Visscheri DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Groote uitslaande brand in het Wilhelminapark. jaar geleden.... UMUIDER COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 Sohip Antïochia jagamemnon Ajax Adelfotis Amazone Amstelkerk An dros Barn eve ld Baldur Boskoop Boekelo Ceres Clytoneus Coblenz Confidenza Chr. Huygens Carsten Russ Eupatoria Elna Frigga .Tulda Finn Goslar Ganymedes Haarlem Heemskerk Hermes Helder Hercules Kim Klio Kal Krakow Lirl Leonidas H Maria Stathaton M. van S. Aldegonde Melampus Montferland Mark Maaskerk Naumburg Neptunus Odin Orinoco Palatia Prometheus Puszta Perseus Poelau Laut Pascholl Polyphemus Peébles Reoina -Ruhr Rotterdam Stella Sh'alfe'- Simon Bolivar Stegg Scheer Sómmerstad •"Taj andoen Trajanus Troutpool Tabinta' Tiberius Venus Victoria Van Rensselaer Waterland Willi. Kunstmann Zeelandïa- Zapa^a NTed.-Indië Levant Levant Sulina Midd. Zee Hamburg. Bourgas Chili San Nicolas Chili Trangsund Piraeus Ned.-Indië Japan Constantza Ned.-Indië Vleaborg Wsst-Indië Söderhamm Diamante Japan Gefle Japan Bourgas Chili Zuid-Afrika, v. Hoogo. Bourgas Chili Valencia Constantza Lissabon Waskiot Danzi'g Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Ned.-Indië Ned.-Indië Hamburg Söderhamm W. Afrika Ned.-Indië Kleaborg Buenos Aires West-In dië West-Indië Ned.-Indië Braila Danzig Ned.-Indië Danzig Ned. Indië Rosario Buenos Aires Ned.-Indië Constantza Midd. Zee Japan West-Indië -Constantza Ned.-Indië Constantza Ned.-Indië West-Indië ^'an Nicolas 'Ned.-Indië West-Indië Midd. Zee Gdynia West-Indië Buenos Aires Helsingborg Buenos Aires Rosario Verm. aankomst Laatste bericht 26 Nov. 2 Dec. 12 Dec. 7 Dec. 30 Nov. 27 Nov. X Dec. 29 Nov. 20 Dec. 8 Dec. 7 Dec. 20 Dec. 30 Nov. 3 Dec. 28 Nov. 7 Dec. 5 Jan. heden 7 Dec. 1 Dec. 28 Nov. 26 Nov. heden 5 Dec. 29 Nov. 20 Dec. 27 Nov. 28 Nov. 7 Dec. 21 Nov. 6 Dec. 19 Dec. 9 Dec. 15 Dec. 29 Nov. 26 Dec. 28 Nov, 8 Dec. 30 Dec. 29 Nov. 29 Nov. 13 Jan. 30 Nov. 28 Nov. 8 Dec. 15 Dec. 10 Dec. 30 Nov. 24 Nov. 10 Dec. 30 Dec. heden 14 Dec. 8 Dec. 23 Nov. van Fayal 23 Nov. te Hamburg 25 Nov. te Cephalonia. 20 Nov. van Braila. 23 Nov. van Gibraltar 26 Nov. vertrokken 24 Nov. te Varna. 18 Nov. van Curacao 20 No. van St. Vincent. 16 Nov. van Callao 23 Nov. vertrokken 21 Nov. 24 Nov 23 Nov. 16 Nov. 25 Nov. 24 Nov. 15 Nov. 22 Nov. te Cavalla. van Pt. Sudan, van Pt Said, te Novorossisk v Singapore, vertrokken. van Havana vertrokken. 16 Nov. van Bahia. 14 Nov. te Shanghai 16 Nov. vertrokken 24 Nov. van Pt. Said, in lading 27 Nov. te Hamburg. 23 Nov. te Hamburg 25 Nov. van Tunis. 19 Nov. van Valparaiso. 25 Nov. van Gibraltar in lading 24 Nov. van Vigo. 20 Nov. vertrokken. 21 Nov. vertrokken. 21 Nov. te Las Palmas in lading 2 Nov. vertrokken 25 Nov. van Gibraltar. 25 Nov. van 3elawan 22 Nov. te Bremen. 21 Nov. vertrokken. 27 Nov. van Victoria. 24 Nov. van Malta. 15 Nov. vertrokken 16 Nov. van Kaap Frio. 26 Nov. van Pt. Limon 25 Nov. v. Trinidad. 26 Nov. van Perim. in lading 26 Nov. van Stettin. 26 Nov. van Batavia 22 Nov. vertrokken. 26 Nov. vertrokken. In lading. 24 Nov. te Dakar. 19 Nov. van Padang. 23 Nov. van Zea 23 Nov. te C as tell on 23 Nov. van Perim 24 Nov. van St. Michaels 22 Nov. van Tanger 20 Nov. van Macassar. 22 Nov. van Stamboul 25 Nov. v. Marseille. 