VBSCHERU EN ScHEEPVA&RTBERSCHTEN ONZE LEZERS VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: GROOTE BRAND IN DE P. C. HOOFT. IUIDER COURANT MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 Sohip Venn, aankomst Laatste bericht Atreus Antiochia Amstelkerk Agamemnon sövard Alaya Ariadne Akka Ausma Barneveld Bengkalis Baldür Bslpamela Boskoop Bacchus Bodegraven. Clio Calypso Ceres Costa Rica Clytoneus Coblenz Confidenza Delfland Edmund Halm Eupatoria Preiburg Farmsum Fauna Frigga Fulda Haarlem Heemskerk Hermes Heinz Kunstmann Holland Helder Isar Kim Karin Liri Leonidas II Lembit Maria Stathaton Myrmidon M. van S. Aldegonde Merope Marga Neumark Naumburg Odin Oberon Osmo Poelau Tello Palat-ia Prometheus Perseus Recina Romulus Ruhr Saturnus Sesostris Saarbrücken Stad Zaandam Taj andoen Trajanus Troutpool Theseus Tinos Tabinta Vulcanus Waterland Zaanland Ned.-Indië Ned.-Indië West-Afrik a Levant Constantza Levant Stettin Levant Leningrad Chili West-Indië San Nicolas Haifa Chili Valencia Hamburg West-Indië Alexandrie Piraeus West-Indië Ned.-Indië Japan Constantza San Nicolas Hernösand West-Indië Ned.-Indië San Lorenzc Midd. Zee Diamante Japan Chili Zuid-Afrika, v. Hoogo. Bourgas Lulea Memel Chili Kobe Constantza Lovi'sa Buenos Aires Buenos Aires Leningrad Buenos Aires Ned.-Indië Ned.-Indië Candia Leningrad Ned.-Indië Ned.-Indië Buenos Aires West-Indië Haukipudas Ned.-Indië West-Indië Ned.-Indië Kopenhagen Buenos Aires Braila Ned.-Indië Bourgas West-Indië Japan Bilbao Ned.-Indië West-Indië San Nicolas Danzig Constantza Ned.-Indië Izmir Buenos Aires W.-Afrika Buenos Aires 17 Nov. 26 Nov. 20 Nov. 21 Nov. 15 Nov. 15 Nov. 13 Nov. 16 Nov. 3 Dec. 13 Nov. 8 Dec. 7 Dec. 13 Nov. 3 Dec. 15 Nov. 5 Dec. 5 Jan. 2 Dec. 13 Nov. 13 Nov. 17 Nov. 28 Nov. 5 Dec. 24 Nov. 29 Nov. 16 Nov. 14 Nov. 22 Nov. 7 Dec, 16 Nov. 26 Nov. 9 Dec. 15 Dec. heden, 5 Dec. 14- Nov. 30 Dec. 22 Nov. 19 Nov. 30 Nov. 26 Nov. 8 Dec. 15 Nov. 18 Nov. 15 Dec. 17 Nov. 26 Nov. 6 Nov. van Pt. Said. 22 Oct. van Mexico 9 Nov. van Dakar 10 Nov. van Bari 5 Nov. van Stamboul 8 Nov. te Londen 12 Nov. vertrokken 3 Nov. van Gibraltar in lading 10 Nov. te Buenaventura 11 Nov. van Gibraltar 5 Nov. van Montevideo 8 Nov. van Sfax 8 Nov. van Antofagasta 10 Nov. vertrokken Vertrekt 16 Nov. 26 Oct. van Pto. Plata 11 Nov. te Gandia 11 Nov. te Bourgas 12 Nov. te Plymouth. 10 Nc.v. van Belawan 9 Nov. van Colombo in lading 14 Nov. van Antwerpen 8 Nov. vertrokken 12 Nov. Pto Barrios 10 oNv. van Marseille 4 Nov. te B. Aires 8 Nov. van Gibraltar. 5 Nov. vertrokken 8 Nov. van Yokohama. 28 Oct. van Curasao 10 Nov. van Marseille 8 Nov. te Karlovassi 7 Nov. vertrokken 9 Nov. vertrokken 11 Nov. van Callao 8 Nov. te Pt. Sudan in lading 11 November vertrokken 26 Oct. vertrokken in lading in lading 2 Nov. vertrokken 9 Nov. van Perim 9 Nov. van Colombo 10 Nov. van Gibraltar. 8 Nov. vertrokken 9 Nov. te Pt. Sudan 7 Nov. van Colombo 8 Nov. v. San Nicolas 28 Oct. van Georgetown 10 Nov. vertrokken 12 Nov. van Pt. Said. 14 Nov. v. Port Limon 13 Nov. van Batavia 11 Nov. van Aalborg 5 Nov. vertrokken 9 Nov..van Gibraltar 11 Nov. van Macassar 11 Nov. van Catania 2 Nov. van Havana 13 Nov. te Rotterdam, in lading 8 Nov. van Colombo. 