HET NIEUWE AVONDBLAD VGDR VE LS E N, B EVER WIJ K e.Q l8e JAARGANG NO. 14 DONDERDAG 17 NOV. 1932 IJMUIDER COURANT A B O N N E M ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 p*ns 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden. - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTÏEN: 1—5 regels 075. Elke regd meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties ran Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. De Verkeersmensch. pe Verkeersmensch is een wonderlijk we gen Het leeft in ons allen, en met zekere ontroering' licht ik den volgenden passus uit ons Kameroverzicht van Woensdag: „Mevrouw Van Itallievan Embden en de heer Duys verschilden van meening over de vraag, of de regeering strengere straffen moet instellen tegen hen, die verkeersongevallen veroorzaken. Verschil van meeningmevrouw Van Itallie is voetgangster, de heer Duys automobilist". Daar hebt u haar opnieuw: de Antithese van den Weg. De antithese, zoo vaak toe uiting gekomen in onze ingezonden stukken- rubriek, en in ons allen. Want, nietwaar, in ons allen leven de voetganger, de automobilist en die derde, zeer belangrijke figuur, de fiet ser, naast elkaar En oordeelen over elkaar volgens het historische voorbeeld, ha de va- derlandsche geschiedenis bekend als „met u, over u en zonder u". Minister Downer, die in deze zaak „de be trokken bewindsmanis, zou de proef op de som heel eenvoudig kunnen nemen. Hij zou mevrouw Van Itallie moeten uitnoodigen, üi zijn rijksauto met zijn rijkschauffeur langs den Wassenaarschen Weg te rennen, en daar zelf met den heer Duys moeten gaan wande len. Waarbij de heeren Duys en Donner na tuurlijk ietwat-dappere pogingen zouden die nen te doen, om op het laatste moment vóór de rennende vrijzinnig-democratische dame over te steken. En rustig vóór haar auto zou den moeten wandelen, als zij toeterend op een opening in het verkeer stond te wachten. En een schijnbeweging van-het-trottoir-af zou den moeten maken.enfin, het heele gam ma van den lastigen wandelaar afwerken. Zelfden avond: tweede instantie van het debat. Mr. J. E. W. Duys, voetganger, brie- schend over het optreden van kilometervre- tende V.D.-dames. die in rijksauto's den Was senaarschen Weg voor den vreeözamen wan delaar tot een soort Niemandsland maken. Mevrouw Van Itallievail Embden, automo biliste. wild over het gebrek aan discipline bij S.D.A.P.- en A.R.-wandelaars, die niet schij nen te beseffen dat de rijweg voor de auto's is, en op de schandelijkste wijze den rijks claxon negeeren Men zou de proef kunnen voortzetten met der heer Duys als fietser en mevrouw Van Itailie in de auto, gevolgd door mevrouw Van Itallie op de fiets en meneer Duys in de auto. Maar dat zou een minder betrouwbare uit komst geven, omdat nu eenmaal de slapper constructie van een damesfiets, en de gerin ger snelheid die de vrouw-per-rijwiel ontwik kelt (er zijn misschien nog meer oorzaken, maar die verzwijg ik") tengevolge hebben, dat de fietser minder hinder in het verkeer op levert dan de fietster. Zij slingert meestal veel meer. Het geval in de Kamer is een nieuw bewijs van het gebrek aan logica en vaste overtui ging in de menschelijke natuur. Onze inner lijke tegenstrijdigheden als automobilist, fietser en voetganger behoorden ons tot in keer en in elk geval tot- een hartelijkeai lach- over-onszelf te brengen. Inplaats daarvan schrijven wij (dat wil zeggen: u) kwade In gezonden