DIT Over den Atlanïischen Oceaan. ST. NI COLAAS RECLAME Liefde de Sterkste Hoofdeinde. Nog eens: Trinidad. Noordkust van Trinidad. Inlanders wat maïs en ananas hebben ge plant en vanwaar uit ons oog ver kan uitzien over de aan onze voeten liggende zwaar 'oc- boschte valleien en hellingen. In den onder groei van het bosch tal van oude bekenden, varens zooals Gleichenia en Seloginella, waar wij in het oerwoud van Nieuw Guinea mee worstelden, kleine palmen en enkele boom varens. Op den grond weer begonia's en tal van paddestoelen. Uren lang gaat het zoo langs de hellingen over lage heuvelruggen tot beneden ons tusschen de boomen hier en daar de Oropucho rivier glinstert. Maar wij blijven hoog langs de helling tot een cacao plantage bereikt is, gelegen in een keteldal, waar de gezochte bron moet liggen. Een jonge cocosnoot geeft een welkome verfrissching en dan gaat het weer verder langs den oever van het smalle riviertje, tot de steile berghel ling steeds nader komt en wij eindelijk staan voor een smalle kloof in een loodrechten rotswand. Daaruit stroomt met vrij groote snelheid ons riviertje te voorschijn onder een paar forsche druipsteenpegels door, ko'u sen en schoenen zijn gauw uitgetrokken, cïe pantalon wordt tot ongeveer een Meter hoog te opgesjord en dan gaat het naar binnen. Eerst zoekend, glijdend, soms struikelend, nog niet gewend aan het tastend loopen en aan de groote schaduwen, die om ons hoofd zweven, geluidloos en spookachtig, klap wiekend in het licht van onze electrische lamp. Een getikkel op mijn hoed verraadt, dat de vleermuizen boven aan het gewelf zenuwachtig worden. De lamp omhoog ge richt en daar weerklinken rauwe kreten, die het gesuis der groote vleugels overstemmen. Bij tientallen vliegen groote vogels op van rotsrichels en druipsteencascaden. Een dub bele torenvalk zou je ze kunnen noemen, wacharo-birds zeggen ze hier. Nachtvogels, die diep in deze grotten broeden en tegen den avond uitvliegen om de zaden te verzamelen, waarmee zij zich en hun jongen heeten te voeden en die bij duizenden opgehoopt liggen in de drogere gedeelten der grot. Wij zijn zeker al een 500 M. naar binnen, steeds het bochtige riviertje volgend en niet tegenstaande reeds lang geen spoor van licht uit de buitenwereld meer tot ons door dringt, jaagt onze lamp vair eiken richel nog eenige vogels op. Hoe kan dat toch. Dringen hier nog ultraviolette of andere stralen door, waarvoor ons oog ongevoelig is en die door deze dieren wel worden waargenomen? Het lijkt haast onmogelijk, dat deze snelle dieren heelemaal op het gevoel hun weg zouden vinden ook al blijkt, als wij er een weten te vangen, dat ze groote lange snorharen heb ben aïs een kat. Ik voor mij geloof liever, dat ze voor ons onzichtbare stralen gebruiken. Vliegen kunnen dat immers ook en zijn daar entegen ongevoelig voor lichtstralen uit be paalde deelen van het spectrum, die voor ons wel licht zijn, zij het dan ook gekleurd. Wij bereiken de eigenlijke bron niet. Plotseling wordt het gewelf lager, zoo laag, dat het bijna den waterspiegel raakt. Wij moeten nog een uur of drie loopen terug ook en dus houd ik mijn kleeren liever droog en zonder huid- bescherming zwemmen gaan in dien onder- aardschen snellen stroom, lacht mij niet toe. Bovendien hebben wij behalve een petroleum- vlammetje maar één electrische lamp en als die nat wordt kun je in hardstikke donker te rugzwemmen. Neen, dat zullen wij een vol kende keer wel eens doen. Bovendien, oude Incaschatkamers zijn hier toch niet te wach ten, Wij waden dus terug onder luid protest der wacharo's en vleermuizen en wandelen weer langs de prachtig berghellingen door het zware