Visscherij VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: 5714 TEN-GENERAAL Het wetsontwerp-Terpstra afgehandeld WEERBERICHT. Barometer Thermometer IJMU1DER COURANT ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 Schip Van Verm. aankomst Laatste berioht Antiochla Ned.-Indië 26 Nov. 23 Nov. van Fayal Agamemnon Levant 2 Dec. 23 Nov. te Hamburg Ausma Leningrad 22 Nov. 16 Nov. vertrokken. Ajax Levant 12 Dec. 22 Nov. van Bari Sulina 17 Nov. te Braila Amazone Midd. Zee 30 Nov. 23 Nov. van Gibraltar Amstelkerk Hamburg. 27 Nov. 26 Nov. vertrokken Bourgas 23 Nov. vertrokken Barneveld Chili 18 Nov. van Curacao Baldur San Nicolas 1 Dec. 20 No. van St. Vincent. Boskoop Chili 16 Nov. van Callao Boekei o Trangsund 29 Nov. 23 Nov. vertrokken Calypso Alexandrie 27 Nov. 25 Nov. te Rotterdam Ceres Piraeus 20 Dec. 21 Nov. te Cavalla. Clytoneus Ned.-Indië 8 Dec. 22 Nov. van Perim Coblenz Japan 7 Dec. 23 Nov. van Pt Said. Confidenza Constantza 16 Nov. te Novorossisk Costa Rica Hamburg 27 Nov. 26 Nov. vertrokken. Chr. Huygens Ned.-Indië 20 Dec. 23 Nov. van Batavia. David Livingstone West-Afrika 26 Nov. 22 Nov. van Bordeaux Euoatoria West-Indië 3 Dec. 15 Nov. van Havana Frigga Diamante 7 Dec. 16 Nov. van Bahia. Fulda Japan 5 Jan. 14 Nov. te Shanghai Finn Gefle heden 16 Nov. vertrokken Goslar Japan 24 Nov. van Pt. Said. Ganyniedes Bourgas in lading Haarlem Chill 22 Nov. te Antwerpen. Heemskerk Zuid-Afrika, v. Hoogo. 23 Nov. te Hamburg Hermes Bourgas 7 Dec. 25 Nov. te Tunis Helder Chili 19 Nov. van Valparaiso. Hakefjord Norresundet 26 Nov. 20 Nov. vertrokken. Hercules Valencia I Dec. 25 Nov. van Gibraltar Kim Constantza 26 Nov. in lading Klio Lissabon 21 Nov. van Setubal. Kai Wasklot 26 Nov. 20 Nov. vertrokken. Liri Buenos Aires 5 Dec. 21 Nov. te Las Palm as Leonidas II Buenos Aires in lading Lembit Leningrad 25 Nov. 22 Nov. van Elseneur Maria Stathaton Buenos Aires 5 Dec. 2 Nov. vertrokken Myrmidon Ned.-Indië 26 Nov. 21 Nov. van Gibraltar. M. van S. Aldegonde Ned.-Indië 29 Nov. 24 Nov. van Algiers Melampus Ned.-Indië 20 Dec. 25 Nov. van 3elawan Montferland Hamburg 27 Nov. 22 Nov. te Bremen. Marie Maersk Curacao 26 Nov. 12 Nov. vertrokken Naumburg Ned.-Indië 7 Dec. 24 Nov. van Malta. Neptunus Kleaborg 21 Nov. 15 Nov. vertrokken Odin Buenos Aires 6 Dec. 16 Nov. van Kaap Frio. Orinoco West-Indië 19 Dec. 26 Nov. van Pt. Limon Palatia West-Indië 9 Dec. 23 Nov. van La Guayra Prometheus Ned.-Indië 15 Dec. 15 Nov. van Padang Puszta Braila in lading Danzig 28 Nov. 24 Nov. te Stettin Poelau Laut Ned.-Indië 26 Dec. 26 Nov. van Batavia Recina Buenos Aires 8 Dec. 5 Nov. vertrokken Ruhr Ned.-Indië 30 Dec. 19 Nov. van Padang. Rotterdam Constantza 23 Nov. van Zea Stella. Midd, Zee - 4 Dec. 23 Nov. te Castellon Saaie - Japan 23 Nov. vaii'Perim Sirppiv Bolivar West-Indië 29 Nov. 24 Nov.-. van St. Michaels Stegg -. Constantza 29 Nov. 22 Nov. van; Tanger Scheer Ned.-Indië 13 Jan. 20 Nov. van Macassar. Sommerstad Constantza 22 Nov. van Stamboul Tajandoen Ned.-Indië 30 Nov. 24 juni' van Genua Trajanus West-Indië 28 Nov. 23 Nov. van Fayal Troutpool San Nicolas 8 Dec. 7 Nov. van Montevideo. Tabinta Ned.