Liefde de Sterkste Spaansche schat. 1JMUIDER COURANT GEMENGDE BERICHTEN UIT BINNEN- EN BUITENLAND. BEGRAFENIS VAN AGENT MAJOOR HAGOORT. ROTTERDAMS POLITIECORPS ROUWT. Woensdag is te Rotterdam onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den majoor van politie B. Hagoort-, die als slachtoffer is ge vallen van de ontploffing aan den Schie- damschen Singel. Overal langs den weg welken de stoet nam. stonden duizenden menschen geschaard. De gewonde majoor Boelhouwer, die nog in het ziekenhuis wordt verpleegd, sloeg uit een serre het voorbijtrekken van den rouwstoet gade. In den stoet liepen de muziekvereni ging „Hermandad", de zangvereniging „Her mandad" en de vertegenwoordigers van de politie-organisaties. De lijkwagen, waaraan eenige kansen wa ren gehecht werd gevolgd door een specialen wagen met- bloemen en kransen. In den stoet werden de omfloerste vaandels der verschil lende organisaties meegedragen. Bijna het voltallige personeel van het bu reau Groote Pauwensteeg, stond ter zijde van het Bureau opgesteld en bracht een groet aan den overleden majoor, waarna het zich achter den lijkwegen aansloot. Ook de ver tegenwoordigers van de verschillende poli- tiebureaux en politiekosten, alsmede die van verschillende afdeelingen van het corps, slo ten zich hier bij den stoet aan. Ongeveer de helft van het geheele corps volgde de lijk baar, die omgeven wercl door zes Majoors, die als slippendragers fungeerden .Een groote krans van het bureau Groote Pauwensteeg werd door agenten gedragen. Ook was er een krans van des firma Roneo in wier pand de ontploffing is geschied en van het per soneel en de hoofden van de slangenwagens die bij het uitbreken van den brand aanwe zig waren. Op weg naar de begraafplaats heeft men nog halt gehouden bij twee politiebureaux. waar de overledene vroeger dienst heeft gedaan. Ook hier werden kransen aange hecht en traden deputaties in den stoet. Ook op en bij de begraafplaats hadden zich duizenden verzameld. ïn de kapel waren aanwezig de Hoofd commissaris met de commissarissen en tal van hoofdinspecteurs en inspecteurs. De burgemeester die den dag te voren een condoleancebezoek aan de weduwe had ge bracht, was door ambtsbezigheden verhin derd, tegenwoordig te zijn. Nadat de baar onder orgelspel was binnen gedragen en de politiezangvereeniging .Her mandad" zich had doen hooren. hebben achtereenvolgens het woord gevoerd de Hoofd commissaris de heer Sirks, de voorzitter van de afdeeling Rotterdam van den Algemee- nen Bond van Politiepersoneel, de heer Pon sen en majoor J. Boom namens het perso neel van de Groote Pauwensteeg. Zij allen prezen den overledene als een plichtsgetrouw en vaardig politieman en een prettigen colle ga. De majoors-slippendragers hebben de baar daarna grafwaarts gedragen. Onder treurmuziek van de muziekvereenigimg „Hermandad" zakte de kist in de groeve, waarna de omfloerste vaandels een laatsten groet brachten. Een familielid dankte voor de eer, den overledene bewezen. ZAKENREIS PER VLIEGTUIG. HET ECHTPAAR VAN DER LEEUW VERTROKKEN ROTTERDAM, 24 November (V. D.) Hedenmorgen om 7.26 uur is de heer M. A. O. van der Leeuw, firmant van de firma Van Nelle te Rotterdam, met zijn echtgenoot met een eigen vliegtuig van Waalhaven vertrok ken voor zijn vlfegtocht naar Mombasa (Oost kust van Afrika). De heer Van der Leeuw maakt deze reis gedeeltelijk als zakenreis, gedeeltelijk als ple ziertocht. Te Mombasa heeft de firma Van Nelle een kantoor, dat hij zal bezoeken. De eerste élape gaat van Rotterdam naar Lyon, mogelijk wordt dan nog doorgevlogen naar Marseille. De tocht gaat langs Marseille. Rome. Tunis, Cairo Khantoem en Nairobi naar Mombasa. Het toestel fs een Puss Moth vliegtuig. Er wordt verwacht dat de heer Van der Leeuw op 18 December Mombasa zal bereiken Het ligt in zijn bedoeling, op 29 December langs dezelfde route terug te vliegen. FEUILLETON. Naar heit, Engelsch van Mrs. PATRICK MACGILL. (Nadruk Verboden). 