DE BILT BULLETIN! St. Nicolaas en zijn Knecht J. SPRUIJT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: De doodelijke aanrijding op den Wagenweg. WERNER KRAUSS. IJMUIDER COURANT VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 Sohip Antiochia Agamemnon Ausma Ajax Actelfotis Amazone Amstelkerk Andros Barneveld Baldur Boskoop Boekei o Calypso Ceres Clytoneus Coblenz Confidenza Costa Rica Chr. Huygens David Livingstone Eupatoria Frigga Fulda Finn Haarlem Heemskerk Hermes Helder Hakefjord Hercules Kim Klio Koefia Kai Liri Leonidas H Lembit Maria Stathaton Myrmidon M. van S. Aldegonde Melampus Montferland Neumark Naumburg Neptunus Odin Ober on Poel au Tello Palatia Promet-heus Puszta Perseus Recina Ruhr Rotterdam Stella Saaie Simon Bolivar Stegg Scheer Sheaf Spear Saturnus Taj andoen Trajanus Troutpool Tabinta Tiberius Thornbury Venus Victoria Waterland Zaanland Zeelandia Zapala Ned.-Indie Levant Leningrad Levant Sulina Midd. Zee Hamburg. Bourgas Chill San Nicolas Chili Trangsund Alex an drie Piraeus Ned.-Indië Japan Constantza Hamburg Ned.-Indië West-Afrika West-Indië Diamante Japan Gefle Chill Zuid-Afrika, v. Hoogo. Bourgas Chili Norresundet Valencia Constantza Lissabon Follonica Wasklot Buenos Aires Buenos Aires Leningrad Buenos Aires Ned.-Indië Ned.-Indië Ned.-Indië Hamburg Ned.-Indië Ned.-Indië Kleaborg Buenos Aires West-Indië Ned.-Indië West-Indië Ned.-Indië Brail a Danzig Buenos Aires Ned.-Indië Constantza Midd. Zee J apan West-Indië Constantza Ned.-Indië Suli'na Varna Ned.-Indië West-Indië San Nicolas Ned.-Indië West-Indië Leningrad Midd. Zee Gdynia Buenos Aires W.-Afrika Buenos Aires Buenos Aires Rosarïo Verm. aankomst Laatste bericht 26 Nov. 2 Dec. 22 Nov. 12 Dec. 30 Nov. 27 Nov. 1 Dec. 29 Nov. 27 Nov. 20 Dec. 8 Dec. 7 Dec. 27 Nov. 20 Dec. 26 Nov. 3 Dec. 7 Dec. 5 Jan. 22 Nov. 7 Dec. 26 Nov. 26 Nov. 25 Nov. 26 Nov. 25 Nov. 5 Dec. 26 Nov. 29 Nov. 20 Dec. 27 Nov. heden 7 Dec. 21 Nov. 6 Dec. heden 26 Nov. 9 Dec. 15 Dec. 8 Dec. 30 Dec. 29 Nov. 26 Nov. 13 Jan. 30 Nov. 26 Nov. 8 Dec. 15 Dec. 10 Dec. 23 Nov. 30 Nov. 24 Nov, ■30 Dec. 17 Nov. 26 Nov 14 Dec. 8 Dec. 11 Nov. van Pt. of Spain 23 Nov. te Hamburg 16 Nov. vertrokken. 22 Nov. van Bai'i 17 Nov. te Brail a 23 Nov. van Gibraltar Vertrekt 26 Nov. 19 Nov. vertrokken 18 Nov. van Curacao 20 No. van St. Vincent. 16 Nov. van Callao 23 Nov. vertrokken 25 Nov. te Rotterdam 21 Nov. te Cavalla. 22 Nov. van Perim 18 Nov. van Perim 16 Nov. te Novorossisk Vertrekt 26 Nov. 23 Nov. van Batavia. 22 Nov. van Bordeaux 15 Nov. van Havana 16 Nov. van Bahia. 14 Nov. te Shanghai 16 Nov. vertrokken 22 Nov. te Antwerpen. 23 Nov. te Hamburg 23 Nov. van Malta 19 Nov. van Valparaiso. 20 Nov. vertrokken. 23 Nov. vertrokken in lading 21 Nov. van Setubal. 16 Nov. van Gibraltar 20 Nov. vertrokken. 21 Nov. te Las Palmas in lading 18 Nov. vertrokken. 2 Nov. vertrokken 21 Nov. van Gibraltar. 22 Nov. van Genua. 23 Nov. van Singapore 22 Nov. te Bremen. 23 Nov. te Antwerpen 21 Nov. van Port Said. 15 Nov. vertrokken 16' Nov. van Kaap Frio. 23 Nov. van Londen 23 Nov. te Londen. 23 Nov. van La Guayra 15 Nov. van Padang in lading 24 Nov. te Stettin 5 Nov. vertrokken 19 Nov. van Padang. 23 Nov. van Zea 23 Nov. te Gastellen 17 Nov. van Colombo 16 Nov. van Curacao 20 Nov. van Gibraltar. 