bosch. En genieten weer van de prachtige zonsondergang op onzen rit langs de Noordelijke bergrug van Trinidad, een klein paradijs op aarde. Waar aardige vroo- lijke menschen wonen. Niet alleen Euro peanen of afstammelingen der eerste kolo nisten, maar ook veel vrijgelaten slaven en contractarbeiders. Hier ontmoet ge Hindoe vrouwen, beladen met armbanden en met twee gouden broches plus een hangslot in den neus net als in den Himalaya. Hier dreigt de Brahmaan u met den stok als ge hem foto grafeert evenals in Colombo. Ook hier vluch ten Mahomedanen voor uw camera, die een stukje van hun ziel zou meenemen. Maar de Trinidadneger. die hier de oudste rechten heeft, die blijft staan en lacht eens. Een gulle lach en een prettig antwoord als ge hem een grap toewerpt. En vaak een geestig antwoord. Daar schijnt overal wat Hindoe of Europeesch bloed in te zitten. Flinke kerels en vrouwen zijn het, niet bang om te werken, zelfs niet om zwaar werk te doen op akker en veld, als ze weten, dat de opbrengst hun en him vrouwen en kinderen ten goede zal komen. Ook onder elkaar spreekt alles dat langzame voorzichtige Engelsch en soms een patois, 75".', Fransch, 15-7, Engelsch en 10% Spaansch. Ze verstaan haast allen Fransch. Een goed land. dat Trinidad U moet eens gaan kijken. In 1934 samen? VAN DER SLEEN. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM GEHEEL OPGEHELDERD. Gewonde politieman brengt verslag uit. DE MAJOORS HADDEN EEN RAAM GEOPEND. Uit 'n verhoor dat men thans den bij de gas ontploffing te Rotterdam gewonden majoor van politie Boelhouwer heeft kunnen afne men is gebleken, dat de beide majoors ge poogd hebben, toen zij in het huis geen vuur zagen, aan de achterzijde een raam open te schuiven.Daar dit zeer moeilijk ging, heeft majoor Hagoort zijn sabel onder het raam geschoven, waarna dit 3 c.M. opgescho ven kon worden. Op hetzelfde oogenblik stak de krantenbezorger aan de voorzijde de krant in de bus, er ontstond tocht in het huis, de gasmassa raakte in beweging, er 'trad zuur stof toe, en het gas ontplofte door de door kortsluiting in de kabels veroorzaakte von ken. De theorie der deskundigen is hiermee vol komen bevestigd. Ook is verklaard, dat de telefoon op het bovenhuis niet meer werkte, daar de telefoonkabel eveneens doorgebrand is, en dat het licht uitging. De kabels vertoo- nen de verschijnselen van kortsluiting. Bij de ontploffing werden de beide agen ten met een geweldige kracht achteruit ge slingerd. Boelhouwer kwam achter in den tuin terecht, maar Hagoort werd bedolven onder den neerstortenden gevel, waardoor hij zooveel zwaarder gekwetst werd dan zijn collega, en aan de gevolgen overleden is. VAN ANDERE MEENÏNG DAN DE MINISTER. IJ-MUIDER courant Van Curacao vertrekkende met de Colon- Iijn, kan men vaak eenige dagen in Trinidad blijven om dan met de Surinamelijn verder te gaan naar Paramaribo en dat is dan een prachtige gelegenheid om eens nader kennis te maken met dit buitengewoon mooie eiland, dat voor vele West-Indiëvaarders de eerste gelegenheid is om kennis te maken met werkelijk tropischen plantengroei. Dan zal meestal eerst blijken, dat de eerste indruk er aardig naast was. Wat menigeen voor oerbosch aanziet in Trinidad ontpopt zich bij nadere beschouwing vaak als een cacaoplan tage met haar wonderlijken groei van scha- duwboomen er boven. En die „Mother of Cacao" of ook wel immertel, zooals de In dische dadap hier genoemd wordt, is een reuzeboom, waarvan men de grootte ziet, omdat ze oprijst te midden van cacao- boompjes, die de grootte hebben van ouder- wetsche lage appel- of pereboomen. Maar het wild-bosch-karakter ontstaat vooral dooi den overweldigenden