HET NIEUWE AVONDBLAD VGDR VELSEN, BEVERWIJKeO. JAARGANG NO. 15 VRIJDAG 18 NOV. 1932 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2J4 cents incasso, per kwartaal 1.20 pHre 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiaen Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties ▼an Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. VELSEN xegen opheffing van het gym- nastiekonderwijs. pBUK BEZOCHTE VERGADERING IN HOTEL DE PRINS In Hotel d'e Prins vond Donderdagavond een openbare vergadering plaats, welke was beleed door het onlangs opgerichte comité tot behartiging van de belangen der licha melijke opvoeding van de schoolgaande jeugd en de gemeente Velseii." pe voorzitter van. heb comité de heer J. Drijver van Santpoort heette de aanwezigen welkom- Spreker drukte er zijn spijt over uit ■M niet nog meer ingezetenen aan den op roep gehoor hebben gegeven. In het bijzonder betreurde spreker de afwezigheid van de ge meentelijke autoriteiten, wier afwezigheid echter een gevolg was van een samenloop van omstandigheden Spreker gaf nog een korte uiteenzetting van de aanleiding tot de stichting van het comité. Spreker erkende de noodzakelijkheid van bezuiniging, maar betreurde het, dat ook de jeugd de gevolgen der economische depressie moet ondervinden. We moeten het kind geven wat des kinds is. Lichamelijke op voeding is voor de kinderen voor hun verder leven van groot belang. Spreker wees er op, dat het comité er naar heeft gestreefd een zuiver neutraal standpunt in te nemen en betreurde het. dat eenige schoolbesturen zich afzijdig gehouden hebben. Spreker deel de mede, dat de gemeenteraad van 2-and- voort juist hedenmorgen het voorstel van burgemeester en wethouders tot opheffing van het gymnastiekonderwijs met 11 tegen 2 stemmen heeft verworpen (Applaus). Het woord is daarna aan den heer J. M- Korpershoek, voorzitter van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in L. O. Spreker verheugde zich erover, dat ook in Velsen evenals in Zand voort uit de burgerij protesten zijn gekomen tegen de plannen van burgemeester en wethouders hetgeen bleek uit de oprichting van het comité. Hij zette daarna op uitvoerige wijze de betee- kenis van de lichamelijke opvoeding uiteen. Wil de geestelijke opvoeding in alle opzichten tot haar recht komen, dan moet gezorgd worden dat de kinderen ook physiek in de al lerbeste condiitie uit de handen van den op voeder in het leven komen. Er zijn tal van factoren, die de lichamelijke ontwikkeling in den weg staan en deze factoren kunnen we bestrijden door lichamelijke opvoeding. On derzoekingen hebben bewezen, dat het school leven een ongunstigen invloed op de licha melijke ontwikkeling van het kind uitoefen de. hetgeen zich openbaart in mindere groei, slappe spieren, hoofdpijn enz. De school heeft de plicht om de gevaren, die ze voor de phys-ieke persoonlijkheid in zich heeft, zoo veel mogelijk te compense-eren. Men kan niet ongestraft de natuur tegen werken. Elk jong menschenkind heeft be hoefte aan beweging. Deze beweging is het middel waarmede de natuur den groei be vordert. Prof. Schlesinger, een Duitsch schoolarts heeft onderzoekingen gedaan bij schoolkinderen die wel en die niet aan li chaamsoefeningen deden en hij heeft ge vonden, dat de groei der ademhalingsorga nen bij eerstgenoemde categorie veel grooter was. Ook sportartsen en pliysiologen hebben dergelijke ontdekkingen gedaan. Groei in de lengte, groei in de breedte is veel gunstiger bij kinderen die wel aan lichaamsoefeningen deden. Bij kinderen die niet aan lichaams oefeningen doen is de groei niet al leen veel langzamer, maai- ook veel onregel matiger. Kinderen, die terugkomen van een vacantiekolon-ie, waarin ze lichaamsoefe ningen hebben gedaan blijven veel langer dan de andere kinderen de gunstige resul taten van het kolonieleven behouden, ze