20 Nov. van Macassar. in lading 17 Nov. van Gibraltar 23 Nov. 5 Nov. 7 Nov. 21 Nov. 19 Nov. 17 Nov. 24 Nov. 19 Nov. te Genua, van Pto Barrios van Montevideo, van Belawan. van Pto. Barrios vertrokken te Lissabon vertrokken. in lading 19 Nov. van Freetown, 20 Nov. van Las Palmas. 23 Nov. van Rio Grande 7 Nov. vertrokken Finsche houthavens. Uit Trangsund wordt gemeld dat eenige dagen geleden onverwacht een strenge vorst is ingetreden, zoodat bij aanhoudende koude reeds binnen drie weken op een sluiting dei- scheepvaart gerekend moet worden. Op 19 dezer vertrok de laatste boot uit Jacobstad maar Yxpila is nog vrij van ijs. Uit Uleaborg is 18 dezer het laatste schip vertrokken en Kemi is geheel gesloten. Men vreest dat Per- noviken en Strömfors wel binnen een paar dagen gesloten zullen worden omdat de kou de aanhoudt; de haven van Waikom zal ver moedelijk tot de helft der volgende maand open blijven. Er is reeds drijfijs opgemerkt in het ka- naai naar Leningrad. De storm. De storm, welke gisteren langs de kust woedde, was oorzaak dat een groot aantal uitgaande booten in de Binnenhaven moest vastmaken om een gunstige gelegenheid tot vertrek af te wachten. Binnengevlucht. De van Gravelines in ballast naar Harlin- gen bestemde motorschoener Geziena is hier wegens voortdurende tegenwind binnenge vlucht en zal de reis naar de bestemmings haven nu binnendoor via Amsterdam en het IJsselmeer voortzetten. Machineschadc. Het hier van San Nicolas verwacht wor dend Italiaansch stoomschip Liri is met ma chineschadc te Las Palmas binnengeloopen. De reparatie zal ongeveer een week duren, waarna het schip de reis zal voortzetten. Ber. aan Zeevarend. NEDERLAND. Toevoeging aan B. a. Z. No. 14/121—1932. Afdeeling B blz. 2 tusschen de 3e en 4e rubriek een nieuwe rubriek inlasschen als volgt: le kolom: Westfalen—Larsen Co. A/S. 2e kolom: 3e kolom: onderscheidingswimpel boven PT. 4e kolom: 1 wit licht voor op den boeg. (Loodswezen) le District Loodswezen. Winterbetonning In het le district van het loodswezen is de zomerbetonning vervangen door winterbe tonning. (Loodswezen).. Zeegat van Goeree. Tien Gemeten. Meerboei opgenomen. Op plm. 51 gr. 44\2 Nb en 4 gr. 21\5 El is de meerboei bij den Marinesteiger van Tien Gemeenten voor den winter opgenomen. (Marine Hellevoetsluis). ENGELAND (Oostkust). Sh,emess. Licht en M.S. weer in dienst. Vorig B. a Z.: No. 261/2731—1932 vervalt. Ligging Cornwallis ponton: plm. 51 gr. 26' Nb en 0 gr. 45' El. De Cornwallis ponton van Sheerness is weer gelegd; het roode onder broken licht brandt weer, het M.S. wordt gegeven. Zie Eng. Adm. krt. Nos. 3683, 1185; Eng. LI. I, 1931, No. 370; N. S. Pt III. 1922 bl. 346). (N. t. M. No. 1848 H. O. Adm. London 1932.) Mond Humber. Sein radiobaken lichtschip „Spurn" wordt gewijzigd. Omstreeks 21 December a.s. wordt het sein van het radiobaken van het lichtschip „Spurn" gewijzigd. De golf wordt 303 KP/sec. (930.1 m.). Nader bericht volgt. (Zie Eng. Adm. R. T. L. I, 1932, No. 2020). (N. t. M. No. 1850. H. O. Adm. London 1932.) AANGEKOMEN 24 November: Hontestroom s-s. Londen Astarte, s.s. Bremen. Roek s.s. Londen Gudur s.s. Londen Gateshead s.s. Newcastle Bengkalis s.s. Hamburg Oberon s.. Londen Koefia s.s. Follonica Vechtstroom s.s. Huil 25 November: Don S.S. Goole Zuid-Holland s.s. Seaham Merope s.s. Hamburg. VERTROKKEN 24 November Zaanstroom s.s. Plymouth. Triton s.s. Barcelona Iris s.s. Kopenhagen Orpheus .s. Stettin 25 November: Texelstroom s.s. Liverpool Ariadne s.s. Rotterdam Theano