22) Maar in zijn hart wist (hij well, dat zelfs zijn meest rijke gift niet in staat was .haar polsen ook maar eien wdmilg sneller te doen kloppen en hij wist ook. dat haar bieeke wangen en doffe overschaduwde oogen niet te wijten waren aan gebrek aan voedsel of Msscbe lucht want Hetty at met. den eet lust van een gezond jong meisje en haar meesten tijd bracht zij met haar zusje in den tuin door maar aan een nameloos ver langen naar Jack Perivale, wiens geschiede nis nu tot alle couranten was doorgedron gen. Max Reiss was van plan geleidelijk al zijn zaken in Engeland af te wikkelen. m?t Hetty te trouwen en dan naar.Amerika te gaan cm daar opnieuw zijn praktijken te beginnen in New York. Chicago of een der andere groote dichtbevolkte steden. Londen was een terrein wat voor hem wel bijna afgegraasd was. Er was neit de minste kans op. da: de autoriteiten zijn vrouw zouden identi.fi- ceeren als Hetty Loring, het meisje dat ont snap; was gedurende haar transport naa: het verbeterhuis. In haar rijke en modieuze kleeding zou zij er heel anders uitzien en in ieder geval kon haar vergrijp geen mis daad genoemd worden. Met'hongerige blikken keek hij naar het bieeke gezichtje, dat er zoo aandoenlijk uit zag in den gouden ochtendzonneschijn. VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 RATIFICATIE VAN „OUCHY". WETSONTWERP THANS INGEDIEND. Ingediend is thans een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 13 Juli 1932 te Genè- ve gesloten internationale verdrag tot ver mindering van handelsbelemmeringen (het verdrag van Ouchy). Het verdrag gaat volgens de Memorie van Toelichting uit van de gedachte, dat terug gekeerd moet worden tot vrijeren handel in dezen zin, dat een limiet gesteld wordt tot welke de tarieven moeten worden verlaagd, zoodat zij niet meer als al te hinderlijke be scherming kunnen worden aangemerkt. De opbouw van het verdrag werd intus- schen in niet mindere mate beheerscht doör de gedachte dat de meestbegunstiging moet j blijven de grondslag van de economische be trekkingen tusschen de volken. Slechts kan verlangd worden dat a. aan ons uit hoofde van onze vrijgevige politiek méér gegeven wordt dan meestbegunstiging; b. wij hiervoor onzerzijds meer mogen geven dan meestbe gunstiging, met dien verstande dus, dat dat meerdere niet door meestbegunstiging ook op anderen overgaat. De vraag, of het wenschelijk en mogelijk is het verdrag ook voor de Nederlandsche over- zeesche gewesten te aanvaarden is thans nog in beschouwing. BINNENSCHIPPERS WORDEN GEHOLPEN. EVENREDIGE VERDEELING VAN VRACHTEN. WETSONTWERP INGEDIEND. Ingediend is thans het aangekondigde wetsontwerp, houdende tijdelijke maatrege len ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart. Een gezondmaking van het bedrijf schijnt voorshands niet mogelijk; men zal zich er toe moeten bepalen een middel toe te passen, dat het zieke organisme nog eenige levens kracht doet behouden. Daartoe schijnt in de eerste plaats noodig een eeningszins even redige verdeeling van het vervoer per bin nenvaartuig over de aanwezige vervoereen- heden. De minister wenscht daarbij geenszins uit het oog te vei-liezen. dat hier, zooals in elk ander bedrijf bij den ongebreidelden concur rentiestrijd alleszins lofwaardige eigenschap pen. zooals vakbekwaamheid, betrouwbaar heid, ijver en doorzettingsvermogen, den doorslag kunnen geven. Met hetgeen de on dernemer zich op deze wijze heeft verworven, zal dan ook zooveel mogelijk rekening moe ten worden gehouden. In de tweede plaats schijnt het door deze vrachtverdeeling, welke aan de concurrentie althans hare grootste