-Indië 15 Dec. 21 Nov. van Belawan. Tiberius West-Indië 10 Dec. 19 Nov. van Pto. Barrios Thorn bury Leningrad 23 Nov. 17 Nov. vertrokken Venus Midd. Zee 30 Nov. 24 Nov. te Lissabon Victoria Gdynia 24 Nov. 19 Nov. vertrokken. Van Rensselaer West-Indië 10 Dec. 23 Nov. van Parimaribo Waterland Buenos Aires Willi. Kunstmann Helsingborg heden- 22- Nov.- van Elseneur IJstroom W.-Afrika 17 Nov. 19 Nov. van Freetown, Zaanland Buenos Aires 27 Nov. 20 Nov. van Las Palmas. Zeelandi'a Buenos Aires 14 Dec. 23 Nov. van Rio Grande Zapata Rosario 8 Dec. 7 Nov. vertrokken VISCHAANVOER IN ABERDEEN Gedurende de week eindigende 12 Novem ber werd in Aberdeen aangevoerd 160 ton visch van de Noordelijke IJszee, 340 ton van IJsland. 480 ton van Faroe, 600 ton van Shet land, 290 ton van de Orkney's, 540 ton van de Westkust en 1160 ton van de Oostkust. DE CONTRACTEN IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. In ons blad van gisteren namen wij een stukje op. overgenomen uit „de Toenade ring", het orgaan van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. In dit stukje liet de schrijver uitkomen, dat de ree- ders nog steeds wachten met het kenbaar maken hunner voorstellen voor nieuwe col lectieve overeenkomsten. Naar wij echter vernemen, heeft de reedersvereniging reeds op 17 Novmber de beide organisaties uitge- noodigd tot een op 23 November d.a.v. te houden onderhoud. LEGER DES HEILS. In het gebouw van het Leger des Heils zullen morgen, Zondag 10 uur en 19.30 uur twee openbare samenkomsten worden gehou den, welke zullen worden geleid door kolonel Visser, financieel secretaris voor Nederland en een van de oudste Heilsofficieren. Maandag zal een openbare gezinsbondsa- menkomst met bazar plaats vinden, waar van de opening zal worden geleid door mevr. Brigadier Grimijzer van Amsterdam. Deze samenkomst is ten bate van het Kerstfeest der armen VELSEN WANDELSPORT. De vereeniging „Kennemer Wandelclub" voor Veis?n en Omstreken organiseert mor gen een 15 K.M.-marsch in de omstreken van Beverwijk. De start vindt plaats des morgens te 10 uur van café Suisse, Breestjiat te Be verwijk. De leiding berust bij den heer H. H. Hendriksen. Zoowel dames als heeren kun nen aan dezen marsch deelnemen. Bij beëin diging wordt als herinnering een aardig di ploma uitgereikt. DE SMOKKELKONING SZYMANSKI VEROORDEELD. WEGENS WAPENSMOKKELARIJ NAAR DUITSCHLAND. De bijzondere rechtbank te Dusseldorf heeft Donderdag den „smokkelkoning" Szymanski. die zooals onze lezers zich her inneren zullen, uit Nederland wapens, die in België gekocht waren, smokkelde, klaarblij kelijk voor nationalistische groepen in Duitschland, veroordeeld tot 20 maanden tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies en drie andere verdachten, waaronder een Nederlan der ieder tot negen maanden gevangenis straf met daarenboven ieder een geldboete van 1146 Mark. De in beslag genomen 100 pistolen, 2475 pa tronen en de auto zijn verbeurd verklaard. Behalve voor wapensmokkelarij stond Szymanski ook terecht wegens verzet tegen de politie (deswege voor de speciale recht bank), en wegens mishandeling van een jon getje, dat op zijn auto gepast had. Hij heeft een lang strafregister. Szymanski werd ontdekt, doordat hij in Dusseldorf een kooper zocht voor zijn wa pens en dezen vond in iemand, die later een douanebeambte bleek te zijn. POLEN ACHT ZICH BENADEELD. IN DEN BACONEXPORT NAAR ENGELAND. Er is een vertegenwoordiger van Polen