UIT HET BUITENLAND ijmuider courant het belangrijkste nieuws. STA TEN- GENERAAL. Algemeene beschouwingen geëindigd. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 Fransche en Britsche nota's aan Amerika.Vraagt Engeland verlenging van het Hoover-moratorium? De Fransch-Duitsche economische commissie bij Von Papen. Baldwin wil controle op de burgerlijke luchtvaart. AMERIKA. De niet betrekking 'tot die Fransche schuld betalingen aan Amerika aangekondigde stajp der Fransche regeering te Washington is Vrijdag dn dien Oio-op mn dien dag gedaan. In dit verband wordt medegedeeld, dat die Fransche regeering een voorloopig betaüngs- uitstel van de op 15 December vervallende termijn verzoekt en tegelijkertijd heeft ver zocht onderhandelingen aan te vangen voor een nieuwe regeling van het vraagistuk der schuldbetalingen. Een Reuter-beiriicht uit Washington iiweMit dat publicatie van de Britsche nota diie te Washington was ontvangen, niet vóór die voil- gendie week zou plaats 'hebben. volgens berichten in die pers, aldus lezen we in de Tel., wordt in die Engelsohe nota aan Amerika betreffende de schuldenlkwestie voorgesteld, het Hoover-moratorium te ver lengen. De inhoud van die nota zal voor loopig niet gepubliceerd worden aangezien Engeland eerst wil weten wat Stimison's mirening is over de doelmatigheid van het voorgestelde. De nota is opgesteld met het oog op het feit, dat de democratische regeerkig pas in het' komende voorjaar aan het 'bewind zal komen. Bij een overwinning van Hoover zou men misschien terstond de onderhandelingen 'over de schuldenkwestie hebben geopend. Men hoopt, dat Amerika het Ungeische voorstel zal aanvaarden. De oud-gou verneur van dien staat New York, Al Smith, een der beste vrienden van den nieuw gekozen Amerikaanschen president Roosevelt, verklaarde .tegenover een vertegen woordiger van het .Petit Journal", over de intergeallieerde schulden, dat hij voor ver mindering van deze schulden was wanneer anderzijds voor den Amerikaanschen buöten- landsche handel nieuwe afzetgebieden ont sloten zouden worden. Ook was hij voorstan der vaar een verlenging van het Hoovisr- ir oratorium, om de Europeesche staten in de gelegenheid te stellen handelsverdragen tr sluiten met Amerika ter vermindering van de werkloosheid. Officieel wordt medegedeeld: De Duitsch - Fransclie economische commissie is Vrijdag middag voor de voortzetting harer werkzaam heden "door den Rijkskanselier ontvangen en door hem in hartelijke bewoordingen be groet. De Rijkskanselier heeft er aan herinnerd, dat het een traditie is geworden dat de chefs der Duitsch'S en Fransche regeering het voor zitterschap bekleeden van de Duitsch-Fran sche economische commissie. Zoo hebben Rijkskanselier Bruening en premier Laval het voorzitterschap waargenomen. Zoo zijn thans Her riot en hij. von Papen, voorzitter. De Rijkskanselier zeide dat tusschen Duitsch land en Frankrijk de overeenstemming in het particulier bedrijf en de samenwerking in vele industrieën reeds meer vorderingen heb ben gemaakt dan bij andere landen het ge val is, een feit. dat in de openbare meening niet genoeg bekend is en gewaardeerd wordt. Dit wijst er reeds op dat het. Fransche en Duitse he bedrijfsleven bijzonder geschikt zijn voor een samenwerking en overeenstemming. In het bijzonder juicht von Papen het toe dat deze samenwerking dank zij het initiatief en de medewerking van de vierde sub-commis sie thans ook op het punt staat te worden uitgebreid tot andere landen. De Rijkskan selier hoopt dat de huidige zitting tot prac- tische en snelle resultaten mogen leiden, aangezien de