23 Nov. van Fayal 7 Nov. van Montevideo. 21 Nov. van Belawan. 19 Nov. van Pto. Barrios 24 Nov. te Lissabon 19 Nov. vertrokken. 23 Nov. van Parimaribo In lading 22 Nov. van Elseneur 19 Nov. van Freetown. 23 Nov. van Rio Grande 7 Nov. vertrokken VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hoogovens Binnenhaven Du. Du. s.s. Wilhelm Kunstmann m.s. Guschi Helsingborg erts Groningen bijlegger Schade hersteld. Het Duitsche stoomschip Eduard Geiss, dat op weg van Rotterdam naar Stolpmünde hier binnenliep met gesprongen stoompijp van het stuurgerei, heeft deze schade in de bin nenhaven hersteld-en de reis naar de be stemming voortgezet. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier bin nen 58 stoom- en 7 motorschepen tegeh 67 schépen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 65 stoom- en 6 motorschepen te gen 71 schepen in de week te voren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 136 èchepen of 10 minder dan in de voorlaatste week. Berichten ajyi Zeevarenden. NEDERLAND. Wester Schelde. Lichtboei verlegd. Naar 51 gr. 24' 5" Nb en 3 gr. 43' 6" El G is verlegd de R.Z.H.S. lichtboei PvN-E. (Zie Ned. ltrt. no. 214). (Loodswezen). Zeegat van Zieriksee. Zandkreek. Licht gewijzigd. Ligging: pl.m, 51 gr. 33',3 Nb en 3 gr. 45',7 El. Het karakter van het rood-witte vaste licht van Geersdijk.is gewijzigd in onderbroken, élke 5 sec. helder 4 sec. Overigens onveran derd. (Zie Ned. krt! Nos. 220 en 204; Gids Ned. kust,..bijl I, 1930, No. 125). (Loodswezen) Haringuitvoer. Hét Belgisch stoomschip Raymond is hier in ballast aangekomen om in de Binnenha ven een lading haring, afkomstig van eene Katwijksche exportfirma, in te nemen met bestemimng naar Oostende. IJzerverschepïng. Het Japansche stoomschip Hofuku Maru is met. een bij het Hoogovenbedrijf ingenomen volle 'lading ijzer naar Philadelphia (Ver. Staten) in zee gegaan. J De storm. De meeste schepen komen met vertraging binnen omdat zij door den stonn in andere havens opgehouden zijn of op zee hebben moeten bijdraaien. Het van Leningrad aan gekomen Finsche stoomschip Thornbury is eveneens door den storm beloopen en ver moed wordt, dat van den deklast gezaagd hout een gedeelte is verloren gegaan. Schade. Het naar Hamburg vertrekkend Duitsche stoomschip Mosel hee'ft schade gevaren aan een deur van de Middensluis, waarvoor twee honderd gulden borg gesteld moest worden. Wegens tegenwind. De van Groningen naar Londen bestemde Duitsche driemast-motorschoener Guschi is hier als hijlegger binnengeloopen wegens voortdurenden tegenwind. Ertsaanvoer. Het Duitsche stoomschip Wilhelm Kunst mann is hier van Helsingborg aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Radioverbinding met schepen. De navolgende schepen zijn Maandag 28 Nov. 1932 in radio-telegrafische verbinding met het Scheveningen-Radiokuststation. Baloeran, Chr. Huygens, Dempo, Joh. de Witt, Joh. v. Oldenbarnevelt, Ko'ta Nopan, Mam. v. St. Aldegonde, Orania, van Rensse laer, Simon Bolivar, Veendam, Venezuela, Zeelandia. Aangekomen. 26 November: David Livingstone m.s. West-Afrika. Marie Maersk ma. Curacao. Ausma s.s. Leningrad. Calypso s.s. Valencia. Hakefjord s.s. Norresundet. 27 November: Wilh. Kunstmann s.s. Helsingborg. Zaanland s.s. Rosario. Maasstroom sa. Londen Lembit s.s. Leningrad. Truls sa. Rotterdam. Guschi ma. Groningen. Dalewood §a., Newcastle. Costa-Rica s.s. Hamburg Midsland s.s. Goole. Mavis s.s. Londen. Finn m.s. Gefle. Amstelkerk sa. Hamburg. 