scherpte ontneemt, mo gelijk de vrachtprijzen, welke thans gedaald zijn tot een voor het bedrijf doodelijk niveau, op een zoodanig peil te brengen, dat de aan het vervoer deelnemende schipper tijdens dat vervoer van een bestaansminimum ver zekerd is. Bij de voorgestelde regeling wordt uitge gaan van de gedachte dat de practische uit voering zooveel mogelijk aan belanghebben den moet-worden overgelaten en met inacht neming van de bijzondere plaatselijke om standigheden dient te geschieden. Daarom wordt voorgesteld bij Koninklijk besluit de Kamers van Koophandel te belasten met de instelling van Bevrachtingscommissies voor de binnenvaart en de aanwijzing van het res sort dier commissies. Het is de bedoeling, dat in het ressort van een Bevrachtingscommissie in beginsel de bevrachting van binnenvaartuigen niet an ders dan door bemiddeling van de bevoegde Commissie of namens haar door de door haar aangewezen organen (bijkantoren, respectie velijk correspondentschappen) geschiedt. De commissie keurt de vervoercondities en wijst het voor belading in aanmerking komend vaartuig aan. De voorgestelde regeling zal uiteraard niet betrekking hebben op de internationale Rijn vaart. De beoogde vrachtverdeeling wordt niet nagestreefd voor zooveel de beurtvaart be treft. Het. moet derhalve mogelijk zijn voor deze vaart ontheffing te verkrijgen van het laad- en vervoerverbod. Een algemeene ont heffing voor de beurtvaart, zou het gevaar van ontduiking kunnen medebrengen. Aan de bevrachtingscommissie zal een ta melijk groote vrijheid moeten worden ge laten. Een „Raad van Beroep in bevrach tingszaken" zal hebben te beslissen in ge schillen betreffende beurtvaart en taakvaart, vaste relaties, schepen, in eigen bedrijf va rende met eigen goederen, en eigen-handel- schippers. ..Wij zullen niet te lang me ar wachten, Hetty. Vanochtend ga ik naar de stad om een speciale vergunning te koopen en dan zullen v/ij a.s. Woensdag trouwen in Babbacombe. het kleine dorpje aan den voet van dsn heuvel, „Ja", was alles wat Hetty kon antwoor den, maar 'haar hart stierf in haar binnen ste. Voor een oogenblik vergat zij alles be halve haar jammerlijke liefdesgeschiedenis, haar liefdesdroom te begraven zij kleinen Chick de kans gaf op een gelukkig en gezond leven. Max Reiss had zijn woortf gehouden; die groote Renan was uit Zwitserland geroe pen om liet kind te onderzoeken en koesterde alle hoop op een volkomen en duurzame genezing, als hij den jongen omder zijn per soonlijke controle had. Dus had hij kleinen Chick meegenomen naar zijn herstellings oord in de bergen en Hetty had oen iinnig dankgebed gepreveld toen zij zag, hoe de groote. vriendelijke chirurg de zorg voor het kleine jongetje op zich nam. Zij dacht nu aan Cihick en aan haar vader en aan wat het Max Reiss 'had gelkost haar aan de wet te doen ontsnappen; hoe hij zich zelf schuldig had gemaakt, alleen terwille van haar en van zijn groote liefde. Er klonk dan ook dankbaarheid in haai stem,., toen zij zelde: „Vergeef mij, ails 't je blieft. Max! Het v/as de eerste maal. dat zij hem bij zijn voornaam noemde. „Denk niet dat ik koud en ongevoelig ben voor alles wat je gedaan hebt. Misschien zal ik mettertijd leeren je lief te hebben, als je in het begin maar geduld met mij wilt hebben en in ieder geval zal ik als we getrouwd zijn mijn bes doen. een goede vrouw voor je te zijn". Zij sprak deze woorden op een aandoen lijk, lieve manier. Max Reiss staarde onafgebroken naar het witte gezichtje met zijn kinderlijken on schuld en ernstige aantrek kei jfcheid en hij overdacht of hij nog veel langer moest wach ten, alvorens hij haar kon gebruiken voor (Er loordt geivaarschuwd, dat de Sjjaansche schatgraverweder op het oorlogspad is in ons land.) Ergens in een Spaanschen kerker