X umuider Biertonnage. sport en spel Liefde de Sterkste COURANT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 cEMENCDE berichten uit binnen- en buitenland. £EN INTERNATIONALE ZENDER IN LUXEMBURG. OOK NEDERLAND ER BELANG HEBBENDE IN. toevluchtsoord voor de A. v. r. o jïaar men zich. herinneren -zal is in .„Ljmibur.g op „radio-neutraal" gebied duo, 7 liet plaatsje Junglister een zender ver azen welke is opgericht door de Compagnie tfl^óibourgeoise de Radiodiffusion. ofwel de p X, R" genaamd, een zender, die gelegen op !in hoogte van 1362 Meter boven den zse- fLgel en met antennemasten, die 185 meter zijn, den veelzeggenden naam van Vre- LJpber heeft gekregen. De oprichting is tot Lnd gekomen, dank zij de samenwerking lm bekende figuren uit Frankrijk, België. niLtschianci en Engeland, waarbij de bedoe- lin»:"heeft voorgezeten, een radiozender te iffftten, welke de internationale gedachte zal pi?g«volg van besprekingen, welke dezer lagen te Amsterdam zijn gehouden, zal ook Neerland in deze zaak een aandeel hebben. jjet is n,l. de N.V. Internationale Radio Dienst, die Dinsdag 1.1. in onze .hoofdstad is ^sticht, die zich tot taak heeft gesteld om i»n deze de Nedieirlaindsc'hie bhlangem te- ver- !L?en. Het bestuur van deze organisatie be staat uit de heeren W. M. van Haaffen (van defWa Willumier, Van Tijen en Van aLer), w p. De Vries, lid dier taba-ksfirma van dien 'ajn en J. Fris, voorzitter van dien Bond van Exploitanten van Radio centrales; de directie treilt gevormd dioor de heeren G. H. Knap en O de Vries. De heer Marcel Savern, een der directeuren va® de C. L. R. heeft omtrent dezen zender verschillende mededeelingen gedaan. Deskundigen uit Frankrijk, België, Duitsch- ,and, Engeland en Nederland (Philipslampen) zijn 'bij den bouw betrokken geweest. De zender heeft een antenne-energie van 200 kilowatt. De C. L. R. wil n.I. gaan uitzenden op een golflengte van 1260 Meter, doch zoolang de Internationale Radioconferentie de golfleng ten tusschen 1050 en 2000 mieter niet heeft prijsgegeven, wil zij niet beginnen. Zij zou dtt, waar 47 andere zenders zich niet aan rerbod'm ten deze storen, toch kunnen doen, doch daar haar doel, het dienen van den wede is, zal zij wachten totdat de interna tionale conferentie van de „Union", die reeds sinds enkele maanden te Madrid bijeen is. een beslissing heeft genomen. Gehoopt wordt dat deze nog aan het einde van deze ma and zal vallen en dat de golven tusschen 1050 en 2COO Meter dan vrijgegeven zullen zijn. Daar d; C. li. R. na Oostenrijk en Roemenië „aan 'cod" is, hoopt zij omstreeks Kerstmis haar uitzendingen te kunnen aanvangen. De C. L. R. denkt niet alleen figuren met een wereldreputatie in kunst en cultuur op het „podium van Europa" te roepen, doch ook kunstenaars die aan hst begin van hun loopbaan staan, en die door hun prestaties bewezen hebben, dat zij iets to bieden heb- )en. In de exploitatie zal het Aimjjihaainigche systeem gevolgd worden, zij zal gedeeltelijk gefinancierd worden d-oor anderen voor Ne derland bijvoorbeeld door die N.V. Internatio- naile Radiodienst of een andere Nederliandsche instelling of onderneming. De heer W. Vogt, directeur van de AVRO heeft de volle medewerking van deze orga nisatie toegezegd, onder het uitdrukkelijk be ding, dat in Madrid het dooi' de C.L.R. ver wachte resultaat wordt bereikt. Voorts zal de zender voor publiciteitsdioel- einden gebruikt worden. Nog werd oip vragen meegedeeld, dat tien aanzien van de AVRO en de publiciteit de kwestie van exclusieve contracten niet in het geding is geweest, alhoewel de leiders der zen dersexploitatie het afsluiten van dergelijke contracten geenszins