Het Fransche ontwapeningsplan gepubliceerd. het belangrijkste nieuws. jjMUIDER COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Frankrijk wenschf een verdrag, waarin voor alle mogendheden de ontwapenings- en controle voor schriften zullen worden vastgelegd. Instelling van een Volkenbondsleger verlangd. Permanente controle op de staten-onderteekenaars. Een verdeelde indruk over het plan in internationale kringen. De Fransche premier heeft een uittreksel van het Ontwapeningsplan voor publicatie ter beschikking gesteld. Er staat o.m. het vol gende in vermeld: Het Fransche plan vervangt niet de voor stellen van andere delegaties en treedt in het bijzonder niet in de plaats van het voorstel van president Hoover, waaraan integendeel verschillende principes zijn ontleend. Frankrijk stelt voor te streven naar het tot stand komen van een oplossing, waarbij alles wordt geregeld; de eisch van de mili taire beperking geleidelijk zal worden ver werkelijkt en dienovereenkomstig de bijzon der politieke en technische omstandigheden voor een aanvalspolitiek zullen worden be moeilijkt. Frankrijk gelooft, dat een recht vaardige oplossing voor de Duitsehe eischen inzake rechtsgelijkheid slechtszal kunnen worden gevonden door een étappegewijze aanpassing der militaire bepalingen aan een overeenkomst en door het toekennen van een gelijk aandeel in de plichten en voordeelen, welke voortspruiten uit een gemeenschap pelijke actie, waarbij in het pact wordt voor zien, aangezien overigens iedere ontwape- ningsgedachte wordt uitgeschakeld. De Fransche delegatie, welke zich door deze verschillende voorwaarden liet leiden, stelt een geheel plan voor, dat, onder voor behoud van een algemeen verdrag^ waarin voor alle mogendheden de ontwapenings- en controlevoorschriften zullen worden vastge legd, een regeling inhoudt, welke' geschikt lijkt de kwestie der bewapeningsbeperkingen zoowel van politiek, als van technisch stand punt uit bezien, op te lossen. Dit nog te slui ten verdrag zal de wederzijdsche maatrege len moeten inhouden, welke de onderschei dene staten met het oog op ontwapening en controle zullen nemen, waarvoor zij als te genprestatie op het gebied der veiligheid en met inachtneming van den bijzonderen toe stand van iederen staat, zekere garantie zul len ontvangen. De hoop bestaat, dat die staten, welke zich niet bij dit verdrag zullen aansluiten, de toe passing er van mogelijk zullen maken door de namens hen reeds onderteekende andere overeenkomsten, zooals het Kellogg-pact en het Volkenbondspact het volle effect te ge ven. Hieronder zal het niet mogelijk zijn dit plan ten uitvoer te leggen. Uitgaande van de verklaring van Stimson, volgens hetwelk een gewapend conflict alle onderteekenaars van het Kelloggpact aan gaat, die hun neutraliteit niet mogen hand haven tegenover den aanvaller, heeft het eerste hoofdstuk van het Fransche voorstel ten doel deze principes nog eens door alle staten te laten aannemen. Terwijl hoofdstuk 1 alle aan de conferentie deelnemende staten aangaat betreft hoofd stuk 2 slechts die mogendheden, welke lid van den Volkenbond zijn. In dit hoofdstuk wordt vastgesteld dat het aanvaarden van de in het eerste hoofdstuk vastgelegde principes den leden van den Volkenbond de mogelijk heid moet verschaffen, de verplichtingen van het Volkenbondspact en in het bijzonder van art 16 van dit pact haar geheele effect te geven, zonder dat zij derhalve het gevaar loopen op te treden tegen een staat die geen lid is van den Volkenbond en de handhaving van zijn neutraliteit strikt wil nakomen. Hoofdstuk 3 heeft in het bijzonder betrek king op de Europeesche mogendheden. Het systeem dat er in wordt uiteengezet, kan slechts dan worden gevolgd, indien ten min ste een groot aantal mogendheden met m achtneming van haar bijzondere geografische positie er in toestemt. Het bevat zoowel po litieke als militaire bepalingen. De politieke bepalingen hebben ten doe^ de voorwaarden vast te stellen, waarop de staat- onderteekenaar recht heeft op den steun van de andere staten. Alle