DE LANDBOUW EN OUCHY. mm IJ MUI DER COURANT DINSDAG 29 NOVEMBER 1932 Organisaties zien een gevaarlijken kant. De drie centrale Landbouworganisaties in ©ns land hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend met een uitvoe rig adres, betreffende het verdrag van Ouchy, Dit verdrag aldus adressanten beoogt een soort economisch wereldverbond te cre- eeren, meer in 't bijzonder een samenwerking met onze Zuidelijke buren. Daarbij dient dan evenwel bedacht te worden, dat België een belangrijk afzetgebied voor Nederland vormt, doch voor landbouwproducten zeker niet de eerste plaats inneemt. In 1931 werd voor 65 millioen gulden aan land- en tuinbouwpro ducten naar België uitgevoerd; doch onze totale uitvoer dezer artikelen liep over niet minder dan 506 millioen gulden. De beste afnemers onzer land- en tuinbouwproduc ten zijn Duitschland en Engeland. Eerstge noemd land nam in 1931 nog voor 146 mil- iloen gulden aan deze producten van ons af. Vandaar dan ook, dat de georganiseerde Landbouw zich in zijn adres de vraag stelt: zal de overeenkomst met België ook aanlei ding kunnen geven tot moeilijkheden met onze beste afnemers, in casu Duitschland en Engeland? Die komende moeilijkheden zou den dan o.i. hierdoor kunnen ontstaan, dat wij van de meestbegunstigingsclausule niet meer dat gebruik zouden kunnen maken, als tot dusverre, omdat het verdrag van Ouchy deze clausule al te veel zou „uithollen". En als wij onzerzijds dit recht, niet meer kunnen aanbieden, mogen wij er dan nog op rekenen, dat wij gunsten van andere staten kunnen krijgen? Adressanten meenen, dat wij ons on- noodig moeilijkheden hebben bezorgd door de toezegging onze tarieven ten opzichte van België te verlagen. Het openhouden van de deur op de tegenwoordige wijdte was alles zins voldoende geweest. De waarde van het verdrag van Ouchy zal afhangen van de vraag, wie zich zullen aansluiten en met welke bedoeling dat zal geschieden. Daarin schuilt naar de meening der Landbouw organisaties een gevaar. Immers, niet het Nederlandsche belang beslist over de vraag, of andere St aten zullen toetreden. Dit belang wordt daarbij zelfs niet overwogen. De toe treding hangt uitsluitend af van het voordeel, hetwelk andere Staten daaruit voor zich zelf meenen te kunnen halen. Daarbij staat toe treding ook open voor Staten, die door maat regelen, welke zij zelf hebben genomen, on zen export hebben vernietigd of ernstig be lemmerd. Adressanten meenen dan ook, dat vrije toetreding van Staten tot de Conventie van Ouchy onnoodig en voor den Landbouw in de toekomst gevaarlijk is. Nieuwe contin- genteeringsmaatregelen tot bescherming van den Landbouw kunnen, na toetreding van die Staten, weinig succes meer hebben. Van landbouwzijde acht men het voorts een groot bezwaar, dat de contractanten zich ten opzichte van elkander verplichten niet over te gaan tot eenige verhooging van het beschermend karakter van hare invoerrech ten, noch tot instelling van nieuwe bescher mende rechten, ten aanzien van goederen van derde Staten, waarmede zij gebonden zijn door handelsverdragen. Daardoor zal het, in samenwerking met de vrije toetreding van derde Staten, onmogelijk gemaakt worden aan den Nedcrlandschen producent van landbouwproducten of fabrikanten een be voorrechte positie te geven op de binnen- landsche markt. De bedoeling van een en ander is wel geweest om een begin te maken met het herstel van het internationale vrije ruilverkeer, zooals wij dit vroeger hebben ge kend, maar adressanten vragen zich af, of dit eenige kans heeft ooit weer te