De Duitsehe Rijksdagverkiezingèn. Aanzienlijk verlies voor de Hitlerianen. n n Liefde de Sterkste (JMUIDER courant TWEEDE BLAD. MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 Winst voor Communisten en Duitsch-Nationalen. Coalitie N. S. D. A. P.—Centrum niet meer mogelijk. In den afgeioopen nacht te 3 uur werd van officieele zijde de volgende berekening van Nationaal Socialisten 11.705.256 stemmen (13.732.779) 195 zetels (230) Sociaal-aemocraten 7.231.404 7.951.245) 121 (133) Commnunisten 5.970.833 5.278.094) 100 89) Centrum 4.228.322 4.586.501) 69 75) Duitsch Nationalen 3.061.626 2.172.941) 51 37) Beiersche Volkspartij 1.081.595 1.190.453) 10 22) Duitsehe Volkspartij 659.703 434.548) 11 7) Staatspartij 337.371 2 Christelijk Soc. Volksdienst 412.523 5 Duitsch Hannoveranen 63.999 1 Economische Partij 110.117 2 Duitsehe Boerenbond 148.982 3 Wurtembergsche Boerenpartij 105.188 2 (De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn het stemmen- en zetelaantal van de Rijksdag verkiezingen in uil Zij zijn voor de voornaamste partijen weergegeven). In totaal werden 35.379.011 geldige stemmen uitgebracht. Zooals algemeen, verwacht werd, hebben de nationaal socialisten bij deze verkiezing belangrijk in macht ingeboet. Niet minder dan 35 zetels zijn verloren gegaan, terwijl het percentage der kiezers, die aan de stemming hebben deelgenomen en zich voor de partij van Hitier hebben uitgesproken, is gedaald van 37,3 pet. tot 33,2 pet. Ongeveer 15 pet. van hen, die op 31 Juli hun stem aan Hitier saven, hebben zich thans van hem afge wend of voor een deel niet aan de verkiezing deelgenomen. Ongetwijfeld hebben duizen den evenals vroeger hun stem weer op de Duitsch nationalen uitgebracht. JHgeriberg, wiens Duitsch-Nationale partij bij de Rijksdagverkiezingen een succes boekte. (De Duitsch Nationale Volkspartij heeft niet minder dan 13 zetels gewonnen en bij bestudeering der cijfers blijkt, dat de vergroo ting van het aantal aanhangers van deze partij in vergelijking met de vorige verkiezing- van niet minder dan 35.5 pet. eveneens over het geheele land verdeeld is. Bijna zonder uitzondering zijn in alle kieskringen eenige tienduizenden stemmen meer verkregen dan op 31 Juli. Al zullen ongetwijfeld stemmen der nationaal socialisten ook naar andere partijen, zelfs naar de communisten zijn ge gaan, de Duitsch nationalen hebben veel van hun verlies aan Hitier teruggewonnen. De eenige dagen voor de verkiezing in Bel lijn uitgebroken verkeersstaking, bij welke de nationaal-socialisten en communisten hand in hand zijn gegaan, zal mede een dei- oorzaken van dezen gang van zaken zijn geweest. 'De sociaal-democraten hebben bij een verlies van 12 zetels hun aanhang in verge, lijking met de vorige verkiezingen zien ver minderen met 3,6 pet. Dit verlies is te be langrijker, omdat de sociaal-democratiscne partij sinds het gedwongen aftreden van dr. Bruning openlijk' in de oppositie kon gaan. Desniettemin is de achteruitgang, die voor het eerst bij de rijksdagverkiezingen van September 1930 tot uiting kwam, voortge gaan. Nog belangrijker van algemeen politiek standpunt wordt deze verzwakking van de Duitsehe sociaal-democratie, wanneer men bedenkt, dat deze partij tezamen met het centrum de steunpilaar vormde van de grondwet van Weimar, waarop de jonge Duitsehe republiek steunde. Want ook het centrum is verzwakt uit den strijd gekomen. Vijf zetels gingen voor deze partij verloren. Het verlies aan stemmen, vergeleken bij de verkiezingen van 21 Juli bedraagt juist het zelfde als bij de sociaal-democraten, nl. 8,6 pet. De slechte economische toestand