De Ontwapeningsconferentie. Amstel's berg. Liefde de Sterkste Pas Vijftien jaar geleden.... |jmuider courant vrijdag 4 november 1932 Herriot's Verrassing. Frankrijk stelt militielegers voor en stemt toe in een wijziging der ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles. Zwitsersche voldoening. Herriot en de kwalitatieve ontwapening. Soepeler veiiigheidseischen. Genève, 31 October 1932. pe Fransche minister-president heeft ons n geweldige en aangename verrassing be zorgd. De berichten in de Fransche pers had den ons reeds er op voorbereid, dat Herriot niet betrekking tot de veiiigheidseischen heel wat inschikkelijker zou zijn dan vorige Fran se minister-presidenten geweest waren, en Eveneens was het ons daaruit reeds gebleken, dat Herriot een nieuwe verkorting van den Franschen militairen diensttijd zou inwilli gen, om daardoor het zuiver defensieve ka- rakter van het Fransche leger nog duidelij- Lr doen uitkomen. Met geen woord was in de Fransche pers echter over juist het be- langrijkste gedeelte van het nieuwe Fransche constructieve" ontwapenings- en -veilig heidsplan gesproken, dat Herriot's rede in de Fransche Kamer ons onthuld heeft-: Frank- jjjh's bereidwilligheid, om het Fransche le ger geheel in een militieleger naar het Zwit sersche model te veranderen, mits dit voor beeld algemeen, nagevolgd zou worden, en in verband hiermede tevens Frankrijk's toe stemming tot een wijziging van de tot dus verre steeds voor onaantastbaar gehouden ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles! Herriot zal in een wijziging van de aan Duitschland opgelegde ontwapeningsbepa lingen zeker niet luchthartig hebben toege stemd. ik kan mij denken dat ook zelfs menig Nederlandsch pacifist het weinig aan trekkelijk vindt, dat Duitschland thans we der den algemeen en dienstplicht zou mogen gaan invoeren en de ge'heele Duitsche jeugd onder de wapenen roepen. Herriot heeft ech ter begrepen, dat een beroepsleger van 100.000 man, zooals de Duitsche Rijksweer, steunend óp verbitterde nationalistische jeugdorgani saties, een grooter gevaar oplevert dan een volksleger met korten diensttijd, zooals het Zwitsersche militieleger. Bovendien zal Her riot wel niet hebben voorbijgezien, dat nog een laatste poging ondernomen moest wor den, om Duitschland van een eenzijdige ver breking van de ontwapeningsvoorschriften van Versailles en een nieuwe Duitsche her- bewaping, ook wat het materiaal betreft, af te houden. Door thans voor te stellen, dat in alle landen tot de schepping van een militie leger zal worden overgegaan, heeft Herriot althans met betrekking tot het personeel der landmacht den Duitschen gelijkgerechtig- heidseïsch ingewilligd en daardoor een ver dere afwezigheid van Duitschland van de Ontwapeningsconferentie bemoeilijkt. In Zwitserland heeft men natuurlijk met groote voldoening Heirriöt's pleidooi voor militielegers begroet. De Zwitsers hebben steeds betoogd, dat van een pacifistisch standpunt de aanwezigheid van militielegers in alle landen het beste zou zijn. Zelfs de legers van Nederland en de andere kleinere staten zijn naar Zwitsersche opvatting nog niet op één lijn ite stellen met het Zwitser sche militieleger, welks militairen uitsluitend voor een zeer korten oefentijd en voor nog kortere herhalingsoefeningen -ondier de wape nen zijn, zoadat zelfs 'n oorlogzichittigie Zwit sersche regeering (wat echter iets ondenk baars is!) nimmer een graat aantal goed- geoefende