groeien nog langen tijd door. We mosten de lichaamsoefeningen zoo gebruiken, dat niet alleen de lichaamshouding verbeterd wordt, maar ook de geestelijke ontwikkeling er bij gebaat is. Met het oog op den beschikbaren tijd, moet getracht worden in een minimum van tijd een maximum nuttig effect te be reiken. De oefeningen moeten derhalve uit gezocht worden en degenen die voor dit on derwijs zijn aangewezen moeten daarvoor de noodige geschiktheid hebben. Om deze rede nen is het onjuist, het onderwijs in lichame lijke opvoeding in handen te leggen van de klasonderwijzers, die voor dit vak meestal geen ambitie hebben. De klasseonderwijzers hebben zich in dien geest uitgesproken. Wan neer de gemeenteraad besluit het vakonder wijs voor 80 pet. als afgedaan beschouwd worden. Als men bezuinigen moet, bezuinige men maar men doe dat niet op de lichamelijke ontwikkeling van het kind. Spreker hoopte dat het 't comité gelukken mag, den r.aad er AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 18 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Orgelconcert met mede werking- van Louis Zimmer-marai (viool), 8 uur. -daseho-uwburg: Optreden van Fientje de 'la Mar en I-Ian Beuker (piano) 8.15 uur. Palace: „Fraulein falscli verbunden". Op het tooneel: The Spyra's Mensch of Pop? 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De man zonder naam". Op het tooneel: Jackie Collier, ele gant draad act. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan" voor de derde week geprolongeerd. 8.15 uur. ZATERDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering- van ,De eerlijke vinder" door de N.V. Het Schouw+ooneel. 8 uur- Clubgebouw Kleverlaan: Jaarvergadering IJsclub voor Haarlem en Omstreken. 3.c*3 u. avonds Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. toe te krijgen, de voorstellen van B. en W. van de hand te wijzen en het vakonderwijs te handhaven. Sprekers goed gedocumenteerd betoog werd met een krachtig applaus beloond. De heer Drijver dankte den heer Korpers- hoek voor zijn duidelijke rede. De volgende motie, ingediend door het be stuur werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. ,,De vergadering van ingezetenen van Vel sen, bestaande, zoowel uit ouders en verzor gers van schoolgaande kinderen, leerlingen van bijzondere en openbaar onderwijs, als uit andere belangstellenden, bijeen in Hotel „cl? Prins" te Velseii-Noord. op Donderdag 17 November 1932, gehoord de rede van den heer J. M. Korpershoek, voor zitter der Ver. van Leeraren en Onderwij zers in de Lichamelijke Opvoeding in Neder land en docent aan de Academie van Licha melijke Opvoeding te Amsterdam en de uit eenzetting van het Comité tot behartiging van de belangen der Lichamelijke Opvoeding van de schoolgaande jeugd in de gemeente Velsen, van oordeel, dat opheffing, bij het Lager Onderwijs, van het vak Lichamelijke oefe ning te geven door vakonderwijzers, in het nadeel moet zijn van het onderwijs en van de jeugd, en geenszins in het belang van een gemeente als de onze, die zich de laatste jaren meer en meer als foremwoonplaats ontwik kelt, betreurt het voorstel van B. en W. tot op heffing van het vorenbedoelde Onderwijs ten zeerste, spreekt den wensch uit, dat de raad der Gemeente Velsen, als vertegenwoordiger van de bevolking zijn goedkeuring aan dit voor stel zal onthouden, besluit, deze motie ter kennis te brengen van B. en W„ van clen Raad en van de Pers en gaat over tot de orde van den dag." De vergadering werd o-a. bijgewoond door afgevaardigden van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, Sant poort, de afd. Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onder-wijzers in de Licha melijke Opvoeding, „Strawberries". Gymnas- tiekyereemging Sparta, verschillende Com missies van Toezicht op het L. O., hoofden van openbare en bijzondere scholen, Ouder commissies enz. Nog werd besloten en wel op aandrang der aanwezigen, binnenkort een vergadering in IJmuiden-Oost te beleggen. Voor deze ver gadering is een comité benoemd dat- de pro paganda zal regelen. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMIT De groote Sint Nicolaas- verlotingen. en wel 4 in elk deel der gemeente op verschil lende data. Data, plaats en uur zijn op de raambiljetten bekend gemaakt. De prijzen voor iedere verloting zijn: 1 prijs van 50. 1 prijs van 15,1 prijs van f 10, 2 priizen van 5. 6 prijzen van 2.50. Samen 10Ó. Dus 16 verlotingen, elk met 100 aan prij zen. totaal 1600 aan prijzen De prijzen zullen in de trekkingsavonden aan de winnaars uitgereikt worden in den vorm van waardebonnen a f 0.50 per stuk, zoodat, als iemand 50 wint ,hij 100 waarde bonnen ontvangt-, enz. De bonnen kunnen in bussen worden gede poneerd op de navolgende adressen, tusschen 9 uur v.m. en 8 uur n.m.: IJmuider Courant, Kennemerlaan 42, Dag blad voor IJmuiden, Prins Hendrikstraat 97, R. de Boer, Zeeweg 86, N. C. Mentink, Drle- huizerkerkweg, Driehuis, Gebr. Hop, Hoofd straat 10, Santpoort-dorp, J. Vader, Bloe- mendaalsche Straatweg, Santpoort-Station, W. van de Raadt. Kerkweg 11, Velsen-dorp, Handelshuis „De Faam", Wijkerstraatweg 81, Velsen-Noord, VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMTTé Door de daarvoor benoemde commissie be staande uit de heeren A. de Wit, H. Hom burg en R. Verbeek, is op 11 November j.l. de administratie van den penningmeester, den heer R. S. van der Veen, gecontroleerd. De Commissie heeft alles volkomen in orde bevonden. Zij sprak haar bewondering uit voor het omvangrijke en accurate werk. De penningmeester deelt aan de sub-co- mité's mede, dat hij voor het in ontvangst nemen van gelden, in het vervolg des Woens dagsavonds zitting zal houden van 7 tot 8 u. Sedert de vorige opgave (31 October) ont ving de penningmeester in totaal f 1041.54, waaronder f 29.75 van het personeel van het Gasbedrijf en de Waterleiding. IJMUIDEN TOTAAL 1600 GULDEN AAN PRIJZEN. Zooals men weet, organiseert het Plaatse lijk Crisis-Comité, met medewerking van de winkeliers- en middenstandsver-eenigingen, in de ge heel e gemeente, voor den komenden Sint-Nicolaastijd een 16-tal groote verlotin gen. De campagne begint Maandag 21 November Voor alles moet thans gelden het parool:. „Koopt in eigen plaats". De slechte tijdsomstandigheden zullen niet nalaten invloed uit te oefenen op de koop kracht van het publiek, doch hoe weinig of hoe veel men ook voor de komende feest dagen zal aanschaffen, met nadruk mag er op gewezen worden om het geld in eigen ge meente te behouden. Dit is een daad van saamhoorigheidsgevoel. Het koopen in eigen plaats wordt nog meer bevorderd door bo vengenoemde verlotingen, waaraan zestien honderd gulden aan prijzen zijn verbonden. Men neme dan ook goede nota van het vol gende Gedurende deze verlotingscampagne, die gehouden zal worden van Maandag 21 No vember tot en met Dinsdag 6 December a.s. geeft iedere deelnemende winkelier aan zijn klanten op elke 50 cents contanten aankoop in den winkel een bon cadeau, waarop zij hun naam en adresinvullen en deze bonnen daarna deponeeren in daarvoor bestemde bussen. De trekkingen van de prijzen voor het pu bliek zullen in het openbaar plaats vinden ZANGUITVOERING. Woensdag 21 December ®j.s. zal in de Gereformeerde Kerk aam den Velserduinweg een zangmitvoering plaats hebben van leer lingen van de P. Vermeu-len-sclboo-l, onder leiding van het hoofd der school den heer P. Schipper. Behalve een aantal kerstliederen zal de Ksrstcanta/te: „Om het Kindeke" va-n Franken ten gehoore worden gebracht, met begeleiding van het Chr. Muziekcorps „Con- canere", directeur de heer J. Kliult. PERSONALIA. Geslaagd is te 's-Gravenhage voor di ploma A van het machinisten-examen: de