DÏT' UIT HET BUITENLAND ST. NICOLAAS RECLAME het belangrijkste nieuws. STA TEN-GENERAAL Binnen- en Buitenlandsche Zaken. üMUIDER COURANT WOENSDAG TWEEDE BLAD. 30 NOVEMBER 1932 De politieke toestand in Duitschland. Hitier zal heden met Von Schleicher confereeren. Von Papen's terugkomst nog steeds mogelijk geacht. Behandeling der schuldenkwestie in de Fransche Kamer. De Brifsche nota zou heden naar Washington verzonden worden. DUITSCHLAND. V. D. verneemt van gezaghebbende zijde dat Adolf Hitler besloten heeft tegemoet te Komen, aan de wenschen. van generaal von Schleicher en heeft toegezegd heden Woens dag naar Berlijn te komen ten einde met den Rïjkswe er minister een onderhoud te hebben over den politieke'n toestand. Hitier zou tegen negen uur hedenmorgen te Berlijn aanko men, waarna de bespreking direct zal aan vangen, zoodat tegen den middag de Rijks president op de hoogte kan worden gebracht van het bereikte resultaat. Papen* in welingelichte kringen wordt er aan ge twijfeld of Woensdag opklaring zal brengen. Het is de vraag, aldus wordt verklaard, wat het resultaat zal zijn van de bespreking tus- schen Hitler en Schleicher. Aangenomen wordt dat Hitler zal weigeren een kabinet Schleicher te tolereeren. Een andere kwestie zou natuurlijk zijn of niet een onderhoud be treffende de wijze, waarop oppositie tegen, een kabinet Schleicher zou worden gevoerd, zin zou hebben, aangezien men in politieke kringen aanneemt dat de oppositie tegen een kabinet Schleicher zwakker zou zijn dan te gen een kabinet Papen. Aangezien Schleicher nog steeds als vriend der NSDAP wordt be schouwd, acht men het in zekere politieke kringen nog steeds mogelijk dat hier ten minste toenaderingspogingen zullen worden ondernomen. Verloopt het gesprek Sehïeieher-Hitler ne gatief of komt het niet tot stand dan is het waarschijnlijk, dat Von Papen met de vor ming van een kabinet zal worden belast. Het is evenwel de vraag of het dan Von Papen zal gelukken een nieuw kabinet op de been te brengen. Het is dus alsnog mogelijk dat in dat geval Papen na enkele dagen de op dracht zal teruggeven en von Schleicher da.n toch met de regeeringsvorming zal worden toelast. FRANKRIJK. ïn de Kamerzitting van Dinsdag, die ge wijd was aan de Fransch-Amerikaansche schuldenkwestie, stelde Mar in. voor, dat men een duidelijk standpunt zou innemen. Te Lausanne had Frankrijk slechts onder Ame- rikaansclien druk buitengewone concessies gedaan. Kamer en Senaat waren het er over eens, dat Frankrijk zijn crediteuren slechts kon betalen, wanneer het ook door zijn schuldenaars betaald werd. Men diende als het moest ook neen te kunnen zeggen. De voorzitter der financieele commissie, Malvy, deelde mede dat de financieele com missie de regeering had verzocht geen besluit te nemen zonder dat zij gehoord was, Herriot had zich hiertoe verplicht. Het was daarom raadzaam de resolutie, die Marin wilde in dienen, niet in behandeling te nemen. De onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, Paganon, verklaarde namens den Minister-President, dat de Kamer niet voor een fait accompli zou worden gesteld. De door Marin geëischte discussie zal nog vóór 15 December worden gehouden. Franklin Bouillon verweet de regeering eigenmachtig optreden. Hij herinnerde in dit veihand aan de onderteekening van het Fransch-Russi- sche non agressiep act. De voorzitter der commissie voor Buiten- landsche Zaken deelde mede, dat Herriot zich eveneens bereid had verklaard voor deze commissie te verschijnen. In de W'andelgangen der Kamer moet Her riot verklaard hebben dat hij noch voor de financieele commissie noch voor de commis sie van buitenlandsche zaken