UIT HET BUITENLAND. 1 het belangrijkste nieuws. Echt en goed IJMUIDER COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. INGEZONDEN MEDEDEEEINGEN Een toelichting van Paul Boncour op het Fransche ontwapeningsplan. Een radiorede van den Duitschen Rijkskanselier Von Papen. De houding van Hitier gelaakt. In de zitting van Vrijdag van het Bureau Ontwapeningsconferentie heeft de Fransche Minister van Oorlog, Paul Boneour, iiet Fransche veiligheids- en ontwaipenings- plan ingediend en met een uitvoerige rede .toegelicht. Het plan houdt in een consultatief pacht voor de «tot het Briand-Kelloggipact toe getreden mogendheden, een preciseering van de uit artikel 16 van het Volkenbondspact voortvloeiende verplichtingen, alsmede een verdrag voor wederzij dsdhe militaire steun- verJeening voor staten op het Europeesche contingent en invoering van een militieleger voor deze staten. De woordelijke tekst zal in den loop van de volgende wieek .gepubliceerd (tvordien. Paul Boncour In zijn toelichting verklaarde Paul Boncour dat het Fransche plan uiting geeft aan den innigen wensch van het Fransche volk, dat daarmee opnieuw zijn vertrouwen in den Volkenbond en zijn vredespolitiek bevestigt. Het plan heeft reeds na de uiteenzettingen van Herriot de instemming van de groote meerderheid der Kamerleden gevonden. Het Fransche plan voorziet in twee groepen van nieuwe uit verdragen voortvloeiende overeenkomsten. De eerste groep houdt een algemeene, alle volken omvattende verplich ting in, die in wezen is opgebouwd op het Briand -Kelloggpaet. De tweede groep van verdragen gaat uit van het Vol'kenbondspact en helt Verdrag van Locarno, zonder dat in den tekst van deze verdragen wijziging wordt gebracht. Volgens het Fransche plan zal tusschen bepaalde staten, in het bijzonder de staten op het Europeesche vaste land, die door ligging en historie met elkaar zijn verbonden, een ver drag voor wederzijdsche hulpverleening wor den gesloten om hierdoor het risico van on derlinge oorlogsibedreiging uit te sluiten en zoo noodig op korten termijn tegenover dit risico met die geëigende krachten op ite tre den. Een scherp onderscheid moet ook tuissohen het leger en de politietroepen' worden gevon den. De groote, tot nog toe nielt opgeloste moeilijkheden over dis definitieve beperking van zware artillerie en tanks moeten over wonnen worden. Het ambulante oorlogsmate riaal moet ter beschikking gesteld -worden van de internationale strijdmacht, die tot afweer van den eersten aanval zal diienien. De door het Fransche plan nagestreefde internationale veiligheid en organisatie van den vrede zoekt niet de veiligheid van een enkelen staat, doch de Veiligheid van allen. De kwestie van den toekomstigen vorm van het leger is voor de middel-Europeesche mogendheden van beslissenden beteekenis. De groote Europeesche staten op het vaste land moeten thans 'tot eenzelfde type van leger komen. Het doel mag echter niet zijn de vorming van gelijkvormige" legertypen. doch in overeenstemming met het Hoover- plan moeiten de defensieve krachten versterkt en de aanvalskrachten der landen verminderd worden. Het Fransche plan zoekt een synthese tus schen het Engelsche, het Italiaansche en het Amerikaansche ontwapenings standpunt. Op het gebied van de luchtvaart mo'et een interna tionale luicihiistrijdimacht ter Ibesohïklkig van den Volkenbond worden gesteld om een dadelijk ingrijpen van den Volkenbond .tegen een aanvallenden staat mogelijk te maken. Rijkskanselier Von Papen die gisteravond een radioredevoering heeft gehouden welke door alle Duitsche stations werd uitgezon den, heeft o.m. verklaard: Zeer diepe smart moet de borst van iederen patriot vervullen, indien hij de geestelijke verdeeldheid van zijn volk aanschouwt. Diepe smart wanneer hij ziet hoe haat en laster, leugen en eerroof diepe curves snijden in de Duitsche volksziel. Waar gaat de strijd eigenlijk om? Het gaat om de instelling van een nieuw