5 Nov. van Pto Barrios 7 Nov. van Montevideo. 12 Nov. vertrokken 9 Nov. van Portimao 12 Nov. van Batavia 6 Nov. van Vourla in lading 11 Nov. te Liberia 9 Nov. van Bahia BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN NEDERLAND Zeegat van Terschelling. Licht Vlieland ge wijzigd. Ligging: pl.m. 53 gr. 18',2 Nb en 5 gr. 5',5 El. Het vaste licht van Oosterlid op de E punt van Vlieland is gewijzigd in een schitterlicht elke 9 sec. één schittering van 3 sec. Licht bron 19 m. boven gem. waterstand, lichtop- stand 9 1 '2 m. hoog, de ruit als dagmerk is weggenomen. (Zie Ned. krt. Nos. 205 en 226; Gids Ned. kust, bijl. I. 1930, No. 527). (Loodswezen) SCHEEPVAARTBEWEGING In de afgeloopen week kwamen hier binnen 82 stoom- en motorschepen tegen 83 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrok ken 71 stoom- en zeilschepen tegen 75 sche pen in de week tevoren. Naar en uit zee pas seerden hier in de laatste week 135 stoom- en 18 motorschepen, tesamen 153 schepen, of 5 minder dan in de voorlaatste week. WERING VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN De vereeniging van zeilschipreeders in Denemarken heeft aan de regeering verzocht ide kleine Nederlandsche en Duitsche sche pen beneden 150 bruto reg. ton uit de Deen- sche kustvaart te weren. RUSSISCHE SCHEEPSBOUW De Sovjetregeering zal aap de Dnjepr een modern ingericht scheepsbouwbedrijf laten inrichten, hoofdzakelijk bestemd voor den bouw van houten riviervaartuigen. OPGELEGDE SCHEPEN Jongstleden Zaterdag waren te Rotterdam 104 schepen opgelegd, van welke 80 onder eigen vlag en 24 buitenlandsche vaartuigen. HET 10.000e SCHIP Naar de „Scheepvaart" meldt kwam het stoomschip Wittekind 11 November als 10.000e schip den Nieuwen Waterweg binnen. In het vorig jaar was dat aantal schepen reeds op 24 September, dus anderhalve maand eerder, bereikt. GROOTE IIOUTLADING Het Noorsche stoomschip Porsanger is van Archangel naar Amsterdam gepaseerd met niet minder dan 1800 standard gezaagd hout. Indien het schip geheel afgeladen ware ge weest, wat nu niet het geval was, zou het 2000 standard geladen hebben. DE VISCHAANVOER IN ABERDEEN Gedurende de week, eindigende 22 October werd aan de vischmarkt te Aberdeen aange voerd 60 ton visch van IJsland, 130 ton van de Faroe, 170 ton van Shetland, 80 ton van de Orkneys, 160 ton van de Westkust en 720 ton van de Oostkust. Gedurende de week, eindigende 29 October werd aangevoerd 10 ton van Groenland, 100 ton van IJsland, 300 ton van Faroe, 300 ton van Shetland, 150 ton van de Orkneys. 390 ton van de Westkust en 550 ton van de Oost kust RIJKE VISCHGRONDEN ONTDEKT Te Grimsby binnengekomen trawlers rap porteeren twee ontdekkingen gedurende de laatste week. De eerste was een oppervlakte van 10 mijl in het vierkant, gelegen 105 mijl N. O. van Buchaness, waar een prachtige vangst kabeljauw en platvisch was gedaan. Het gebied stond op de kaart aangegeven met een diepte van 70 vaam, maar de diepte was in werkelijkheid tweemaal zoo groot. De tweede ontdekking betrof een plaats 160 mijl N. O. van Faroe, waar op 210 vaam diepte een groote hoeveelheid grove visch werd ont vangen. Ontdekkingen van dit soort doen vermoe den. dat in weerwil van de groote kennis