groei van epiphyten, van allerlei planten die op stam en takken van deze schaduwboomen leven. Een tak van een arm dik draagt meterlange bladeren van lelie-achtige planten, die in dichte blad- rozetten bijeen staan en waaruit karmijn- roode bloeiwijzen oprijzen. Langs stam en takken groeien allerlei klim- en slinger planten, van de groote Monstera deliciosa en allerlei aronskelken af tot de teere Salaginel- la's toe. En dan hangt er van de takken nog een gordijn van luchtwortels maar ook van cactusplanten neer. Zoo'n nachtcactus met een kleine honderd bloemknoppen. Dat is toch wel iets om van te watertanden. Een nachtwandeling lijkt hier ook best de moeite waard_ Alleen jammer, dat al die schoonheid meestal zoo hoog boven den grond blijft. Ook van buiten af, aan den overkant van een dal, van zee uit is het de boven de koffie en cacao uitgroeiende schaduwboom, die het landschap beheerscht. Daarbij komen dan overal verspreid staande palmen, groote bamboestoelen aan den oever van elk beekje of stroompje en de „rimboe" ziet er al heel aardig uit. Pas bij nader toezien, kijkt ge door de heggen van wilden plantengroei rond de boschen in de thans natuurlijk slecht on derhouden plantages, ziet de regelmatige plaatsing der boomen, de afwisseling van koffie, cacao en de prachtige cocospalmen, die hier ook op zeer groote plantages ge kweekt worden en die ge dadelijk als zoo danig herkent, omdat hierbij geen schaduw boom noodig is. De cacao-oogst loopt op zijn laatst. Slechts hier en daar worden de roode vruchten, die direct aan den stam van den boom hangen nog ingezameld, doorgehakt en de cacao- boonen er met de vingers uitgehaald. Ze lig gen ingebed in een slijmerige massa, die in fermenteerbakken moet loslaten en dan be hoeft de boon nog slechts te worden ge droogd. Gewoonlijk ondergaat ze dan eerst nog een eigenaardige bewerking, die men hier „dansen" noemt. De boonen worden daartoe handdik op een houten vloer uitge spreid en dan gaat- er een aantal inboorlingen in staan rond trappelen. Dat brengt de mooie glans er op. Vooral als het dansen gebeurt in halfronde ijzeren schalen, waarin de Span- FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK MAC GIL J (Nadruk Verboden). 20) Max Reiss stond bij Chick's bedje en Hetty voelde hoe diep zij bloesde onder de door dringende oogen, die op haar gericht waren. -Wat jammer, dat het ventje niet eens door Rh nam onderzocht kan worden, dien be roemden Franschen dokter, die uitsluitend kinderziekten behandeld. Kort geleiden heeft hij een veel erger geval van ruggegraats- zieikte dan van Chick genezen", vertelde hij en streek met zijn dikke, beringde hand zacht over het kleine jongenskopje. Voor een ooigenbhk was Hetty's verdriet vergeten. In haar hart had zij altijd nog de hoop gekoesterd, dat kleine Chick nog eens zou kunnen genezen, ten spijt van alles wat de doktoren hieromtrent gezegd hadden. ./Wiewie is die dokter? O, denkt u dat hij Chick zou wi lien behandelen?" riep zij, terwijl de (hoop haar wangen kleumde en haar groote oogen dead schitteren. .,Dat zou hij, voor tweehonderd pond en vergoeding' van zijn reaiskosien", liuidde het koele antwoord!, dat de sclhittering weer uit Hetty's ootgien deed verdwijnen, evenals di? 