De Zesdaagsche te Amsterdam. WIELRIJDEN. AFGELOOPEN. VIA DEN LUIDSPREKER STA TEN-GENERAAL De haringvisscherij wordt gesteund. ijmuider courant vrijdag 25 november 1932 derde blad. Door hef koppel Piet van KempenPijnenburg gewonnen. Tot het laatst toe heftige strijd. In het gebouw geen plaatsje onbezet. Overvloedige premieregen. De Duitschers Rausch en Huertgen halen 's middags hun twee ronden achterstand in. P. van Kempen en Pijnenburg heroveren echter een ronde. Langdurige huldiging aan het slot. Oef. het is afgeloopen. Amsterdam heeft z'n eersten zesdaagschen wielerwedstrijd ge had. Duizenden vaderlanders, die een week geleden nog de- meest volslagen leeken cp zesdaagsch gebied waxen, weten er nu plot seling alles van. Je hoeft hun niks meer wijs te maken. Hun visie, als ik het wat plechtig mag uitdrukken variëert zeer sterk, maar ze laten zich niet van hun stuk brengen. Op het gecompliceerd terrein van zesdaagsche list en tactiek hebben zij niets meer te leeren. Vierentwintig renners zijn een week gele den vertrokken en zestien zijn na een kleine 12000 cirkeltjes gedraaid te hebben op de zelfde plek weer aangekomen. Als u van cij fers houdt, kan ik u nog verder van dienst zijn; 17368 maal heeft een toeschouwer tot zijn buurman gezegd: hoe. is het mogelijk dat zeh et uithouwe, meneer en evenveel maal is er geantwoord: zegt u dat, meneer. Er is 1493 maal geroepen: Vooruit Piet en bijna tweemaal zoo dikwijls: Toe nou, Bras, vanwege de Brabanders. Drieduizend heeren hebben in den loop dier zes dagen met bij tende ironie gezegdnou zie je toch, dat Piet op se retoer is. Maar na al die wederwaardigheden is het nu afgeloopen. De twee Duitsche heeren, die de zaak op touw gezet hebben, zullen niet ontevreden zijn, de renners hebben 7500 gul den aan premies opgetstreken, nog daarge laten de duizenden sigaren, cigarill-os en si garetten, die met kwistige hand en vrij van alle reclame-bijgedachten beschikbaar zijn gesteld. Op den laatsten avond pikte onder de zeer vele premies de Duitscher Schorn een paar schoenen in. ïk heb me laten ver tellen, dat. de koppels broederlijk de behaal de premies deelen en dat lijkt me ook een goed principe, maar ik vraag me af wat Göbel en Schorn met elk één schoen zullen aanvangen en of Piet van Kempen en Pijnen burg om den anderen dag de winterjas zul len dragen, die den Pijn voor het koppel ver overde. Het probleem van een zesdaagsche lijkt me voor de deelnemers nog allesbehalve afgeloopen. Een vraag, die gij ongetwijfeld nog gaarne beatnwoord zoüdt hebben is, wat al die zes- dagen koningen en prinsen nu wel gaan doen, wanneer zij eens goed uitgeslapen heb ben. Ik ben door exclusieve inlichtingen in de gelegenheid om u dat mede .te deelen. Zij stappen op hun fiets en rijden langs een lan gen weg, die geen enkele bocht heeft, alsmaar rechtuit. Daarna gaan ze weer naar huis, om hun koffer te pakken voor den volgenden zesdaagsche. Voor ons is het voorloopig en in dubbelen zin, van de baan. Voorloopig, want het zou me al zeer verwonderen, wanneer deze eerste Amsterdamsche zesdaagsche ook de laatste geweest is. Het winnende koppel. Links P. van Kempen. RechtsPijnenburg DONDERDAGMIDDAG. Het is Donderdagmiddag 12 uur. Voor den laatsten middag treden we het R.A.I.