welke op het oogenblik in Duitschland heerscht, is wel zeer duidelijk aan den dag getreden in de groote winst, die de communisten hebben verkregen. Ondanks het feit, dat bijna twee miUioen kiezers minder naar den stembus zijn gegaan is het aantal op de communis ten uitgebrachte stemmen met- niet minder dan 13,1 pet gestegen, hetgeen voor hen een vermeerdering van 11 zetels beteekent. Mef hun 100 mandaten zijn zij nog slechts 21 stemmen zwakker in den Rijksdag dan de sociaal-democraten, die sinds de stichting van de republiek tot en met de verkiezin gen van 14 September 1930 de sterkste poli tieke partij in Duitschland vormden. In goed ingelichte kringen te Berlijn acht men het vrij1 zeker, dat er een wijziging in de rijksregeering zal komen. De nationaal-so cialisten kunnen met het Centaurn alleen geen coalitie vormen, zooals dit bij- de samen stelling van den vorigen Rijksdag mogelijk was. Rijkspresident von Hindenburg zal thans minder dan ooit geneigd zijn aan Hitler of -een van zijn medewerkers de leiding van de regeer in g in handen 'te geven. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat getracht zal wor den de basis van de huidige rijksregeering te versterken door vertegenwoordigers van de nationaal-socialisten en het Cent-rum uit noodigen in de regeering zitting te nemen Von Papen zou in dit geval de leiding aan een ander moeten overdragen, vooral ook om dat zijn positie tengevolge van de contin- genteeringspolitiek zeer verzwakt is. Wan neer geen samenwerking met eenige partijen mogelijk blijkt, dan zal de Rijksregeering ook na een motie van wantrouwen, waar schijnlijk met den steun van den rijkspre- sident blijven regeeren. Vast staat echter, dat wanneer de nieuwe Rijksdag zou trach ten de noodverordeningen van den rijks president op te heffen, het nieuwe parlement-, dat gisteren gekozen is, even vlug zal wor den ontbonden als de Rijksdag van 31 Juli. Enkele incidenten te Berlijn. BERLIJN, 6 November (V.D.) De nacht van Zaterdag op Zondag is deze keer te Ber lijn rustiger verloopen dan bij welke vorige verkiezing die dit jaar is gehouden dan ook. Er werden in het geheel slechts 44 arresta ties verricht. In de meeste gevallen hielden deze arrestaties verband met de verkeerssta king. Voor de rest betreft het personen die verkiezingsbiljetten hebben opgeplakt en lieden die betrokken zijn geweest bij vecht partijen. In den afgeioopen nacht hebben twee bot singen tusschen politieke tegenstanders plaats gehad, welke de moeite van het ver melden waard zijn. In de Streit-strasse te Spandau is het tot een vechtpartij gekomen tusschen nationaal socialisten en sociaal democraten, waarbij een lid der S.P.D. door een messteek en vuistslagen ernstig en twee andere sociaal democraten licht werden ge wond. Twee nationaal socialisten en 5 leden der S.P.D. zijn gearresteerd. Ook in het Noorden van Berlijn, in de Oderbergerstrasse, heeft een kloppartij plaats gehad tusschen nationaal socialisten en leden van de Rijksbanier. Bij deze gelegenheid heb ben twee Rijksban*ennenschen lichte hoofd wonden opgeloopen. Een politie-auto is des morgens vroeg dooi de gladheid van den weg te Spandau veron gelukt. Drie politiebeambten werden licht gewond. Communistische zender. Zondagochtend werd in het Zuidelijk ge deelte van Berlijn opnieuw de zender ge hoord, welke door de communisten naar het schijnt in het geheim wordt geëxploiteerd. Ei- werden gramofoonplaten en verkiezingstoe spraken uitgezonden. Na een redevoering over ..God en religie" en „Wat willen de godloozen?" kondigde de speaker de „Inter nationale" aan. Een volgende spreker richtte