wilden buitensluiten, daar dit h.i. zal afhangen van de voorwaarden welke kunnen worden bedongen. ZONDAG KOMT RICHARD TAUBER AMSTERDAM, 10 Nov. Richard Tauber, die op 15, 16 en 17 November in den Stads schouwburg zal optreden als Schubert in de operette „Das Dreimaderlhaus" van Franz Schubert, arrivcj-t Zondag a.s. om 11 uur in het C. S. waar hem een grootsche ont vangst wacht. Richard Tauber zal tijdens zijn verblijf hier te lande zijn intrek nemen in het Amstel Hotel. TOESTAND VAN OVERVALLEN VROUW ZORGWEKKEND Met betrekking tot den moordaanslag op cle bejaarde mejuffrouw Van Druten te Res- sen-Bemmel verneemt Het Handelsblad na der, dat de toestand van het slachtoffer hoogst zorgwekkend is. Ofschoon de behan delende geneesheer aanvankelijk van mee ning was dat de vrouw met een scherp voor werp gestoken was, houdt zij zelf vol dat de dader vijf revolverschoten op haar gelost heeft. Inderdaad zijn vijf wonden gevonden en uit het verder onderzoek is ook gebleken dat de man een revolver in zijn bezit heeft die met tien scherpe patronen geladen was. Woensdag heeft te Nijmegen een jonge man, die aan het signalement van den da der beantwoordt, zijn revolver te koop aan geboden, die met vier scherps patronen ge laden was. Hieruit zou blijken dat dit het wapen is, daar op de vrouw thans vijf scho ten en op den agent een schot gelost zouden zijn. Gebleken is voorts dat deze revolver eenige dagen geleden door een wapenhande laar te Nijmegen met tien scherpe patronen is verkocht. Op grond van deze gegevens volgt de politie thans een bepaald spoor, ter wijl nog andere aanwijzingen verkregen zijn op grond waarvan de arrestatie van den da der ieder oogenblik kan worden verwacht. De te Nijmegen door een revolverschot ge troffen politie-agemt is buiten dienst gesteld. Zijn toestand geeft geen reclen tot onge rustheid. RANGEERDER BIJ HET RANGEEREN GEDOOD BILTHOVEN, 10 Nov. Hedenmorgen om streeks 8 uur is nabij den spoorwegovergang ■te Bilthoven een ernstig ongeluk gebeurd. De 35-jarige rangeerder W. Nagelhout, woonachtig te Bilthoven, was bezig een goe derentrein te ran eren. Bij het aantrekken van den goederentrein stapte de rangeerder mis, waardoor hij onder een der wagens terecht kwam. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. SCHEEPVAARTINSPECTIE Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Ja nuari 1933, aan den adjudant-inspecteur voor de scheepvaart H. K. Wetselaar te 's-Gravenhage, en aan den expert bij de scheepvaart-inspectie J. Koning te Gro ningen, eervol ontslag verleend wegens ver andering Van de inrichting van het dienst vak, waarbij zij werkzaam zijn. BIJ TERUGKOMST DE ROYEMENTS- BRIEF THUIS. DE R.-K. GEORGANISEERDEN IN DE S.-D. BETOOGING. Omtrent de deelneming van R.-K. Eind- hovensche arbeiders aan de groote betooging van de S.D.A.P. en het N.V.V. te 's-Graven- hage verneemt de R.-K. „Volkskrant" van bevoegde zijde, dat de „deputatie" bestond uit drie werldooze metaalbewerkers, oor spronkelijk leden van den R.-K. Metaalbe werkersbon d. Eén van heil was onlangs reeds als lid geroyeerd. Toen het bestuur van den R.-K. Metaal- bewerkersbond lucht kreeg van het voorne men van het drietal om aan de socialistische betooging deel te nemen, werd voor het twee tal, dat nog lid was, de royementsbrief klaar gemaakt en onmiddellijk nadat- het feit der deelneming een daad van verraad ten op zichte van de katholieke organisatie was geconstateerd, verzonden De betoogers hebben bij hun thuiskomst den royementsbrief gevonden. (Het bierverbruik per hoofd der bevolking is in Duitschland sinds den oorlog met 44 pCt. afgenomen.) Nederland heeft ook zijn portie In het wereld