-gebouw binnen. Het is er nog steeds hetzelfde als alle vorige middagen; men zou niet zeggen, dat over 11 uur de strijd reeds beslist is. Buiten staan honderden te wachten. Politie te paard en te voet zorgt er voor dat alles een rustig verloop heeft. Vroeger dan ge woonlijk wordt het publiek toegelaten; dan worden de staantribunes bestormd. Tot twee uur gebeurt er niets, dat ver meldenswaard is. Dan gaan de renners zich wat los rijden; bet wachten is op half drie. ito tijd van het 29ste klassement. Klassement van half drie. Het tijdstip voor het 29ste klassement is weder aangebroken. I-Iet groene licht gaat weer aan en de zes sprints gaan beginnen. Er wordt kalm begonnen, doch in de twee de sprint zetten Wals en Braspenimnx de démarage in. ITun voorbeeld wordt weldra gevolgd en ook Go eb elSchorn, v. d. Hey den—'Dinale, Van KempenBogaert, Rausch- Huerteg WambstBroccardo en Cbarlier Deneef trachten ronden terug te nemen. Het gevolg van het jachten tijdens de sprints was dat Jan van Kempen-Bogaert, Dinalev. d. Heyden en GöbelSchorn allen twee ronden van hun achterstand terugnamen. Stand drie uur. Tot half vijf, het 30 e klassement, gebeurt er niets. Met een kalm gangetje wordt er voortgesukkeld. liet publiek begint dit te vervelen en laat zulks af en toe op zeer dui delijke wijze merken. Dinale weet af en toe weer een of ander hoofddelksel te verkrij gen en verkoopt weer zijn bekende grapjes. Klassement half vijf. De sprints gaan weer beginnen. Ook nu Wordt er weer gejaagd. RauschHuertgen willen hun ronde achterstand inhalen, het geen hun dan ook gelukt. De sprints hadden het volgende verloop: le sprint: Pijnenburg, Schorn, v. d. Heyden en Bogaert. 2e sprint: P. v. Kempen, Dinale, Wambst éri Göbel. 3e sprint: Pijnenburg, v. d. Heyden, Schorn en Huertgen. 4e sprint: Göbel, Jan van Kempen, Wals en Dinale. 5e sprint: v. d. Heyden, Piet van Kempen, Rausch en Deneef. 6e sprint: Jan van Kempen, Pijnenburg, Dinale en Rausch. Om half zes moet het publiek weder de zaal verlaten. Na 139 uur rijden waren in totaal 3120,330 K.M. afgelegd. DE LAATSTE AVOND. Donderdagavond, de laatste avond van den eersten Zesdaagschen wielerwedstrijd. Uit verkocht huis. Reeds om 7 uur stroomden de belangstellenden het R.A.I.-gebouw binnen. Langs het gebouw stonden de wachtenden in rijlen tot hun toegang- werd verleend. Lang zaam stroomden de tribunes vol. Reeds voor acht uur was er geen plaatsje meer onbezet. Allen, in afwachting van den strijd van drie uur die zich aanstonds zou gaan afspelen. In de middaguren hadden Rausch-Huertgen hun achterstand van twee ronden op het lei dend koppel in gehaald, zoodat Van Kem penPijnenburg en de Duitschers aan den kop lagen, Alleen hun groote puntenvoor- sprong was oorzaak, dat de Hollanders de eerste plaats bleven bezetten. Rustig reden de acht renners hun rondjes. Op gezette tijden na een premiesprint, wer den zij afgelost. Om zeven uur in den avond waren afgelegd 3152,120 K.M., dus na 141 uur rijden. Eenige hooge premies werden inmiddels verreden, waarbij Pijnenburg en Jan van Kempen de gelukkige waren. De bekende Nederlandsche kunstenaar Bernard van Vlijmen loofde om 9 uur in den avond een kunstenaarspremie uit. Zijn schil derij van een „sprint", dat op de Olympi sche Spelen te Parijs een prijs behaalde, werd door den kunstenaar beschikbaar ge steld. De rondenverificatuur liet het schil derij aan de renners zien daarna klonk de bel voor de sprint. Eerst kijken, dan rijden! Wals is de gelukkige winnaar. Klaas van Nek... Naar wij vernamen is de toestand van Klaas van Nek, die nog in het O.L.V. Gast huis ligt, vooruitgaande. Woensdagavond is hij bij- kennis