HET NIEUWE AVONDBLAD VGDQ VELSEN, BEVERWIJKeO. 18e JAARGANG No. 24 DINSDAG 29 NOV. 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Yi cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 P!«* 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmmden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTÏEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties ran Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. IJMUIDEN DE HOLLANDSCHE NOORDZEE- VISCH. hoe krijgt zij haar reputatie terug? (Door een trawlerschipper.) Het is mij opgevallen, dat de laatste jaren onze Hollandsche visch niet meer van zulk een goede kwaliteit is als voorheen en dat de visch, door de IJmuider trawlers aan gevoerd, geleidelijk van de buitenlandsche markt wordt verdrongen. Gaf men vroeger de voorkeur aan Hollandsche zeevisch in winkels, hotels enz., zoowel in het buiten land als in ons eigen land, thans is dit ge heel veranderd en wordt buitenlandsche visch meer gebruikt dan Hollandsche. Dit was reeds het geval vóórdat het buitenland door allerlei maatregelen den invoer van visch uit ons land bemoeilijkte. Het verschil in kwaliteit met Deensche visch bijv., als schelvisch, schol en kabeljauw kan men 's morgens in de hal maar al te dui delijk waarnemen. Ook de door de Duitsche trawlers aangevoerde visch ziet er beter uit dan de Hollandsche en is over de geheele la ding niet zoo rijk aan slijm als onze visch. Teekeneaid is ook de vraag, die mij onlangs door een IJmuider groot vischhandelaar werd gedaan: „hoe komt het toch, dat tar bot. aangevoerd door Hollandsche trawlers bijna alle rood zijn en tarbot, aangevoerd door Belgische visschers meest alle blank?" Zelf heb ik het eenigen tijd geleden meege maakt dat een partij tong van circa 2000 K.G. bij den verkoop door den afslager werd gequalifieeerd als „een weinig slap", welke partij tong dan ook minder opbracht dan de goede kwaliteit. Nu vraag ik mezelf af, hoe zal die visch er uit zien (ruiken) als ze ter tafel komt, nadat ze diverse behandelingen, ais verpakken, vervoeren, weer ten verkoop aanbieden enz. heeft ondergaan. Natuurlijk zal ment er niet van zeggen dat de Holland sche visch uitstekend smaakt en beter is dan andere ingevoerde visch. Hoe kunnen we nu de kwaliteit van onze visch opvoeren en verbeteren, zoodat ze weer wordt als voorheen, dat we weer krijgen de gerenommeerde blanke Hollandsche visch, vrij van slijm, zoodat ze dus niet meer dat- onsmakelijke aanzien heeft? Laten we eerst beginnen, geen geteerde kuilen meer te gebruiken en ze wit laten, zooals ze worden gebreid. Menigmaal krijgen de vischliandelaren klachten over éen teer- of carbolsmaak. Wanneer on ge teer de kuilen worden gebruikt, zal men daar geen klach ten meer over krijgen en het zal de kwaliteit van de visc.h ten goede komen. Men moge wat langer met een kuil toe kunnen wanneer deze geteerd wordt, maar als men ze blank laat. spaart men de teer uit. Nu de behandeling van de visch aan boord. Ik begin bij de tarbot: een steekje boven de staart, vervolgens de ingewanden er uit ha len en dan in de balie laten uittrekken. Om de visch goed uit te wasschen, gebruike men een zgn. peek, d.i. een dikke stok, waaraan vastgespijkerd een in zestienen gevouwen baalzak. Men giete telkens het vuile bloed en slijmwater van de visch, na behoorlijk ge roerd te hebben, zoolang tot- het water in de balie geheel helder blijft.. Vervolgens kan men de visch uitwasschen. Het beste is de broeken van de tongen op de ouderwetsche manier met de duimen water- vrij te maken en de tarbot-ten, na ze uitge- wasschen te hebben, met den kop naar bene den te zetten, zoodat het water er geheel uit kan loopen. Zoo mogelijk de visch wasschen in schoone droge manden. Gul, schelvisch en kabeljauw nooit was schen in bloed- of slijmwater. doch altijd in helder water en vooral bij kabeljauw het bloed met de hand tijdens het wasschen verwijderen. Bij het in de mand