naar Engeland vertrokken, omdat dit land zich benadeeld acht door de beperking van den import van bacon en ham in Engeland, waardoor Polen wordt teruggedrongen van de tweede naar de derde plaats op de lijst van importeurs ten voordeele van Nederland cn Denemarken. AMOKMAKER DOODT ZES PERSONEN. NEW-YORK. 25 Nov. (V. D.) Te Seattle in den staat Washington maakt gisteren een Philippijn amok en doodde met een groot kapmes 6 personen. De politie slaagde er ten slotte in hem te overweldigen. BUITENLAND HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. DUITSCHLAND. De Centrumleïder, prelaat Kaas, heeft den Rijkspresident Vrijdagmiddag om vijf uur op gezocht ten einde hem rapport uit te bren gen betreffende zijn besprekingen met de partijleiders HitleiTHugenberg, Schaeffer en Dingeldey, respectievelijk de voorzitters der N.SD.A.Pj der Duitseh-Natiónale Volkspartij, de Beiersche Volkspartij en de Duitsche Volkspartij betreffende de eyentueele moge lijkheden tot vorming eener nood- en werk gemeenschap van den Rijksdag. Prelaat Kaas heeft bij deze besprekingen aan de leiders der genoemde partijen in de eerste plaats de vraag gericht of zij evenals de Centrumpartij bereid zijn deel te nemen aan beraadslagingen over een zakelijk nood- en werkprogram voor meerderheïdsregeering. Deze vraag is door de voorzitters der Beier sche Volkspartij en der Duitsche Volkpartij bevestigend beantwoord. De voorz. der Duit-sch Nationale Volkspartij heeft een dergelijke bespreking in strijd ge acht met het standpunt dat door zijn partij wordt ingenomen. De voorzitter der N.S.D. A.P. verklaarde, dat hij op grond der erva ringen van de laatste dagen en in verband met de overtuiging dat geen positief resul taat is te bereiken, aan een dergelijke be spreking niet kan deelnemen. Uit den hoofde heeft prelaat Kaas den Rijkspresident verzocht te mogen afzien van verder contact met de partijen. De Rijks president heeft den prelaat dank gebracht voor diens bemoeiingen. Aangenomen wordt dat de Rijkspresïdent thans iedere verdere poging een parlemen taire meerderheid te vórmen zal opgeven en vandaag een man die zijn vertrouwen heeft zal belasten met de vorming van een presi dentieel kabinet. De „D.A.Z." noemt in dit verband den naam Neurath, terwijl het „Acht Uhr Abend- blatt" van meenfng is dat generaal Von Schleicher thans voor het kanselierschap in aanmerking komt. V. D. meldt nog, dat prelaat Kaas geen onderhandelingen gevo.erd heeft met de S.P.D., aangezien de opdracht aan Kaas slechts de poging een meerderheid te vormen betrof en de S.P.D. reeds te kennen had ge geven dat zij niet wilde deelnemen aan een meerderheidsvormïng. AMERIKA. In het antwoord van den Staatssecretaris der Vereenigde Staten op de Britsche nota inzake de oorlogsschulden wordt het volgen de gezegd: De Engelse he regeering zal moeten erken nen dat de aansporing tot een algemeene nieuwe regeling van het schuldenvraagstuk ver uitgaat boven hetgeen indertijd door den:- Amerikaanschen president is voorgesteld óf' in ;oyerweging is.' genoménMet hetoog ap dit; feit eri fiet standpunt, van'Amerika dat' 'de herstelkwestie slechts een Europeesche aan- ;elegenheid is, waarmede Vereenigde Sta ten niets te maken hebben, is de Amerikaan sche president er van overtuigd dat men niet eventueel