s.s. Rotterdam Oria ss. Hernösand Queenworth s,s, Sunderland. BESOMMINGEN. Trawlers: Ini IJm. 5 50 manden f 700. Zeeleeuw IJm. 29 65 manden f 1230. Loggers: K.W. 89 f 760, K.W. 114 f 520 Versclhe haring f 1220. Sch. 247 f 1460. U.H. 479 MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 0.65 Grie; per 50 kilo f 17—f 3.20 Tongen per kilo f 1.10f 0.50 Leng per stuk f 0.50 Wijting per 50 kilo f 250f 1.20 Versicihe haring per kist f 5.45f 5.25. IJMUIDEN NED. BOND VAN CHRIST. FABRIEK S- EN TRANSPORTARBEIDERS Gisteravond is in het gebouw voor Christ. Belangen vertoond de film: „In het Kielzog van onzen bond; de propagandafilm van den Ned. Bond van Christ. Fabrieks en Transport arbeiders. De filmvertooning werd door een groot aantal toeschouwers met aandacht ge volgd met een kort inleididend woord en ge bed oor den heer C. v. d. Steen, een vijfacter geeft weer het leven in de industrie en in het transportbedrijf. Het eerste bedrijf laat zien het organisatorisch werk van den bond, zoo als de hoofdbestuurders in vergadering bijeen het werk op het bondskantoor, alsmede het werk der districtsbestuurders enz. Vervolgens een overzicht van het werk van het T. B. C. fonds „Draagt elkanders lasten". In de der de acte wordt vertoond het werk van de Zee varenden. Een groot gedeelte dezer film is hiervoor opgenomen in IJmuiden. Zoo zagen wij het binnenkomen van den stoomtrawler IJM. 98 Libra, het vischlossen, de drukte aan de Zuidzijde, maar ook de door de malaise in de Haringhaven opgelegde trawlers. Ver der opnemen van de binnenvaart, om vervol gens het fabriekswezen te toonen. Hiertoe werd in gedachten een bezoek ge bracht aan de Calvé-fabrieken te Delft, schoe nenfabriek Robinson Nijmegen, steenfabriek te Opheusden, glasfabriek Leerdam, Philips- fabrieken te Eindhoven, beetwortelsuikerfa briek te Groningen en de papierfabriek te Velsen. Het- vijfde deel der film was minder opwekkend. We zi endaarin het uitbetalen aan werkloozen en de rechtloosheid en weer loosheid van den ongeorganiseerden arbei der. Daartegenover was het ook mooi om te zien hoe men door eensgezindheid optrekt om voor en met elkander te strijden. Met een „Versterkt den Ned. Bond van Christ. Fa brieks- en Transportarbeiders" werd deze waardevolle propagandafilm besloten. Hier na werd nog een film vertoond van de ope ning der Eerste en Tweede Kamer der Sta- tenGeneraal. Was het eerst in de bedoeling dat. de heer C. v, d. Steen, tusschen het tweede en derde deel der film een propa- gandawoord zou spreken, dit moest door tijdsgebrek achterwege blijven. Bij het einde sprak hij een woord van dank tot de talrijke aanwezigen, waarbij hij er tevens aan her innerde dat deze film in alle deelen niet vol maakt was. De film hoe goed ook in men- schenwerk, en menschenwerk is nooit vol maakt. Spreker hoopte echter, dat deze film dij arbeid van den bond wat nader tot de menschen heeft gebracht. Hij richtte een opwekkend woord tot degenen die nog geen lid zijn, om toe te treden, en tot hen, die reeds lid zijn. om met meer moed naast hun be stuur te gaan staan. Hierna sloot de heer W. Clement de vergadering met dankzegging. Des midags.half vijf werd voor een groot aantal werkloozen de film vertoond, waarbij de heer Clement de noodige toelichting gaf. meldt: Hoogste barometerstand 773,9 m.M. te Madrid. Laagste barometerstand 734.3 m.M. te Rost. en voorspelt: zwakken tot matigen Westelijken tot Zuide lijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Later toenemende bewolking. Aanvankelijk weinig of geen regen. Later toenemenden kans op regen. Iets zachter. Barometer Hedenmorgen 9 uur (Veranderlijk) Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuiden 48 F. 44 F. 46 F. WATERSTAND. Hoog water 0.09 12.32 26 0.59 1.18 27 1.45 2.06 Gemiddelde duur van de eb 7 uur 59 mm. 25 UIT HAARLEM ARROND.