28 November: Heemskerk sa. Durban. Arendskerk s.s. Hamburg. Agamemnon sa. id. Bortwick sa. Leith. Vertrokken. 26 November: Ek sa. Oslo. Rijnstroom s.s. Leith. Gateshead s.s. Newcastle. Gudur sa. Malmö. Sa turn us sa. Hamburg. Astarte sa. Bremen. Ariadne sa. Bremen. Vulcanus s.s. Hamburg. Roek sa. Londen Poelau Tello m.s. Hamburg. Vechtstroom sa. Huil Zuid-Holland s.s. Newcastle, Hontestroom sa. Londen Don s.s. Goole. Marga s.s. Zeebrugge. Raymond s.s. Oostende. 27 November: Speed sa. Cassablanca. Seine m.s. Parijs. Reggestroom s.s. West-Afrika. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.85f 0.70 Griet per 50 K.G. f 26—f 17. Tongen per K.G. f 1.25—f 0.60. Groote schol per 50 K.G. f 24f 21. Mddelschol per 50 K.G. f 30f 23. Zetschol per 50 K.G. f 31—f 25. Kleine schol per 50 K.G. f 23f 7.90. Schar per 50 K.G. f 18—f 16. Tongschar per 50 K.G. f 28.50f 23 Vleet per stuk f 2 Pieterman en poon per 50 K.G. f 7—f 4.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 28.50f Middelschelvisch per 50 K.G. f 25f 17.50 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22.50 f 12. Kleien schelvisch per 50 K.G. f 12.50f 2.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 56f 33. Gullen per 50 K.G. f 16—f 2.60. Leng per stuk f 2.15f 0.75 Heilbot per K.G. f 0.75—f 0.60 Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 1.60 Koolvisch per stuk f 1.05f 0.35. Makreel per 50 K.G. f 22—f 17.50 Versche harig per kist f 6.20f 4.10 BESOMMINGEN. Trawlers: Derika 7 IJm. 417 275 manden f 1900. Hercules IJm. 196 360 manden f 2400. Caroline IJm. 26 400 manden f 2400. Amsterdam IJm. 58 450 manden f 2800. Ommering IJm. 7 42-5 manden f 2800. Spaamestroom IJm. 65 145 manden f 1700. Holland III IJm. 179 100 mandn f 1300. Denelope IJm. 64 105 manden f 1700. Delfland IJm. 244 150 manden f 1500. ïnvierno IJm. 158 140 manden f 1700. Ancta IJm. 82 490 manden f 2900. Eendracht I IJm. 130 en Raaf IJm. 432 nog niet bekend. Cornells IJm. 15 150 manden f 1600. Marie Elisabeth IJm. 114 125 manden f 1300 DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. DIT JAAR NIET TOEGEKEND. OSLO, 26 Nov. (Reuter). Het comité voor den Nobelprijs, bestaande uit leden van net parlement heeft besloten dit jaar den Nobel prijs voor den vrede niet toe te kennen. Het bedrag zal overeenkomstig de statuten ge reserveerd worden voor het volgende jaar. VLIEGTUIG OP DE FRANSCIIE LUCHT VAARTTENTOONSTELLING VERBRAND. PARIJS, 26 November (V.D.) In den af geloopen nacht, kort na twaalf uiur, brak door tot nog toe onbekende oorzaak een kleine brand uit in een gedeelte van de in ternationale Luchtvaart Tentoonstelling in het Grand Palais te Parijs. De brandkon spoedig gebluscht worden, doch een ge- exposeerd Italiaansch vliegtuig was toen reeds door het vuur vernield. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN MANDSJOERIJE TOKIO, 26 Nov. (Reuter) In Noord- Mandsjoerije is bij Kirin een Japansche pant- sertrein ontspoord. Elf soldaten kwamen om het leven. Naar verluidt is de trein veronge lukt ten gevolge van een aanslag. HENRY FORD GEOPEREERD. DETROIT, 27 November (Reuter). Naar wordt vernomen is de automobiel-koning Henry Ford, geopereerd aan een beklemde dij-breuk. Volgens een later Reuter-bericbt is de operatie bij Henry Ford goed geslaagd. De polsslag en temperatuur van den patiënt zijn normaal en hij heeft een rusti- gen nacht doorgebracht. De operatie werd uitgevoerd door Dr. McClure, het hoofd van 'net instituut, waar aan Ford tien millioen dollar heeft geschon ken. MOEILIJKE REDDING UIT DE DELLBRUECK-MIJN. HINDENBURG (Opper-Silezië) 27 Nov. (V.D.) Het buitengewoon moeilijke red dingswerk in de Dellbrueckmijnen duurt nog steeds voort. De bedolvene Woitkowski, wiens bovenlichaam reeds Vrijdagavond kon wor den bevrijd, kon nog steeds niet worden los gemaakt uit het gesteent, dat op zijn voeten gevallen is. Men moet buitengewoon voorzich tig te werk gaan, omdat een geweldig blok kool boven Woitkowski hangt en dit door een onjuist optreden naar beneden zou kunnen y allen. UIT HAARLEM Heerenhuis bijna geheel uitgebrand. Met moeite de belendende perceelen behouden. Zondagavond omstneeks half negen brak brand uit in het perceel ilihelminapark 19 waar de heer Thijsse een pension heeft. Het vuur, dat in een achterkamer op de eerste verdieping was ontstaan, werd door den ster ken Oostenwind flink aangewakkerd en reeds spoedig stond niet alleen de eerste verdieping maar ook de bovenste étage in lichtelaaie. De brandweer dd's door de politiepost Bosch en Vaart en door buren werd gewaarschuwd was spoedig met de groote motorspuit en den motormateriaalwagen ter plaatse greep het vuur direct met een tiental stralen op de waterleiding krachtig ana. Met den schuifladder konden twee brandweerlieden het uur van boven af bestrijden terwijl men ook slangen door perceel no. 18 had gelegd om het vuur aan den zijkant van het huis aan te tasten en bovendien via de Schouwtjes laan naar de achtezijde. Na korten tijd bleek echter dat het ge vaar dat de aangrenzende huizen eveneens vlam zouden vatten niet denkbeeldig was en een burger en vrijwilliger brachten een oude dame die bedlegerig was en die het perceel no. 18 bewoonde, bij" buren in Veiligheid. Om kwart over negen breidide het vuur zich dan ook inderdaad uit tot de bovenver dieping van perceel no. 18 en kort daarna ook tot perceel 20, dat door de familie H. Koster wordt bewoond, waar dichte rookwolken door alle kieren heendrongen. Wij hebben gepoogd om tot de bovenste verdieping door te dringen, doch moesten reeds spoedig onverrichter zake terugkeeren daar de perstikkende rookmassa's elke po ging verijdelde. Op No. 18, waar de familie van der Weijde een pension heeft, is de vliering totaal uitgebrand en op de tweede étage in de voor kamer groote schade aangericht. De plafonds dropen van het water, en ook in andere ka mers is daardoor het meubilair beschadigd. Op no. 20 is de waterschade nog ernstiger; in-alle kamers die aan de voorzijde z-ijn ge legen lagen plassen water terwijl op enkele plaatsen de muren zwart zijn aangeslagen door de groote hitte. Tegen 10 uur was de brandweer den brand volkomen meester en werd een aanvang ge maakt die gedeelten te sloopen welke ge vaar voor instorting opleverden. Het huis waar de brand is ontstaan is nagenoeg ge heel uitgebrand. Mej. Ré.Koster, operazangeres, die perceel no. 20 bswoont vertelde ons nog het volgen de: -.Ongeveer half negen was ik bezig te stu- deeren, toen ik plotseling een