kan bevseren, dat de overeenkomst van Lausanne is tot stand gekomen in de ver wachting van een of andere door de Ameri- kaansche regeering gedane toezegging. Hoover erkent de beteekenis der te Lausanne door de crediteurstaten ondernomen stappen met betrekking tot de Duitsche herstelbetalin gen en haar mogelijke terugslag in den vorm van een achteruitgang der inkomsten voor de crediteurstaten. De Amerikaansche regee ring is van meening dat een schuldencom missie van het congres moet worden ge vormd ter bestudeering van de irrtergouver- menteele schulden, ten einde deze kwestie afzonderlijk met iedere regeering te behan delen. De president is bereid het congres een dergelijk voorstel te doen, De nota besluit: Het Amerikaansche Volk en de Ameri kaansche regeering hechten groote waarde aan de volledige handhaving der oorspron kelijke verdragen door de betaling der per 15 December vervallende termijnen, waarbij alle motieven voor een uitstel vervallen. Naar de meening van Hoover zullen de voor uitzichten op een bevredigende regeling van de geheele kwestie aanmerkelijk verbeteren, indien de betaling wordt verricht. Ook te Parijs is gisteravond het antwoord der Amerikaansche regeering op het Fransche verzoek om uitstel der 15 December verval lende betalingen gepubliceerd. De tekst van deze antwoordnota komt vrijwel overeen met die aan de Engelsche regeering is gezonden. Deville Chamberlain, de Britsche kanselier van de schatkist heeft verklaard dat de Britsche regeering gehoopt had, dat de over eenkomst van Lausanne <ïe 'definitieve op lossing zou beteekenen voor de kwesties dei- herstel- en oorlogsschulden. De regeering heeft nooit- tevoren de betaling gevraagd van haar debiteuren, terwijl haar crediteuren niets ontvingen. Deze positie zou onhoudbaar zijn voor de handhaving der welvaart van onze industrieën. De herroeping van het accoord van Lausannë zou Europa in een chaos storten. Chamberlain spreekt er zijn genoegen over uit dat Hoover erkent dat er reden voor is een nieuwe discussie te openen over de kwestie der schulden. Men verwacht dat de Engelsche antwoord nota inzake de schuldenkwestie begin vol gende week naar Amerika.: zal worden ge zonden. Tevoren zal. nog een kabinetszitting worden gehouden, waaraan ook zal worden deelgenomen door Simon. Simon zal dan weer zoo spoedig mogelijk naar Genève te- rugkeeren. In toonaangevende regeeringskringen wovdt er op gewezen, dat een beslissing pas kan worden genomen na een verdere ge- dachtenwisseling tusschen Engeland en Amerika. (Hot bericht, dat ingevolge geheime politieke besprekingen tusschen de Ameri kaansche regeering: en de Fransche en Brit sche ambassadeurs te Washington, Frankrijk en Engeland per 15"December zullen betalen, blijkt dus niet- juist. Het Engelsche ministe rie van Financiën en de Londensche City zijn er vast van overtuigd dat een kwijting- der 15 December vervallende betaling niet gelegen komt. In de City wordt er in het bijzonder op gewezen, dat iedere bemoeiing ponden in dollars .te transformeeren, een uiterst ongunstigen invloed zal hebban op de wisselkoers. TWEEDE KAMER. Dinsdag stemming. De defensiebegrooting aangenomen. Vergaderd tot Vrijdagmorgen 4 uur. Linkerzijde behalve de liberalen tegen. Gespannen toestand voor het ontwerp. Terpstra. Eenige RJC leden op de wip. Maar hoeveel zijn het er? Ook de liberalen tegen. Het koekoeksjong in 't lijsternest. 