gekomen. Het zal nog echter geruim,en tijd duren voordat de jeugdige ren ner het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Een premie van f 40 en later nog een van f 70, Donderdagavond verreden werden aan Van Nek afgestaan. Het laatste uur. Zoo naderde langzamerhand het laatste uur. In dit laatste uur werd alle tien ronden een klassement ingelegd met de gewone puntentelling. Het publiek werd aangemaand den strijd in het laatste uur rustig te blijven volgen. Piet van Kempen en Rausch namen de eerste sprint. Rustig reden de renners hun baantjes. Bij het ingaan van de tweede ron de had van der Heyden weer de leiding, Piet liet zich trekken en won met van der Heyden ais tweede. Eerste sprint: 1 Piet van Kempen, 2 Van der Heyden, 3 Rausch, 4 Charlier. En toen begon de heksenketel voor het laatst. Char lier er tusschen uit, pikte een rondje terug. Wals er tusschen uit met Braspenninx. Won wederom een ronde. Tweede sprint: 1 Göbel, 2 Charlier, 3 Bo gaert, 4 Wambst. In de derde sprint was het weel' rustig. 1 Pijnenburg, 2 Dinale, 3 Wals, 4 Charlier. Vierde sprint: 1 Göbel, 2 Wals, 3 Charlier, 4 Rausch. Vijfde sprint: 1 Dinale, 2 Wals, 3 Charlier, 4 Huertgen. Een kwartier was hiermede voor bij gegaan. Zesde sprint: 1 Pijnenburg, 2 Dinale, 3 Charlier. 4 Wals. Even was het rustig, de zevende sprint werd genomen. Van der Heyden trok, Piet van Kempen reed. Hetzelfde spelletje. Uitslag: Piet van Kempen, 2 Van der Heyden, 3 De neef, 4 Huertgen. Achtste sprint: 1 Göbel, 2 Dinale, 3 Jan van Kempen, 4 Rausch. Huertgenpröbeerde even er tusschen uit tegaan, doch Pijnen burg had hem spoedig weer te pakken. Negende sprint: 1 Charlier, 2 Piet van Kempen, 3 Rausch, 4 Braspenninx. Tiende sprint: 1 Deneef, 2 Pijnenburg, 3 Huertgen, 4 Schorn. 11e sprint: 1 Pijnenburg, 2 Schorn, 3 De- enef, 4 Huertgen. Toen de twaalfde sprint werd verreden moest er nog een half uur gereden worden. 12e twaalf: 1 Wals, 2 Charlier, 3 Jan van Kempen, 4 Van der Heyden. 13e sprint: 1 Pijnenburg, 2 Schorn, 3 Bras penninx, 4 Deneef. 14e sprint: 1 Schorn, 2 Piet van Kempen, 3 Bogaert, 4 Huertgen. 15e sprint: 1 Wals, 2 Jan van Kempen, 3 Charlier, 4 Broccai'do. Het tempo verslapte wee'r bij de 16e sprint. Geen der renners wenschte den kop te nemen. Bij het ingaan van de voorlaatste ronde van de 16e sprint nam Schorn den kop, doch Deneef won. 16e sprint: 1 Deneef 2 Schorn, 3 Braspen ninx, 4 Huertgen. Nog twintig minuten wa ren te rijden.'De 17e sprint was aan de beurt. Nog steeds lagen Piet van Kempen en Pijnenburg met een ronde voorsprong aan den kop. 17e sprint: 1 Rausch, 2 Charlier, 3 Pijnen burg, 4 Göbel. De kransen nog een kwartier was er te rijden werden binnengedragen. Voor wie? 18e sprint: 1 Piet van Kempen, 2 Huert gen, 3 Braspenninx, 4 Dinale. 19e sprint: 1 Wals, 2 Charlier, 3 Broccardo, 4 van der Heyden. Uitlooppogingen werd voorloopig nog niet gedaan. Gaven de Duitschers het op? Daar ging Huertgen er tusschen uit en Piet van kempen haalde in. Rausch nam het over, „den Pijn" er achteraan. Spanning- tot het uiterste! Weer lukte de poging van de Duit schers. niet» 20e sprint: 1 Dinale, 2 Piet van Kempen, 3 Huertgen, 4 Wambst. Nog negen minuten. 