HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, B EVEOWIJK eQ 48e JAARGANG No. 6 DINSDAG 8 NOVEMBER 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1-20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties ran Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. EEN KLAP VOOR HITLER. Dit is eigenlijk het eenige belangrijke re sultaat van de Zondag gehouden Rijksdag verkiezingen. Het was overigens algemeen voorspeld, en de nederlaag van Hitler is min der groot geworden dan velen voorspelden- Zijn aantal zetels in den Rijksdag is gedaald van 230 tot 195, dus met 35. Nog vormen de Nazi's verreweg de grootste partij. Tweede zijn de socialisten, die van 133 op 120 kwamen en dus eveneens verloren, zij het dan maar 13 zetels. Het R.K. Centrum zakte van 75 tot 70, de R.K. Beiersche Volkspartij van 22 tot 18, en de winst van dezen dag was voor drie groepen: ten eerste de Duitsch-Nationalen (Hugenberg) die stegen van 37 tot 51, ten tweede de Communisten, die stegen van 89 tot 100, ten derde de Duitsche Volkspartij (ex-Stresemann) die weer een beetje klom, n.l. van 7 tot 11. Het aantal leden in den Rijksdag is nu 580. In den vorige was het 608. Het is mogelijk dat Hitler's kans, om de macht te veroveren, door deze nederlaag voorgoed verdwenen is. Het lijkt zelfs waar schijnlijk. Dergelijke crisispartijen, welker abnonnaal-snelle stijging meer aan gebrek aan zwaarte dan aan een deugdelijk program te danken is, leven op hun tempo en hun uiterlijk succes- Dit tempo is nu gestuit. Ver moedelijk had Hitier, toen de kans er was en hij op zijn hoogtepunt stond, een staatsgreep moeten doen om zijn maehtsdoel te kunnen bereiken. Hij heeft de kans voorbij laten gaan. De partijverhoudingen in den Rijksdag zijn er door deze verkiezingen eer ongunsti ger dan beter op geworden. De kans om een „working majority" te vormen is nu nóg klei ner. In den vorigen Rijksdag hadden de Nazi's met de R.K. partijen nog een meer derheids-coalitie kunnen maken. Hun verlie zen hebben dat nu onmogelijk gemaakt, en de eenige denkbare meerderheid die men in de huidige groepeering kan vinden zou moe ten bestaan in een samenwerking van Nazi's en Duitsch-Nationalen met het Centrum. Of die denkbaar is schijnt een volkomen open vraag. Misschien zal de dreigende opkomst van de communisten er een aansporing voor zijn. Overigens blijven de communisten ook in dezen nieuwen Rijksdag een partij op zichzelf, gesteund door geen enkele andere en in strijd met iedereen, zoodat het voor di recte, pract-ische doeleinden niet het minste yerschil maakt of zij. 89 zetels hebben of 1U0. De huidige rijkskanselier kan op een soort succes bogen door den vooruitgang van de Duitsch-Nationalen de eenige partij die achter hem staat maar zij hebben maar 8 pCt. van de zetels. Op zulk een basis kan een parlementair bewind niet regeeren. Het wachten is nu maar op de beslissing van president Von Hindenburg. Men zou zeggen dat de openlijke dictatuur nu voor Duitsch land een waarschijnlijke oplossing is, maar aangezien de dictator vooralsnog blijkbaar ontbreekt, moet het wel bij de theorie blij ven. Of zou misschien generaal von Schlei cher?.... Het moge verhoed worden. De hemel beware de wereld voor militaire dic taturen!, Met hun reeks verkiezingen zijn de Duit- schers nog niet veel verder gekomen. Men vraagt zich af of het nog lang zal duren dat parlementen op deze wijze worden samenge steld, zonder dat er een „working majority" bereikt kan. worden, en de twijfel daaraan rijst steeds meer. Het praotische resultaat in Duitschland is dat nu