keeren. Zij geven in hun adres daarop direct een ant woord en blijken van meening te zijn, dat wij niet terugkeeren, nu niet en later niet, tot een toestand, waarbij wij onze land- en tuin bouwproducten in onbeperkte mate naar Duitschland, Frankrijk of Engeland uitvoe ren. Door het voeren van een meer actieve handelspolitiek kunnen wij misschien een deel van onzen export behouden; maar dit zal slechts een klein deel zijn". Het verdrag van Ouchy zou, volgens adres santen voor ons land aannemelijk zijn ge weest, indien het zich had beperkt tot België. Het. is thans onaannemelijk, omdat men van Ouchy uit andere landen, tot inkeer heeft willen brengen. Tot zoover de zienswijze van den georgani- seerden Landbouw. Deze ziet er weinig op wekkend uit. Ongetwijfeld heeft „Ouchy" vele praetische bezwaren, "maar het is m.i. zeer de vraag of deze grooter zullen blijken te zijn, dan de toekomstige bezwaren, verbon den aan een z.g. „actieve handelspolitiek". Deze voert ons naar de „protectionistische" wateren, waar de gevaren buitengewoon groot zijn. Het aanlokkelijke van het verdrag van Ouchy ligt m.i. juist in de mogelijkheid,' dat het gelegenheid biedt tot afbraak van tariefmuren. Het zou in hooge mate te be treuren zijn. indien deze opzet omvergewor pen zou worden. MOLLERUS. QUITANTIE VOOR EEN RIJWIELPLAATJE? LAGERE RIJWIELBELASTING BEPLEIT. Blijkens het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer over het hoofdstuk Financiën der Rijksbegrooting gaven verscheidene leden als hun oordeel te kennen, dat de rijwielbe lasting uitermate hoog is. Van verschillende zijden werd aangedron gen op een ruimere opvatting van de vrij stellingen van het betalen van rijwielbelas- ting De opvatting, dat werklooze arbeiders daarvoor niet in aanmerking mogen komen, is niet vol te houden en is trouwens niet in overeenstemming met het wettelijk voor schrift. Als voornaamste criterium zou vol gens de hier aan het woord zijnde leden moe ten gelden het niet aangeslagen zijn in de inkomstenbelasting. De eerst aan het woord zijnde leden acht ten bovendien de verhouding tusschen de op te brengen belasting door de houders van rij wielen en die van auto's niet juist. Zij dron gen aan op verlaging van deze belasting tot f 1 ten hoogste f 1,50 per jaar. Eenige leden gewaagden van het minder juiste optreden van de belastingadministratie te Amsterdam. Terwijl overal te lande een overtreding van de rijwielbelasting bij een voudige transactie wordt afgedaan, geldt in Amsterdam het voorschrift, dat steeds het rijwiel in beslag moet worden genomen. Wegens de vele diefstallen van belasting plaatjes zouden eenige leden in overweging willen geven het verstrekken van een bewijs van betaalde belasting, zooals dit in België geschiedt. Van verschillende zijden werd aangedron gen op een meer soepel en welwillend optre den der belastingadministratie. Gedacht werd aan het loonbeslag. UIT DE STAATSCOURANT. HOOGGERECHTSHOF VAN NED.-INDIë. Bij Kon. besluit is aan den heer mr. I. J. Dermout, president van het Hooggerechtshof van Ned.