Hl O O STA TEN-GENERAAL Radio-politiek zonder politieke radio? 0MUIDER COURANT WOENSDAG 7 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Ingri jpende bezuiniging aangekondigd. Reorganisatie van het banksfelsel. Speciale boodschap voor de schuldenkwestie in uitzicht gesteld. De opening van den Duitschen Rijksdag. Goering voorzitter. Vrijdag beslissing over een evenfueele verdaging. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. HOOVER. AMERIKA. Dinsdag heeft- president Hoover in het Congres de gebruikelijke jaarlijkse lie Bood schap voorgelezen. Hij zeide, dat de tot nu toe genomen maat regelen en de credieten van de Finance Re- construction Corporation de behoeftige bevol king in den komenden winter voor honger en koude zullen bewaren. De werelddepressie zonder, weerga heeft gedurende het gelieele jaar aangehouden en ia den laatsten winter en vooral in den herfst tengevolge van den toestand in Europa verscheidene zeer ern stige crises veroorzaakt. De getroffen noodmaatrege len hebben echter Ameri ka behoed voor een eco nomische in storting en se dert Juli is een zekere verbetering in den economi- schen toe stand getre den. Voor 't weder op gang brengen van het economi sche leven zijn noodig; 1. Een dras tische bezui niging op de kosten van staatsbeheer. 2, Een geheel 'nieuwe organisatie van het Amerikaansche bankstelsel, welks te kort- schieten door de economische crisis belang rijk is verergerd. 3. Een uitdrukkelijke, oprechte samenwer king met de andere naties ten einde te ko men tot stabiliseering van de prijzen der grondstoffen en -tot herstel van het algemeen vertrouwen. Hoover kondigt dan een bezuiniging, op de begrooting van 580 millioen dollar aan en be veelt hef handhaven vain, liet dit jaar inge voerde systeem aan, volgens hetwelk de re geer ingsambtenaren verplicht zijn, onbetaal de verlofdagen te nemen, hetgeen praetiscli overeenkomt met een vijfdaagsche werkweek. Hij beveelt dit stelsel ook bij de particuliere bedrijven aan, om te geraken tot een betere arbeidsverdeeling. Verder stelt hij voor een nieuwe salarisverlaging tot 14.8 pet. en de afschaffing van onnoodige uitkëeringen aan oorlogsdeelnemers. De opbrengst van de in Juli ingevoerde belastingen is teleurstel lend geweest, weshalve, er reden is voor de invoering van een. algemeene producenten- belasting, die echter de industrie van levens middelen en van goedkoope kleeding niet zal bezwaren. Hoover verdedigt eveneens het samenvoegen van verschillende regeerings- instanties. Wat betreft de ontwapening verklaart Hoo ver, dat de regeering der Vereenigde Staten er naar streeft, dat de sterkte van de verde digingswapenen der andere mogendheden wordt verhoogd, de sterkte der aanvalswapen daarentegen verminderd. Daardoor zou de stabiliteit in het wereldgebeuren worden be vorderd, evenals de algemeene welvaart. Hoover behandelt ook de schuldenkwestie en maakt daarbij in het kort melding van de EngeLsche en Fransche nota's, alsmede van het antwoord van de Amerikaansche regee ring. I-lij verklaart, dat hij aan de debiteu ren heeft medegedeeld, dat hij het Congres wegen zal aanbevelen waarlangs desnoods tijdelijke transfermoeilijkheden in verbahd met de Decemberbetalingen zouden kunnen worden opgeheven. In dit verband kondigt Hoover een speciale boodschap aan, die de kwestie der oorlogs schulden uitvoerig zal behandelen. Voor wat betreft het Haagsche Hof van Arbitrage, de anti-trustwet en de talrijke binnenlandsche hervormingen verwijst Hoo ver naar zijn vroegere Boodschappen. De details van het economisch programma worden tegemoet gezien in een speciale Bood schap, die men eerstdaags verwacht. DUITSCHLAND. V. D. meldt uit Berlijn, d.d. 6 December: Lang voor het begin van de Rijksdagzibting' waren alle tribunes en loges reeds dicht ge vuld. Even, na drie uur verschenen de afge vaardigden in de zaal. De Nationaal-Socia- listen waren in S. A.