'blos van haan- wangen, omdat zij d'e omimo- gelijkibeid ervan inzag ooit tweehonderd Pond bij elkaar te krijgen. O, wat was het leven wreed, zioo ongeloof lijk wreed en onrechtvaardig! l «Er zijn menschen, die zoo'n bedrag uit- WOENSDAG 23 NOVEMBER 1932 jaarden indertijd hun suikersap indikten, dan verkrijgt men een mooi roodbruin glanzend product. Een klein beetje oker moet de na tuur af en toe helpen Wie als toerist op Trinidad de gewone autotochten naar Blue Basin of round the saddle gemaakt heeft, zal niet vermoeden, dat suiker een der belangrijkste uitvoerpro- ducten van dit eiland is. Zoodra wij echter het stuur Zuidwaarts wenden naar San Fer nando of nog verder, zien we in de groote vlakten bijna niet anders dan suikerrietvel den, die alleen dichter bij de kust door cocosplantages worden onderbroken. Riet en fabrieken zijn kleiner dan in onze Oost, al wordt hier veel werk door tractoren gedaan. San Fernando zelf, ook een flink stadje, van een 30.000 inwoners, ligt weer op het einde van een heuvelrug, die midden door het eiland loopt- en hier de kust nadert. Nog wat Zuidelijker ligt het beroemde Pitch Lake of wel Asphaltmeer, waar nu al 15 jaar asfalt gegraven wordt in zeer groote hoeveelheden en waar nog voor ettelijke honderden jaren voorraad ligt. Toch is de oppervlakte door het voortdurend uitgraven al een meter of vijf gezakt. Overigens een veel minder in teressant voorkomen dan bijv. de asfalt- bronnen bij Mena Grande, al zijn die door hun ongunstige ligging, van veel minder financieel belang. Evenals daar zit hier ook aardolie, ook weer meer midden in het eiland en daar is nog een eigenaardig natuurver schijnsel te vinden, dat een bezoek over waard is. Daar liggen namelijk midden in werkelijk wild bosch eenige moddervulka- nen. Het schijnt, dat onder dezen heuvelrug een ophooping van vulkanische gassen plaatsvindt, die op een gegeven oogenblik een uitweg zoeken door de spleten, die met mod der gevuld zijn. Dan opent zich plotseling midden in het bosch een spuitende heete bron, die in enkele dagen tijd de gehe-ele om geving met kokende modder overdekt en dus alle plantengroei doet afsterven. Eigenlijk niet alle Wat in den grond wortelt wordt onverbiddellijk gedood, maat wat op de tak ken leeft, en dat is zeer veel in het oerbosch van Trinidad, dat blijft leven en wanneer dan na eenige maanden die boomen omval len is dat een extra buitenkansje voor de or chideeën- en cactusverzamelaar. Ik heb er genoten, dat kan ik wel zeggen. Het mooiste oerwoud van Trinidad heb ik echter gevon den in de Northern Range. Rijdt ge over Sangre Grande naar Toco en Sans Souci, dan ziet ge er iets van, maar het zijn meest Moorah bosschen, een geplant bosch van prachtig zwaar hout, rechter v.an stam dan onze Indische djatti Maar als ge bij Valen cia het Noorden in 'gaat en dan bijv. eens wandelt naar de Oropuche bron, dat is mooi terrein. Dat doet sterk denken aan het oer woud in de Padangsche bovenlanden! Bergen tot een duizend meter hoogte, bestaande uit een gemakkelijk verweerend oergest-eente, waarin de door tropische regens gevoedde ri vieren diepe steile dalen hebben uitgesleten. De hellingen zoo steil, dat men door de krui nen der lager staande boomen den overkant der ravijnen kan zien en bewonderen. Af en toe een opengeknapt stuk, waar een paar geven voor een diner", dacht, Hetty d'iep-on- geluikki® en zij keende zich af om haar tranen te verb:rgen. ,,Kom naar beneden -in dein salon; er is niemand; je vader is een paar uur gaan slapen; hij heeft den geheeien «nacht geen oog dichtgedaan uit angst om jou", sprak Max Rsiss na een stilte, die ©enige minuten had geduurd. ,,ALs u 'het goed vindt, zou ik liever hier boven bij Chick blijven", antwoordde Hetty. Zij vreesde ervoor om alleen te mioe'tiem zijn met den aman, die zich zooveel moeite ge geven ib;ad om zijn vriendschap voor haar te bewijzen. Maar er was iets ongeduldigs in. de stem van Max Reiss, toen hij op een toon, die meer een bevel dan een verzoek was ana: „Het is toch beter, dat je mee naar beneden gaat. Ik wil met je