-Indië, op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr. 1933, eervol ontslag' uit 's Lands dienst verleend, onder dankbetui ging voor de langdurige en goede diensten, door hem aan den Lande bewezen. DIRECTIE VAN DE NEDERLANDSCHE BANK TE DUUR? Het liberale lid van de Tweede Kamer dr. S. E. B. Bierema heeft aan den minister van financiën gevraagd of hij een aantal direc teuren van vijf voor de Nederlandsche Bank niet te veel acht en of hij bereid is zijn in vloed aan te wenden opdat in de vacature- Delprat om bezuinigingsredenen niet voorzien wordt. WANTOESTANDEN OP HET PLATTELAND. ONGESCHIKTE WORDT GEMEENTE SECRETARIS. In het Weekblad van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren wordt mede- deeling gedaan van een verkiezing van een gemeente-secretaris in de Limburgsehe ge meente Stamproy, een betrekking, die 1700- 2000 oplevert. Er waren 18 a 19 sollicitanten waaronder gediplomeerden. Niettemin vonden de raadsleden het oirbaar om op zich zelf of ieder op een ander lid te stemmen, aangezien er zeven stemmen werden uitgebracht, ieder op een der raadsleden. Bij herstemming koos men met vier tegen drie stemmen een dei- wethouders, een boer, die van de gemeente administratie geen verstand heeft. In Terschelling heeft zich ook reeds een der gelijke misstand voorgedaan en nu vraagt de redactie van het orgaan aan den minister om het besluit wegens strijd met het algemeen belang voor vernietiging voor te dragen. JOODSCHE WINKELIERS IN AMSTERDAM'S WINKELVERORDENING De gemeentelijke commissie voor de straf verordeningen te Amsterdam stelt den Raad voor eenige wijzigingen te brengen in de ver ordening op de winkelsluiting, die in hoofd zaak aan de bezwaren van Joodsche winke liers tegemoet komen. De commissie meent, dat voor de sigarenwinkeliers, banketbakkers enz. de resultaten van een in gang zijnd on derzoek moeten worden afgewacht, alvorens beslissingen te nemen over de Zondagsslui ting. NATRIUMLLICHT De groote Rijksweg Vught—Den Bosch, die belangrijk in beteeken is toeneemt na de ge reedkoming van de brug over de Waal bij Zalt Bommel, zal in de gemeente Vught met Philips natriumlicht verlicht worden, lezen wij in het Handelsblad. IN VRIJHEID STELLLING VAN VERDACHTEN NOTARIS? Blijkens een advertentie ligt op verzoek van vele cliënten van den van valsche „Aufwer- tung" beschuldigden Advocaat-Notaris te Am sterdam te zijnen kantore ter teekening door belanghebbenden een verzoekschrift aan de 4e Kamer der rechtbank te Amsterdam tot zijn voorloopige invrijheidsstelling. VERLAGING IJSSELMEERPEIL ALS HET KAN. Minister Deckers en minister Reymer heb ben volgens het Handelsblad in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Ketelaar o.a. mededegedeeld, dat de regee ring voornemens is, om, indien mocht blijken dat door bepaalde maatregelen, onafhanke lijk van de IJ-meerwerken tot verlaging van het peil van het IJsselnieer kan worden over gegaan, zonder de belangen van de landsver dediging in gevaar te brengen, daaraan zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven. WETSVOORSTEL-VOS IN DE KAMER- AFDEELINGEN. De Tweede Kamer zal a-s. Donderdag in de afdeelingen onderzoeken o.m. het wetsvoor stel-Vos inzake wijziging der Winkelsl ui tings wet, dat betreffende evenredige vrachtver- deeling in de binnenscheepvaart, dat in zake den invoer van tarwebrood en dee'g van tar webloem of tarwemeel; dat betreffende steun aan de griendhoutcultuur. IN GEEN GEVAL OPHEFFING VAN ALKMAAR'S RECHTBANK? Kamerleden er vrijwel algemeen tegen BEZUINIGINGSONTWERP MET ZEER VEEL CRITIEK ONTVANGEN: OM EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK GEVRAAGD. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot het opheffen van 7 recht banken en 48 kantongerechten heeft dit ont werp in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer veel eretiek ontmoet. Zeer vele leden meenden, dat te ruw wordt ingegrepen, vitale belangen worden aange tast. zonder dat een andere regeling is over wogen. Algemeen was men van oordeel, dat be zuinigd kan worden, maar niet op deze wijze. De bezwaren gingen tegen de grootere rei zen en de hoogere kosten, door decentrali satie noodig, moeilijker rechtskundig advies door concentratie van de advocaten in de plaatsen van vestiging eener rechtbank, ver loren gaan van het contract der rechters met de streek, dagenlange onttrekking van politie aan het platteland door de verre reizen naar de rechtbanken, langer duur van processen, ten nadeele van handel en nijver heid, cultureele verarming van het platte land door het er aan onttrekken van intel lect, verzwaring van den last der advocaten. Andere leden achtten deze bezwaren sterk overdreven, vroegen welke nadeelen de op heffing der rechtbanken te Heerenveen en Zierikzee gehad heeft, vestigden de aandacht op het verbeterde verkeer, dat afstanden overbrugt. De ,,zeer vele leden" welke bezwaar maak ten tegen de voorgenomen maatregelen be grepen het argument niet, dat- de qualiteit der rechters zou worden verbeterd. Nog afgezien van het feit, dat door het sterk vermeerderde werk de qualiteit der uitspraken niet zou ver meerderen, zei men ook, dat de thans over bodig wordende rechters als op wachtgeld ge plaatsten, toch weer het eerst voor een be noeming in aanmerking zullen komen. Scherp werd opgekomen tegen de opvattin gen van de commissie-Weiter welke sprak van een wanverhouding tusschen de kosten der rechterlijke macht en het aantal gewezen vonnissen. „De rechtsbedeeling is geen groot bedrijf" zegt het Voorloopig Verslag „waarin voor concentratie en afkapping van minder drukke onderaf deelingen de zelfde omzet behouden kan worden met minder kosten. Verscheiden leden betreurden 't dat minis ter Donner, door het doen ontbreken van cijfers, het de Kamer niet mogelijk maakte zich van den omvang der werkzaamheden van de verschillende gerechten, een juiste voorstelling te vormen. Doch vrij algemeen stond men sceptisch tegenover de bezuinigingsmogelijkheden. Men miste een motiveering van de bedragen van 440.000, te verkrijgen door besparing recht banken en 395.000 op de kantongerechten. De aandacht werd gevestigd op de denk beelden van prof. Scholten en mr. Judell om bezuiniging te verkrijgen. Zeer vele leden wenschten instelling van een kleine commis sie van deskundigen, die een onderzoek zou kunnen Instellen naar een technische her ziening van de geheeüe rechterlijke organi satie. Zij drongen er op aan, dat de regeering haar plannen zou terug nemen. Een nauwkeurig overzicht der besparingen zag men ontbreken. Had de minister voorts niet vergeten aandacht te geven aan uitga ven, welke een noodzakelijk gevolg van zijn maatregelen zullen zijn: aan de blijvende rechtbanken zal het griffiers- en griffieper- soneel dienen uitgebreid te worden bene vens het personeel, van het parket, het aan tal rechters zal blijken uitbreiding te behoeven, verscheidene rechtgebouwen zullen niet in staat blijken, in hun tegenwoordigen vorm de gerechten, wier ressort zeer aanmerkelijk wordt ver groot, te huisvesten, de crisispachtwet legt beslag op veler werkkracht, de vergoeedingen wegens tijdverzuim en reis- en verblijfkosten zullen door den toegenomen afstand vermeer deren, sommige der te handhaven recht banken hebben geen huis van bewaring. Als wel in aanmerking komende methoden van besparing wees de Kamer aan: de verhooging van de competentiegrens van den kanton rechter in civiele zaken, de rondreizende al leensprekende rechter, de voorstellen van Mr. Judell in diens brochure over de rechter lijke organisatie, de instelling van één cen traal hof voor het geheele land, een vermin