staatsbestuur dat ons uit het moeras der laatste jaren naai de nationale wedergeboorte moet leiden. Hoe hebben wij indertijd de strijdkreet van Hitier: „Tegen het Marxisme en voor de na tionale vernieuwing" toegejuicht. Het is zeer zeker niet de schuld van deze regeering welke hem en zijn propaganda-methodes in de ver kiezingscampagne zooveel mogelijk vrij heeft gelaten, doch het is niet te verwonderen, dat de heer Hitler in de rijen van het Roode Front geen veroveringen maakt, wanneer hij voor de nationale hereeniging dezelfde me thodes van klassenstrijd, laster en ophitsing toepast, waarin deze hem verre de baas zijn. Inderdaad, het godloochenende bolsjewisme dat ons met religie, familie en eigen recht der persoon wil bedriegen om ons in het dwangbuis van collectivistische methodes te plaatsen, dit bolsjewisme is de dood voor onze duizenden jaren oude cultuur. Geen middel kan scherp genoeg zijn om het leger van zijn valsche profeten in Duitschland met wortel en al uit te roeien. Wij steunden op ieder wijze den strijd welke de heer Hitier te zamen met ons scheen te voeren. Toen dan den 13en Augustus deze nationale concentratie zou worden gevormd bleef de leider dezer groote beweging in ge breke. 1-Iet is een strijd om woorden, indien de heer Hitier beweert dat hij op dezen don keren 13 Augustus niet de geheele macht heeft opgeëischt. Te dikwijls en in deze verkiezings campagne wordt het dagelijks door alle par tij-redenaars en alle bladen der N.S.D.A.P. herhaald: Alle macht voor Hit-Ier. De heer Hitier zegt, dat hij den 13en Augus tus niet in dezen trein is gestapt, omdat hij er weer zou hebben moeten uitstappen. In derdaad, indien men een aaneensluiting van alle nationale Duitsche krachten wensch t, en wil, dan kan men niet de bevrijding van wegens een lafhartigen moord veroordeelde moordenaars van Beuthen plechtig tot eere zaak van een partij verklaren. De leiding der staatspolitiek moet liggen in handen van lieden die een daad als heldendaad of een misdaad niet slechts beoor-deelen naar ge lang van het feit of de dader tot hun eigen partij behoort of niet. Indien de heer Hitler in denzelfden trein wil stappen met de leiders van het groote nationale Duïtschland, dan mag hij ook niet de euvelmoed bezitten de positie der om de rechtsgelijkheid en de souveremiteit van de natie strijdende regeering door een dolkstoot in den rug te schokken. Wat deze Rijksregeering wil, heeft de par tijpers in alle schakeeringen verwrongen en belasterd. Men kan niet in vijf maanden zes millioen werkloozen van de straat krijgen, de geschokte financiën op orde brengen, staats- en economisch politieke hervormingen invoe ren. waar het volk al jaren lang op wacht. Maar overal is er eeïi aanvang mee gemaakt de resultaten der partij heerschappij te doen verdwijnen. In Pruisen is met ijzeren hand toegetast, ten einde door rigoureuse bezuini ging in het bestuur van hoog tot laag de on draaglijke lasten te doen verminderen. Duitschland is slechts te redden indien al len weder vervuld zijn van den geest van ge meenschap en bereidheid te helpen, de geest welke eens in de loopgraven den zoon van den geheimraad en den boerenknecht als ka meraden in leven en dood verbond. Wie Duitschland lief heeft volge den roep van zijn geliefden leider in oorlog en vrede. Met Hin denburg voor een nieuw Duitschland! DoüfseWairifT Braun's adres aan Hindenburg. De brief welke door premier Braun aan Rijkspresident von Hindenburg zou worden gezonden, is reeds Donderdagavond in het bureau van den Rijkspresident ontvangen. De Rijkspresident heeft in een persoonlijk schrijven aan premier Braun medegedeeld, dat hij -den brief van Braun heeft doorge zonden aan den Rijkskanselier. Minder candidatenlijsten voor de verkiezingen. Voor de Rijksdagverkiezingen hebben in totaal 55 partijen candidatenlijsten opgesteld Bij de vorige verkiezingen bedroeg dit aan tal 64. Owen Young ageert tegen de tarief muren. Reuter