HET NIEUWE AVONDBLAD DE BILT. VGDD VELSEN, BEVERWIJK:aQ JAARGANG NO. 19 WOENSDAG 23 NOV. 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 eeofcs, per maand 40 cents plus 2?4 cesits incasso, per kwartaal 1-30 p*«s 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. jfantoorKenoemerlaan 43 - I Jam idea Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UTTGAVE LOURENS COSTER. MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ NV. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 negels ƒ075. Etke regel mcoc 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN CONCERT NIEUW HOSANNA. Van het Kerkconcert,, hetwelk de Chris telijk Gemengde Zangvereeniging ,JMieuw- Hosanna" Dinsdagavond in de Nederl. Herv. Kerlk te IJmud den-Oost gaf, fheib ik slechts het gedeelte na de pauze kunnen jiooren. Het kerkgebouw was slechts matig bezet en dit zal wel voornamelijk toe te schrij ven zijn geweest, aan het feit. dat tege lijkertijd in IJmuiden West. een ander Christ. Koor een kerkconcert gaf. Dit- samen vallen van concerten van deze zelfde twee koren is in de laatste twee jaren reeds drie maal gebeurd, en dit doet merkbaar schade aan ée opkomst dier avonden. Is hier geen overleg mogelijk in de combinatie van zang koren in de gemeente Velsen? ps, A. R. Wildschut, wien door het bestuur verzocht was om zooals hij zeide: „de bezoe kers in de pauze aangenaam bezig te hou den", heeft in korte trekken de beteekenis en de diepere 'bedoeling van het: Hosanaiah, gezegend Hij die komt in den naam des Hee- xen, uiteengezet. Het koor, hierna aan de beurt komend, zong het Adeste van Otto de Nobel en Blu- mer's Trauergesang, waarvan speciaal laatst genoemd werk een uitstekende vertolking ge noot. Uiterst fijn verzorgde nuanceeringen (beschaafd aanzwellen) en een vastheid van toon waren kenmerken van dit optreden van het koor. De directeur de heer Wiersma, die strak en beheerscht leidde, heeft over mooi mate riaal dt beschikking. Het koor is qua stem men uitmuntend in evenwicht en telt naast goede sopranen fraaie mannenstemmen. In het bijzonder is het basregister goed bezet, wat aan het geheel een diepen, donkeren klank verleent. Dit laatste kwam in Blumer's overbekend werk speciaal naar voren. De solist op dit kerkconcert was de heer K. Hollander, solo-klarinettist. Deze deed zicli o.m. hooren in het Adagio uit Mozart-'s Concert voor klarinet. Het is welhaast on- noodig de qualiteiten van het spel des hoe ren Hollanders te releveexen; we kennen hem van zoovele concerten als solist en als medewerker, alwaar hij een graag-gehoorde gast is. Ook nu weer hebben allen genoten van zijn superieure voordracht en fraaien toon. De heer Fred. J. Roeske 'begeleidde hem aan de piano. Met orgelbegeleiding zongen een sopraan en een tenor nog Sontags-morgen uit de duetten van. Mendelssohn en In Sternen- nacht van Cornelius, een optreden wat mij niet kon bevredigen. De stemmen, welke in het koor een uitstekend figuur slaan, vallen solistisch tegen. Ongeschooldheid is mede oorzaak, dat de klank in de hoogte in ern stige mate geknepen wordt. Dit had wellicht ondervangen kunnen worden door de uitge voerde liederen te transponeer en. De heer Wiersma- die zorgvuldig op het harmonium begeleidde liet daarna nog het Panïs Ange- licus van César Franck zingen, waarbij de sopraansolo door mej. To Cornegge op ver dienstelijke wijze vervuld werd. Jammer was het dat door te forsch zin gen van het koor in het laatste deel de so liste van toon afraakte en zoodoende het geheele effect van uitwisselen van melodie en contra-melodie voor den luisteraar verlo ren ging. En ongeluk ligt in een