der Kamer eenige verklaring zou afleggen betreffende de' Fransch-Amerikaansche schuldenfcwestie, zoolang de desbetreffende onderhandelingen niet ten einde zijn. Hij zal de Kamer evenwel niet voor een fait accompli plaatsen. In de financieele commissie zal hij zich er toe beperken de ontwerp-resolutie van Marin te bestrijden. Mocht dit voorstel nog worden ingediend in de Kamer en daar in stemming komen hetgeen Vrijdag het geval zou zijn dan zou Herriot, naar hij verzekerde, zich gedwongen zien de kwestie van vertrouwen te stellen. In parlementaire kringen hecht men groo- te waarde aan deze verklaringen van Herriot. Men is zeer zeker van meening dat het hem niet zal gelukken in de Kamer een meerder heid te vinden voor de betaling der schulden en de door hem te stellen vertrouwenskwes tie dan den val der regeering zou beteeke- nen. Het Britsche kabinet heeft in zijn Dinsdag gehouden zitting den definitieven tekst van het Britsche antwoord aan Anerika inzake de betaling der oorlogsschulden gestuurd. De nota, aldus lezen wij in de Tel., zal vermoe delijk heden naar Washington worden afge zonden en Donderdag of Vrijdag zoowel al daar als te Londen worden gepubliceerd. In politieke kringen gelooft men, dat wan neer dit noodzakelijk mocht zijn, de Engel- sche regeering in goud zal betalen. Naar wordt gemeld, heeft de gouverneur van de Bank van Engeland, Montagu Norman, aan de regeering bevredigende raededeelingen ge daan met betrekking tot de mogelijkheid, de betaling aan de Vereenigde Staten uit de goudreserves der bank te doen plaats vinden. IS HET AANGEWEZEN DAGBLAD VOOR UW Duitschland. Buller jahn houdt zijn onschuld vol. In het Buller j ahn-proces trachtte het O.M naar Reuter uit Leipzig meldt, in zijn repliek de schuld van Bullerj alm nogmaals aan te toonen. Het zou voor alles zeker zijn, dat bij het zoeken naar wapens in de Berlin- Karlsruher Industriewerke verraad in het spel was. In zijn dupliek verklaarde dë verdediger, mr. Rosenfeld, dat de opvatting van het O. M., dat er van verraad sprake is, verkeerd Is. Het zou ook verkeerd zijn aan te nemen, dat Bullerjahn zich op de fabriek heeft willen wreken, daar de firma door het verraad niet benadeeld is. Zij heeft veeleer door de scha deloosstelling van de inbeslagneming der wapens winst gehad. Buller jahn zelf zeide tenslotte: ,,Ik heb met de mij ten laste gelegde feiten nooit iets te doen gehad en thans, evenals vroeger, toen ik voor het rijksgerechtshof verscheen, kan ik slechts herhalen: Ik ben onschuldig". In een korte zitting met gesloten deuren werd besloten, dat de uitspraak op 3 Decem ber a.s. zal worden geveld. Genève. Conferentie vóór verkorting van den arbeidstijd. Het Int. Arbeidsbureau te Genève heeft, naar Reuter bericht, alle staten tegen 10 Januari van het volgend jaar uitgenoodigd tot een conferentie over de vraag, hoe door verkorting van den arbeidstijd de werkloos heid kan worden verminderd. De bespre kingen der conferentie zullen alleen betrek king hebben op de industrie, den mijnbouw en den arbeidstijd van kantoor-personeel. De resultaten van het onderzoek zullen aan de eerstvolgende arbeidsconferentïe en evt. ook aan de economische wereldconferentie wor den voorgelegd, Japan ïvenscht afschaffing van vliegtuig-moederschepen. De Japansche vice-admiraal Nagano heeft gisteren te Genève een overzicht gege ven van de Japansche maritieme ontwape ningsplannen. Japan is voornemens voor te stellen aan de ontwapeningsconferentie de volledige afschaffing van de vliegtuigmoeder schepen, een ■drastische beperking van de af metingen van onderzeeërs, zekere beperkin gen in de bewapening' van kruisers. Geen slagschip