staten-onderteekenaars van het fran sche plan moeten ook toetreden tot het alge- meene arbitrale verdrag. De bepalingen van het militair karakter hebben een tweeledig doel. Volgens de prin cipes van het voorstel-Hoover moeten zij het aanvalskarakter van de landlegers, die tot taak hebben de Europeesche grenzen te ver dedigen en anderzijds de steunverleenmg ten gunste van een der staten-onderteekenaars voorbereiden verminderen, doordat zij rege len op welke wijze de eerste hulp onverwij .d kan worden geboden. Tet eindie het eersite der beide oogmerken te bereiken, wordisn die legers der staten-on- deribeeikenaairs igeilieoidieilijk aan op igielijikie wijze geregeld Deze regeling bestaat in de vorming van een wat getalsterkte betreft beperkt nationaal leger miet een konten diensttijd. Wat de eerste hulp betreft, er wordt be schikt over een bijzonder aantal troepen, met middelen, welke dien naltioniaien Hegers verboden zullen zijn,, dat ter besohikakng van den Volkenbond wordt gesteld om diirec dienst te kunnen doen. Deze maatregel is noodig omdat de nieuwe militaire constellatie den nationalen legers niet mogelijk zal maken met de gewenschJte snelheid in te grijpen in een gewapend con flict. Op de staten-onderteekenaars zall een per manente en regelmatige controle worden toe gepast met betrekking tot de tfen_ uitvoer legging der verplichtingen, welke zij op ach hebben genomen. De verwerkelijking van dit program zal in etappen plaats hebben, waarbij alle noodza kelijke garanties zullen moeten worden ge geven met het oog op de effectieven en de slagvaardigheid' der aanwezige strijdkrachten opdat in de overgangsperiode geen verhooging dier bewapening of der uitgaven voor bewa pening door de staten kan worden aange bracht. Hoofdstuk 4 behandelt de maritieme strijd krachten en de strijdkrachten voor de over- zeesohe gewesten (koloniale troepen), waarop de in hoofdstuk 1 vastgelegde bepalingen geen betrekking betrekking nebben en welke slechts .geregeld kunnen worden bij een alge meen verdrag. Op het gebied der bewapening ter zee voor ziet het ontwapeningsplan in bet geval dat tusischien de belanghebbende starten een Mid- deliandsche Zee-pact zal worden gesloten, dat een genoegzame garantie zal geven voor de wederzij dsche steun, opdat den staten- onderteekenaars de mogelijkheden zullen worden geboden zoover mogelijk te gaan op den weg der verlaging van den tonnemaat. In ieder geval en zelfs volgens den tekst vain heit voorstel-Hoover, moet de verhouding welke thans tusscihen de afzonderlijke legers bestaat, gehandhaafd blijven. Het Fransche plan voorziet er voorts in, dat iedere staatoniderteekenaar, welke over zeestrijdkrach ten beschikt, op bevel van den Volkenbond1 direct de dringende hulp moet bieden, waarop een aangevallen staat recht heeft. Deze hulp bestaat hierin, dat een zeker aantal van alle soorten schepen ter beschik king van den Volkenbond wordt gesteld. Het juiste aantal moet nog nader worden ge formuleerd. Op het gebied der luchtstrijd krachten, dat in hoofdstuk 5 wordt behan deld, as reeds besloten, binnen het kader van het algemeen verdrag, tot het verbod van bombardement udit de lucht en die geleidelijke afschaffing van alle bombardementsvliegtui gen. Dit besluit is wel is waar door de resolutie van 23 Juli ondergeschikt gemaakt aan de inStellinig van een systeem, waarbij het on mogelijk zal worden gemaakt de handels- luchtvaart in militaire aangelegenheden te •betrekken. De Fransche delegatie stelt der halve een verdrag voor tusscihen alle Euro peesche mogendheden, welke over een lucht macht beschikken, voor de oprichting van een Europeesche Unie voor Luchttransporten Het betreft de 'stichting van bijzondere ,lucht-legers", welke ter beschikking van den Volkenbond, moeten worden gesteld:. Evenzoo bevat het voorstellen voor de vorming van een Europeesobe luohtötrijidimiaicht, op een in ternationale basis, waarvan het personeel ge- recrurteerd zaïl kunnen worden uit vrijwniMigens van ale staten volgens een nog op 'te stelen plan. De vertegenwoordiger van