Zucht een Spaansche edelman, Daar hij, door de sterke tralies, Niet zijn schat bereiken kan. Die ligt min of meer begravf.n. Ergens op een Spaansch station. En hij vraagt zijn vriend in Holland Of die hem niet helpen kon. Waarom juist zijn vriend in Holland? Ach dat is niet wonderbaar. Wij zijn vrienden sinds den vrede Na den krijg van tachtig jaar. Zijn verzoek is zeer bescheiden, Hij vraagt maar een klein bedrag. Dat hij weer zijn schat bevrijden En de zijne noemen mag. Daarvoor biedt hij u de helft aan Van een paar millioen of zoo, Zelfs berekend in pesetas Nog een niet gering cadeau. 't Is een edelmoedig aanbod, Maar de zwakte er van blijft. Dat hij op dezelfde wijze Wel aan duizend vrienden schrijft. Sinds de alleroudste tijden, Heeft de allergrootste schat, Nooit zooveel als duizend helften En nooit meer dan twee gehad. 'k Zou u daarom willen raden: Als die Spaansche edelman, U soms ook aan boord mocht komen Met zijn schattigen roman; Blijf dan onbarmhartig nuchter, Hoe verleidelijk gij 't vindt, En bedenk, niet elke Spanjaard Is een lieve goede Sint. P. GASUS. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 24 November. Ondertrouwd 23 November: W. van Reijn en T. Gelsema; A. Groothelm en N. Jansen; F. R. Del Tin en M. R. Patrizio; J. Boon en H. G. van Gulik; J. A. Kleih en A. A. Hoogen- doorn; P. van Drïel en H. Zomer; M. Skoupi en M. Ubags: A. J. Smalen en F. Brand. Getrouwd 23 November: C. J. Koek en H. M. de Ligt; J. Wouda en B. Spoelhof; A. v. d. Aar en A. van Stijn; W. de Wit en A. C. Plum; J. J. A. v. d. Meij en M. F. v. d. Steen; B. J. Hamburg en A. M. Bafcenbrock; L. K. de Bondt en E. Warmerdam; J. van Bilder- beek en J. H. M. Kuijpers; C. Steenken en H. H. Ottolini; H. J. G. Majoor en G. Kroon van Diest; W. F. Hessen en C. Koper; H. C. van Damme en S. C. Meijers; C. Harskamp en H. Pre vost; P. W. Kuijpens cn M. T. Ziegcr. Bevallen 22 November: C. D. Kleervan Velden, d.; J. H. HuijboomHesselink, z.; H. F. Opdamde Boer, z.; A. M. C. Grannetia Kemp, d. en z.; 23 November; J. H. Vermeu lenStuut, z. Overleden 22 November: A. ten Hovev. d. Aart, 75 j.. Jan Huijgenstraat; W. G. Leising v. d.Putten, 69 j., Klein Heiligland; H. LeeuwendalTijtgaat, 69 j., Paul Kruger- straat; 23 November; J, C. Weber, 60 j., Rijksstraatweg. Trotzki te Marseille. Trotzki is te Kopen doorreis icas hij omringd door rechercheurs, politiek bemoeit. datgene wat van het eerste oogenblik af zijn bedoeling met haar was.. Tot nog toe was hij bang geweest, maar nu Hetty's vader uit don weg was geruimd, was er geen reden tot verder uitstel, te meer daar hij dien morgen bericht had ontvangen, dat een zijner ondernemingen misschien wel de grootste misliep, omdat de vrouwen hand ontbrak. Max Reiss kuchte; zijn stem had een zwa- ren, bijna vader! jken toon, toen hij een der kleine handen in de zijne nam en antwoord de: ..Dat is goed, kindje! Als je maar bij me blijft, z,al ik je veilig door het leven helpen. En om nu eens te zien of je werkelijk ap precieert wat ik voor jou en je vader en je kleine broertje heb gedaan, vraag ik je om nog vanavond iets voor me te doen". Een plotselinge .huivering doorvoerde Hetty .,Wat moet ik dan doen?" vroeg zij zooals een klein king- gevraagd zou kunnen hebben. Max Reiss liet zijn vaderlijke allures vallen en werd vrooilijik; hij grinnikte alsof hij juist een goede mop had gehoord. „Zuilen de jongens je niet met huid en haar opeten, jouw kleine duif!" grinnikte hij vergenoegd. „De jongens? Ik begrijp u niet", stamelde Hetty, zich afvragend of hij soms dronken kon zijn, ai was hst ook nog vroeg in den morgen. „Doe maar geen moeite om iets te begrijpen kind. Trek dat mooie witte costuum aan en zet dien grooten zwarten hoed op. die ik je pas uit Parijs heb meegebracht en zorg