crisis en de werkloosheid een srel1on arbeid vereischen. De Rijkskanselier besloot met den wensch en de hoop uit te so reken, dat de samenwer king op economisch en financieel gebied gunstige uitwerkingen zal hebben ook on an dere gebieden, in het bijzonder on de oplos sing van de hangende politieke kwesties. De Pukskanselier h°eft daarbij herhaaldelük zijn onrechten wil uitge-soroken mede te kun nen weske:. aan een ontspanning in deze kwesties. De onderstaatssecretaris Patenotr° dankte den Rijkskanselier voor de hartelijke ont vangst en sprak er in het bijzonder zijn vol- doen'ng over uit. dat hij door den Fran-schen premier belr-st is met deze functie. ENGELAND Sta.u'iev Baldwin heeft in een druk bezet Lagerhuis heit woord .gevoerd over de af schaffing dien- iW'fliitiaiir!? luchtmacht en de in ternationale controle op die civiele lucht vaart. Ik hen er istellliig van overtuVd, aldus zieidi? Balidwin, dat indien het mogelijk is die lucht strijdkrachten moeten worden verboden. Maa- indien zij verboden zijn. blijven er de mach tige bommenwerpers. Het moet mogelijk zijr de burgerlijke luchtvaart te controleeren. Zonder twijfel zal Duitschland. al heeft d<h land ook geen luchtstrijdkrachten, deelnemen aan a'lile besprekingen, die in dit opzicih' mochten worden gehouden. Aan het slot van zijn redevoering zeide Baldwin: In feit? moet d'it probleem door de j onver en worden be slist. Zij zullen deze bloedige uitkomst van hun oodoigvceren moeten bëÉÉrüden tot hrt einde. H*t instrument ligt in hun handen Er zijn werktuigen, zoo vertehrikkeliikdat de menschheid besloten heeft ze niet te ge bruiken. Ik zelf ben toevallig bekend met ter minste drl= uitvindingen, waarvan het ge bruik welbewust in den vorigen oorlog is voorgesteld en die nooit in noemenswaardige' mate gebruikt zijn. Ik vraag mij af, of het geweten der jongeren, met betrekking tot dit werktuig, er ooit to? zal komen, te voelen dat dit kwaad niet .gedaan .behoort te worden. Wanneer zij dat niet gevoelenwelnu, de toekomst ligt in hun handen. Laat hen be denken, dat zij verantwoordelijk zijn voor de verschrikkingen die dan op aarde zullen zijn neergekomen Duitschland. Nasleep van politieke botsingen. De rechtbank te Sichweidimtz veroordeelde naar het Wolff-Bureau mededeelt, d'en hoofd verdachte in het proces wegens een bom aanslag op politieke 'tegenstanders tot vijf jaar tuchthuis. De beruchte „veeimmioarde- naar" Heines werd bot 11/2 jaar igievaangenis- atiraf veroordeeld. Te Wupperthal is de Rijiksdiaigaifigievaairdiiigde Vellar gearresteerd en wel in verband met het gebeurde op Zaterdagavond j.l. toen uit Vel- ler's auto schoten werden gelioslt op voorbij gangers en politie. Pruisische Landdag bijeen. Naar Wolff meldt heeft di? president van den PruQsischen Landdag, Kerrl, den Land dag op 24 December bijeengeroepen. De agen da wordt later bekend gemaakt. Nog geen overeenstemming u.sschen Von Papen en Braun. Vrijdagmiddag had de Rijkskanselier het aangekondigde onderhoud mi-t d'en Pruisi- sehen minister-president Otto Braun. waarin de pogingen werden voortgezet om tot over eenstemming te komen over de interpretator van de uitspraak van hi?t Staatsigereohiish of te Leipzig. Het onderhoud duurde niet langer dan -een uur en over het verloop der be spreking wordt niets officieel medegedeeld. Men verneemt slechts dat de bespreking de volgende week wordt voortgezet. Betreffend:? de bespreking welke de Rijks kanselier heeft gevoerd met de minister presidenten van Beieren, Saksen, Wurfceirn- berg en Baden, welke besprekingom negen uur hedenavond beëindigd werd. is geen of ficieel communique verstrekt. Het verluid' dat geen besluiten zijn genomen. 