-uniform en marcheer den in gesloten gelid de zaal binnen, voor afgegaan door den fractievoorzitter Dr. Frick. De regeeringsbanken bleven leeg. Toen de Seniorenpresident Generaal Litz- mann de zaal binnenkwam en zich naar het voorzitters-gestoelte begaf, werd hij door de Nation aal-Socialisten stormachtig toege juicht en met „heir'-geroep begroet, wat door de Communisten met ee'n „Nieder" werd be antwoord Voorzitter Litzmann opende den Rijksdag met een korte rede, waarin hij o.a. zeide, dat de machthebbers zich in de laatste veer tien jaren, ruimschoots moeite hadden ge geven om het volk aan teleurstellingen te wennen. De laatste teleurstellingen waren die van 13 Augustus en 25 November. Meen had de verwachting, dat de Rijkspresident na zijn jarenlange vruehtelooze experimen ten tot de bevrijdende daad zou overgaan en den leider der sterkste politieke beweging in Duitschland met de leiding der regeering zou belasten. De keus zou dan zijn gevallen op den eenigen man, die in staat zou zijn ge weest het vaderland te redden. (Applaus bij de nationaal-socialistengelach en „Nieder"-geroep bij de Communisten^, Terwijl de Rijkspresident een Hermann Muller een Bruening en een Von Papen zijn volle vertrouwen had geschonken, had hij dit den man geweigerd, in wien millioenen Duitschers den grootste en beste der leven de Duitschers zien. De openingsrede werd herhaaldelijk door communistische interrupties onderbroken en werd na afloop vooral door de nationaal- socialisten toegejuicht. Uit het oplezen van de namen bleek, dat 566 van de 584 leden aanwezig w-a ren Afwe zig was ook het oudste lid van den vorigen Rijksdag, de communiste Clara Zetkin Daarmede was de Rijks dag gecon stitueerd. Bij de ver kiezing van een presi- sldent werd de nationaal GOERING. socialist' Goering weder tot Rijksdagpresident gekozen met 279 stemmen. In totaal waren 545 stemmen uitgebracht. Goering had aldus de absolute, meerderheid. Zijn verkiezing werd met stormachtigen bijval door de nat.- soc. begroet. Hij nam de leiding van de zit ting onmiddellijk over. De herkozen Rijksdagpresident Goering heeft een korte rede gehouden, waarin hij allereerst dankte voor het hem 'geschonken vertrouwen. Het parlement is, aldus Goering, op het oogenblik de eenige pilaats, waar uiting kan worden gegeven aan den wil van het volk. Het eenige gezag is dat, hetwelk in het volk wortelt, niet datgene, dat steunt op de bajonetten. Het is zeer te betreuren, dat door de benoeming van den Rijksweermmis- ter tot Rijkskanselier de weermacht is be trokken in den politieken strijd. De weer macht behoort -aan liet ge-heele volk. Haar werkingsfeer ligt buiten de grenzen en nooit mag zij worden gebruikt als binnenlandsehe politie. De Rijkspresident, die bedenkingen had tegen het verleenen van verstrekkende be voegdheden aan den leider van een derde deel des volks, heeft thans een nog-veel ver der gaande macht toevertrouwd aan één en- kei persoon. Bij de verkiezing van leen tweeden vice- president bracht de eerste stemming geen beslissing, daar geien der candidaten een ab solutie meerderheid verkreeg. Bij de her stem miiihig tu-sschen de sae.-dem. Loetoie en Ranch van de Beiersche Volkspartij werd Ranch ge kozen met 255 stemmen. Ook bij die verkiezing' van een dlerden Vice- president van iden Rijksdag moest eien her stemming plaats hebben, en wel tussehen Dr. Hugo„ die door die Nat.