heer H. Wiegman te IJmuiden. DE VISCIIAANVOER IN DE DUITSCHE HAVENS. De viischaanvoeir in de beilianigirdjlkste Duit- sche havens to- d<e week van 31 October tot 5 November bedroeg: Ailtona: 27 stoomtrawlers met een vangst van 3.0-16.920 p. v-isch, w.o. 1,897.980 p. haring 1 IJslander met 38110 p. en 1 van de Barend',s zee anet 98.720 p. versche zeerv'isch. Cuxhavem: 57 stoomtrawlers -met een vangst van 3.304.042 p. zeevisclh. De door den afslag verkochte hoeveelheden bestonden uit 1.321.154 p. Noordzee vdsch w.o. 970.400 p. ver sche haring, 937.920 p. IJsOiamdsche visch, 399.361 p. van de Baremdsz-z.ee, 609.618 p. van het Beren-Eiland, enz. Wesermünde62 stoomtrawlers met een vangst van 6.055.100 p. versche visch. waarvan 1889.000 p. van ,de Noordzee. 769.400 p. van IJsland. 391.700 van de Noordkaap en 3.005.000 p. van het Beren-Eiland. De aanvoer van versche haring is sterk, ge daald. OPBRENGST LOODSGELDEN. De loodsgelden hebben in October van dit jaar I' 342.928 opgebracht, of bijna 47.000 gulden minder dan in dezelfde maand van het vorig jaar en bijna 33.000 beneden de raming. Over de afgeloopen tien maanden beliep de opbrengst in dit jaar met 2.757.345 bijna j 300.000 minder dan in hetzelfde tijd vak van het jaar tevoren. jubileumsconcert orkest- vereeniging „kunstkring". HULDIGING VAN ORKEST EN DIRIGENT. Sam Vlessing. Om de sinaasappelen tegen den vorst te beschermenheeft men op de plantages in Californië „kanonnen" in gebruik genomen, zooals boven afgebeeld. Door mtddei van e\n propeller verspreidt dit opparaat warme lucht over de plantages. Donderdagavond heeft de Orkestvereeni ging „Kunstkring" met het geven van het eerste winterconcert haar 30-jarig bestaan herdacht. 17 November 1902, op dezen avond 30 jaar geleden, namen 6 muzieklievende IJmuide- naren het initiatief tot het oprichten van een strijkje, hetwelk zich ten doel stelde de entre-acte muziek bij de voorstellingen der Tooneelvereeniging „Varia" te verzorgen. Het waren de heeren Kalis, Kroonenberg, Kolle, Raaman. Gootjes en Vlessing. De heer Vles sing is al die jaren de stuwkracht der Ver eeniging geweest en zijn persoonlijkheid werd dus mede in de huldiging betrokken. Uit het strijkje van 6 man (2 violen, piano, orgel, klarinet en fluit) is thans een compleet orkest gegroeid, dat 38 werkende leden telt. en waarover Kunstkring's populaire dirigent Sam. Vlessing nog immer met succes den di- rigeerstaf zwaait. Te ruim kwart over 8 heette Kunstkring's secretaris de heer van der Weijden de aan wezigen hartelijk welkom. In 't bijzonder de besturen der Tooneelvereeniging Varia, waarmede de Kunstkring nu reeds 30 jaar samenwerkt, van de R.K. Operettevereeni- ging „Zang en Vriendschap", welker ope rettes de jubileerende vereeniging de laatste jaren muzikaal illustreert en der zusterver- eenigingen te weten de Kennemer Orkest- vereeniging uit Beverwijk, de Hoogoven kunstkring en het Symphonie Orkest Euphonie. De Kunstkring opende met Rossini's Ouver ture Tancred, dat onder Vlessing's eminente leiding tot een tintelend brok muziek werd het klank-gehalte van het orkest bleek be langrijk aan kwaliteit gewonnen te hebben. Een mooie, kleurrijke bezetting van het hout paarde zich aan een fraaien, diepen achter grond. Dit kwa.ni nog meer uit in het tweede num mer, het Andante uit de Paukenslag-Sym- phonie van Haydn, een werk, oogenschijnlijlc zeer gemakkelijk, maar dat, wil het goed ge speeld worden, hooge eisclien stelt. Er waren hier en daar nog wel eens tekortkomingen voornamelijk daaraan toe te schrijven, dat in de pianissimo's de tweede violen af en toe niet zeker van hun zaak waren. Een zeer verdienstelijke vertolking genoot Vlessing's nieuwste compositie, een concert stuk voor klarinet-solo met orkestbegeleidini hetwelk een eerste uitvoering beleefde. Een mooi melodieus werk, voorgedragen