'Gciicve. Scherpe maatregelen tegen den chemischen- en gasoorlog gevraagd. In de zitting van het bureau der Ontwa peningsconferentie zijn Vrijdag de bot nu toe zonder resultaat, gebleven bespredkngien over het rapport van den Italiaan Poliotti venter voortgezet op het punt dat betrekking heeft op de siamctiemaatregeien in geval van de boe passing van chemische en easwapenen. De woordvoerder der kleinere staten, de- vertegenwoordiger van Zweden, eisohte scher pe maatregelen tegen iedere toepassing van deze wapenen. Na langdurige debatten werd een eotmmtesie gevormd, bestaande uit de vertrgeniwcord.teecs van Engeland. Frankrijk. Italië, Zweden" Spanje en Oostenrijk. Deze commissie zac thans een nieuw voorstel uitwerken. Belöië. De 11 d.e Navember in Brussel herdacht. Naar aanleiding van den wapenstilstands dag is de relikwienschrijn van den heiligen Albertus Magnus plechtig naar de St. Goede- ie-kathedraal gebracht, waar een treurmis voor de gesneuvelden werd gehouden. Aan wezig waren o.a. de Belgische ministers Theu- nis en Jaspar, benevens verschillende diplo maten. Des middags werd in het gebouw van de Academie een plechtigheid georganiseerd, waar verschillende redevoeringen werden uit gesproken over het vredeswerk van Albertus Magnus. Zaterdag zal de relikwieschrijn weer naar Keulen worden overgebracht. FranVriit, Het veiligheidsplan. Vrijdagmiddag is de Fransche delegatie voor de ontwapeningsconferentie op den Qua d'Orsay bijeengekomen in aanwezigheid van den minister van oorlog, van marine, benevens de voorzitters van de commissies van oorlog en van luchtvaart. In den loop van deze bijeenkomst is het Fransche veilig heidsplan vastgesteld. Dit plan zal waar schijnlijk tegelijkertijd in Genève, en Parijs worden gepublio?erd en wel op Maandag a.s. Het plan beslaat 12 getypte foliovellen. Paul Boncour vreest, dat hij, ondanks het feit, dat Sir John Simon reeds naar Genève vertrekt, niet voor den twintigsten Novem ber derwaarts zal kunnen gaan. Italië. t>uitsche poging tot inbreuk op de Zwiisersche neutraliteit? De „Matin" verneemt uit Genève dat graaf Sforza, de Italiaansche oud-minister van bui- tenlandsche zaken, die in het instituut der Internationale Universiteit aldaar een lezing heeft gehouden over de oorzaken van den oorlog, heeft onthuld dat bij de laatste ver nieuwing van het Drievoudig Verbond tus schen Duitschland, Oostenrijk en Italië de Duitsche generale staf aan den Italiaanschen general en staf, een nieuwe conventie voor stelde, waarin o.a. werd voorzien dat in ge val van oorlog de legers der beide landen op Zwitsersch grondgebied zouden worden ge concentreerd. De Italiaansche staf legde dit plan aan de regeering te Rome voor, die weigerde er ken nis van te nemen en nadrukkelijk verklaarde dat de eerbiediging der neutraliteit van Zwit serland niet slechts een moreele plicht was. maar tevens in het belang was van Italië. (Havas) TWEEDE KAMER. Actie tegen vermeende anti- republikeinsche agitatoren. Reuter meldt uit Madrid, dat de minister van 'birunen 1 and'sohe zaken in de Staats courant een oproeping heeft doen publiceer en waarbij aan 28 personen wordt verzocht binnen tien dagen voor den poUitierechiter te Madrid te verschijnen, teneinde te worden ondervraagd in verband mist tegen hen ingebrachte beschuldigingen van anti- republikeinsche handelingen. Het betreft miserendeeLs vooraanstaande persoonlijkheden, o.a. generaal Banrcra, dien hertog van Maura, den hertog van Miranda, de hertogin van Mandas en den hertog van Alva. Ierland. Relletjesmakers