klein hoek je. Dat ondervond men ook hier. Het kerkconcert werd met gemeenschap pelijk zingen van Gezang 150 1 en dank zegging gesloten. W. HET ULTRA SONOOR ECHOLOOD. Reeds meermalen namen wij in ons blad artikelen op betreffende bovengenoemd hulpmiddel voor de visschierijFishing News vermeldt thans een geval, waaruit wel zeer duidelijk blijkt, welk groot financieel voordeel kan worden verkregen bij gebruik van het apparaat. De trawler „Niaus" uit Aberdeen- was op de thuisreis van Faroe met een zeer matige vangst aan boord, toen de schipper, welke nauwkeurig de verrichtingen van zijn Echometer volgde, op een gegeven moment aanwijzingen, kreeg van zoodani.gen aard. dat de schipper zich nist lang bedacht en het net'liet uitzetten, met het gevolg een vangst, waarvan de opbrengst ruimschoots voldoende was om de huur-van den Ecihometer vóór een geheel jaar te vergosden. Op de volgende uitreis zoohit de „ÖSTisius" dezelfde plaats weer op, van welke plaats de schipper aanteekening had gemaakt in zijn kaart. Binnen acht dagen was de „Nisus" weder aan de markt met een zeer ruime vangst. De frontpagina van het laatste nummer van „Fishing News" vertoont een foto van de werkplaatsen waar de Echometer worden vervaardigd. (Marconi Sounding Device Co. Ltd., Barnes nabij Londen). Op deze foto ziet men de monteurs ibezig een groot aantaj be stelde Echometsrs gereed te maken teneinde zoo spoedig mogelijk aan de vele aanvragen uit alle doelen der wereld te kunnen vol doen. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 23 NOVEMBER Concertzaal: Concert Die Spaer-ne-sanghers 8 uur. Palace: „Fraulein falsch verbunden". Op het tooneel: The Spyra's Mensch of Pop? 1 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De man zonder naam". Op het tooneel: Jackie Collier, ele gant draadact. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan" voor de derde week. 8.15 uur. DONDERDAG 24 NOVEMBER Bioscoopvoorstellingen. Het IJmuider Visscherijbedrijf Door R. de Boer te Sassenheim. Over den zeer somberen toestand' in hét TrawTvisscJherijbedrijf te IJmuiden is al heel wat geschreven en gesproken. Vooral de IJmuider Courant en Haarlem's Dagblad hebben week in week uit de aan dacht hiervoor gevraagd en als oud-vissonerij reeder heb ik herhaaldelijk d'it sympathieke bedoelen gewaardeerd. Bij de direct betrokkenen is er eenigte hoop geweest, dat toch eindelijk de Regeering wel eens iets voor IJmuiden zou doen. Werkelijk heb ik teleurgestelden ontmoet, toen bij het kleine „vleugje" opleving, dat IJmuiden in October vertoonde, men van wege de overheid er als de kippen bij was, om in de dagbladen te melden, dat wegens ■verbetering in den 'toestand der visschsrij te IJmuiden de Minister geen redén had in te te grijpen. De grond: was zwak, immers dat vleugje opleving is een verschijnsel, dat in de ruim 30 jaar, die de trawlvisscherij in ons land bestaat, in elke Octobermaand te consta- teeren is geweest. En als dit periodieke vleugje, ditmaal aan gedikt door het feit, dat" in verband met de contingenteering per 1 October een nieuw kwartaal begon voor export van visch naar Frankrijk, het vleugje, waar-door een deel der vloot in de vaart gebracht werd, waar van nu al weer een deel is opgelegd, als dit vleugje er niet geweest was. zou dan'de Re geering wel ingegrepen hebben? Het spijt- mij te moeten verklaren, dat ik tegenover dit vraagstuk zeer pessimistisch sta. Het „gesol" der laatste twee jaren met. de IJmuider Visscherij is niet nieuw. Het klinkt een beetje naïef en toch men zou zoo zeggen: „er is geen sympathie voor IJmuiden". Toch heeft dezelfde visscherij in moeilijke