en in militairen geest opgevoede soldaten ite barer beschikking zou hebben. Het zijn itrouiwiens niet slechts de Zwitsers, diie steeds de algemeene navolging van het Zwitsersche miiliitiestelsel als het beste resul taat der Ontwapeningsconferentie aanbevolen hebben. Reeds Jaurès Ibepilieitte in 1914 de gir-ooite voordeelen van vredesoiogpunt uit van de militielegers en geen minderen dan Lord Cecil en de Brouekère hebben herhaaldelijk in de voorb'ereidingscommissie-Loudon ver klaard dat het grootste oroiliogsgewaar zou ge weken zijn, indien alle Staten slechts een militaeleger hadden, dat -tot geen aanvals oorlog geschikt is. Zoo zien wij, dat ondanks alle pessimisme van de ongeloovige Thomassen aai dit zoo genaamd voor die •ontwapenangsgedaohte zoo rampzalige jaar twee der machtigste regee ringen voorstellen gedaan hebben, die nog een paar jaren geleden voor absoluut fantas tisch waren gehouden: het Amerikaansche voorstel de geheele wereldbewapening met één derde te verminderen, het Fransche voor stel tot algemeene invoering van militie legers en 'tot wijziging van de militaire be palingen van VersaillesEn dan durft men nog beweren, dat de internationale opvat tingen niet vooruit zouden gaan! De Duitsche regeering heeft bet optimisme dat hier terstond door Herriot's verrassing gewekt was. nog versterkt door de verklaring dat zij Herriot's plan ais grondslag van dis cussie aanvaardt, onder het voorbehoud na tuurlijk dat de door Duitschland gewenschte lelijkheid van recht ook op andere punten dan de legerinrichting erkend zal worden. Dit voorbehoud is redelijk, omdat Herriot in zijn rede over de aan Duitschland verbo den, doch aan de andere mogendheden nog ter beschikking staande zoogenaamde „aan valswapenen" geen woord gezegd heeft. Het schijnt mij echter, dat dit eigenlijk vanzelf sprekende Duitsche voorbehoud tot geen al te groote moeilijkheden zal leiden. Want het ligt geheel in de lijn van Herriot's denk beeld, om door de algemeene invoering van militielegers het zuiver verdedigende karak ter der strijdmachten naar voren te bren gen, dat hij dan ook ten aanzien van het oorlogsmateriaal de wapenen van aanval zooveel mogelijk wil afschaffen. Herriot's voorstel, om aan het personeel der landmacht een uitsluitend defensief karakter te geven, moet logisch tot de zoogenaamde „kwalita tieve" ontwapening, de afschaffing der aan Duitschland bij het verdrag van Versailles verboden aanvalswapenen leiden. Intusschen, hoe bemoedigend Herriot's ,,ontwapenings"-plan ook is, het zou nog geen praktische beteckenis hebben, als zijn „veiligheids"-plan nog even onaannemelijk voor Amerika en Engeland zou zijn als het plan-Tardieu. Gelukkig heeft Herriot echter ook in dit opzicht getoond, dat hij al het mogelijke wil doen ter bereiking van een succesvol einde der Ontwapeningsconferen tie. Herriot verlangt niet langer van alle staten dezelfde veiligheidswaarborgen. Zijn plan is veel soepeler en heeft daardoor veel grooter kans aangenomen te worden. Van alle staten ter wereld verlangt hij verplichte arbitrage en medewerking bij het interna tionale toezicht op de naleving der ontwa- peningsconventie. Van alle Volkenbondssta ten verlangt hij een uitdrukkelijke bevesti ging, dat zij de sanctie-verplichtingen van art. 16 van het Volkenbondsverdrag loyaal zullen nakomen. Van Amerika verlangt hij het door Stimson zelf reeds aanbevolen „con sultatieve pact' voor het geval van oorlog dreiging. En van de Staten in Oost-Europa wenscht hij het sluiten van een regionaal verdrag, waartoe ook Frankrijk zal toetreden en waarbij deze staten elkander militairen steun tegen een aanvaller beloven. Ieder het zijne! is blijkbaar op dit punt de leuze van Herriot geweest, wiens plannen menigeen hier als het keerpunt ten goede op den lij densweg der Ontwapeningsconferentie be- schouwt! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. AUTOSPUIT OP DE MENIGTE INGEREDEN. Zes menschen gewond. PANIEK BIJ EEN BRAND TE WILDERVANK WILDERVANK, 3 Nov. Hedennacht om streeks vier uur werd brand ontdekt in de groote boerderij van den heer Nieboer, staan de naast de Ned. Herv. Kerk aan het Ooster diep te Wildervank. De brand was achter in de schuur ontstaan. De eigenaar slaagde er in het zich in de schuur bevindende vee te redden. Inmiddels hadden de vlammen ook het voorgedeelte van de boerderij aangetast, zoo dat weldra alles één vuurzee was. Met groo te moeite werd een bejaarde dame, die bij den heer Nieboer inwoonde, door een raam gered. De brandweer die spoedig aanwezig was, kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. Daar om wercl assistentie gevraagd van de auto spuit uit Stadskanaal. Deze kwam spoedig. Doordat vermoedelijk de bestuurder, de heer Meinen, directeur der Vennootschap A. G. O. S. den afstand t-usschcn de autospuit en de toeschouwers niet goed berekende, reed de auto op de menschen in. Een paniek ont stond. Het bleek dat zes personen verwon dingen hadden bekomen, meerendeels be staande uit beenfracturen. De gewonden, al len inwoners van Wildervank, zijn de heeren J. Smalbil, Raad, West Sr., West Jr. Forsten en mej. Buiringa. Van deze personen zijn de heeren Forsten, die een hoofdwonde bekwam, Raad en West Jr. er ernstig aan toe. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, aanwezig. De boerderij is tot den grond toe afgebrand WERK VOOR HONDERDEN WERKLOOZEN. Bijslag op het steunbedrag. GROOTE PLANNEN IN DEN HAAG. Het dagelijksch gemeentebestuur van de residentie heeft naar het Handelsblad meldt ter bestrijding van de werkloosheid in die gemeente in overleg met de hoofden van dienst, plannen ontworpen, die, zoo zij wor den uitgevoerd, honderden werkloozen nutti gen arbeid kunnen doen verrichten. Deze werkloozen zullen dan een bijslag op het steunbedrag krijgen. Er zijn reeds plannen gereed waaraan 230.000 uur zou kunnen worden gearbeid. Er wordt een crediet van f 100.000 voor ge vraagd. De plannen omvatten o.a. verfraaiing in de West- en de Oostduinen, in het Zuiderpark, het maken van kunstmatige heuvels, het aanleggen van fietspaden en het egaliseeren van grond voor sportterreinen. LöBE VOOR DE V. A. R. A.- MICROFOON. S. P. D.'ER MOCHT IN DUITSCHLAND NIET SPREKEN. Op den 9den November, den dag van het uitbreken der Duitsche revolutie, zou de heer Paul Löbe, oud-voorzitter van den Rijks dag voor de Duitsche radio spreken. Hem is dit echter verboden. Naar Het Volk verneemt zal den Duitschen partijgenoot, nu gastvrij heid bij de V.A.R.A. worden aangeboden. Om 9 uur dien avopd zal Löbe aan het woord komen. SCHIPHOL'S HAVENMEESTER NAAR INDIë. STUDIEREIS NAAR DE LUCHTHAVENS. NOTARIS NIET VOOR HET GERECHT VERSCHENEN. VERDACHTE PLOTSELING VERDWENEN Woensdagmiddag is de terechtzitting ter behandeling van de zaak van een Amster- damschen notaris voortgezet. Te kwart over drie was de verdachte nog steeds niet- gevonden Enkele dagen geleden heeft