IJmi lider Courant ime-caniDasne De Vrouw in de XXe eeuw. Liefde de Sterkste ue onovertroffen nieuwsverzorging wmbês hühhhhb December. IJMUIDER COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 Yroutvelijk minderwaardigheidsgevoeL Wanneer men als wij het voorrecht heeft heel wat vertrouwelijke ontboezemingen, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling te krij gen van jonge en oude vrouwen, van pasbe- ginnenden en levensmoeden, dan ziet men het noodzakelijke van telkens stilstaan om jia te denken, of we op den juisten weg zijn niet onze vraag om vrijheid voor alle vrou wen, haar gaven te ontplooien. Hoe weinigen kennen eigen gaven? Hoe weinigen verlan gen de vrijheid het hoogste te bereiken? Hoe weinigen gelooven in eigen kracht en hebben den moed moeilijkheden te overwinnen? „Is het niet veel beter te trouwen, zonder de liefde die toch ook geen geluk brengt, als je zoo om je heen kijkt, dan altijd te zoe ken naar een doel?" zoo vraagt de een. „Wat heb ik aan mijn vrijheid te werken, jtk kan toch niets. Ik vind het vreeselijk altijd op een kantoor te moeten werken", roept een andere uit. „Mijn arbeid en economische onafhanke lijkheid hebben mij volkomen ongeschikt gemaakt, om mij op de tweede plaats in mijn gezin tevreden te voelen en voldoening te vinden in dat eeuwige kopjeswasschen" zucht een derde. Het aantal ontevredenen ware nog aan te vullen met tal van soortgelijke jeremiades, en daartegenover zouden we dan mis schien een even groot aantal juichkreten kunnen stellen van vrouwen, die wel de ar beidsvreugde kennen, die zich sterk voelen en in staat te geven, die evenwichtig en ge zond, haar taak in de school of op het kan toor, in het ziekenhuis, in het laboratorium, waar ook, vervullen en straks even bereid zijn, dien werkkring te verwisselen met de zorg voor een eigen.gezin, te stichten ,met den man, van wien zij weten, dat zij zijn lot willen deelen ,for better and 'for worse". Want de vrouiw, die innerlijke harmonie heeft gevonden, die eigen kunnen niet over- en niet onderschat, die niet bang is voor in spanning en lasten, opgewekt weet te blijven onder alle omstandigheden, zal dankbaar zijn dat zij als moderne vrouw staat in het volle leven, mag helpen die wereld een beetje be ter achterlaten aan die na haar komen. De strijd schrikt haar niet af, zij zoekt daarin ndet zichzelf, niet macht of overheersching, maar zij wil zich wijden aan anderen, zoo als de vrouw te allen tijde heeft gedaan. Om dit te kunnen doen, in haar gezin, waar veel meer van haar wordt geëischt dan van haar grootmoeder of overgrootmoeder, wier plichten enkel binnenshuis lagen, moet zij sterk zijn' en zelfvertrouwen bezitten. Met die beide is zij de ideaalvrouw en moeder. Zonder deze zal zij altijd gevaar loopen ze nuwziek te worden, of zij huwt of ongetrouwd blijft. Slechts de opvoeding kan haar genezen van haar aangeboren gebrek aan zelfvertrou wen of haar minderwaardigheidsgevoel ver sterken. Meestal doet zij het laatste en het zijn voor ons de beste bladzijden in het werk van dr. Alfred Adler over Menschenkennis (vertaald door P. van Schilfgaarde Er- yen J. Bijleveld Utrecht 1932), waar deze wijst op die fout in de opvoeding en haar verkeerde gevolgen voor de vrouw en de maatschappij. We zullen niet zeggen dat we in alle op zichten bedoeld geschrift bewonderen. Het komt ons voor, dat de opvattingen, op erva ring gegrond van den psycholoog te weinig rekening houden met het gecompliceerde van alle dingen en te eenzijdig alles terug brengen op de machtsbehoefte van den mensch, al speelt deze in alle menschelijke verhoudingen zeker een grooter rol, dan de meesten het zich bewust zijn. Maar wan neer hij bij de bespreking van de verhouding der geslachten wijst op den voorrang reeds in de opvoeding den jongen toegekend, gelooven we niet, dat hij