hevig gebonk hoorde. Aanvankelijk dacht ik aan een aard beving, maar toen ik in den tuin keek zag ik daar een felle vuurgloed. Onmiddellijk waarschuwde ik de brandweer, doch die bleek reeds kort tevoren te zijn gealarmeerd. Wij liepen natuurlijk direct naar buiten, doch mijn eerste werk was om de mij zeer kost bare manuscripten, die ik voor mijn optreden de volgende maand in Oostenrijk noodig heb, in veiligheid te brengen. Het spreekt van zelf dat wij allen zeer zijn geschrokken". De heer Thijsse, bewoner van het. geheel verbrande perceel, wiens zoon toevalligerwijze bij het uitbreken van den brand op bezoek was bij een commandant van de brandweer, kon ons omtrent den vermoedelijken oorzaak niets vertellen. Later vernamen wij van an dere zijde, dat waarschijnlijk een defect aan de kachel den brand tot gevolg heeft gehad. Daar de bewoners echter niet thuis waren, valt er uiteraard weinig met zekerheid over te zeggen. Mej. van der Weijde, die op no. 18 woont zeide eveneens een knal te hebben gehoord en kort daarop een fsllen vuurgloed te heb ben waargenomen. Ook zij was natuurlijk erg geschrokken. Vele belangstellenden sloegen het weik van de brandweer gade, doch de politie had voor een behoorlijke afzetting der directe omge ving gezorgd, zoodat de brandweerlieden in hun bezigheden niet werden gehinderd. Behalve de geheele staf der brandweer was ook wethouder Slingehberg aanwezig. Het duurde nog eenigen tijd voor men zeker was dat negens meer vuur te bespeuren was en alle deelen die gevaar opleverden waren omgehakt. In hoeverre verzekering de schade dekt kon men ons gisteravond nog niet worden medegedeeld. Bij nadere informatie hedenmorgen ver namen wij nog het volgende: In het nagenoeg geheel uitgebrande per ceel no. 19 bewoonde de heer C. C. M. van Hees, directeur van den Stadsschouwburg, op de eerste verdieping de achterkamer. De heer van Hees vertelde ons dat er van zijn bezittingen totaal niets is overgebleven. Be halive in genoemde kamer had de heer van Hees ook langs de trappen en op andere plaatsen in het huis eigendommen van groote persoonlijke waarde. Zoo zijn o.a. vele schil derijen w.o. een geschilderd portret van de overleden echtgenoote van den heer van Hees en een geschilderd portret- van- hemzelf totaal verwoest. Het geheele meubilair, waar onder enkele kostbare fauteuils en schrijftafels, de geheele garderobe en vele waardevolle do cumenten zijn verloren gegaan. Het is dan ook een troostelooze aanblik om wat eens voorwerpen waren waaraan men dierbare herinneringen heeft gehad, in zoo korten tijd tot een woestenij te zien herschapen. De heer Thijsse vertelde ons nog het voi- gende Omstreeks kwart na acht is mevrouw Thijsse van no. 22 uit, dat ook door hen wordt bewoond, daar in perceel no. 19 nie mand thuis was, eens een kijkje gaan nemen of alles in orde was. Bij het openen van een deur op de bovenverdieping sloegen plotse ling de vlammen haar in het gelaat waar door zij brandwonden aan het gelaat opliep en haar haar verschroeide. Bij hst afgaan van de trap is zij toen gevallen, waarbij zij zich wondde aan been, hand en gelaat. De bewoners van het pension vonden ge durende den nacht bij kennissen onderdak. Een gedeelte der bewoners van no. 18 waar eveneens een pension is gevestigd kon den nacht aldaar doorbrengen, enkelen