hij nog een bezwaarschrift aan de rechtbank ingediend, waarin hij den presi dent, Mr. Huysinga wraakt, omdat, deze zou hebben toegelaten, dat de Officier van Justi tie in een verwante zaak die eenige maan den geleden werd behandeld en waarin verd. getuige was voor hem, verd. onaangename en beleedigende dingen zeide. Voorts deelde verd. aan de rechtbank mede, dat hij strij- densmoe is en niet meer van zins zich te verdedigen. Ook voerde verdachte in dit be zwaarschrift nog aan, dat de dagvaarding tegen hem werd uitgebracht, zonder dat de sluiting van de instructie in kracht van ge wijsde was gegaan. Te kwart voor vier kwam de rechtbank weer binnen en deelde mede. dat verd niet was verschenen. De rechtbank Stelt er echter prijs op de zaak in tegenwoordigheid van verd. -te behandelen. Derhalve wordt de zaak geschorst tot Maandagochtend te negen uur. Het bevel tot medebrenging zal opnieuw worden uitge vaardigd. Het blijkt, dat de notaris niet meer in zijn huis aanwezig was. Er is een bevel tot zijn opsporing uitgevaardigd. GEVAARLIJKE PLAATSING VAN EEN VRACHTAUTO. AUTO TEGEN DEN ONVER LICHTEN WAGEN GEBOTgT. Met de gistermorgen vertrokken „Ijsvogel" is de havenmeester van gemeentelijke lucht haven van Amsterdam, Schiphal, de heer U. F. M. Dellaert naar Batavia vertrokken tot het maken van een studiereis naar al de luchthavens op de Indische route. De heer Dellaert wien door de gemeente verlof is verleend deze reis in zijn vacantie te ondernemen zal met hetzelfde vlieg tuig terugkeeren, zoodat uit en thuis een quaestie zal zijn van omstreeks een maand, lezen wij in het Handelsblad. Op den Haarlemmerstraatweg onder Half weg ter hoogte van de Zwetbrug stond Woens dagavond in de richting Halfweg defect en on verlicht aan den kant van den weg een aan hangwagen van het „Internationale Snelver- voer" te IJmuiden, waarvan de bestuurder met de tractor naar Haarlem was teruggere den, om de noodige reparaties te laten ver richten. Uit de richting Haarlem naderde een bestelauto van de fa. Bloemist uit Am sterdam. Tengevolge van de verblindende verlichting van een auto uit tegenovergestelde richting merkte de bestuurder van lat --ge noemde auto den aanhangwagen niet op ..i kwam hiermede in botsing. Het bestelwagen- tje werd geheel vernield terwijl de bestuurder ernstige vleeschwonden opliep. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Twee foto's uit het overstroomde gebied in Noord-België. Boven: een ondergeloopen verkeersweg bij Antwerpen. Beneden:Bij Eppeghem werd een brug door den vloed vernield. FEUILLETON. Naar heit Engelsch van. Mrs. PATRICK MACGILL. (Nadruk Verboden) 4) Hetty greep haar moeders hand vaster; liaar blonde kruien vielen als een gouden regen op de koude wangen, toen zij zich over haar moeder heenboog en zeii: „Wees maar gerust, moedertjeIk zal met hem trouwenhioor je me? Voor Chick zal ge zorgd worden". Mevrou-w Loring moest het wel gehoord en begrepen hebben, want haar gezicht werd door een zóó stralenden glimlach verhelderd, dat Hetty de snikken, die zij zoo moedig on derdrukt had, niet langer 'kon inhouden. HOOFDSTUK 5 Waarin Hetly haar belofte moet nakomen. ,Het zou niet verstandig zijn om te wach ten; we kunnen dat zaakje net zoo goed met een opknappen en we kunnen het in alle stilte doen, omdat je arme moeder om zoo te zeggen nog niet koud is. Maar wat jij en de kleintjes noodig hebt, is een man om voor jullie te zorgen en al zeg ik het zelf. je zoud-t