overdrijft. We mee- nen, dat juist de schijn van gelijkheid in de tegenwoordige opvoeding alles nog moeilijker heeft gemaakt voor het meisje, omdat de gelijkheid er in waarheid niet is en omdat zij nu gaat twijfelen aan zichzelf, omdat zij niet meekan met allerlei mannelijke waarde stellingen, welke zij als laatstaangekomene maar heeft te aanvaarden, en waardoor zij kracht moet verspillen om te overwinnen, wat juist het beste in haarzelf en voor de maatschappij is. Adler stelt in het licht, dat in de ontwik keling der ziel twee drijfveeren overheer- schen: Het gemeenschapsgevoel en het stre ven naar overwicht. Door de ontwikkeling van het streven naar macht, werd z.i. de ar- beids verdeel in g in de menschelijke maat schappij naar een eenzijdige richting gedre ven. Dientengevolge kenmerkt onze civili satie zich door de overheerschende positie van den man". Hij werkt dit verder uit, en laat zien hoe de mannelijke privileges juist FEUILLETON. Naar hiett Emgelsch van Mrs. PATRICK MACGILL. (Nadruk Verboden) hij de vrouw het gevoel van minderwaardig heid scheppen. Het begint immers reeds met den zoon, die verwacht wordt, de geboorde van het meisjes, dat een teleurstelling is! De man zoekt steeds overwicht en de vrouw berust er schijnbaar in, maar zoekt met vrouwelijke middelen naar de machtspo sitie, of zij verzet zich, tot schade van de maatschappij. Zoo heeft deze geh.ee,le rolverdeeling ge leid tot het minderwaardigheidsgevoel der vrouw, waarboven zich slechts weinige vrou wen weten te verheffen. De vrouw leeft on der een druk, waardoor zij nooit den moed heeft zich zelf te zijn, het opgemaakte mo derne meisje verloochent immers haar in nerlijk! en waardoor de maatschappij niet kan profiteeren vaui de rechten, welke zij daar reeds heeft gekregen. Dit wordt nog te weinig ingezien en het is Adlers verdienste, dat 'hij het begrijpt. Men klaagt wel, dat het vrouwenkiesrecht en de studie van de vrouw de maatschappij nog zoo weinig hebben veranderd, maar aan den anderen kant verwacht mein van de vrouw, dat waar zij het werk in politiek of op kantoor verricht, dat door den man voor haar werd gedaan, zij het op dezelfde ma nier zal doen, anders wordt het al van den aanvang af als minder waardig beschouwd- Dat alweer draagt bij tot het minderwar- digheidsgevoel van de vrouw, die beproeft zichzelf geweld aan te doen om te bereiken wat de man met zijn aanleg met zijn metho den tot stand brengt, inplaats van haar eigen lijn te volgen en te vertrouwen, dat haar re sultaten, hoewel anders niet minder zullen zijn. Het is moeilijk, omdat de man zich heel moeilijk los kan maken van zijn eigen ziens wijze en haar werk op zijn gebied zelden kan waardeeren al is het anders. En de vrouw vindt overal den mamnelijken chef of den vrouwelij kern chef, die den man na doet, zoodat zij ook komt tot navolgen. Op school moet zij eveneens het voor den man bestemde onderwijs aanvaarden. Men laat haar slechts de keuze tusschen deelnemen aan alle arbeidsvelden op mannelijke manier of zich bepalen tot de terreinen, welke men speciaal geschikt acht voor de vrouw. Zij die op deze wijze het vrouwelijk minderwaar digheidsgevoel bevorderen, houden de komst van een betere wereld tegen. EMMY J. BELINFANTE. MAAKTE DE TOT HET MEEST GELEZEN DAGBLAD IN DEZE OMGEVING EN DUS TEVENS TOT HET AAN GEWEZEN EN ONMISBARE MIDDEL VOOR UW ALLEEN EEN DERGELIJK BLAD KAN DE GROOTSTE PUBLICITEITS- WAARDE CARANDEEREN. EEN GEHEIMZINNIGE SPIN. Een kleine, zwarte spin heeft haar verschïj ning gemaakt in Port Elizabeth (Zuid-Afri- ka( en schijnt alleen in de nabijheid van deze stad gevonden te worden. Uit ingewonnen inlichtingen in andere deelen van de Unie. blijkt dat deze spin nergens anders gevonden wordt. Onlangs werden drie mannen gebeten door deze soort spin en de beet was zoo ver giftig dat ernstige bloedvergiftiging