zal in de toekomst grooter mogen zijn dan 250.000 ton,bewapend met kanon nen, die beperkt zullen moeten worden tot het 14 inch-kaliber. Paraguay's antwoord aan den Volkenbond. Den 25sten November heeft, zooals bekend, de Volkenbondsraad op Bolivia en Paraguay opnieuw een beroep gedaan om de vijande lijkheden onmiddellijk te staken. De regee ring van Paraguay heeft thans op dit ver zoek telegrafisch geantwoord, dat zij het staken der vij andelijkheden in het Chaco- gebied afhankelijk moet stellen van waar borgen tegen nieuwe aanvallen van Boli- viaansche zijde. De regeering van Paraguay, aldus Reuter, gelooft, dat de Volkenbond door het instellen van een onderzoek, dat ten doel zou moeten hebben vast te stellen, welk land voor het conflict verantwoordelijk is, zeer grooten in vloed zou kunnen uitoefenen. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: E. van Dorpvan Rij d.; C. M. Baakvan den Outeaiaar z.; A. Blok Tromp di.; F. J. KramerTalb.ak d.; C. M. Raspoort'van der Wal d.; A. Dimg-eirdis Muller z.; E. Rutters-Btanlkestijn z.; A. J. Wildeboerde Haan z.; M. E. VerbeekPeit d. E. van OsSchaap z.; J, W. Meesters—de Vos z.; W. M. Veldman—v. d. Watering z.; G. MiddelkoopMartens z.; J. die BoerRas z. W. IJf.fjBadstna d.; G. NoordzijBos d„; C. WittemanSpanjaard z. Overleden: Klaas Wielen®,a 66 j., echtgen. van W. Ottenhoff; Antje Hagen '60 j. echtgen. v. C. van der Sluis. Neelte C. van den Hhwel 3 d.; d. v. W. v. d. Heuvel. Jiacoiba E. C. Fransen 61 j., echtgen. v. L. Schelleviis Johan nes P. Bierman 68 j, echtgen. v. J. van Kranenburg. Josepbus van Westerhoven 88 j., wied. van T. Landweer. Gerbrand M. Wey- linig 77 j. wed. van G. Teeling; Willem E. Molenkamp 13 j. z. v. N. J. Molenkamp. BEVERWIJK. Meeste lezers, grootste resultaat. Vraagt nog heden onze Advertentie-Tarieven! Gctro-uwd; J. J. Stijns en J. Middelkoop. Geboorten: H. Bos-Grapendaal, z. P. G. van Doorn-Veldhuisen, d. JE. Nagel- Nieuwenhuisen, z. M. Berghuis-van dei- Zee d. Overleden: TIi. van Maas, 30 j., gehuwd m. C. M. van Norden, Bureau IJmuider Courant, Kennemerlaan 42 IJmuiden - Telefoon 521 VELSEN TWEEDE KAMER. Het begint met tumult L de Visser er uit. Een motie- Albarda over straf aan marinepersoneel. De noodwet- Terpstra aangenomen. Allerlei wenschen. Vreugde over den regeeringspersdienst. Het verdrag met België. GREPEN UIT DE GEMEENTEBEGROOTING. Waterleiding. Onder de baten is geraamd voor meterhuur f 21.000.Cv. j. f 20.000.en voor water- geld f 147.500.— (v. j. f 154.100.—), onder de lasten: voor salarissen f 29.173.39 (v. j. f 30.149.62), interest f 47.642.09 (v. j. f 53.130.83), voor meter-exploitatie f 3000. (v. j. f 2500.voor electrisehen stroom f 10.000.(v. j. f 10.250.voor onderhouds werken f 10.000.(v. j. onv.)voor afschrij vingen f 43.101.(v. j. f 44.602.37). De netto whist is beraamd op f 14.629.81 (v. j. f 9.909.26). De wateropbrengst, verdeeld over de ver schillende tarieven, met inbegrip van de leve ring aan de gemeeentegebouwen is geraamd als volgt: Aansluitingen Opbrengst 4.500.— 9.000.- 4.000.- 2.500.- Tarief 1 A 710 f Tarief 1 B 9000 f Tarief II A 85 f Tarief II B 90 f Tarief II C 45 f f 146.000.— Straat- en plantsoenbesproeiïng f 500. Eigen verbruik f 1.500. Van dezen dienst wordt het totaal der lasten geraamd op f 240.495.39 (v. j. f 302.984.73) waarvan f 147.889.37 (v. j. f 203.082.50, 1931 f 393.824.69 voor werkzaamheden ten behoeve der gemeente. Uit deez cijfers sjreekt duidelijk de groote bezuiniging, die B. en W. op de voor de ge meente te verrichten werkzaamheden wen schen door te voeren. Voor dit doel is, zooals uit het bovenstaande blijkt bijna f 250.006. minder geraamd dan voor het dienstjaar 1931. Verder' is geraamd voor jaarwedden f 43.132.90 (v. j. f 44.813.23). Op verschillende posten van dezen deinst i's heel wat bezui nigd. Zoo is geraamd voor archief- en teeken- werk f 2375.