stukken en houden zelfs felle rede voeringen in de Staten-Generaal, zonder te beseffen dat wij tegen ons eigen „ander-ver- keers-ik" te velde trekken, en ons lichtelijk ridicuul maken. Want iedereen weet wel, in zijn hart, dat hij in staat is om zich.'s mid dags, fietsend, boos te maken over den auto mobilist die rakelings langs 'm schiet en zich 's avonds, autorijdend, te verontwaardigen over den fietser die hem slechts ruimte ge noeg laat om vlak langs 'm te rennen. On langs nog woonde ik toevallig deze beide uit latingen'bij van een man, met wien ik zeer bevriend ben- De eerste maal zei ik niets. De tweede maal keek ik hem alleen maar aan. „Waar lach je om?" vroeg hij boos. „Ik lach heelemaal niet", zei ik. „Hoorde je iemand lachen?" ,.Ik dacht het". „Dat was van binnen, in je zelf. Dat was die fietser van vanmiddag", opperde ik zachtzinnig. Hij gromde. Een minuut later mompelde hij: „Moet je 's over schrijven". Op dat moment reikten, bij uitzondering, de fietser en de automobilist in 's mans ziel elkaar de hand. En grinnikten. Dit stukje zij, met verschuldigden eerbied, opgedragen aan mevrouw Van Itallie-van Embden en den heer Duys. R. P. HAVENS GESLOTEN. De Nooüd-Fin.sobe .haven Jaccibstaid, Kemi Uleaborg en Yxpila zijn door den ijsgang nog maair moeilijk voor de schepen 'te toereiken. Met toet sluiten dezer havens toïnnen enkele dagen moet gerekend worden. IJMUIDEN DE ONDERGANG VAN DE „P. C. HOOFT". EEN HERINNERING EN EEN AFSCHEID. Pieter Corneliszoon Hooft Wie dezen naam de laatste jaren in IJmui- den hoorde noemen, dacht niet aan onzen grooten, onzen hoofschen dichter, den man van het Muiderslot en den Muider kring. Men dacht slechts aan dat trotsche zeekasteel, dat zoo menigmaal onze sluizen passeerde, terug- keerende uit den Oost of op weg daarheen. Men dacht aan haar eerste bezoek aan IJmuiden, nu ongeveer zeven jaar geleden, een der groote .gebeurtenissen van onze haven. Hoe hebben we haar geschiedenis met belangstelling gevolgd: de opdracht aan een Fransche maatschappij, den brand in de haven van St. Nazaire, die in eenige oogen- blikken vernielde wat na moeizamen arbeid tot stand was gebracht, de proeftochten van onze haven uit, de tegenslagen, haar gedaan teverwisseling, ondergaan in Rotterdam, die haar niet alleen een ander aanzien gaf, maar haar ook snelle.r maakte. De Pieter Corneliszoon Hooft was van be scheiden afmetingen, vergeleken hij de Duit- sche, de Engelsche, de Fransche oceaanstoo- mers; maar in haar romp verborg ze een weelde zooals men die op andere zeekastee- len slechts zelden aantreft. Wij hebben haar zoo vele malen aan schouwd in al haar glorie, met haar helderen bovenbouw en haar zwart-glimmenden huid. We wilden haar ook zien in haar laatste wor steling met- het alles-verterende vuur. dat een einde maakte aan haar kort, doch roem rijk bestaan. Een snelle two-seater bracht ons in korten tijd naar de hoofdstad. Aan het begin van de Handelskade zagen we al een zwarte rook pluim, die hoog tegen den grauwen hemel, ver boven de pakhuizen van Amsterdam's havengebied uit, de ligplaats van het geteis terde schip aanduiden. Hier en daar stonden eenige groepjes menschen het schouwspel gade te slaan. Het is niet gemakkelijk het schip te vinden. Maar de rookpluim was onze wegwijzer. Zoo kwamen we aan de Surinamekade. Maar de machtige etablissementen van de Kon. Nedevlandsehe Stoomboot Maatschappij, opgebouwd langsreden