intrad en het leven van de mannen in gevaar bracht. Een van hen, een vroegere burgemeester van de stad. beschrijft de spin als ongeveer zoo groot als een gewone vlieg en daar het na tuurlijke voedsel van deze spin uit vliegen bestaat, is het mogelijk, dat zijn kaken be smet worden met bacteriën van de lichamen van de vliegen. Een ander vreemd kenmerk van dit insect is het feit, dat het merkwaar dig goed kan springen. Het is inder daad iets vreemds onder de spinnen. Spinnen van alle soorten en grootte worden in Zuid-Afrika gevonden, kleine, niet grooter den een spel denknop tot de enorme,.Boschspinnekop", die zoo groot is als een schoteltje, maar zij kruipen en loopen allen. De springende spin is iets nieuws en blijkbaar meer te vreezen dan de langpootige spin. AANBESTEDING ONDERHOUD NOORDZEE KANAAL. De Rijkswaterstaat te Haarlem zal Vrijdag 23 December aanbesteden het onderhouden van de werken van het Noordzeekanaal ge durende de jaren 1933 en 1934 in drie per- ceelen. De raming is respectievelijk voor de perceelen f 67.000, f 30.000 en f 20.000. Wel, daar zijn we in December, Laatste maand van het dozijn, Maand van winteraanvang, Kerstmis En het Sinterklaasfestijn Maand van extra lange nachten En van dagen, kort van duur, Maand van licht door menschenhanden, Maand van duister der natuur. Maand van kinderschoolvacantie, Voor den koopman laatste kans, Om nog wat te crediteeren Op zijn jaarlijksche balans. Ook de maand van goede wenschen, Vrede en van broedermin, Laat ons daar vooral aan denken, Nu we staan in het begin. Laten wij de zwakken helpen, Met wat eigen kracht vermag, Om wat zonneschijn te brengen In hun donkren winterdag. Laten wij naar vrede streven Met de liefde in' 't gemoed, Laten wij December maken Tot een: eind goed, alles goed. P. GASUS. DE OPLEVING. Op 30 November waren in de Amsterdam- sche haven 41 schepen opgelegd tegen, 51 iin de vorige maand. De vulkaan Krakatau op het gelijknamige eiland, die den laatsten tijd weer actief is. DE HONGERMARSCH NAAR WASHINGTON. POLITIE HEEFT ZICH VAN TRAANGAS VOORZIEN. WASHINGTON, 1 Dec. (Reuter). Uit alle deelen van Amerika marcheeren thans werk loozen naar Washington, teneinde Maandag- bij de opening van het Congres aanwezig te zijn. Uit Ohio, Texas, Californië en Minnesota komen duizenden mannen en vrouwen, meest op vrachtauto's trekken zij naar Washington De plaatselijke wei-kloozen-comité's zor gen op de plaatsen waar zij doortrekken voor onderdak en voeding. Uit New-York is de eerste trein met 650 werkloozen op weg naar Washington. De bondshoofdstad Washington bereidt zich voor om de werkloozen te ontvangen. De politie zal de werkloozen-tremen aan de grenzen van het district aanhouden en de betoogers in kleine groepjes doorlaten. De politie is op alles voorbereid; zij heeft o.a. een groote hoeveelheid traangas ont vangen. Met ingang van Zondag zijn alle verloven voer de politie ingetrokken. De troepen in de plaatsen in de omgeving- zijn geconsigneerd. Den betoogers zullen geen levensmiddelen worden verstrekt terwijl be delen verboden is. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Geheime distilleerderijen. In November 1927 is in een schuurtje bij een boerderij te Haarlemmermeer een ge> heime branderij ontdekt, met twee volledige distilleertoestellen. Een 49-jarige Haarlem mer die ook aandeel in deze zaak had (de mede-stokers zijn al eerder veroordeeld) heeft thans terecht gestaan en tegen hem eischte de officier voor het voorhanden heb ben van eenigen drank en eigenaar zijn van de toestellen tweemaal 8 dagen gevangenis straf. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis pleitte vrijspraak. De rechtbank veroordeelde verdachte tot tweemaal 7 dagen voorwaardelijke gevange nisstraf. Te Beemster. Ook in de Beemster is bij een landbouwer een geheime branderij ontdekt. Tegen den boer heeft de officier 4 maal 1 week gevan genisstraf geëischt, tegen den kostganger, die de hoofdschuldige is en op het punt van smokkelen slecht bekend staat, 4 maal maanden. De rechtbank veroordeelde den boer tot 12 dagen en den kostganger 2 maal 1 maand en 2 maal 2 weken. HET VERMINDERD BIER GEBRUIK IN DUITSCHLAND. Eenige weken geleden heeft de Duitsche bierbrouwersbond zijn omzetstatistiek gepu bliceerd en den brouwers rijzen de haren ten berge. Zij wisten natuurlijk allen reedis lang, dat hun zaken slecht gingen, maar nu zij zoo zwart op wit aangetoond zien, hoe <3* Duitscher zijn bier ontrouw wordt, dat bij thans slechts iets meer dan de helft drinkt, van wat hij twee jaren geleden nog gebruikte, nu wordt het hem toch wat al te kras. In het vorig jaar zijn 37.09 millioen H.L. bier verbruikt. In het jaar daarvoor waren het nog 48,56 millioen H.L. en in 1929-1930 het grootste „bierjaar" sinds het begin van den oorlog, schonk men zelfs 59 millioen H.L. uit. Het trouwst zijn hun potje bier gebleven niet de Munch en ers, maar de Oldenburgers. De grootste verliezen aan aanhangers telt het bier in Hessen, vooral in Rheinhausen, dat met vliegende vaandels en slaande trom naai den wijn is overgeloopen en het bier laat staan. De vrees bij den aanvang van het bier jaar het loopt van September tot September was nog grooter dan het verloop rechtvaar digde. De bierbei as ting werd een weinig ver laagd, waardoor in April nog een kleine op leving plaats vond. Opmerkelijk is het te constateeren, waai de achteruitgang van het bierverbruik plaats vindt. Het sterkst is zij in de wijngebieden. In de streken langs den Rijn bezitten wel iswaar verschillende steden groote brouwe rijen, maar haar bedrijven zijn sterk inge krompen. Toen de wijnbelasting opgeheven werd is het wijngebruik zelfs van de slechtste soorten aanmerkelijk gestegen. Er worden in geheel Duitschland veel min der alcoholische dranken gedronken dan vroeger. Daarentegen is de consumptie van melk aanmerkelijk gestegen en ook mineraal water wordt zeer veel gedronken. Hier schijnt de sport een gewichtige rol te spe len terwijl ook waarschijnlijk de dikwijls daar mee samengaande gezondere en doelbewuste voeding van invloed is. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk Vancr. n. Rotterdam 30 (12.10 n.m. van Liverpool. HALCYON LIJN Stad Arnhem Vlaard. n. Bagnoli 28 (8.11 n.m.) 30 mijl Z.W. van Niton. Stad Zaandam Vlaard. n. Ancona p. 28 Gibr. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (thuisr.) 30 te Suez. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 December. Ondertrouwd 30 November: H. J. West broek en K. P. de Meulmeester; H. K. Snel en Jè. A. M. van Asten; W. Pols en A. Hel- migh; J. van Broekhuizen en D. M. Reijns; M. A. Hagenaars en C. Barends; P. G. B. Brandolisio en T. Polesel; G. van Loon en C. Bruneel. Getrouwd 30 November: S. de Leeuw en S. Hitman; W. C. ten Hove en A. Kottowski; P. J. John en C. J. G. van Strien; G. H. J. van Duffelen en J. C. Berlemon; E. F. H. Pracht en C. J. van Mierlo. Bevallen 28 November: A. M. W. van Keu lenMiddegaal, d.; A. O. VerbeekLodewijk, z.; M. Wil]emsen—Stam, d,;29 November: C. M. CasteleinGijlswijk, z.; H. C. Nienhuis— Reinders, z.; J. C. Nelisv. d. Hoeven, z.; J. van KlaverenNoppen, d.; 30 November; C. HamelinkVonk, z. Overleden 29 November: J. H. Vink, 61 j., Schoterveenstraat, 28) Hetty probeerde hem. be bedanken, maar de woorden bleven in haar keel steken; zij stak dus enkel haar hand uit, die hij stevig en hartelijk drukte. .,Ik weet, dat je niet slecht bent en ik weet ook, dat deze donkere dagen voorbij zullen gaan en voor een beteren tijd plaats maken, waren de opwekkende woorden, die deze zeer menschelijke dokter haar als af scheid op den weg meegaf. HOOFDSTUK 24 Geesten. Max Reiss zat in een hotelkamer niet een stapel