HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.Q JAARGANG NO. 13 WOENSDAG 16 NOV. 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREP.OOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Dirk Witte, t In den mistigen nacht is een auto in de Weesper trekvaart gereden, bij de Duiven- drecbtsche brug. De concierge van een fa briek lioovcle hevig remgeknars, en daarna een plons. Hij vond de auto bijna geheel on der water, en haalde hulp. Men brak het dak ouen en trok het lichaam van den autorijder erdoor naar boven. Hij was al dood. In een der jaszakken werd een visitekaartje gevon den: D. Ii. Witte, directeur van de N.V. Fijn- houthandel, Damrak, Amsterdam Dit is dus het einde geworden van Dirk Witte, die in zijn jonger jaren zulk een sroote rol in het Nederlandsche cabaret heeft gespeeld niet alleen als liedjeszanger maar vooral als dichter en componist van „het levenslied". De term „levenslied'' is misschien wel wat al te royaa.l toegepast, dus ook op liedjes die deze grandioze benaming niet verdienden. Maar Witte heeft het beste we ten te bereiken. Al had hij niets anders ge wrocht, dan nog zou zijn naam onvergetelijk blijven als de schepper van dat prachtige pakkende ding „Memento vivere"meer bekend als „Mensch, durf ts leven!.... Het veroverde Nederland, dat aan zulk een lied „een geringer behoefte had dan andere lan den, van het oogenblik af, dat Jean Louis Pisuisse het voor 't eerst gezongen had. Je leeft maar heel kort, maar een enkelen keer, En als je straks anders wilt, kun je niet meer Mensch, diftrf te leven! Vraag niet eiken dag van je korte bestaan: Hoe hebben m'n pa en m'n grootpa gedaan? Hoe doet er m'n neef en hoe doet er m'n vrind? En wie weet, hoe of dat nou m'n buurman weer vindt? En wat heeft het „Fatsoen" voor geschreven? Mensch, durf te leven! De menschen bepalen de kleur van je das Den vorm van je hoed, en de snit van je jas En van je leven! Ze wijzen de paadjes, waarlangs je mag gaan, En roepen: „o foei!" als je even blijft staan, - Ze kiezen je toekomst en kiezen je werk, En zoeken een kroeg voor je uit en een kerk, En wat j' aan de armen moet geven. Mensch, is dat leven? Dat zijn de twee eerste van de vier couplet ten. Maar ik kan het daarbij toch niet. laten en moet ook het vierde, den climax, nog citeeren „Het leven i's heerlijk, het leven is mooi, Maai- vlieg uit in de lucht, en kruip niet in een kooi'. Mensch, durf te leven! Je kop in de hoogte, je neus in den wind, En lap aan je laars hoe een ander het vindt! Hou een haait vol van warmte en van liefde in je borst, Maar wees op je vierkante meter een Vorst! Wat je zocht kan geen ander je geven! Mensch, durf te leven! Dat was, in de bloeiperiode van het Hol- landsche cabaret, een der hoogtepunten. Dat was wel het mooiste geloof ik, dat de samen werking van Jean Louis Pisuisse en Dirk Witte heeft gegeven. Honderden auditoria hebben dat liedje stormachtig toegejuicht, het laten bisseeren en daarna hun levens wandel onveranderd voortgezet, hetgeen nu eenmaal de ironie van alle levensliederen is. Of zouden misschien heel enkelen zich den volgenden dag verzet hebben tegen de in vloeden die de kleur van him das, de snit van hun jas, het meisje, waarmee zij zou den trouwen en het huis waarin zij zouden wonen wenschten te bepalen? Zouden zij heusch?en voor hoe lang dan? Pisuisse is dood vermoord op een misti gen