Franrijk in het bureau der ontwapeningsconferentie, Mas- sigli, heeft gistermiddag den president der ontwapeningsconferentie. Hendersson, het groote ontwapenings- en veiligheidsplan der Fransche regeering overhandigd. Men verwacht hier dat de Engelschen en Franschen onmiddellijk na de aankomst van den Duitschen Rijksminister van Buiten land sche Zaken, von Neurath, in het begin der volgende week zich tot de Duitsehe dele gaties zullen richten met den wensoh per soonlijke, volkomen inofficieele besprekin gen te voeren. In den loop van de volgende week zal dan waarschijnlijk het eerste contact worden ge zocht tusschen de groote mogendheden over de rechtsgelijkheid en daarmede over het terugkeeren van Duitschland in de ontwape ningsconferentie. Het groote ontwapeningsplan van Herriot heeft in internationale kringen een zeer ver deelden indruk gemaakt. Algemeen echter wordt reeds thans geconstateerd dat dit plan geenszins het karakter heeft van een ontwapeningsplan, maar veeleer van een voorstel tot reorganisatie van de bewape ningen, men verwacht dan ook dat het plan bij de neutrale mogendheden, vooral bij de Scandinavische landen op krachtin tegen stand zal stuiten. Reeds thans wordt in inter nationale kringen van de meest uiteenloo- pende zijden felle critiek uitgeoefend op het buitengewoon ingewikkelde en ontoereiken de karakter van dit plan. Aan Duitschen kant wordt er op gewezen dat het plan eerst rustig en objectief moet worden bestudeerd. Reeds thans laat men echter doorschemeren dat de indruk bestaat dat het plan in groote trekken neerkomt op een hernieuwd vastleggen van Duitschland aan den door Versailles geschapen toestand en aan den huidigen militairen stand van bewapening van Duitschlamd', terwijl de in het plan opgenomen uitzonderingen Frank rijk en zijn bondgenooten het instandhouden van hun militaire macht zou veroorloven. Men verwacht dan ook dat het plan van Her riot in de eerstvolgende weken in het mid delpunt zal staan van groote internationale debatten. hebben de communisten een groote winst te boeken; hun aantal zetels steeg hier en daar tot meer dan het dubbele van het aantal dat zij tot dusver bezetten. De Duitsch-nationa len hebben, voor zoover zij in het Saargebied als zelfstandige partij aan de verkiezingen hebben deelgenomen, veelal stemmen verlo ren. (N.R.Ct.) Rijksdag niet voor 6 December bijeen. De president van den Rijksdag Goerïng heeft te kennen gegeven, dat hij niet voor nemens is den Rijksdag vóór 6 December bij een te roepen. Gemève. Duitschland. De Raadsverkiezingen in het Saargebied. Aan de Zondag in het Saargebied gehou den verkiezingen voor de gemeenteraden heb ben 60 tot 80 procent der kiezers deelgeno men. De pogingen van de separatisten invloed op de bevolking te krijgen blijken volgens de uitslagen der verkiezingen geheel mislukt. Uit de uitslagen blijkt verder, dat het cen trum zich overal vrij goed gehandhaafd heeft ep slechts weinig in stemmental is terugge- loopen. De nationaal-socialisten, die hier voor het eerst aan de verkiezingen hebben deel genomen, hebben in verschillende plaatsen ten koste van de andere burgerlijke partijen, eenige" zetels veroverd. De sociaal-democraten zijn overal belangrijk in stemmental ach teruitgegaan en hebben op vele plaatsen de helft van hun zetels verloren. Daarentegen Roosevelt accoord met Hoover's voorstel? President Hoover heeft zijn opvolger Roose velt, zooals gemeld, een uitnoodiglng gezon den voor een bespreking in het Witte Huis, waarbij het standpunt dat Amerika nopens de démarches der Europeesche debiteursta- ten zal innemen, aan de orde zal komen. Het verluidt dat Roosevelt deze uitnoodi- ;ing als particulier zal aannemen, ten einde op deze wijze een eventueele verantwoorde lijkheid bij een verlaging der schulden te voorkomen. De houding van het congres is nog steeds afwijzend. Het antwoord op de nota's der debiteuren is overigens nicit te verwachten voor het eind dezer week. ZidcL Amerika. Vervroeging van de wereldconferentie De Britsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon is in Genève terugge keerd. Hij zal met den voorzitter der organisatie commissie van de economische wereld-confe rentie mr. Trip de mogelijkheid bespreken, de conferentie reeds in de eerste helft van Januari bijeen te doen komen, hetgeen hij met eenigen goeden wil wel mogelijk acht. Verdaging der economische wereldconferentie? Volgens de „Daily Telegraph" zijn ernstige moeilijkheden gerezen, die het vrijwel uitge sloten maken, dat de economische wereld conferentie eerder dan op zijn vroegst April 1933 bijeenkomt. De voorbereidende commissie voor de eco nomische wereldconferentie is nl. verdaagd, nadat een schrijven gericht was tot Sir John Simon, tot begin Januari. Men is van meening, dat de commissie haar taak verkeerd heeft opgevat en in plaats van de agenda van de conferentie voor te be reiden zich hoofdzakelijk heeft bezig gehou den met het bespreken van de problemen, die op de conferentie behandeld zouden wor den. Revolutie in de kuststeden van Honduras. Naar Reuter uit Tegucigalpa, de hoofdstad van de midden-Amerikaansche republiek Honduras, meldt is een revolutie uitgebroken aan de N. W. kust. De insurgenten hebben zich meester gemaakt van de voornaamste ha vensteden: San Pedro Sula. Trujillo, LaOeiba en La Esperanza, Er worden hevige gevech ten geleverd en men vreest dat de revolutie zal overslaan naar het Zuiden. In allerijl zijn de federale troepen uit Tegucigalpa ver trokken. De revolutionnairen staan onder bevel van jeneraal Jastom-ana, die een aanhanger is van de Angelhuete, de liberale candidaat voor het presidentschap van Honduras, die bij de vorige presidentsverkiezing geen meer derheid kon behalen. Engeland Een nieuw handelsverdrag met Rusland? Naar Reuter verneemt heeft sir John Simon, de Engelsche minister van buiten landsche zaken, Majski, den nieuwen Sovjet- Russischen gezant in Londen, medegedeeld dat de Engelsche regeering met de regeering der Sovjet-Unie wenscht te onderhandelen over het sluiten van een nieuw handelsver drag. België. Eensluidend verzoek als Engeland en Frankrijk aan Amerika. België heeft een nota gezonden aan de re geering te Washington, waarin het zich aan sluit bij de démarches van Frankrijk en En geland ten aanzien van de verlenging van het uitstel der schuldenbetalingen. V. D. verneemt voorts uit Washington: De Engelsche en Fransche nota's inzake een verlenging van het moratorium voor de oorlogsschulden hebben een belangrijken steun gekregen in een rapport uitgebracht door de commissie ter bestudeering van de intergouvernementeele schulden. In dit rap port verwerpt de commissie een volledige schrapping der oorlogsschulden, maar stelt voor hèt moratorium uit te breiden, teneinde tijd te winnen voor het houden van bespre kingen met het oog op een herziening. Italië. Uitbreiding van het ruilverkeer met Hongarije. De besprekingen tusschen Mussolini en de Hongaarsche premier Gömbös hebben, con crete resultaten opgeleverd op economisch terrein. Besloten werd, aldus meldt Reuter uit Rome, tot het in het leven roepen van een gemengde Italiaansch-Hongaarsche commis sie om het ruilverkeer tusschen beide landen uit te breiden. De uit den oorlog ontstane financieele pro blemen, die nog stee'ds tusschen beide landen hangende waren, zijn definitief opgelost. De laatste hand werd gelegd aan eènige conventies; een dezer conventies geeft defi nitieve uitvoering aan de accoorden van 1924 en 1927 inzake schulden en eredieten. Amerika Einde van het banditisme nog niet in zicht. Het hoofd der New-Yorksche politie, com missaris Edward Mulrooney, gaf als zijn mee ning te kennen, dat ondanks het feit, dat het drankverbod weldra tot het verleden zal hoo- ren, het bandietenwezen in de Amerikaan sche steden voorloopig nog niet zal zijn uit gebloeid. Al zullen bier en wijn spoedig wor den toegelaten, het zal toch minstens twee jaar duren, voordat alle alcoholische dranken en spiritualiën weer in den handel zijn voo: het normale gebruik. De onderwereld, die door het drankverbod is rijk geworden, zal volgens Mulrooney den tijd