dering in de bezetting van alle rechtsbanken, de inkrimping van de bezetting der kleine rechtbanken, het vereenigen van de functies van kantonrechter en griffier bij de kleine kantongerechten uitbreiding van het stelsel der kantonrechteriïjke waarneming. Verscheidene leden echter, waren van oordeel, dat in de plannen van de regeering een goede kern school. Voor de verschillende rechtbanken worden de bezwaren nader toegelicht, voor Roer mond acht men de afstanden tot Maastricht te groot, voor Almelo pleit men ails centraal punt, meer dan Zwolle, voor Dordrecht vestigt men de aandacht op de noodzaak van het beschikbaar zijn van een rechtbank tot het hooren van getuigen, die slechts beschik baar zijn zoolang him schip te Dordrecht voor anker ligt. Vrijwel algemeen intusschen, verklaarde men zich niet te kunnen vereenigen met op heffing van de rechtbank te Alkmaar. Men was van oordeel, dat zonder behoud van dit college geen doelmatige indeeling van Noord-Holland benoorden het IJ te verkrijgen is, terwijl ook ook hier de kans op bezuini ging van eenigen omvang gering werd ge acht. Verscheidene leden meenden dan ook, dat, indien één rechtbank in Noord-Holland zou moeten worden opgeofferd, eerder Haarlem daarvoor in aanmerking zou dienen te komen dan Alkmaar. Zij zouden in dat geval het Amsterdamsche gerechtshof willen overbren gen naar Haarlem. Andere leden verklaarden met een derge- lijken maatregel niet te kunnen instemmen. Men vestigde allereerst de aandacht op de zeer groote afstanden, die de bewoners van het grootste gedeelte van het tegenwoordige arrondissement Alkmaar zullen moeten afleg gen ten einde zich te begeven naar de recht bank te Haarlem of te Amsterdam. Immers den Helder ligt 76 K.M. van Haarlem ver wijderd, Enkhuizen 63 KJVI. van Amsterdam, terwijl van Wieringen uit Amsterdam alleen via Schagen te bereiken is, (ruim 80 K.M.); over het eiland Texel, vanwaar het des win ters niet mogelijk is op één dag heen en weer te reizen naar Haarlem, wordt dan nog ge zwegen. De toestand in Noord-Holland zal nu zoo worden dat de twee eenige rechtbanken ge legen zijn in de onmiddellijke nabijheid van de Zuidgrens der provincie, op een onder- lingen afstand van slechts 19 K.M. die in 14 minuten kan worden afgelegd, terwijl de rechtsgebieden dezer colleges zich als twee smalle evenwijdige strooken naar het Noor den uitstrekken. Gesproken werd van het bijzonder karak ter van het arrondissement Alkmaar als land en tuinbouwstreek; deze rechtbank heeft zich dan ook min of meer gespecialiseerd op al die zaken, die op land- en tuinbouw be trekking hebben. Gevreesd werd, dat de recht banken in de groote steden Amsterdam en Haarlem van de daarbij betrokken belangen en van den aard der bevolking minder op de hoogte zullen blijken te zijn. De bevolking en de oppervlakte van het arrondissement Alkmaar zoo werd verder betoogd zullen toenemen door de droog making der Zuiderzee. Voorloopig valt te re kenen op pl.m. 20.000 inwoners in de Wierin- germeer; indien echter de Z. W.