havenkant, onttrokken het schip, dat te ooi'deelen naar de zwarte rookpluimen, na bijna drie etmalen nog steeds brandde, aan onze oogen. We vroegen eenise dokwerkers hoe we het schip het best konden zien. Het antwoord was niet bemoedigend. Overal was de haven- kant dichtgebouwd met loodsen. Omrijden naar den overkantzou de eenige oplossing zijn. Maar dat kwam niet in ons op. En de sleu tel, die zoo vele sloten opent, maakte ook hier het pad vrij en na een kleine formaliteit stonden we aan den havenkant, waar tus- schen eenige stoomers van de K.W.I.M. door de breede watervlakte zichbaar bleef. Onderweg had men ons al verteld, dat de P. C. Hooft weer was gaan branden. Inderdaad. Vlak voor ons, op slechts eenige honderden meters afstand lag. naar stuur boordzijde overhellend, de drijvende puin hoop. Uit het achterschip steeg een dikke zwarte rookwolk dreigend omhoog, die dooi den N.O. wind stadwaarts werd gedreven. Plotseling laai.de een felle gloed op: de rook verdween: de kuil tusscnen midscheeps en het achterdek leek een krater, die bezig was z'n laaienden inhoud uit te spuwen. Een hui- zenlaooge vlammentong zette alles wat zij op haar weg ontmoette, in hellen gloed. De Jan van der Heyden richtte haar waterkanon op de vuurmassa, echter zonder de minste uit werking; het water verdampte in een oog wenk in den vuurpoel. Plotseling verdween de reusachtige flam bouw; de krater spuwt weer rook, zwarte rook. Zoo ging het maar steeds door, vuur en rook. vuur en rook, bij afwisseling Ook uit het voorschip steeg nog, zij het be scheiden, rook omhoog. Nu en dan. als plotseling weer de geweldige vlam oplaaide, zagen we de „Jan" wijken, klaarblijkelijk vanwege de hit-te. Het is vech ten tegen een overmacht, wat het water kanon deed. Het trotsche zeekasteel, eens de sieraad van onze handelsvloot, is een vormelooze massa geworden; de huid is kaalgebrand, de heldere bovenbouw, het kenmerk van onze mailbooten is zwartgerookt, verschroeid. De groote mast is ontwricht, alles aan dek is on herkenbaar. Om ons heen, op de Surinamekade en ver der naar den IJ-kant op de Sumatrakade, waar de P. C. Hooft door den brand werd overvallen, draaien torenhooge kranen hunne slanke laad-armen van wal naar schip, van schip naar wal, telkens overbrengende groote vrachten koopwaar; om ons heen loopen West-Indiërs onverschillig voor het drama, dat zich in de haven afspeelt. In de loodsen klinkt het lied van den arbeid. Op slechts een paar honderd meter van dit tooneel van leven strijdt de P. C. Hooft haar laatsten strijd Straks, als de duisternis is ingetreden, zal de flambouw den hemel weer in vuurgloed zetten, evenals in den eersten nacht. „MIEPIE VAN IJMUIDEN" Op de te Amsterdam gehouden Internatio nale hondenwinnaars-tentoonstelling is het kampioenschap met hoogste onderscheiding toegekend aan de hond Miepie van IJmuiden, eigenaar de heer L. Tismeer. Deze hond een Prince Charles is eveneens de schoonheidsprijs toegekend waar door hij het recht heeft op de plaquette van de Fédération Cynoligique Internationale. Miepie van IJmuiden die hier mee op het toppunt van haar roem staat, heeft reeds 2 eere- en 7 eerste prijzen met hoogste on derscheiding behaald, alsmede het kampioen- schan op de in den afgeloopen zomer ge houden Chiens de Dame Exposition te Brussel. FRAU EULSE MÜLLER Het is thans reeds meer dan tien dagen geleden, d'at Frau Else Müller met haar kano waarna ze zooveel vertrouwen