nog heel wat erger af kunnen zijn. Eigen lijk ben ik een verdraaid goeie partij voor een meisje zonder een cent, zooals jij, Het. Maar dat komt er allemaal n-iefc opaan wan neer een man van een meisje houdt en hij genoeg duik-sm heeft voor allebei". Zoo sprak Max Reiss, groot en dik, met donkere oogen en glanzende haren. Hetty rilde en toen haar bejaarde aan- bidder haar naderde en haar met zijn zachte i dikke toppen -kuste voelde zij zich lichame- i lijk onpasselijk worden en hief onwillekeurig haar hand op om hem van zich af te stooten Het was de linkerhand, aan. welker ring vinger een prachtige diamant en smaragdring schitterde. Zij haatte dezen ma.n die oud genos® was om haar vader te zijn maar wat kon zij doen? Behalve, dat zij gebonden was dooi de plechtige belofte, die zij had afgelegd een belofte, die haar moeder met een glim lach op de lippen had doen sterven, was het absurd te denken dat zij alleen genoeg zou kunnen verdienen om voor zichzelf en de twee kleintjes te zorgen, waarvan buiten dien de eene nog zooveel kleine extraatjes, noodiig had, d.ie een levensbehoefte zijn voor bedlegerige zieken. „Breng ze in het weeshuis", zou men kunnen zeggen, maar daarvoor werd zeer terecht de voorkeur gegeven aan kinderen van ben, die voor hun vaderland gevallen wa ren. Er scheen voor de eenzamé. onbemiddelde weesjes niets anders over te blijven dan het armenhuis en bij die gedachte overlegde Hetty niet' langer, al flikkerde er ook een strijd lustige blik in haar heldere oogen. De ge dachten aan de tweelingen, die tevreden boven aan het spelen waren, hielp haar om de verdere liefkooaingen van Max Reiss te verdragen. „Wees maar niet bang voor me, Het, ik zal je niet bijten. Als je maar lief voor me bent, zal ik uit je hand eten!", zei de oudere man, die zich eigenlijk voor zijn houding had moeten schamen. Zijn vader was een groote verikwister ge weest. zoodat zijn kinderen zelf zoo'n beetje voor hun opvoeding hadden moeten zorgen. In de laatste tien jaren echter had Max Reiss 1 geld gemaakt en was eigenaar van een -reeks weelderig ingerichte kantoren in Finsbury. Hij adverteerde handig en uitvoerig en aan een dezer schijnbaar menschlievende adver tenties had mevrouw Loring haar kennisma king met den listigen schurk te danken, met den. man, die -meer Zelfmoorden op zijn ge weten had dan eenig ander geldschieter in Londen. In dit stadium van zijn loopbaan zou een lieftallige, goed-opgevoede vrouw een groote aanwinst voor zijn zaak zijn. Hij zou dan waarschijnlijk wel wat jongelui bij zich thuis- kunnen inviteeren en een hoop visch vangen in de netten, die de onschuldige handjes zijner vrouw konden uitgooien. „Zullen we dan zeggen, over veertien da gen?", herhaalde h-ij, terwijl hij met moeite uit zijn stoel opstond en neerbeek op het stille ongelukkige kleine figuurtje in heit zwart, dat het meest versteende -hart nog -tot medelijden zou hebben bewogen. „He-el goed", amw-oordele Hetty irneit een ver moeide stem, die niet bij haar leeftijd' paste. Haar verloofde boog z-ijn grijzend hoofd tot 'haar neer en kuste haar opnieuw. „Ga vroeg naar bed van-avond, kindlief, en zorg, dat er wat kleur op je wangen komt", zei hij zoo vriendelijk al-s hij maar k-on. Toen Hetty de buitendeur in het slot 'boord: vallen, wierp zij zich voorover op de sofa en gaf zich teugeloos aan haar verdriet over. „Veertien dagenmaai- veertien dagen!" kreunde zij telkens -weer. Haar ellende was te -groot om door tranen verlicht te kunnen worden. Maar de vreeselij-ke uitdrukking in de jonge oogen verschrikte -het dienstmeisje dat aan de deur klopte en toen zij geen ant woord kreeg, -naar binnen keek. „Ehdaar is een heer voor u. juffrouw Zal ik maar zeggen, dat u niet thuis is?", zei -het meisje op meewarigen -toen. „Wie is het?" vroeg Hetty met een holle, dofklinkende stem. En toen was bet, alsof alles uit haar klein wereldje rollend, krakend en donderend op haar afkwam en midden in dit helsch con cert klonk de stem van het meisje, dat voor de derde maal herhaalde: „Het is een jonge meneer in uniform en zijn naam is JonkheerJack Perivale". HOOFDSTUK 6. Wil je mijn vrouw worden? „Ehehu moet -mij niet kwalijk nemen, dat ik bij -u kom, juffrouw Loring". Die kalme, eenvoudige schooljongensach tige en onhandig uitgesproken woord-en kwamen als van een verren, verren afstand tot het kleine ineengedoken figuurtje dn den groo'tem leuns-toel. „Het. is niet waarhet kan niet waar zijn! Ik weet hetik zal dadelijk wakker worden! Zulke onsamenhangende .gedachten joegen wild door Hetty'-s vermoeid -brein; het scheen zoo volmaakt onbegrijpelijk, dat hij Lady Olga Purnell's vriend hier bij haar stond, in haar kleine ka-mer, waarin hij zoo groot zoo sterk en zoo mannelijk scheen. Maar de diepe vriendelijke stem, die bijna afgodisch vereerd was door vierhonderd mannen in de bemodderde loopgraven, sprak weei*: „Ik ben gekomen om u -te vertellen, hoe zeer het mij speet van Madam-s Estelle te hooren ik was daar vanmiddag dat u niet meer in haar dienst bent. Ikmaar wat drommelik kan geen stadhuiswoor den spreken en de waarheid in een zilver papiertje wikkelen. Ik ben gekomen om u te vertellen, dat ik gehoord heb welke beest achtige beschuldiging er tegen u is inge bracht". Jack Perival-e's blauwe oogen vlamden van woede en zijn smal, bruin gezicht was me: een donkere blos bedekt. Het is niet gemakkelijk voor een jongen man van vijf en twintig jaar. dis hopeloos en hartstochtelijk verliefd is, kalm -te blijven (Te Amsterdam is een commissie geïnstalleerd ter bestudeering van de mogelijkheid tot het oprichten van een berg in de naaste omgeving derhoofd stad.) Ik dacht dat Amsterdam, gekweld Door andere en grooter zorgen, Sinds lang reeds voor de keus gesteld, Het bergproject had opgeborgen. Maar ziet. eens aan, of liever hoort, De berg zal toch misschien nog komen, Een comité werkt eraan voort-. Dat het in studie heeft genomen. Het blijft voor mij nog steeds een vraag, Wat moet men. met een berg beginnen, Waarom wil Amsterdam dien graag, Wat zal de stad als bergplaats winnen? 't Is prettig eens bergop te gaan, Vooral in crisistijd als heden- Maar als dat moeizaam is gedaan, Moet je bergaf weer naar beneden. Wordt van dit bergwerk nu gedacht, Dat het als goudmijn zal rendeeren? Wie gouden bergen hier verwacht, Die ziet het toch wel snel verkeeren. Hoe het ook zij, het blijkt nu, dat De berggeest steeds nog rond blijft waren, Maar 'k vrees, dat hij voor d' Amstelstad Niet hooger dan een muis zal baren. P. GASUS DE OPLEVING. Naar het Handelsblad verneemt heeft de Philips Gloeilampenfabrieken een overeen komst gesloten met de Nitzsche A. G. te Leipzig. Deze Mij. heeft aan het Philips-con cern den verkoop voor de geheele wereld van de door haar vervaardigde projectoren toe vertrouwd. LONDEN. 