UIT HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. het belangrijkste nieuws. Engeland. Pas Vijftien jaar geleden MARKTNIEUWS ,j M UID E R COURANT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Engeland wil tegemoetkomen aan den Duitschen eisch tot gelijkgerechtigdheid. „Beperkingen in Duitschland's bewapening zullen in de zelfde ontwapeningsconferentie moeten worden opge nomen als waarin de beperkingen der bewape ning der andere landen zullen worden vastge legd". Uit Berlijn: De kwestie PruisenRijk in den Rijksraad. In het Lagerhuis is gisteravond gedebat teerd over de internationale politiek. De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, heeft een belangrijke verklaring afge legd inzake ontwapening, waarin hij in het bijzonder refereerde aan den Duitschen eisch nopens rechtsgelijkheid. Hij zeide o.m.: Sir John Simon. De regeering van het Vereenigd Konink rijk stelt voor dat naast een tege moet komen aan oen Duitschen eisch inzake gelijkheid van status alle Europeesehe sta ten plechtig zullen bevestigen dat zij onder geen enkele omstandigheid bij huidige of toe komstige onderlinge geschillen een beroep op geweld zullen doen. De wereld heeft het recht op een zoodanige verzekering. De erkenning door anderen dat Duitschland het recht heeft op gelijke wijze als andere naties te worden behandeld, brengt met zich, dat Duitschland de overeenkomstige verplichting ten opzichte van anderen op zich neemt. „In de onderstelling dat een zoodanige verzeke ring zal worden gegeven, is de Britsche re geering van meening dat aan den Duitschen eisch inzake rechtsgelijkheid op de volgende manier wordt tegemoet gekomen. Ten eerste: beperkingen in Duitschlands bewapening zullen in dezelfde ontwapenings- conven tie moeten worden opgenomen als waarin de beperkingen der bewapeningen der anderen zullen worden vastgelegd, d.w.z. artikelen iii deel vijf van het verdrag van Versailles, welke thans de Duitsche wape nen en gewapende macht beperken zullen worden afgeschaft en de Duitsche beperkin gen zullen op dezelfde wijze worden opgelegd en vastgelegd in het zelfde document als de bewapeningsbeperkingen van alle andere laaiden. Ten tweede: De nieuw vast te stellen be perkingen zullen, voor wat Duitschland be treft, voor een zekeren tijd gelden en onder worpen worden aan dezelfde methodes van herziening als die van alle andere landen; Ten derde: Duitschland heeft verklaard dat het niet de bedoeling heeft te herbewa penen en dat het er slechts naar streeft dat in principe erkend wordt, dat wapensoorten, welke anderen landen worden toegestaan, niet aan Duitschland mogen worden verbo den. De minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, zal heden den Duitschen ambassadeur te Londen, von Hoesch, bij zich ontvangen. Naar verluidt, zal bij deze gele genheid van gedachten worden gewisseld over een eventueel terugkeeren van Duitsch land op de ontwapeningsconferentie. Naar semi-officieel verluidt zou in Genève het voorstel gedaan worden, dat de ontwapenings overeenkomsten een looptijd van 5,7 of tien jaren zullen hebben. De Engelsehe regeering heelt in Genève een nauw contact onderhou den rnet den Amerikaanschen vertegenwoor diger. Men hoopt dat de gedachtenwisseling met de Italiaansche en Fransche regeering een terugkeer van Duitschland op de ont wapeningsconferentie mogelijk zal maken. De Engelsehe minister van Buitenlandsche Zaken zal bij gunstige weersgesteldheid Zon dagmorgen per vliegtuig naar Genève gaan. 9 DUITSCHLAND. De Rijksraad, die zijn plenaire bijeenkom - sten sinds einde Juli heeft uitgesteld, tot dait er klaarheid zooi zijn gebracht over de kwestie dsr vertegenwoordiging van