al vijf maanden een regeering aan het bewind is die zes procent van den Rijksdag achter zich had, en het nu tot acht procent gebracht heeft. Inplaats van de beoogde volstrekte meerderheid re geert een nietige minderheid. Dat is niet par lementair, en niet logisch. Afgezien van spe ciale partijen en bepaalde landen lijkt het dan in het algemeen nog logischer, de sterk ste partij maar een meerderheid te geven als de fracties niet willen samenwerken om een meerderheid te vormen. Waarmee ik vol strekt niet de hoop wil te kennen geven, dat men thans in Duitschland de Nazi's aan het bewind zou laten komen. Wij moeten hopen op een Duitsche regeering die tot behoorlijke internationale samenwerking, tot het „Wa pens en Tolmuren Neer!" bereid is. R. P. FAILLISSEMENT N.V. VISSCHERIJ MIJ. ANETA. Het weekblad Handelsbelangen van a.s. Woensdag zal opnemen de crediteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 35 crediteuren met een totaal passief van f 164.299.80 waarvan preferent f 124.380.47. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: N.V. Haarlemsche Hypotheekbank Haarlem f 17890.90. Mevrouw de wed. C, C. Kuhn Staal den Haag pref. f 63500. J. La Crois, Amsterdam preferent f 25.045.01. Booy en Co., IJmuiden f 11,314.85. PERSONALIA Ds. T. A. Bakker te IJmuiden heeft aange nomen het beroep bij de Chr. Gerei. Kerk te Assen. IJMUIDEN SPUIEN DOOR DE NOORDER- SLUIS. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too- neel: „Het Huis der Vxeezen". (Volksvoor stelling). 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Quick, de clown Op het tooneel: Koos en C. Speenhoff. 7 en 9.15 uur- i Palace: ..De danseres Barberma Op het tooneel: De drie Dewers. Acrobatiek. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater. „Tarzan". 8.15 uur. WOENSDAG 9 NOVEMBER Bioscoopvoorstellingen Is middags en des avonds. OM HET NOORDZEEKANAAL TE ONTLASTEN VAN HET OVERTOLLIGE WATER. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Eenige dagen geleden plaatsten wij in ons blad een foto van het spuien door de Zuider- sluis. De foto liet duidelijk zien welk een groote massa water naar buiten werd afge voerd. Inmiddels is gebleken, dat het spuien met geopende deuren en met de spuisluis van de Zuidersluis niet voldoende was, om het over tollige water kwijt te raken. In het laatst der vorige week bereikte het water in het Noordzeekanaal een stand van 30 N.A.P. en hooger, welk feit de autoriteiten deed besluiten, voor het eerst sedert de opening der Noordersluis gebruik te maken van de in deze sluis geconstrueerde groote riolen. Tot nu toe heeft men hier voor alleen de kleine riolen gebezigd, die aan de binnenzijde van de groote riolen zijn aan gebracht. Dit dubbele stel riolen, aange bracht voornamelijk om een geleidelijke vul ling en lediging der sluiskolk bij schutten te kunnen bewerkstelligen, loopt onder de wa terlijn en wel in het buitensluishoofd onder gronds om de twee deurkassen heen, liep in het binnensluishoofd daar doorheen. De groote riolen, die Vrijdag gedurende één uur, Za terdag gedurende vier uur en Zondaggedu rende zeven uur als middel tot spuien heb ben gediend, hebben een doorlaat van onge veer 14 M2., zoodat er een groote massa water gespuid is kunnen worden. De water stand in het kanaal Is dan ook in eenige da gen ongeveer 13 c.M. gedaald. Gedurende het spuien op deze wijze heeft men de binnendeur geopend gehouden, de buitendeur was echter gesloten, waardoor het water zich een weg baande door de geopende rioolkoiken. Het lijkt oogenschijnlijk voor het spuien eenvoudiger, beide