scherpe woorden aan het adres der sociaal democraten en viel ook eenige malen den Rijkspresident aan. De energie van den zen-' der was tamelijk groot De uitzending was zeer duidelijk te volgen. Ook in andere dee- len der stad is de uitzending gehoord. Politieke botsingen. Te Bremen is het in den nacht op Zondag m verschillende doelen der stad tot botsingen gekomen tusschen communisten en nationaal- socialisten. In het Westen der stad hrlbben communisten eenige malen van de vuurwa penen gebruik gemaahit Verscheidene nationaal-socialisten werden gewond. De politie heeft negen communisten geaarus- teerd. Te Bremershafen heeft de politie botsin gen in den kiem kunnen"smoren. Te Bremen hadden tot omstreeks een uur van middag naar schatting reedri 50 tot 60 pet der kiezers hun stem uitgebracht. Terwijl het te Hamburg des nachts op ver schillende plaatsen -nog tot kleine vechtpar tijen was gekomen tusschen politieke 'tegen standers, heeft de stad Zondagochtend een koikomien rustig beeld getoond. Het weer was igo'eid. Te Staussfurt is het Zondagochtend tot een kloppartij gekomen tusschen ongeveer 50 nationaal socialisten en een even groot aanbal communisten. Daarbij werd een na tionaal socialist ernstig en vele oommunislten en nationaal-socialisten licht gewond. Hannover meldt eveneens dat de belang stelling in de verschillende dedlen dier pro vincie ze.'cr ui'teenloopend is. In den afga toppen nacht zijn acht personen gearresteerd Bij een botsing -tusschen nationaal-socialisten en Rijksbaiiierleden werd te Misburg een nationual-socïahst gewond. In de .geheel"' provincie Hannover is de verkiezingsdag tot nu toe. maar bekend is, zonder ernstige inci denten verloopen Zaterdagavond is het te Schoenewalde (district Schweinitz) tot een vechtpartij ge komen tusschen sociaal-democraten, die een vergadering hadden bezocht en nationaal- socialisten. Een 22-jarige jonge man werd door messteken ernstig gewond. De dader werd als het ware gelyncht. De politie is er evenwel in geslaagd de orde vrij spoedig herstellen. Te Crefeld is uit een taperij geschoten op een troep voorbijtrekkende in uniform ge klee'de nationaal-socialisten. Verscheidene nationaal-socialisten werden gewond. De Na tionaal-socialisten gingen tot den aanval over, waarbij het in het lokaal tot een bloe dige vechtpartij kwam. In tot-aal werden zes nationaal-socialisten vrij ernstig gewond. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Toen de politie ingreep, kwam het opnieuw tot een botsing, waarbij drie politiebeanïben werden gewond. Te Fraustem bij Wiesbaden werd volgens de politie uit een nationaal-socialistische auto geschoten. Een communist werd door een schot in het been gewond. Ook te Burgstadt (Saksen) is het in den nacht op Zondag tot een schietpartij geko men tusschen nationaal-socialisten en com munisten. Vijf nationaal-socialisten werden gewoond. Te Breslau hebben ongeveer 150 kinderen getracht een optocht- te formeeren ten gun ste van de KPD. De politie arresteerde de leidster. De kinderen jouwden hierop de be ambten uit en riepen Weg met de politie. Te Wuppertal is het eveneens tot enkele incidenten gekomen. Twee personen, van wie een vrouw, werden door schoten, weike uit een auto werden gelost, gewond. Duitschland. Berlijnsche verkeer voor een groot deel hervat. Het Wolff-Bureau meldt uit Berlijn, d.d. 6 November: Bij het aanbregen van den dag werd de dienst in 16 van de 18 tramremises ie Berlijn hervat. Er rijden thas trams op dertig lijnen. Opnieuw hebben zich ruim 5000 werkwilligen aangemeld, zoodat heden onmiddellijk bij het aanvangen van den dienst met- 