spraken en het is ai';ij d het beste de dingen, die men doen wil, dadelijk af 'te maken". Beseffend, dat zij met al haar pogingen dat gesprek toch alleen maar zou kunnen uit stellen en niet lontgaan, stond Hietty vermoeid op en gtnig Max Reisis vóór naar de kamer beneden. Een wee en angstig gevoel bekroop haar, toen ze zag hoe de dikke hand dis deur zorg vuldig stoot, waarna Max Reiss met een paar groote stappen op haar toe kwam en haar in zijn sterken armen sloot. Haar tenger lichaam met zoo'n kracht tegen zich aandrukkend dat- zij bijna geen adem kon krijgen, zei hij met his«esobe stem: „Ik wilde eigenlijk mijn ibsSooming niet zoo gauw opeis enen, maar jij brengt mij het hoofd op hoi je benevelt mijn denken, jij brengt mijn -btoedj in opschudding, als ik jou zie, kan ik aan niets anders imeetr denken. De woorden wenden afgebroken door ruwe kussen en iedere ikius voelde ze als een brandmerk. Hetty sloot haar oogen, wendde haar hoofd af en -trachtte met haar zwakke krachten den stroom, van liefdesbetuigingen en kussen af IS HET AANGEWEZEN DAGBLAD VOOR UW _J Meeste lezers, ijl grootste resultaat. Vraagt nog heden onze Advertentie-Tarieven Bureau IJmuider Courant, Kesmemerïaan 42 IJmuiden - Telefoon 5211 te wenden, liefdesbetuigingen die kwamen uit den mond van den -man, die zij tege lijkertijd 'haatte en vreesde. ,,Ik was razend van woede, toen jij mij aan den kant zette terwllle van dien jongen dwaas, die niet eens weet wat het woord „ïiefde" beteekenit. maar -ik verloor den moed niet. Ik zal wel afwachten en mij stilhouden zei ik tot mijzelf. Een liefde aas de mijne overwint alles en toen de gelegenheid kwam om jullie allemaal te helpen met geld vierhonderd pond hebben jouw veiligheid en die van je vader gekost helb dik het gevaar getrotseerd, oandat ik het vooruitzicht had jou toch nog tot mijn vrouw te maken", vervolgde hij opgewonden 'tot het hevig ver schrikte meisje in zijn armen. „En dat is nog niet alles wat ik voor je zal kunnen doen", ging hij voort, als een climax overgaande -tot wat hij een vorste lijk aanbod vond: Ik ben van plan Renan over te laten komen om naar Chick te kijken jé weet, dat iik veel van kinderen houd en dan gaat er de volgende week een boot naar Afrika, waarvan de kapitein groote ver plichtingen jegens mij heeft; hij zal je vader veilig overbrengen naar een zijner vrienden die" een betrekking voor hem zal vinden en hem zoo het verleden doen vergeten. Zoo- dira de eerste opwinding over zijn ver dwijnen voorbij is. zal er voor 'hem geen ge vaar meer te vreezen zijn", eindigde hij vol verwachting. „En dat doe ik allemaal ik loop al dat gevaar ik besteed al dat geld uit liefde voor jou, Hetty.omdat ik jou tot vrouw wil hebben", eindigde Max Reiss en maakte weer aanstalten om -haar te omhelzen. Miaar Hetty vluchtte naar den anderen kant van de tafel, zoor/er van hem weg afl-s ze -maar kon. „Neen neien ik bid u neen", rie,p zv< rmeckend en strekte haar bei-de handen afwerend uit, alsof ze met haar zwakke po gingen den sterken man kon weerhouden. Haar kiytet klonk luider dan. zij of Max STRAFFEN VOOR VERKEERSONGELUKKEN TE LAAG GEACHT. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. Tak, heeft conclusie nemende in een aanrijdingszaak, waarbij iemand op zooda nige roekelooze wijze met een auto gereden had onder de gemeente Staphorst, dat hij een voetgangster aam-eed, die een blijvende ver lamming heeft gekregen, waarvoor ver dachte in hooger beroep door het Gerechts hof te Arnhem tot 1 maand hechtenis ver oordeeld is, als zijn oordeel uitgesproken, dat niet alleen deze straf veel te licht- is, maar dat de rechterlijke macht in dergelijke ge vallen in het algemeen niet zwaar genoeg straft. CRISISPACHTWET OOK VOOR TUINBOUWERS. WIJZIGING SPOEDIG INGEDIEND. Op de vragen van de r.k. Tweede Kamer leden Loerakker en Ch. L. van de Bilt betref fende wijziging van de Crisispachtwet in dien zin, dat. cleze van toepassing is op den tuinbouw, hebben de ministers Donner en Verschuur geantwoord, dat het wetsontwerp tot een dergelijke wijziging van de Crisis- pachtwet, hun departementen reeds verlaten heeft. Reiss kon vermoeden, want hij bereikte de ooren van Robert Loring, die niet sliep zoo als Max Reiss dacht, maar zich rusteloos van den eenen kant- op den anderen lag te gooien, zich afvragend wat de toekomst voor hem zou zijn, nu hij zijn vrijheid herkregen had. Max R.:iss had open kaart gespeeld; hij had Robert Loring eerlijk verteld, dat hij hem hielp en beschermde, omdat hij zij.n dochter liefhad en haar tot vrouw begeer de. „Wij hadden na veertien daigen zullflisn trouwen, toen die jonge parvenu Jack Perivale, de zoon van Lord' Periivale oip de proppen kwam en' haar om zoo te zeggen onder mijn neus wegkaapte. Ik vond dat des tijds vreeselijk, maar ik ben een goedhartig man. mijnheer Loring; ik heb uw dochter nog altijd lief en wil haar nog tot mijn vrouw maken. Ik zal goed voor haar zijn en ook voor de kleintjes zorgen, totdat u er weer bovenop bent en u ze bij u kunt laten ko-msn', verklaarde Max Reiss en hij zag er zoo vriendelijk en oprecht uit, terwijl -hij die schijnbaar edelmoedige voorstellen deed, dat Robert Lorimig innig' hoopte, -dat Hbtty goedgunstig zou denken over deai man. die hen allen in zijn macht had. „Dat is de stem van mijn kleine mei-sje; er moet iets niet in orde zijn. aan dl:n ikl-ank ervan te oordeelen", mompelde Het:y's vader toen de schrille kreet door het huis weer klonk. Haastig trok hij eenige kleeren aain en rende op zijn sokken naar beneden. „Vadertje", riep Hetty met een snik van verlichting en wistrp zi>ch wanhopig aan zijn hals. „Wat is «r dan kindje? Je hebt haar toch niet verschrikt, wend-de hij zich driftig toi' Max Reiss. „Ik haa.r verschrikt? Neen maar die is goed! In mijn tijd voelde een jong mir-isje zich gevleid wanneer ze ten huiwslijk werd gevraagd, maar ijk mag gehangen worden' (De brand van de PC. Hooit is thans practisch afgeloopsn. De Jolian de Witt is klaar om te vertrekken) De P. C. Hooft is uitgewoed, Een eind is aan 't gevaar. Zij is dan wel niet uit den brand, De brand is wel uit haar. Het hoofd bleef boven water nog, Maar 't leed is niet gedaan, Het zwaarst hangt haar nog boven 't hoofd 't Hoofdbrekend werk vangt aan. De haven van de hoofdstad wordt, Onthoofd nu binnenkort, Als 't moede hoofd haar rustplaats vindt, Op wat haar hoofdeind wordt. Het warhoofd kwam per slot tot rust, Het heethoofd is gedoofd. Een leeghoofd rest er grootendeels, De rest is waterhoofd. Maar „Nederland" is 't hoofd niet kwijt Na 't droef P(rendre) C(ongé) De jongens van Johan de Witt Die kiezen alweer zee. P. GASUS. DE N. Z. H. T. M. DE LIJNEN IN WATERLAND. De verbouwing der tramlijnen in Water- laïid nadert thans haar voltooiing, De lijn Amsterdam-Purmerend en het baanvak AmsterdamMonnikendom zijn reeds eerder gereed gekomen. De uitvoering van het baanvak Monniken damEdam moest gelijken tred houden met de door de Provincie onder handen genomen verbreeding van den weg voor het gewone verkeer tusschen deze steden. Op dit baanvak kon hierdoor niet tezelfder tiid als op het baanvak AmsterdamMonnikendam, de elee trische tram haar intrede doen. Thans is de lijn tot Edam echter geheel verbouwd. Voortaan zullen de reizigers dus zonder overstappen te Monnikendam per electrische tram Edam kunnen