deuren geopend te hou den, evenals dit bij de Zuidersluis wordt ge daan. Door de geweldige afmetingen der sluisopeningen van de Noordersluis zou er bij het groote verschil in waterhoogte echter een dusdanige stroom ontstaan, dat het niet alleen onmogelijk zou zijn zeeschepen bij de sluis vast te leggen, maar "zou ook ongetwij feld giroote schade aan de kanaalboorden worden teweeggebracht. VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. De tweede lezing der Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden zal plaats vinden a.s. Woensdagavond in -het lokaal aan den Groe- neweg. Als spreker zal optreden Dr. J. C. A. Fetter met het onderwerp: „De Nood der Cultuur". LIEFDADIGHEID EN SPORT. Men verzoekt ons het volgende te melden: Ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd StormvogelsAjax zal de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose collecteeren, waar toe bereids vergunning is verleend. Duizenden voetballiefhebbers zullen zeker kunnen ge nieten van eerste klas voetbalspel, zooals we dit meermalen van beide vereenigingen mochten zien. Maar voor ge uw plaats in neemt hopen wij: dat ge een oogenblik zult denken aan hen die o zoo gaarne van dit spel evenals u zouden willen genieten, doch door die gevreesde ziekte daarvan zijn uitgesloten. Als dan de dames u vriendelijk een offer vragen, denk aan wat deze menschen missen en waarvan gij kunt profiteeren. Dames dit aan dit mooie doel willen mede werken geven zich op bij de volgende adres sen: Mevr. E. Dekker, Kennemerlaan 134. Mevr. Suwerink, Trompstraat 72, Mevr. Bais, Julianakade 37, Mevr. Dijkstra, Kennemerplein, en bij ondergeteekende, Briniostraat 7 IJm.- Oost. Anth. Peek, adm.-prop. Om ziekten te voor* komen en de gezond* heid te bewaren, moet men de noodigeA=en D*vitaminen hebben. Noorsche levertraan bevat zoowel A*als D* vitaminen in de juiste verhouding tot elkaar. NOORSCHE LEVERTRAAN Een beroemd trawlerschipper overleden. Avontuurlijke reizen naar het hooge Noorden. Tweemaal gevangen wegens ongeoorloofd visschen. Eenigen tijd geleden is te Grimsby plotse ling overleden schipper Harry Loftis. „The Fishing News" vertelt eenige bijzonderheden uit het leven van dezen vermaarden zeeman, die toen hij in 1923 het commando voerde over den stoomtrawler „Our Alf" de aandacht der geheele wereld op zich vestigde. Hij was visschende ter hoogte van Koppen, ness toen een Deensche visscherij-kruiser ee'n schot afvuurde als aanwijzing dat hij moest stoppen. Klaarblijkelijk lag in de waarschu wing opgesloten, dat de Deen hem wilde aan houden wegens het visschen in verboden wa ter. Dit vooruitzicht stond den schipper niet bijzonder aan en hij besloot, zich uit de voe ten te maken. Wat toen volgde was de groot ste sensatie van den dag. De kruiser zette een volbemande boot uit. die naar den trawler voer, toen Loftis, die zijn netten had ingehaald „volle kracht voor uit" commandeerde. Een der opvarenden wierp een emmer naar de naderende boot, een domme streek. De emmer trof den bevelvoerenden luitenant, waarmede het conflict zeer ernstig werd. Loftis zou verantwoordelijk worden gesteld voor het gebeurde, ofschoon hij dit niet had kunnen voorkomen en het incident was voor hem een reden te mee'r om te trachten te ontsnappen. „Our Alf" liet z'n hielen zien en liet den kruiser achter zich. Maar hiermede was het avontuur natuurlijk niet af geloop en, Schiper Loftis werd van toen af gezocht door de Denen, niet alleen wegens onwettig uit oefenen der visscherij, maar ook wegens ver. zetpleging. Twaalf maanden verstreken