werpen van de visch zorge mem er altijd voor, dat de visch met den buik onder wordt gehouden. Groote schol diene men ook in den last te spoelen, wijl de visch dan apart behandeld wordt. De stripsnede ook onder houden bij het in de mand werpen. Kleine- en zetschol minstens tweemaal overgooien, dan de volle mand nog even naschudden, zoodat de visch in de mand naast elkaar komt te staan. Kleine schel visch tweemaal overstorten en goed laten uit zakken. Men zal begrijpen dat het de bedoe ling is, de visch slijm-, bloed- en watervrij in het ruim te deponeeren. Is nu het dekwerk aan de visch afgeloo- pen, dan gaat men ze ijzen. We beginnen met het klaarmaken van een kee voor de fijnvisch, zoo dicht mogelijk bij het ijsruim en zoo mogelijk een: boordkee. Vooral er voor zorgen dat de vischlanen nauwkeurig passen want elke hiaat in de lanen heeft smelting van ijs tengevolge. Afsluiten van de buiten lucht is absoluut noodzakelijk. De gewone taxe van ijzen is ieder visscher- man bekend: 2 manden visch tegen 1 mand AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vierde Gem. Volksvoor stelling Het Schouwtooneel „De Doofpot'. 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert Baehivereeni- ging. Concertgebouworkest o. 1- v. dr. Willem Mengelberg. Luxor Sound Theater: „Cheri-Bibi' (het Spook van Parijs) en „Zijne Hoogheid moet trouwen". 8.15 uur. Palace: „Het verleden ontwaakt". Op het tooneel: Irmer en Garden, het elegante dans paar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Moderne bruids schat". Op het tooneel de 4 Kemmy's. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 30 NOVEMBER Bioscoopvoorstellingen ~'smiddags en des avonds. ijs. Later op de reis kan men met minder ijs toe. Deze taxe is bedoeld voor goed ijs en niet voor sneeuwijs of troebel ijs. Bij het ijzen van tarbot is het gewenscht, de witte zijde boven te leggen en helder ijs te gebruiken. Bij het ijzen van kleine schol de visch niet plomp In de kee storten, zoodat het ijs op zij spat, doch de mand over de staande lanen rollen en voorzichtig in de kee laten loo pen, nog beter is het, de eerste visch met de hand in de kee te werpen. Natuurlijk niet vergeten, lanen te leggen op alle klampen, doch niet meer dan drie schop ijs op de visch onder de lanen werpen, wijl er weer een laag ijs op de lanen komt en veel ijs natuurlijk veel water geeft en dit ijswater. vermengd met het noodige slijm weer op de onderste visch lagen komt, hetgeen deze visch slecht maakt. De bedoeling van dit stukje is, er op te wij zen dat het voor het behoud van de kwaliteit gewenscht is. dat de visch goed schoonge maakt wordt en droog in de ruimen gebracht, opdat het ijs zoo weinig mogelijk smelt. Heeft men nu de staande lanen zoo hoog mogelijk opgebouwd, zoodat de lucht niet teveel over de visch kan spelen, dan kan men aan boord al niet veel meer doen ter bevorderen van de kwaliteit van de gevan gen visch. Men zorge natuurlijk voor een goede afsluiting van de buitenlucht; ook het ruim, waarin de geteerde netten zijn ge borgen moet luchtdicht van het vischruim zijn. af gesloten. En nu tenslotte hetijs.de kwaliteit waar van een grooten invloed op de kwaliteit van de visch uitoefent. Laat ik beginnen, vast te stellen, dat het door de trawlers gebruikte ijs van zeer slechte kwaliteit is. Het smelt spoedig, waardoor het noodig is, meer ijs te gebruiken dan gewenscht is, immers de groote hoeveelheid ijswater en het afgezette slijm vormen een factor, die leidt tot spoedi ger bederf van de onderste lagen visch. De lucht, die de aldus aangetaste visch ver spreidt, is haast ondraaglijk, vooral wanneer het schip slingert. Voorheen kwamen: in IJmuiden groote la dingen natuurijs aan met vrachtschepen aangebracht uit Noorwegen. Dit ijs was hel der als kristal en hard als graniet. Hetzelfde ijs zie ik nog wel eens op de visch, welke wordt aangevoerd uit Denemarken en Noor wegen. Als we eens „om de