-Soo. was voorge steld en Loebe (S.D.A.P.) Bij deze herstem - min verkregen beide candlduten 205 stemmen Voilgens de ordebepalingein moest (bet lot beslissen: onder algemeene spanning ver richtte Vice-president Esser de loting, waarbij Dr. Hugo de gelukkige was. Hugo is ld van de Duitsche Volkspartij Bij het natellen der stemmen door het bureau is later gebleken, dat voor Hugo zijn uitgebracht 204 stemmen, voor L-oebe 205. Dat zou beteekenen, dat Ldlebe is gekozen. Het bureau zal thans nogmaals de uitslag met de grootste nauwkeurigheid, berekenen. Na de- verkiezing der presidenten heeft de Rijksdag beraadslaagd over de vaststelling van de agenda voor Woensdag. Een commu nistisch voorstel, de moties van wantrouwen op de agenda, te plaatsen ,wierd verworpen met alleen de stemmen van de communisten voor. Ook een soc.-deaii. voorstel om morgen de regeeringsverkiaring te doen plaats heb ben, wierd verworpen met de stemmen van iccanm. en soc.-dam. voior. Dat beteeken-t dat de avat.-soe. niet zijn ingegaan op de in de motie schuilende uitdaging van die soo.-democraten om reeds anorgen te debatteer en over de politiek, diie «ge volgd moet worden. Aan hieit einde van de zitting van Vrijidag zal worden beslist over een mogelijke langere verdaging. Genève, Duitsch voorstel in de vijf- mogendhedenconferentie, In de zitting van Dinsdagmiddag, waarin de bespreking inzake het Amerikaansche plan werd hervat, heeft Herriot namens de Fran sche regeering de volgende verklaring afge legd nopens de kwestie der rechtsgelijkheid: Frankrijk erkent, dat een der doelstellingen van de Ontwapeningsconferentie is Duitsch land en de overige bij de vredesverdragen ontwapende mogendheden de rechtsgelijk heid te verleenen binnen het kader van een regiem, dat voor alle mogendheden, derhalve ook voor Frankrijk, de veiligheid inhoudt." Deze verklaring werd den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken voorgelegd als den grondslag voor den terugkeer van Duitschland ter Ontwapeningsconferentie en door de overige mogendheden als een bui tengewone tegemoetkoming jegens Duitsch land uitgelegd. Men betoogde dat deze verklaring den directen terugkeer van Duitschland ter Ont wapeningsconferentie mogelijk zou moeten maken. Op een desbetreffende vraag wees de Rijksminister de verklaring van Herriot als onvoldoende van de hand, doch hij behield zich voor een definitief standpunt in te nemen. De onderhandelingen der volgende dagen zuilen-hans plaats hebben op de basis, zoo wel van het Amerikaansche als van het Duitsche voorstel. Van toonaangevende Fransche en Engel- sche zijde wordt vernomen, dat Herriot de door hem in de Vijfmogendhedenbes-preking •afgelegde verklaring, mede heeft uitgespro ken namens de andere drie mogendheden Engeland, Italië en de Vereenigde Staten, welke de verklaring hadden goedgekeurd. De groote mogendheden hebben nog niet hun standpunt kenbaar gemaakt, nopens het nieuwe Duitsche voorstel, dat behalve de formeele procedure ook voorziet in de be noeming van een commissie van vijf ter be handeling van de kwestie der rechtsgelijk heid, terwijl rekening wordt gehouden met de practische be teekenis der erkenning van rechtsgelijkheid op wapeningspolitiek ge bied. Ramsay MacDonald is gisteravond naar Parijs vertrokken, met den zelfden trein als waarmede Herriot de reis doet. Vandaag zal hij de Britsche minister van Financiën, Ne ville Chamberlain te Parijs ontmoeten. De Britsche ministers zullen met Herriot en Germain Martin den status van de over eenkomst van Lausanne bespreken voor het geval de Vereenigde Staten bij hun weigering zouden blijven uitstel te verleenen van be taling der op 15 December vervallende ter mijnen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de En- gelsch-Fransche besprekingen in geen geval beoogen een gemeenschappelijk „schulden front" te vormen tegen de Vereenigde Staten. MacDonald zal Donderdagavond naar Ge- nève terugkeeren. Amerika. Tweede Belgische schulden nota verzonden. Gisteren is een