WflSSCIHIIEtOJ) VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: STATEN-GENERAAL De tuinbouw zal gesteund worden. Pas Vijftien jaar geleden.,.. IJMUIDER COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1932 Sohip Van Verm, aankomst Laatste bericht Antiochia Ned.-Indië 26 Nov. 11 Nov. van Pt. of Spain Agamemnon Levant 2 Dec. 17 Nov. van Gibraltar Ausma Leningrad 22 Nov. 16 Nov. vertrokken. Ajax Levant 12 Dec. 21 Nov. van Dubrovnik. Adelfotis Sulina 12 Nov. te Kilia. Amazone Midd. Zee 30 Nov. 21 Nov. van Mostaganem. Amstelkerk Hamburg. 27 Nov. Vertrekt 26 Nov. Barneveld Chiü 18 Nov. van Curacao Baldur San Nicolas 1 Dec. 20 No. van St. Vincent. Boskoop Chili 16 Nov. van Callao Brior Bordeaux 24 Nov. 20 Nov. van La Pallice. Alexandrie 25 Nov. 19 Nov. van Gibraltar Piraeus 20 Dec. 21 Nov. te Cavalla. Ned.-Indië 8 Dec. 15 Nov. van Colombo. Japan 7 Dee. 9 Nov. van Colombo Confidenza Constantza 16 Nov. te Novorossisk Cost-a Rica I-Iamburg 27 Nov. Vertrekt 26 Nov. Chr. Huygens Ned.-Indië 20 Dec. 23 Nov. van Batavia. David Livingstone West-Afrika 24 Nov. 18 Nov. te Bordeaux. Eupatoria West-Indië 3 Dec. 15 Nov. van Havana Frigga Diamante 7 Dec. 16 Nov. van Bahia. Fuid'a Japan 5 Jan. 14 Nov. te Shanghai Gefle 22 Nov. 16 Nov. vertrokken Haarlem Chili 22 Nov. te Antwerpen. Heemskerk Zuid-Afrika, v. Hoogo. 20 Nov. te Rotterdam. Bourgas 7 Dec. 20 Nov. van Vurla. Helder Chili 19 Nov. van Valparaiso. Hakefjord Norresundet 26 Nov. 20 Nov. vertrokken. Kobe 26 Nov. 17 Nov. van Marseille. Kim Klio Koefia Kai Lirï Leonid as II Lembit Maria Stathaton Myrmidon M. van S. Aldegonde Melampus Mont-ferland Neumark Naumburg Neptunus Odin Oberon Poelau Tello Palafcia Prometheus Puszta Reeina Ruhr Rotterdam Simon Bolivar Stegg Scheer Tajandbèfi Trajanus Troutpool Tabinta- Tiberius Thórnbury Vulcanus Venus Victoria Waterland IJstroom. Zaanland Zeelandia Zapala Constantza Lissabon Follonica Wasklot Buenos Aires Buenos Aires Leningrad Buenos Aires Ned.-Indië Ned.-Indië Ned.-Indië Hamburg Ned.-Indië Ned.-Indië Kleaborg Buenos Aires West-Indië Ned.-Indië West-Indië Ned.-Indië Braila Buenos Aires Ned.-Indië Constantza Midd. Zee Japan West-Indië Constantza Ned.-Indië Ned.-Indië West-Indië San Nicolas Ned..~Indie West-Indië Leningrad Izmir Midd. Zee Gdynia Buenos Aires W.-Afrika Buenos Aires Buenos Aires Rosarïo 20 Nov. 22 Nov. 26 Nov. 5 Dec. 26 Nov; 29 Nov. 20 Dec. 1 Dec. 24 Nov. 7 Dee. 21 Nov. 24 Nov. 9 Dec. 15 Dec. 8 Dec. 30 Dec. 29 Nov. 26 Nov. 13 Jan. 30 Nov. 26 Nov. 8 Dec. 15 Dec. 10 Dec. 23 Nov. 24 Nov. 30 Nov. 24 Nov. 30 Dec. 17 Nov. 26 Nov 14 Dec. 8 Dec. in lading 15 Nov. vertrokken 16 Nov. van Gibraltar 20 Nov. vertrokken. 26 Oct. vertrokken in lading in lading 2 Nov. vertrokken 21 Nov. van Gibraltar. 22 Nov. te Genua. 21 Nov. te Singapore. 22 Nov. te Bremen. 19 Nov. van Gibraltar 21 Nov. van Port Said. 15 Nov. vertrokken 16 Nov. van Kaap Frio. 19 Nov. te Londen 19 Nov. van Tanger. 23 Nov. van La Guayra 15 Nov. van Padang in lading 5 Nov. vertrokken 19 Nov. van Padang. 21 Nov. vertrokken 18 Nov. te Tarragona. 17 Nov. van Colombo 16 Nov. van Curacao 20 Nov. van Gibraltar. 20 Nov. van Macassar, 18 Nov. van Pt. Said 5 Nov. van Pto Barrios 7 Nov. van Montevideo. 21 Nov. van Belawan. 19' Nov. van Pto. Barrios 17 Nov. vertrokken 19 Nov. te Antwerpen 21 Nov. van Malaga. 