hebben om naar een ander werkterrein uit te zien en zal zich, naar hij vreest, aan de nieuwe omstandighe den weten aan te passen. Drankwetovertreders vragen kwijtschelding van straf. Vierduizend personen, die veroordeeld zijn wegens overtreding van de drankwet, zijn voornemens gezamenlijk een verzoek in te dienen tot kwijtschelding van hun straf wan neer de drankwet wordt ingetrokken of ge wijzigd. De gevangenisautoriteiten te Washington deelen mede, dat deze beweging reeds in ver scheidene strafinstituten is ontstaan. Niet minder dan 36% der bewoners van de Ameri kaansche gevangenissen zijn overtreders van de drankwet. Airöentmië. Complot tegen den president ontdekt. Volgens een Reuter-bericht uit Buenos Ayres heeft men daar een uitgebreid anar chistisch complot ontdekt, dat gericht was tegen den president van de republiek en eenige hooge staats- en politie-autoriteiten. Ook eenige directeuren van dagbladen wa ren bedreigd. Talrijke anarchisten zijn ge arresteerd. Britselh^ïmdïë. Burma's parlement vermoede lijk tegen afscheiding. Bij de verkiezingen voor de wetgevende vergadering van Burma zijn gekozen: 34 anti-separatisten, 27 separatisten en 8 neu tralen. In totaal telt het parlement 80 leden. Van de 11 nog niet bekende mandaten ver wacht men, dat de anti-separatisten er 7 zullen veroveren. De groote kwestie bij de verkiezingen was de vraag, of Burma zich van Indië zou afscheiden en een onafhanke lijk deel van het Britsche keizerrijk zou worden. PIRATEN OVERVALLEN EEN DUITSCH SCHIP. OP WACHT STAANDE MANSCHAPPEN GEKNEVELD. HAMBURG, 14 November (YD.) Uit Antofag-ast-a wordt aan het „Hamburger Fremdenblatf' gemeld, dat piraten het in de haven van Antofagasta voor anker liggende Duitsehe stoomschip hebben overvallen en een rijken buit hebben gemaakt. Terwijl het grootste gedeelte der bemanning van het ruim 4200 ton metende schip zich aan boord bevond, klauterden de zeeroovers, door de duisternis begunstigd, aan boord, overman den na een kort gevecht de op wacht staan de mannen en bonden dezen vast aan mast en railing. De piraten doorzochten vervolgens het schip grondig en roofden tenslotte 500 kisten thee. Zij konden ongehinderd met de buit ontkomen. De politieautoriteiten van Antofagasta hebben direct een onderzoek ingesteld, doch tot nu toe heeft men van de daders nog geen enkel spoor ontdekt. TWINTIG ARRESTATIES TE LAUSANNE. NA DEN BOMAANSLAG. De vroegere Rijksweerofficier Scheringerdie een tijdlang nationaal-socialist icas en daar na tot de Communistische Partij overging, heeft zich thans te verantwoorden wegens het aanzetten tot hongerstaking in de ge vangenis van Bielejeld. STORM AAN DE JAPANSCHE KUST. GROOTE VERWOESTINGEN AANGERICHT. Aan de kust van den Stillen Oceaan woedde een hevige taifoen, die in de buurt van de Soeroega-baai veel verwoestingen aanrichtte. De verbindingen zijn verbroken. Te Jokohama zouden ongeveer 30 huizen zijn ingestort, waarbij drie personen om het leven kwamen. In Noemazoe, provincie Sjizoeoka, ten zuiden van Jokohama brak een brand uit die 500 huizen in de asch legde. (Reuter) DE EERSTE éTAPFE VAN MEVR. MOLLISON LONDEN, 14 Nov. (V. D.) Amy Johnson, de echtgenooie van den vlieger Mollison, is he denmorgen te 6.36 uur van Lympne vertrok ken om te trachten het record van haar echt genoot voor een vlucht naar Kaapstad, dat deze' heeft behaald in vier dagen en 17 1/2 uur, te verbeteren. Later meldde V. D.: Mrs. Mollison is om 19 uur 30 te Senia ge land. Den afstand van 1100 mijl van Lympne heeft zij afgelegd in 13 uur. Zij neemt thans brandstoffen in en brengt de machine in ge reedheid om zoo spoedig mogelijk den tocht te kunnen voortzetten. NEDERLANDSCHE OVERTREDERS VAN DE DEVIEZEN VERORDENING GEPAKT. BOCHUM, 14 November (V.D.) Te Boehum zijn vijf Nederlandsche onderdanen uit Am sterdam en Utrecht gearresteerd. Hun wor den uitgebreide deviezen-„schiebungen" ten laste gelegd. Een bedrag van 74.000 M. werd in beslag genomen. Twee luxe-auto's waar zij de beschikking over hadden, zijn in be waring genomen. Alle vijf zijn zij ter be