25 November. Donderdagnacht om 4 uur was de Defen siebegrooting doorgewerkt. Vandaag zou er gestemd worden. Donderdagavond heeft nog een tiental af gevaardigden zich doen. hooren en 's nachts de minister. In enkele woorden vernielden we nog het belangrijkste van die „avond"-vergadering. De minister heeft, vöörloopig de post van f 100.000, welke noodig is om de Rijkswer ven van Willemstad en Hellevoetsluis te cen- traliseeren, teruggenomen. Hij wil de heele zaak nog eens door een kleine commissie la ten overzien. Dezen crisistijd achtte de minister niet het meest geschikte oogénblik om te gaan spre ken over de kostenverdeeling voor de vloot tusschen Nederland en Indië. Voorts denkt de minister over de mogelijkheid om heel de kustverdediging bij de zeemacht onder te brengen, hetwelk op het leger bespaart en te vens de kans biedt, overtollig rakend Marine personeel op te vangen. De bewindsman is voorts de heeren Tila- nus en van Dijk tegemoetgekomen, door in de nieuwe concentratie het getal oefeneen heden te behouden, dus 3 compagnies bij de infanterie en 3 schoolbatterijen bij de artil lerie. De Kamer heeft vanmiddag den eersten termijn voor de O. 16 met 5033 stemmen toegestaan en ten slotte de Defensiebegroo ting met 54—31 stemmen aanvaard. Tegen de soc. en vrijz. democraten, de communisten en de heeren Braat en Fl. Vos. Voortgezet werd de discussie over het nood wetje-Terpstra. Wanneer we de groepeering van gisteren weer mogen aanhouden, dan konden we con- stateeren, dat de heer Ketelaar en Mej. Groeneweg van een wijziging der leerlingen- schaal niets moeten hebben. Zij zien in elke vergrooting der klassen een zeer groot nadeel met bedenkelijke gevolgen. De liberale groep bleef de eenige groep, die wel bezuinigen wil, maar op andere wijze dan het ontwerp. De heeren Tilanus en Van Dis waren de le den, die met den minister willen meegaan, ook in zijn gedifferentieerde schaal. De heer van Wijnbergen is dus de eenige gebleven, die op een uniforme schaal aandrong. De voorstemmers verklaarden met nadruk dat ze alleen voorstemden, omdat ze bespa ring als plicht gevoelden, niet wegens de voortreffelijkheden van het ontwerp. Zij za gen daarin alleen bezwaren. En ook de be windsman later heeft gezegd, dat het ont werp wel heel groote nadeslen bracht, maar dat hij het ingediend heeft in 's lands be lang. Het is onmogelijk het lager onderwijs daarbuiten te houden. De schrille werkelijk heid eischt maatregelen.. Zou men thans niet bp"ohderWijs ingrijpen,; dan vreesde .Minis ter Terpstra. dat over eenigen tijd de Staat genoodzaakt..zou:.zijn .in, te, grijpen op .de so ciale voorzieningen. Zonder besparing op het L: O. gaat het niets immer heeft het L. O. al les opgeslokt in de laatste 10 jaren, wat er aan inkomstenaccrès viel .te waardeeren. Het Lager Onderwijs zeivolgens den minister eens één v an zij,n hoofdambtenaren is het koekoeksjong in het lijsternest. We hebben dus nu de volgende situatie in de Kamer: De liberalen zijn tegen het ontwerp ook in tweede instantie verklaarden Mej Wester man en de heer Knottenbelt, dat de liberale fractie niet zou mee gaan met den minister. Zij wilden op Onderwijs wel bezuinigen, maar dan