PIT HET NIEUWE AVONDBLAD VQDD VELSEN, BEVERWIJK e.O. ST. NICOLAAS RECLAME In petto. JAARCANC No. 23 IJMUI ABONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 321 IJMUIDEN „de arendskerk" bijna op de pier geloopen. MAANDAG 28 NOv "?V> IDEP COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent. elke regel meer 10 cent Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ijmuiden's bloei. tegen belastingveriiooging. In de laatst gehouden bestuursvergadering der Vereeniging IJmuiden's Bloei werd be sproken een kennisgeving van het voornemen van verschillende ingezetenen, die onze ge meente metterwoon willen verlaten, in ver band met de hooge belastingen en de vrees, dat die nog verhoogd zullen worden. Besloten werd om een actie te voei*en tot belasting verlaging, in elk geval tegen verhooging en om hiervoor samenwerking te zoeken met de besturen der veree'nigmgen Santpoort's Bloei, de Buurtschap Driehuis en Parkwijk Zeeweg. Van het bestuur der Vereeniging Santpoort's Bloei was een verzoek ingekomen, om ad- haesie te betugen aan een verzoek van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, tot vermindering van de tarieven voor de tra- jectkaarten, waar deze kaarten niet in de vermindering •doelen en hier in de gemeente honderden forensen wonen, hebben eenigen dezer om deze reden onze' gemeente reeds verlaten. Met groote dankbaarheid werd kennis ge nomen van het besluit der Kamer van Koop handel en Fabrieken, om het subsidie aan IJmuiden's Bloei te verhoogen tot f 150. Aan den heer A. F. C. Bückmann werd dank ge bracht voor zijn initiatief. Daar de vereeni ging geen subsidie van de gemeente meer krijgt, komt deze verhooging goed van pas. kinderkoor „de kleine stem". opvoering van „de fee van de bron". Een uitstekend geslaagde avond mag de uitvoering genoemd worden, welke 't kinder koor „De kleine Stem", onderaf deeling van de „TJmuider Volksstem", Zaterdagavond in ce concertzaal van „Het Wapen van Velsen" gegeven heeft. Voor een stampvolle zaal heeft de heer J. Broeren de aanwezigen: 'moeders, vaders, tantes en ooms van de Stemmetjes hartelijk welkom geheeten en zijn voldoening er over uitgesproken, dat zoovelen van hun mede leven met het kinderkoor blijk gaven, dat door de tijdsomstandigheden gedwongen was hier'inplaats van in een groote concertzaal, op te treden. Allereerst voerde het koortje onder de suc cesvolle leiding van directeur Post- een aantal kinderliedjes uit. Deze liet daarbij dan één kleine naar voren komen teneinde het versje eerst te dec-lameeren, waarna het geheele koortje inviel. Kostelijk was het Pannekoekliedje, de kin deren wordt niet enkel een dood melodietje geleerd, doch dit wordt leven ingeblazen door het zeggen der woorden en het acteeren. Alle hulde aan den dirigent, die er ontegenzegge lijk slag van heeft om den kiemen de fines ses van zang en gebaar bij te brengen. Van zijn geduld zal dikwijls heel wat gevergd wor den! Daarna volgde de ten tooneelevoering der kinderoperette „De Fee van de Bron", mu ziek van E. Koning, een werk, dat altijd een successtuk voor de kleine acteurs, actrices en de toeschouwers geweest is. De verschillende koren werden beschaafd gezongen, terwijl ensceneering en handeling werkelijk verbluffend in orde waren. Al naar mate de operette haar verder verloop kreeg, kwam men meer onder den indruk van het geduldwerk, dat de