2 November (V. D.) De maande- lijksche opgave van het aantal werkloozen in het Vereenigd Koninkrijk zal een verminde ring aangeven van 100.000. Dit is te bevredi gender daar dit gedeelte van het jaar het werkloozencijfer doorgaans toeneemt. Kranten knipsels uit 1917. 4 November 1917. Het prijzenhof. De naar een Engelsche haven opgebrachte IJmuider stoomtrawler ..Union" en Marga- retha" worden voor het Prijzenhof te Londen gébracht. Dit zalvolgens de Engelsche lezing geschieden op vermoedendat de beide Nederlandsche trawlers, toen zij door Brit- sche strijdkrachten op de Noordzee werden aangehouden een lading visch aan boord zouden hebben gehad, die bestemd ivas voor een met Engeland in oorlog verkeerend land. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 3 November. Ondertrouwd 2 November: G. Mo-uthaan en A. M. Rubbel; A. W. Koster en W. L. Sun- trop; W. de Wit en A. C. Plum; H. van Dalen en P. Podzinski; W. H. Bölte en J. A. v. d. Spek; A. v. d. Aar en A. van Stijn; P. A. Zevenbergen en M. C. Woudenberg; W. A. Bos en A. W. Okkerman; L. J. Leeuwe en P. M. A. Kuypers; A. T. v. d. Nes en E. F. van Hasselt; F. G. de Haan en E. A. M. Jansen; B. Wijers en J. H. G. M. Hendriks; H. Huis man en G. T. Switser; B. van Wolde en H. M. Goos. Getrouwd 2 November: C. J. B. Verheijdt en C. J. Rijneveld; H. J. Dammer en P. H. C. Bosman; J. J. John en C. J. M. Cats; K. IJistra en T. W. M. Kemp;P. Honkoop en A. M. E. Hoogeboom; W. Oltmans en H. L. Wachter; A. Krijnen en J. Pront. Bevallen 29 October: C. M. AdmiraalAd miraal. z.; 30 October: E. R. StamZeegers, z.; 31 October; E, Weijersv. d. Wiel, d.; 1 November: M. O. van EgmondAlshut, z.; 2 November: M. ZwarterSchmid, z.; A. C. A. C. WesselmanKoelemij, d. Overleden 1 November; J. Geusebroek Berk, 78 j., Wouwermanstraat. toekijken, wanneer het meisje, dat -hij be mint, van diefstal beschuldigd wordt. Zooals alle sterke, inpulsieve naturen, was Jack Pcri-vale een -man uit één stuk en die hoedanigheid -had hem als officier in Frank rijk zooveel onschatbare diensten beween. Toen Lad-y OLga hem op kouden, s po tui den wraakzuohtigen toon had verteld, dat juffrouw Loring wegens diefstal ontslagen was, had zich een woede van (he-m meester gemaakt, even primitief hartstochtelijk als van de oude holbewoners. Niet denkende aan e enige conventie of aan het beheerschen zijner woorden tegenover een dame, was hij bleek van woede uitgevallen: „Het is een leugen, een regelrecht gemeene leugen! Het gezicht va.n dat -meisje is zoo eerlijk als goud en zoo rein als een lelie. Wie die aan klacht. tegen haar heeft ingediend, is e;en leugenaar!" „Maar Jack. ga je niet een beetje te ver! Je schijnt buitengewoon veel belang iin dat winkeljuf je te stellen. Mag aik v-ragen of ze soms een persoonlijk vriendinnetje van je is?" Haar toan was bijtend sarcastisch en ijs koud; m-aar haar hart. was gelijk' een zieden den. vlammende vulkaan. „Ik -ben een dwaas geweest om het hem te vertellen een domme, malle dwaas! In- plaats van haar uit zijn gedachten te ver bannen, heeft haar verdwijnen de vlam zijner belangstelling alleen maar aangewakkerd. Het zou veel verstandiger geweest zijn als ik mij van den domme gehouden had en madame Estelle een of ander verhaal had laten op- disschen". Maar nu was het te laat. Jack had Ma dame Estelle opgezicht. die h;m met veel schouderophalen en spijtbetuigingen had ver teld. dat. juffrouw Loring niet meer bij haar in betrekking was, dat zij inderdaad oneervol ontslagen was. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5