-polder aan de beurt komt, zal daar nog een veel grooter aantal aan worden toegevoegd. Het aantal zaken, dat doze rechtbank te behandelen heeft, is volstrekt niet zoo ge ring, dat haar opheffing op dien grond nood zakelijk ware. Neemt men daarbij in aan merking, dat deze zaken worden afgedaan door een president en slechts 4 rechters, dan blij let, dat de leden van dit college geenszins over gebrek aan werk te klagen hebben. In ieder geval zouden de rechtbanken te Haarlem en Amsterdam moeten worden uit gebreid om de zaken uit de groote rechtsge bieden te kunnen verwerken. Daarmee wordt reeds een deel van de anders wellicht te -ver wachten bezuiniging te niet gedaan. Alkmaar bezit een nieuw huis van bewaring dat zal moeten worden gesloten en voor wei nig eld verkocht. Zal dan echter zoo vroeg men geen uitbreiding noodig worden tc Haarlem en Amsterdam? Men meende te weten, dat het paleis van justitie te Amsterdam reeds thans te klein is. Hoe zal het dan mogelijk zijn, het ressort der arrondissements-rechtbank aldaar nog te vergrooten zonder tot uitbreiding van dit gebouw over te gaan? Dergelijke maatrege len zouden echter zulke kosten meebrengen, dat behoud van de rechtbank te Alkmaar nog wel zoo voordeelig zou zijn. Op grond van het vorenstaande meenden verscheidene leden, dat indien één recht bank in Noord-Holland zou moeten worden opgeofferd eender Haarlem daarvoor in aanmerking zou dienen te komen dan Alk maar. Zij zouden in dat geval het Amster damsche gerechtshof willen overbrengen naar Haarlem, Andere leden verklaarden met een derge- lijken maatregel niet te kunnen instemmen Eenige leden meenden echter dat zoowel Haarlem als Alkmaar zouden kunnen worden behouden en dat toch een besparing te be reiken is; door de tegenwoordige kantons Z a and km en Purmerend grootendeels bij Alkmaar te voegen, zou het mogelijk zijn, de thans vrij sterke bezetting van Haarlem aanzienlijk te verminderen zonder die van Alkmaar te vermeerderen. Ook tegen opheffing van verscheidene andere rechtbanken en kantongerechten be stond bij een aantal leden bezwaar. Eenige leden spraken verwondering uit over het feit, dat geen overgangsbepalingen zijn opgenomen voor de kamers voor crisis- pachtzaken bij de 48 te ontbinden kanton gerechten. WOENSDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM 296 M. 8.00 VARA. Gramofoonmuziek. VPRO. lo.oo Morgenwijding. VARA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 3,Het kapitalisme en wat er aan vooraf ging"' door G. J. Zwertbroek. Orgelspel door Johan Jong 11.00 R. V. U. Mevr. J. Riemens-Reurslag" „Invloeden op de ontwikkeling van het kind" 11.30 Orgelspel door Johan Jang. 11.45 Carel Rijken draagt voor Fragmenten uit „Droevig Engeland". Rob. Blachford. 12.00 De Noten krakers onder leiding van Daaf Wins. 1.45 Ver zorging zender. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Voor de kinderen. Medewerking van: Coba Kuur- stra, zang. Hetty Beck vertelt. Piet Tiggers vertelt bij de gramofoonmuziek. Vara-tooneel o .1. v. Willem van Cappellen. Oom Henk, vra genuurtje. 5.00 Orgelspel door Johan Jong. af gewisseld door gramofoonmuziek. 6-30 R.V.U. Otto van Tussenbroek: „Karakteriseering vaii het werk van den kunstenaar als schilder en beeldhouwer". 7.00 SDAP kwartiertje. Over zicht van de afgeloopen week door Jan Oude geest. 7.20 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 7.59 Herhaling van S. O. S. berichten. 8.00 l>é vakbeweging (III). Stroomingen in de Neder landsche vakbeweging door Dr. Henri Polak. 8.20. Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Wag- ner-programma. 9 00 Vara-tooneel o.l.v. w. van Cappellen. 10.00 Vara-orkest o. 1. v. Hugó de Groot. 10.20 Vaz Dlas 10.30 Dirk Witte pro gramma. Henry Wallig zingt met pianobege leiding van Liddy Bergmann; 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Tijdsei nen sluiting. HUIZEN, 1875 M. 8-00 NCRV. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Zang door het NCRV dameskoor 10.30 Morgendienst door Ds. D. Tom. 11.00 Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay- Mollenkamp zang. 12.00 Politieberichten. 