stelde, van Ca lais is vertrokken. Nadien heeft men niets meer vaaa haar vernomen. Omtrent haar lot behoeft thans geen on zekerheid meer te bestaan. Het lijdt geen twijfel of het dappere vrouwtje, dat door de nood der tijden in dit roekelooze avontuur wea-d gedreven, is op het laatste gedeelte van haar tocht om het leven gekomen, wellicht in het gezicht van haar doel: Dover. De kleine „Hamburg", waarmede de kanovaarster zon der ernstige ongevallen langs de kust is ge peddeld, waarmee ze storm en branding heeft getrotseerd, heeft ongetwijfeld in den strijd tegen de golven van de open zee het onder spit gedolven. Eenzaam worstelend, wellicht in donkeren nacht is zij met haar notedop in de diepte verdwenen. „Es ist gar nicht ge- fahrlich" hooren we haar nog zeggen. Maar zij, Deensche van geboorte, afkomstig uit het land dat haast aan alle kanten door de zee is omringd, vrouw van een zeeman, moet wel de gevaren van de zee gekend hebben en geweten hebben, dat zij haar leven op het spel zette, toen zij de Elbe achter zich had gelaten. We zagen een in het Duitsch geschreven brief van haar moeder. Ook zij twijfelt niet, of „unsere kleine Else" is op haar laatste etappe omgekomen. „Sie ist gewisz tot und wir sind ganz unglücklich" schrijft ze in een brief a.an de IJmuidensche familie, die haar dochter tijdens haar oponthoud alhier gast vrijheid heeft verleend. GESLAAGD Voor het examen spraakonderwijs, gehou den door de Vereenighag voor Logopaedie en Phoniatrie te 's Gravenhage slaagde de heer A. Groenendijk, alhier. DE VISCHAANVOER IN DUITSCIILAND Gedurende de maand Augustus bedroeg de aaoovoer van visch aan de vijf belangrijkste visscherij h avens Wesermünde 2S.225.248 p. opbr. 1.550.391 M. Altona 18.956.061 p. 1.0177.50 M. Cuxhaven 18.336.505 p. 907.714 M. Hamburg 993.148 p. 56.416 M. Bremei'haven 264.449 p. 15.040 M. Totaal 67.775.411 p. opbr. 3.547.311 M. tegen in 1931 62.314.981 p. opbr. 5.059.597 M. Duitsche stoomtrawlers deden in genoem de maand 46 reizen op Engeland met een totale besomming van 254.900 M. (36 reizen met 335.822 M. in Augustus 1931) en 29 reizen op IJmuiden met een totale besomming van 18-384 M. (13 reizen met 78.543 M. in 1931). AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 17 NOVEMBER Gem. Concertzaal; Concert Doopsgezind Zangkoor o. 1. v. Jac. Zwaan. 8 uur. C"bouw Haarl. Kegelbond: „Pamir, het lo~ ce zeilschip". Pop. wetensch. filmvoor stelling. 7.30 en 9.30 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan", gepro longeerd. 8.15 uur. Palace: „II est Charmant". Op het tooneel: „Horace and Bell" entertainers. 7 en 9.15 uur Rembrandt Theater: „Ik heb een mensch gedood". Op het tooneel: Frankly's Golden Melody 5. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 18 NOVEMBER Gem. Concei'tzaalOrgelconcert met mede werking van Louis Zimmermarm (viool), 8 uur. Stadsschouwburg: Optreden van Fientje tie la Mar en Han Beuker (piano) 8.15 uur. Bioscopen. Nieuw programma. VERVERIJ EN STOOMERIJ S. KROM. DE HEROPENING. De wasschierij, stoomerij en ververij der Fii-ma S. Krom. te Alkmaar, is, na door brand zoo goed als geheel vernield te zijn, heropend In den korten tijd van ongeveer drie maan den is het geheele bedrijf weer opgebouwd en toegerust met de modernste en meest practiscbe vindingen en machinerieën. De vloeren van het nieuwe gebouw zijn van be ton. de muren van twee soorten baksteen; er is een stalen dakconstructie