avond in het plantsoen op 't Rembrandt- plein. Witte is doodin den mistigen nacht met zijn auto te water gereden, en ramp zalig omgekomen. Tragisch einde van twee vroolijke, krach tige, levensblije zangers, die 't leven aan dorsten en die toch wel veel dankbare her inneringen nalaten bij hun rnedemenschen. Zij hebben, in hun Kleinkunst die vaak door eenvoud en waarheid, door een simpele klei ne gevoelsuiting die heelemaal écht was, zoo diep ontroeren kon, toch wel heel veel ge geven en er heel velen mee bereikt. Dirk Witte was een eenvoudige Zaandam- sche jongen. Hij ging in Zaandam op school tot zijn veertiende jaar, werd toen jongste bediende bij den houthandel William Pont, en klom daar in functie op tot hij in 1918 het kantoor er aan gaf en met Pisuisse ging samen werken. Het duurde maar een paar jaar. Toen keerde hij weer in het zakenleven terug. Zijn eerste liedje was „M'n Eerste" (het meisje van de zangvereenfging) dat da delijk een enorm succes had. ,,'t Meisje van den Winkel", „Lente", ,,'n Ouej aarsavond" en veel van de soldatenliedjes in zijn dienst tijd geschreven, behoorden tot zijn bekendste werk. Maar Mensch durf te leven!zal de mooiste herinnering aan hem blijven. Witte zelf 'heeft verklaard dat hij, toen hij Pisuisse 't voor het eerst hoorde zingen, dezelfde sensatie beleefde als toen hij heit schreef. Dat was de ideale vertolking. De herinnering blijft. R. P. KLEUTERZORG „HET WITTE KRUIS". Naar wij vernemen zal in overleg met de Provinciale Commissie voo-r Kleuterzorg in verband met den grooten toeloop helt con sultatiebureau binnen zeer korten tijd niet alleen den eersten en laa'tstisni (Dinsdag van de maand, ma-ar eiken Dingdag geopend zijn. IJMUIDEN HET PLANTSOEN OP HET KENNEMERPLEIN. DE VIJVER „ONTRUIMD Met plantsoen op het Kennemerpleln. dat met den goüdvisschenvijver en rijken bloe- mentooi dezen zomer zulk een kleurige oase vormde in de water- en bloemenarme omge ving, is van al z'n luister beroofd. Wat er nog bloeide is opgeruimd en gistermorgen duidde de komst van eenige met teilen en emmers gewapende gemeente arbeiders aan, dat ook de goudvisschen naar hun winterverblijf, de vijvers in Vclserbeek zouden worden overge bracht. De meegebrachte 'teilen en eimmers werden gevuld, het water in de vijver liet men tot zoover dit voor het levensbehoud der goudvisschen oirbaar was, wegloopen en spoedig daarop gingen de mannen van O.W. ter vischvangst, niet met een schakel of een beug maar zonder eenig hulpmiddel dan hun handen waarmede ze „handig" de spar telende vischjes grepen om ze in de teilen en de emmers te doen. Deze zonderlinge vischvangst had begrij pelijkerwijs veel bekijks. Toen de vijver droog was kwam men tot de ontdekking, dat eenige onzer medeburgers klaarblijkelijk in de meening hebben ver keerd. dat hij uitstekend geschikt is om er allerlei voorwerpen die ze gaarne kwijt wil den en die feitelijk gedeponeerd hadden moeten worden in den vuilnisemmer in te doen verdwijnen. Op den bodem werden aan getroffen twee kachelpijpen, een aantal schoenen, vischafval. gepakt in kranten en nog tal van andere voorwerpen die er nieti n behoorden. 