door den clarinettist den heer K. Hollander, en door den componist aan hem opgedragen. De heer Hollander, een meester op dit instrument, liet- het ten volle zki recht wedervaren. Naast een gaven toon „Bilding" een volmaakte techniek. Directeur Vlessing hield de orkest begeleiding zeer getemperd: niettemin bracht hij de aardige doorwerking van het strijkersmotief even naar voren. Een verdiend applaus oogstten de solist zoowel als de dirigent-componist. Hierna nam de rij sprekers een aanvan; Allereerst huldigde Kunstkring's voorzitter de heer Meesters namens alle werkende leden zijn directeur met enkele welgekozen woor den en bood hem als blijk van waardeering voor zijn 30-jarigen arbeid in dienst van den Kunstkring een schrijfbureau aan. Namens den Bond van Orkestdirigenten in Nederland sprak de heer Maas woorden van hulde tot vereeniging en directeur. Na hem volgden de heeren Waagmeester, voorzitter der Kennemer Orkest vereeniging te Bever wijk, Holtslag namens de Tooneelvereeniging Varia. Brassinga, vice-voorzitter van het Symphonie-Orkest Euphonie, Wildeboer als afgevaardigde van het IJmuiden's Mannen koor, Meijer, namens de Harmonie Vereeni ging Concordia, Osendarp namens de R.K. Öperettevereeniging „Zang en Vriendschap" Oudakker voor het Christelijk Koor „Excel sior", en Hopman als afgevaardigde van den Hoogovenkunstkring. De Vereeniging „IJmuiden's B-loei" was door haar secretaris Schuiten-maker vertegenwoor digd, die eveneens in korte bewoordingen de jubilaresse en haar dirigent complimenteer de. De heer Ebbeling sprak namens de Har monie Vereeniging „Kunst na Arbeid", waar na twee oud-leden van den Kunstkring, de heeren Edcius en Hoog'bruijn van hun be langstelling blijk gaven door de vereeniging, waarin zij zoo vele jaren hadden doorge bracht te feliciteer en, De heer Hoogbruijn, speciaal voor dezen avond vergezeld van één der oprichters, de heer Dirk Kalis uit- den Haag overgekomen, haalde uit Kunstkrings oertijd nog eenige amusante herinneringen op. Bijna alle sprekers deden him gelukwen- schen van prachtige bloemenhulden gepaard gaan. Tevens was er nog een groote bloemen mand aangeboden door enkele donateurs en tal van bloemen geschonken door belangstel lenden. Alléén do heer Edcius had een uitzondering op dezen regel gemaakt en bood als een aar dige attentie onder veel hilariteit den. direc teur eenhaan en een kip aan, beide springlevend. Na zooveel woorden van" "felicitatie, waarin rel dit ééne vooral tot uiting kwam: dat de Kunstkring (we zouden haast zeggen die goede oude Kunstkring^ bij geen'.enkele gele- icnheid, waar orkestmuziek gemaakt worden moest, ontbroken heeft, bazars^ operettes, koorwerken, gecostumcerde optocht zoowel als entre-acte muziek, ijsfeest, concerten en fancy-fahs, de Kunstkring was er) was de feeststemming er goed ingekomen, zoodat de solist van dezen avond, de heer. Luc. Louman uit Haarlem een gunstig gestemd publiek vond. De heer Louman, de Sohubertzanger bij uit nemendheid, heeft ons ook nu weer in de liederen van dezen componist- zeer- geboeid. Als eerste nummer van zijn repertoire zong hij Vlessings Vrede, een reeds oude compo sitie vol melodie en logiek, twee kenmerken van den dirigent als licd'ercomponist. Zijn warm baritongeluid wist zóówel liier als in Schubert's An Sylvia en Wanderlust den juis- ten, gevoe-ligen, toon te treffen. Ook in zijn twee operetteliederen met orkestbegeleiding heeft hij getoond over een. nobel, warm en gezond timbre te beschikken, dat ook in de teerdere accenten niet verweekt. Mej. Netty Vlessing secondeerde in 's zangers optreum vóór de pauze volgzaam en toch kunstzinnig aan de piano. Een klein ensemble uit den Kunstkring verzorgde de begeleiding van de Ballade uit „Rose Marie" en het Lied van Bombardon uit „Het Gouden Kruis". Het optreden van den violist viel bij het publiek