en een dakbe dekking van „bimbeton": betonnen platen, •die van binnen hol zijn era een groot isolatie vermogen tegen koudie en warmte bezitten. Hout is bijna niet gebruikt, daarentegen wel veel glas. Alle ramen van de bedrijfs ruimte zijn op het Noorden, zoodot, het licht steeds hetzelfde is. In de ontivangruimte een ruim en friseh lokaal wordt het te behandelen ïoed ontvangen, gesorteerd en genummerd. Aan deze ruimte grenst de afdeeling voor het chemisch reinigen van costuums, man tels, japonnen enz. Zooals gezegd: de nieuw ste machines en apparaten worden hierbij gebruikt. Een nieuwe machine wordt nog verwacht: de Firma Krom zal de eerste zijn, die zulle een machine in gebruik heeft. In deze afdeeling kunnen ruim 320 cos tuums per dag gereinigd worden. In de ververij staan maar twee machines: verven is meest handwerk. En dan is er goed licht voor noodig, waarvoor hier in - ruime mate gezoi-gd is. Het drogen geschiedt ha een brandvrije droogkamer. Hiernaast is de tapijtreiniging. Glasgordijnen worden op een bijzonder zorgvuldige wijze behandeld. Na het was- schen worden ze in een centrifuge „hand- di-oog" gemaakt en daarna kunnen ze op een groot raam op elke gewenschte maat worden gespannen. Daarna wordt, het raam met het gordijn in een reusachtigen over ge schoven, voor verdere droging. Ongeveer 100 gordijnen kunnen per dag gedroogd worden. Gordijnen van grootere dichtheid, als lan castergordijnen, worden om een grooten ver ticalen cylinder gerold, die daarna van bin nen met stoom wordt verhit. Minstens tweederde van de geheele fa briek wordt ingenomen door een ruimte waar alles, wat niet strikt in een apart vertrek geschieden moet, gedaan wordt. In deze hal zijn aan een der muren 14 groote strijkplan- ken aangebracht, voor het opstrijken (met electrische strijkbouten) van japonnen enz. "Voor liet oppersen vaaa heerencostuums zijn afzonderlijke machines voor jassen broeken en vesten aanwezig. Het verdere gedeelte van het bedrijf dat een der modernste van het geheele land mag genoemd worden bestaat uit twee kantoor lokalen, t-wee schaftlokalen, een toiletinrich- ting en de expeditie. VELSEN GREPEN UIT DE GEMEENTEBEGROOTING. ONDERSTEUNING AAN BEIIOEFTIGEN EN WERKLOOZEN. Onder enorme belangstelling heeft Moskou de teraardebestelling plaats gehad van mevr. Stalinde vrouw van den Russischen dictator. De stoet in de straten van Moskou begeleid door het „Roode Leger"» We zijn thans genaderd aan een hoofd stuk. dat .met z'n beide paragrafen lol:daas nog steeds een in het oog loopend onderdeel der begrooting is: hoofdstuk IX: ondersteu ning aan behoeftigen en w'rrfeloozen, het hoofdstuk dat op de begrooting voor 1933 feitelijk als sluitpost heeft gediend en dat om die reden dan ook één groote vraag is. waar op alleen de practijk antwoord zal kunnen geven. Als inkomsten vinden we onder 1: ondier- steuning aan behoeftigen, geraamd o.a. f 4500 (v.j. f 6000) voor bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van arme krank zinnigen en als uitgaven: kosten van over brenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen f 60.000 (v.j' f 58.000) en wel in totaal voor 21 patiënten, subsidies aan armbesturen f 166.200 (v.j. f 132.000). Ge raamd is f 120.000 voor de Algemeen burger lijke instelling van M. H. en f 46.200 voor de R.K. burgerlijke instelling van M. H. Deze ramingen zijn natuurLijk veel te laag. In 1931 is voor deze doeleinden uitgegeven