tweede Belgische nota in zake' de oorlogsschulden aan de regeering der Vereenigde Staten verzonden, tn. deze nota worden de motieven uit de eerste nota herhaald, terwijl speciaal de nadruk wordt gelegd op de bijzondere positie, die België het recht heeft in te nemen uit hoofde van de gebrachte offers. Spoedig erkenning van Sovjet- Rusland? Naar., verluidt, heeft Senator Borah met voldoening verklaard, dat de openbare mee ning in Amerika meer en meer neigt naar een erkennen van Sovjet-Rusland. Het vol gende congres, aldus Borali zal tot de erken ning besluiten. MEN WILDE EINSTEIN WEREN. DE TOELEG MISLUKT. WASHINGTON, 6 Dec. (V.D.) Naar men weet heeft de reactionaire en puriteinsche Amerikaansche vrouwenorganisatie dezer da gen geprotesteerd tegen het verleenen van een visum aan den bekenden Duitschen na tuurkundige Prof. Albert Einstein, aangezien deze bij herhaling zijn sympathie voor de Sövjet-Unie uitspreekt en in verbinding staat met radicale organisaties. Even leek het of men in sommige officieele kringen voor dezen drang zou wijken, doch thans heeft het Staatsdepartement besloten, dat van een weigering van een visum aan prof Einstein geen sprake kan zijn en is opdracht gegeven hem te allen tijde, indien hij zulks wenscht, een visum te verschaffen JOURNALIST CONTRA OLYMPISCH KAMPIOEN. MILAAN, 6 Dec. (V.D.) De sportredac teur van de „Corriere della Sera", Adolfo Contronei, heeft twee kwetsuren opgeloopen in een duel met den Olympischen kampioen op den degen Dedo Nadi. Nadi had Contro nei uitgedaagd naar aanleiding van eenige artikelen, die hij in zijn blad had gepubli ceerd, waarin scherpe critiek werd geoefend op de samenstelling en voorbereiding van het ItaUaansche scherm team. Aangezien de nieuwe strafwet strenge strafbepalingen tegen duelleeren bevat, was het duel streng geheim gehouden. Toen Con tronei de tweede houw opliep, hebben de aanwezige geneesheeren staking van het ge vecht bevolen. TWEEDE KAMER. Wensch van een deel der Kamer. Toezegging van den minis* ter. Afbraak van het postbedrijf? Het publiek zoekt andero wegen. Drie oude onderwerpen: Vleeschcontingenteering, Mobilisatieslachtoffers, Indirecte vaccinatiedwang. GEEN SCHADEVERGOEDING VOOR BULLERJAHN. LEIPZIG, 6 Dec. (V.D.) Naar aanleiding van den eischt tot schadevergoeding aan den thans vrijgesproken Bullerjahn, heeft de vierde Straf senaat van het Rijksgerechts hof besloten, dat Bullerjahn geen schadever goeding uit de Rijkskas kan verkrijgen, aan gezien zijn onschuld niet is bewezen. BIER EN WIJN IN AMERIKA? NIEUWE DEMOCRATISCHE VOORSTELLEN. WASHINGTON 6 December (Reuter). Het democratische ld van het Huis »n Afgevaardigden O'Connor heeft een 'voorstel ingediend, waardoor de verhoop vtam bier met een alcohol-gehalte van 3.2 procent toege staan zal worden. De democratischs gedelegeerden-voor Cald- fornië hebben een voorstel ingediend om ver koop van natuurlijke gefermenteerdien wijn mogelijk te maken. In dien staat liggen namelijk amlMoenen liters wijn. voqr den verkoop gereed. ONDERHANDELINGEN OVER DE VER NIEUWING VAN DE STILLHALTE- OVEREENKOMST. LONDEN, 6 Dec. (V. D.) Heden zijn in het gebouw vair de Martin-bank te Londen de besprekingen van de studiecommissie inzake de Stillhalte-ove-reenkomst begonnen. De onderhandelingen, die aan de Duitsche zijde worden gevoerd door de bankiers Jeidels en Schlieper, betreffen de vernieuwing van de op 28 Februari afloopende overeenkomsten worden gevoerd op de basis van het jongste memorandum, dat in deze aangelegenheid is gepubliceerd en op de Zwitsersche clausule, met het doel, de mogelijkheid van het ver anderen van d-e verplichtingen op korten termijn in verplichtingen op langen termijn te onderzoeken. Vermoedelijk zullen de on derhandelingen verscheidene dagen duren. 