19 Nov. vertrokken. in lading 19 Nov. van Freetown. 20 Nov. van Las Palmas. 21 Nov. vertrokken 7 Nov. vertrokken FUSIE VAN REEDERIJEN. De twee grootste Japansche reederijen, Nippon Yusen Kaisha en Osaka Shosen Kaisha, treffen voorbereidingen tot nauwere samenwerking. Vermoedelijk zal daaruit la ter een fusie tot stand komen, waaromtrent binnenkort verdere plannen zullen worden gepubliceerd. NIEUWE „BATA'-BOOT. De Bata-schpenfabrieken te Zlin hebben, naar uit Praag gemeld wordt, het groote Fransche stoomschip Kourroussa (3511 br. ton van de Fabreïïjn aangekocht. Dit schip zal niet alleen naar Ned.-Indië gaan. zooals wij vroeger al eens meldden, doch geheel worden ingericht tot tentoonstellingschip van de door Tsjecho-Siowakije voortgebrachte producten. SOVJET-RUSLAND KOOPT SCHEPEN. De Sovjetregeering gaat steeds door met het aankoopen van schepen van den Nord- deutschen Lloyd. Verschillende dezer sche pen zijn reeds van de vorige eigenares over genomen en onder de nieuwe vlag gebracht. Niet minder dan 150 Russische zeelieden zijn uit Leningrad in Bremer haven aangeko men om de reeds aangekochte schepen te bemannen. GEEN TWEEDE SCHIP. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij, die te Amsterdam'een-motor-vracht- en passagiersschip -laat bouwen, had plan nog een tweede schip voor de Holland-Australië- Lijn te bestellen doch is op dat plan voorloo- pig teruggekomen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. ENGELAND Oostkust. Nabij Shecrness. Wijziging meerboeien. 1. Op pl.m. 51 gr. 26' Nb en 0 gr. 42' El, pl.m. 1,3 cables 178 gr. van den lichtopstand op Old oil jetty is de meerboei „No. 24" op genomen, zij wordt van de krt, geschrapt. 2. Op pl.m., 51 gr. 26' Nb en 0 gr. 44' El. 8 cables 208 gr. van den lichttoren op Garri son Pt., is gelegd de meerboei „No. 29". 3. Naar 2.6 cables 16 gr. van den lichtop stand van Queensborough Spit, pl.m. 0,5 ca ble 180 gr. van de oude plaats, is verlegd de meerboei „Notice Board". (Zie Eng. Adm. krt. No. 3683; voor (1) No. 1834).. (N.t.M. No. 1768 H. O. Adm. London 1932). De Tarana. De motortrawler Tarana RO 22 is van Rot terdam teruggekeerd, na aldaar de winch te hebben veranderd. De trawler vertrekt spoe dig weer naar de visscherij. Trawler opgebracht. De stoomtrawler Braconmoor uit Aberdeen is wegens het visschen in IJslandsche wate ren opgebracht. De boete werd bepaald op 17.850 Kr. met verbeurdverklaring van net ten en vangst. Belangrijke verandering. Het stoomschip Aquitania van de Cunard Lijn zal een belangrijke moderniseering on dergaan, waarmede 500 man gedurende eeni- gen tijd weer werk zullen vinden. Er zullen teneinde de concurrentie met andere mo derne passagierschepen te kunnen volhou den tachtig luxehutten met badkamers wor den bijgemaakt, terwijl de tweede klasse-eet salon zal worden veranderd in een zaal voor tooneeluitvoeringen en bioscoopvoorstellin gen. IJzerverschepyig. Het stoomschip Orpheus kwam van Am sterdam om bij de Hoogovens een partij ijzer in te nemen, waarna het naar Amsterdam terugkeerde om verder bij te laden. Ter reparatie. Het motorschip Phrontis vertrok in ballast naar Kopenhagen om bij de firma BunneLs- ter Wain, die destijds de motoren in het schip heeft gebouwd, deze te laten nazien en zoo noodig