeentebestuur gewe zen op de noodzakelijkheid om, nu de meter- prijs met 20 cent werd verhoogd, men eerst ernstig het bewijs had moeten leveren, als zou deze nog niet tot- 38 cent uurloon kunnen voeren. Dit kan nimmer geconstateerd wor den bij arbeid van enkele dagen. Dan gaat het ook niet aan voor de georganiseerden om. zonder eenig overleg met de betrokken afdeelingsbesturen of gemeentediensten, het werk neer te leggen, hetgeen door de organi saties eveneens als een fout wordt aange merkt. De hierbij betrokken diensten, als be drijf openbare werken en arbeidsbeurs, heb ben de stakende arbeiders hierop gewezen en noch zij, noch het gemeentebestuur zelf, kunnen met het door hen geformeerde z.g.n. stakmgscomité in bespreking treden. Er is thans een contactcommissie, alle organisa ties hebben gelegenheid gehad daarin haal ver tegennwoordigers te benoemen en heb ben derhalve georganiseerden eenvou dig zich te wenden to.t hen, of hun resp. afd. bestuur. Wat de huurtoeslag betreft, het gemeente bestuur was in deze diligent en heeft zich hierover reeds met den Haag in ver binding gesteld. En voor zoover het mogelijk zou blijken iets, wat dan ook, te kunnen be reiken voor de tewerkgestelden, zoo zullen de betrokken organisaties steeds den wet houder of het gemeentebestuur bereid vinden zich daarvoor in te spannen. Doch daarnaast hebben de arbeiders zelf te zorgen, zich zoo veel mogelijk aan te passen aan de buitenge wone toestanden en zich niet direct te ver zetten tegen maatregelen of bepalingen, welke van hoogerh&nd eenvoudig worden genomen of gedicteerd en door de gemeenten moeten worden nagekomen. Dit vooral, om deze werkverschaffing niet in een algeheel miscrediet te brengen bij den minister. Elders toch worden verschillende werken ook in werkverschaffing uitgevoerd, zijn de bepa lingen niet gunstiger, in sommige gemeen ten zelfs ongunstiger en heeft het werk daar een normaal verloop. Mocht het blijken, dat de voorwaarden, in deze gemeente werkelijk niet tot een garantieloon kunnen leiden, dian zullen B. en W. ongetwijfeld een nader on derzoek aanvragen. Hierbij werd een krachtig beroep gedaan op de organisaties, om de stakende leden op de ernstige gevolgen van hun houding te willen wijzen-. STICHTING KATHOLIEKE KRING Donderdagavond opende de Stichting „Ka tholieke Kring" haar vijfde winterseizoen met een tooneelvoorstelling in het K. S. A.- gebouw. Voor de eerste maal trad voor de Kringleden het Gezelschap Verkade op met het blijspel „Mijnheer Kazehart", een blij spel, dat als in den tijd van Breêro, de zin spreuk voert: de brutalen hebben de halve wereld, de schuchteren krijgen de betere helft. Het gezelschap Verkade gaf dit blij spel van I-an Hay in een prettig, luchtig tempo; het werd een brillante vertolking, waarbij niets was, dat stoorde en niets dat uit den toon viel. Paul Huf gaf een onver deeld prachtige creatie van Lemuel K. Mug, den schrijver, die een zót is en een praat- vaêr, maar die zich tevens volkomen bewust is van eigen onbelangrijkheid, Cor Hermus heeft een in alle opzichten voortreffelijke uitbeelding gegeven van den linkschen stot teraar Poe Pinch, die een zoo zuiver mensch was. Verder telde de bezetting haar leden Georgette Rejewsky als Daphne, Mies Clous als Mary, en Auk v. d. Moer als Myra, ter wijl verder Hans van Meerten opviel als Aubrey. De goedverzorgde vertooning oogstte een uitbundig succes bij de Kring-leden, die zeker met genoegen met het gezelschap Ver kade hebben kennis gemaakt. VELSEN DE LOONSVERLAGING BIJ DE PAPIER FABRIEK. Heden (Vrijdag) avond belegt de R.-K. Fabrieksarbeidersbond ,St. Willebrordus" een tweetal ledenvergaderingen in het vereni gingsgebouw, in welke vergadering de heer van Brussel, lid van het hoofdbestuur mede- deeling zal doen van de resultaten der derde conferentie, jl. Donderdag inzake de voor stellen tot loonsverlaging gehouden tusschen de directie en de betrokken hoofdbesturen. De vergaderingen vinden plaats te 8 en 10 uur voor de verschillende ploegen. Een soortgelijke' vergadering vindt plaat-s Zondagmorgen 10 uur in Hotel de Prins, nl. van de Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders. DE NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ TE VOLENDAM. Voor de Arrondissements-Rechtbank stond terecht de veldwachter van Volendam, die na eèn twist met twee inwoners van het dorp een van hen zoodanig met zijn sabel had ge stoken, dat de dood den volgenden dag in trad. De verdediger van verdachte, mr. Van Löben Seis heeft vrijspraak gevraagd. BURGERLIJKE STAND VELSEN Geboorten: G. MulderSchuur d.; M. Bos manvan Leeuwen z.; J. KlepperToil d.; M. M. Smits'die Ruyter d.; J BalKoirf d; G. J. Scheen aardde Graa-f d. Overleden: Jan van der Wal 2 j., z. v. J. v. d. Wal: Johannes Peil rus Mulder 44 j. echt gen v. M. J. v. Noort; Jan Motoron 70 j. wed. van M. v. Baausen; Pister Sanders mn dier Plaat 60 j., ec'htgiein. van R. Raven. meldt i Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Munchen. Laagste barometerstand 750.5 m.M. te Aberdeen. en voorspelt: meest matigen aanvankelijk wellicht krach, tigen Zuidelijken tot Westelijken wind. Half bewolkt later toenemende bewolking en wei- licht een weinig regen. Iets kouder. Barometer 764 m.M. Stand hedenmorgen 9 uur (Veranderlijk) NeigingStilstand. Thermometer Hoogste stand gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuiden 56 P. 47 P. 49 p, Oct.