6 Dec. Wie de opgave van het vandaag in de Ka mer behandelde hierboven las, althans wat het laatste betreft, heeft reeds opgemerkt, dat alle drie de behandelde onderwerpen reeds meer in de Kamer zijn ter sprake ge komen. M.a.w. wat er vandaag over deze din gen is gezegd, kon in den stand der stukken geen verandering brengen: deze kwesties zijn na vandaag op de hoogte gebleven, waar op zij stonden. Immers, ook de regeering heeft geen nieuws voorgesteld, alleen ver lengd of verhoogd, wat reeds gaande is. De vleesch-contipgenteering de voort gezette maatregelen werden door de Kamer aanvaard. Alleen werd er geklaagd, door de heeren Braat en van Voorst tot Voorst, dat de prijzen van het vleesch, on danks de contmgenteermg, toch zijn gedaald. De heer IJzerman zag in die prijsdaling zijn vroegere betoogen bevestigd door de feiten. De minister zette daar tegenover, dat, wan neer de contingenteeringsmaatregel er niet geweest was, de prijzen eenvoudig onhoud baar zouden zijn ingezakt. Hij zag de oorzaak dier blijvende prijsdaling in de vele binnen landsche slachtingen, welke echter, naar zijn meening, geleidelijk in aantal zullen ver minderen. Waardoor de contingenteering zijn maximale, werking zal doen. Het ontwerp werd z.h.s. aangenomen. De mobilisatie-slachtoffers in de tweede plaats. Men weet, dat er een Bond is van mobili satie-slachtoffers. Deze bond adresseert en schrijft en houdt vergaderingen. De toon, die daarbij telkens weer vernomen wordt, kon allerminst de hulde van de heeren van Rap- pard en Langman verdienen men zou, meenden zij, wegens dien toon geneigd zijn elk pleiten voor de mobilisatie-slachtoffers na te laten. En de bewindsman van Defensie betoogde zelfs, dat wanneer die Bond er niet geweest was, er geenerlei klachten meer zou den zijn over de uitvoering van de wet welke maatregelen treft voor de mobilisatie-slacht offers. Een wet, welke naar 's ministers be toog, zeer coulant wordt uitgevoerd: bij twijfelgevallen wordt altijd beslist in voor den aanvrager gunstigen zin. De heeren van Rappard, Schaepman en Langman wisten daarom veel te waardeeren. Niet alzoo de heeren Wijnkoop, K. ter Laan en Joekes. Zij deden een aantal speciale ge vallen de revue passeeren, welke natuurlijk voor de Kamer niet te controleeren waren, evenals de minister enkele, „gevallen" onder het licht der Kamer zette, zonder dat deze door de Kamer beoordeeld konden worden. De heeren Wijnkoop, ter Laan en Joekes dan geloofden, dat er nog altijd gevallen zijn, waarin hulp noodzakelijk is en niet gegeven wordt, dat er gevallen zijn, waarin er ver band is tusschen de mobilisatie en een later tot uiting gekomen ziekte, en waarin niet wordt voorzien. Bovendien hebben zij ge pleit, met animo, die in moties tot uiting kwam, voor het brengen van een wettelijke regeling, waardoor de mobilisatie-slacht offers zich zouden kunnen gaan beroepen op een wettelijk recht. Zulk èen recht, dat daarin beroep werd mogelijk gemaakt op een hoogere instantie. De KameT heeft dit alles afgewezen met 5530 stemmen. Ze stemden in meerderheid blijkbaar in met den minister, dat een wette lijk recht te schepoen niet goed zou zijn bui ten de pensioenwet, welke duidelijk regelt, de pensioensvaststelling dergenen, die „in en door den dienst" ziek geworden zijn. Het gaat bij de mobilisatie-slachtoffers alleen om die oud-gemobiliseerden. voor wien niet zéker is. dat ze „in en door" den dienst ziek geworden zijn. waar alleen een vermoeden van voor handen is. Het ontwerp werd overigens zonder hoofde lijke stemming aanvaard, het ontwerp, dat drie ton meer aanvroeg voor 1932. En voorts heeft ook het ontwerpje om den termijn van opschorting van den indirecten vaccine-dwang weer met twee jaren te verlen gen, dezelfde groepeeringen doen