Zuid" laadden kregen we wel eens ijs van een brouwerij te Rotterdam. Ook dit ijs was geheel doorschij nend en hard. Wat is nu toch wel de reden, dat we zulk slecht ijs moeten gebruiken waardoor we ons afzetgebied kwijt raken? Ik zou belanghebbenden nog willen aanra den, de vischmanden goed schoon te houden en ze bij gelegenheid te laten doorwaaien. Ook de visehkisten in de markt moeten goed schóongehouden worden, desnoods late men er als de gelegenheid daar is. een flinke storm doorheen blazen, waardoor ze goed droog worden. Ik hoop met bovenstaande regelen het mijne ter verbetering van de door de IJmuider trawlers aangevoerde visch te heb ben bijgedragen, in het belang van de repu tatie der Hollandsche Noordzeevisch. EEN NIEUWE VISSCHERIJ IN DE NOORDZEE. de tonijnen. De gast uit de Middellandsche zee, de to nijn, die sedert vele jaren geregeld tijdens de hariiigvisscherij. in groote scholen in de Noordzee opduikt, is reeds van de eerste da gen van zijn verschijnen een geliefde prooi van de bemanning der stoomtrawlers. Deze groote, buitengewoon snelle en schrandere visch van de familie der makreelen, die ge durende het visschen op de vang plaatsen om den trawler heen zwemt, is lang niet gemak kelijk te vangen, hetgeen deze visschen des te intéressanter maakt. Nu en dan worden er wel eens tonijnen bij het ophalen van het net gevangen, schrijft de Deutsche Fischerei Rundschau, maar ge woonlijk bevindt zich het sleepnet op den bodem van de zee, terwijl de tonijn zich op houdt in de bovenste lagen dicht aan de op pervlakte en in den regel ook slim genoeg is om het net bij het ophalen te kunnen vermijden. In den loop van de jaren heeft men met alle mogelijke middelen geprobeerd deze vis schen meester te. worden, eenerzijds uit spor tieve oogmerken, anderzijds echter ook ter wille van de winst, want de tonijn werd spoe dig op de Duitsche markten vanwege zijn smakelijk vleesch hoog aangeslagen. Voor de opvarenden van de stoomtrawlers, die ook tijdens de haringvisscherij over zoo goed als geen vrijen tijd beschikken, is de tonijn een welkome afwisseling in het eentonige vis- schersleven en menigeen offert zijn vrijen tijd gaarne voor hem op. Men heeft gepro beerd, ze te vangen met hoeken, met strik-, ken, ja zelfs met harpoen-geweren; het- blijft echter steeds een opwindende en van vele toevalligheden afhangende jacht. Ook de Britsche visschers oefenen met ijver de to- nijnvisseherij uit en hebben daarvan klaar blijkelijk thuis met zooveel begeestering- ver teld, dat vindingrijke lieden op de gedachte zijn gekomen, als hartstochtelijke sportvis- sehers in daarvoor geschikte booten op de tonijnvisscherij te gaan. Elke trawler heeft zijn eigen methode, door practische zeelui uitgedacht en die de uitvin der zonder mankeeren voor de beste houdt. De succesvolste tonijnvisscherij in het afge- loopen haringseizoen is ongetwijfeld de stoomtrawler „Elise Schroder" uit Weser- münde, die op zes reizen niet minder dan 71 tonijnen ving met een gemiddeld gewicht van 200 K.G. De schipper van genoemden trawler, Kapl- tan Wilhelm Klein gebruikt voor de tonijn visscherij een gebogen haak. Aan het oog van dezen haak is een 11/2-duims manillatros van 6 M. lang bevestigd, welke tros aan de verschansing wordt vastgemaakt. Een tweede lijn, eveneens aan het oog bevestigd, gaat door een dekrol bij den mast naar den kop 1 van de winch. Het oog van den haak wordt aan een langen dunnen stok bevestigd. Komt nu een tonijn bij den trawler en zwemt hij. als gewoonlijk zoo dicht langs het schip dat hij met den stok te bereiken is. dan wordt met behulp van den stok de punt van den haak in het lichaam van den tonijn gedreven en wel aan de zijde die van het schip is gekeerd, zoo dicht mogelijk naar voren en in den buik. De tonijn probeert direct in de diepte te vluchten. Daardoor komt de aan de ver schansing bevestigde manillalijn strak te staan en de haak boort zich diep in het