bij de visschers omtrent de vangplaatsen er nog rijke vischgronden bestaan die men tot nu toe heeft voor bijgevaren. Radioverbinding niet schepen. De navolgende schepen zijn Zondag 13, Maandag 14 November 1932 in radioteegra fische verbinding met het kuststation Sche- veningenradio: Baioeran 2), Colombia 2), Cottica 2), Dem- po 2), Houtman 2). Indrapoera 2), Joh. van Oidebamevelt 2), Kota Baroe 2), Mam. van St. Aldegonde 2), Poeiau Bras 2), Poelau Tello 2), Sibajak li, Stuyvesant 2), Tasman 2), Veendam 2), Zeelanaia 1). 1) Zondag 13 November 1932. 2) Zondag 13 en Maandag 14 Nov. 1932 Aangekomen. 12 November: Cisil.s.s. Londen Aurora, s.s. Sicilië. 13 November. Maasstroom s.s. Londen. Flandrïa s.s. Gothenburg. Nijkerk s.s. Hamburg Venezuela s.s. Hamburg Deucalion s.s. Hamburg. Holland s.s. Memel. Edmund Halm s.s. Hernösand. Perseus s.s. Aalborg. Smaland s.s. Sandvik. 14 November: Rhein s.s. Hamburg. Lavorock s.s. Londen. Indus s.s. Skoghal Marga s.s. Leningrad. Vliestroom s.s. Huil. Brunla s.s. Oslo. Vertrokken. 12 November: Gateshead s.s. Newcastle Rietfontein s.s. Bremen. Rijnstroom s.s. Leith. Ne reus s.s. Aarhuus. Gudur s-s. Malmö. Astarte s.s. Bremen. Zuid-Beierland s.s. Pools. Brita s.s. Imrningham. Vega s.s. Rotterdam Odysseus s.s. Hamburg. Kollskegg s.s. Rotterdam. Aros s.s. Gefle. Vechtstroom s.s. Huil. Roek se. Londen Nidd se. Goole. Hoogland se. Biyth. Hontestrcom se. Londen 13 November: Cisil se. Lovisa. 14 November: Victoria se. Kopenhagen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.85—0.60. Griet per 50 K.G. 32—15. Tongen per K.G. 1.10—0.70. Middelschot per 50 K.G. f 28. Zetschol per 50 K.G 28. Kleine schol per 50 K.G. 254.40. Schar per 50 K.G. f 7.505. Tongschar per 50 K.G. f 2823. Rog per 20 stuks 257. Vleet per stuk 72. Pieterman en poon per 50 K.G. f 6.50— 4.20. Groote schelvisch per 50 K.G. 28. Middelschelvisch per 50 K.G. 30f 20. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 23 12. Kleine schelvisch per 50 K.G. 132.80 Kabeljauw per 125 K.G. 45—28. Gullen per 50 K.G. 15—1.80. Lengf per stuk 1.550.90. Heilbot per K.G 0.85—0.60. Wijting per 50 K.G. 3.10—1.60. Koolvisch per stuk 0.800.23. Makreel per 50 K.G. 8.505.40. Versche haring per kist 3.10. Kleine-middelhake p. kist 50 K.G. 40. Kleine hake p. kist- 50 K.G. 33. BESOMMINGEN. Trawlers Caroline IJm. 26 740 manden 3900. Penelope IJm. 64 60 manden f 1300. Hoop I IJm. 46 175 manden f 2000. Fram IJm. 80 115 manden 1900. Inig IJm. 5 75 manden 1400. Proef II IJm. 24 230 manden 2000. Spaarnestroom IJm, 65 95 manden 1800. Adriatic IJm. 18 500 manden 3700. Bergen IJm. 16 445 manden 3400. Antje Ro 15 150 manden 1900. Cornells IJm. 15 285 manden 2300. Zeeleeuw IJm. 29 75 manden f 1800. Eli Chenivière IJm. 161 90 manden 1600. Dolfijn IJm. 103 60 manden 1700. Derika 7. Gloria, Plutos, En Avant, Alk maar en besommingen van 11 loggers nog niet bekend. IJMUIDEN VOOR DE T B. C.