ontstaan als vroeger. De sterkst uitgesproken figuur was de heer Kersten, die van geen vaccinatie, hoe ook en met welke restricties ook, weten wilde. Elke vaccinatie is volgens hem uit den booze. Hij verwachtte dan ook van de regeering een voorstel tot volledige afschaffing. En wan neer Prof. Slotenmaker de Bruine sprak van de zegeningen, welke ons volk te beurt waren gevallen, door de ontdekking van Je-nner, dan ging Ds. Kersten daar met zeer sterke woor den tegenin: elke vaccinatie is volgens hem een vloek. Mevr. De VriesBruins pleitte voor -.een vernieuwing der vaccinatie-bepalingen. Zij vroeg de regeering af te zien van den ouden indirecten dwang' de kinderen worden im mers niet toegelaten op school. Zonder „pok kenbriefje" maar een directen dwang in te stellen voor kinderen beneden het eerste jaar. Wel uitzonderingsbepalingen voor de ouders met gemoedsbezwaren. Mevr. de VriesBruins toch, zei, dat de vaccinatie in ons volk niet zoo heel veel weerstand ontmoet, getuige het groote aantal menschen, dat zich liet vacci neren bij de alastrim-epidemie. Bij zulk een epidemie vervolgde zij kan men niet hot voor het kind meest geëigende tijdstip uit kiezen, kan men niet zooveel voorzorgen ne men. Daarom een verplichte vaccinatie op het juiste oogenblik! De andere medicus uit de Kamer Dr. Vos, was niet zoo enthousiast gestemd voor direc ten dwang. Hij zei met den minister, dat de volledige onvatbaarheid voor encephalitis in het eerste levensjaar allerminst vaststaat en dat een geneesmiddel er nog heelemaal niet is. Hij achtte 't bij den huidigen stand dei- kwestie nog maar 't allerbeste om voorzichtig te zijn en de beslissing volledig aan de ouders over te laten. Daarmede stemde ook Prof. Slotemaker in. Die het overigens, bij het verlengings-ontwerp het eenvoudige verlengingsontwerp. niet het juiste moment achtte om principiëele be schouwingen te houden. Ook de minister hield geen princi'piëele beschouwingen; daarvoor zou eerst de tijd gekomen zijn, wanneer de regeering geen verdere opschorting van den indirecten dwang zou voorstellen. Het ontwerpje werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De Kamer heeft toen nog een uurtje verga derd, om de we gelooven den twintigsten en een-en-twintigsten spreker aan het woord te laten over werkverschaffing en steunverleeni'ng. De heer de Visser diende 4 moties in (maar ondersteund werden ze geen van alle) de heer van Rappard pleitte voor werkverschaffing op boerderijen en de heer i Beumer wenschte, ondanks de noodzaak van werkverschaffing het natuurschoon te ont zien. De minister van Binnenlandsche Zaken beloofde hieraan al zijn aandacht te zullen geven. De andere woordvoerders worden morgen behandeld. Het schijnt dat de bewindsman een lange redevoering houden wil. AVONDVERGADERING Radio en postzaken. De Postbegrooting in de avondvergadering. Twintig sprekers bij den aanvang der dis cussie. De voorzitter is van plan, de Kamer volledig te laten uitspreken en Donderdag avond de minister aan het woord te laten. Overigens wordt 't desondanks toch twee uur in den nacht. Er waren twee hoofdonderwerpen tot mid dernacht. De radio en de personeelzaken. De radio allereerst. Prof. Slotemaker de Bruine heeft opnieuw gepleit voor een algemeene radio-omroep. Evenzeer de heeren Oud en Boon. Wanneer Prof. Slotemaker klaagde over een te veel gebruiken van het woord „sectcrisch", dan wilde de heer Oud dat woord alleen zien als qualificeerend degenen, die meenen, dat er van een algemeenen omroep nooit sprake kan zijn en dat de radio alleen gebruikt kan worden, zonder ook maar iets gemeenschap pelijks. Prof. Slotemaker, de heer Boon en de heer Oud waren ,'t er ook over eens, dat de politiek uit de radio moest. Niet, dat er niet over po litiek zou mogen