-Nov. 4 WATERSTAND. Hoog water v.m. n.m. 6.59 7.25 8.06 8.40 9.24 10.02 BUITENLAND HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSOHLAND. De staking bij de Berlijnsche Verkeers- maatschappij (B.V. G.) is ook Donderdag rustig verlcopen, enkele samenscholingen uitgezonderd. In totaal werden tot 9 uur door de politie 105 personen, grooten deels posters en vlugschrift verspreiders gearresteerd en ter beschikking van de politieke politie ge steld. De gearresteerden werden, nadat pro cesverbaal was opgema? weer op vrije voeten gesteld. In het Z.W. van Berlijn werd een bestelauto, waarmede personen zouden worden vervoerd, omvergeworpen. Gisteravond werd in het loon geschil bij de Berliner Verkehrs Gesellschaft de volgende arbitrale uitspraak gedaan: De loonen wonden voor allie categorieën, met uitzondering van de vrouwen die de ver- voerkaartjes uitgeven, met twee pf. per uur verlaagd. De loon overeenkomst geldt tot en met 31 December 1932. De opzeggingster mijn is vier weken. Het „manteltarief" wordt tot 31 Maart 1933 verlengd. De opzeggings termijn bedraagt hiervoor zes weken en geldt overigens, indien het niet wordt op gezegd voor den tijd van een jaar. De vakorganisaties hebben deze uitspraak afgewezen. De B. V. G. heeft erin toege stemd. Om half negen zij n de voorbesprekin gen begonnen betreffende de bindend-ver klaring bij den Rij'ksb emiddelaar voor het district Brandenburg. Het scheidsgerecht voor Groot-Berlijn heeft deze uitspraak bindend verklaard. De B.V.G. heeft zich vervolgens ineen proclamatie, tot alle werknemers gewend met de opwekking het werk op zijn laatst heden Vrijdagmiddag om 2 uur te hervatten. Anders zal ontslag plaats, hebben-. De Rijkspresident der N.S.D.A.P. deelt be treffende de staking bij de Berlijnsche Ver- keersmaatschappij mede: De Nationaal socia listen laten niet toe, dat onder de regee- ring-Von Papen- het levenspeil van Duitsche arbeiders op een nog lager peil wordt ge steld dan op grond van de noodverordening welke op onbekende wijze slechts ten gunste van de groote banken is, zonder dat overigens ook maar het minste vooruitzicht bestaat voor een- werkelijke verbetering van het be drijfsleven. De nationaal-socialisten staan veeleer op het standpunt dat alle verdere loonsverlagin gen met het oog op d-e daardoor veroor zaakte vermindering van de koopkracht voor alles nieuwe schade zal meebrengen voor het geheele bedrijfsleven. Derhalve behartigt de N.S.D.A.P. de belangen- van allen door direct deel te nemen aan de staking- bij' de B.V.G. ter voorkoming van voor het bedrijfsleven schadelijke loonsverlagingen. De gouw Berlijn der N.S.D.A.P. publiceert door bemiddeling van den Pruisischen pers dienst der N.S.D.A.P. de volgende verkla ring nopens de staking bij de Berlijnsche Verkeersmaatschappij „Wij nationaal socialisten erkennen de eischen der werknemers bij de verkeersmaat schappij. Wij zullen niet toelaten dat onder het regiem-Papen het levenspeil der Duit sche arbeiders zal worden verlaagd tot be neden dat van Chineesche koelies. Opgepast. Geel nationalist socialist verrichte onder- kruiperswerk". Van nationaal-socialistische zijde wordt voorts medegedeeld, dat een definitieve be slissing van de nat.-soc. stakingsleiding Don derdagavond nog niet was ge'nomen. Vrij dagmorgen zal zij haar standpunt bepalen. De politie heeft in verband met de ver- keersstaking de Berlijnsche districtsleiding van de R.G.O. gearresteerd. De leden van de groep hielden een vergadering met het doel een solidariteitsstaking van de gas- water en electriciteitsbedrijven af te kondigen. In totaal werden 52 functionarissen gearres teerd. De Berlijnsche bladen wijden groote aan dacht aan de verkeersstaking. Alle bladen, met uitzondering van de communistische, leggen er den nadruk op dat nationaal-socia listen en communisten arm in arm in staking zijn gegaan. „Lokalanzeïger" schrijft: Dit is dus het economisch-politieke program van de Ber lijnsche nationaal-socialisten: een politieke staking arm in arm met de communisten, niet een staking naar aanleiding van loon- eischen. Het is de brutale uitbuiting van de staking voor politieke „Hetze". Dit is de zui verste vorm van den politieken klassenstrijd. „D. A. Z." verklaart: Een dergelijke sta king is grotesk bij een werkloozencijfei' van zes millioen. Zoo iets kan door een autoritair staatsbestuur niet worden geduld. Het is bij zonder betreurenswaardig dat de nationaal- socialisten in volkomen overeenstemming met de „proletarische" oplossing, waaronder zij dezen verkiezingsstrijd voeren, zich ter be schikking hebben gesteld voor de communis tische staking. „Vossische Zeitung" schrijft: Deze broe derlijke samenwerking van nationaal-socia listen met- communisten bij de ensceneering van een staking is niets nieuws, maar het is voor de eerste maal dat het in zoo een groo ten omvang en zoo duidelijk naar voren komt,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2