(v. j. f 3500.voor kosten dienstrijwielen f 382.50 (v. j. f 635.voor bureau- en teekenbehoeften enz. f 1750.— (v. j. f 2450.voor onderhoud, schoonhou den, verlichting en verwarming f 2195.(v. j. f 2640.voor onderhoud katoorinventa ris f 580.Cv. j. f 950.voor loon aan werklieden bij ziekte en verlof f 4500.— (v. j. f 5400.voor aankoop en onderhoud van wagens, gereedschappen, kleeding en schoei sel f 1910.(v. j. f 2035.voor onderhoud en schoonhouden van gebouwen, schaftloka len en terrein f 1110.— (v. j. f 1310. Reinïgïngs- en Ontsmettingsclienst Hiervan noemen we als voornaamste lasten: jaarwedden f 8.622.38 (v. j. f 9.295.31), loon aan werklieden bij ziekte en verlof f 3400.(v. j. f 4000). Pensioenbijdragen f 9.993.73 (v. j. f 9.997.06). Renteuitkeering aan de gemeente f 3.609.09 (v j. f 1.898.49, Afschrijven op Mercedes, Benz autosproei wagen f 2500.(onv.) Onderhoud van paar den, stalgereedschap en verdere kosten van •den staldienst f 4800.Cv. j. f 8440), Dit be drag is verminderd door afschaffing van een aantal paarden. Onderhoud van rollend ma terieel f 7925.— (v. j. f 8885.—). Ophaal- en Siortingsclienst. Baten o.a.: Icassokosten f 300.(v. j. f 350.rente van belegd kasgeld f 2550. (v. j. f 1750) reclame op drukwerk f 150.- (onv.) bijdrage deelnemers f 2000.Lasten: salarissen f 4152.81 Cv. j. f 5875) pensioens bijdragen f 304.43 (v. j. f 715.03), aandeel in de kosten van het ontvangerskantoor f 150.- (onv.) In de begrooting van den woni'ngdienst vinden we opgeomen de begrooting van den dienst tot exploitatie der gemeentelijke wo- ingen voor ouden van dagen. Onder de baten is geraamd voor huren f 3458.(onv.), ondei de lasten o.a.: rente van door de gemeente verstrekt kapitaal f 1672.(v. j. f 1716. afschrijving f 1200.(v. j. f 1100. Maatschappelijk Hulpbetoon. De begrooting van de algemeen burgerlijke instelling vermeldt onder de inkomsten o.a.: rente van ingeschreven kapitalen op het Grootboek der Nat. Schuld en van hypothe ken en uitstaande gelden f 302.50 (onv.) en subsidie uit de kas der gemeente f 120.000 (v. j. f 89.000). ondier de uitgaven: onderstand voor bested'elingen f 22.000 (v. j. f 18000) on derstand in geld f 60.000 (v. j. f 40.000), onder stand in eetwaren f 2000 (onv.) in brand stoffen f 250 (v. j. f 500), in kleeding f 600 Ov. j. f 250) in genees- en verloskundige hdlp f 2500 (v. j. f 1500) huishuur f 3000 (onv.) in diversen f 4000 (v. j. f 3000) kosten van administratie f 6000 (v. j, f 5869.50). kosten van verpleging in ziekenhuizen f 25.500 (v. j. f 20.000). De begrooting van de R.K. burgerlijke in stelling vermeldt onder de inkomsten: ren te van ingeschreven kapitalen op het Groot boek der Nat. Schuld enz. f 240 (v.j. f 235), huur van huizen f 1450 (v. j. f 1400), huur van landerijen en opbrengst verpachting grasgewas f 1000 (onv.), diverse inkomsten (bijdragen onderhoudsplichtigen) f 1800 (v. j. f 2000), subsidie uit de kas dier gemeente f 46.200 (v. j. f 42-000) en onder de u'tgaven: onderstand van bestedelingen f 8000 (onv.) onderstand in geld f 22000 (v. j. f 15700) in eetwaren f 1000 (v. j. f 1500) in brandstoffen f 50 (v. j. f 100), in kleeding f 100 (v. j. f 200) in genees- en verloskundige hulp f 1500 (v. j. f 1300) in huishuur f 2200 (v. j. f 1600), di versen f 2-500 (v. j. f 1800). kosten van admi nistratie f 4500 (v. j. f 5869-50). kosten van verpleging in ziekenhuizen f 8000 I 10.000), 29 November. 