bereiken. In aansluiting met de electrificatie van deze lijn AmsterdamEdam werd de tram lijn van Edam naar Volendam eveneens in een electrische tram verbouwd. Hierdoor ver krijgt Volendam thans een directe electrische tramverbinding met Amsterdam. De officieele opening heeft plaats op 30 November. Het gemeentebestuur van Edam heeft den wensch te kennen gegeven bij de opening van de doorgaande tramlijn Amsterdam- Edam—Volendam de gasten der N. Z. H. T. M. in Edam en Volendam welkom te heeten en te ontvangen. ERNSTIGE KOLENDAMP VERGIFTIGING. Te Sliedrecht is de ruim 70-jarige heer J. Mosterd dood in bed gevonden. Zijn echtgenoote was bewusteloos. Beiden bleken, evenals een 35-jarige dochter en een klein zoon, die bij hen inwoonden, vergiftigingsver schijnselen te vertoonen. De toestand van de vrouw is redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn her steld. Na sectie op het lijk door dr. Hulst is ko men vast te staan dat de dood niet het gevolg is geweest van het eten van vergifigde spij zen, doch dat deze moet worden toegeschre ven aan kolendampvergiftiging. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 November. Bevallen 13 November; J. Ragetlie--Vens, d.; M. P. Piekvan Beek. d.; 19 November: E. J. H. Wassenaar—Nottebröck, z.; E. Doets Akkerman, d.; C. Krikke—v. d. Berg, z.; J. C. J. Nelisv. d. Peet, d.; 20 November: H. SpoorValk. z.; G. v. d. ErfMens, d.; J. E. de RegtSmit, z.; 21 November: J. A. Smidt van Ketel, z.; C. J. Steenkfstv. d. Pol, z.; P. F. KosterBlumenkamp, z. Overleden 19 November: W.. 6 mnd., z. v. A. H. Maasdam, Teylerstraat; F. M„ 2 mnd., z. v. P. H. M. Dammers. Bakenessergracht; 20 November: M. de Vriesde Waal, 70 j., IMerovingenstraat; M. v. d. Veen, 57 j..Kam perlaan; 21 November: J. S. Martens, 47 j., Indischestraat. als ik -mij herinneren kan, dat er zich ooit eentje zoo aanstelde". Met een schamp: ren lach eindigde hij den zin. Robert Loring hield zijn dochter op arms lengte van zich af en keek nieuwsgierig in het blozende, ernstige gezichtje. „Ben je daarom zoo opgewonden. nteisge- lief? Mijnheer Reiss doet je me,: zijn huwe lijksaanzoek heel veel eer aan!", klonk -het kal-maerend. Hetty 'hisif het hoofd op en streek -het haar van haar voorhoofd. „Is het een -eer vadertje? M-aair.ik kan hem niet trouwen omdat ik hem niet liefhebi-k kan hem nooit liefhebben. Ik houd van Jack Periva-li? en zal van hem blij ven houden tot aan -mijn dood. eindigde zij en haar toon 'klonk uitdagend Maar bij het hoore-n van den naam Peri vale liet Robert Loring zijn dochter los en met van woede fonkelende oogen en bevende stem viel hij ui-t: „Ik zou je nog flilever dood zien dan getrouwd met een afstammeling van dat ges-lacht. De broer van Lord Perivale was eens mijn vriend en ik vertrouwde hem als een kind zijn moeder. Ik heb zelfs ter wille van hem anderen benadeeld, toen hij veel geld noodig h-ad; bij een heftig onderhoud, waarbij hij mij met een revolver dreigde, is hij door zijn eigen kogel pe«r ongeluk ge dood en na zijn dood werd i-n zijn bureau een -brief gevonden, aan zijn broer geadres seerd, waarin hij de geheels waarheid ver tuide en mij tenminste ontlastte van de be schuldiging, dat- ik het gsid -mijner cliënten ten eigen bate zou aangewend hebben. Het zou een beduidend verschil in mijn vonnis gemaakt hebben als die brief was gevonden en vo-orgelezen, maar Lord Perivale wilde de n-aam van z-ijn gestorven broeder 'hoog hou den; daarom noemde hij dien brief niet en pro-beerde een valsche aanklacht wegenis moord tegen mij in te dienen. En de zoon van zoo iemand zou jij willen trouwen?" (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3