een bedrag van bijna f 370.000, w.o. echter was toegrepen een beda-ag van f 230.000 uit gegeven voor steun aan werklooze arbeiders. Deze bedragen zijn buiten de begrootingen d'er instellingen gehouden. Een staatje, in de memorie van toelichting opgenomen, vermeldt de subsid'iën. in de laatste tien jaren aan de instellingen ver leend. In 1922 waren deze resp. f 45.500 en f 20.080 of totaal f 65.580. Voor 1933 is dus een ton meer noodig ge raamd dan elf jaar geleden. D:e.ondersteuning aan werkloozen vdnden we 'in 2 vaaa dit hoofdstuk. Onder de in komsten 'is geraamd een .bedrag vaaa f 250.000 (v.j. f 315.000) als bijdrage van het Rijk in de kosten van sbeunverleening aan. werkloozen voorts als bijdrage van den kapitaaldaenst f 150.000 (v.j. f 529.450.69). Uit al deze cijfers ■blijkt, dat burgemeester en wethouders maar een slag in de lucht 'hebben gedaan, ook wat betreft de uitgaven. Hieronder vinden we ge raamd voor werkverschaffing aan werkloozen f 48.000 (v.j. nihil) waartegenover staat een ontvangstpost van f 36.000 voor geraamde bijdrage van het Rijk in deze kosten. Voor ondersteuning aan werkloozen is geraamd f 400.000 (v.j. f 1.000.000) Wie stappen hierbij van dit hoofdstuk, dat zoo duidelijk het stempel draagt van de crisis, af en nemen in één adem hoofdstuk X: landbouw en hoofdstuk XI: handel en nijverheid. Het hoofdstuk van den landbouw eisoht een uitgave vaaa f 10 (contributie Nrd. Heide. Maatschappij) en aangezien daartegenover geen inkomsten staan, valt hihr een nadeelog slot van f 10 te eonstateeren. Zoodat we met recht- kunnen zeggen, dat we er met een. koopje af komen. Handel en Nijverheid is het hoofdstuk van de arbeidsbeurs. Onder de inkomsten is ge raamd e enbedrag van f 1353.15; zijnde (om in den begrootingsstijl te blijven) 40 pet. van het salaris van den directeur. Ingevolge Koninklijk .besluit vaaa '2 Decem ber 1917 kunnen door hetRijk,in samen werking met cite gemeente, subsidies worden verleend aan daarvoor in .aanmerking komen vereenigingen waarvan de. werklo ozenkassen uitgaan. Het subsidie komt voor de helft voor rekening van het Rijk, voor dr? andere helft voor rekening van de gemeenten, waar de leden der werkioozenkas woonplaats hebben. Geraamd is voor 1933: f 35.000 (;v.j. f 80.00.0) Voor kosten van de arb'eidstoeairis' en van de inter communale arbeidsbemiddeling is ge raamd f 8069.50 (v.j. f 7.464.74). Belastingen. We zitten oip het oogenblik weil in de be langrijke hoofdstukken. In het begin van dit stukje hebben we gezien, waarvoor het geld noodig is. thans krijgen we .te zien, waar het vandaan komt. Bij de meeste hoofdstukken vinden we de voornaamste posten onder de uitgaven.. Bij dit hoofdstuk natuurlijk niet. - De .post, die natuurlijk onze grootste be langstelling heef t is die der ..80 opcenten op de iaoifdsom der gemeen tefondsbelasting". Zooals wij reeds in de eerste bespreking over de begroeting hebben vermeld, hebben B. en W. nog geen verhooging. vanbelasting voor gesteld. uit vrees dat nog meer groote in komens voor de gemeente verloren zullen gaan. Geraamd is voor deze opcenten f 258.400 (v.j. f 242.174.35). Ook over 19321933 worden 80 opcenten geheven. De opbrengst hiervan is onlangs door den inspecteur der directe belastingen geraamd op f 263.200. In het geraamde bedrag van f 258.400 zit dus een bedrag van f 87.733 (nJ. 1/3 X f 263.200) dat i?en vasten grondslag heeft. Over de andere belastingen later. DE