repareeren. Daarna zal het schip direct via Engelsc'he havens naar Ned. Oost- Indië in zee gaan. Met deze reparaties zijn ongeveer drie weken gemoeid. Zooals wij de vorige week meldden is dit motorschip met langzame vaart wegens schade aan één dei- motoren van Batavia alhier 'aangekomen. Opgelegd. Jongstleden Zaterdag waren te Rotterdam 104 schepen opgelegd van welke' 81 onder onze eigen vlag. Berichten aan zeevarenden. NEDERLAND. Rotterdamsche Waterweg. Verlichting en betonning gewijzigd. Vorig B. a. Z.: No. 268 2792—1932. Ligging: pl.m. 51 gr. 56' Nb en 4 gr. 13' El. De lichtscheepjes bij de nieuwe kribben Nos. 8 en 9 aan de Zuidzijde van het vaar water in den Rotterdamschen Waterweg zijn gelegd de spitse tonnen Nos. 9, 10 en 11 zijn opgenomen. (Zie Ned. krt. Nos. 219. 202; Gids Ned. kust. bijl. I, 1930, No. 272, bijl. n, 1930. blz. 25). (Loodswezen),. Den Helder. Schietoefeningen. Nabij het voormalige verdedigingswerk Kijkduin zullen op 7, en zoo noodig 8, 9, 13. 14, 15 en 16 December 1932 van 10 h tot 16 h schietoefeningen met luchtdoelgeschut wor den gehouden. De onveilige sector wordt begrensd dooi de lijnen KijkduinVerkenningston Molen- gat; KijkduinVerkenningston Westgat; de straal van den onveiligen sector is 7000 M. Eiken schietdag wordt één uur vóór den aanvang op het werk Kijkduin een roode vlag geheschen en na afloop van het vuren ge streken. Zeevarenden wordt verzocht zich niet onnoodig in den bovengenoemden sector op te houden (Luchtdoelartillerie). Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen- 50 stoom- en 7 motorschepen alsmede 1 zee sleepboot te zamen 67 schepen, tegen 82 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 72 stoom- en 6 motor schepen alsmede 1 zeesleepboot, te zamen 79 schepen, tegen 71 schepen in de week te vo ren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 146 schepen tegen 153 schepen in de voorlaatste week. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75—f 0.65. Griet per 50 K.G. f 30—f 14. Tongen per K.G. f 1f 0.50. Middelschol per 50 K.G. 1' 29—f 24. Zetschol per 50 K.G. f 27—f 21.50. Klein schol per 50 K.G. f 25—f 6.50. Schar per 50 K.G. f 13. Tongschar per 50 K.G. f 26. Rog per 20 stuks f 25f .16. Vleet per stuk f 1.40—f 1.10. Pieterman en poon per 50 K.G. f 3.20f 2. Groote schelvisch per 50 K.G. f 32f 19. Middelsc-helvisch per 50 K.G. f 26.50f 18. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 21.50 f 12. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 14.50f 1.70 Kabeljauw per 125 K.G. f 46f 22.50. Gullen per 50 K.G. f 13.50—f 1.90. Leng per stuk f 1.50. Wijting per 50 K.G. f 2—f 1.10. Koolvisch per stuk f 0.28f0.04. Makreel per 50 K.G. f 13.50f 7. Versche haring per. kist. f 5.10f 3. Klein middel hake p. kist 50 K.G. f 42- Kleine hake p. kist 50 K.G. f 29. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 320 H. C. 114 1900.— 450 Clasina-Luther IJm. 59 3500.— 355 Henriëtte Jacoba IJm. 190 2300.— 140 Holland II IJm, 176 1300.— 95 Zwarte Zee IJm. 27 1300.— 380 Maasmond IJm. 138 2500.— 300 Libra IJm. 98 2000.— 90 Rijnstroom IJm. 86 1700.— 400 Gerard, IJm. 123 2400.— 80 Emma IJm. 177 1700.— 115 Flamingo; IJm. 42 1500.— Loggers: Sch. 133 f 880. K.W. 20 f 220. AANGEKOMEN: 22 November; Britanica, ss„ Antwerpen. 