Pruisen in den Rijksraad, is Donderdagavond weer bijeengekomen ter afwikkeling van een uit gebreide agenda. Voor de Rijiksregeering waren aanwezig de Rijksminister van Bin- nenlandisiohe Zaken. Freiherr von Gayl, die de vergadering presideerde, staatssecretaris Dr. Zweigert en Ministerialdirekbor Gotthei- nier, voor Pruisen de „Miniisterialdiirektoren" Dr. Breekt, Dr. Ba:dt en Dr. Cossunanai. Voordat werd overgegaan, toit de behande ling der op de agenda geplaatste punten, leg de Dr. Br echt manmens de Pruisische staats- regeering een verklaring af waaraan het vol gende is ontleend: Het s'taatsgereohtshof heeft het verwijt der plichtsverzaking tegen het land Pruisen in rijn geheeöen omvang ongemotiveerd ver klaard. De behandeling, welke thans de Pruisische landsregeering ten deel valt, is een slechte voorbereiding voor een autoritaire hervorming Op deze wijze wordt een gunstige afhande ling van het groote werk niet bevorderd, doch integendeel ernstig in gevaar gebracht. De Pruisische staatsregeerimg heeft -niet alleen de rechten der huidige, doch ook der toe komstige Pruisische staatsr;geering te waar borgen. Als lid van den Rijksraad richt zij nogmaals van deze plaats af den dringenden eisch tot de Rijksregeering de ongemoti veerde bijzondere maatregelen in Pruisen in te trekken, op zhi minst de beslissing van het staaisgerechtshof op loyale wijze ten uitvoer te leggen en de staat;autoriteit die niet alleen belichaamd is in de Rijksregeering, doch ook in de laindsregieerkigen. zelf op -voorbeeldige wijze te respecteer en. Vervolgens legde de Rijksminister van Bin- nenlandische Zaken, von Gayl de verklaring af dat. de geheele aangelegenheid volgens de meen ing der Rijksregee ring niist in den Rijks raad thuis behoort, na heit vonnis, doch, dat zij., naair in het arrest wordt geconstateerd, een zaak is welke door de beirokkemen moet worden geregeld, dus tusèéhisn het Prui sische staat'.smi.ni'sterde en dein- Rijkscommis saris voor Pruisen. Hierna wees de vertegenwoordiger van Beieren, gezant Dir. v. Preigier, eir .op dat de Beiersclie staabsregeering op 'het standpunt staat dat alue overige uitspraken van het staatsgerech.tshof, zoo ook het vonnis van 25 October, voltrokken moeten worden in dien geest waarin zij zijn uitgesproken. Voorts zal er we;l gelegenheid zijn in een bijzondere zitting van de vereeniigde commis sies van den Rijksraad a.s. Zaterdag uitvoe rig in deze aangelegenheid een standpunt in te nemen. Bij deze verklaring sloten zich aan de ver tegenwoordigers van "Wurterniberg, Saksen. Hessen, Hamburg en de Rijnprovincies. Duitschland. Hindenburg blijft Von Papen's politiek steunen. Officieel wordt medegedeeld: Rijkspresi dent von Hindenburg heeft Donderdag ken nis genomen van het rapport van Rijkskan selier von Papen met betrekking tot- de op vatting van het Rijkskabinet nopens den binnenlandschen politieken toestand. De Rijkspresident legde er den nadruk op dat hij ook verder vasthoudt aan de de vorming van de regeering von Papen ten grondslag liggende gedachte van een nationale concen tratie Dienovereenkomstig heeft hij den Rijkskanselier opgedragen door besprekingen met de leiders der partijen, die daarvoor in aanmerking komen, vast te stellen of en in hoeverre zij bereid zijn de regeering te steu nen bij de ten uitvoer legging van het poli tieke en economische program. Voorstel tot samenwerking van Nazis, Centrum en Socialisten. In het dagblad „Der Deutsche" schrijft Geor.g Wieber, de hoofdredacteur van het orgaan der Christelijke metaalarbeiders o.a.: „Wij weten dat het opwerpen van de kwestie (Van onzen correspondent). Genève, 7 November 1932. De Fransche regeering had aan den