21ste sprint: l. Pijnenburg, 2 Schorn, 3 Charlier, 4 I-Iuertgen. Het tempo verslapte totaal in de laatste minuten. In de 22ste sprint trok Dinale weer met Piet van Kem pen er achter aan. 22ste sprint: 1 Wambst, 2 Dinale 3 Piet van Kempen, 4 Rausch. Nog vier minuten. Van Kempen-Pijnenburg- gingen uit de baan, pech. Doch zij waren er spoedig weer in. 23ste sprint: l Deneef, 2 Huertgen, 3 Broc cardo, 4 Schorn. De laatste minuten. Gejaag. Geen 'resul taat. Nog zestig seconden. De Belgen weg, de Duitschers weg. Pijnenburg er achter aan. Laatste ronde: Huertgen snelde langs de piste. Het schot: het was afgeloopen. De 145 uur waren gereden. Van Kempen-Pijnenburg hebben tien strijd gewo,nnen! DE EINDUITSLAG. De einduitslag luidt als volgt: 1 Piet van Kempen-Jan Pijnenburg 685 punten. Op één ronde: 2 Rausch-ITuertgen 251 punten Op twee' ronden: 3 Charlier-Deneef 348' punten. Op drie ronden: 4 Braspenninx-Wals 238 punten. 5. Wambst-Broccardo 80 punten. Op zes ronden: 6 Jan van Kempen-Bogaert 342 punten. 7 Dinale-van der Heijden 233 punten. 8. Göbel-Schorn 190 punten. De huldiging-. De schijnwerpers gingen op. Pijnenburg en P. van Kempen werden geroepen om gehul digd te worden. Jhr. van der Bergh van Heemstede, voorzitter van de N.W.U., sprak hen toe en hing hen kransen om. Toege juicht door de duizenden maakten Piet van Kempen en Pijnenburg hun laatste ronde. Rausch-Huertgen kwamen aan de beurt, de fighters uit deze Zesdaagsche. Aan de huldigingen kwam bijna geen ein de ieder koppel kreeg zijn beurt en het was half twaalf in den avond, toen het laatste eererondje werd gereden. Daarmede werd de ee'rste Zesdaagsche in Nederland geëindigd. Het luisteren naar een zesdaagsche Laat ik vooropstellen, dat ik een leek ben op het gebied van de wielersport. Nog nooit zag ik één wedstrijd, welke dan ook, die uit gevochten werd op fietsen, tenzij dan frag mentarisch op de film. Maar ik den eersten den besten keer als ik er de kans voor krijg, naar een wielerwedstrijd toe en zeker naar een zesdaagsche. Vast! Hollander van de AVRO heeft me er voor gewonnen. Of was het niet alleen Hollander? Was het soms ook, misschien voor bet grootste deel, de spanning, de opwindende spanning', die de mensch zoo graag heeft? Die lieden wien het volkomen ontbreekt aan eenige kennis van het voetbalspel, daarvoor enthousiast maakt? Die velen onzer doet smullen aan de ordinairste sensatieromans en -films, als die sensatie ons maar niet te onaannemelijk wordt voorgezet. Het was die spanning, die wij ondergingen door de voortreffelijk radio-reportage, en die ik de eerstvolgende maal door eigen oogen wil beleven. Toch begon ik sceptisch. Om 10 uur schaar de ik me bij het gezelschap dat zich bij de radio had verzameld, met het idee, eens even te komen luisteren. Jawel! Ik zat er om 11 uur nog. En om half 12 nóg. En het speet me danig, dat de zesdaagsche toen voorbij was. „Rausch-Huertgen en Pijnenburg-van Kempen staan gelijk"', begon de luidspreker. „Dat kan spannend worden", merkte ik wat droog op. „Da's verloren", meende een kenner. „De Pijn stond vanmorgen 3 ronden voor en van middag liepen de Duitschers die beide ron den in. Nee, als van Kempen steeds door nummer twee gestaan had, zooals altijd, dan had ik 'm een kans gegeven. Want hij haalt tegen het eind altijd op. Maar nou hij vrij wel van het begin af den kop gehad heeft, nou is 't mis". Spijtige stilte in de kamer. De meening van een deskundige heeft invloed! Hollan der zei iets over klassementen en noemde telkens de namen van Piet en Jan. „Ze winnen immers", waagde ik in een op wekkende poging. „Ja punten. Maar die hebben ze genoeg", antwoordde de kenner. „Meer dan genoeg. Ronden niet. Ronden halen ze ook niet meer, want