directeur aan deze uit voering heeft moeten besteden. Alles liep vlot en dit wil bij kindertooneel- werk heel wat zeggen. Dat de aanwezigen zich kostelijk amuseerden bleek uit het gulle applaus na elk der vier bedrijven en aan het slot van dezen avond in het bijzonder. Het leeuwenaandeel hiervan is wel op reke ning van den stoet kabouters te schrijven. Er is zelden zoo gul gelachen als om deze koddige' vertooning: aard-mannekens van on geveer 4 jaar af met groote baarden en hooge puntmutsen. En hun gedrag op 't tooneel was alsof ze bij moeder thuis waren, zoo gemak kelijk ging het hun af. Bij de elfendans welke zeer veel tooneel- ruimte vraagt, ging veel van effect verloren doordat de beschikbare ruimte hieraan niet kon voldoen. Kapwerk en tooneelaankleeding waren mooi verzorgd. Mej. v. d. Haak uit Haarlem was de pianobegeleiding van het geheel toever trouwd, een taak die zij slagvaardig en in de puntjes vervuld heeft. In de pauze sprak de heer van Dokkum zijn bekend propagandawoord voor de Supporters Vereeniging „De Daad". Eveneens werd nog eeli verloting gehouden tot dekking der on kosten. ternauwernood aan den ondergang ontkomen. Het hedenmorgen van Hamburg binnen gekomen stoomschip Arendskerk werd door de zware eb en den krachtigen Noord-Wes telijken wind zoodanig uit de koers gezet, dat het schip rakelings de Zuidpier passeerde. De opvarenden zagen de groote cementblokken op nog geen 1 1/2 vadem afstand van het schip, terwijl men aan den wal algemeen dacht, dat de Arendskerk „op de blokken" ge- stooten had. Bij nadere informatie bleek dit gelukkig niet het g-eval te zijn geweest, maar het was wel op het kantje af geweest. trekking verloting „voorwaarts". Op Woensdag 30 Nov. zal in de zaal „Flora" a. d. Zeeweg de trekking plaats hebben, van de verloting van de Arbeiders Muziekvereeni- ging „Voorwaarts", goedgekeurd bij besluit van B. en W. van Velsen, d.d. 20 S-ept. '32. Vooraf zullen nog eenige muzieknummers ten gehoore worden gebracht. Houders van loten hebben vrijen toegang. concert „euphon1e". Het eerste donateursconeert in dit nieuwe seizoen, dat het Symphonie-Orkest „Eupho nic" zal geven, zal Dinsdag a.s. in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost plaats vinden. Euphonie heeft zich voor dit concert de medewerking verzekerd van het Christ. Gemengd koor „Looft den Heer", dat onder directie van Jan de Nobel o.m. haar concours nummers (Den Haag, Mei 1932) zal uitvoe ren. Het instrumentale gedeelte vermeldt o.m. Ouverture Princesse Jaune van Saint-Saëns. Drie Balletstukken van Rameau, Ouverture Czar und Zimmermann en de tweede Arle- sienne-Suite. Solistisch zal zich nog doen hoo ren de heer v d. Meer, hoornist van het en semble met de Nocturne uit de Sommernachts traum van Mendelssohn. Het vocale gedeelte wordt door „Looft den Heer" verzorgd, welk koor ten gehoore zal brengenVrede van Kools, Klacht van Wierts Ellen van Olman en De Winter van Loots. Met Klacht (verplicht nummer) en Winter (vrije werk) behaalde Looft den Heer op bo vengenoemd concours met 393. punten een eersten prijs. met. extra prijs voor het hoogst aantal punten in de superieure afdeeling. Deze interessante avond is voor donateurs van beide vereenigingen toegankelijk, ter wijl niet-leden tegen betaling van 60 cent entrée zullen hebben. openbare verkooping. De ten overstaan van notaris G. D. Boerlage gehouden openbare verkooping van een woonhuis met erf. Heiclestraat 26. een weiland groot 9 aren 80 c-.A. aan den Velserdijk, vijf woonhuizen Lumeystraat 34, 36. 