bierplezier, Maar vanouds zijn toch de Duitsehers Kampioenen van het bier. Doch bij veel dat is veranderd In de menschenmaatschappij, Is er nu ook minder leven In de Duitsche brouwerij. Als het water bij de menschen Bijna tot de lippen staat, Is het logisch, dat een biertje Niet zoo vlot naar binnen gaat, Duitschland toont, naar statistieken, Sterk verminderd biergebruik En waarschijnlijk, naar verhouding. Ook verminderd biergebuik. Met dat al is de consumptie, In ons niet bar biersche oog, Ook na deze sterke daling Steeds nog ir.drukwekkend hoog. En een flinke biertonnage Zal altijd in Duitschland zijn. Want de leuze mir nïchts Bier nïchts Is niet in de Duitsche lijn. P. GASUS. FINSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN De Finsche zaakgelastigde de heer U. M. Hellström, heeft op het paleis Het Loo aan de Koningin de hoogste onderscheiding over handigd waarover zijn land beschikt, het Grootkruis met keten in de Orde van de Wit te Roos van Finland. COMMISSIE VAN ADVIES CRISIS- IN VOER WET Bij Kon. besluit is de heer ir. C. G. H. Hou- ben, te Amsterdam, met ingang van 1 No vember 1932 benoemd tot lid van de commis sie van advies, ingesteld ingevolge art. 2 van de Crisismvoerwet 1931, Staatsblad no. 535. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 9 November. Ondertrouwd 9 November: P. W. Kuijpens en M. T. Zieger; J. J. A. v. d. Meij en M. F. v. d. Steen; J. van Bilderbeek en' J. H. M. Kuijpers; G. Oddens en R. van Es: L. K. de Bondt en E. Warmerdam; C. J. Koek en H. M. de Ligt; J. Wouda en B. Spoelhof; B. J. van Hamburg en A. M. Batenbrock; C. Steenken en H. H. Ottolini; H. C. van Damme en S. C. Meijers; H. J. G. Majoor en G. Kroon van Diest; C. Harskamp en H. Prevost; W. F. Hessen en C. Koper. Getrouwd 9 November: J. P. van Rijn en J. A. van Eskert; J. J. C. de Best en J. C. E. van Empel; M. J. Schreuder en S. Kiekens; J. C. Arts en E. F. Burrij; D. J. Marchand en C. H. S. Vaars; G. Merks en M. Jonker; A. Jan sen en C. J. de Jong; J. H. Consent en A. A. C. van 't Oosten; C. T. I-Iam en J. J. v. d. Pol; C. Burgman en S. W. Rellergert; M. Leuven en M. C. de Heij; P. C. Bakker en J. B. C. Baars. Bevallen 5 November: E. A. L. Roeters van Lennepde Vos tot Nederveen Cappel, d.: 8 November; A. M. H. A. van NiekerkenLin nenbrink, d. Overleden 7 November: D. Langeveld- Meerveld, 29 j„ Lange Raamstraat; J., 7 j., z. van C. F. van Wanrooij, Frans Halsstraat; A. C. van OnselenMolenaar, 70 jaar, Haze- paterslaan; A. Vallenduuk, 19 j., Groote Houtstraat; L. M. HakRichter, 41 j., Gast- huisvest; C. JansenMeur, 54 j„ Lange Hee- renvest. Newton Baker en Al Smith, die genoemd worden resp. als staatssecretaris voor buiten- in het toekomstige Amerikaan- HOCKEY DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Het programma is als volgt: Eerste klasse: HilversumBloemendaal. Promotie: Bloemendaal IIHilversum II. M.H.C.—H.D.M. II. Tweede klasse- H.O.C II—H.B.S. Alkmaar—M.H.C. II Derde klasse: StrawberriesM.H C. 3. H B S. II—Strawberries II. Bloemendaal IIIAlliance. Bloemendaal I heeft dus een zwaren uit wedstrijd tegen het thans leidende Hilver sum; het zal ons benieuwen hoe cle behoor lijke Bloemendaalsche verdediging stand weet te houden tegen de voortdurende Hil- versumsche stormloopen. In de promotie-klasse komen de beide reserve-teams van Bloemendaal en Hilver sum tegen elkander. Dat zal plaats hebben achter „Zomerzorg"; hier zal dat een meer gelijke strijd zijn. Beide teams zijn aan elkaar gewaagd en ais Bloemendaal weer met zoo veel veine speelt als zoo langzamerhand ge bruikelijk is geworden, dan wint de thuis club. De Musschen ontvangen thuis H.D.M. II, wat