31 DECEMBER IN IIET VISSCHERIJ- BEDRIJF. De laatste dag van 1932 kan in zekeren zin een mijlpaal in de geschiedenis van het vis- scherijbedrijf worden genoemd. Dan toch loo- pen alle contracten af, gesloten tusschen werkgevers en werknemers. Het zijn er, naar „de IJmuider Federatie" mededeelt, niet min der dan 11, n.l. twee voor de zeelieden, drie voor de havenarbeiders, drie van de buiten- landsche regeling, één van de Steenkolen- handelsvereeniging, één voor de kolenwer- kers en één van de metaalarbeiders. In aanmerking nemende het standpunt der organisaties van werknemers, die zich steeds principieel verzet -hebben tegen elke loonsverlaging, wellicht met een enkele uit zondering en kennende de meening der werkgevers, met name van de reeders, die meer dan eens te kennen hebben gegeven, dat loonsverlaging voor de instandhouding van het bedrijf noodzakelijk is, lijdt het geeai twijfel of het afsluiten van nieuwe overeen komsten zal niet van een leien dakje gaan. Het belang van hét bedrijf brengt met zich mede, dat het meer dan ooit noodzakelijk is, dat de betrokken partijen spoedig tot over eenstemming ten opzichte van nieuwe con tracten komen AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 16 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Doofpot, 3 uur. Gem. Concertzaal: Kunst aan het Volk, de zanger Panzera. 8.15 uur. Kegelbond: Pamir, het laatste zeilschip (filmi 7.30 en 9.30 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan", gepro longeerd. 8.15 uur. Palace: „II est Charmant". Op het tooneel: .Horace and Bell" entertainers. 7 en 9.15 uur Rembrandt Theater: „Ik heb een mensch gedood". Op het tooneel: Frankly's Golden Melody 5. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 17 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Concert Doopsgezind Zangkoor o. 1. v. Jac. Zwaan. 8 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: ..Pamir, het laatste zeilschip". Pop. wetensch. filmvoor stelling. 7.30 en 9.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. VAKGROEP VISCHKNECHTS. EINDELIJK OP WEG NAAR ARBEIDS REGELING. Zooals men weet was het tot nu toe niet gelukt met de IJmuider Visehhandelver:em- ging in redelijk contact te treden. Reeds maanden voor de logigerstakimg in het voor jaar 1931 weigerde deze ver l eniging vam werkgevers overleg inzake de loon- en ar beidsvoorwaarden. Tot- onze voldoening kun nen wij thans vaststellen, dat deze verhou ding tot het verleden behoort, aldus de „IJmuider Federatie". Nadat in eengecombineerde vergadering van viiischknechts van beide boniden de drin gende wensohelijktieid was uitgesproken van een werkregeling voor visebknechts, richtten de besturen van IJmuider Federatie en Chuis'telijken Bond zich schriftelijk tot het bestuur der IJmuider Vischhandelvisreeniging met' het verzoek om een onderhoud. Deze bespreking vond na wat vertraging plaats op Woensdag 12 October. Het bestuur van di? IJmuider Vischhundel- veire-eniging wais nagenoeg geheel aanwezig. Voor de IJmuider Federatie de heeren Blaas. Brands teder en v. d. Veer en voor den Christ. Bond de heeren v. d. Steen en Clement. Nadat door den voorzitter dei- Vischihiandal- vereenig'ing, den heer K. van Pel, de verga dering was geopend, -kreeg de heer Blaas het woord om hst doel va.n het verzoek uiteen te zetten, n.l. een werkregeling voor visch- knechts. welk plan nader werd verduidelijkt door den heer Brandstedex en de overige bestuurders. In het algemeen konden de bestuurders der Vischhandelvereeniging zich met deze ge dachte wel vereenigen, hetgeen tot gevolg had, dat op Vrijdag 4 November een nieuwe