in Dublin. In Dublin trad een troep jongelieden, die zich republikeinen noemde, door de straten en rukte de klaprozen, die de menschen ter herinnering aan den wapenstilstand op de borst hadden gestoken, af. Ook trachtten zij trams en autobussen aan te houden De po litie verspreidde hen, doch zij verzamelden zich weer voor een winkel, waar klaprozen te koop werden aangeboden en wierpen de rui ten in. De burgerwacht herstelde de orde. Een jongeman werd ernstig gewond. Vele anderen lichter. Te middernacht trokken nog troepen door de straten en werden kreten zooals „Leve de republiek" ,.Weg met het Keizer rijk" gehoord. De politie had de handen vol om de orde te herstellen. (Reuter). Dreigementen tegen Cosgrave c.s. Generaal Mulcahy een van de voornaamste volgelingen van Cosgrave, den vroegeTen mi nister-president liet in de Dail Eireann een krachtig protest hooren tegen dreigementen, die naar hij zeide waren geuit om hem en zijn collega's te vermoorden indien zij mee ningen verkondigden in strijd met de politiek der regeering. Ik zou gaarne weten, zoo zeide hij welke macht de president heeft om den toestand het hoofd te bieden. De Valera verklaarde in zijn antwoord: Ik zeef roe, dat er een zware verantwoordelijk heid op den uitvoerenden raad rust, en in dien Mulcahy mij in het bijzonder wenscht uit te pikken, dan op mij. Engeland Wapenst.ilstandsdag in Londen. Reuter meldt ons uit Londen: Ter herden king van den Wapenstilstandsdag zijn heden de gewone plechtigheden bij den Cenot-aaph en in de kerken gehouden. Evenals vorige jaren werden de twee minuten stil zwijgen in acht genomen. Bii den Cenotaaoli waren de koning, de koninklijke familie. Macdonald en de overige ministers aanwezig en legden kransen neer. Zuldt Amerika. Nieuw gevecht tusschen Bolivianen en Paraguanen? j In een gevecht tusschen de Boliviaansche en Parazueesohe troepen, zijn 350 Bolivianen, waaronder 4 officieren, gesneuveld. Van Boli viaansche zijde wordt dit bericht echter tegengesproken. Amerika, De officieele stemmendjf er s. De officieele telling der stemmen, die bij de verkiezingen voor het presidentschap zijn uitgebracht, geeft, volgens Reuter, thans voor Roosevelt een totaal van 20.366.000, voor Hoover 14.490.000. Tot dusver zijn 26 democratische en 4 republikeinsche gouverneurs gekozen. Voor het Huis van Afgevaardigden zijn gekozen 314 democraten, 111 republikeinen en vier vertegenwoordigers der arbeiders en boeren. China. Vredesverdrag met Tibet gesloten. Volgens een bericht uiit Nanking 'hebben China en Tibet een vredesverdrag ondertee kend, waarbij bepaald wordt, dat de rivier Tsjinigsja de grens tuschen de beide landen zal vormen. Japan. Complot tegen keizer en kabinet? Het dagblad „Nisji Nisji" deelt mede, diaJt de politie in de omgeving van Osaka ver scheidene personen worden beschuldigd van het voorbereiden van aanslagen op de leden van het Japamsche kabinet en van het keizerlijke hof. Zij zouden in verbinding staan met het geheime genootschap ,.De Zwarte Draak" welks leiders onlangs te Tokio zijn gearresteerd. Belangrijke verklaring van Mr. De Wilde, Meegaan der a.