-BESTRIJDING. De Zondag tijdens den voetbalwedstrijd Stormvogels—Ajax op het terrein van Storm- voges gehouden bloempjesverkoop ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der TuDex- culose, heeft f 210 opgebracht. HUISVLIJT. Door de Commissie voor Huisvlijt te IJmui- den-Oost is een verzoek aan het college van B. en W. gericht om voor het huisvlijt-on- derricht gebruik te mogen maken van de houten hulpschool aa den Heidestraat-, om dat de tot dusver gebruikte lokaliteiten der Ned. Herv. kerk in de Kalverstraat te klein zijn voor het aantal deelnemers. B. en W. hebben het verzoek ingewilligd. Duizend films en geen ster! door M. STEPHAN. (Een onderhoud met een Japanschen filmdeskundige) Dat is de première-stemming in Amerika en Europa: opwinding, stormachtige geest- dirft en ten slotte een „run" naar de gelief de acteurs, die iedere bioscoopbezoeker wil zien. In Berlijn gebeurt het niet zelden, dat men de mobiele brigade te hulp moet roe pen om de verklaarde lievelingen van het pu bliek tegen een al te groote geestdrift te be schermen. Japan draait jaarlijks 1000 films, waarin steeds dezelfde acteurs optreden. Men kent er geen zorg over gebrekkige aanvulling met jongere krachten, want het laat het Japan- sche volk, onverschillig, wie er speelt de hoofdzaak is, dat er goed gespeeld wordt. En zoo treft men in Japan dan ook geen ver heerlijking van bijzondere artistieke presta ties aan. er is geen „star"-cultus, omdat er geen „stars" zijn! Hoe verschillend de mentaliteit van het Japansche filmpubliek van die van het onze is, bewijst het feit, dat het bij voorkeur ge beurtenissen van den dag, die bijzonder sen sationeel waren, op het doek wenscht te zien. Dit is eén eenvoudige methode, die boven dien weinig geld kost. Een der grootste Ja pansche dagbladen bericht bijvoorbeeld over een liefdesgeschiedenis, die met den dood der beide minnenden eindigt. Daar zij tot de hoogere kringen behooren. interesseert het heele volk zich er voor. Deze „stof" wordt Eén geweldige vuurzee. De brand woedt voort. Zondagnacht oon ongeveer GaaM één is brand: udiligebirckiein aan boord van biet motor soh'iip P. C. Hooft van de Stoomvaart Mij. „Nederland1", liggende aan de Suimiatna- kade te Amsterdam. Het eerst wend het vn.i>uir (gezien aam heit sloe pen dek. Aangewakkerd door dein feilen wind joegen de vlammen in minder tiatn geen tijd naar een der dekken. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd. Bij haar komst werd zaj evenwel gewaarschuwd, dat zij voorzichtig molest zijn met aan boord gaan. omdat het schiip nog gedeeltelijk onder blauwgas zat. Zondag was n.l. de Geneeskundige Dienst den ge- heelen dag bezig geweest het schip te ont- ratten. Het vuur kon zoodoende alt een worden bestreden va-n buitenaf en van het boven ste dek. Hoog schoten de muzen vlammen boven het hoogliggende schip uit. Dcor de eerste en tweede klasse-hutten Dioeidie spoedig een vuurzee. Daar moest het vuur zijn ontstaan. Om half twee stond ook het midden schip in lichtelaaie. Met brullend' geweld sloegen de woeste vlammen dreigend naar (de hooge kranen, die langs dis kade staan. Een van de sfuunkooiien viel brandend neer met een hevdigen slag. De brandweer wierp geweldige hoeveel heden water in de ontzaglijke vuurzee, evenwel, TOorioopig zondhr eendlge uitwer king. Voortdurend nam het vuur Sn hevig heid 'toe. Tegen twee uur schenen de oliebunkers vuur te hebben gevat. Deze ibimkens be vatten ongeveer 1000 ton stookolie. Een kwartier later had het vuur het achterdek reedis .bereikt. Om 'kwart voor drie stond heit midden schip nog steeds in lichtelaaie. Geweldige hoeveelheden water werden aan de landzijde door het waterkanon en aan de waterzijde door het waterkanon van de J. v. d. Heyden en de Jason in het vuur geslingerd, met het- gevolg, dat de vlammen minder fel uit sloegen over de bovendekken. Inwendig woedde het vuiur echter met onverminderde kracht voort en vrat ziich langzaam maar gesitadig voort maar het achterschip. Van ■tijd tot tijd weerklonk een doffle tonal, waar schijnlijk door het springen van koolzuur- flessehen of flesschen samengeperste lucht Een enkel oogenblik heeft men nog in overleg met dein oip het terrein verschenen directeur van de Maatschappij Nederland dien heer Delprat, overwogen het schip van den wal te verhalen, doch aangezien düt ongeveer een half uur in beslag zou nemen en men gedurende dien tijd geen water in de vlammen toon werpen, zoodat het vuur in dien tijd zich ongestoord verder kon ont wikkelen, heeft men dit voornemen weer laten vamen. Met inspanning van alle krachten be strijdt de brandweer het vuur. Hl?!t aantal slangen, dat uitgelegd is, is niet te tellen. De P.C. Hooft 3s in 1926 gebouwd te st Nazaire cn met ongeveer 15000 ton. ui.' sohip is twee jaar gele dm te van een anderen voorsteven viaoirizóen ten einde het sneller te doen vanen. D,& voii^l week was de P. C. Hooft uit Batavia bin nen gekomen. Hist schip zou den 23sten Nch vember weer naar Batavia vertrekken Een onzer redacteuren telefoneert ms »if Amsterdam Toen we hedenmorgen tegen half aan de verafgelegen Sumatrakade kwamen lag de „P. C. Hooft" midden op het IJ voor anker. Witte rookwolken woeien in de rich, tingf van de stad. Een troosteloozen indruk maakte het prachtige motorschip,, wit gebla- kerd en rood van ijzer, waar de verf afgel brand is. Vlammen waren niet meer ;.e zien behalve door de patrijspoorten van achterschip, die een feilen gloed zien lieten De brandweer was er met de motorspuit „Jan van der Heijden" en de stoomspuit „Jason'' die beide het „waterkanon" op het voorschip richtten, het eenige gedeelte, dat intact gebleven was. Zoo gloeiend heet was het schip, dat wit de st-oom omhoog wolkte. waar de dikke waterstraal de scheepshuid raakte Twaalfduizend liter water per minuut wierp de „Jason tegen het schip en door een patrijienspoort, maar wat baatte dit bij een zoo feilen vuurgloed? Het schip is reddeloos verloren. Te vier uur heeft men het van de kade weggesleept, omdat de loodsen gevaar be gonnen te loopen en de kranen bij slagzij dreigden te worden stukgedrukt. Dit versieepen van het in lichte laaie staan de schip was een uiterst moeilijk werk. De heer Muller van de Maatschappij Nederland ging met eenig personeel aan boord op het voorschip en deed het anker gereed maken. Aan het achterschip kapte men de trossen bij de kade, waarna men ze bevestigde aan twee sleepbooten. Nadat voor ook twee sleepbooten hadden vastgemaakt werd het brandende schip r.aar het midden van het IJ gesleept. De prachtoge aanblik werd nog ver hoogd door de brandeide sloepen, die langs den scheepsromp naar beneden vielen. In den loop van den morgen weerklonken tien expioisies, waaronder te tien uur een zeer luide. Het