23 November: Brion, 'Sis., Bordeaux. Saturnus, ss., Bourgas. Pass of Meifort, ss., Londen. Queenworth, ss., Sunderland. Vertrokken: 22 November; Amstelkerk ss.,. ..Hamburg. C A.Banck, ss., Blyth. Ella, ss., Nor denham. Freiburg, ss., Hamburg; Sesostris, ss., Hamburg. Stanislas, ss., Leith. Holland, ss., Malmö. Mavis, ss., Londen. Tinos, ss., Hamburg. Maasstroom, ss., Londen Mosel, ss., Hamburg. 23 November.: Afon Dulais, ss., Sunderland. Edmund Halm, ss., Rotterdam. Atlantic, ss., San Francisco. Spurt, ss., Trangsund. Austvard, ms., Hamburg IJMUIDEN DE LOONSVERLAGING BIJ DE PAPIERFABRIEK. DE WERKNEMERS HANDHAVEN HUN STANDPUNT. Naar wij vernemen hebben de hoofdbestu ren der samenwerkende organisaties aan de hoofddirectie van Van Gelder Zonen mede gedeeld, dat het personeel in geen geval genoegen kan nemen met de voorgestelde loonsverlaging- en dat in geen geval aan de leden zal worden geadviseerd, de loonsver laging te aanvaarden. Zooals bekend is, heeft de directie mede gedeeld, dat de loonsverlaging- a.s. Maandag zal ingaan. Naar wij vernamen, is ongeveer 80 pCt. van de arbeiders in de verschillende bonden ge organiseerd. ONZE VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. DE DELEGATIE VAN REEDERS HEEFT GEEN SUCCES. Naar wij vernemen, is de delegatie uit de Reedersvereeniging, die naar Parijs is ge weest om te trachten van de autoriteiten toestemming te verkrijgen alsnog de tong van de op zee zijnde trawlers te mogen in voeren, onverrichter zake teruggekeerd. BURGERLIJKE STAND Geboorten: M. C. Korsman—Duin, d. J. M. Paardekam—v. d. Eijnden, z. J. M. Stam— Leering, z. C. Oort—Groen, z. C. G. Goze- lingDijkman, d. C. J. BurgerMolenkamp, z. P. M. SneekesBraam, d. J. J. Coster— Tiets, d. W. RekerKouwenhoven, z. A. v. der Stelt—Smits, d. J. E. de Zwartvan Zuilen, z. Overleden: Joost de Wit 35 j., echtgen. v. T. Verhaagen. TWEEDE KAMER. Ontwerp z h. s. aangenomen. De minister wil geen bedrag noemen. Vijf millioen te weinig geacht. twintig miiiioen noodig? „Persoonlijke feiten". Over. eenkomst tusschen Wijnkoop en ds. Kersten! Te ve©] bezuinigd op defensie Er kan niet meer af, zeggen drie leden. 22 November. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stem ming het ontwerp tot steun van den tuin bouw aangenomen. Deze uitslag stond van te voren vast. Minister Verschuur heeft het ontwerp ver dedigd. Hij had echter niets te verdedi gen wat het principe van het ontwerp be treft hij moest echter alleen het ontwerp in zijn beperking op sommige punten verde digen. Minister Verschuur heeft een belangrijke toezegging aan Dr. Lovink gedaan nl. de toe zegging dat bij een onderzoek zal laten doen naar de uitbreiding van den tuinbouw in Duitschlamd. Immers daarmede wordt onze export- geschaad. Dr. Lovink wil weten, wel ken invloed dat vaststaande feit moet oefe nen op onzen export. De minister wil na tuurlijk in deze tij-den van economische ontreddering niet het bedrijf laten voort leven alsof er geen crisis is. Aan de andere zijde echter wil de minister deze belangrijke tak van volksbestaan niet doen afsterven. Daarom de steun. Reserves zij-n er echter wel. Van productie-uitbreiding, wil de minister zeker niet weten. Een rem heeft de minister gelegd in het plan, om de producten, welke ter veiling on verkocht blijven, niet mede te tellen bij de berekening