38 en 40 en Piet Heinstraat 60 en een woonhuis Tromp straat 88 had tot resultaat, dat het weiland werd gekocht door den heer H. Oudshoorn te Velsen voor f 160. De andere pereeelen werden opgehouden. De hedenmorgen binnengekomen stoom trawler Ancor heeft met- zwaren storm te kampen gehad, waardoor de trawler veel schade heeft bekomen. O.a. is de geheele brug weggeslagen. afscheid ds. t. a. bakker. Naar wij vernemen zal Ds. T. A. Bakker, die een beroep heeft ontvangen en aangeno men naar Assen Zondag' 8 Januari a.s. zijn afscheid-predikatie houden. Den daaropvol- genden Zondag hoopt Ds. Bakker zijn in trede in z'n nieuwe gemeente te doen. sint nicolaasfef.st van „in veilige haven". Het Sint Nicolaasfeest van „In Veilige Ha ven" zal gehouden worden Woensdag 7 De cember in „Het Wapen van Velsen". Des mid dags van 1 tot 3 uur is het feest voor de kin deren van 3 tot. en met o jaar, des middags van 4 tot 6 uur voor de kinderen van 9 tot en met 14 jaar. Om 8 uur 's avonds is er feest voor de ouders, dat zal worden opge luisterd door de Dolpietenband onder leiding van Dolf Brouwer. Behalve hét bezoek van Shit Ncolaas zul len er eenige films vertoond worden, alsmede de poppenkast. (In het Noorden des Icnids is sinds kort een rage onder H-B. Scho lieren. Gymnasiasten enz. uit gebroken, om voor elke school gelijk gekleurde baretjes te dragen.) Sedert kort gaan in het Noorden Leerlingen der H.B.S.. Gymnasiasten, kweekscholieren. Uniform gepet ter les. En die nieuwe petbevlieging Ondervindt nogal critiek. Ik voor mij vind die bezwaren. Deels wat zwaar en deels komiek. D'een schrijft: deze nieuwe mode Is geen Neerlandsch fabrikaat, D'ander dat het straks den weg op Van eexx weeshuispakje gaat; Weer een ziet de sectevorming Hierdoor vex-der uitgebreid, Tjonge wat 'n zware termen Voor zoo'n pettenkleinigheid. Laat ze toch hun petjes dragen. Rood of blauw of paars of groen. Als ik 't in de school des levens Strakjes maar niet hoef te doen. Neen, ik kaxi nog xiiet goed vatten. Waarom dit zoo'n onrust wekt, Want die jongens in het Noorden Houden zich toch zoo gedekt. Modes plegen snel te groeien Leert ons de geschiedenis, Zoodat wellicht deze rage Ook voor ons in petto is. Wel, ik kan me slechts verheugen In een naaste toekoxxist met Een devies van H.B.S.'ers: Niets gaat boven onze pet. P. GASUS. de storm. de schoenenboot van bat'a stuur loos bij terschellingerbank? De Zuid-Westelijke storxn heeft alleen veel loos alarm gebracht doch tot. zoover bekend, gelukkig geen slachtoffex's geëischt. Te Port Patrick (Iersche Zee) rapporteer de de kustwacht dat Zondagmorgen in de vroegte een onbekend stoomschip gestrand was in het Noordelijk gedeelte der Jurey- sound. De positie van het vaartuig, dat nood signalen uitzond was 55, 54 N B. en 06 05 W.L. Bij de lichtboei van de Zuid-Haisborough werd een schip gesignaleerd, dat niet meer tegen wind en stroom opkomen kon en ge vaarlijk dicht de beruchte Haisborough Ban ken naderde. Een sleepboot vertrok op dit bericht uit Yarmouth, doch daar inmid dels het weer „handzamer" geworden was, IS HET AANGEWEZEN DAGBLAD VOOR UW _J Meeste lezers 8 grootste resultaat. Vraagt nog heden onze Advertentie-Tarieven! bureau