voor zitter der Ontwapeningsconferentie Arthur Henderson beloofd, dat zij bij de hervatting van de werkzaamheden van het Bureau een nieuw „constructief" ontwapenings-en-vei- ligheidsplan zou aanbieden, dat in plaats van het verouderde ontwerp-conventie van 1929 van de voorbereidingscommissie-Loudon en ter „aanvulling" van het plan-Hoover voortaan de grondslag der besprekingen in de Algemeene Commissie zou kunnen wor den. Inderdaad kwam de Fransche minister van oorlog Paul Boncour op 3 November, den dag der heropening der vergaderingen van het Bureau, dan ook te Genève terug en ver zocht hij Henderson hem gelegenheid te ge ven den volgenden dag het nieuwe Fransche plan, waaromtrent Herriot reeds eenige me el edeelin gen aan de Fransche Kamer gedaan had, officieel ter kennis der Ontwapenings conferentie te brengen. Een Fransch verzoek, waaraan Henderson zich natuurlijk haastte gehoor te geven. Op 4 November hield Boncour dan ook zijn met spanning tegemoet geziene redevoering, Een goed gevulde zaal luisterde naar de woor den van den beroemden weisprekenden Fran- schen advocaat-oorlogsminister, doch zoo ge weldig als op 22 Juni, toen Gibson ons met het plan-Hoover verrastte, was de belang stelling voor Boncour toch niet. En toen Boncour uitgesproken had, keken wij allen elkander eens vragend aan en wij waren geen van allen eigenlijk veel wijzer geworden! Anderhalf uur lang had Boncour onze aandacht geboeid met interessante be schouwingen over de grondslagen der Fran sche ontwapeningspolitiek, doch de zoo ver langend tegemoetgezïene preciseeringen van Her riot's Kamerrede ontbraken voor een be langrijk deel. Men had zoo het gevoel, dat Boncour eene rede hield, omdat Frankrijk nu eenmaal beloofd had bij de opening der nieu we Bureau-zitting met het nieuwe plan voor den dag te komen, doch dat in waarheid dat. nieuwe plan nog niet geheel vaststond, zoodot Boncour wel gedwongen was vager te zijn dan hem en ons allen wel lief was! In ieder geval, wie de preciesheid van Hoover's nieuwe voorstellen van Juni met Boncours verkla- der mogelijkheid van een samengaan van Nationaal-socialisten, Centrum en Socialisten allereerst bijna uitsluitend tegenstellingen op dan voorgrond plaatst. Wij zien evenwel: Natie en staat verkeeren in het grootste ge vaar. Dat is onze zorg. Wij hebben op die scherpste wijze gestreden tegen de gedachte van een gemeenschappelijk vakverbond. Iets anders is evenwel een uit de noodzakelijkheid van het oogenblik geboren samengaan van politieke partijen, ten einde de waarachtig nationale gedacht? en de waarachtig sociale idee in het Duitsche Volk te redden. Een samengaan van nationaal socialisten. Cen trum en socialisten zou het einde beteekenen van de politieke en sociale reactie en ook het begin van een nieuw opbouwen van het be drijfsleven en den staat in zich bergen. Een mislukking zou evenwel de volkomen knech ting der werkende klassen in de naaste toe komst beteekenen. Het vork kan niet lang meer wachten op de beslissing der partijen. Communisten eischen bijeen roeping van den Pruisischen Landdag. De Communistische fractie heeft thans bij het presidium van den Pruisischen Landdag een voorstel ingediend strekkende de bijeen roeping van den Landdag tegen Maandag 14 November a.s. Baldwin vindt Hoover's ontwapeningsplan aanvaard baar. Ter gelegenheid van de installatie van den lord-mayor heeft te Londen het jaarlijksche banket met de gebruikelijke praal plaats ge had. Vele kabinetsministers, bijna alle bui tenlandsche gezanten, en vooraanstaande personen uit alle kringen der samenleving woonden het bij. Bij afwezigheid van MacDonald, aldus Reuter, sprak Baldwin de tafelrede uit. Hij