lichaam. Gewoonlijk breekt hierbij de lange stok. dien men gebruikt heef; om den haak in het lichaam te prikken. Zoodra de haak In het vleesch is gedrongen, wordt' de visch met behulp van de over de dekrol loopende lijn op dek geheschen. De beschrijving van deze vangmethode ziet er eenvoudig uit. maar wij zijn er van over tuigd. dat voor het vangen van den schran- deren tonijn en dan vooral van een slinge rend schip af veel handigheid noodig is. En ongevaarlijk is deze visseherij ook niet, want de tonijn is oersterk en de aan de verschan sing bevestigde lijn wordt met buitengewone kracht strak getrokken, zoodat de visscher goed uit moet kijken. Hij moet op het juiste oogenblik den haak loslaten en goed van de lijn vrijblijven, om niet over boord te worden getrokken of gewond te worden. Wegens de vele gevaren vischt kap. Klein altijd zelf met behulp van een man aan de winch. Het is natuurlijk juist om de spanning en het ge vaar, dat de bemanning zoo dol is op deze tonijnvisscherij en wij zijn er van overtuigd, dat er nog tal van tonijnen op deze wijze uit de Noordzee gehaald zullen worden. het ongeval op de „donald". De Raad voor de Scheepvaart- te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake het on geval aan boord van het stoomvisschersvaav- tuig Donald IJ.M. 117. waar een matroos bij het uitzetten van het vischtuig door een der vischbordenwerd getroffen en ernstig ge wond. De Raad is van oordeel dat het hier een bedrijfsongeval betreft en dat- aan de lei ding aan boord gebrek aan zorg, noch aan den matroos B. een bepaalde onvoorzich tigheid kan worden verweten. DE CONTRACTEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. iiet wachten is op de bestuursleden van den CHR. bond. In ons blad van j.l. Vrijdag plaatsten we een stukje, overgenomen uit „Toenadering" het orgaan van den Ned. Bond van Christe lijke Fabrieks- en Transportarbeiders, waar in werd opgemerkt, dat de reeders nog steeds wachten op het kenbaar maken van voor stellen inzake het afsluiten van nieuwe con tracten. Zooals bekend heeft de Reedersver- eeniging met ingang van 1 Januari a.s. alle contracten met de" werknemers in het vis seherij bedrijf opgezegd. Inmiddels vernamen wij, zooals in ons blad van j.l. Zaterdag werd gemeld, dat de Reedersvereeniging reeds bij schrijven van 17 November j.l. een voorstel deed tot het houden van een bespreking op Woensdag 23 November. Wij laten hieronder volgen den brief, die door de Reedersvereeniging aan de betrokken organisaties werd verzonden: „In aansluiting aan onze brieven van 17 Augustus en 20 September j.l., waarbij door ons verschillende loon- en arbeidsovereen komsten voor de opvarenden ter trawlvis- scherij en voor de visehlossers tegen 31 De cember a.s. zijn opgezegd, berichten wij U hierbij, dat naar onze meening thans de tijd gekomen is om de vraag onder de oogen te zien, in hoeverre het wenschelijk en mogelijk is nieuwe arbeidsovereenkomsten voor de be trokken groepen werknemers af te sluiten. Wanneer U ons standpunt ten deze kunt deelen en bereid zijt daarover met ons be sprekingen te houden, dan stellen wij U voor, de eerste bijeenkomst- te doen plaats hebben op Woensdag 23 November a.s. des namid dags te 2 uur te onzen kantore. Het zal ons aangenaam zijn zoo mogelijk eenigszins spoedig Uw bericht terzake te mo gen ontvangen." Hierop antwoordde de IJmuider Federatie dd. 18 November 't volgende: In antwoord op Uw schrijven no. 9229/9 dd. 17 November j.l. deelen wij U mede, natuur lijk bereid te zijn tot het voeren van bespre kingen als door U bedoeld. Het noodzakelijk te voeren overleg met ons Hoofdbestuur maakt evenwel, dat wij deze besprekingen niet op Woensdag a-s. kunnen aanvangen. Wij zullen U zoo spoedig mogelijk berich ten wanneer wij met bedeeld overleg ge reed zijn. Nader vernemen wij nog van den heer J. A. Brandsteder, bestuurder der IJmuider Fe deratie, dat het van die zijde gewenscht wordt geacht