IJmuider Courant, Kennemerlaan 42 Jmuiden - Telefoon 521 eSMSSHHBHBI bleek de Glenöene. een Engelsch vaartuig, de reis in alle stilte te hebben voortgezet. Door den krachtigen Zuid-Wester, weike in het bijzonder Zondagmiddag qp onze sust stond, was het de Joego-Slavische stcomer Koux-oussa. het schip, dat aan de Bat'a schoeienf abrieken toebehoort, onmogelijk zee te hoxxden. Het dreef stuuxdoos rond ter hoogte van Tex-schellingerbank-vuurschip. Aangeboden sleepbootassistentie van de firma Dceksen uit Terschelling wer.i echter gewei gerd. De Kouroussa, 3511 ton bruto, heeft klaarblijkelijk later de reis van Antwerpen naar Hamburg voortgezet. uit het politierapport. Namens den eigenaar, den heer P. te Heemstede, is aangifte gedaan, dat door on bekenden met- een glassnijder de ruiten van een zes a zevental woningen in de Cypressen- straat te IJmuiden zijn bekrast. Door R. wonende aan den Zeeweg te IJmuiden is meaegedeeld, dat van het ach ter zijn woning gelegen erf verschillende lijfgoederen zijn ontvx-eemd. S. te IJmuiden deed aaxigifte van diefstal van een heex-en rij wiel, dat hij had ge plaatst voor eexx woning in de Fazantexilaan te IJmuiden. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een persoon, die in staat van droxikenschap eexx motorrijtuig bestuurde. D. te IJmuiden deed aangifte, dat tijdens zijn afwezigheid Zaterdagavond de gasmeter is gelicht. Door de politie van het Staatsvisschersha venbedrijf is. wegens diefstal van visch, ter voorgeleiding voor dexi commissaris van politie aan het bureau een persoon gebracht en voorloopig ingesloten. Door t. te Heemskerk is aangifte gedaan, dat hij op den Wijkerstraatweg bij den spoorwegovergang is aaixgereden door een auto, tengevolge waarvan hij van zijn fiets viel en gewond werd. DRIEHUIS st. nicolaas komt. Dinsdagmiddag hoopt St. Nicolaas een be zoek aan Driehuis te brengen. Hij vertelde t-oexi hij een bezoek aan IJmuiden bracht, ook een uitstapje te willen nxakexx naar het Oostelijk deel onzer gemeente. Driehuis, dat in de laatste jaren zoo is uitgebouwd is. Hij hoopt een paar dagen zijn intrek te nemen in het sigarenmagazijn Mentink. Dinsdag middag zal hij een rijtoer maken langs Drie- huizerweg naar het spoor en terug naar de Dr. Schaepmanlaan. Bij de school zullen de leerlingen den Sint liederen toezingen. Van hier uit gaat het langs den Driehuizerkerkweg tot de villa „Schoonenberg". Dan terug dexx Zeeweg op tot de spoorhalte, vexwolgerxs te rug. Dan wox'dt de P. C. Hooftlaan bezocht, vexwolgens nog Feithlaan, de Genestetlaan en dan weer langs Driehuxzex'kerkweg naar den heer Mentink alwaar hij tot Woensdagavond hoopt te verblijven. Zwarte Piet zal geduren de den tocht royaal pepernoten strooien. VELSEN sint nicolaasfeest van kinder vreugd. De ontspanningscoxn. van de Speeltuinver - eeniging Kindexwreugd hield Vrijdagavond eexx bespreking omtx-eixt het te geven kinder feest. Het feest zal worden gehouden in Con cordia op Zaterdag 10 December a.s. welk ge bouw kosteloos is beschikbaar gesteld. Voor dit doel is door een comité bij de inwonei's te Velsexx-Noord exx Velsen met lijsten gecollec teerd. Het feest is toegankelijk voor kinderen der leden van 4 tot 14 jaar. bonnen voor onvermengde margarine. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon bericht dat afgifte van bonnen ter ver krijging' van onvermengde margarine zal plaats hebben in het steixipellokaal aan de Lorentzstraat te IJmuiden (0.) eiken Donder dag van 9 tot 10 uur v.m. tegen overlegging van trouwboekje en stempelkaarten. Voor bonxxexx komen alleen in aanmerking: a. Werkloozen, die drie maanden of langer steun ontvangen. b. Armlastigen die 3 maanden of langer on- derstaxid ontvangen. De aandacht wordt er op gevestigd dat van de onder a. en b. vexunelden alleen gezinnen met vijf of meer kinderen voor verstrekking van 1/4 K.G. per hoofd en per week, in aan merking komen. ontheffing winkelsluiting. Bui*geme ester en Wethoudei's hebbexx be sloten ten aanzien van alle winkels in de gemeente op Zondag 4 Dec. 1932 van des voormiddags 8 tot des namiddags 9 uur ont- heffing te verleenen van de verbodsbepalin gen van de Winkelsluitingswet 1930. nog vuur in de p. c. hooft. Zondagmiddag werd de brandweer mede gedeeld dat er weer vuurverschijnselen in de „P. C. Hooft" werden waargenomen. De „Jason" is er heen geweest en heeft water moeten geven om in een kleine bunker nog kolen te blusschen. Adverteerders Zendt uwe annonces zoo vroegtijdig mogelijk in. Daarmede handelt gij niet alleen in ons belangmaar ook in uw eigen be lang. Hoe vroeger door ons ontvangen, hoe meer zorg uiteraard aan het opmaken uwer advertenties kan ivorden besteed. onverlichte auto veroor- zaakt ongeluk. auto door prikkeldraad uit het water gehouden. Onder Beek exx Donk is. naar wij in de Crt. lezexx. de houthandelaar P. van Loosbroek uit Oss met zijn auto doordat hij plotseling remmen moest voor een onverlichte stil staande vrachtauto, geslipt en in de Zuid- Willemsvaar geredexx. Doordat de auto met de achter bumpers aan eexx prikkeldraadafrastering bleef hangen en zoodoexxde maar half ixx het vier meter diepe kanaal terecht kwam. kon de heer Van Loosbroek een ruit stuk slaan exx zich daardoor naar buiten wex'ken. waar xxa hij met een sprong van het dak der auto den wal bereikte. DE WERKTIJDENBESLUIT BIJ DE NED. KABELFABRIEK. Een vergadering van het pex-soneel van de Nedei'landsche Kabelfabriek Delft heeft be sloten aan de directie het verzoek te richten om de arbeidsinkrimping uit te stellen tot 1 April van het volgende jaar. Voorts zal, volgens de Crt. worden aangedi*ongen op behoud van het volle loon, ook al mocht tot een verkorting van den wex-ktijd worden besloten. ZWEEDSCHE ZEEMAN TE AMSTERDAM VERDRONKEN. Zondagavond is inde Minervahaven de 34- jarige tweede machinist K. V. Hansson uit Malmö bij het aan boord gaan, 'doordat hij onder den invloed van süei*ken drank ver keerde, van eexx ladder gevallexx exx vei*- dronkexx. De tweede "stuurman, die ook onder den invloed was. is hem nagesprongen, doch slaagde er niet in hexxx te redden. UIT HAARLEM vergadering k. T. k. Zaterdag vergaderde de Technische Com missie van den Kennemer Turnkring onder leiding van den heer P. Dijkstra. Besproken werd een rapport vaxx de exa men-commissie voor de vaardigheidsproeven K. N- G. V. De jury-lijst betreffende de 4 Fe bruari a.s. te houden driekringen wedstrijd vond eenige uitbreiding. Eeix uitvoerige bespreking werd gewijd aan de dit seizoexx gehouden gymnastiekwedstrij- den voor dames exx heeren. Aangaande vast gestelde deelneming in eexx te lagen graad stelt de T. C. voor, de desbetreffende turn- stei*s en turners, die prijzen behaalden, voor het algemeen graads-klassement te schrap