schip had tweeduizend ton Disel-ollie in; het was deze ontploffende olie, die bij dezen brond het groote gevaar vormde. Te vens leverden de onder 70 atmosfeer druk staande luchtketels dienende, om de moto ren op gang te brengen, gevaar voor ontplof fing op. Tegen elf uur begaf het hoofdingenieur Toel "van de Brandweer zich op het voorschip om een onderzoek in te stellen. Het spui ten werd vrijwel stopgezet, daar het toch geen nut had. Het eenige dat nog gebeuren kan is, dat een exploisie een gat in den scheepswand slaat en het schip slagzij maakt of zinkt. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. zooveel mogelijk, waarheidsgetrouw door de een of andere film firma bewerkt en even daarna kan iedereen in Japan zien, hoe het liefdespaar heroïsch in den dood is gegaan. Geen mensch neemt er aanstoot aan, niet eens de betrokken familieleden zien in zoo'n film een ongeoorloofd betreden van het ter rein van het particuliere leven. Auteurs, regisseurs, acteurs zij allen krijgen een laag salaris. Zij zijn employés net als ieder ander mensch, die in het atelier werkt. Hun maximum salaris bedraagt zes honderd gulden en daarvoor moeten zij 30 dagen filmen, onafhankelijk van het feit of men in dezen tijd één of dertig films ver vaardigd! Van bovengenoemde 1000 films worden 500 klassieke en 500 moderne films geproduceerd. Deze indeeling gaat zelfs zoo ver, dat niet slechts acteurs en regisseurs, die eenmaal een klassieke' film gedraaid hebben, altijd weer klassieke films moe ton draaien, men scheidt ook de milieu's zorgvuldig van elkaar en draait de klassieke films in het mooie, oude Kioto, terwijl men de moderne films bij voor keur in de nieuwe hoofdstad Tokio laat ver vaardigen. Waant men zich niet in de kin derjaren van de film verplaatst, als men hoort, dat tegenwoordig nog in Japan de klassieke tooneelspeler weigert voor de ca mera te spelen? De krachten voor de film worden uit studentenkringen en uit de massa der werkloozen gerecruteerd! Duizend films! En desondanks importeert Japan jaarlijks nog 250 a 300 vreemde films Deze massa-consumptie wordt eeTst dan be grijpelijk, als men bedenkt, dat in Japan zelfs de kleinste dorpsbioscoop het 2 Schla ger-systeem huldigt. De helft der geïmpor teerde films is van Amerikaanschen oor sprong. De Amerikanen, die anders van winst maken niet afkeerig zijn, stellen zich met een onbe duidende recette tevreden. Er is hun meer aan gelegen geestelijken invloed op het Ja pansche volk uit te oefenen. Op de tweede plaats staat de Duitsche film! „Variété", het Cabinet van Dr. Caligari" en de „Nibelun- genfilm" waren opzienbarende successen in de periode van de stomme film. In de periode van de geluidsfilm behaalde de Ufa-film „De Laatste Compagnie" de grootste triomfen. HET ZWAKKE GESLACHT LEEFT LANGER. Feitelijk bestaat er in alle vijf wereld- deelen een overschot aan mannen; alleen in de cultuurlanden va-n Eurpa is het omge keerde het geval. Al telt ook b.v. Roemenië 100.000 meer mannen den vrouwen, zoo zijn er in geheel Europa ten slotte vier millioen meer vrouwen dan mannen, terwijl Azië een overschot van 16 millioen, Amerika en Afrika een surplus van 1 millioen mannen a an too- nen. Maar de langere levensduur