bespreking plaats vond, waarin onzerzijds de hoofdpunten der gewenschte regeling wer den aangegeven. -Behoudens -enkele opmer kingen van ondergeschikt belang vereenigde deze vergadering 2ich met deze hoofdpunten waarop onzerzijds werd toegezegd de uitwer king van e.en concept-reglement. Dat concept is gereed en aan de betrokken Commissieleden toegezondisai. Vrijdag 11 Nov. zal dit worden -behandeld en na goedkeuring aan de vereen gin gen van werkgevers en werknemers worden voorgelegd. Tevens zullen dan de leden voor de Rege- lings-Commïssie worden benoemd n.l. twee leden-werkgevers en twee -leden werknemer-s, welke te zamen een onpartijdig voorzit-üsir kiezen. Eerst nadat het reglement door werkge vers en werknemers is aanvaard- en de Inden der Regelings-Comandssie zijn benoemd, zal door deze Commissie een voordracht war den opgesteld van de in te schrijven visch- knechts, aan wie een kaart zal worden uit gereikt. Nadat deze voordracht door de vereenigm- gen van werkgevers en werknemers Is goed gekeurd za.1 de regeling in werking treden Over psorsonen wordt -dus iter -vooirfcominig van onzuivere discussies eerst gespreken, na dat reglement en - commissie ©ereed en aan vaard zijn, „KERK EN VREDE". De afdeel-in g IJmuiden van -Kerk en Vrede" belegt Vrijdag 25 November a.s. een wijdingsavond in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kaiverstraat. Als spreker zal optreden Ds. D. Tromp, Ned. Hervormd' predikant te Zand voort. HET NIEUWE GEBOUW DER IJMUIDER FEDERATIE. Naar de ..IJmuider Federatie" meldt, wordt thans met koortsachtige haast gewerkt aan dsn inventaris van het nieuwe gebouw aan de Trawlerkade, zoodat de opening binnen enkele weken zal kunnen plaats hebben SINT-NICOLAASVEREENIGING „ALGEMEEN BELANG". De Sint-Nicolaasvereeniging „Algemeen Belang" houdt Zaterdag 19 November in „Flora", Zeeweg, haar tweeden propaganda- avond in dit seizoen. Medewerking verleent wederom de onder- afdeeling, de Tooneelvereeniging „Het Mas ker", regie de heer W. N. Brouwer. Gezien het succes, dat de tooneelvereeni ging op den laatsten propaganda-avond had, zal het ongetwijfeld Zaterdagavond aan belangstelling niet ontbreken, temeer daar er na afloop gelegenheid is voor een dansje. VELSEN DE STEUNREGELING. ZULLEN DE VISCHLOSSERS WORDEN UITGESLOTEN. Burgemeester en Wethouders zonden het volgende schrijven aan de besturen van den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders en den R.-K. Transport arbeidersbond St. Bonifacius: „Wij hebben de eer u mede te deelen. dat door ons onderzocht is in hoeverre de visch- lossers van de steunregeling kunnen worden uitgesloten, in verband met hunne verdien sten. Het onderzoek wees uit, dat voor het lossen van visch betaald werd over; 1927 f 356.908,73 1928 386.773.31 1929 435.403,07 1930 421.363,30 1931 345.924,80 Gedurende de maanden October t.m. De cember werd verdiend in: 1930 en 1931 October f 45.512,78 f 40.469.71 November 37.813,89 40.641,20 December 38.503,60 23.877.38 Daar het aantal vischiossers is te stellen op 279 bedroeg het vischiosloon dus over het tijdvak 1 October—31 December in 1930 f 33.59 en in 1931 f 30.32. Van 18 October 1932 werd verdiend f 7423.81, alzoo per hoofd f 26.61 en van 17 22 October 1932 f 6131.80. dus per hoofd f 21.97. Door het slechte weer waren de ver diensten in laatstgenoemde week minder dan normaal. Door een