meldt uit New York: In een verkiezingsrede voor Roozevelt ver klaarde de „vader" van het Youngplan, Owen Young, dat tariefmuren funester invloed heb ben dan bewapening en de vrede van de we reld meer bedreigen. De Vereenigde Staten verlangen noch iso latie, noch internationalisme. Het herstel van den handel kan alleen het economisch en sociale leven verbeteren. Young hoopt, dat Amerika, gestraft door het onheil, een liberale politiek zal voeren tot herstel van het vertrouwen. De „Evening Journal" verneemt van be voegde zijde, dat Roosevelt na de verwachte overwinning bij de a.s. verkiezingen zal af treden als gouverneur van New-York en dat Owen Young tot minister van financien en de bankier uit Chicago Melvine Taylor tot minister van handel zullen worden benoemd. •Indië. De Britsche delegatie voor de Ronde Tafelconferentie. De Britsc'he parlementaire delegatie ter a.s. Indische Ronde Ta fel - confer e n tie welke te Londen zal worden gehouden, zal als volgt zijn samengesteld: Ram-say MacDonald, voorzitter der con ferentie; Lord Sa-nkey, die tijdens de afwezig heid van den premier dezen zal vervangen en voorts Sir Samuel Hoare, minister voor Indië Lord Hails-man, minister van Oorlog, Sir John Simon, minister van Buitenlandsohe Za-ken, Lord Irwin, oud-onder-koning van Indië, thans minister van Onderwijs; J. C. C. Davidson, die voorzitter was van de In dische Staten - comm issiedie door de laatste rondetafel-conferentie is benoemd en Bu-t'ler onder-staats-secretaris voor Indië. De Labour-partij was uitgenoodigd vertegen woordigers aan te wijzen, doch zij weigerde deel te nemen aan de besprekingen. De Britsche delegatie is waarschijnlijk de krachtigste welke ooit voor een Indische aangelegenheid is samengesteld. De toe treding van Siimon is va.n bijzonder belang, omdat hij een der ministers is. die de meeste kennis heeft van Indië. zijn Poeders alleen, wanneer zij de liand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt, Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders. Wormpoe ders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Tories eischen invoerrecht op vleesch. Rusland. Een uitnoodiging voor de economische wereld conferentie. Dc secretaris-generaal van den Volkenbond h'seft naar Reuter verneemt Litwinof een uit noodiging gezonden voor deelneming van Sovj e t-Rusland aan de economische wereld conferentie. Griekeeland, Het kabinet Tsaldaris gevormd Tsaldaris de bekende vroegere grootte legen- stander van den republikein Venizelos is erin geslaagd een kabinet te vormen. Hij zelf is premier en minister van financiën. Minister van buitenlandse he zaken is Jean Rallis. Naar men weet, staan Venizelos en Kafandaris neutraal tegenover dit kabi net. Tsaldaris heeft verklaard dat de nieuwe regeering in elk opzicht de bulenlendsohe politiek van de vorige regeering zou volgen. De andere portefeuilles in heb kaïbineit- Tsaldaris zijn volgens Re-u-ter, als volgt ver deeld. Papanastasioe, justitie; Metaxes, bin- nenlandsche zaken; Kondilis, oorlog en Had- jikiriakoe, marine. Ernstige incidenten in Berlijn Autobussen en trams moeten het ontgelden. BERLIJN, 4 November (V.D.) Den ge- heelen middag zijn aanslagen gepleegd op tramwagens en omnibussen. Van tien auto bussen van lijn 5 zijn acht met vernielde ruiten in het station teruggekeerd. De ne gende wagen werd te Schoeneberg beschoten. Het verkeer in beperkten omvang, zooals dat vanmiddag is gaande gehouden zal waarschijnlijk in de vroege avonduren wor den gestaakt, ten einde de passagiers niet aan gevaar bloot te stellen. De centrale stakingsleiding der commu nisten heeft besloten de staking voort te zet ten. Nader meldt V.D.: Bij ongeregeldheden in verband met de verkeersstaking zijn te Ber- lijn-Schoeneberg door de politie eenige char ges uitgevoerd, terwijl van de vuurwapenen is gebruik gemaakt. Een persoon werd ge dood, twee andere ernstig gewond. De president van politie van Berlijn