dan dat je in een half uur klaar bent om met mij naar de stad te gaan en hij stond op en drukte een kus op Hetty's goudblond haa alvorens hij de kamer verliet. HOOFDSTUK 18. Is de vrijheid dien prijs waard? Hetty zat stijf rechtop in Max Reiss' prach- LETTEREN EN KUNST Het jubileum van Varia. Aan den vooravond van Varia's feest heeft collega Schuil aan de hand van de geschie denis van het thans dertig-jarig IJmuider tooneelgezeischap reeds zoo zeer den lof van deze vereeniging bezongen, dat de verwach tingen wel hoog gespannen moesten zijn. Of schoon nog vrijwel nieuweling in de dilet- tantenwereld, heb ik her jubileer end gezel schap toch eenige jaren geleden bij gelegen heid, dar- ik in een jury zat, een paar maal zien spelen en van de toen ten beste ge geven vertooning heb ook ik een aangename herinnering bewaard. De feestelijke voorstelling van Woesdagavond heeft de oude reputatie van Varia nogmaals bevestigd. Er is vlot en zorgvuldig gespeeld en zelfs den tegenslag, dat. een der hoofd spelers op "t laatste oogenblik door treurige familieomstandigheden verhinderd werd van de partij te zijn, heeft men kranig het hoofd geboden. Men trof het, dat men een oud stuk uit het archief had te voorschijn gehaald om dezen feestavond op te luisteren. Want nu kon men nog de beschikking krijgen over een ac teur die tien jaren geleden in „De weg naar de hel" de thans zoo te ongelegener tijd va cant geworden rol van Arthur had gespeeld. De heer Kok nam nu de rol van den heer Holtslag over en wie het niet wist, zou niet zeggen dat men hier met een plaatsvervan ger te doen had. Maar wij wisten het nu een maal, want de heer Peek, die als voorzitter den heer Holtslag verving had het ons mee- geedeeld in een openingsspeech je, waarin hij den eere-voorzitter mr. Rambonnet, burge meester van Velsen, de aanwezige weihouders met hun dames, de leden en kunstlievende leden en de afgevaardigden van bevriende vereenigingen welkom heette. „De weg naar de hel,", het oude succes blijspel van Kadelburg, is te bekend, dan dat men den inhoud hier nog eens in 't kort weergegeven zal willen hebben. Er zullen wei nig toeschouwers in de zaal zijn geweest, die al niet eens eerder om de kluchtige avontu ren van Hugo Bendler en zijn schoonpapa hebben gelachen. Maar men kan zulke kod digheden best voor de tweede of derde maal genieten, als ze zoo aardig gespeeld worden als gisteravond. De schoonpapa was ditmaal het middel punt van het feest. Zoodra hij opkwam, ging er in de zaal een hartelijk applaus op. Emil Dornwald trok er zich niets van aan. want hij wist, dat het op dat oogenblik nog niet voor hem bestemd kon zijn, want hij had nog niets gepresteerd. En de man, voor wien het wél bestemd was, begreep, dat hij voor deze spontane huldebetuiging niet terstond kon bedanken, omdat hij nu niet de heer D. J. Bais was, die tegelijk met Varia als acteur zijn dertigjarig jubileum vierde, maar Emil Dornwald, die waarlijk onder de gegeven om standigheden geen toejuiching verdiend had; vraag het maar aan Agatha, zijn vrouw! Uit dit wegblijven van de reactie op het applaus, uit dit negeeren van alle afleiding herkennen wij eerst recht den echten too- neelliefhebber, den toegewijden speler, die zichzelf als particulier persoon tijdelijk ge heel opoffert aan zijn rol. Deze heer Bais, het blijkt uit zoo'n schijnbare kleinigheid, moet wel een der steunpilaren van het gezelschap geweest zijn al deze dertig jaar lang. en de hartelijke woorden, hem namens het bestuur hagen aangekomen. Ook te Marseille op de die er voor waken, dat hij zich niet met tigen auto met doodsbleek gezicht onder dien groeten hoed met veeren. Wacht maar totdat wij in den trein zijn, dan zal ik je meer ervan vertellen", sprak haar verloofde, in antwoord op haar bedees