jaren in de oorlogsjaren toen het voed sel duur was en vooral de visch zeer duur betaald werd, het Neder.landsche volk van goedkoope visch voorzien. Volkomen loyaal heeft de IJmuider Visscherij zich haar de wensc'hen der Regeering gedragen in tegenstelling met andere visscherij plaats en. Toen er groote bedragen te verdienen vie len, werd de IJmuider vissdiiersviloot (in 's lands belang) door. de overheid stop ge legd en \yerd ,nje.t geïmproviseerde visoh- scheepjes- onder begunstiging der autori teiten het visscherijbedrijf uitgeoefend. met een voor de bedrogenen allerjammer- lijfcst verloop. De IJmuider visscherij heeft bij herha ling van Overheidswege een stiefmoeder lijke behandeling ondervonden en on verdiend. Ik zou d'it met vele en zeer sprekende voorbeelden kunnen iilustreeren en steeds weer zou blijken, dat het IJmuider vissohe rijbedrijf gedupeerd werd. Maar waarom deze opmerkingen, deze onaangename opmerkingen? Alleen hierom, omdat ik vrees, dat het verleden in zich heeft de oorzaak van het tegenwoordige gebeuren. Want niet alleen in den Haag, maar ook elders en zelfs bij bekwame, hoog staande mannen meen ik een psyche waar genomen te hebben, die duidelijkwijst in de richting, dat de IJmuider visscherij niet de belangstelling geniet, die ze verdient. Een 0eer sprekend voorbeeld moge i'k U voorleggen. Toen ik enkele jaren terug ter hand nam het „Officieel Gedenkboek ter gele genheid van het 25-'jarig Regeeringsjubi- leum van Hare Majesteit Koningin Wil- helmina 18981923", trof mij, dat onze Ko ningin op 6 September 1898 bij het gaan naar de Niediuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid Har er inhuldiging onder een baldakijn van vischnetten doorliep. De symboliek deed mij aangenaam ana. Ik zocht naar het hoofdstuk „Visscherijen", meer speciaal naar de IJmuider Trawlvis scherij, immers deze tak van bedrijf had ongeveer gelijktijdig met H.M.'s troonbe stijging haar intrede in ons Vaderland ge daan! En bovendien vulde niet de visscherij een droeve bladzijde in de overigens geluk kige regeeringsperiode van H.M. door dat honderden mannen in de eerlijke uitoefe ning van hun bedrijf ten offer waren ge vallen aan den schandelijken wereldoorlog? Werd niet Egmond zwaarder getroffen door verlies aan mensohenievens dan eenige plaats van gelijken om-vang van de oor logvoerende mogendheden? Ik zocht en zoch in het lijvige 600 pagina's groote prachtwerk, doch ik vond geen hoofdstuk over de visscherij. Na heel lang' zoeken -toch eindelijk iets: Onder het hoofd Handel Nijverheid Bank Geldwezen vond ik drie en een halve regel gewijd aan de. Visscherij. Ik moge ze hier weergeven: „Ten slotte: ook de visscherij bloeide. Bedroeg de opbrengst der haringviisscherij in 1880 ruim 1,8 millioen gulden, in 1895 was dat gestegen tot ruim 6 millioen, in 1905 tot 10 millioen, in 1906 tot bijna 12 millioen. Daarna volgden weer een paar slechtere jaren (10,3 en 8 millioen)." Over de IJmuider Trawlvisscherij niet één enkel woord. Nog commentaar noodig? De economische wereldoorlog heeft het moedige .IJmuider Visscherijbedrijf lam geslagen. Het is waard en het heeft recht geholpen te word'en door de machten, die daartoe in staat zijn en die daartoeo den plicht hebben. NEDERLANDSCH ROODE KRUIS. Cursus E. H. b. O. De nieuwe wintercursus in Eerste Hulp bij Ongelukken voor beginners zal beginnen op Donderdagavond 24 November in school H. aan den Wijk aan Zeéërweg. Ook de cursisten die reeds het vorige jaar de lessen hebben gevolgd, zullen den nieu wen cursus wederom bijwonen. De lessen zullen ook dit jaar weer worden gegeven door Dr. W. A. Oepts. CONCERT