heeft door de radio doen hekend maken, dat van heden af, in overleg met de B.V.G. ingrijpen de maatregelen zuilen genomen worden ter bescherming van de werkwilligen. De politie zal met een haar ten dienste staande afd-ee- ling zoo noodig onder gebruikmaking van de vuurwapenen de werkwilligen beschermen. Het verkeer gedeeltelijk hervat. Te twee uur Vrijdagmiddag' hadden zich op de stations van de B.V.G. in totaal onge veer 1500 werkwilligen verzameld, die afzon derlijk gekomen waren. Buiten de stations kwamen de werkwilligen in groote groepen bijeen om gezamenlijk naar de remise en stations te marcheeren. Verschillende tram lijnen worden weer in gebruik genomen. Tegen half drie arriveerden de eerste trams in de binnenstad. Tot half vier hadden zich op de stations der B.V.G. 3500 werkwilligen gemeld. Een vrij groot aantal trams en autobussen kon uit rijden. OOK DE COMMANDANT VAN DE PROMETHéE VRIJGESPROKEN PARIJS, 4 November (V.D.) De krijgs raad te Cherbourg heeft Vrijdag den com mandant van den onderzeeër „Promethé,", die zich te verantwoorden heeft gehad over het vergaan van zijn schip, vrijgesproken. VON GRONAU IN ROME. ROME, 4 November (V.D.) Von Gronau is precies om viler uur vanmiddag in de haven van Ostia bij Rome gedaald. Ter verwelkoming der bemanning waren de ltaliaansche minister van Luchtvaart en eenige hoofdofficieren aanwezig; voorts de Duitsche zaakgelastigde legatienaad Smend en vele leden der Duitsche kolonie. De onli- moeting van Bal-bo met von Gronau droeg een zeer hartelijk karakter. Von Gronau zal aan Mussolini worden voor gesteld. D'?n afgelegen afstand schatte Von Gronau op 45.000 K.M. waar hij ongeveer 300 vlieg uren over heeft gedaan. HET PROTECTIONISME IN ENGELAND. GROOTE BRAND OP EEN ITALIAANSCHE VLIEGHAVEN. ROME, 4 November (V.D.) In den nacht van Vrijdag is brand uitgebroken in de em placementen van de vlieighaven bij Venetië. Een groote hangar, waarin een aanital vlieg tuigen wa-s onder gebrachte is vermeld. Vijf Junk-erstoestellen zijn verbrand. De schade bedraagt ongeveer 350.000 gulden. TREBITSCH LINCOLN IN DUITSCH LAND GEARRESTEERD OP VERZOEK VAN EEN NEDERLANDER KEULEN. 4 November (V.D.) De inter nationale avonturier Trebitech Lincoln, die Donderdagavond te Gürzenich een voor dracht heeft gehouden over „Mijn weg tot Boeddha", werd na afloop der bijeenkomst door rechercheurs gearresteerd. Naai* wij vernemen is deze maatregel ge nomen op verzoek van een Nederlandschen crediteur, die van Trebitsch Lincoln f 6000 zou te vorderen hebben. De justitie verstrekt daar het een civielrechtelijke zaak betreft, geen nadere inlichtingen. MacDonald en Runciman bedreigd. MEDEWERKER VAN KRUEGEH VEROORDEELD. STOCKHOLM, 4 November (Reuter),. Het gerechtshof veroordeelde heden den directeur van de Krueger en Toll A. B. S. M-uldt tot een jaar dwangarbeid wegens on trouwe handelingen. Bovendien werd hij ver oordeeld aan de Continental Investment Cor poration 337 1/2 millioen francs 'terug te be talen. (Van onzen correspondent.) (Londen, 4 November. De overmachtige Tories in het Lagerhuis, vereenigd in een commissie voor -de beharti ging van de belangen van landbouwers en veeboeren, hebben nu van de regeering ge- eischt dat zij onmiddellijk een invoerrecht van vier stuiver per pond buitenlandsch vleesch zal instellen (twee stuivers voor vleesch uit de Dominions)De Ottawa-beslui- ten voorzagen in een quantitatieve regeling van vleeschinvoer. Maar dat is den Tories niet genoeg. Hun besluit het einde van een actie die met de maanden aanzienlijk aan kracht is toegenomen is voor de re geering zeer verontrustend. Invoerrechten op vleesch zijn tot heden niet overwogen aan gezien de nationale eenheid van het lands bestuur, of wat er van overbleef, niet ver der in gevaar mocht worden gebracht. Run ciman, de President van den Board of Trade, die van huis uit liberaal is en die een kracht van belang moet worden geacht in de regee ring, heeft