door veel meer te besparen op de ge bouwen En -wel in den zin van gebouwen concentratie Er werd, vooral door Dr. Beumer en den minister alle moeite gedaan de liberalen voor het ontwerp te winnen. Zij vooral Mr. Terpstra rekenden ujt, dat de besparing hoogstens, wanneer heel sterk gerekend werd in de richting vanMej. Westerman, door ge bouwen-concentratie 5 miilioen zou kunnen opbrengen, terwijl de minister 6 1/2 miilioen hoopt te besparen De liberale fractie zal blijven tegenstem men. Zij eischt- dat rechts medewerkt dooi de gebouwenconcentratie De stemmen van de liberale fractie zijn voor den minister heel veel waard. Immers op de R.K. banken is meeningsverschil en men weet niet hoeveel medestanders de heer Van Wijnbergen heeft in zijn pleiten voor de uniforme schaal. Er werd ook sterke druk op den heer Van Wijnbergen uitgeoefend om hem nog tot voorstemmen te brengen. Dr. Beumer wees hem den weg naar een amen dement, hetwelk de uniforme leerlingen- schaal zou doen invoeren inplaats van de gedifferentieerde schaal van het voorstel. Wanneer dit aan zou verworpen zijn, dan kon immers de heer Van Wijn bergen „den koninklijken weg" bewandelen en bij de eindstemming, om de bezuiniging nog voor het geheele ontwerp zijn. Intusschen de heer Van Wijnbergen heeft geen amendement ingediend. De dis cussie is beëindigd, Dinsdag wordt er ge stemd. De spanning, kan bij deze stemming groot worden. Want heel links tegen, vóór zijn de rechtsche groepen met de Kerstianen behalve eenige R.K. leden. Hoeveel dat zijn? We weten 't niet en daarin zit nu juist het spannende. Overigens heeft de minister den heer van Wijnbergen aan zijn eigen voorbeeld her innerd. Ook hij geeft een uniforme leerlin- genscliaal den voorkeur boven een gediffe rentieerde schaal. Maar, wijl hij zag, dat hij daarvoor onmogelijk een meerderheid in de Kamer vinden zou, was hij, uit plichtsbesef, nu bezuiniging noodig is, met de andere schaal gekomen. De minister had zelf de maatregel het liefst nagelaten, maar aan den anderen kant: te zeggen, dat de maatregel noodlottige ge volgen hebben zal of een felle aanslag is op ons volksonderwijs, daarmede kon de minis ter zeker niet instemmen. Mej. Groeneweg het alles wel in dat licht. Zij merkte op, dat het onderwijs ten slotte het eenige bezit van den arbeider is, dat er moet gezorgd worden voor een krachtig lichaam en een krachtigen geest. Wanneer er dan op Onder wijs moet bespaard worden, dan zal het op het Hooger en het M.O. moeten gevonden worden. Hierop sloeg 's minister's vergelij king van het L.O. met een koekoeksjong. De heer Terpstra betoogde, dat de school lokalen groot genoeg zullen zijn: 4934 lokalen zijn geschikt voor 45 scholieren, 188 niet. Het brengen van alle onderwijskosten naar het Rijk achtte de minister niet wenschelijk, wijl dan de verantwoordelijkheid der plaatse lijke organen wordt weggenomen. De minister deelde nog mee, dat hij de concentratie in de gebouwen in onderzoek heeft. Op een vraag van den heer Tilanus ant woordde de bewindsman, dat hij niet de ge meenten verbieden kan boventallige leer. ■krachten aan te stellen, al is het wenschelijlt. Want thans reeds waren ei' afgevaardigden o.a. het jonge R.K. Kamerlid Suring die in het ontwerp een lastenverschuiving naar de gemeenten zagen, omdat de