alvorens de door de Reeders vereeniging gewenschte bespreking te hou den, in overleg te treden met het bestuur •'an den Ned. Bond van Christelijks Fabrieks- en Transportarbeiders. De bestuursleden dezer organisatie bevinden zich thans ech ter in Dieppe, zoodat dit overleg nog niet heeft kunnen plaats vinden. huldiging van den heer j. smit. Door de C.M.J.V. werd gisterenavond de heer J. Smit gehuldigd naar aanleiding van het feit dat hij 25 jaren lid der vereeniging was. De zaal van het Koning Willemshuis was eenigszins feestelijk versierd. Toen om 8.30 de jubilaris met zijn familie de zaal binnen trad. zongen de aanwezigen hem staande toe Ps. 134 3. Nadat de voorzitter, de heer W. Doeven- dans met gebed geopend had sprak hij tot den heer Smit en z'n familie een welkomst woord. Hij zei, er van overtuigd te zijn dat deze dag voor den heer Smit een bijzondere is, aangezien hij altijd veel voor de C.M.J.V. heeft gevoeld. Spreker, die den jubilaris reeds vele jaren gekend heeft, zegt hem voor zijn trouw en ijver jegens de vereeniging getoond dank. Het bestuur heeft besloten, hem ter her innering aan dit jubileum te benoemen tot eerelid der vereeniging. Onder luid applaus wordt den heer Smit da oorkonde overhan digd. Nadat een muzieknummer ten gehoore was gebracht, nam de secretaris, de heer Spijker het woord. Deze schetste den steun en de trouw, die de vereeniging steeds van den heer Smit heeft mogen ondervinden en als blijk van waardecring had de vereeniging gedacht, daar „vriend Jan" gaarne een pijpje rookt, hem te vereeren met een zilveren tabaksdoos, waarin gegrift de initialen van den jubilaris, en op de achterzijde het, insigne en de naam der vereeniging. Vervolgens sprak de eere-voorzitter de heer L. Tismeer. Deze vertelde op eenigszins humoristische wijze eenige voorvallen uit. het vereenigings- leven waarbij de jubilaris betrokken was ge weest. Ds. Swaan vertelde van de goede getuige nis die hem gegeven was van den heer Smit bij zijn komst m deze gemeente. Ook hij wilde niet achter blijven om een stoffelijk blijk van belangstelling te geven en zorgde dat „Vriend Jan" zijn tabaksdoos direct kon vullen. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heeren Tj. Doevendans, Huizer en Prins. Na afloop der huldiging bleef men nog ge- ruimen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Ten slotte zij nog vermeld, dat den heer Smit toe gekend is het gouden insigne van den We reldbond der Christ. Jongemannen Vereeni- gingen. bazar leger des heils. Maandagavond is in de zaal van het Leger des Heils een bazar gehouden. Door den Ge zinsbond was een 80-tal voorwerpen, kleeding handwerken enz. vervaardigd die ten verkoop werden aangeboden. De opbrengst hiervan bestemd voor de onkosten die verbonden zijn aan de Kerst-gave die men voornemens is aan arme gezinnen uit te reiken. De voorwerpen die vlug van de hand- gin gen, hebben echter lang niet voldoende op gebracht om de onkosten voor dit mooie doel te kunnen bestrijden. „de dageraad". De Vrijdenkersvereeniging ..D= Dageraad" belegt a.s. Woensdagavond in „Tivoli" een openbare vergadering waarin de heer A. L. Constandise zal spreken over het onderwerp: „Is de Bijbel Gods woord? De af deeling IJmuiden der S.D.A.P. belegt op den tweeden Kerstdag een Kerstvergade- ring. Als spreker zal optreden Mr. Dr. v. d Flier, lid van den gemeenteraad. ZWARE REIS VAN DEN TRAWLER ANCOR. huizenhoogs golf nam de stuurhut mee. Zooals wij gisteren al in het kort hebben medegedeeld is de Trawler Ancor met- verlies van stuurhuis in de VisschëreGïaven binnen gekomen. -. Schipper J. Blok vertelde ons nog, dat hij deze reis met v;el slecht weer te kampen had. De trawier was vijT dagen' in zee en de laatste dagen was 'het'weer zoo ruw, dat er van visschen zoo goed als geen sprake was en men geregeld had. liggen steken. Zon dagmiddag' was het vliegend stormw:er. Omstreeks vier uur dien middag, toen schip per Blok