die Duitschers houden het wiel voort durend". Ik begon een beetje het land te la-ij gen aan de zwarte duivels, zooals de luidspreker de Duitschers noemde, die de wielen van onze' jongens vasthielden. „Luister maar. Als van Kempen uitloopt-, zit Rausch er als een schaduw achter aan". Totdat Pijneburg (of van Kempen, dat weet ik niet) de kans schoon zag en vooruit raasde voordat de anderen er op verdacht waren. Toen de Duitschers het in de gaten kregen, was 't al te laat, zei Hollander. „Een halve ronde voor, twee derde!" „Drie kwart nu! Hij heeft 'm!"' „Dat kan onze zesdagenkoning alleen, zóó spurten", zei ik bewonderend. „Maar zou hij houden?" Hij moét het zoo houden, dacht ik. Vooruit, hoe vol. Hou die ronde! Ik stak 'n sigaret op en bespeurde dat m'n hand niet zoo vast was als anders en lichtelijk trilde. Had ik het al te pakken? „Als ze Huertgen maar in de gaten heb ben. Die kerel sprint zoo geweldig", zuchtte ik. „Nog een half uur?" Uit den luidspreker lew amen de namen van Schorn, Piet, Bras, Deneef, Pijnenburg in bonte rij tot ons. Eenige' malen achtereen haalde ik m'n hor loge te voorschijn. Langzaam verstreek de tijd. Af en toe klonk een bel. Af en toe een stem, die den nog' resteerenden tijd aangaf. „Daar gaat een zwarte duivel er vandoor! Waar is van Kempen?" klonk angstig de stem. „Ah! Daar komt ie, 20 Meter er ach ter. Plij kromt z'n rug, bui'gt het hoofd. Als een pijl uit den boog er achter aan. Hij haalt het hij haalt het! Hij heeft ;m!" Godank, dacht ik opgelucht, nam nog een sigaret. Dat laatste kwartier kostte me ne gen sigaretten. Zenuwen! En spanning! In het luisteren naar een zesdaagsche zit een eigen bekoring. Nogmaals een uitlooppoging. Wèèr slaan de Hollanders haar af. Nog vier minuten. Mijn horloge ligt voor me op tafel. Nog drie. Even later drie schoten, die het einde aan kondigen. De Pijn en Piet hebben gewonnen! Ik ben blijven luisteren, zóó enthousiast was ik. En ik vond het in die stemming' hee- lemaal niet pedant van Uijnenburg dat ie voor de microfoon zei: „We hebben weer getoond, dat we het sterkste koppel zijn. "EG TWEEDE KAMER. Ontwerp z. h. s. aangenomen. Slechts twee sprekers. Mi nister Verschuur in philosophische rust. Tegenover aan stormende steunaanvragen. De wet-Terpstra in behandeling. Gegroepeerde wenschen tot bezuiniging.Andere scholen organisatie of andere leerlingenschaal? Voor en tegen na tionale ontwapening. 24 November, j De voorspelling van den 'heer Drop giste ren is niet uitgekomen er bleken vandaag maar twee woordvoerders over het ontwerp tot steunverlening' door crediet aan de ha- ringdrijfnetvissOhetrij. De heer Drop zelf en de heer Schouten. De oppositie bleek niet fel. Stemming' werd niet gevraagd het ontwerp is zonder hoof delijke stemming aangenomen zelfs. Het ontwerp nam natuurlijk oorsprong in de crisis. De heer Drop wilde don minister er op doen letten, dat ook vóór de crisis haar druk loodzwaar legde op het econo misch leven in de haring,vlsscherijafze't- moeflijfcheden zich in dat bedrijf voordeden. Waarom zoo vroeg hij was er dan zoo veel spoed noodig te betrachten, waarom dan nu in eens het ingrijpen? Minister Vei-schuur heeft dit duidelijk ge maakt. Verklaard, waarom hij met een spoed ont werp kwam, na lange besprekingen met de reeders. De bewindsman ontkende niet, dat er aan de moeilijkheden in de haringvdiseherij fac toren van algemeenen aard, medewerkten, dat daarin constructiefouten voorkwamen, welke op