en Loftis. die de „Our Alf" had verlaten, voerde het com mando over de „Tribune". Hij waande zich veilig, in de meening verkeerende, dat de Denen het geval vergeten hadden. Hij voer naar IJsland met z'n „Tribune" Op een morgen lag hij rustig te visschen toen een kleine motorboot naderde. Hij zag dat een der opvarenden foto's maakte van den trawler. Plotseling onderging de klaarblijkelijk on schuldige nieuwsgierigheid een geheele ver- President Hindenburg heeft ook bij deze verkiezingen niet verzuimd zijn stem uit te brengen. Het grijze staatshoofd werd bij het verlaten van het stemlokaal hartelijk toe gejuicht. andering. De Deensche vlag ging omhoog het was een Deensch regeeringsvaartuig en schipper Loftis kreeg order direct te stop pen. Ten tweeden male zette Loftis alles op al les. Hl plaats van te stoppen, ging hij er zoo snel mogelijk vandoor en wederom ontsnap te hij. Hij had weer wat op z'n kerfstok. Eindelijk gesnapt. Driemaal is scheepsrecht en ten slotte wonnen de Denen het spel. Schipper Loftis vertelde later de geschiedenis aan een ver slaggever. Ik ging door, de vischgronden bij IJsland van tijd tot tijd te bezoeken, maar daar ik wist dat ze me zochten, keek ik goed uit. om niet gesnapt te worden; en ik zou zeer zeker den dans ontsprongen zijn, als er niet een ongeluk was gebeurd met den trawler „Ve nator" waar ik toen op voer. We vischten weer bij IJsland toen we het ongeluk hadden, vast te loopen en onze schroef, doordat ze tegen een rots sloeg, ver nield werd. We waren hulpeloos en voor de veiligheid van schip en bemanning moest ik me naar Reykjavik laten sleepen om daar de noodige herstellingen te ondergaan. Aldus viel ik in handen van de autoriteiten. Offi cieren kwamen aan boord: ik wist waarom en ik aanvaardde het onvermijdbare zoo spor tief mogelijk. Ze waren zeer fatsoenlijk tegen me. Ze reden me met een auto naar een hotel en daarna naar de gevangenis. Toen ik voor het gerecht kwam. bleek, dat er niet minder dan zeven beschuldigingen te gen me waren ingebracht. De Britsche con sul was op dat oogenblik ziek en mijn zaak werd daarom uitgesteld. Gedurende de eerste dagen bestond mijn maaltijd uit roggebrood en rijst, maar later kreeg ik wat beters, want men vertelde mij, dat ik alles wat ik wsnschte kon bestellen als ik maar betaalde, of als mijn vrienden het mij konden verschaffen. Mijn zuster was met een IJslander ge trouwd, John Oddessan en zijn familie wa ren menschen van invloed, daar zijn broeder Gisleia Oddesson reeder was van visschers- vaartuigen, zoodat ik niet geheel zonder vrienden was. Eens op een morgen werd ik gewekt en min of meer onverwacht voor het hof gebracht. Toen de tolk mij de zeven beschuldigingen kenbaar maakte, bepleitte ik mijn onschuld ten opzichte van twee daarvan nl wat betrof het geval met de „Our Alf' en de „Tribune". Hierdoor werd het proces aanzienlijk ver kort. In de gevangenis. Het vonnis kwam binnen het uur. Loftis werd veroordeeld tot 20.000 Kronen, gelijk staande met 757 pd.st. in Engelsch geld voor twee aanklachten, met het bevel tot inslui ting totdat het bedrag was betaald. Voor eiken dag insluiting werden 3 Kronen in mindering gebracht. Dit beteekende, dat in dien de boete niet werd betaald, Loftis elf jaar in de gevangenis had moeten slijten. Eenige weken later, vertelde Loftis, op 8 Februari kwam tot mijn vreugde m'n zwager John Odd-eson met zijn vaartuig Syrian van Huil aan. Hij was gekomen om over mijn vrijlating te onderhandelen. De gehoopte herziening van de straf kwam niet tot stand, maar met het oog op mijn