papieren voor ziclh en een glas whisky binnen zijn bereik. Hij was veel magerder ge worden en een onrustige trek in zijn steeds onvriendelijk gezicht had zijn voorkomen, dat toch al niet aantrekkelijk was, nog af- stootender gemaakt. Het ging hem niet naar den vleeze, de daad van Jack Perivale had de aandacht der politie doen vallen op zijn klein speelhuis en da', had den bal van tegenspoed aan het roller, gebracht; toen die eenmaal aan het rollen was, ging hij ook gestadig verder en was met, de grootste moeite nog niet te stuiten Hij was verplicht geweest de talrijke flats die hij onder yerschilleiide namen in Londen gehuurd had, te sluiten, waardoor de hoofd bron van zijn inkomen verdwenen was en kort daarop had hij verschillende processen die in -zijnhoedanigheid van geldschieter tegen hem- gevoerd werden, verloren. Groote verliezen aan de.beurs hadden tezamen met al deze rampen van den voorspoedigen Max Reiss een ontevreden en ongelukkig man ge maakt. 'Zijn -woede jegens Hetty was groot en als hij er. ook maar het minste idee van had waar. zij te vinden was, zou hij geen oogen blik geaarzeld hebben om de politie met haar verblijfplaats bekend te maken, want zijn liefde voor "haar behoorde evenals zijn geld.-tot het verleden. Zijn zaken als geldschieter met mensch en uit beteren stand hadden er toe bijgedragen dat hij zich in ieder gezelschap thuis voelde en hij besloot te gaan reizen, in de beste en duurste hotels te logeeren en voor hooge bedragen te spelen; hij wilde zich uitgeven als "weduwnaarals een schatrijk man, die zich uit zaken getrokken had en vroeger noodt tijd had gehad voor plezierreisjes, doch die schade nu ruimschoots wenschte in te halen. Drie maanden had hij zoo doorgebracht in Parijs, Milaan en Rome en het seizoen was bijna voorbij toen hij het plotseling in zijn hoofd kreeg, naar Zwitserland to gaan en wel naar Vevey, waar een buitengewoon goed hotel was, dat bijna uitsluitend door Engels die- en Amerikaansche gasten werd bezocht. De drie maanden, die Hetty daar had doorgebracht', het drukke zorgelooze leven, de zekerheid, dat haar kleine broertje dagelijks vooruitging, hadden de rozen op haar wangen teruggebracht. Haar vriendelijke glimlach en haar groote voorkomendheid maakten haar tot aller lieveling; zelfs de andere meisjes hielden dol veel van haar en onder de kellners was er geen een, die haai- nog niet har verteld dat indien zij hun. eeuwige liefde niet iwilde aan vaarden, het leven geen waarde meer voor hem had. Zij bracht juist een bord soep aan een van haar lievelimgsgasten een aardige oude Amerikaansche tourist in een onmoge lijk geruit pak toen in de deur van de eetzaal de gedaante van Max Reiss verscheen, die als een zwarte wolk kwam aandrijven en den blauwen hemel van haar tegenwoor dig gelukkig bestaan verduisterde. Ze liet het 'bord soep vallen en aller oogen ook die van den man, dien zij haatte en vreesde, waren op haar gericht. Max. Reiss schrok, maai* herstelde zich spoedig. Hij zette zich nadat hij zich vergewischt -had van de positie, die Hetty innam aan een tafeltje, dat hem aan gewezen werd en dat toevallig bij Hetty's af deeling hoorde, en wachtte tot zij bij hem zou komen. Hettfy's knieën knikten, toen zij in het kalme effen gezicht keek van den man, die zij eens beloofd had te zullen trouwen en zij dacht, dat zij flauw zou vallen toen zij vroeg wat hij wenschte. Max Reiss nam de spijskaart in zijn hand. las haar haastig door en gaf zijn bestelling- op scherpen, korten toon, alsof bij het blonde meisje, dat bleek en stijf voor hem stond, nog nooit gezien had. Terwijl Hetty hem bediende, bespiedde hij elk harer bewegingen en meer dan ooit speet het hem nu, dat hij geen mooie jonge vrouw had' om hem in zijn gevaarlijk bedrijf ter zijde te staan. Met Hetty als lokmiddel zou hij niet alleen zijn fortuin