vonden meldt: Hoogste barometerstand 775.7 m.M Ia Scilly. Laagste barometerstand 731.4 m.M. te Isafjord. en voorspelt: matigen tot zwakken later weer toenemende^ Westelijken tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt. Aanvankelijk nog weinig of geen regen, aanvankelijk kouder, later waar schijnlijk weinig verandering in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur 7.66 m.M. (Veranderlijk) Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 48 F. Laagste heden nacht 43 F. Hoogste heden 44 F. Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmulden onderdak in het Dianonessenhuis waar ook de 86-jarige mevrouw van d'sr Weijde is op genomen die reeds sedert een jaar bedlegerig is. Zooals gemeld is, waren de bewoners van het verbrande perceel niet thuis toen de brand uitbrak. Een zoon van mevrouw Bosveld Heinsius, een der inwoners van het pension op no. 19, was toevalligerwijze juist bij den commandant van de brandweer aan het kaarten, toen hij vernam dat er brand uit gebroken was. Alle perceelen waren tegen brand- en water schade verzekerdde schade loopt in de dui zenden. Aanwezig bij het blussehingswerk waren ook nog de burgemeester C. Maarschalk, en de Commissaris van Politie de heer J. H. Tenokcink. WEER EEN ZEIL VLIEGER VERONGELUKT. DILLENBURG (Hillen) 27 Nov. (V.D.) In het zeilvliegkamp Hirzenhain is heden een doodelijk ongeluk gebeurd, het tweede sedert het bestaan van de zeilvliegschool. Do 26-jarige leerling Bieber uit Hirzenhain viel, na reeds geruimen tijd gevlogen te hebben, door tot dusverre onbekende oorzaak, plotse ling naar beneden. De machine werd volko men vernield. De zeilvlieger kreeg zoo zware kwetsuren dat hij onder weg naar het zie kenhuis overleed. TREIN-VEERDIENST DG VER- DUINKERKEN? LONDEN. 28 Nov. (V.D.) De Southern Railways zijn voornemens een geregelden trein-veerdienst in te stellen van Dover naar de Fransche kust, waarschijnlijk naar Duin kerken. Hoewel ook wel gedacht is aan het vervoer van passagiers op deze wijze, is toch het hoofdoogmerk het snellere vervoeren van goederen. Men schat de winst aan tijd op minstens 6 uur, ongerekend het verlies ge leden door het overladen. DE ZAKENVLUCHT NAAR MOMBASA. Het echtpaar Van der Leeuw is op zijn vlucht per sportvllegtuig naar Afrika Zondag aangekomen te Caeliari on Sardinië. Op Sicilië kon men niet landen, omdat het vliegveld onder water stond. LUCHTVAARTBERICHTEN Snip, thuisreis, 27 te Roetba Wels. IJ s v o g e 1, thuisreis 27, te Rangoon. Pelikaan, uitreis 27 te Cairo. Kwartel, uitreis 27 te Medan. Kranten knipsels uit 1917. 28 November 1917. Teruggekeerd. Acht-enveertig visschers uit IJmuiden en Scheveningen, in Duitschland na torpedse- ring hunner schepen geland, kwamen via Nieuweschans in o?is land terug. Het zijn de bemanning van de IJmuider loggers Cor- nelisbart en Jacoba en van de Schevening- sche loggers 63 en 357. De bemanning van deze laatste logger deelde mede, dat deze in het veilige gebied getorpedeerd is. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 November. Bevallen 23 November: C. BerkProost, i', 24 November B. SwartBreems, d.; M. P. Bogaard—van Loenen, d.; G. H. M. Lu-ij teil— Groeneveld, d. Overleden 23 November; G. Bulters— Sweers, 79 j., Tetterodestraat.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 2