de vraag, wat hij van baar verwachtte. De weg haar het station was aan beide zijden begrensd door wijde, groote heide velden en onder alle andere omstandigheden zou Hetty, die dol op de mooie natuur was. van een dergellijiken tocht genoten hebben. Maar vandaag voelde zij geen geluk in den gouden zonneschijn, geen schoonheid in de zee, geen bewustzijn, dat het leven miooi was iets om van te genieten en dankbaar voor te zijn. Hetty's blauwe oogen waren vertroebeld door verdriet; zij wrong haan' handen in de dure, nieuwe handschoenen en een torn in het witte glacé toonde aan welke heftige aandoeningen haar doortrilden. Waarom nam Max Reiss haar mee naar Londen en waarom moest zij zioh in feest gewaad steken? Het vxeeselijke gevoel bekroop haar en liet haar tot het einde der reis niet meer los, dat zij naar Londen gingien om daar te trouwen; dat. Max Reiss dit met opzet voor har had verzwegen om haar te beletten te protesteeren of een scène te maken Hetty was zich terdege bewust, dat zij haa: beïofte gegeven had in ruil voor haar vaders vrijheid en Chick's genezing en dat zij die niet meer kon terugnemen, zelfs al zou Jack plotseling terugkomen en haar vragen hem. :e vergeven en nog zijn vrouw te worden. Er kwam een waas voor haar oogen, toen zij aan den man dacht, die haar zoo trouw en eerlijk had geschenen. ..Hij was nie: sterk genoeg om dat all's :e trot-seeren; hij liet mij in den steek toer hij de gelegenheid had om zijn liefde te be wijzen. Ik zou h:m niet in den steek gelaten hebben". Haar hoofd gloeide hevig en haar har" was zwaar als lood, toen zij uit de auto stapte aan het eind van de voorstelling toegespro ken, en de keurcollectie bloemen, welke hij daarbij ontving, zijn ongetwijfeld verdiend geweest. Was alzoo de heer Bais door toevallig omstandigheden de eigenlijke hoofdpersoon, van den avond, om hem heen had zich een even voortreffelijk stel spelers geflankeerd Reeds noemden wij Agatha, belichaamd door mevrouw List-Daalder, ook een beproefde kracht. Pittig speelde de heer L. W. Boeree den schoonzoon. En in mevrouw Jeanne Boe- ree-Karreman haden wij een Lola op het too- neel met het noodige temperament voor een Spaansche schoone. De heer Adriaan de Back assisteerde haar op guitige wijze bij de zeer in den smaak vallende dansen. Op het tweede plan brachten mevrouw T Roza-Peek een zachtzinnige gade, de heer Jungbacker een strammen impressario, de heer Neven een ondanks zijn verbolgenheid vrij tammen graaf en de heeren P. Bals. s Slort. Jack Roza met de dames Krab en Ne- ven-Dollé een gevarieerd dienstpersoneel. H. G. CANNEGIETER Na afloop der voorstelling heeft de heer Boeree namens den werkenden kring van „Varia" den heer D. J. Bais („onze Dirk Jan") met enkele eenvoudige woorden gehul digd voor alles wat hij in dienst van „Varia" tijdens zijn dertigjarig lidmaatschap voor zijn vereeniging gedaan heeft. Van den da» der oprichting af was de heer Bais werkend lid en heeft als zoodanig geen enkele repe titie verzuimd. Als bewijs van waardeer in» overhandigde de heer Boeree hem naast een keurig bloemstuk een gouden horloge met inscriptie. Het bestuur van „Varia" had gemeend, ge zien de ongunstige tijdsomstandigheden,' be sturen van vereenigingen ter plaatse te moe ten verzoeken, zich van elke huldebetuiging op dezen avond te moeten onthouden. Een uitzondering op den gehandhaafden regel meende de Orkestvereeniging „Kunst kring" te moeten maken. Van de eerste voor stelling' van „Varia" af heeft zij de entre- acte muziek verzorgd en zoo noodig aan voor stellingen van het Varia-ca'baret meegewerkt. Bij monde van haar directeur, den heer Sam'. Vlessing, die het debuut van „Varia" no» meegemaakt heeft, heeft zij de vereeniging gecomplimenteerd; de gelukwensch ging ver gezeld van een