ook een spanneiiden kamp kan geven. Na de débacle tegen Hilversum II dient er nu wat beters gepresteerd te worden; als de voorteekenen niet bedriegen, zal H.D.M. II het Heemsteedschen Sportpark zonder pun ten winst verlaten. In cle tweede klasse speelt H.B.S. tegen H.O.C. II in Den Haag. De Haarlemmers stel len de laatste weken bijna door loopend te leur, zooclat een uitslag ten gunste-van H.B.S. niet te verwachten is. Met M. H. C. II is het al niet veel beter. Zij speelt uit tegen Alkmaar; dit moet nu eens gewonnen worden. M.H.C. III schijnt zich eenigszins te her stellen. Na den goeden wedstrijd in de eerste ronde om den Treslingbeker kan tegen Strawberries met vertrouwen begonnen wor den, hoewel de Beverwij kers op hun hobbe lige veld meer thuis zullen zijn. Bloemendaal III zal Alliance ontvangen. H.B.S. II speelt thuis tegen Strawberries II, twee zwakke ploegen, die desondanks hard zullen ploeteren voor een winstpuntje. 2—6 7—2 1—10 VOETBAL. TJ.F.C.-NIEUWS. Uitslagen j.l. Zaterdag 5 Nov.: Ulysses I—IJ. F. C. I IJ. F. C II—Ulysses II Z. S. V. II—IJ. F. C. III De IJ. F. C.-elftallen deden j.l. Zaterdag geducht van zich spreken. IJ. F. C. I toonde zich verre de mserderre van Ulysses. Wel is er van bzeide zijden hard gewerkt en de strijd droeg dikwijls een forsch doch fair karakter. Voor IJ. F. C. II wist van Duyn 5 maal te scoren, zoodat ook de Ulysses-reserves niet tegen de IJ.F.C.-mannen bleken opgewassen. Het derde elftal schijnt grootsche plannen ie hebben. Het wist in Halfweg met groote cijfers Z. S. V. een nederlaag toe te brengen. A s. Zaterdag 12 Nov., V. E. W. I—IJ. F. C. I 2,30 uur. IJ. F. C. Ill—V. V. R. A. I 2.30 uur. Voor het eerste elftal verwachten wij een overwinning op V. E. W. daar we niet geloo- ven dat de Haarlemmers het tegen het eerste elftal zullen bolwerken. Het derde elftal wacht een zwaren strijd tegen de rijksambtenaren en het zal IJ. F. C, niet gemakkelijk vallen haar overwinnings reeks voort te zetten. IJ. F. C. verschijnt als volgt: Van Urk. De Vries, De Graaff. Jochems, v. Heijst, Smit. De Valk, De Jong, Zwart, Blinkhoff, Ninaber. ReserveRets en Post. IJ. F. C. III. De Boer. Schaap, Huhl. Zwaneburg, v. Strien, Dubbelaar, Rietdijk, Meyboom, Wortel, Hogeland, Oldenburg. Reserve: Ruiter en Mors. Het eerste elftal vertrekt te 1,45 uur van het Kennemerplein per fiets en autobus. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. De belangrijke ontmoeting Ulysses—IJ.F.C. is op een 62-overwinning voor de IJmui- densche kampioenen uitgeloopen, die zich daarmee van een wastigen concurrent ont daan hebben. Evenals in de vijf voorafgaande seizoenen gaat IJ.F.C. weer regelrecht op het kampioenschap aan. Tweede Jeugd speelt erg wisselvallig. Na het slechte spel tegen Ulysses hadden wehaar tegen het sterke V.V.IJ. in Santpoort fegen kans gegeven. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de bezoekers gingen verliezen, want ze hadden binnen onkele minuten reeds een achter stand van 2—0. Het- emde bracht Tweede Jeugd evenwel een 54-overwinning! Ken- ilemerland, dat thans weer in goeden vorm speelt, won met 81 van het zwakke V.E.W., de Tramvogels vielen geducht tegen door op, eigen terrein met 31 van Z.S.V. te winnen. Dat was de eerste overwinning der Halfweg- gers. Voor morgen is het volgende program ma samengesteld: Afdeeling A: Tweede JeugdKennemerland. V. E. W.