1 Het Ka-merbegin van vandaag geven we, om het bewogene er van, in verslag-vorm. De vergadering' begon met de ingekomen stukken. De griffier las met eenige stemver heffing voor een telegram van den Bond van minder Marinepersoneel waarin geprotes teerd werd tegen de straf, welke de militaire leden van het bestuur moeten ondergaan, wijl zij de vrouwen van de Bondsleden heb ben aangespoord deel te nemen aan de be- tooging van 8 November. De voorzitter stelt voor dit telegram voor kennisgeving aan te nemen. De heer Albarda verzet zich daartegen. Hij verdiept zich in de geschiedenis van de straf den bestuursleden opgelegd. De voorzitter vraagt het gebeurde zeer summier te bespreken. Het gaat thans alleen om zijn voorstel het telegram voor kennisge ving aan te nemen. De heer Albarda dient een motie in, waarin gevraagd wordt, dat de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de straf, opge legd aan de militaire leden van het bestuur van den Bond van minder marinepersoneel wordt herzien. De voorzitter stelt voor deze motie te doen rond dee'len en te behandelen op na der te bepalen dag. De heer de Visser (communist) vraagt te midden van een zeer druk bezette Kamer het woord. Hij wil oogenblikkelijk over de motie beslissen. De straf dient herzien te worden en zulks onmiddellijk. De heer Boon (lib.) acht oogenblikkelijke beslissing niet mogelijk, nu er hooger beroep is aangevraagd over de straf. De beslissin; van de rechtspraak zal toch eerst dienen te worden afgewacht! De heer Albarda heeft zich neergelegd bij de behandeling op dien nader te bepalen dag, wanneer die dag maar niet al te lang wordt uitgesteld. De heer de Visser (communist) kan zich daarbij niet neerleggen. Er blijkt nu, welk een sterk burgerlijk eenheidsfront er be staat. Ale groepentj behalve de communisten wijken voor de burgerlijke rechtspraak. (Be. w e g i n g)Maar wat kan m ij spr. is zeer heftig het oordeel van die goudkragen schelen(Hilariteit). Wij hebben onze eigen rechtsopvatting De heer Joekes (v.-d.): „Jullie schieten ze maar liever oogenblikkelijk dood!" (De heer Joekes doelde uiteraard op Rusland). De heer de Visser: Deze onbeschaamde afgevaardigde De voorzitter kan deze uitdrukking' niet toelaten. De voorzitter: Deze onbeschaamde afgevaardigde De voorzitter hamert de al opgewon dener stem van den heer de Visser er onder en roept den heer de Visser tot de orde. De heer d e V i s s e r blijft doorgaan, met al rauwer stem, den heer Joekes een onbe- schaamde afgevaardigde te noemen. Opnieuw worden de luide kreten van den heer de Visser er onder gehamerd door den zeer nadrukkelijkeU presidentshamer. Voor de tweede maal roept de voorzitter den heer de Visser tot de orde De heer Ketelaar voegt den heer de Visser iets toe, dat voor de tribunes onver staanbaar is. De heer de Visser: „Daar heb je nog zoo'n schoelje!" De voorzitter hamert en hamert ook nu, Voor de derde maal wordt de commu nist tot de orde geroepen. Dan raakt de heer de Visser buiten zich zelve en voegt den president, door voorzit- terlijk hamergeroffel telkens onderbroken, herhaaldelijk toe: „Wat kan 't mij ver. wat je zegt!" De voorzitter stelt voor te midden van groot rumoer den heer de Visser voor heden den toegang tot de Kamer te ontzeggen. Het voorstel komt in stemming. Wanneer de heer W ij n k o o p wordt afge roepen „ik weiger over dergelijke nonsens te stemmen". De heer de Visser: „ik denk er niet aan". Het voorstel blijkt aanvaard met 6923 stemmen. Tegen de s.