zich altijd tegen vleesch-tarieven verzet. Door het met zijn liberaal geweten op een accoordje te gooien heeft hij zich neer gelegd bij regeling van vleeschinvoer door middel van contingenteering. Maar verder kan hij niet gaan. Het is best mogelijk dat Mac Donald zelf ook op dit punt niet verder kan toegeven. Aan een deputatie van de bovengenoemde conservatieve commissie heeft hij gezegd dat hij alleen kan- instem men met een politiek van bescherming voor veeboeren welke geen verdere lasten legt op de stadsbevolking. Het sipreekt vanzelf dat een invoerrecht op vleesch, als de Tories nu willen doorzetten, wel degelijk zwaardere lasten zou leggen op de stads bevolking, las ten in den vorm van duurder vleesch. De mogelijkheid bestaat dus dat MacDo nald en Runciman in een uiterst, scheeve positie zullen komen wanneer de Tory-over- macht in het Lagerhuis er in slaagt, de re geering te dwingen vleesch te gaan belasten. MacDonald heeft al zooveel geslikt dat men rekening moet houden met de mogelijkheid, dat hij alles zal slikken om Premier te kun nen blijven. Met Runciman staat het eenigs- zins anders. In welingelichte kringen is het geen geheim dat hij de Ottawa-afspraken met haar tarieven het uiterste acht, dat hij geen streep verder met Bescherming wil gaan. Maar indien men mag afgaan op het geen de drang der Toryleden reeds bereik' heeft, dan mag men verwachten, dat zij de positie van Runciman of die van. MacDonald geen belemmering achten voor hun plan nen. Daarbij komt, dat deze belangrijke groep van de Conservatieve partij geen gele genheid laat voorbijgaan om beide ministers te doen voelen, dat zij niet langer ge- wenscht zijn. A. K. v. R. (Inmiddels is tusschen het Engelsche mi nisterie van handel en de Argentijnsche vleeschexporteurs, aldus lezen wij in de N. R. Ct. een overeenkomst getroffen, welke de huidige positie moet handhaven. De over eenkomst blijft tot 30 Juni 1934 van kracht. Aan deze regeling ligt de gedachte ten grond slag, dat de maximum-hoeveelheid buiten landsch vleesch, welke in het Ver. Koninkrijk telkens elk kwartaal van 1 Januari 1933 t-ot 30 Juni 1934 zal mogen worden ingevoerd, niet gr-ooter is dan te Ottawa is bedoeld. Het ministerie van handel heeft de Argen tijnsche exporteurs gevraagd, de totale verschepingen binnen de grenzen van- de te Ottawa opgestelde schaal te houden. De exporteurs hebben zuliks toegezegd. Het ministerie heeft niet getracht aan Argentinië en andere vLeeschexporteerende landen contingenten toe te wijzen. De Argen tijnsche regeering is in de besprekingen niet formeel gekend, daar de overeenkomst met - de belanghebbenden voldoende is om de zaak te regelen. Alle in de vrachtenconferentie opgenomen firma's zijn bij de regeling betrokken.) INTERNATIONALE VLEFSCHCONFERENTI IN LONDEN?. Reuter vern'eemt, dat er als uitvloeisel van de conferentie van Ottawa en met de bedoe ling de prijzen van het vleesch op een loonend peil te brengen waarschijnlijk in het b'egin van 1933 te Londen een internationale vleeschconferentie zal worden gehouden. SAMUEL INSULL GEARRESTEERD. ATHENE. 4 November (Reuter). In af- wachtins van het verzoek -tot uitlevering van de Vereenigde Staten is Samuel Insull heden door de politie gearresteerd TRAANGASBOMMEN IN EEN- VERKIEZINGSVERGADERING. DESSAU, 4 November (Wolff). Een aan tal nationaal-socialisten heeft een verkiezing? vergadering van de Duitsch-n-ationalen m traangasbommen verstoord. ROGGE- F.N TARWERF.STRICTIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 4 November (Wolff) De Rijks minister van Landbouw is gemachtigd, .rogge v-oor langen tijd uit de markt te nemen en daardoor de verhouding tusschen vraag en aanbod te regelen. Hetzelfde is- voor 'tarwe geschied. VIER EN TWINTIG SCHIPBREUKELING GERED. BREMEN. 