EXCELSIOR. Onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer W. van Laar, gaf de Christelijke zangvereeniging „Excelsior" Dinsdagavond een concert in de Gereformeerde Kerk te IJmuiden-West, dat beter be'zocht had kun nen zijn. Het concert had de verdienste, op tijd te beginnen, zonder pauze en vroeg afgeloopen te zijn. De avond is mij niet meegevallen. Van de zijde der zangers en zangeressen al thans. Door omstandigheden (er was tegelij kertijd in IJmuiden-Oost een ander kerkcon cert) heb ik de uitvoering niet tot het einde toe kunnen bijwonen, maar datgene wat ten gehoore werd gebracht was nog geenszins rijp voor het podium. Excelsior, dat thans zooals bij zoovele ko ren, een vrouwenkoor heeft staan, dat de meerdere is van bassen en tenoren, opende met Bertniansky's O, Herder Israëls en daar na een compositie van den directeur: Psalm 146. Verder hoorde ik- nog de magnifique maar moeilijke compositie, Hebreeuwsche Gezan- ge van Max Bruch, in Duitschen tekst .(met goede uitspraak). Kwamen er in beide eerstgenoemde num mers reeds doorloopend schommelingen in de zuiverheid (waar de minder fraaie alt stemmen niet vreemd aan waren) en onaf gewerkt zingen voor, in Bruch's compositie werden, ondanks dat de directeur het werk met piano-begeleiding deed uitvoeren, zulke storende fouten bedi*even, dat deze innïg- mooie gezangen een ruwen en machfceloozen indruk maakten. Men zitte nu niet bij de pakken neer, doch studee're serieus vender, zonder overhaas ting. Want ik weet, dat men het beter kan, althans gekund heeft. Mogen we Excelsior een volgend concert in betere conditie aan treffen! Instrumentaal werkten aan dit kerkcon cert mede de heren Piet van den Hurk en Jac. Bley. De eerstgenoemde, bekend fluitist voor de N.C.R.V.-microfoon voerde een An dante en Allegro van Mozart en een 2-tal Fransche nummers uit, waarvan ik tot mijn spijt slechts het eerste kon beluisteren. Wat deze solist presteerde was eerste klas! Een bijzonder fraaie toonvorming paarde zich aan een perfecte techniek. Vooral in het lage register heeft, de heer van den Hurk een warmen, ronden toon en al had het Allegro- tempo in Mozart m.i. wel wat meer opge voerd kunnen worden, zijn spel en voor dracht heeft zeer zeker jong en oud van be gin tot eind geboeid. Daarvoor alle hulde. De heer Bley accompagneerde bescheiden en volgzaam. De voorzitter de heer Oudakker opende den avond met een kort gebed. W. VAN DE ZEE NAAR DEN VERBRUIKER. We lezen in de Visscherij-Courant Dezer dagen kwam er een Brusselsch facteur met een Deen naar Oostende. Zij stelden zich onmiddellijk in verbinding met de twee vereenigingen van plaatselijke ree- ders. Zij legden deze voor, in het vervolg de visch rechtstreeks van het visschersvaartuig aan deze firma met zijn talrijke koopers over te geven, zonder de vischafslagers, noch de vïschhal van Oostende, noch andere tusschen personen te kennen. Die heeren moeten er waarlijk zeer ultra moderne gedachten op na houden. Ze ver geten echter, dat men zoo gemakkelijk het stadsbestuur, drie honderd vischhandelaars, afslagfirma's en talrijke andere economische geleidingen niet uitschakelt. Wat in de grootste landen niet gaat, zal hier nog veel minder lukken, en wanneer zij denken in naam van Brusselsche en Ant- werpsche Vereenigingen te spreken, dan ver geten ze m de eerste plaats, dat ze een bittere ontgoocheling zullen oploopen. Wij vinden het zonderling, dat men nu plotseling de Oostencteche visch op die manier goed zou vinden, terwijl die heeren maanden lang niet tegen de beperking van den invoer hebben geprotesteerd, maar wel de hoedanigheid van de Oostendsche