worden gesproken, voor de verkiezingen of bij groote algemeene verga deringen b.v., maar wijl de politiek de radio niet mag gaan beheersehen, zooals de drie heeren dat bij de Vara zagen. Zij geloofden, dat de politiek buiten de radio kan blijven, zooals het ook mogelijk is gebleken bij Pho- hi-uitzendingen. Ovex-igens had de heer Boon heel weinig waai-deering voor het radio-beleid van mi nister Reymer, die zoo heel weinig besluiten nam en zoo heel veel uitstelde: het ant woord op de vragen van den heer van Dijk, het voorstel der coxitrole-commissie om de Vara te schoi'sen voor een week. het ont vangen van de Avro-bestuursleden enz. Hoe lang vroeg Mr. Boon zult ge ons geduld nog op de proef stellen? De heeren Schaepman, Amelink en Prof. v. d. Bilt klaagden over slechte postbestel lingen vooral ten plattelan-de en over scherpe, ingrijpende maatregelen ten na-deele van het publiek, welke Mevr. Bakker-Nort niet min der dan afbraak noemde. Ten nadeele van het publiek. En Mr. Oud waarschuwde den minister, daarmede niet voort te gaan. Want het postwezen is er voor het publiek. Be staat niet op zichzelf. Wordt de post niet ge leid, zóó, dat het publiek er voordeel van heeft, dan zoekt het publiek andere wegen. De heeren Schaepman en van Braambeek zeiden, dat groote en kleine courantbedrijven reeds eigen diensten zijn gaan instellen. Dat gaat verder waarschuwde de lieer van Braambeek tot er overal conflicten ont staan met het in de Postwet vastgelegde vervoersmonopolie. Dat alles maakte daarom zoo diepen in druk, wijl het postbedrijf'nog een rendeerend bedrijf is. Tegen dit rendeeren deed de Kamer we noemen de heeren van Braambeek, Bakker, Faber, v. d. Belt, Amelink en Mevr. Bakker scherp afsteken de nieuwe bepalingen, de vele ontslagen o.a. Voor het postpersoneel. Opklimming is niet mogelijk, het lager per soneel wordt overbelast, boven het men- schelijke, boven het mogelijke. Vooral het lager personeel, vooral de bestellei-s zag men zoodanig belast, dat het hoogtepunt van het mogelijke i-eeds is overschreden, maar ook zoo beloond, dat het niet meer goedgekeurd kan worden, Wat aan den eenen kant wordt bespaard zei Mevr. Bakker-Nort moet aan den anderen kant aan steun worden uitgegeven, We vermoeden, dat beide discussie-hoofd punten in den loop van den nacht nog wel eens ter sprake zullen komen. Inzake de politieke radio heeft de minister een toezegging gedaan, die on pag 1 van dit blad vermeld is. INTIMUS. aan het woord.. (Ingezonden) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. NEBID-COMITé. UITZENDING VAN NOODLIJDENDE NEDERLANDSCHE KINDEREN WOON ACHTIG IN DUITSCHLAND. Wij 'krijgen zoo juist bericht dat het e.v. transport kinderen op 12 Januari in Holland verwacht wordt. Ouders in dis gemeente Velsen, Beverwijk en omgeving, wellke tijdelijk een 'kind willen verzorgen wordt vriendelijk visrzoicht hier van spoedigst anededeeling tewillen doen. Met nadruk wijzen wij erop dat het Hol- landsche kinderen zijn waarvan de ouders naar Duitschland zijn gegaan om te arbei den. Velen zijn thans zonder werk. Ver van lipm vaderland wagen zij aan hun landgenooten om steun. Niist voor hiunzelf, maar voor hunne 'kinderen. De kinderen zijn niet ziek, behoeven slechts enkele wieken igoede verzorging. Bericht ons spoedig s.v.p. Het sub-comité voor de gemeente Vei sen en Omgeving; W. F. C. B. SCHMIDT, voorzitter, iDrielhiuis. J, L. UTTZINGER, seor. Juüianakade 47, IJmuiidicn, Teiief. 241. Mevr. A. HARTMAN—KRUYT, penningm. Umuid'en-Oost. Dr. A. J. VAN LEUSEN, Vlllsen,- Tetef. 589. A. P. BAKKER, IJmudiden Telef. 238. Giften worden gaareie ingewacht op giro 126854 ten name W. Hartman, IJniuiden- Oost, met vermelding: ,,Voor Kmdeiuitzen- diiig".

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5