van den steun. Hierdoor zullen de landbouwers zorgen, dat ze niet meer produ- ceeren dan verkocht worden kan. Hard is ongetwijfeld deze reserve, maar de minister ziet geen andere mogelijkheid voor produc tiebeperking. Er is bovendien het voorschrift, dat geen steunmaatregel op ander gebied zal worden uitgevoerd .voor een bepaalden land bouwer, wanneer deze zich aan geïmprovi- seerden tuinbouw gaat overgeven. B.v. een bietenbouwer. De rem van het uitblijven van steun voor de onverkochte producten in de vakter men heet dat: „doorgedraaide" producten geldt voor 1933. Voor 1932 staat de zaak iets anders. Maar ook voor dit jaar zal de minister niet steunen voor de „doorgedraai de" producten. Want de hoeveelheid daarvan ziet de minister als een volledig onbe- kende grootheid: zij onttrekt zich aan elke controle, elk gegeven ontbreekt. Toch is er uit de Kamer een zeer grooten aandrang op den minister uitgeoefend om hem te brengen tot het mee-tellen voor het steun-genisten van de „doorgedraaide" hoe veelheden.. Dr. B ie re ma heeft er voor de liberale fractie op aangedrongen, de heer Kersten ook en Mr. Oud al niet minder. In de repliek kwam zelfs de R. K. afgevaardigde Van Voorst tot Voorst er min of meer harts tochtelijk om vragen. De minister bleef afwijzend. Hij heeft ook de Kamer meegekregen,-maar op het uiter ste •.nippertje. De motie-'Duys namelijk werd verworpen -met 44—43 stemmen.. Onze lezers herinneren zich, dat de heer Duys drie moties indiende. De eerste wilde het doorgedraaidemeetellen. Zij viel. Eén daarvan bedoelende den tuinbouw te brengen onder de werking vande crisis- pachtwet was reeds vóór de zitting inge trokken. De mededeeling werd immers ver spreid, dat spoedig" een wetsontwerp, daartoe strekkende bij de Kamer inkomen zal De derde motie dan betrof het eindbedrag. De begrootingspost was een memoriepost. Maar uit de stukken bleek, dat de minister het bedrag op 5 millioen wilde bepalen. Dit bedrag echter had hij niet in de begrooting willen noemen, omdat er, volgens 's minis ters woorden, altijd menschen zijn, die den ken dat zoo'n bedrag nu ook steeds moet worden uitgegeven. Het schijnt- dus dat de minister hoopt op een uitgeven van minder geld voor den tuin- bouwsteun. De Kamer denkt er heel anders over. Vijf millioen zij acht het totaal on voldoende tot het bereiken van het voorge stelde doel. Intusschen zou 5 millioen te wei nig blijken daarvoor, dan zal ik zei de be windsman den weg naar de Kamer weten te vinden. Ondanks deze toezegging kareeg de motie- Duys, welke het steunbedrag niet aan 5 millioen binden wilde, t-och nog 34 stemmen. De motie werd verworpen met 5134 stem men. De voorstemmers nl. hadden den in druk dat er met 5 millioen onmogelijk toe te komen is om het voorgestelde doel te be reiken. Een bepaald eindbedrag werd niet genoemd. Wel sprak de heer Lovink van on geveer 20 millioen. Maar over de vraag of de heer Duys 27 millioen had'gewenscht-, ver schilden de meeningen. Dit meeningsverschil gaf aanleiding tot scherpe woorden tus schen de heeren Duys en Oud. De heer Oud had in de rede van den heer Duys een bedrag- van 27 millioen hooren noemen. De heer Duys echter zeide, dat hij, toen hij dit hooge bedrag noemde, een ander had geciteerd, een deskundige. Nu moeten we Mr. Duys toege ven— ook