met een matroos op de brug stond, zag hij plotseling een huizenhooge golf komen aanrollen. Bewust van 'het dreigende gevaar waarschuwde- hij den matroos en beide mannen bukten zich tegen eventueel stuk slaande ruiten van het- stuwttvuis. bescher ming zoekend achter het ijzer-en onderschot van het stuurhuis. Dat was hun behoud. Met ontembare kracht stortte de golf over het dek. alles meesleepend wat -niet stevig vast gesjord lag. Met geweid botste de water massa tegen het houten stuurhuis. Toen het gevaar geweken was en ds man nen zich weer oprichtten stonden ze onder den ibiooten hemel. Het geheele getimmerte was boven hun hoofd weggeslagen. Schipper Blo-k kreeg nog een snij wond aan een zijner handen. tegen opheffing van het gymnastiekonderwijs. A.s. Woensdagavond zal in ..Het wapen van Velsen" de tweede vergadering worden gehouden voor het Comité tegen de ophef fing van het gymnastiekonderwijs bij het Lager Onderwijs. Zooals men weet voncl de eerste vergadering plaats, j.l. Donderdag in Hotel de Prins. Ook inde vergadering in ..Het Wapen van Veisen", zal de heer J. M. Kor pers-hoek, docent aan de Academie voor Lich. Opvoeding te Amsterdam het woord voeren. de losloopende honden. Maandag is een hondje in de Kennemer laan nabij ons kantoor het slachtoffer ge worden van de soepele toepassing van de ver ordening op de losloopende honden. Het dier werd door een auto overreden, en was op slag dood. Bijna was er nog ee'n tweede slachtoffer van de soepele toepassing gevallen. Gister morgen zou een hond op- den aan- de markt ligger.den stoomtrawler Jenny Elsa springen. 1-Iet dier sprong echter mi-s' en geraakte te water tusschen de .boot en den wal. Men heeft toen met vereende krachten den traw ler een eind van den wal geduwd, waarna een jongen de aan den kademuur bevestigde ladder afdaalde en het genoegen mocht sma ken het dier te redden. een slechte reis. De Adriatic ÏJm. 18 heeft een zeer slechte reis gehad. Niet minder dan 5 maal heeft men wegens lekkage de ketel leeg moeten, spuien om te repareeren. vischaanvoer te antwerpen. In Antwerpen bedroeg de aanvoer in de laatste berichtweek 825 mandisn iuit Hol land. 350 manden uit Ostende en andere Belgische havens, 1020 kisten uit Denemarken 230 kisten uit Zweden, 70 kisten uit Noor wegen, 7500 K.G. heilbot uit Noorwegen, 3000 K.G. poon uit Noorwegen en één visschers- vaartuig rechtstreeks uit zee. BEVERWIJK De St. Nicolaas-reclame-campagne. welke dit jaar voor de eerste maal door de Win- keliersvereeniging „Eendracht" Maakt Macht" en de R.K. Middenstands vereeniging „De Hanze" gezamenlijk werd georganiseerd, mag zich in een groote belangstelling verheugen. De trekkingen der tien verlotingen, welke ieder en avond worden gehouden, geschieden steeds in tegenwoordigheid van vele -belang stellenden, die door middel van de aan het prijzenhuis aangebrachte luidsprekers-instal latie onmiddellijk van den uitslag der trek kingen op de hoogte worden gesteld. Maandagavond werd- een lampioenoptoclht gehouden, waaraan door een groot aantal kinderen werd deelgenomen. De optocht le verde op sommige punten verrassende ef fecten op en velen hebben dan ook van het aardige schouwspel genoten Onder veel be kijks trok de stoet, welke begeleid werd door tamboers door Villapark, C. H. Moensstraat, Breestraat, Peperstraat, Koningstraat, Kloosterstraat, Baanstraat en Zeestraat naar hotel ,.ter Burg" waar de stoet werd ontbon den. Voor de aardigste lampions waren prij zen beschikbaar gesteld. Woensdagmiddag -brengt St. Nico-aas ten tweede male een bezoek aan Beverwijk, dit maal als gast van de winkelierscombinatie „Plan-West". VELSEN KERKMEESTERS ST. ENGELMUNDUS. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kerkmeester aan de St. Engeïrnundus te Velsen- Driehuis de heeren J. H. A. M. Anten en C. Warmendam, kerstvergadering der s.d.a.p. DE ST. NICOLAAS-RECLAME.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1