aantal vischiossers wordt buiten de regeling om, nog ander werk ver richt. hetzij in dienst van vischkoopers, het zij als ketelbikker, kolenwerker, haringven ter. huisbewaarder, enz. Het is niet wel mogelijk deze bijverdienste vast te stellen. Het wil ons voorkomen, dat de door de vischiossers thans gemiddeld verdiend wor dende loonen het niet langer noodzakelijk maken om hen in de steunverleening te hou den. Alvorens een definitieve beslissing te ne men willen wij u in de gelegenheid stellen uwe zienswijze terzake aan ons te doen ken nen. Da^r het ons voornemen is as. Dinsdag te besluiten, verzoeken wij u ons vóór dien dag te berichten". De besturen van beide organisaties stelden het schrijven in handen van de Commissie van Advies uit de Vakcentrales, bestaande uit de heeren J. Brandsteder voor den IJmui der Bestuurdersbonü, C. v. d. Steen voor den Christelijken en Pepcrkoorn voor den R.-K, Bestuurdersbond, die nia een bespreking te hebben gehouden met de Raadscommissie .voor Steunverleening haar standpunt in een uitvoerig schrijven aan B. en W. uiteenzette. Hierin wordt het volgende medegedeeld: Na nauwgezette bestudeering van genoemd schrijven kwam onze' Commissie tot de over tuiging, dat daaraan een ernstig misverstand ten grondslag moest liggen. Uw opvatting van de rouleering dezer groep van arbeiders schijnt n.l. te zijn, dat daardoor alle vischiossers nagenoeg hetzelfde loon ver dienen. Deze opvatting is onjuist men heeft door de rouleering wel het aantal losbeurten geregeld, maar niet 'de verdeeling van het loon. Zoo hebben de pakkers per losbeurt f 2.meer, de ruimsgasten f 0.75 meer. Door het nemen van een algemeen gemiddelde verdeeld u dit extra-pakkers- en ruimsgasten loon ook over de groep lossers. Bovendien is het loon per losbeurt zeer verschillend, dit varieert van f 4.— tot in enkele gevallen f 18 a f 19.—. Hieruit volgt dus dat een algemeen gemid delde ten opzichte van het individueele loon dezer arbeiders een volstrekt onbruikbare basis biedt De ééne arbeider kan moeilijk van den steun worden uitgesloten, omdat de andere arbeider zooveel verdient. Er is bovendien geen enkele reden om zich van gemiddelden te bedienen, aangezien voor iederen arbeider dezer groep het loon over iedere willekeurige periode onmiddellijk op vraagbaar is bij het Centraal Administratie Bureau voor het Visscherijbedrijf hier ter plaatse. Afgezien nog van het bovenstaande komen in uwe berekening verschillende onjuistheden voor. Zoo b.v. het aantal havenarbeiders, dit is m uw schrijven gesteld op 279. Het is ech ter in werkelijkheid 302, waarvan 3 ziek, resteert 299 of 20 man meer als door u ge geven. Hierdoor is uw gemiddelde loon, zooals van zelf spreekt eveneens te hoog gesteld. Het gemiddelde loon over de week van 1—8 October wordt daardoor in plaats van f 26.61 f 24.80 en dat over de week van 17—22 Oc tober in plaats van f 21,67 f 2-0.50. Uw ge middelden over de perioden 1 October—31 December 1930 en 1931 zijn dientengevolge eveneens onjuist. Dit daar gelaten is uwe vergelijking van het momenteel gemiddelde, datbovendien nog zeer sterk onder de invloed van de tijdelijke opleving staat, met perioden uit de jaren 1930 en 1931, dat zelf reeds crisisjaren wa ren. ook niet juist. Daartoe had als verge- lijkingscijfer dezelfde periode van het gun stige jaar 1929 dienen te worden benut. Het gemiddelde over deze