zwager's positie waren de autoriteiten tot onderhandelen bereid. Hij bood een blanco cheque aan en daarop werd ik in vrijheid ge steld. Het was op een Zondag en ik mocht direct aan boord van mijn schip gaan. Schipper Loftis beleefde nog een avontuur als gevolg van ongeoorloofd visschen. Hier van vertelde hij het volgende: Het gebeurde tijdens een reis naar de Witte Zee. Ik was op de Noorsche kust hij Vardo aangehouden door een kanonneerboot. Het was weer met den trawler ,Our Alf". We had den eenige dagen gevischt. ik was ongescho ren en in mijn werkpak en zag er niet be paald presentabel uit, toen de kanonneerboot ons naar Vardo opbracht. Ik kwam weer voor den rechter. Ik werd beboet met 230 pdst. Natuurlijk had ik zooveel geld op geen stukken na bij mij en het gevolg zou zijn, dat mijn schip, zoolang het geld er niet was, zou worden vast gehouden. Dat zou een kostbare geschiedenis zijn en ik stelde voor, het schip naar zee te laten gaan totdat de reeders het geld per te legrafische order hadden overgemaakt. De politiechef stond toe, dat de trawler naar zee mocht gaan onderwijl ik onder be perkt arrest aan wal zou blijven. Ik ging aan boord, om met mijn stuurman schikkingen te maken om het schip naar zee te brenge'n. Ik had mijn jongsten broer als eerste matroos aan boord en plotseling kwam het plan bij mij op, voordeel te trekken van de onmisken bare gelijkenis tusschen ons beiden. Ik was nog niet behoorlijk geschoren en verkleed aan wal geweest. Mijn broer en ik we schoren ons, hij knapte zich op en ging als „schipper Loftis" aan wal om het arrest te ondergaan. De krijgslist slaagde uit stekend. De krijgslist slaagde uitstekend. Hij ging naar het hotel terug en was gastvrij jegens de politie en de autoriteiten, terwijl ik na een goede visscherij van drie dagen naar Vardo terugkeerde, waar ik de boete betaald vond en den „schipper" oppikte. In den oorlogstijd toonde schipper Loftis zich actief als schiper van een minesweeper. Hij nam deel aan de redding van niet minder dan 2500 menschenlevens van schepen, die tot zinken waren gebracht door mijnen of vijandelijke onderzeeërs. WEER EEN NIEUWE VILLA IN HET HEEREN7SUIN. Naar wij vernemen, zal voor rekening van den heer Ir. P. van Delden, directeur der ce mentfabriek een villa gebouwd worden in het Heerenduin nabij „Slingerduin", de villa van den heer Ir. Kessler. Kosten van het officieel Raadsverslag. Volgnummer 68 (hoofdstuk II) is aange duid als „Kosten van het officieel raadver- slag" en het bedrag, hiervoor op de begroo ting geraamd is f 4500. Dit is, nu we op alles gaan bezuinigen, nu we het bewaarschool- onderwijs en het gymnastiekonderwijs op heffen, nu we onze bestratingen moeten verwaarloozen, nu we de ambtenaren op hun salarissen gaan korten, aan „Het Witte Kruis", „Het Wit-Gele Kruis" en de „Ver eeniging voor Zwakzinnigenzorg" 10 pet. subsidie minder willen geven, dan gevraagd is en aan het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacanfciekolonies en aan de Centrale Commissie voor uitzending- van Nederlandsche kinderen naar buiten zelfs 20 pet. minder, een groot bedrag en waar bovendien tal van de meest noodzake lijke dingen moeten worden achterwege ge laten is er wel eenige reden dat we ons gaan, afvragen of deze uitgaaf gewettigd is. Wie van Velsen's ingezetenen kent eigen lijk het officieel raadsverslag? Buiten de raadsleden en een aantal officieele personen bijna niemand en feitelijk wordt het ver slag alleen geschreven en gedrukt voor eerstgenoemden, die er oogenschijnlijk be hoefte aan hebben, hun woorden gedrukt