-RECHTBANK. Een 17-jarige jongen het slachtoffer. Officier eischf 6 maanden hechtenis. Op Hemelvaartsdag, te ongeveer kwart voor een is op den Wagenweg een ongeluk ge beurd, dat aan den 17-jarigen jongen., N. Waasdorp, een schilder, wonende Soemba- straat Amsterdam het leven heeft gekost. Op genoemden tijd reed de jongen per rij wiel in de richting van Heemstede aan de rechterzijde van den weg op de klinkerbe strating. Uit de richting Heemstede nader den twee auto's die naast elkaar reden. Een derde auto, eveneens uit Heemstede komen de wilde beide wagens passeeren even voor de Spanjaardslaan, juist op het oogenblik dat de auto's en de wielrijder zich op één lijn bevonden. De wielrijder werd door de derde auto, die geheel links van den weg kwam aangereden. Hij smakte op den weg en bleek een hersenschudding te hebben opge- loopen en een schedelbasisfractuur. In het Diaconessenhuis is hij des nachts overleden. Van de aanrijdende auto, die doorgereden is, was aanvankelijk alleen maar het num mer, niet de Ietter bekend. De politie te Haarlem is echter onmiddellijk met haar onderzoekingen: begonnen en erin geslaagd den vermoedelijken dader op te sporen. Het is een 49-jarige reiziger uit Rotterdam. Zijn auto werd op verzoek van de Haarlemsche politie door de Rotterdamsche politie in be slag genomen. De chauffeur verklaarde, dat hij een eind voor bij de plaats van aanrijding gestopt heeft. Daar er echter niemand bij hem kwam is hij later doorgereden. Aldus luidt het bericht, dat op 6 Mei, den dag na Hemelvaart in ons blad verschenen is. De automobilist had zich Donderdag te verantwoorden voor de rechtbank wegens dood door schuld. Aan zijn roekeloos en on voorzichtig rijden zou het ongeluk te wij ten zijn geweest. Gedagvaard waren 5 getuigen en dr. Hulst, arts te Leiden als deskundige, terwijl door verdachte 4 getuigen a décharge waxen meegebracht. Dr. Hulst achtte het zeer waarschijnlijk, gezien de wonden van het slachtoffer, dat door de aanraking met de auto de schedel fractuur was ontstaan, niet door den val op den grond. Naar aanleiding hiervan wijzig de de officier Mr. Andringa de dagvaarding, die eerst geluid had, dat tengevolge van den val het slachtoffer was overleden, waar tegen de verdediger zich verzette, doch wel ke wijziging door de rechtbank werd toege staan. Als eerste getuige werd gehoord de vriend van den overledene, die met hem op Hemel vaartsdag een fietstochtje had willen maken naar de bollenvelden. Hij verklaarde dat beiden op het rijwielpad hadden gereden in een kalm gangetje, getuige het dichts bij de stoep. Hij heeft twee auto's naast elkaar zien aankomen en toen deze ongeveer ter hoogte van de wierijders gekomen waren, plotseling een. derde,er achter vandaan zien schieten, die er' óók nog. langs wilde. Deze auto kwam op het rijwielpad en op hetzelfde oogenblik gebeurde de aanrijding. Hoe, kon hij niet zeggen. De tweede getuige,, die naar Haarlem ge fietst was is door de aanrijdende auto