kunnen herwin nen, maar met een beetje veine, die hem den laatsten tijd niet verlaten bad, zou hij zelfs in staat kunnen zijn in een paar jaar genoeg te verdienen om zich terug te kun nen trekken. Allerlei gedachten bestormden zijn brein en steeds was Hetty het middelpunt ervan. Tegen het einde van zijn maaltijd zeide hij: „Je behoeft niet bang te zijn; ik zal je geen kwaad doen. als je verstandig bent. Wacht mij vanavond om tien uur bij den ingang van het park, dan kunnen wij eens samen praten. Maar blijf niet weg, want dan zul je er spijt van hebben. Hier is iets, dat je misschien zal interesseeren!" Terwijl hij sprak, nam Max Reiss een courant op, die hij mee naar de eetzaal ge nomen had. Het was een der bekendste Engelsche bladen en met zijn dikken vinger wees hij op het portret van een mooie donkere vrouw waaronder gedrukt stond: „De nieuwe Lady Perivale". Het was het gezicht van Lady Olga Pur- nell. Een millioen kleine spottende duiveltjes schenen door Hetty's hoofd te vliegen, ter wijl zij op het papier staarde. „LsisLord Perivale Jack's vader dood en is zij daardoor aan dein titel geko men? Wanneeris Jack met haar ge trouwd?" stamelde zij. Het duurde niet lang of de sluwe man had een antwoord gereed, dat zijn plannen zou kunnen bevorderen. „Lady Perivale is vier maanden geleden getrouwd", zei hij met goed gespeelde achte loosheid, terwijl hij de asoh van zijn sigaar sloeg. Hetty antwoordde niet; haar oogen zochten de eeuwig witte bergtoppen met den blik van iemand, die wreedaardig is verlaten door hem, die haar het meest dierbaar was. „Hij was dus al getrouwd toen hij in het flat van Max Reiss kwam en daar vond daarom wilde hij mij waarschijnlijk ook zoo gauw weg hebben!" Zoo verklaarde zij de daden van den man, die op dat oogenblik als gewoon werkman, temidden van duizend anderen in Londen zijn brood verdiende en tevergeefs trachtte haar beeld uit zijn geest te bannen. Max Reiss nam gretig Hetty's volmaak te schoonheid in zich op en nog eens weer steeg zijn begeerte. „Met zoo'n meisje zou ik een fortuin kun nen maken, in de groote wereldiplaatsen en 1 als ik er dan genoeg van kreeg zou ik mij. ergens kunnen vestigen als een eerbaar burger met misschien nog een of ander politiek baantje", dacht hij met een angstig verlangen om die sehoone droomen tot waar heid te maken. „Wel Hetty, hoe denk je erover?", vroeg hij tenslotte, de stilte, die er tusschen hen gevallen was, verbrekend. „Wat bedoelt, u?", vroeg Hetty koel. Zij was niet van plan zich door Max Reiss nog eens een belofte te laten afpersen. „Je weet drommels goed, wat ik bedoel, meisje. Heb je niet beloofd mei mij te zul len 'trouwen als ik dien boef van een vader van je zou helpen ontsnappen en als ik dien beroemden dokter betalen zou om je broertje te genezen?", vroeg Max Reiss op dreigenden treiterenden toon. Hetty's stem beefde niet toen zij begon te spreken; en zij ontmoette den blik van den voormaligen woekeraar koel en vastberaden toen zij verklaarde: „Zeer zeker 'heb ik u die belofte gegeven, mijnheer Reiss, maar ik weet dat u nog een vrouw hebt, die im een sana torium verpleegd wordt en naar wier dood u al jarenlang hunkert; men zegt, dat uw wan gedrag haar in dat sanatorium heeft ge bracht en indien dit zoo is, heeft u nu de gerechte straf". De jeugdige stem klonk koud en helder en Max Reiss' sluwe oogen gluurden onrustig heen en weer, doodsbang, dat iemand hen zou kunnen hooren. Zijn geheele houding verried ontzettende angst en groote verba zing. Innerlijk jubelde Hetty; zij had slechts een gerucht herhaald, dat Belle Lucas eens had gehoord. Het was een plotselinge ingeving, die Hetty er toe bracht hem dit voor de voe ten te gooien en te oordeeien naar zijn houding was er geen twijfel aan, dat het op waarheid berustte, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 7