—IJ. F. C. TramvogelsUlysses. Afdeeling B: Ulysses 2—Kennemerland 2. Frigo—V. V. IJ. 2 Afdeeling C. Kennemerland 3Z. S. V. 2. V.V.IJ. 3Kennemerland 4. IJ. F. C. 3V.V.R.A. De wedstrijd tusschen Tweede Jeugd en Kennemerland 1 kt ons interessant, daar det ploegen van vrijwel gelijke sterkte zijn. De verliezer is vrijwel als kampioenscandi- daat uit te schakelen, want daardoor wordt de achterstand op IJ.F.C. te groot. V.E.W. krijgt een zeer moeilijke opgave tegen IJ.F.C. het zou ons meevallen als de bezoe kers niet de dubbele cijfers halen. Wil Ulysses haar mooie kansen behouden dan moet morgen van Tramvogels gewonnen worden, iets waartoe wij de oranje-zwarten wel in staat achten. Alle ontmoetingen be ginnen in verband met de reeds vroeg inval lende duisternis om half drie, E. D. O. II—STORMVOGELS II. De Waard, J. Steffens, v. Weeren. Calland, C. Zandstra, J. Koene. C. Bruin, v. Geenien, H. Bruin, H. Koene, Schumacher. SUPPORTERSVEREENIGING „GEEL ZWART". A.s. Zondag met Kinheim mee naar Alk maar. Voor deelnoming kan men zich nu aan melden bij den heer Wesselius Sr.. Melklaan 62 en bij den heer N. Steyn, Princestraat 2, beiden te Velsen-Noord, hetgeen kan ge schieden tot Zaterdagavond 10 uur. Vertrek der bussen Zondagmiddag 12.30 uur van het clubhuis aan den Koningsweg. WIELRUCEN. De Zesdaagsche te Berlijn. Van Kempen en xjnenburg op de elfde plaats. Uit Berlijn: Den geheelen Donderdag bleef het rustig bij den Zesdaagschen Wielerwed strijd te Berlijn. Van Kempen en Pijnenburg zagen kans om een ronde van hun achter stand terug te nemen, terwijl vooral Pijnen burg zich bij de jachten onderscheidde en verscheidene punten behaalde. Na 17 uur rijden waren door het leidende koppel 423.5 K.M. afgelegd. De stand van den Zesdaagsche om 17 uur Donderdag luidde: 1. Siegel-Thierbach 139 pnt.; Op 1 ronde: Funda-Maidorn 175 pnt..; 3. Sehoen-Tietz 114 pnt.; 4. Buschenhagen-Resiger 103 pnt.; 5. Buysse-Billiet, 84 pnt.; 6. Broccardo-Guim- bretière 53 pnt.; Op twee ronden achterstand: 7. Gebr. Nickel 20 pnt.; 8. Kroll-Miethe 15 pnt.; 9. Buse-Maczynski, 15 pnt.; Op 3 ronden a.chterstand10. Rieger-Ehmer 31 pnt.; 11 Van Kempen-Pijnenburg 25 pnt.; Op 4 ronden achterstand: 12 Shlers-Becker, 25 pnt.; 13. Bulila-Bresciani 11 pnt. TWEE MEISJES DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Toen de heer A. Bennema te Ide, gemeente Vries (Gr.), dezer dagen zijn kachel had bij gevuld, vergat hij de schuif open te zetten, zoodat zich kolendamp in de kamer ver spreidde schrijft de Msb. Toen even later de bewoner en zijn vrouw zich onwel gevoelden, begaven zij zich naar buiten, waar ze spoedig weer op verhaal kwamen. De beide dochters des huizes, resp. 16 en 17 jaar, waren er ech ter erger aan toe, doordat ze geruimen tijd in het vertrek bleven. Op medisch advies moesten zij worden overgebracht naar het Acad. ziekenhuis te Groningen FEUILLETON. Naaa' heit EngeLseh van Mrs. PATRICK MACGILL. (Nadruk Verbod-en) 10) .-Lady Burnell 'heeft juist gedineerd en zal •'li tien minuten bij u zijn, mijnheer", kwam de bediende korten tijd later, na de bood schap overgebracht te hebben, zeggen. In baar rijk gemeubelde slaapkamer klopte het hart van Heitiïy's mededingster hoopvol en met snelle slagen. Lady Olga wreef haastig een klein beetje rouge op haar gladde donkere wangen om haaidoor haar schoonheid nog te verhoogen. In haar hardrood fluweelen japon zag zij er zoo statig en mooi uit, dat men zich nauwe lijks kon voorst,ellen, dat er een man was. <iie voor haar verschijning zoo absoluut on verschillig bleef. Zij huid1; zich in een weelderigen b ontman- tel en toen Lord Perivalé bij haar binnen komen zijn vermoeide oog op haar liet rus ten, dacht hij bij zichzelf: „Wat ziet, dde jonge dwaas in dat kleine winkeljuf je, wanneer men dat vergelijkt met deze schitterende vrouwenschoonhe id '.Wat is er gebeurd, beste oom James? U ztet er uit als een geest", waren Lady Olg-a's eerste woorden, dl? met