140 tram treinen kon worden gereden. Ook het onder- grondsche verkeer is ten deele heiwat. Van bijzonder belangrijke stoornissen en daden van sabotage is geen melding gemaakt. Naar de „Rote Fahne" mededeelt, heeft de centrale stakingsleiding Zaterdagavond ech ter besloten, de verkeersstaking over de ge heele linie verscherpt voort- te zetten. V. D. verneemt nog dat de B.V.G. ongeveer duizend man heeft ontslagen, hoofdzakelijk arbeiders die werkwilligen hadden gehinderd bij het hervatten van het werk cf die sabo tage hadden gepleegd. Framlkrüh, De resultaten van Herriot's bezoek aan Spanje. Voor zoover tot dusver bekend is geworden zijn er te Madrid tijdens het bezoek van Her- riot drie overeenkomsten Herriot en Azana onderteekend. De eerste, aldus het Alg. Handelsblad re gelt de voorwaarden, waaronder Spanjaar den in Frankrijk en Franschen in Spanje werk mogen aannemen en onder de sociale wetten vallen. Het beginsel is dat in elk land de arbeiders van het andere land op voet van _elijkheid met de onderdanen worden be handeld. Deze gelijkheid omvat loonen, werk- loosheidsuitkeeringen, medische hulp. enz. De tweede overeenkomst regelt de verplichte ar- b e idsverzeke r in g. De derde bepaalt dat 150 personen van beide seksen tot elk land mogen worden toe gelaten voor een periode van achttien maan den met het doel een beroep te leeren. De overeenkomsten welke nog de ratifica tie der parlementen behoeven, zijn zeer voor- deelig voor'Spanje, daar ongeveer twee mil- loen Spanjaarden in Frankrijk werken tegen slechts eenige duizenden Franschen in Spanje Op het te Toulouse gehouden Radicaal-so cialistische congres heeft Herriot o.m. ver klaard, dat hij tijdens zijn Spaansche reis had kunnen constateeren dat de Spaansche republiek absoluut solide is en geleid wordt door vurige, moedige staatslieden als premier Azana, die rustig op zijn baleon een sigaar rookte, onder de oogen van opstandelingen. Spanje kan rekenen op den vastbesloten steun der Fransche republiek, niet om een van die combinaties te vormen, welke zoo vaak door de ervaring zijn veroordeeld, maar om die broederschap en vriendschap te ver wezenlijken, welke ons gezamenlijk moet lei- den op de wegen van vrijheid en vrede. Engeland Spinnersstaking in Lancashire bijgelegd. De spinnersstaking in Lancashire, waarbij meer dan 200.000 textielarbeiders betrokken ken waren, is thans bijgelegd, na precies een week te hebben geduurd. Heden wordt het wrk hervat tegen de nieuwe loontarieven De stemming door de spinners heeft niet de noodzakelijke meerderheid van 80 pet. voor voortzetting van de staking gebracht. De spinners hebben zich bereid verklaard, het voorloopige loonaccoord, dat een verla ging van 14 pet. inhoud, aan te nemen. Meeningsverschil over Sir John Simon's ontwapenings voorstellen. De Kabinetscommissie voor de ontwape ning is, naar de „Morningpost" mededeelt met haar werkzaamheden gereed gekomen en zal haar conclusies aan het Kabinet voorleg gen, dat waarschijnlijk nog voor het begin der debatten over den internationalen toe stand. die Dinsdag in het Lagerhuis zullen worden gehouden, een beslissing zal moeten nemen. Het Ministerie voor de Luchtvaart heeft de volledig uitgewerkte voorstellen van Sir John Simor.. die o.a. inhouden groote beperking van bombardementsvliegtuigen, internatio nale controle op de particuliere luchtvaart en numerieke beperking van het aantal par ticuliere vliegtuigen, niet bunnen aanvaar den. zoodat een beslissing van het kabinet noodzakelijk is. De „Daily Mail" heeft vernomen, dat de Engelsche regeering de voorstellen op de Ontwapeningsconferentie