zeide o.a. dat liet voor de wereld strikt nood zakelijk is, de ratificatie van de overeen komst van Lausanne mogelijk te maken, het geen slechts kan geschieden met groote in schikkelijkheid en het gezond verstand der betrokken partijen, en dat de taak te Lau sanne begonnen wordt voltooid. Baldwin gaf voorts uiting aan de hoop op een definitief succes der ontwapeningsconfe rentie. Hij zeide dat de tijd thans voorbij was, dat Groot-Brittannië een eenzijdige ontwapeningspolitiek kon voeren. Hij zin speelde op de voorstellen van Hoover die, zoo verklaarde spreker, voor Groot-B rittan- nië en vele staten aannemelijk waren. Groofc- Erittannië moest ook de verschillende voor stellen van Frankrijk onderzoeken en ook Groot-Brittannië zelf was van plan enkele voorstellen in te dienen. Baldwin zeide voorts dat de regeering van Groot-Brittannië vast besloten bleef, alle verplichtingen na te ko men, waartoe zij zich bij den Volkenbond had verbonden, cn volkomen met den Vol kenbond samen te werken voor het- handha ven van den vrede en het bevorderen van het internationale welzijn. Nota inzake de schulden regeling aan Amerika. De Britsche regeering heeft naar Washington een nota gezonden met betrek king tot het schuldenvraagstuk. De nota is aan Stimson overhandigd. Ierland. Nieuwe tarieven op Engelsehe goederen. Donderdag is een nieuwe lijst van douane rechten gepubliceerd, welke Britsche goede- ringen vergeleek, moest wel eenigszins te leurgesteld zijn bij het aanhooren van de Fransche beschouwingen. Vaagheid was er in de eerste plaats ten aanzien van Boncour's uitingen over de her vorming der legerinrïchting. De Fransche regeering wil de „unificatie" van de Euro peesehe legerorganisatie, die Boncour terecht voor wenschelijk achtte in het belang van een gemakkelijker vaststelling van het aantal soldaten, dat ieder land in de toekomst zou mogen bezitten. Frankrijk wil die unificatie zoeken in de richting van een algemeene in voering van het „militie-stelsel". Tot zooverre is het Fransche plan duidelijk. Maar verdere preciseeringen ontbraken ook thans nog. Hoe lang zal de diensttijd van het militielegeT worden? Men vertelt, dat de Franschen den diensttijd toch nog op niet minder dan 9 maanden wilden houden. Doch daardoor zou dan een der groote voordeelen van het „echte" militiesysteem, het Zwitsersche, met zijn korten diensttijd van ongeveer 9 weken in plaats van maanden weder verloren gaan. Bij een diensttijd van 9 maanden zouden de staten, doordat zij niet alle dienstplichtigen steeds gelijktijdig laten dienen, toch nog in staat blijven het geheele jaar door een groot aantal goed geoefende soldaten onder de wa penen te hebben, waarmede zij, als zij dit wenschten, onmiddellijk een aanvalsoorlog zouden kunnen beginnen. In ieder geval, om trent het belangrijke punt van den duur van den diensttijd der militielegers liet Boncour ons nog' geheel in liet duister. Vaag waren de Fransche verklaringen ook mét betrekking tot de „kwalitatieve ontwa pening", de afschaffing der zoogenaamde aanvalswapenen. Hij bevestigde de juistheid van de veronderstelling, die ik in mijn vori- gen brief over Herriot's Kamerreden geuit haddat evenals met bet-rekking tot het per soneel zoo ook met betrekking tot het oor logsmateriaal hiervoor gezorgd moest wor den, dat de kans op plotselinge aanvalsoorlo gen ook uit militair-technisch oogpunt zou -erminderd worden. Uit deze stelling trok Boncour echter niet de gevolgtrekking, dat nu ook alle waoenen. die den overwonnen mogendheden bij de vre desverdragen op grond van hun aanvalska- rakter verboden zijn, allen anderen staten verboden zouden worden. Boncour verklaar de slechts, dat de „kwalitatieve" ontwape- ren betreft. Het meerendeel der goederen, die worden belast, zijn reeds door rechten ge troffen, doch deze worden gebracht op 50 pet. met een preferentieel recht van 331/3 pet. Deze goederen omvatten om zoo te zeggen alle categorieën artikelen van hout vervaar digd. (Reuter) Amerika. Schuldenherziening in ruil voor ontwapening in Europa. ROOFMOORD TE LEIPZIG LEIPZIG, 10 November (Wolffbureau). In den afgeloopen nacht is een 33-jarig auto mobiel-agent alhier vermoord en van 640C mark beroofd. De zoon van een chauffeur, die onder ver denking werd gearresteerd, verklaarde dat hij met den agent een proeftocht met een vracht-auto onderaam, en dat een onbeken de man, die onderweg was ingestapt, her. had overvallen. NORMAN DAVIS NAAR GENèVE. Norman Davis heeft zich per auto van Rome naar Perugia begeven, van waar hij den tocht naar Milaan voortzet. Te Milaan zal hij den trein naar Genève nemen. ning hierin zou moeten bestaan, dat die wa penen den staten zouden moeten ontnomen en op een niet nader aangeduide wijze ter be schikking van den Volkenbond zouden moe ten gesteld worden, die zoo machtig zijn, dat daardoor de permanente verdedigingswerken van een ander land zouden kunnen worden aangetast. In theorie klonk dit prachtig, doch wanneer men zich bedenkt., dat van den zo mer de militaire deskundigen der militair- sterke mogendheden hadden uitgemaakt, dat moderne permanente verdedigingswerken zelfs niet voor kanonnen van 200 millimeter kaliber bevreesd behoeven te zijn, dan zou de practische toenassing van dit beginsel er toe ieiden, dat vrijwel alle zwaTe kanonnen nog in het bezit der „beati possidentis" zouden mogen blijven, tenzij ook de Fransche mili tairen hun standpunt sinds van den zomer herzien hebben, gelijk de Fransche regee ring dit ten aanzien van de onaantastbaar heid der militaire bepalingen van het ver drag van Versailles gedaan heeft. Het bovenstaande moge voldoende zijn, om te doen begrijpen, dat velen, die Herriot's Kamerrede met een groot gevoel van op luchting begroet hadden en die nog steeds bet in de hoofdlijnen bekend gemaakte Fran sche plan als een bruikbaren grondslag voor verdere onderhandelingen beschouwen, toch weder eenigszins aan het weifelen zijn ge bracht door Boncour's gemis aan preciesheid en vooral door zijn eenigszins verontrustende verklaringen over de „kwalitatieve" ontwa pening. Zal Boncour's rede Duitschland's terugkeer naar Genève ten gevolge hebben? Dit was ook een vraag, die men zich natuurlijk alge meen stelde. Boncour heeft de noodzakelijk heid erkend van een gelijke veiligheid voor alle staten. Hij heeft wenschelijkheid bepleit van een „unificatie" der leger-inricbtingen. Hij heeft verklaard, dat ook ten aanzien van het oorlogsmateriaal naar een „geleidelijke unificatie" moest worden ge'streefd. Al deze uitlatingen, die zeker door den wensch naar een toenadering tot Duitschland ingegeven waren, zullen wel niet onmiddellijk de Duit sche regeering naar Genève terugbrengen. Doch stellig zullen Henderson en ook de En gelsehe regeering niet nalaten Boncour's ver klaringen te gebruiken, om, nu de Duitsche verkiezingen achter den rug zijn, de Duit sche regeering er toe te bewegen in de ..Confe rentie van Vier" toe te stemmen, die Duitsch 'and prir.cipieele voldoening ter zake der ge- hikheid van recht zal moeten geven. Veertien dagen scheiden ons nog van het Tijdstip, waarop de Algemeene Commissie der Ontwapeningsconferentie bijeen zal komen •roor de bespreking van het Fransche plan. oeze veertien dagen zullen zeker heel wat nieuwen aandrang bij Duitschland zien ge beuren! B. DE JONG VA/N BEEK EN DONK. Spanning te Genève blijft