zich zelf het acute regeer in gsm grij pen niet zouden wettigen. Wanneer de mi nister dan ook met de reeders overlegde, dan heeft hij hun steeds weer voorgehouden niet te i-ekenen op een terugkeer van den ouden afzet naar Duitschland. Hij heeft ge dreven en bij de betrokken reeders daar voor een geopend oor gevonden naar be perking van de vangsten. Ook heeft de minister geweigerd aan de reederijen directen steun te schenken. Hulp in de eerste moeilijkheden kon immers door steun en door crediet worden gegeven. De reeders vroegen steun. Dat heeft de minister geweigerd, allereerst omdat de gelden voor de steun 'komen moeten uit de zakken der belastingbetalers, die hun cijns toch al niet, dan met groote moeite opbrengen, daarna wijl met steun de kansen groot zijn, dat de geldende toestand bevriezen zal, dat het foutieve wordt geconsolideerd. Natuurlijk, zeide ae minister is men bij mij gekomen met st or machtigen aandrang om steun, maar ik heb zoo langzamerhand ge leerd, daartegen over een philosophisiclhe rust te bewaren. Bovendien bracht de haringvloot een niet al te slechten zomer door. In het najaar echter kwam er een acute reden voor ingrijpen. Die een credietregeling noodzakelijk maakte. Het was n.l- niet ge- wenseht door het brengen van groote hoe veelheden op de markt den prijs nadeelig te beïnvloeden. Waarvan alleen Duitschland hetwelk voor de voorziening zijner behoef ten, bij ons ter markt moet komen, had ge profiteerd. Zonder eenige reden. En dan alleen omdat de reeders zelf niet meer in staat waren, gelijk a-niders, de haring op te slaan. Het werd toen een landsbelang door crediet- verleening, imzankang van den prijs te voor komen. Aan de algemeene kanten va nde moei lijkheden in de haringvisscherij, blijft in- tussehen de regeering haar aandacht ge ven. De memorie van toelichting en meer nog het antwoord van den minister aan de Ka mer, was een stuk van grooten omvang. De heer Schouten heeft vandaag' daaruit de kern gehaald. De bedoeling van den maatregel is te voor komen, dat de overgroote hoeveelheden van de vangsten tegen eiken prijs moeten worden verkocht. De heer Schouten prees 't in den minister, dat hij door credietverleening een later verkoopen der vangsten wilde mogelijk maken. Waarvoor 't, ook naar zijn gevoelen, hoog tijd werd. De voorraden, welke men nu wil opslaan worden aan de Reedersvereeniging overge dragen. Een bedrag van 85 pet. der factuur- waarde wordt den reeders als crediet uitge keerd. Op liet onderpand echter, waarop de reeder geen eigendomsrechten meer mag doen gelden. Het is overgedragen: de reeders vereeniging is de bezitster van de haring voor het ontvangen crediet teekenen de ree ders een promesse aan de reedersvereeniging, welke later aan den Staat wordt geëndos seerd. E.v. verlies op de haring wordt dus door de reeders zelf gedragen. De heer Schouten nu vroeg of er niet een andere regeling, behalve die door middel van een promesse, is te vinden, een regeling waar door ook komt vast te staan, dat liet verlies op de haring door de reeders zelf wordt ge dragen. Er zijn mensohen onder, die een af schrik hebben voor promessen, waarmede ze immers niet allen dag omgaan. De minister zal op dit punt zien, wat er te doen staat, wat gedaan kan worden. Ten slotte hinderde 't den heer Schouten, dat een groot gedeelte van het reeder ijibedrij f niet meedeed met de regeling. Hoofdzakelijk toch werkte het onderhavige voorstel voor Scheveningen en