wil indienen als deel van een plan, waardoor Engeland en de andere Euroneesche naties een positie krijgen, overeenkom ?nde met de door het verdrag van Versailles geschapen positie van Duitschland. Volgens de „News Chronicle" dringt het Ministerie voor de Luchtvaart- er op aan, dat d3 plannen van Sir John Simon verworpen zullen worden. Het wordt daarbij gesteund door den Minister van Oorlog, den Eersten Lord der Admiraliteit en, tot veler groote ver rassing, door den Minister-President Mac- Don aid. Talrijke vooraanstaande personen op het vebied der Engelsche luchtvaar hebben zich reeds openlijk uitgesproken tegen het vor men van ee"n internationaal lichaam, waar de civiele luchtvaart een deel van 7<d uitmaken. Spanje, Tegenbezoek van den Spaan- schen minister-president aan Frankrijk. Officieel wordt medegedeeld dat de Spaansche minister-president Azana binnen kort, naar aanleiding van het Spaansche be zoek van den Franschen minister-president Herriot, een tegenbezoek aan Frankrijk zal brengen. Bij deze gelegenheid zal de pre sident- der Fransche republiek Lebrun begif tigd worden met de hoogste Spaansche on derscheiding. Amerika. Amnestie voor politieke gevangenen. Naar Reuter uit Rome verneemt, heeft de ministerraad het decreet inzake de aai nes-: ie goedgekeurd. Het is onverwijld "er endsr- teekening aan den koning die te San Rossere toeft, toegezonden. De amnestie betreft in h:t bijzonder anti fascistische delicten met enkele noodzakelijke beperkingen met betrekking tot recidivisten en bij verstek veroordeelde personen. De amnestie, aldus een communiqué, is de uitgebreidste, welke sedert de proclamatie van het koninkrijk Italië werd afgekondigd. Aanslag op Hoover9s trein voorbereid? Reuter meldt uit Bi lolt (Wisconsin)dat ambtenaren van de spoorwegpolitie 'twee negers hebben aan gehouden, die wamden ver dacht een aanslag op den extra-trein van president Hoever hebben beraamd1. De politie had een medsideeling gekregen omtrent het plan en liet den heden nacht die lijn bewa ken. Be negers werden gevat toen zdj op het in de medcdeeling genoemde punt kwamen. Opheffing Drankwet niet van invloed on b<i'**nfandschen kandel? Indien het congres ooit de Volstead Act zou wijzigen, zou men volgens de (bladen tractoren een wijziging aan te brengen, die slechts voor de Amerikaansche wijnen van kracht zou zijn, zoodat de verkoop van Engelsche en Duitsehe bieren en van Fransche en Ita- liaansche wijnen verboden zou blijven. (Alg. Handelsblad). BritsclT'Indlie, Nieuw dreigement van Gandhi. Gandhi heeft, naar Reuter uit Bombay meldt, verklaard dat hij opnieuw zou gaan vasten, wanneer de overeenkomst van Poena niet in haar geheel door de Hindoek-asten werd uitgevoerd. FEUILLETON. Naar heit Engelsch van Mrs. PATRICK MACGILL. (Nadauk Verboden) Hij verwachtte zijn 'oude vriendin, de Hertogin van Rochester, met har nichtje Lady Olga, op de thee. Haar leven lang, sinds zij eenig oordeel des ondierscbeids had. was het meisje, wier eenige ambitie het was zijn schoondochter te worden, 'geleerd den ouden man aangenaam te zijn. Eigenlijk begon Lady Olga bang te worden «enigszins ongeduldig, door verschillende redenen buiten haar schuld, hadden haar ouders haar absoluut onbemiddeld achter gelaten en was zij afhankelijk van de lief dadigheid van haar tante, die in den laat- sten tijd herhaaldelijk toespelingen had, ge maakt op de hooge kosten van het levens onderhoud en haar dringend: had geraden een huwelijksaanzoek van Jack Perivale te bespoedigen. «Gedurende den oorlog was er nog een reden voor uitstel maar die is nu voorbij. Heusch, kindlief, als