visch voor zéér slecht hebben doen doorgaan bij de binnenlandsche bevolking, dat we maar niet kunnen begrijpen hoe het komt, dat de vraag naar Oostendsche visch hoe langer hoe sterker wordt, en de talrijke personen, die onze vischniarkt bezoeken, met het grootste genoegen zoo veel mogelijk visch naar huis meenemen, omdat ze die volgens eigen bewering daar zoo goedkoop en vooral zoo versch niet kunnen koopen. In eigen fa miliekring hebben wij daaromtrent een goede ondervinding opgedaan. EXAMEN RADIO-TELEFONIE. Bij het te Den Haag gehouden Staats examen v-oór Radio-Telefonie zijn geslaagd onze plaats-genooten de heeren J. Kat, M. Harms en E. Weinberg. Zij ontvingen hun opleiding voor dit examen van de alhier ge vestigde af deeling der N.T.M. „Radio Holland" en het Crisis onderwijs voor werkloozen. BEVERWIJK CONCERT „BEVERWIJKSCHE HARMONIEKAPEL". Voor een goed bezet Kennemer Theater heeft de Beverwijksche Harmoniekapel Dins dagavond haar eerste winterconcert gegeven. Nadat de voorzitter in zijn openingswoord het twintig jarig bestaan der vereeniging had herdacht werd het concert geopend met den marsch „Mooi Nederland" van Sam Vlessing. Dezen marsch heeft de IJniuidensche compo nist aan de Beverwijksche Harmoniekapel opgedragen en hij genoot onder de strakke directie van den heer H. W. Hofmeester een pittige uitvoering. Daarna volgde een zeer mooie verklanking van de ouvertuxe „Les Noces de Figaro" van W. A. Mozart. Bijzon deren indruk maakte de vertolking van Mas senet's klankrijke compositie „Scènes Alsa- siennes", waarvan de onderdeelen door bril- lant spel veel te genieten gaven. De jongens-harmonie, waarin de reserve krachten voor de Harmoniekapel worden op geleid leverde opnieuw het bewijs, dat zij door energieke studie snelle vorderingen maakt. De jongere generatie voerde het voor haar bestemde gedeelte van het programma met veel enthousiasme uit. Met Valse Ocea na van Popy en de Ouverture L'Anxabile van J. Werkman oogstten de jongelui een groot en welverdiend succes. De tweede helft van het programma droeg een meer populair karakter, althans na de gedeelte uit „Aus Schuberts Skizzenbuch" volgde „Heinzelmannchen's Wachtparade" van K. Noack een indertijd zeer geliefd muziekstukje, dat ook nu nog geweldig in sloeg. Na de wals „Au Gré des Flots van Frumbaeh werd het programma met een stevig geblazen marsch besloten. Tot slot volgde nog een geanimeerd bal onder leiding van den heer J. D. W. Schmitz met medewerking van Roemer's Band, die er nog eenige uren op uitstekende wijze de stemming wist in te houden. SANTPOORT „SANTPOORT'S BLOEI. Het behoort tot de goede gewoonten van bovengenoemde vereeniging een paar maal in het winterseizoen een gezelligen avond voor haar leden te organiseeren. Ditmaal had men de Amsterdamsche Tooneel- en Cabaret Vereeniging A. T. E. C. bereid gevonden voor de leden op te voeren „Laura", „een wervel wind in 3 bedrijven", zooals het programma het aanduidde. Laten we direct zeggen dat de commissie uit Santpoort'.? Bloei t.w. de heeren Van Beem, v. d. Ban en Bremerkamp die dezen avond in elkaar zette;, bezwaarlijk een betere keus bad kunnen doen. Reeds van stonde af aan bleek overduide lijk, dat men over het geheel mst zeer ge routineerde dilettanten te doen had, die het volkomen in hun macht hadden op natuur lijke wijze een lachnummer als „Laura" bleek te zijn, geheel uit te buiten. Van het begin tot het einde leefden de aanwezigen dan ook mee en rolden van de eene lachbui in de andere. Zoo ooit, dan was dezen avond de uitdrukking: „De lach was niet uit de zaai" op haar plaats. Hrt stuk werd cp een enkele uitzondering