Katwijk. De andere reede rijen dus genieten van het uit de markt ne men van belangrijke hoeveelheden haring, zonder de verplichtingen zich te zien opgelegd van de credietregeling. De heer Schouten zeide, dat het goed is, wanneer het geheele bedrijf, langs heel de kust, in de zorgen mededeelde. Allen moeten meedragen en deelnemen in liet risico. De minister gevoelt dat ook en zal zich op deze dingen bezinnen. Zooals men weet, is de wijziging van de L. O. wet, door minister Terpstra ondernomen voor de begrootingsdiscussies door de Kamer niet meer behandeld. Er zaten in die wijziging echter ook veel bezuinigingen, welke de re geering gaarne nog in Januari in werking wil doen treden. Deswege is minister Terpstra met een noodwetje gekomen. Vandaag is de Kamer de discussie in alge meene beschouwingen aangevangen. Hoofd zaak van het noodwetje en dus ook van de algemeene beschouwingen waren de wijzigingen in de leerlingenschaal In twee rijtjes cijfers, wijl die het sterkst spreken, doen we deze wijzigingen gevoelen. Deze cijfers geven de aantallen leerlingen met de daarvoor toegestane onderwijzers weer. Op het oogenblik zijn deze cijfers de vol gende: Leerlingen 132 (1 onderwijzer), 33—72 (2). 73—116 (3), 117—160 (4), 161—210 (5) 211—260 (6>, 261—314 (7), 315—369 (8), 370—424 (9), 425—479 (10). Minister Terpstra stelt de volgende cijfers )zoor: Leerlingen 13:4 (1 onderwijzer)^ 35— 75 (2), 76—130 (3), 131—185 (4), 186—235 (5), 236—285 (6), 286—335 (7), 336—385 <3), 386—435 <9), 436—485 (10). Bij de sprekers waren enkele groepeeringen te onderscheiden. Eerst was er de groep der leden, die van geen enkele besparing op onderwijs wilden weten. De heeren van Zadelhof en ter Laan opponeerden scherp tegen het voorstel. Dan was er Mej. Westerman, die wel bezui nigen wilde, maar door andere schoolorgani satie. Daartegen hebben de heeren Zijlstra en Suring opgemerkt, dat de Kamer staat voor een slechten toestand der rijksmiddelen, waarop alleen door besparing op de salaris sen te bezuinigen is, en dit door vermeerde ring van het aantal leerlingen per klasse, Er was voorts een groep, die met den mi nister bezuinigen wilde door ingrijpen op de leerlingenschaal. In deze groep weer twee richtingen De eene werd vertegenwoordigd door den heer van Wijnbergen, maar het bleek uit de rede van den heer Suring, dat hij maar wei nig medestanders heeft in zijn eigen fractie. De heer van Wijnbergen toch pleitte voor een uniforme leerlingenschaal. De andere richting bij deze laatste groep deed zich hooren in de heeren Zijlstra en Suring. Beiden betoogden, dat niet beslissend zijn mocht de aantallen leerlingen, welke bij een leerlingenschaal gemoeid zijn, maar het aantal klassen. Ten slotte was er de heer Keestra een nieuw lid die het onderwijs volledig rijks zaak wil maken. Maar ook daartegen oppo neerde zijn partijgenoot Suring. Morgen wordt de discussie voortgezet. AVONDVERGADERING. DEFENSIE. In de avondvergadering is opnieuw „De fensie" onder de hamer gekomen. Het is thans al na middernacht en nog is het einde van de sprekerslijst lang niet in zicht. De heer K. ter Laan wilde besnoeien op het aantal officierspaarden. Overigens, dat er bespaard wordt op het beroepskader ont moet bij hem geenerlei bezwaar. De heer Schaepman verdedigde het leger. Hij geloofde echter niet, dat het militair wenschelijke in overeenstemming is met het economisch mogelijke. Hij zag de mogelijk heid om op de zeemacht te besparen, door