-r. met het opcenten-ontwerp bevestigd. Drie eenlingen aan het woord. En drie pleiters voor de binnenschippers. Over bezuiniging en rapport-Weiter. Een motie J. ter Laan tot terugtrekken van salaris vermindering. Vandaag heeft de Kamer de algemeene beschouwingen voor haar deel beëindigd. Dinsdag is de minister van Binnenlandsche Zaken aan het woord, gevolgd door minister de Geer. De Kamer beëindigde haar algemeene dis cussies. D.w.z. dat nog eenige politieke een lingen (de heeren de Visser, rioris' Yc; en Kersten) aan het woord kwamen en voor de rest werd, dat de groote figuren van den spreektend hadden overgelaten voor de dïi minores oftewel de mindere goden, opge soupeerd. Veel bleek er niet meer over. De politieke eenlingen, welke vandaag aan het woord zijn geweest, hebben heusch geen wereldontwrichtende redevoeringen gehou den. De communistische afgevaardigde roemde de communistische heerschappij in Rusland daar alleen vrijheid, daar geen werkloos heid tegen de slavernij, de verwildering, het cultureel verval en de folteringen der werkloosheid in het kapitalistisch *~"ost- Europa, Voorts sprak hij van de ontwape- ningszwendel in Genève, wat den voor zitter den communist tot de orde deed roe pen en wat de communist dan weer de klacht ontlokte, dat men tegenwoordig in het par lement niets meer mocht zeggen. Uitvoerig opponeerde de heer De Visser tegen de leden der commissie- Weiterwelke z.i. werkelijk niet met het domme potlood hebben gewerkt maar met het scherpste vernuft de arbei dersklasse wilden treffen. Twee moties betreffende een directe hef fing in eens en maatregelen tegen cumula tie vonden niet voldoende ondersteuning tot 's heeren de Vissers groote teleurstelling. De heer Flor is Vos heeft niet veel in te brengen gehad. Hij sloot zich aan bij de ta baksbelasting, welke Dr. Colijn had voor gesteld als middel om te komen tot vervan ging van de dertig opcenten op het ta rief. Blijkbaar had de heer Vos nog geen kennis genomen van de wijzigingen van mi nister de Geer. In den breede pleitte de heer Floris Vos voor het amendement van aller lei groote werken, ten einde de werkloosheid buiten onze landpalen te houden. De heer Kersten hield al evenmin onbe kende beschouwingen, opponeerde tegen de regeering om haar vasthouden aan de so ciale verzekeringen, omdat zij niet voldoende doet om de crisis van den landbouw af te wentelen. Hij wenscht geen belastingver zwaringen te aanvaarden zonder dat er dras tische bezuinigingen zijn aangebracht Op gekomen werd er opnieuw tegen den stem plicht en tegen de ambtenaren. Maar net grootste gedeelte der Kerstiaansche rede was gewijd aan het voorhouden aan de regeering er aan de rechtsche groepen van hun af wijken van Gods Woord en van de beginse len der Reformatie. J Mej. Katz en de heer de Boer hebben sa men gepleit voor steunmaatregelen aan de binnenschippers 'en de binnensehipperij. Zij zien onrust en ellende onder de binnen schippers. En hopen nu op regeeringsmaat- regelen. Bij een vroegere gelegenheid heeft de minister van Arbeid en Economische Za ken reeds beloofd hulpverleening te overwe gen. En nu vroegen mej. Katz en de heer de Boer, hoe 't stond met het resultaat dier overwegingen. Mej. Katz vroeg met name een evenredige vrachtverdeeling en het schenken van voorschotten aan de onlangs opgerichte coöperatieve schappersleenbank. Daarenboven een steunregeling. En dan achtte zij het noodzakelijk, dat bij het bin- nenlandsch vervoer door de regeering voor kolenvervoer en vervoer van materiaal naar de Zuiderzeewerken van de binnenschippers gebruik wordt gemaakt. Ten slotte vroeg de heer Kersten beursbevrachting met een z.g. uniform charter. Waarom zoo vroeg dit drietal schippersverdedigers kan de re geering niet voorschrijven, dat de gesteunde artikelen (bieten, tarwe, zuivelproducten enz.) door de binnenschippers worden ver voerd? De heer de Wilde hield finaneieele beschou wingen, evenals de heer Bierema. De a r. financiëële specialiteit betoogde, dat. een soiled financieel beheer noodzakelijk is om ons volk op de been te houden. Wanneer de