voortduren. Troepenuersterkingen uit Bern. Algemeene staking nog uitgebleven. Sympathiestaking in Lausanne. De algemeene staking, welke gedurende vier uren te Lausanne heeft p^ats gehad, draagt een zuiver kantonaal karakter en breidt zich derhalve niet uit tot de bondsamb tenaren en bondsbeambten en dus ook niet tot de bondsspoorwegen en de bondsposte- rijen. In regeeringskringen te Genève wordt rnet nadruk verklaard, dat de toestand thans volkomen rustig is. Ter bescherming van de bevolking, zoo mede van den zetel van den Volkenbond en van hét Internationaal Arbeids Bureau zijn buitengewoon vérgaande maatregelen ge troffen. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND FRANKFURT AM MAIN, 10 Nov. Wolff bureau). Hedenochtend is een passagiers- trein nabij station Saasen bij Fulda op een goederentrein geloopen, waardoor vijf wagons uit de rails werden geworpen en 16 passagiers werden gekwetst. Kranten- knipsels uit 1917. 11 November 1917. Te IJmuiden zijn aangebracht door een IJmuider logger de opvarenden onder wie één doode) van den haringlogger „Huiber- tje" Sch. 242, die in het versperde gebied tusschen IJmuiden en Scheveningen door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. Zonder waarschuwing werden eerst drie granaat- schoten op den logger gelost. I-Iet derde schot doodde den scheepsjongen. Later werd de logger met brandbommen tot zinken ge bracht, nadat eerst een hoeveelheid haring en aardappelen van boord was gehaald door de bemanning der duikboot. BEVERWIJK. GROENTEMARKT. Andijvie, per kist 30—57 c't. Koolrapen, per zak 8590 ct. Wortelen, per bos 7—9 ct. Bieten, per K.G. 34 ct. Ramen as, per 100 f 5. Aardappelen, klei, per K.G, 35 ct. Idem, zand, per K.G. 5 ct. Spruitjes, per K.G. 10—22 ct. Boerenkool, per bak 2854 ct. Roode kool. per 100 f 3—f 6. Savoije kool, per 100 f 3f 6. Bloemkool, per 100 f 7f 15. Uien, per K.G.45 ct. Prei, per bos 811 ct. Sla, per kist f 3. Pieterselie, per bos 2 ct. Selderie, per bos 3 ct. Appelen, per K.G. 1226 ct. Peren, per K.G. 832 ct. Druiven, per K.G. 1632 ct. Brussclsch Lof, per KG. 16—22 ct. Het nieuwe Fransche plan. Paul Boncour's rede steüt wel wat te leur. Het plan blijft echter een bruikbare grondslag voor verdere onderhandelingen. Nieuwe pogingen ver wacht, om Duitschland tot den terugkeer naar Genève te bewegen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken herinnert er, naar wij in de Tel. lezen, aan dat inzake een eventueele herziening der schuidenovereenkomsten de wettelijk voor geschreven en door de verdragen vastgestelde w?g moet worden gevolgd. De crediteur-sta ten moeten zioh dus tot het ministerie van Financiën wenden. Aangezien de democratische en de republi keinse he partij zich tegen schrapping der oor- lcgsschulden hebben uitgesproken, kan een voorstel tot herziening der schulden-overeen komsten slechts dan gehoor bij het congres vinden, als een aanmerkelijke vermindering diM' bewapening in Europa wordt verkregen. Na het af'.r.eden van Hoover wordt, naai- men hier aanneemt, de kwestie van de erkenning van Sovjet-Rusland zeer actueel. De bladen die Roosevelt hebben gesteund, zijn voor standers van het aamknoopen van diplo matieke betrekkingen met de sovjet-regeering en daar ook de leidende democratische leden van de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken vermoedelijk geen bezwaar meer heb ben tegen de erkenning van Sovjet-Rusland, verwacht men, dat in den herfst van 1933 de diplomatieke betrekkingen zuilen zijn her steld Senator Swanson uit Virginia zal. naar men in politieke kringen aanneemt irn het nieuw- gekozen congres waarschijnlijk senator Borah opvolgen als voorzitter van de commissie van Buitenlandsche