met tamelijke vaart gepasseerd. Deze wagen reed noge langs de twee op dat oogenblik elkaar passeerende auto's heen, waarbij de derde wagen met het spatbord over het rijwielpad kwam. Dit kon de getuige, die er een 15 M. achter reed pertinent verklaren. Hij zei te gen z'n meisje: „Daar rijden er drie naast elkaar." Hij heeft den jongen over het stuur zien vallen met het hoofd op het trottoir. De chauffeur is even uitgestapt en reed toen weer door. Ook een wielrijder, die op een afstand van 8 M. het slachtoffer volgde, getuigde van twee auto's die door verdachte in tamelijken gang gepasseerd werden. De derde auto kwam op het fietspad. Een voetganger, die een klap hoorde en den jongen bewusteloos vond, heeft in het stof een autospoor gecon stateerd, dat in een bocht over het rijwielpad liep. Hierna werden de vier getuigen a déchar ge gehoord, die in de auto van verdachte ge zeten hadden en allen verklaarden, dat de auto steeds achter andere wagens heeft ge reden en op dat punt geen auto's gepasseerd was. Wel stonden veel auto's aan de rechterzijde van den weg. Ze reden zelf zeer langzaam en midden op den weg. Toen een voor hen rij dende auto plotseling naar rechts zwenkte kwam er op dat oogenblik een fietser aan, die zij over de linkerlamp zagen vallen. De verdachte noemt als snelheid 10 a 15 K.M., hij reed op de 1ste versnelling. De linkerlantaarn bleek later achterovergedrukt te zijn en de richtingaanwijzer was verbo gen. De snelheid heeft hij op den kilometer teller afgelezen. Rechter: „En voor de politie heeft u als snelheid 4 a 5 K.M. opgegeven?" De president, mr. M a a s s e n vroeg waar om verdachte niet op de politie gewacht had. Verdachte: „Ik heb er 14 minuten gestaan en toen ben ik doorgereden." De president merkte op, dat als door om standers het nummer niet was opgenomen, niet bekend geworden zou zijn, wie de aanrijder was. De officier mr. A. R. Andringa noemt in zijn requisitoir de verklaringen van de ge tuigen a décharge te veel gekleurd en onmo gelijk, reden waarom hij ze dan ook buiten beschouwing laat. De wijze van rijden van verdachte was schandelijk. Als het zoover gekomen is, dat wielrijders op het fietspad niet meer veilig zijn, past een strenge straf. Verdachte is na het ongeval doorgereden om naar een voetbalwedstrijd in Amsterdam- te gaan. De officier eischt een he c h -t fi nis s tr a f van 6 maanden. Mr. W. A. Hoek van Schiedam spreekt namens verdachte een woord van deelne ming. Hij tast de waarde der getuigenver- klaringen aan, daar het uiterst moeilijk is bij plotselinge gebeurtenissen zuiver waar te nemen. H-ij acht het bewijs niet geleverd en pleit vrijspraak. De rechtbank bepaalt de uitspraak op over 14 dagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Bij gunstig weder zal een rondrit door IJMUIDEN maken. De route is: Sluisplein, Kanaal straat, Koningsplein, Brug Wilhel- minakade, Keizer Wilhelmstraat, Prins Hendrikstraat, Oranjestraat. KANAALSTRAAT 63 KOFA MAGAZIJN. Iedere bioscoopliefhebber kent hem uit het Cabinet van Dr. Caligari" en mogelijk heeft men hem ook bewonderd in „De Patriot van 1812". Een Duitsch reporter heeft van dezen groo ten Krauss een karakterschets gegeven naar aanleiding van het feit, dat Krauss, onder het te eken vaai den kreeft is geboren. Om deze' schets te kunnen leveren, heeft hij den acteur Werner Krauss als voorbeeld geno men, hetgeen mogelijk was, omdat