4 November (Wolff). Het „Frideruim" van de Noorddeutsche Lloyd dat de vaart tusschen Hongkong en Nieuw Guinea onderhoudt, heeft 24 j°--"-ihe schipbreukelingen opgepikt- en te Manilla aan land gezet. FILM BIJ DAGLICHT VERTOONBAAR. WARS OH'AP, 4 November, (Reuter). Een jonge Poolsche uitvinder heeft een svsteem van spiegels en lenzen uitgedacht waardoor het mogelijk is films bij daglicht te vertoonen. Hierdoor zal een omwentel in te weeg worden gebracht in het bioscoop wezen. VERLOF OP 8 NOVEMBER TE ROTTERDAM GEDEELTELIJK TOEGESTAAN. In antwoord op een adres aan den bond van personeel in overheidsdienst hebben B. en W. van Rotterdam thans naar Het Volk meedeelt, bekend gemaakt, dat aan diegenen onder het overheidspersoneel, die op 8 No vember een hun nog in 1932 toekomenden, vacantiedag willen nemen, daartoe gelegen heid zal worden gegeven, terwijl aan die ambtenaren, die behooren tot de groepen aan welke „verlet" kan worden toegestaan, dit verlet op 8 November desgevraagd kan worden verleend. Alles voor zoover het dienst belang er niet door geschaad wordt. De burgemeester van Muiden, die zich aan vankelijk bereid had verklaard stempelfa- ciliteiten toe te staan, zoodat werkloozen, die dit wenschten tijdig naar Den Haag zouden kunnen venrrelcken is, naar men aan het blad) mededeelt, van dit voornemen teruggekomen. CONVERSIE VAN STAATSSCHULD AANSTAANDE? GERUCHTEN TER BEURZE. Volgens de Maasbode meende men Vrijdag ter beurze, dat de plannen voor conversie van. 5 pet. Staatsschuld 'thans een vasteren voum. hebben aangenomen. Daardoor bestond er dan ook groot aanbod in de soorten, welke men meende, dat voor conversie in aanmerking zouden komen. Zekerheid was dienaangaande echter nog nielt te krijgen. Van desbetreffende onderhandelingen was iai tusschen bij emissie hulzen te Amsterdam niets bekend. Mogelijkerwijs hangt het aanbod ook samen met helt grooter wordende gevaar va-n in voering eener couponbelasting. VERDUISTERINGEN BIJ EEN VAKBOND? TEKORT BIJ METAALBEWERKERS TE DORDRECHT. Naar de Maasbode verneemt, is er in de kas der afdeeling Dordrecht van den Alg. Metaalbewerkersbond een tekort geconsta teerd. Over het bedrag daarvan, loo.pen de meest fantastische geruchten, waarbij dat varieert van 30.000 tot 70.000 gulden. Helt hoofdbestuur van den bond dee'lde echter mede, dat het slechts om een betrekkelijk klein 'bedrag, omstreeks 1000 gulden gaat. De secretaris der Rotterdamsche afdeeling is belast met de w-aameaning wan de functie van den secretaris-,penningmeester te Dor drecht. DE AFGESLOTEN AFSLUITDIJK. Als reden 'van het tijdelijk sluiten van den afsluitdijk voor verkeer vernam de N.R.C., dat deze is. dat de toegangsweg' over Wie- ringen nog niet verbeterd is. het dij'kliohaam nog niet voldoende gedroogd en ingeklonken en de verlichting nog niett in orde is. Van een openstelling nog gedurende deze maand voor pa-rticu'liere auto's op eigen risico kan dus ook niets 'komen. SCHEEPVAART BERICHTEN K. II. L. Delft-land thuisreis, 4 November te Ant werpen. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 4 van Vlaardmgen naar Bagnoli. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang (thuisreis) vertr. 5 (12 n.m.) van Londen. Sibajak (thuisreis) 8 (11 v,m.) te Mar seille verwacht. Kota Ged-e 4 van Rotterdam naar Bata via. HOLLAND—AMERIKA LIJN Dinteldijik, Rotterdam naar Vancouver 2 van Cristobal. Maasdam, New Orleans naar Rotterdam. 3 van Havana. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein (uitreis) 3 November van Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 4 van Grand Bas- s-am. IJstroom ((thuisreis) 3 van Grand Bas- s-arn. Maaskerk (uitreis) 2 van Bordeaux. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk 4 van Amsterdam te Ham burg. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk 4 van Bremen te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (thuisreis) 4 12 midd. van Port Said. Jacatra (thuisreis) 3 4 na van Barcelona. Kote Pinang (thuisreis) p. 4 12.10 v-m, Ouessant. Palembang (thuisreis) 4 3.30 vm. te Lon den.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5