PONTVEREN AAN DEN ZELFKANT ONZER GEMEENTE. In alle stilte is dezer dagen het nieuwe pontveer nabij Buitenhuizen in gebruik ge nomen en dankbaar profiteeren thans dage lijks tientallen automobilisten van deze aan zienlijke verbetering, die ook al door den aanleg van nieuwe wegen den afstand Haar lemZaanstreek aanzienlek heeft -verkort. De dienst woi'dt onderhouden met-de kleine kettinglooze pont, die een tijdlang bij het- veer te Velsen in gebruik is geweest, De voorkeur bij de veerdiensten bij Zaan dam en buitenhuizen gebruikte, ponten, die met handkracht werden voortbewogen, zijn. thans in dienst gesteld bij het veer over Zij- kanaal F, ter vervanging van het pontje, dat aldaar tot nu toe gebruikt werd. Ook dit is een heele verbetering, daar de thans in gebruik zijnde ponten veel grooter zijn dan het oude pontje. Vermoedelijk zal dit veer nog ongeveer een jaar dienst moeten doen. Daarna zal de aansluiting van den nieuwen weg aan de bruggen en ook het laatste ge deelte van den weg, thans in uitvoering, wel gereed zijn. DE IJSBAAN BIJ VELSERBEEK. Dezer dagen is weer een begin gemaakt met het in gereedheid brengen van de ijs baan nabij Velserbeek. Men is n.l. begonnen met het plaatsen der lichtmasten, waarna het weiland zoo spoedig mogelijk onder water zal worden gezet. SANTPOORT „DE ZUIDERZEE-WERKEN". „Kort van naam, doch wereldvermaard is dit werk", aldus zeide de heer W. Verkerk uit Wieringen, die gisteravond in „De Weyman" een lezing hield over „De Zuiderzee-werken". Over geheel de aarde is het door deskundi gen en leeken vol bewondering en belang stelling gevolgd en tochhebben duizen den Hollanders er geen flauw begrip van, welk een ontzaglijke werk daar in het noor den van de Zuiderzee werd verricht. Om te beginnen heeft de aanleg van den 30 K.M. langen afsluitdijk van Wieringen naar Friesland ontzettend veel hoofdbrekens gekost, wat men eenigszins zal begrijpen, als men weet, dat hij, ona de zwaarste N.W.- stormen te kunnen trotseeren, aan den iroet gemiddeld 110 M. en aan den kruin 40 M. breed is. Deze dijk bestaat in hoofdzaak uit keileena, een grondsoort-, die in de Zuiderzee voorkwam, zeer zwaar en taai is en een groot weerstandsvermogen heeft. Op de keileem- laag legt men vervolgens een krammat gevlochten van rijshout en daarna volgt- de steenzetting. Deze dijk is in gedeelten gemaakt. Hoe nauwer de openingen tusschen deze stukken werden, hoe sterker de stroomen. Bij de slui ting van de Vlieter heeft men het gehad, dat 7 sleepbooten één leegte bak slechts met moeite konden voorttrekken. Geweldig groove zinkstukken eveneens van rijshout ge maakt zijn noodig geweest om den dijk te beschermen. Eén zoo'n zinkstuk kostte f 13000 en moest door 3 sleepbooten getrok ken worden. Na de pauze behandelde de heer Verkerk de kwestie van de waterloozing, waarvoor ontwateringsslui.zen zijn gemaakt Wegens de te verwachten sterke strooming moesten deze sluizen van zeer solide constructie zijn en extra beschermd worden. Onze knappe inge nieurs hebben echter alle moeilijkheden op gelost. Ontzettend groote hoeveelheden ma terialen zijn gebruikt-, Zinkstukken van 5000 M2. oppervlakte heeft men laten zakken. De berichten omtrent het voorkomen van scheu ren noemt spr. onwaar. Tal van mooie lantaarnplaatjes verduide lijkten de rede van den heer Verkerk, die een nóg grooter a'Kiitoctam waard, was geweest.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1