s.d.a.p alle staatshulp wil in stand houden, dan is het over enkele iaren volledig onmo gelijk ons land van den afgrond af te hou den meende Mr. de Whde. bij wien Dr. Bierema zich aansloot. F,en particulier, die bezuinigen moet. snijdt, toch ook eerst af wat weelde is, om het gezin, bet eenvoudige be staan van het gezin, mogelijk te houden, riep de a.r spreker uit. De heer de Wilde zal de regeering. en den minister van Financiën met name. gaarne steunen, wanneer deze de begrooting wil doen sluiten. Hij gaat nadrukkelijk mede met d.e wijziging, die minister de Geer in zijn opcen- tenontwerp heeft aangebracht. De heer de Wilde kan elk voorstel der re geering tot het sluitend maken der begroo ting aanvaarden. De hoofdzaa zijner rede vond de Kamer in zijn critiek op de voorstellen van de s d a p, de voorstellen-Oudegeest en de voor- stellen-Albarda. Van de eerste zeide Mr de Wilde, dat ze voor een belangrijk deel her senschimmig waren. Hij pleitte tegen een eenzijdige renteverlaging van de Staatsschul den, welke alleen de kleine menschen zou treffen zonder recht. Hij geloofde niet aan ook maar kleine opbrengsten van de voorge stelde monopolies. De heer de Wilde zag de nadeelen van des heeren Oudegeest's voorstellen als zóó groor, dat hij wel begreep, dat de heer Albarda ze niet heeft overgenomen Overigens had ook de heer de Wilde vee* bezwaar tegen de voorstellen-Albarda, waar op hij tegen had. dat ze in het gunstigste ge val niet meer dan 10 millioen zouden kunnen opbrengen, terwijl er veel meer noodig is. Dit had ook de heer Bierema als bezwaar, dat de s. a- a. p. zelf niet met voorstellen was ge komen, welke voldoende zouden zijn om zoden aan den dijk te zetten. De heeren Bierema en J. ter Laan (wien uiteraard niet veel tijd meer gelaten werd) spraken over de salarissen. De eerste pleitte nog voor een glijdende salarisschaal, samen hangende met de indexcijfers. Overigens hecht de heer ter Laan geenerlei waarde aan de overweging voor salarisverlaging welke in de gedaalde indexcijfers zou gelegen zijn. De heer ter Laan ziet de indexcijfers heeiemaal niet dalen talrijke artikelen gaan weer in prijs naar boven. De heer ter Laan hecht niet aan het Georganiseerd Overleg. Wanneer de heeren de Wilde en Bierema hoopten op over eenstemming in het G. O., dan geloofde de heer ter L&an niet daaraan, wijl de regee ring toch oplegt, wat bespaard moet worden. Dus diende de s. d. afgevaardigde een mo tie in, waarbij hij de uitspraak van de Ka mer vraagt, dat de voorgenomen salarisver mindering zal worden teruggenomen. Een sa larisvermindering, welke de heer J. ter Laan een plundering achtte. Het schijnt, dat heel de Kamer wel iets aan de cumulatie wil doen. Veel zal dat niet opbrengen, meende de heer Bierema, maar sommige feiten worden door het volk gevoeld als corruptie. De heer Bierema gaat evenals de heer de Wilde met de finaneieele plannen van Minis ter De Geer mee, alleen wil hij meer uit be zuiniging, minder uit verhoogde belastingen halen. De door den minister in het opcenten- onttverp aangebrachte veranderingen waar deerde Dr. Bierema, maar of deze wijzigingen alle liberale stemmen zouden kunnen winnen scheen toch wel twijfelachtig. Ook Dr. Bierema gelooft niet aan een vol ledig herstel van het economische leven in de eerstkomende jaren. Er zal veel meer geld noodig zijn voor den Staat in die jaren. Dr. Bierema noemde nog een mogelijkheid van geldwinning de aanwas door rente van het Muntfonds wil de liberale fractie aan den ge wonen dienst ten goede doen komen zoo als dat in Indië is geschied De heer De Wilde wilde van een heffing