-d. fractie, behalve de heer Schaper, die voor is. De vergadering wordt voor een kwartier geschorst. Na heropening wordt het voorstel van den president om de motie-Albarda op nader te bepalen dag te behandelen aangenomen z. h. st. Vervolgens kwam ïn stemming artikel II van het noodwetje-Terpstra. Het artikel werd aanvaard met 54—38 stemmen. Ook artikel XIII wordt aanvaard met 59— 38 stemmen. Het wetsontwerp wordt aan vaard met 5238 stemmen. Dan werd de begrooting voor Binnenland- sche Zaken onder handen genomen. Heel veel onderwerpen zijn daarbij ter sprake ge komen. Het meerendeel zien we morgen weer terug in het antwoord van den minister. De heer Zandt probeerde, ook ditmaal, aan den zomertijd een eind te maken. Door mid del van een motie. Het lukte niet: de Kamér verwierp de motie met 5422 stemmen. Mevrouw Van I tall ievan Embden, D. v. d. Heide en de heer Schaper pleitten er voor om de mogelijkheid van crematie in de wet te openen. Deze mogelijkheid bestaat thans nog niet. Dei wet moet toch gehandhaafd worden zei de heer v. d. Heide de re geering zal dus moeten kiezen tusschen een sanctie op de naleving der wet en wets wijziging. De heeren v. d. I-Ieïde, Keestra, Bakker en Vliegen hebben er sterk bij den minister op aangedrongen, dat hij hulp verleenen zal aan de gemeenten, wier financiën in het ongereede zijn geraakt: de toestand zeiden zij is uiterst slecht. Over de ontoereikendheid van de recherche ten plattelande klaagde de heer Keestra ook. Dr. Vos tegengesproken door den heer v. d. Heuvel v/eoschte veel meer gemeen ten samen te voegen, dan thans geschiedt. Nog op een ander gebied nam de heer v. d. Heuvel eens aan dat van andere leden tegen gesteld standpunt in. Klaagden vele afge- ii van vaardigden mevr. BakkerNort, de heer (v. j. Schaper met name over het niet-voldoende naleven, van clei TreMioncleniwet, waardoor allerlei martelingen voorkomen, de heer v. d. Heuvel daarentegen merkte op, dat het ge bruik van een trekhond veel te weinig wordt toegestaan. Thans ziet hij het dikwijls dat een oude man zich heeft in te spannen ten bate van een krachtigen jongen hond. Mej. Meyer wenschte de verplichte bios coopkeuring ook uit te strekken tot het bij- programma en de reclame. De heeren Vos en Schaper stemden niet geheel in met 's ministers politiek betr. zijn burgemeesters-benoemingen. Zij konden 't niet begrijpen, dat de minister zoo heel veel gepensionneerden en oud-militairen tot bur gemeester benoemde. Zoo veel anderen staan te wachten. Dr. Vos achtte 's ministers poli tieke criteria allerminst houdbaar: immers de gemeentelijke politieke verschillen zijn lang niet altijd dezelfde als de landelijke politieke verschillen. De heer Van Zadelhoff opponeerde heel scherp tegen de begrootingsposten voor den vrijwilligen landstorm en de burgerwachten. Hij zeide met innige verbazing te hebben gezien, dat op deze posten, deze „geweld- instellingen" aldus betitelde de heer Van Zadelhoff ze niets is bespaard geworden, zooals met elke andere begrootingspost het geval was. Avondvergadering;. Buitenland sche Zaken. De Persdienst. Onze verhouding tot België. Vanavond werd Buitenlandsche Zaken be handeld. Aan het eind van den avond dat was omstreeks middernacht: de vergadering duurde toen nog voort viel het op, dat er vrijwel over den Volkenbond niet gesproken werd. Alleen de heer Vliegen raakte den Vol kenbond aan overigens heel terloops. Hij sprak de verwachting uit, dat de mogend heden het niet zouden aandurven de ontwa peningsconferentie zonder resultaat te laten. Algemeen bejubelde men de instelling van den persdienst. De heeren Vliegen, v. d. Bilt en Colijn vroegen met nadruk, dat deze pers dienst allereerst zijn invloed zou aanwenden om de verhouding tot Duitschland te verbete ren, om juiste berichten over ons land bij de Oosterburen te verspreiden. De heer Colijn vooral