het opleidingsinstituut naar Indië over te brengen. En wat het leger betreft, de heer Schaepman zal met minister Deckers mede gaan, wanneer deze bespaart op de leger- organisatie. Hij gelooft echter, dat er nog veel meer te bezuinigen is door meer concen tratie in de vredesopleiding, door meer op leiding in de kampen. Veel goeds zag de heer Schaepman in het rapport-Wel ter. De heer Drop stelde vragen over het onder gaan van de Krakatau en wilde den eersten termijn van de O XVI niet toestaan. De heer Faber vroeg meer ontzien van de menschen, die gemoedsbezwaren hebben tegen het leger. Hij zag voorts bij de recht- sche groepen in geen enkel opzicht zedelijke verontrusting over de vragen van oorlog en vrede en verontwaardigd verzette hij zich tegen hen, die den oorlog zien als een onont- koomb are n atuur versehij ning. Te middernacht stonden nog op het spre kerslijstje de heeren Mareliant, Zandt, Wijn koop, Peereboom en Amelink. INTIMUS. VOETBAL. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. De entmos tangen van j.l. Zaterdag "neb ben jgeen verrassingen opgeleverd. V.V.IJ. wist den uitwedstrijd tegen Z.S.V. met 31 te winnen. De Halfweggers zijn dit seizoen lang niet zoo goed op dreef als het vorige. Tramvogels leed haar vijfde nederlaag tegen Kennemerland (25), 'terwij'1 LT.F.C. tegen de verwachting In slechts met& 42 van Tweede Jeugd kon winnen. De kampioe nen winnen doorgaans met cijfers, d'i'e op grooter overwicht duiden. In de tweede afdeeling spant toet gewel dig. Hier zijn vier k amp io ens c an d id a t endie elkaar niets in kracht ontloopen, n.l. Frigo, Kennemerland 2, V.V.IJ. 2 en IJ,F.C._ 2. Het onderlinge verschil bedraagt slechts één punt zoodat nog bij geen benadering kan worden gezegd wie de beste kansen heeft. Het is jammer, dat er in deze afdeeling een vrij groote achterstand is. die slechts ingehaald kan worden als 'de weersomstandigheden geen spaak in het wiel steken. Tramivogels 2 en Frigo hebben bijv. pas drie wedstrijden ge speeld, terwijl er in de eerste afdeelmig. ploe gen zijn, die reeidis zeven ontmoetingen achter den rug hebben. In afd. C heeft V.V.IJ. 3 door een over winning op V.V.R.A. de leiding genomen, op den vost gevolgd door IJ.F.C. 3. Voor .morgen ziet het programma er als volgt uit: Afd. A. V. V. IJ.—Ulysses KennemerlandIJ.F.C. Tweede JeugdZ. S. V. V. E. W.Tramvogels Afd. B. FrigoUlysses 2 Tramvogels 2Kennemerland 2 Ulysses 3—Telefonia Afd. C. Kennemerland 3V. E. W. 2 Z. S. V. 2Kenneimêriand 4 Aan den Vergierdeweg wordt de belangrijke ontmoeting Kennemerland'IJ.F.C. gespeeld. Alleen wanneer Kennemerland dezen wed strijd wint, behoudt zij haar kans op het kampioenschap. De oranjehemden zijn den laatsten tijd zoo op schot, dat het ons niets zou verwonderen als de IJmuidenaren mor gen hun eerste verliespunten te boeken kre gen. Ulysses, da't tot nog toe al haar uitwed strijden won, moet in Santpoort bij het sterke V.VJJ. op bezoek. We vermoeden, dat de Haarlemmers er thans niet zonder kleer scheuren afkomen. Tweede Jeugd kan haar positie op de rang lijst aanmerkelijk verbeteren door Z.S.V. te kloppen. Het vorige seizoen wist Z.S.V. beide malen te winnen d'och thans achten wij Tweede Jeugd sterker. Op het V.E.W.-terrein zullen V.E.W. en Tramvogels uitmaken wie voorloopig de on dersts plaats zal bezetten. Wij vermoeden, dat de bezoekers een kleine .overwinning zullen behalen,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 7