volgens de astrologische opvatting „kreeftsmen- schen" alles wat ze doen innerlijk doorleven. „Kreeftsmenschen", aldus de schrijver - zijn lieden, wier streven op het innerlijk is gericht. Wat er in hen omgaat, is gewoon lijk van buiten niet aan hen te zien. Hun handelingen vloeien voort uit ondubbelzinnig gevoelde behoeften. De mimiek van Werner Krauss is niet opvallend, toch maakt zijn spel een buitengewonen indruk; hij „pakt" het publiek. Hoe dit te verklaren? Aldus: hij beleeft in zijn diepste wezen, wat hij speelt, en draagt niet slechts het masker van den acteur. Niets doet hij oppervlakkig, zijn zie-1 is de zender, het publiek het ont vangtoestel. Door dit diepe beleven zijn menschen van Krauss' slag echter geneigd tot melancholie en om hun hart te kunnen luchten, hebben ze iemand noodig, dien ze volkomen kunnen vertrouwen. Vandaar dat dergelijke' naturen graag een eigen home hebben en een eigen gezin. Hun zwaartillendheid heeft dan weer niet zelden tot gevolg, dat ze in hun ver wachtingen worden teleurgesteld. Uit Krauss' privé-leven is weinig bekend, maar uit zijn film „Yorck" („De Rebel van 1812") blijkt, hoe hij zich als vader zou ge dragen; het vaderlijke in den vollen zin van het woord komt hier op ongekunstelde wijze tot uiting. Een gevolg van de sterke verlangens der „kreeftsmenschen" is een krachtige wil. Deze wil is anders en uit zich ook anders dan die van personen, onder het teeken van den ram geboren. Deze zijn impulsief van aard. Ook bestaat er een groot verschil tusschen „kreefts" en „steenbokstypen". De laatste zijn heftig en consequent. De eerste echter gaan meer diplomatiek te werk. Zij zetten, zonder dat de tegenstander het merkt, hun wil door. Eerst laten zij zich gewoonlijk af poeieren, maar meestal doen zij dan een nieuwe poging en tenslotte doen zij, wat hun goed dunkt (zie Yorcks houding tegenover den koning). Ongetwijfeld ontbreekt het ve len, wier karakter overeenstemt met dat van Yorck, aari het noodige doorzettingsvermo gen. Zij geven zich over aan hun droomen, koesteren heimelijke wenschen, slagen' er niet- in iets van hun idealen te verwezenlijken en gaan daardoor dikwijls moreel te gronde. De veelzijdigheid van Werner Krauss heeft evenwel nog andere oorzaken dan zijn ge boorte onder het teekene van den kreeft. Wan neer wij Krauss' horoscoop trekken, zien we Neptunus in het teeken van den stier, welke in een bepaalde verhouding staat tot Uranus, die zich op zijn beurt weer in het teeken der Jonkvrouw bevindt. Dit wijst volgens onzen zegsman op bijzondere psychische krachten. krauss speelt momenteel in de Duitsch sprekende film „Ein Mensch ohne Namen", (De man zonder naam). BROEDERMOORDENAAR GEARRESTEERD. SLACHTOFFER NAM HET OP VOOR ZIJN ZUSTER De klompenmaker, die zijn broeder te Voorst met een mes bij een twist heeft dood gestoken, is gearresteerd. Hij bood geen te genstand. Het blijkt dat de gedoode broer het voor een zwakzinnige zuster had opgenomen, toen de ander deze te lijf wilde gaan, boos als hij was over het breken van een kan door de zwakzinnige. Beide broeders stonden gun stig bekend. SOLISTEN CONCOURS. De R. K. Harmonie „Utile Dulci", onder- afdeeling der St.-Jozefsgezellinvereeniging te Haarlem, organiseert ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan in Januari 1933 een groo te nationaal solisten-concours.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2