al dachten de heeren Oud en Verschuur-er anders over dat het wel duidelijk werd dat hij niet een eigen meening uitsprak. Het werd overigens ook duidelijk uit het feit, dat de heer Duys en met hem de andere sociaal-democraten stemden te gen het- amendement-Wijnkoop, hetwelk met 842 stemmen viel en dat een steun bedrag van 25 millioen vroeg. De heer Oud had overigens in zijn eerste rede den heer Duys voorgehouden, dat niet hij alleen, maar heel de Kamer iets aan den nood in den tuinbouw wilde dóen, daarvoor zelfs veel wilde doen. Maar vóór de nood daar is, voor de nood duidelijk aantoonbaar was, mocht, ook naar het' oordeel van Mr. Oud de regeering niet ingrijpen. Minister Verschuur heeft dit nog wat on derstreept. En hij verdedigde op denzelfden grond het gemaximaliseerde bedrag van 5 millioen. De regeering moet zoo zei hij buitengewoon voorzichtig zijn met het, vooral in dezen tijd, uitgeven van te groote bedra gen van steun ten koste van de volksgemeen schap. Geeft men meer uit, dan strikt noodig is, dan pleegt men verraad aan de volksge meenschap. Dit. lijkt hard, meende Mr. Ver schuur, in werkelijkheid4 is zulk een houding dringend noodig. De richtprijs zal dan ook zeer schraal worden berekend. De motie-Duys viel met 5134 stemmen gelijk gezegd. De heeren Kersten en Braat hebben zich nog uitvoerig daar voor ver klaard. De minister bracht een leuk oogenblik in den middag toen hij den heer Kersten ging vergelijken met den heer Wijnkoop en daarbij tot de conclusie van veel overeenkomst tus. schen beiden kwam. Aan deze vergelijking deed de heer Wijnkoop van harte mee, tot groote verontwaardiging van den heer'Ker sten. Hoe verontwaardigder deze werd, hop meer schik de Kamer had. De minister 1- Uj? zijn journalist-leken Kamertijd weten we hop 'n oolijkerd hij is zette Ds. Kersten wat in het zonnetje om zijn bezwaar, dat hij <je groote boeren door het ontwerp te veel be voordeeld zag. Intusschen is dit de reden geweest, waarom de heer Wijnkoop tegen gebleven is. Al werd dan met algemeene stemmen het ontwern aangenomen, de heer Wijnkoop wilde toch geacht wezen te hebben tegengestemd. Vrijdag heeft Mr. Duys uiting gegeven aan een gevoel van verschrikking, dat bij hem opkwam wanneer hij las van de vernietigde voedingsmiddelen terwijl zoovelen broods gebrek lijden. Hij zocht de oorzaak bij het kapitalisme. Zoowel de minister als Mr. Oud hebben naar aanleiding van deze opmerkingen ge zegd, dat niet alleen de soc. dem. maar ieder weldenkend mensch deze dingen even vér- schrikkelijk vindt als mr. Duys. Zij begrepen daarom niet, waarom de sociaal-democraten bij monde van den h-eer Albarda in de alge meene beschouwingen reeds van het begin af aan niet weten wilden van een uitkecring aan werkloozen in natura. Wat was er toch op tegen, dat deze dingen onderzocht wer den? vroegen beiden. De heer Hiemstra heeft nog medegedeeld, dat de soc. dem. geen bezwaar zouden hebben tegen een- a 1 ge m e e n e distributie dier an ders vernietigde goederen alleen wilden zij (om het etiket van armenzorg te ontgaan) geen uitzondering voor de werkloozen. Bij deze kwestie kreeg de Kamer op dezen zeer woeligen middag nog een persoonlijk feit te verduren. De heer Duvs toch meende, dat Mr. Oud hem een opmerking tegen beter weten in had verweten. Uit het