schikking van de justitie gesteld. LAUSANNE, 14 November, (V. D.) In ver band met den bomaanslag, welke Zondag te Lausanne is gepleegd, zijn tot nu toe meer dan 20 bekende communistische leiders ge arresteerd. Het onderzoek der politie heeft aan het licht gebracht, dat de aanslag be raamd was tegen die afdeelingen van de brandweer, welke op politiebevel met het oog op samenscholingen gereed werden gehouden. MISDADIGERS UIT DE STRAFKOLONIE VAN CAYENNE ONTVLUCHT. PARIJS, 14 Nov. (V.D.) Volgens een tele gram uit St. Martin zijn gedurende de laatste weken meer dan vijftien gevangenen er in geslaagd uit de Fransche strafkolonie Cayen ne te ontvluchten. Zij zijn allen in de bos- schen van Cayenne ontkomen, vanwaar zij trachten Nederlandsch grondgebied te be reiken. Onder de gevluchten bevinden zich eenige moordenaars, die door Fransche rechtbanken ter dood veroordeeld zijn. doch wier straffen in levenslangen dwangarbeid veranderd wer den. HET LOT VAN DE P. C. HOOFT GEDEELD.... LONDEN, 14 Nov. V. D.) Het Engelsche stoomschip ..Oregon Star", groot 6000 ton, dat op een werf te Hebburn was opgelegd, is Zondag door brand totaal verwoest. De eer ste officier van het schip is bij den brand om het leven gekomen. Het vuur. dat met groote snelheid om zich heen greep, kon eerst Maan dagochtend vroeg worden gebluscht, nadat de brandweer gedurende 24 uur den brand met twee drijvende stoomspuiten had be streden. De oorzaken van den brand, die in het voor schip uitbrak, is onbekend. De schade is zeer groot. AANVAL OP EEN TREIN AFGESLAGEN. WARSCHAU, 14 Nov. (V. D.) Nabij Petrikau hebben werkloozen getracht een overval te doen op een passeerenden kolentrein. De po litiebeambte, die den trein begeleidde, maak te van zijn wapen gebruik en heeft twee werk loozen neergeschoten. WEER EEN ARRESTATIE IN AFGHANISTAN PESJAWAR, 14 Nov. (Reuter.) De executie van generaal Ghoelam Nabi Khan wegens hoogverraad is gevolgd door de arrestatie van zijn broeder Ghoelam Jilanï Khan en twee andere familieleden. De arrestaties, die te Kaboel werden uitgevoerd, staan, naar wordt gemeld, in verband met omstandig heden, die leidden tot de executie van Ghoe lam Nabi Khan. HELSCHE MACHINE ONTPLOFT. LAUSANNE, 14 Nov. (Reuter). In den af- geloopen nacht is een helsche machine ont ploft achter een kolom van het gemeente huis. Vijf voorbijgangers werden licht ge wond. Een groot aantal ruiten van het ge bouw werd vernield, doch verder is de ma- terieele schade gering. Vermoedelijk is de aanslag te wijten aan communisten. Later werd gemeld, dat de toestand van een der gewonden, een jong meisje, ernstig is. YUCCA VEZELS. In Noord-Amerika, meer nog in Midden- en vooral in Zuid-Amerika kent men een lelieachtige plant, de yucca, waarvan een twintigtal variëteiten bestaan. Onder deze zijn er eenige, die vezels leveren, waarvan men weefsels maken kan In Oberstadten (in het Taunusgebergte, Duitschland) en te Darmstadt is men er, na lange proefnemingen en groote kosten, In geslaagd soorten te kweeken, die noch koude, noch hitte behoeven te vreezen, die kunst matig bevrucht worden en waarvan de vezels reeds in weverijen benut-tlgd worden, zoodat de kweeker voor zijn aanplantingen patent heeft aangevraagd, het eerste van dien aard in Duitschland. Hij heeft meteen een patent genomen voor he'c winnen van vezels uit de bladeren en het winnen van de zaadkorrels. Een weverij uit Hessen maakt reeds tapij ten en dekens uit yuccavezels. Een spinnerij levert garen met 40% wol en 60% yuccavezels en de vaklieden roemen de veerkracht, als mede den lagen prijs van dit garen. Ook kleedingstoffen uit 20% schapenwol en 80% yuccavezels worden reeds vervaardigd en daarvan getuigt men, dat ze door duurzaam heid en fraaiheid alle andere kleedingstoffen overtreffen. Ruwe yuccavezels kosten maar half zooveel als katoen. Door een abonnement op het Geïllustreerd Zondagsblad van de ir.lUIDER COURANT bent U GRATIS ~rrg>n otycrf>i)riJ1p,Tl Verzckerïrigsvoorwaarden worden op aan vraag gaarne verstrekt

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5