van het vrouwelijk geslacht is bijna overal aange toond. Zoo bereiken b.v. in Duitschland van 1000 mannen slechts 413 doch van 1000 vrou wen er 500 hun 50ste levensjaar. In Frankrijk zijn op de 10 honderdjarigen 7 vrouwen, in het overige Europa zijn op de 21 honderd jarigen 16 vrouwen en 5 mannen. In de Ver- eenigde Staten telde men 2583 vrouwelijke, doch slechts 1398 mannelijke personen, die het 100ste levensjaar bereikt hadden. De le vensduur der vrouw is gemiddeld 3.3 jaar langer dan die der mannen. De oorzaak van dit feit zoekt men o.a. in de taaiere consti tutie van het vrouwelijke lichaam, die de natuur haar voor het moederschap meege geven heeft. DE TRAM EN DE LOTERIJ. Spoor- en tramwegen die er financieel nu niet te best voorstaan hebben een waardevol voorbeeld gekregen van de Frankforter tram- maaschappij, die eiken zooveelsten passagier een bedrag in geld gaf. Iets in denzelfden geest gebeurde in Lon den nog niet lang geleden in een restaur an1. Deze eetgelegenheid kondigde aan, dat elke tiende lunch gratis zou zijn. De mogelijkheden van dezen aard zijn on eindig. En hc grooter de te winnen prijzen zijn. hoe meer menschen zullen probeeren die beschikbaar gestelde prijzen te bemachtigen. Mexico City heeft zelfs loterijbriefjes ge maakt van tramkaartjes. Eenige jaren gele den werden daar maandelijks loterijen gehou den, waarvoor elk tramkaartje van een zekere waarde als briefje gold. De ontvangsten voor de trammaatschappijen liepen geweldig op. ZWEMMEN OM HET LEVEN TE REDDEN. Het lange-afstand-zwemmen vondt in onzen geest verbonden met Kanaal-zwemmen, dat in dezen tijd van 't jaar wel wat ongelegen is. Toch is de kunst om een heel langen tijd zwemmende boven water te blijven van groot belang in ernstige omstandigheden. Onlangs zonk een schip bij Zw-eden des nachts. Drie mannen verdronken doch de kapitein wist dc kust te bereiken na 18 uur zwemmen. Het Engelsch Kantal is door Georges Michel over gezwommen in September '26 in 11 uur en 5 minuten. aan het woord. (Ingezonden) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, toordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „HELPT ELKANDER". Hartelijk dank aan de dames Z. voor het mooie en groote pak kleeren, ook het wiegje kwam goed van pas. Ook dank aan Mevr. Z. d. S. voor de baby kleertjes, heelijke warme kleertjes en zoo veel nieuw goed; er zat liefde achter. Mevr. M. dank voor het wiegje, a.s. Vrij dag wordt het gehaald en gebracht aan een net gezin. Ook de mooie kinderwagen van Mevr. S. krijgt een goede plaats. En nu wie helpt verder? Straks hebben wij Sc. Nicolaas. Kunnen we kinderen verblijden met warme kleertjes en wie heeft zooals verleden jaar speelgoed? Willen de kinderen, die misschien te veel hebben, wat afstaan, en zijn er ook kinde ren, die niet veel hebben en toch iets willen afstaan aan hen, c€? minder of niets hebben- We zien verlangend uit. Kan iemand mi] helpen aan een jekker, kleine maat. En heb ben de heeren voor mij een pak. Een net per soon loopt al 7 maanden om te zien of er iets voor hem is. Niets is er gekomen. W'.e belt 330 het eerst op? Bij voorbaat dank. T. TISMEER—DE WAERD. Amstelstraat 1-

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2