je hem er niet toee kunt brengen zich te verklaren, moest je maar naar iemand anders uitkijken", was de wijzc raad der wereldsohe, oude hertogin. Lady Olga's donkere, schitterende schoon heid kwam op haar vcordeehgst uit door he:- vuurroode costuum met- wit boniten vos, dat zij droeg toen zij bij Lord Perivale binnen trad. „Het spijt mij zoo, maar tante moest met zwaren hoofdpijn naar bed gaan, zoodat zij niet komen kon. Maar ik dacht, dat u het wel prettig zoudt vinden als ik voor u kwam theeschenkenZgit u mar „ja" vleide het kleine aristocraatje, terwijl zij haar hand schoenen uittrok en ze achteloos als een bal letje oprolde, daar door toonend, dat zij wit glacé handschoenen gewiend was niet meer dan éénmaal te dragen. Jack Perivale's vader nam ieder detail van haar slank, zorgvuldig gekleed figuurtje en iede-ren trek van het donkere, mooie gezicht nauwkeurig in zich op. „Als Jack zich niet haast, zal een ander •hem voor zijn", dacht hij bij zichzelf. En plotseling kwam het iai hem op, dat dit alleen zijn met Lady Olga een prachti ge gelegenheid was om haar eens te polsen in hoeverre zij geneigd was de toekomstige Lady Perivale te worden. Zich tot haar wendend terwijl zij haar glanzend hoofd over den suikerpot boog, zei hij ernstig en vriendelijker dan 'hij ge woon was: „Kindlief, zul je me vergeven, wanneer ik je als vader een zeer persoonlijke vraag stel?" Een vreemde ontroering maakte zich van Lady Olga meester en de donkere blos, die haar wangen overtoog, was niet het gevolg van kinderlijke bedeesdheid, zooals de oude man dacht, maar van groote innerlijke op winding, want haar vlugge intuïtie had haar doen begrijpen, wat komen zou. „U weet wel. dat u mij alles moogt vragen beste oom James, alles wat u maar wilt' antwoordde zij met een lieve stem, zich in eerbiedige aandacht tot hem keerend, en hem als familielid betitelend, waar zij eigen lijk geen recht op had, doch wat men haar van haar prilste jeugd af, geleerd had. De stem van den ouden edelman was bijna om medelijden mee te hebben, toen hij smeekend vroeg: „Houd je van mijn jongen, Olga? Als hij je zou vragen, zou je dan „ja" zeggen?" Het welgevormde hoofd boog zich geheel in overeenstemming met de conventioneele begrippen, die de oude heer koesterde omtrent de houding van een vrouw in een dergelijk geval. Hij was doodsbenauwd, dat Jaclk wat hij noemde „een democratisch huwelijk" zou kunnen duiten en voelde dat hij dan eerst rustig zou kunnen sterven wanneer Jack ge trouwd was met een vrouw, die op waardige wijze de tradities van zijn oud geslacht zou voortdragen. Olga's antwoord kwam als een zucht en het klonk als zoete muziek in de ooren van den ouden aristocraat. „Ik houd van Jack, en als hij mij ten huwelijk zou vragen, zou ik de gelukkigste vrouw ter wereld zijn". Lady Olga sprak de volle waarheid, wat betreft haar laatste woorden; tot echte liefde was zij niet in staat, noch voor Jack, noch voor iemand anders. In een natuur als de hare was slechts plaats voor één liefde en dat was eigenliefde. „Ik zou zeer gelukkig zijn, als ik jullie ge trouwd kou zien. Jack is een goede zoon, in zooverre de jongens tegenwoordig goed zijn", hernam Lord Perivale en met deze halfslach tige loftuiiging meende hij te kunnen volstaan. Jack's moeder had zijn vaders gebrek aan hartelijkheid tegenover zijn eenig kind al tijd toegeschreven aan het feit, dat hij hem niet had gezien voordat hij bijna een jaar oud was en toen leek hij op geen zijner voor vaderen, hetgeen een groote tetouxsteliing was. Na den oorlog had hij iets meer ouder lijke toegenegenheid betoond, waarvoor Jack heel