bloemenhulde. W. DIEFSTAL BIJ Dr. Ir. PHILIPS OPGEHELDERD. GEHEELE BUIT TERUGGEVONDEN OOSTENRIJKER KWAM TERUG OM HEM TE HALEN. Woensdag' 16 dezer werden uit de voorloo- pige hechtenis in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ontslagen drie Oostenrijkers die sedert 8 Augustus j.l. in bewaring waren gehouden als verdacht van den diefstal van juweelen en goed ten nadeele van de familie dr. ir. Philips aan de Van Hogenhoucklaan in Den Haag op Zondagmiddag 24 Juli te voren gepleegd tot een totale waarde van ongeveer tweehonderd duizend gulden. Zij werden Donderdag 17 dezer als vreemdelin gen zonder middelen van bestaan over de Belgische grens gezet, doc.li een hunner werd Zaterdag 19 Nov. wederom door dc politie te 's-Gravenhage opgemerkt. Dinsdagavond werd hij overvallen, toen hij een bepaald pand verliet. Hij werd in liet bezit gevonden van alle juweelen en verdere sieraden, terwijl bü huiszoeking in het panel ook de gestolen 1000 gouden Engelsche pon den werden aangetroffen. Al het gestolene, dat na de inbraak diep' onder den vloer in het laatstbedoelde pand was begraven, had hij thans opgegraven met de bedoeling om het naar het buitenland te brengen. De thans in beslag genomen buit is geheel compleet. Het spreekt vanzelf dat de man opnieuiw in verzekerde bewaring is gesteld. Tevens is de uitlevering verzocht van een der andere reeds uitgeleide Oostenrijkers. Naar wij vernemen heeft de commissaris van politie Paré te s-Gravenhage. die met de justitie het verdere onderzoek in de zaak van de inbraak en juweelendiefstal bij Dr. Ir. Philips lieeft geleid, gistermiddag uit Wee- nen bericht ontvangen dat ook de tweede verdachte Oostenrijker aldaar is aangehou den. De man, die zooals men zich zal herinne ren als huisknecht bij de familie Philips in betrekking was, is te Wee'nen aan de Justitie overgeleverd. Hij zal zich daar voor het gerecht hebben te verantwoorden, want volgens de Oosten- rijksche wet kan hij voor het onderhavige geval niet worden uitgeleverd. en mee maar het loket ging, waar Max R:iss twee eerste klasse kaartjes kocht. Hij had haar gezegd, dat hij eerste 'klasse reisde om haast en gedrang bij de loketten te voor komen. Het is zeker, dat zooals Hetty daar stond in haar elegant costuum met den eoquetten hoed, nieim'and zou hebben kunnen denken, dat zij ook maar in de verste verte iets te maken had .met het kleine verschrikte meisje met het wollen miutsje en den langen man tel, die uit die handien der politie ontvlucht was. Het gevoel, dat Max Reiss haar mee naar Londen nam oan haar belofte te vervullen, bleef haar bij, totdat zij een igioed eind op weg waren en haar verloofde zijn arm omi haar miiicteM legde, haar naar zich toe trok en 'haar de aeidiem van hium reis uit legde. „Zie je Hetty, ilk ben in een heeleboel zaken geïnteresseerd en .een daarvan lts een club; het is een soort nachtclub, weet je en gewoonlijk wordt er kaart gespeeld'; weet je, het is er altijd een vrooiijlke groep van echte deftige heeren met een hoop gold", legde hij uit. ,.Ja. maar wat heb ik te maken anet een nachtclub?" vroeg Hetty, nieuwsgierig. „O. jij moet de boel een beetje opvrooliijken, het wiel van de roulette draaien, de dobbel- steenen schudden en de goede luim erin houden terwijl de dranken gepresenteerd wor den een gemakkelijk baantje en gezellig cok, liefje. E..eje hoeft pe vorlovimgs- ring niet te dragen; het maakt de jongens een beetje teruggetro.kk.en wanneer zij zien, dat er op een meisje al beslag is gelegd voor den grooten stap". Dit was üe wijze, waarop Max Reiss op het huwelijk zinspeelde en in zeker opzicht was Het'.y eigenlijk cpgeliucht, want zij voelde e: niets voor haar verhouding tot dezen man bekend te maken. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 8