na vlot gespeeld en eischte gelukkig geen lange pauzes voor tooneelveran derin gen Het grootste deel van het lachsucces moet op rekening geschreven worden. van .de heeren Lou Hamers en Rien de Bruyn. Lag dit ten opzichte van de rol van eerstgenoemde voor de hand. laatstgenoemde moest er iets „komisch" van maken en dat is item vol komen gelukt. Een go?d type van een huis houdster wa.s Anny de Bruyn-—Va,n. Wat- tingen en als advocaat was Joop Eekhof on verbeterlijk. Ook Mien Berghuis komt als „sehoonmamaatje" een woord van Tóf toe. De andere rollen waren eveneens in .goede 'han den en zoo kon het niet anders,, of de voor zitter van „Santpoort's Bloei" moest de Am sterdammers naast woorden van dank een „tot weerziens" toevoegen. Daarbij bood hij de dames een doos bonbons aan. Voor de Am sterdammers dankte Lou Hamers voor de 'hartelijke ontvangst en voor h;>t aandachtige gehoor. Hierna volgde nog een gezellig samen zijn tot ver na middernacht. De ontspanningsavond van Santpoort's Bloei mag. óók uit een oogpunt van het aantal bezoekers, ais een succesvolle worden aangemerkt. MEDAILLE-UITREIKING. Heden is het feit herdacht, dal- 25 jaar ge leden mej. A. M. Feith haar intrede deed als kinderjuffrouw in het huis der Fam. Guêpin, Spaarnberg, Santpoort. Namens de Ver. vau Huisvrouwen werd haar de medaille en oor konde dooi' mevr. Dyserinck—van Gilde van der Plas overhandigd, 'die in een hartelijken toespraak wees op wat mej. Feith voor de fam. Guépin in al die jaren is geweest. De afdeeling Haarlem huldigde de jubilaresse en. mevr. Guépin met bloemen. WIJK AAN ZEE NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Dinsdagmiddag heeft een militair vlieg tuig, genummerd 541 afkomstig van Soester- berg, een noodlanding gemaakt op het strand te Wijk aan Zee. Het toestel was in Schiphol opgestegen, het kreeg in de nabijheid van de Noordzeekust een motordefect, waardoor de bestuurder, luitenant-vlieger O. Wittert van Hoogland, naar een geschikte landings plaats moest uitzien. Hij koos het strand uit, dat tengevolge van de eb breed en vlak was, en slaagde er in het toestel nabij het wrak van den stoomtrawler „Heemskerck" veilig op den grond le zetten. Het vliegtuig bekwam geen averij, terwijl de inzittendende bestuurders en-de-sergeant- vliegtuigmaker Van Eemege geen letsel be kwamen. Wegen den opkomenden' vloed werd het toestel door uit de badplaats ontboden werk krachten liooger op het strand gezet en daar voor den nacht verankerd. Woensdag zou het defect zoo mogelijk ter plaatse worden her steld, waarna 't vliegtuig weer. zou .opstijgen om de reis naar Soesterberg voort te zetten. meldt: Hoogste barometerstand 766.2 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 721.8 m.M. te Thorshaven. en voorspelt: mest matigen tot krachtige,n Zuid-Weste lijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt met regenbuien en .tijdelijke opklaringen. Iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt om 9.05 aan alle pos ten: Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede Barometer Hedenmorgen 9 uur 751 mM. (Regen of Wind.) Neiging: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 46 F. Hoogste heden -48 F. Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuiden WATERSTAND. Hoog water 23 10.35 11.12 24 11.41 25 0.09 12.32 26 0.59 1.18 27 1.45 2.06 Gemiddelde duur van de eb 7 uur 59 inin. Een nieuwe autobus icordt op het oogen blik in Duitschland gelanceerd. De bestuur dersplaats steekt boven het dak uit, er zijn 80 plaatsen in, en de bus kan een snelheid van 100 KM. bereiken

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1