lieftallige bezorgd- neid uitgesproken werden. Haar ongrustheid ztee|, toen zij de reden van Lord Perivalfe's lastige boodschap vernomen had. „Jack mijn zoon een Perivale en d? matste van het geslacht heeft besloten met een klein burgerlijk winkeljufje te trouwen begon hij met zooveel dramatiselren klem, alsof hij den val van het geheeie Britsche rijk verkondigde. Het zou bijna komiek geweest zij.n, ware zijn aristocratisch gezicht niet asebgrauw ge weest van doodlijken ernst en ontsteltenis En het mooie gezichtje, dat hi;m aankeek in de grimmige stilte van de vorstelijk ge meubileerde studeerkamer weerspiegeld; een niet minder groote angst en een niet minder hevige onsteltenis dan heit zijne.. Maa>r waar' bij Lord Perivale het over- neerschende gevoel woede was, had bij zijn bezoekster haat de overhand, een zoo wilde en ongebreidelde haat, als men bij de meeste primitieve wilden nauwelijks zou kunnen verwachten. Lady Olga's lange, slanke vingers plukten zenuwachtig aan haar rijken mantel en zij boorde haar rose nageltjes met kracht in het bont, meit ©en -'kwaadaardige kracht want zij verlangde ©r maar de wangen viain haar mede dingster zoodanig te krabben, totdat zij de bloedsporen van haar haat zouden' vertoornen. „Hoe heet z'ij?", vroeg zij met droge, kra kende stem. hoewel zij natuurlijk wel wist, wat heit antwoord zou zijn. „Hetty Loring; ik zou niet eens moeite ge nomen hebben haar naam te onthouden, indien zij nieit toevallig de dochter van een misdadiger was, van een dief en zelfs een moordenaar, hoewel dit laatste destijds niet bewezen is", was het bitter; antwoord van den ouden man. Gretig nam de vrouiw deze mededeelingèn in zich op. Eindelijk was er een lichtstraal door haar duistere gedachten gebroken „Maar dat weet Jack toch zeker niet? Hij moet toch nog eenige respect hebben voor u en de en- van zijn familie", merkte zij langzaam op, terwijl haar brein haastig in een geheel andere richting werkte. „Ik heb het hem vandaag in tegenwoor digheid van het meisje verteld, maar de kwajongen heeft mij in mijn gezicht getrot seerd en het voornemen aangekondigd mor gen met een speciale vergunning te trouwen. Natuurlijk-kan ik niets doen om hem dit t; beletten, want hij is zeven en twintig jaar, maar ik heb het re chit op zijn moeders fortuin als hij zonder mijn toestemming vóór zijn dertigste jaar trouwt. Ik kan hem dait wel is waar ontnemen, maar het is een rampzalige troost voor het feit, dat d; toekomstige Lady Perivale een winkeljuffrouw is en bovendien de dochter van een galeiboef, die den oom van haar man vermoord heeft". Er sprak zoon'-n innig verdriet uit de woor den van den ouden man, dat zelfs de koude, zelfzuchtige vrouw lot medelijden toet geroerd was. „Wees u niet zoo bedroefd, oom James. Waarom zoudt u het bij dit meisje niet eens met een aanzienlijke som geld probeeren? Gewoonlijk is dat soort wel af te koopen. Ik ken dit meisje Lordng heel goed. Zij was in derdaad mannequin bij mijn modiste, tot ze wegens dief-.tal ontslagen werd. Blijkbaar is ze een dochter van haar vader en zal ze waarschijnlijk maar al ie blij zijn als u haar afkoopt, want ze moet verstandig genoeg zij.n om ts begrijpen, dat als Jack met "naar trouwt iedereen hen zal mijden, zood-ra haar onver kwikkelijke geschiedenis bekend is gemaakt". Lord Perivale greep dit denkbeeld aan met een ij-ver, die maair al te duidelijk toonde hos intens zijn wanhoop was. „Je hebt gelijk, lieve. Waarschijnlijk heeft het ongelukkige meisje nog niet gerealiseerd wat haar lot zal zijn als ze met mijn zoon. trouwt. Maar er is nog maar zoo weinig tijd. Zij willen morgenmiddag om twee uur den g.rooten stap