pen. Bedoelde gymnasten komen evenwel daxx toch in aanmei*king voor een prijs, maar dan buiten mededinging van de anderen. De ze laatsten schuiven daardoor everxtueel één of meer rangnummers op. Door de leidei's van de gymnastiekwedstrij- den was eexx rapport ingediend, waarvan de daarin vervatte voorstellen xxxet een exxkele geringe wijziging door de T. C. werdexx aan- genomeix. De T. C- was vaxx oordeel, dat het nieuwe wedstrijdsysteem de gynxixastexx tot intensieve en veelzijdige voorbereidhxg heeft gebracht, en dat in aansluiting daarmede het peil blijkbaar is opgevoerd. Aan de hoofd zaak werd dus voldaan. Enkele bijkomstige punten moesten evenwel wordeix herzien. Voor 1933 wordt het systeexxx nu als volgt: De graadwedstrijden blijvexx hoofdzaak; gehaxxdhaafd wordexx voorts twee wedstrijdexi met verschillende onderdeelen voor de le en 2e graden en een wedstrijd voor den 3den graad. Het systeem keuze-oefeningen voor de beide hoogste graden blijft bestaan. Voor den 3den graad worden 2 keuze-oefeningen inge voegd. Zoo mogelijk worden uitgebreid het aantal onderdeelen le en 2e graad, exx tevens de lexxgte van de onderdeelen 3e graad hee ren. Voor de vereenigings-wedstx-ijden zullen gelden ploegen van 3 voor de hoogere gradexx, exx van 5 voor den 3en graad; voor den uit slag telt het totaal van de beste 3. i*esp. 5. Behoudens oordeel van de T. C. mag ixx 1933 niemand in een lageren graad uitkonxexx dan waarin in beide vorige jaren wex*d ingeschre ven; tevens zal dan gelden de bepaling, dat ieder, die dit jaar minstexxs 75 percent van het totaal verkreeg, in 1933 in een hoogeren graad moet deelnemen. Elke oefening mag 2 x worden uitgevoerd, maai* de laatste zal tellen. Voorts werden betx*effende de wedstrijden enkele punten van meer huishoudelijk belang vastgesteld. Voor de voorloopige training betreffende den a.s. driekringenwedstrijd werden aange wezen: van O..S. de dames C. en B. van der Mije. Biesenbex'ger, Sochow, Rollema en v. d. Werff, exx de heeren O. en J. Bi*iixk, Castien en Zwemmer; vaxx Bato de dames de Liefde en Smal, en de heerexx Jac. en Jan Hoog- straate, v. d- Veldt en W. J. van Houten; van Coixcordia de dames Wielart, Smit, Rookhui- zen, Kaptein, de Bruijn Osterthixn en Kwant; van Turnlust H. de heeren Silvis en Timmer man; van de Bloemendaalsche Gymn. Vei*, mej. Kerkhout en de heeren van Zadel, Beek en Timmer; vaxx Turnlust B. de dames J. v. d. Wal, v. Driel, Klees en Wagenaar, en de heeren Visseher, Dibbels, Gerssen en Dingier? van Sparta mej. Michel. agenda te haarlem MAANDAG 28 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Concert Kon. Liederta fel „Zang en Vriendschap" o. 1. V. Frits Schuurman. 8.15 uui*. Luxor Sound Theater: „Oheri-Bxbi' (het Spook van Parijs) en „Zijne Hoogheid moet trouwen". 8.15 uur. Palace: „Het verleden ontwaakt". Op het tooneelIrmer en Gax'den, het elegante dans paar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater; „Moderne bruids schat". Op het tooneel de wereld-a.ttractie 4 Kemmy's. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg; Viei'de Gem. Volksvooi*- stelling Het Schouwtooneel „De Doofpot". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. In de Amerikaansche bierbrouwerijen worden thans de jlesschen ter voorbereiding van hei natte tijdperk". gereinigd

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1