vroeg over de positie onzer koloniën beter het buitenland te informeeren. De handelspolitiek evenzeer werd niet uit voerig besproken. Nu het verdrag van Ouchy ter ratificatie aan de Kamer is voorgelegd geworden, bewaarde men de opmerkingen tot de behandeling daarvan. Wel bleek 't dat de Kamer niet instemde met het standpunt van Engeland, dat Ouchy het meest-begunsti- gingsrecht zou uithollen. De heeren Vliegen en Colijn uiten deze instemming. De heer Snoeck Henkemans bracht hulde aan de regeering en aan de delegatie van ons land naar de economische conferenties te Genève. De heer Kortenhorst diende een amende ment in, om de begrooting van Buitenland sche Zaken met f 10.000 te verminderen, waarvan de bedoeling is, de huidige Econo mische en Consulaire zaken dusdanig te re- organiseeren, dat de zuivere economische be moeienis wordt overgedragen aan het depar tement van minister Verschuur. Tegen dit amendement hebben zich de heeren Dr. Lo- vink en Dr. Colijn sterk verzet. Zij hebben betoogd, dat Buitenlandsche Zaken niet ge mist kan worden bij het afsluiten van ver dragen met de mogendheden. Zij hebben ook betoogd, dat het departement van Minister Beelaerts daartoe een zekere outillage niet missen kan en dat dit is van meer belang er op het Plein geen dubbel werk gedaan wordt, vooral nu als positief element boven dien de samenwerking niets te wenschen overlaat. Ten slotte was er dan nog het altijd weer- keerende vraagstuk van onze verhouding met België en de herziening van het verdrag van 1839. Wie er ook over deze aangelegenheid sprak de heeren Vliegen, Colijn. Krijger, v. d. Bilt, Bongaerts en Snoeck Henkemans allen spraken over de noodzaak van het ko men tot een goede overeenstemming tusschen beide landen. Zij achtten dit- in het belang van beide landen. Men begrijpt ten slotte loopen de meeningen uiteen over wat „een richtige overeenstemming" is. Intusschen de onderhandellng'sdlseussles zijn geschorst, zijn onderbroken. De heer Snoeck Henkemans hoopte nu maar dat dit niet „afgebroken" zou beteekenen. Maar hoe staat het nu met al deze din gen? De heeren Krijger, Vliegen en v. d. Bilt vonden, dat de minister wel heel erg ondui delijk was geweest. Waarom werd er niet meer meegedeeld? De heer Krijger had meer informaties uit Belgische stukken. En dan meende de heer Krijger, dat er op het mo ment nog altijd is een vast plan, hetwelk de kenmerkende eigenschappen draagt van. het Moerdijkkanaal. Terwijl de minister zegt: er is geen vast plan. Dr. Colijn onderhandelaar geloofde dat er veel onjuiste voorstellingen over het voorgestelde kanaal rondwaren. De heer Bongaerts adviseerde alvast maar een kanaal door Noord-Brabant te graven, dat Noord-Brabant toch noo^ïg heeft, en dat bij elke verbinding met België zou aansluiten kunnen. Hopen we, dat de minister eens precies zegt hoe de zaken staan op a.s. Donderdag avond. INTIMUS. ZINOWJEF IS NJET DOOD BERLIJN, 29 November (Wolff) Het Ber- lijnsche bureau van het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie deelt mede, dat het bericht over den dood van Zinowjef volgens nadere inlichtingen uit Moskou niet met de feiten in overeenstemming is. Nader meldt V.D.: Naar thans wordt vastgesteld is het bericht over het z.g. overlijden van Zinowjew overal In het buitenland verspreid. Dit zou kunnen worden verklaard door het feit, dat een Sovjet Russisch burger, Zinowjew genaamd, gestorven is. Deze had toevallig' dezelfden voornaam als de voormalige voorzitter van de communistische internationale. De over leden Zinowjew woonde in de nabijheid van Moskou en stond geheel politieke leven.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5