in eens niet weten. Zulk een heffing is niet mogelijk, meent hij, in een neergaande con junctuur. En het is een middel, hetwelk men niet elk jaar kan toepassen. De heer Vliegen heeft, heel in het kort met de R.K. gedebatteerd. Hij acht 't niet moge lijk, dat men zooals de Encycliek Quadrage- simo Anno" spreekt over het harde kapita lisme en die hardheid verlaten wil. zonder de wegen van het socialisme te volgen. Overigens opperde de heer Vliegen veel critiek teeen de commissie-Weiter, welke zich. buiten haar opdracht, bezig hield met de finaneieele poli tiek der gemeenten. Dinsdag spreekt de regeering. INTIMUS. DE TOESTAND TE GENèVE EN LAUSANNE. NIEUWE MAATREGELEN VAN DEN BONDSRAAD. GENèVE. 11 Nov. (V.D.) De Bondsraad heeft besloten dat met ingang van he-den civiele personen, die de militaire strafwet overtreden, onder het militaire strafrecht zullen stellen. De troepen, die zijn opgeroe pen tot handhaving van de orde, worden be schouwd in actieven dienst te zijn. Nicole niet in vrijheid. Het lid van den Nation alen Raad Leon Ni cole, die gisteren in verband met de bloe dige gebeurtenissen van Woensdagavond ge arresteerd werd, is hedenmorgen v-oor ae Strafkamer der rechtbank gehoord. Hij wordt beschuldigd van het plegen van een aanslag op de openbare veiligheid. De Strafkamer heeft het verzoek om den socialistischen leider voorloopig in vrijheid te stellen, afgewezen. Botsigen te Lausanne. Donderdagavond hadden te Lausanne sa menscholingen plaats. De politie, die met vrachtauto's vervoerd werd. ontruimde de straten. Hierbij hadden verscheidene arresta ties plaats. Eén politiebeambte werd ge wond. Heden een proteststaking van 24 uur. GENèVE, 11 November (VaDa( De so cialistische vakvereenigingen van Genève hebbene naar Vrijdagavond verluidde, be sloten, Zaterdag ter gelegenheid van de ter aardebestelling der Donderdag bij de on geregeldheden te Genève gedoode burgers, een proteststaging voor den tij'd van 24 uur te proclameeren. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. Men neemt evenwel aan, dat de sta king betrekking zal hebben op het kanton Genève en slechts op de katonnale bedrijven, dus niet op de spoorwegen, posterijen en te legrafie en de vitale bedrijven. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit der vakvereenigingen in Genève om Zaterdag een algemeene staking van 24 uur af te kondigen, zijn van overheidswege energieke maatregelen ter voorkoming van iedere poging tot onlusten tijdens de staking genomen. Politie en gendarmerie worden ge reed gehoude, om bij het eerste alarm in te grenpien. Bovendien wordt het regiment, dat men naar Genève heeft laten komen en dat nog niet heeft hoeven op te treden, gereed gehouden. Uit Lausanne is ter versterking een regiment cavallerie in de dorpen rondom Genève ingekwartierd. DE INCIDENTEN IN DE GEVANGENIS VAN BIELEFELD. BIELEFELD. 11 November (V. D.) De be toogingen van de communistische gevange nen zijn, naar nader wordt gemeld, behalve tegen de opheffing van vrij verkeer in de stad tegen de door de verscherpte bepalingen ingevoerd? controle op de brieven, gericht. Afgezien van het feit. dat de gevangenen on der leiding van Sc'neringer, den gewezen, luitenant, stoelen en ander materiaal verniel den, nebben zij geweigerd eenige maaltijden te gebruiken, evenwel zonder dat van een voedselstaking kan worden gesproken. Door hernieuwd kabaal en gejoel trachten zij ook thans nog de aandacht der buitenwereld te trekken Voor het gebouw zijn twee Schupos geposteerd. In de omgeving is het echte? rustig. 1

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5