periode zou dan belang rijk hooger zijn dan het gemiddelde van thans, waaruit u blijken zou, dat er nog een zeer sterke arbeidsbeperking voor deze groep bestaat. Trouwens ook uit uwe cijfers blijkt zulks: 1 October—31 December 1930 f 33,69 1 October31 December 1931 30.32 1 October8 October 1932 f 26,61 17 October—22 October 1932 21.97 Verder wijst de commissie er op, dat nog slechts 50 pet. van de IJmuidensche trawler- vloot in de vaart is. Wat de bijverdienste der vischiossers betreft, deelt de commissie mede, dat voor zoover vischiossers als ketel- bikker of kolenwerker werkzaam zijn tien in totaal de daarmee.verdiende loonen door het Centraal Adminisiratiebureau wor den geregistreerd en in de door B. en W. op gegeven gemiddelden reeds begrepen zijn. Visch venters zijn reeds uitgesloten van den steun. Een viscnlosser verricht arbeid als huisbewaarder en eenige tientallen doen soms dienst bij vischkoopers, doch ook in die ge vallen wordt het loon meestal-opgegeven aan het C. A. B. en is het aldus verdiende in de cijfers opgenomen. Het overige bijwerk, als bikken en schilderen der schepen is nage noeg geheel en al stopgezet ais gevolg van de crisis. En voor zoover zulks nog geschiedt, geschiedt dit door het pakhuispersoneel der reederijen. Resume erende is de commissie van oordeel, dat bij de beoordeeling van de vraag of aan havenarbeiders steun moet worden verleend, met gemiddelde loonen niét mag worden ge rekend. maar dat het voor ieder afzonderlijk bekende Toon als grondslag behoort te wor den aangenomen. In een schrijven aan de. Raadscommissie voor steunverleening deelde de .commissie nog mede. dat bij telling is gebleken, dat 206 of ruim 2/3 in het tijdvak van 1 Januari tot 29 October 1932 gemiddeld f 1-5 per week of minder verdiende. 59 hadden gemiddeld van f 15 tot f 20 verdiend en-slechts 37 kwamen boven' een gemiddeld weekloon van meer dan f '20. een en ander volgens opgave van het C. A. B., in welke opgave de voornaamste bij verdiensten begrepen zijn. DE WERKLOOSHEID. Op 12 November stonden aan de Arbeids beurs als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: betonwerkers 55 behan gers 3 bouwk. opzichters 6 cementwerkers 7 fundeeringwerkers 1 gasfitters 2 gvondboor- ders 1 grondwerkers 143 helers 2 loodgieters 3 metselaars 39 w.o. 1 ben. 18 jaar opperlieden 40 remmingwerkers 1 rie'ers 1 schilders 87 w.o. 1 beneden 18 jaar. steenhouwers 1 straat- makers 3 stucadoovs 22 timmerlieden 173 w.o. 2 ben. 18 jaar, uitvoerders 1 voegers 7 w.o. 1 beneden 18 jaar, totaal 542. Metaalbewerkers bankwerkers 90 w.o. 8 be neden 18 jaar. branders 2 constr.werkers 11 electriciens 13 w.o. 2 ben. 18 jaar, handlan gers 4, horlogemakers 1 ketelmakers 19 klin kers 3 kopergieters 1 koperslagers 5 iasschers 13 machinisten 108 w.o. 52' visschér ij machinis ten, metaalboorders 2 metaaldraaiers 14 me- iaalschavers 3 metaalscliildèrs 3 metaalslij pers 1 monteurs 14 w.o. 2 ben. 18 jaar, motor drijvers 1 plaatwerkers 24 w.o. 2 ben, 18 jaar, pijpenwerkrs 3 gasfitters 2 rijwielherstellers 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, scheepstimmerlieden 9, scheepstuigers 4 smeden 7 w.o. 1 ben. 18 jaar, staaldraadsplïtsers 1 stokers 87 w.o. 41 vi- scher ij stokers tegenhouders l voorlaanders 1 vormers 5 vuurwerkers 15 ijzerwerkers 3, to taal 470. Kantoorpersoneel bedienden mannel. 35, idem vrouwel. 