1215 Harmoniumconcert door Ton Brandes. 1.00 Vervolg concert door het trio v. d. Horst. 2.00 H. Kippersluys: „Plantenziekten en de be strijding er van, van Christelijk standpunt bezien". 2.45 Lezen van Christelijke lectuur. 3.15 Concert door het Hollandsch harp- kwartet- 4.45 Verzorging zender. 5.00 Kinöer- uurtje. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Spreker A. Stapelkamp. 6.30 Engelsch voor beginners. 7.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.30 Politieberichten 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Bestuursmedsdee- lingen door Mr. A. v. d .Deure. 8.50 De Haar- lemsche orkestvereeniging o.l.v. Frits Schuur man. Het NCRV-dameskoor o. 1. v. Louise Lauenroth. 9.00 G. v. Ravenzwaay: „Het bloei tijdperk der Protestantsche Kerkmubiek" lil. Het muziekleven aan de vorstelijke hoven. 9.30 Vervolg concert, pl.m. 10.30 Vaz Dias. 10.30 Een uurtje zang (gr.pl.). BRUSSEL 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. 0. 1- v. P. Leeman, 1.30 gramofoon muziek. 5.20 concert door het kleine orkest van het N. I. R. o.l.v P Leemans 6.35 Gramo foonmuziek. 8.20 concert door het radioorkest o.l.v. Franz André. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Strijkorkest van hotel Bellevue 0. 1. v, Harold Andersen. 2.20 Omroeporkest 0. 1. v, Emil Reeren. 4.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Ac- cordeonmuziek. BERLIJN 419 M. 1.Populaire en dansmuziek. 7.50 blijspel „Mei seken" van Kühn. 10.35 concert. HAMBURG 373 M. 1.30 Gramofoonmuziek- 3.50 concert doo« het radioorkest 0. 1. v. José Eibenschutz. 9.50 dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 3.50 concert. LANGENBERG 472 M. 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt. 4.35 Vesper concert. 9.50 concert 0. 1. v. Wolf. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Orgelconcert. 1.05 concert. 1.50 gramo foonmuziek. 3.50 concert. 8.35 Elgar-concert, 11.10 dansmuziek. PARIJS-EIFFEL 1446 M. 8.45 Concert. PARIJS-RADIO 1725 M. 8.05 Gramofoonmuziek. 12.50 OrgelrecitaL I.25 concert. 7.40 concert door het omroep orkest 8.20 Opera van Verdi „De Troubadour7 MILAAN 331 M. 7.50 Radio-tooneel, daarna dansmuziek ROME 441 M. 8.05 „Torneo nutturno". WEENEN 517 M. 4.20 Concert door de Franz Ebelkapel. 9.20 dansmuziek door de Adolf Pauscher Jazzkapel WARSCHAU 1412 M. 5.20 dansmuziek 7.20 Populair concert. S.25 vioolrecital. 9.35 dansmuziek. BEROMÜNSTER 460 M. 7.50 Concert door het omroeporkest. 8.50 dansmuziek. Onze dagelijksche Kindervertelling, DE AVONTUURLIJKE LOTGEVALLEN VAN MIEP MUIZENSCHRIK EN DIKKIE KRAKEBEEN .Beste Dik en Miep aan de Noordpool. Blijf nog een paar dagen waar ge zijt, we komen U I halen met een luchtchip. We vinden het prach- tig, wat ge voor de wetenschap hebt gedaan en 1 willen graag alles zien. We reizen spoedig ?J. en l zullen uitzien naar de vlag van Grootestad. Tot ziens en vele groeten van Prof. Piekergraag." Van blijdschap maakten ze met hun drieën een rondedans. Wat vonden ze dat heerlijk. Vooral Miep was reusachtig in haar schik, want die kon zich, als ze een luchttocht maak ten nooit zoo vrij bewegen als de anderen en met dat luchtschip was haar ballon niet noodig. Vlug werd alles geregeld voor een vlotte lan ding van 't luchtschip. Er werd een groote gelijke sneeuwvlakte gemaakt en door middel van de staart werden alle oneffenheden gelijk gemaakt. De tuin kreeg ook nog een extra beurt en Knipstaart heesch de vlag aan een nieuwe, veel hoogere mast.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6