door Mr. Oud voorgelezen stenogram bleek echter van dat alles niets. Ook hier viel menig scLerp woord. Een aanvang werd gemaakt met de verdere bespreking van het dertig opcenten ontwerp. De heer IJzerman verklaarde zich tegen, vanwege de nieuwe lasten op suiker en thee. Morgen komen we, wanneer de geheele ver gadering daaraan gewijd zal zijn, op deze dingen terug. In de avondvergadering was „Defensie" onder den hamer gekomen. Defensie een hee'le lange lijst van sprekers was ingeschre ven. En elke spreker mocht een uur spre ken. Nu wij dit- schrijven, is het bij midder nacht. Het lijstje is nog lang niet afgewerkt men voorspelt een vergadering tot diep in den nacht. Dat de minister nog aan het woord zal komen is uitgesloten. Zijn ant woord komt op zijn vroegst op Donderdag avond. Wanneer we het vanavond gesprokene overzien, dan is er maar weinig nieuws op gemerkt geworden. Tot dusverre heeft voor de voorstanders der eenzijdige ontwapening alleen nog de heer van Zadelhoff gesproken. Hij achtte elke' bewapening leidende naar oorlog, en elke oorlog zou beteekenen ondergang van ons land. Oorlog zou alleen ellende bet-eeke nen want onze weermacht heeft naar zijn overtuiging niet de minste bet-eekenis. De voorstanders van behoud van land- en zeemacht deden zich hooren bij monde (tot op middernacht althans) van de heeren van Rappard, Duymaer van Twist en Tilanus. Over de ontwapeningsvragen hebben zij niet veel ge'zegd, om niet eentonig te worden. Het driemanschap had veel critiek op den minister. Critiek om 's ministers bezuinigingsplan nen. Er was in de laatste 10 jaar huns in ziens reeds zooveel bespaard, dat er thans niets meer bij kan. Wanneer Dr. Deckers voorstelde op het materieel te besparen fiat, dat kan nog, meende ze, maar de ophef fing van het derde regiment bij elke briga de, de inkrimping van het beroepskader, daar over konden -zij maar uiterst, moeilijk heen stappen. Zij achten dit een bijna ontoelaat bare besnoeiing. Wel waren zij tevreden over 's ministers goede voornemens met betrekking tot het vooroefeningsmstit-uut. De heer van Rappard zag ook als nadeel van de nieuwe organisatie, dat thans in eens een groote bevordering zou plaats hebben, ten gevolge van de inkrimping van het be roepskader, terwijl na eenigen tijd een heel lange periode van stilstand in bevordering zou ontstaan. De drie heeren betoogden voorts de nood zaak van de verdediging van Nederlandsch- Indië, gezien de nieuwe politieke aanstellatie m het Oosten. De opheffing van Hellevoetsluis vond geen instemming bij dit drietal afgevaardigden. Men wil wachten nog. De heer Cramer sprak over de verd-eeling der kosten van de vloot tusschen Imdië en Nederland. Twaalf uur sloeg de klok onze enve loppe moest naar de hoofdpost. INTIMUS. Kranten knipsels uit 1917. 23 November 1917. Halcverbod. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft verboden het vellen van hoo rnen in de o-prijlaan naar hotel Veiser oord, nabij de ruine van Brederode. Geen motorolie voor de visschersvloot. De reeders van visscherscheepjes in JJviui- den hebben van de Toewijzingscommissie voor petroleum bericht gekregen, dat geen gasolie of petroleum meer kan worden ver strekt voor het drijven der voortstuioir.gs- motoren.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2