te zien. De categorie onzer medeburgers, die be lang stelt in de raadsdebatten is niet groot en dezulken hebben aan de verslagen die de bladen geven voldoende. En is het geoorloofd dat de raad voor eigen liefhebberij, nu er op alles en nog wat bezuinigd moet worden, de gemeente zulk een hooge rekening hiervoor thuis stuurt. Het verdient zeer zeker aanbeveling, dat er eens wordt onderzocht, of we niet op een goedkoopere wijze aan een behoorlijk verslag kunnen komen. Een beknopt tachygrafisch verslag is zeker voldoende. Het is een schrede achterwaarts, maar de begrooting voor 1933 is vol achterwaartsche schreden, waardoor de vitale belangen van tal van gemeentenaren worden getroffen. Een bezuiniging op dezen post treft geen enke len ingezetene. VELSEN GEM. ARBEIDSBEURS. VERSLAG OVER OCTOBER. Alle persberichten omtrent de opleving ten spijt, kan niet worden medegedeeld, dat, gedurende de verslagmaand het aantal werk zoekenden in onze gemeente afnam. De op leving in het visscherij bedrijf, die er inder daad is, oefende tot dusver nog niet zooveel invloed op den plaatselijken eeonomischen toestand uit, dat de werkloosheid er belang rijk door verminderde. Het grootste percentage der wederom te werkgestelde visschers woont niet in deze ge meente. Pogingen in het werk gesteld om te trachten het percentage tewerkgestelden voor onze gemeente gunstiger te maken, le verden geen noemenswaardig resultaat op, daar de Reedersvereeniging het standpunt inneemt, dat zij de opvarenden, die in een andere gemeente woonachtig zijn, niet mag achterstellen bij de opvarenden, die in onze gemeente wonen. Een standpunt, dat om ver schillende reden begrijpelijk is, doch onze gemeente geen voordeel oplevert. De opleving in de nevenbedrij ven, zoo die er al is, komt tot dusver niet tot uiting in een. dalmg van de werkloosheid in de groep me taalbewerkers. De groep bouwvakarbeiders toont eveneens een ongunstiger beeld Hier zal de naderende winter wel een rol spelen. Hieronder een vere^'iikend overzicht van het aantal werkzoekenden, dat op het einde der maand bii de Arb^cbeurc ingeschreven. De tusschen haakj es geplaatste cijfers geven het aantal werkzoekenden aan het einde der vorige maand aan. Bouwvakarbeiders 616 (562) Houtbewerkers 53 50) Metaalbewerkers 407 (389) Visschers 179 (253) Havenarbeiders 180 (194) Kantoorbedienden 51 49) Losse arbeiders 635 (613) Overige groepen 227 (227) Totaal 2343 (2337) Opgemerkt zij, dat bovenstaande cijfers geen zuiver beeld van de werkloosheid geven, daar de niet-werkloozen en jongens beneden 18 jaar werden medeaeteld. Onderstaand overzicht geeft een zuiver beeld van het aantal werkloozen onder de 70 en boven de 18 jaar: Week van Oot-ober 1-8 8-15 15-22 ??-29 Bouwvakarbeiders 552 555 561 582 Metaalbewerkers 342 342 359 370 Houtbewerkers 44 41 40 45 Haven arbeiders 94 110 102 120 Visschers 246 208 193 170 Kantoovb°.riipnden 40 41 41 41 Losse arbeiders 581 571 587 625 Overige beroepen 208 203 207 215 Totaal 2107 2071 2090 2169 Het aantal inschrijvingen beliep 738. Het aantal door bemiddeling der Arbeidsbeurs geplaatsten bedroeg 246 w.o. 3 vrouwen. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg 252 w.o. 7 om vrouwelijk personeel. AUTOBOTSING. Zaterdagmorgen vond op het kruispunt WijkerstraatwegCorverslaan een botsing plaats tusschen twee auto's, welke het ge volg was van een samenloop van omstandig heden. Eén der auto's werd beschadigd. De schade werd onderling geregeld en persoon lijke ongelukken hadden niets plaats.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1