Zaken van den Senaat. Swan son gaat door voor liberaal in de kwestie der ontwapening en oorlogsschuiden. Roosevelt naar Europa? Reuter meldt uit Londen: Volgens de News Chronicle is Roosevelt voor nemens, indien mogelijk voor het aanvaarden van zijn nieuw ambt een reis naar Europa te maken, teneinde in contact te komen met de Britsche staatslieden Geen schu1 denbetcling van Griekenland. De secretaris van Financiën, Ogden Mills, heeft bekend gemaakt dat Griekenland de heden verv allen de termijn ten bedrage van S 444.920 ïiiet heeft betaald. Dit is het eerste geval van een in gebreke blijven van een land met de terugbetaling der oorlogsschul den. De Hongaarsche regeering heeft de Ameri- kaansche regeering medegedeeld, dat zij ten gevolge van een gebrek aan deviezen de op 15 December vervallende termijn ten bedrage van 40.729 niet kan betalen. BAZEL, 10 November (V.D.1 De Zwitser - scne Bondsraad heeft Donderdagmiddag uit voerig de gebeurtenissen te Ginève en Lau sanne besproken. In verband hiermede wordt het, volgend communiqué uitgegeven: ,.De bondsraad heeft in zijn buitengewone zitting van heden de smartelijke gebeurte nissen te Genève besproken. Hij heeft ken nis genomen van de mededeeling der Ge- neefsche regeering. dat zij voor Vrijdagoch tend het regiment infanterie van Genève en een Geneefsch landweerbataljon zal requi- reeren. De troepen, welke belast zijn met de handhaving van de orde worden beschouwd a'.s to zijn in actieven dienst (d.i. ongeveer uitzoT'^riTio-st o^tand i. De Bondsraad heeft er kennis van geno men dat het bondsdepartement voor mili taire aangelegenheden een onderzoek van- weg"1 de rm lit a ire justitie heeft bevolen, ten einde nauwkeurig vast te stellen onder welke omstandigheden de troepen gisteren bij de gebentenissen te Genève hebben ingegre pen." Pe Geneefsche staatsraad heeft met het oog '-^--dive gebeurtenissen in den naeri on Donderdag een proclamatie uitge vaardigd, waarin verklaard wordt: De staats raad h et de zeer dringende verplichting de operhage orde met alle wettige middelen te bandhaven. Troepen en politie zijn aangeval len, doch de orde is hersteld. De staatsraad is vastbesloten de openbare orde met de o-vpof-fo n«.ovrrie tegen alle onlusten en ver keringen te handhaven. De bevolking wordt foi. kalmte gesommeerd. Samenscholingen of ordp^nfo,-, 7.iin verboden. De burgerlijke pers van Genève schuift de verantwoordelijkheid voor de bloedige bot singen in den afgeloooen nacht op de schou ders van den leider der socialisten Nicole en stelt met nadruk vast dat de eerste aanval len van de ma^sa zijn uitgegaan. De soldaten zijn, volgens de bladen, op zeer brute wijze mishandeld. De troepen hebben pas na her haalde waarschuwingen het vuur geopend: Daarentegen publiceert het Geneefsche so cialistische blad ,Le Travail" een oproep van het socialistische comité aan de arbeiders klasse om direct zeer scherp te protesteeren tegen de houding der troenen. Het comité be toont ziin volledige instemming met het op treden der Geneefsche arbeidersklasse tegen de corrupte bourgeoisie en verklaart dat de leidende partij-instanties onverwijld zijn bij- °engekrvmen ten einde de arbeidersorgan'sa- ties de noodzakelijke instructies te geven voor een algemeene verdedigingsactie. In den loop van den Donderdagmiddag zijn nieuwe troenen versterkingen uit Bern naar Genève gezonden. Naar Reuter meldt heeft de socialistische "artij in haar vergadering van Donderdag te Oc-rève besloten den Zaterdag als rouwdag te beschouwen, maar dc staking echter niet als verplicht te verklaren. Daarmee is de alge meene staking van de baan.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5