gemeenten toch hun onderwijs wilden op peil houden. Op vragen van Mej. Groeneweg deelde Mr. Terpstra mede, dat hij de verplichte her plaatsing van wachtgelders zeer soepel zal toepassen. De bewindsman is niet voorne mens het z.g. korte wachtgeld alleen voor ge huwde onderwijzeressen uit te schakelen. De heer Langman pleitte voor de her invoering van het assistenten-stelsel. Maar toen kreeg dominee van allen kant den wind van voren. INTIMUS. Verwachting: Matige tot krachtige, Zuide lijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, waarschijnlijk iets zachter. Verdere vooruitzichten: waarschijn lijk nog regenachtig, later opklarend. Hedenmorgen 9 uur 760m.M. (Veranderlijk) Hei&'.ingv.Sti'lstafnd. Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 46 F. Hoogste heden 50 F. Opgaaf: Magazijn. T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuldcn WATERSTAND. Hoog water 25 0.09 12.32 26 0.59 1.18 27 1.45 2.06 Gemiddelde duur van de eb 7 uur 59 min. BESLUITEN DER ATLANTISCHE CONFERENTIE LONDEN. 25 Nov. (V.D.) De Noord Atlan tische scheepvaartconferentie heeft besloten de vroeger ingevoerde bezuinigingen niet te herroepen, doch heeft er wel in toegestemd, dat a.s. Maandag zekere verhoogingen van kracht zullen worden. Het leidend beginsel is geweest een verhooging van ongeveer 6 pet. op de hutten der eerste klasse, de tweede klasse wordt 5.50 hooger. de toeristenklas sen 5 hooger. de vrachten op schepen welke naar het Westen worden 7.50 hooger, terwijl die in Oostelijke richting gelijk zullen zijn aan de tarieven voor de derde klasse. Een zomerseizoen van vier weken zal weer worden ingesteld. De tarieven voor de eerste klasse zullen 5 pet. hooger zijn dan voor de toeristenklasse. De huidige verminderingen op rondvaarten zullen voor alle klassen ge handhaafd blijven. HAAR ZOON VERGIFTIGD. JOHANNESBURG, 25 Nov. (Reuter). Na een dramatisch proces, dat weken lang heeft geduurd, is mrs. Demelker, de weduwe van een vroegeren rugbyspeler te Springbok, heden schuldig bevonden aan vergiftiging van haar zoon en ter dood veroordeeld. Mrs. Demelker werd op de twee andere be schuldigingen, n.l. van vergiftiging van de twee echtgenooten, met wie zij getrouwd was, vrijgesproken. DUITSCH STOOMSCHIP VERGAAN? STOCKHOLM, 25 Nov. (V.D.) Op het eiland Oland zijn behalve een reddingsboot, twee lijken van matrozen aangespoeld, die hoogstwaarschijnlijk behoord hebben tot de bemanning van het Hamburgsehe s.s. „Her- tha Grube", dat 5 koppen aan boord had en met een lading hout op weg was van Gam- leby (Zweden) naar Stettin. Men vermoedt, dat het stoomschip tijdens het noodweer der laatste dagen is ondergegaan. De 'matrozen waren voorzien van reddingsgordels. Het is waarschijnlijk, dat ook de andere drie opva renden verdronken zijn. MIJNWERKERS VAN DE DELLBRUECK- MIJN NOG IN LEVEN. HINDENBURG, 25 Nov. (V.D.) De direc tie van de Dellbrueck-mijn deelt mede dat de reddingsbrigade vanmiddag zoover is doorgedrongen in de ingestorte schacht, dat men hoopt binnen eenige uren de bedolven mijnwerkers te kunnen bereiken. Drie hun ner zijn nog in leven, aangezien de reddings brigade thans reeds hun gesteun en gejam mer kan hooren. Van den vierde heeft men tot nog.toe geen teeken van leven gehoord.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2