4 aankomendebedienden vrl. 2, idem mannel. 11 werktuigk. teekenaar 1, totaal 53. Huish. beroepenDagmeisjes ben. 18'jaar 1 dienstboden dag en nacht 2 huishoudsters 2 werksters 8 portiers 3, totaal 16. Diverse beroepen: fotografen 5 létterzetters 4 w.o. 1 ben. 18 jaar mach. houtbewerkers 8 w.o. 1 ben. 18 jaar kuipers 22 w.o. 1 ben. 18 jaar mandenmakers 5 meubelmakers 2 model makers 1 rietmattenmakers 1 stoelenmatters 1 L.L. stoffeerders 1 zagers 4 kappers 2 aar dewerkers 4 w.o. 1 ben. 18 jaar glazuurders 1 modelleurs 1 boekbinders 1 nettenbreiers 1 zeilmakers 4 bakkers 8 w.o. 1 ben. 18 jaar broodbezorgers 2 koks 3 w.o. 4 visscherij koks sigarenmakers 3 slagers 4 w.o. 1 ben. 18 jaar bloemisten 7 w.o. 1 ben. 18 jaar tuinlieden 11 visschers 55 colporteurs 4 kruideniersbedien den 3 w.o. 1 ben. 18 jaar magazijnbedienden 8 reizigers 8 vertegenwoordigers 2 winkelbedien den vrouwel. 2 bakkenschippers 17 chauffeurs 37 bedienden gr. vaart 2 dekknechts 7 w.o. 1 ben. 18 jaar expeditieknechts 1 expeditrices 2 kellners 4 kraanmachinister 7 loopjongens 2 matrozen gr. vaart 11 pakhuisknechten 5 schippers 7 sleepbootkap. 12 stuurlieden gr. vaart 3 voerlieden 8 haven- en transportarb. 108 controleurs 3 incasseerders 1 opzichters 2 totaal 438. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 609. w.o. 24 ben. 18 jaar. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2128. DE AANRIJDING IN DE MEERVLIET- STRAAT TE VELSEN. Het Hof te Amsterdam heeft heden interlocu toir vonnis gewezen in de zaak tegen een 22- jarigen bakker uit Velsen, die op de Meer- vlietstraat aldaar het knaapje P. had aange reden, waardoor dit kort na het ongeluk overleed. De rechtbank te Haarlem had den man veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met intrekking van het .rijbewijs voor den tijd van één jaar. In hooger beroep beroep had de Procureur Generaal bevestiging van het vonnis ge vorderd. Op 13 December zal het onderzoek, dat naar 's Hofs oordeel niet volledig was, worden hervat. Hoofdinspecteur Staal en deskundige Schleurholts Tiggelaar zullen dan worden gehoord. BEVERWIJK VEERTIGJARIG JUBILEUM Dinsdag was het veertig jaren geleden, dat ■die heer J. Tervoort in dienst trad bij d-e baibakskerverij firma P. Schuckin Kool. Des morgens werd de jubilaris en zijn echtge- noote per auto van zijn woning afgehaald. De heer F. H. Wijnveldt, directeur der N.V. schetste den jubilaris als een zeer ijverigen en verdienstelijke werkkracht, die de belan gen van de zaak veertig jaren achtereen op uitstekende wijze heeft gediend. De directeur bood hem een ruststoel aan. De heer Geertsma roemde namens het per soneel de prettige samenwerking en over handigde een rooktafel. Het vérdere ge deelte van den feestdag werd in den huise- lijken kring doorgebracht. In den loop van den dag ontving de ju bilaris vele bloemstukken en schriftelijke ge- lukwenschen. De visscherij hij het Friesche Haff in Oost Pruisen heeft den laatsten lijd sterk te lijden van een geheimzinnige ziekte onder de visschen de z.g. haffpest, die naar men meent veroorzaakt wordt door het loozings ivater van een cellulose fabriek. De visschers hebben gedreigd het afwateringskanaal ree hts) te zullen dichtgooien. Links boven ziet men eenige werklooze visschers en daaronder een aantal nettendat sinds weken niet meer is uitgeworpen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1