zeer in den smaak, zoozeer, dat hij aan een toegift niet ontkwam. Met veel élan heeft Kunstkring daarop nog ten gehoore gebracht Vlessing's Ballet Marion. Vooraf ging van Vlessing Jr. een Vlaamsche ydille, 't Is Zomer genaamd Deze hadden we gaarne vlotter gehoord. De strij kers waren hierin ietwat stroef, zbodat het zomerzonnetje in deze moderne compositie, welke niet erg in 't gehoor ligt, wat verwa terde. De uitvoering van het. Ballet vergoedde veel, zoodat men met een klinkende Jubi- leummarsch mocht besluiten. Kunstkring heeft dezen avond, even kun nen zien (en hooren!) dat, al wanhoopte het bestuur der vereeniging hier wel eens aan, zij toch ook een steentje, wellicht een zeer groo- ten steen heeft mogen bijdragen aan den opbouw van IJmuiden's muziekleven, al was dat dan niet- alleen in den vorm van dona teursconcerten. Kunstkring is in die dingen altijd veelzijdig geweest, en hoopt haar plaats als één der oudste muziekvereenigingen nog langen tijd te mogen innemen. Voor vereeniging en directeur, nu het 7e lustrum ingaand, moet het zeer zeker een voldoening geweest zijn, dat zoovele, corpsen ter plaatse van hun belangstelling hebben doen blijken. Schriftelijke gelukwenschen, af komstig van plaatselijke vereenigingen kwa men nog in van: Harmonievereen.„De Een dracht", .Wilhelm ina" en Juliana"; de Zangkoren Looft den 1-Ieer en IJmuider Volksstem en het Strijkorkest ;,Concinere". Velen hebben, na afloop van -het - concert, het 7e lustrum ingedanst. DE DUITSCH-IJSLANDSCHE VISSCHERIJ-OVEREENKOMST. EEN SLAG VOOR DE DUITSCIIE ZEEVISSCHERIJ. Iedereen in Duitsohla-nd weet, dat het met het visscherijbedrij f slecht gaat. De vak- en dagbladen zijn er vol van. De .eene -bespre king en commissievergadering volgt op de andere. De bestuurders der vereenigingen van V'isscherijbïdrijveii zijn voortdurend in Berlijn om in samenwerking niet het Rijks- ministerie voor Voedingswezen dan weg te vinden -n-aa-r de redding en instandhouding van dit uit een oogpunt van volkswelvaart zoo belangrijke aloud? productiemiddel, al dus de D.F.R. Van dit alles schijnt men bij het ministerie niets te weten, want dit heef:- het klaar weten te spelen, zoo te zeggen plotseling en zonder de geringste voeling te hebben gehouden met de belanghebbende klingen, een charing- overeenkomst af te sluiten waar-door de IJsland'Sche stoomtrawlers versche -visch in ijs in Duit sche havens kunnen landen, onder voorwaarde, dat voor d? opbrengst Daiitscibe goederen gekocht worden. Aan de kust begrijpt men van deze han delwijze niets, want de Duitsche visschers- vioot is in staat, d'e behoefte aan IJstland- sehe visch voldoends te dekken. Naast de haringvissc'herij is de visscherij bij IJsland het belangrijkste productiegebied. De massa- invoer van de Uslanid'ears, wier afzet naar Engeland door het in'/oerr?cfht van 10 pet. bemoeilijkt is, zal de 'Duitsche vösscherij ruïneeren. Naar de redenen van dit verdirag zoekt men tevergeefs, want de IJsiand-sdh? handels- ballans i-s passief. Het Oa-atste woord zal in deze zaak echter wel niet gesproken zijn. Zoodra -men in be-langhebben kringen eenige zins van den schrik bekomen i-s, kan een stormachtig protest verwacht worden. PERSONALIA. Voor het staats-practijk-exanien voor han del en administratie is te 's-Gravenhage ge slaagd de heer W. J. Kroonsberg te IJmuiden. GESLAAGD. Mej. E. Vdjifbrief 'heeft te Is Grave nhage na afgelegd examen hst „Getudlgtschrifit voio-r Spireeikomderwijs" behaald. Het examen- werd afgenomen door de vereeniging voor Logo- pa actie en Phon-iatrie. DE ZONDAGSSLUITING. De Vereeniging van Sigarenwinkeliers afd. IJmuiden heeft -tot burgemeester en wethou ders het verzoek gericht hun winkels te mogen geopend houden op Zondag 4 Decem ber a.s. met het oog op het St Nicolaasfeest.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1