ondernemen!" Er was een weeklacht in de stem van den ouden man. die Lady Olga lichtelijk hinderde. ..Weet u. het eenige wat Jack noodig huef-t. is weg te komen van dit ellendige winkel jufje, dat hem in haar netten verstrikt heeft, opdat hij haar kan vergeten en weer een normalen kijk op het Izven krijgt. Denkt u dat ook niet?" Ademloos vroeg zij het met haar klank volle, diepe stem; er hing zooveel van he.t antwoord af. Lady Olga wierp een vluggen blik rond d,; weelderig ingerichte kamer en haar eigen onziekere, bijna armoedige toe stand kwam haar voor den geest als een leeiijk droombeeld. „Al deze rijkdom en weelde.... zij mogen niet door mijn vingers glippen! Geen winkel juffrouw zal mij den 1-oef afsteken!" mom pri de zij binnensmonds. Zij boog zich nog eens voorover en raakte zacht Lord Perivale's arm aan. „Als u maar een ernstig genoeg beeld op hangt van Jack's volkomen armoede als zij persé met hem wil trouwen, denk ik niet-, dat u veel moeilijkheden met haar z-ult heb ben, vooral niet wanneer de som. die u haar aanbiedt, maar groot genoeg is. En er is nog allen tijd voor haar om vóór twee uur mor genmiddag weg te gaan naar een of ander afgelegen dorpje. Het, gevoel, dat Jack voor dit meisje hesft is niet meer dan een dwaze verliefdheid en als ik een wseklang onge stoord van zijn gezelschap kon genieten, zou ik hem haar kunnen doen vergeten ik ben er zeker van, dat mij da.t gelukken zou!" Een bijna wilde tricmphklank trilde door haar stem, toen zij eindigde: „Als u dat meisje maar uit den weg ruimt, beste oom James, z-ult u de schoondochter krijgen, die u zoo gaarne hebben wilt". Omdat Lady Olga zoo vurig wenschte, dat haar plan zou gelukken, had zij een onbe perkt vertrouwen in haar eigen macht in derdaad meende zij reeds, dat haar taak volbracht was. -toen z-ij zich vooroverboog en Lord Perivale's verwelkte wang kuste. „Ik zou u raden- al is het nog zoo Iaat, naar Hampstead te gaan en te probeeren het meisje te bezoeken. Als u snel rijdt kunt u er nog vóór middernacht zijn en -het drin gende van de zaak zal het late uur ver ontschuldigen. Wanneer het u gejukt haar af te koopen en haar misschien rns-t de een of andere jongen man van haar eigen stand te laten trouwen voordat Jack en ik terug zijn. zou de geheeie zaak zoo eenvoudig mo gelijk worden" en met een wonderlijke kalmte wikkelde d,: sluwe vrouw zich in haar bont mantel en liet den ouden edelman achter met de taak haar mededingster af te koopen. HOOFDSTUK 11. Het witte japonnetje, dat niet gedragen werd. Hetty wist wel, dat zij eigenlijk vroeg naar bed had moeten gaan om er den volgen den morgen op haar best uit te zien. Maar te middernacht was zij nog 'bezig, want zij had zooveel dingen te doen, waarvan zelfs de groote verandering in haar leven haar niet kon vrijmaken. Sedert de verbreking van haar verloving met Max Rriss had Hetty de meest strikte zuinigheid in haar huishouding moeten be trachten. want zij bezat niets dan 'het geld van een kleine verzekering, die haar moeder nog steeds had kunnen betarin en welk be drag haar uitgekeerd was. Zij wist- natuurlijk dat het huis en ds ge heeie inboedel eigenlijk aan haar vroegeren verloofde behoorde en hoewel hij nog geen enkele poging 'had gedaan om zijn 'eigendom op te eischen, hield Hetty wijselijk rekening met het feit, dat op den een of anderen dag zij en de kinderen verplicht zouden zijn naar gemeubileerde kamers te verhuizen. Daarom moest zij zoo voorzichtig mogelijk in haar uitgaven zijn, ontsloeg het dienst meisje en deed al he: w?rk in huis zelf. even als de verzorging van haar kleine broertje en zusje. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3