dankbaar was, want hij hield van zijn koelen, gereserveerd en vader, die soms even onbereikbaar was als een ontoegankelijken bergtop. „Goeden nacht, mijn kind; je zult een uit stekende vrouw voor Jack zijn en ik hoop dat jullie gelukkig zult worden", waren de afscheidswoorden, die hij op aanmatigenden toon tot Olga sprak. HOOFDSTUK 8. „Als ik je nu zou moeten verliezen". „Neen, ouwe jongen, nu kan ik je geen nieuw verhaaltje vertellen voor morgen. En Dumipliing, jij robbedoes, het is tijd voor je om naar -bed te gaan! Maak, dat je weg komt", en Jack Perivale bracht het kleine meisje in verrukking do.or 'haar met één hand op te nemen, onder zijn arm te duwen en haar zoo naar boven te dragen tot aan de deur van haar slaapkamer. He.tty was drie dagen verloofd en op haar slanke hand prijkte nu een veel bescheidener ring. „Ik bezit buiten mijn salaris geen cent behalve wat mijn vader mij geeft en dat is niet veel, als men nagaat wat er tegen woordig al mee 'betaald mos.t worden. Ik -kan je dus niet zoo'n kostbare ring geven als ik wél zou willen, mijn lieveling. Maar eens zal de tijd komen", en de jonge, ongeduldige onstuimige stem klonk vroolijk door de kleine met cretonne behangen kamer, „dat ik je paarlen. brillanten en bontmantels geven kan, alles waar je maar van houdt, zonder aan geld behoeven te denken", zei Jack Peri- valen en bezegelde ieder woord met een kus Hetty's heldere glanzende oogen, schitterend van een licht, dat alleen de liefde vermag te doen schijnen, waren gericht op die van den man, waarvoor zij zou moeten lijden zooals weinige meisjes gedaan hebben en haar stem klonk als muziek, toen zij zachtjes antwoordde: „Maar. liefste, waarom hebben wij een uiterlijk tee&en voor onze liefde noodig? Indien je zoo arm was, dat wij ons brood langs de huizen moesten gaan bedelen, zou ik mij nog als de rij.kste vrouw der schepping beschouwen Al het teedere en beschermende in Jack's natuur kwam naar boven en ging uit tot zijn meisje en hij dacht aan de parel onder de vrouwen", waarvan de Bijbel spreekt, toen hij met zijn groote gebruinde hand haar lieve, goudblonde hoofd streelde. „Zoodra ik het vader verteld heb, en hij tijd heeft gehad om je te leeren kennen en liefhebben want o, dat zal hij zeker of hij wil of niet en zoodra hij verschillende din gen met onze advocaten geregeld heeft, zullen wij trouwen", verzekerde Jack haar en keek jongensachtig trotso'n en gelukkig, fcoen hij zich de toekomst afschilderde als Hetty's echtgenoot. „O, Jack, ik zou zoo graag willen, dat je vader van mij hield, maar ilk ben er zoo bang voor, zoo vreeselijk bang!", sprak Hetty die het optimisme van haar aanbidder niet deelde. „Waarvoor ben je bang, mijn kleine meisje? Jij bent, wat de wereld noemt een „dame", hoewel ik dat woord haat en de tijden zijn voorbij waarin de ouders de meisjes uit zochten, waarmee hun zoons moeten trouwen" lachte Jack, hoewel hij diep in zijn bin nenste, indachtig aan het ongelukkig in cident met Lady Olga's speld, wel leen beetje bang was, dat zijn vader iets tegen dit huwe lijk zou hebben. Maar zooals 't meestal gaat met menschen van zijn gesteldheid, droegen die moeilijk heden, die zich mogelijkerwijze voor hem zouden voordoen er juist toe bij om zijn liefde en zijn vastberadenheid te versterken. Hij was zich bewust van een nieuwe en won derbaarlijke kracht, die in zijn binnenste was opgegroeid en zooals hij juist terecht had op gemerkt, was de tijd laag voorbij, waarin men van kinderen verwachtte, dat zij trouw den ten plezrere hunner ouders. (Wordt verwoed).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5