HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, B EVERW1JK 18e JAARGANG No. 32 DONDERDAG 8 DEC. 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week I© eeots, per maaai 4Ö cents plus cents incasso, per kwartaal 1.35 pfes 5 cents incasso, losse nummers 3 ssots- KantoorKennemerlaan 42 IJmuide® Tetefons SS GTTGAVE LOURENS VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR CODRANTTIITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V, MRECnE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regd meer 15 cent Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent Ingezonden meÜedeefingen dobbekr prg«. ring over spreken, want dit beteeke'nt, dat we den grondprijs meteen verboog en. Spre ker vraagt den wethouder pertinent, of hij bereid is den betrokkene in de Commissie te hoeren. De heer Dunnebier wil eerst wel eens van rechtskundige zijde vernemen, of het mogelijk is den belanghebbende in de com missie te höoren. Wat de beer Bosman over de rooilijnen heeft gezegd, geldt niet voor dit e'val. De heer Maas (R.-K.) stelt ten slotte voor de commissie van Openbare Werken uit te noodigen Bol te hooren. Aldus wordt besloten. Het voorstel van B. en W. wordt aangehouden. Verkoop van grond- Bij het voorstel tot verkoop van grond aan J. F. Philips Jr. te Haarlem stelt de heer Luikman (S.D.A.P,) voor den gemiddlden ver koopprijs vast te stellen op f 550. De heer Diependaal (R.-K.) acht den be dongen prijs voldoende. De heer Dunne bier zegt, dat als hij er kans toe zag den door den heer Luikman ge noemden prijs te maken, hij dist zeker niet zou nalaten. Het voorstel staat of va'lt met den prijs. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 6 stemmen togen. Verhuur van gebouwen en grond. Van het voorstel tot verhuren van gebou wen en grond wordt alleen behandeld het voorstel tot verhuren van de woningen Drie- huizerkerkweg nrs. 9 en 9a aan „de Neder- landsche Padvinders" tegen een huurprijs van f 2 per week. Dit wordt aangenomen. De heer van Woen- sel verklaarde zich er tegen. De overige voorstellen worden aangehou den. Benoemingen. Benoemd wordt: tot lid van de Commissie van bijstand voor de financiën (vacature J. A. Dalmeijer) de heer A. de Waal. tot lid van de Commissie van bijstand voor Economische Zaken de heer G. D. Heykoop; tot leden van de Algemeen Burgerlijke' In stelling van M. H. de heeren J. Melgerd en H. Mulder, belden aftredend; tot leden van de R.-K. Burgerlijke Instel ling van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heeren J. P. Handgraaf en P. van Zutphen, beidend aftredend. tot lid van de Commissie van Toezicht voor de Rijks Hoogere Burgerschool mevr. J. S. Rut ten-de Bruyn, aftredend. tot lid van de Commissie van Toezicht voor de Handelsavondschool de heer L. Poort man, aftredend; tot lid der Commissie tot wering van school verzuim te Santpoort, vacature C. G. Dekker de heer D. J. Scholten. langers 3, Horlogemakers 1, Ketelmakers 18 w.o. 1 ben. 18 j., Klinkers 4, Kopergieters 1, Koperslagers 6, Lassohers 13, Machinisten 128 w.o. 58 Visscherij-mach., Mêtaalbóorders Metaaldraaiers 18,, Metaalschavers 2, Me taalschilders 3, Metaalslijpers. 1, Monteurs 14 w.o. 2 ben. 18 jaar, Motordrijvers 1, Plaat werkers 25 w.o. 2 ben. 18 jaar, Pijpwerkers 3, Pijpfitters 2, Rijwielherstellers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, Scheepsmakers, 1, Scheepstimmer lieden 6, Scheepstuigers 4, smeden 7 w,o. 1 ben. 18 jaar, Staaldraadsplltsers 1. Stakers 106 w.o. 60 Visscherij-stokers, Tegenliouders 1, voorslaanders 1, Vormers 3, Vuurwerkers 16. IJzerwerkers 2, totaal 511. Kantoorpersoneel: bedienden ml. 38, idem vrl. 6, aank. bed. vrl. 3, idem mnl. 10, werk- tuigk. teekenaar 1, totaal 58. Huish. beroepen: dagmeisjes (ben. 18 jaar) 1, dienstboden (dag en nacht) 3, huishoud sters 3, werksters 12, portiers 3, totaal 22. Diverse beroepen: fotografen 5, boekdruk kers 1, letterzetters 4 w.o. 1 ben. 19 jaar, la boratorium-bed. 2, mach. houtbewerkers 10 w.o. 1 ben. 18 jaar, Kuipers 27, mandenma kers 6, markiezenmakers 1, meubelmakers 3, modelmakers 2, rietmattenmaker 1, stoelen- matters 1, stoffeerders 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, houtzagers 4, 11 kapsters 1 ben. 18 jaar, kap pers 4, kleermakers 1, mangelsters 1, aarde werkers w.o. 1 ben. 18 jaar, glazuurders 1, modelleurs 1, schoenmakers 2 w.o. 1 ben. 13 jaar, nettenbreiers 2, zeilmakers 4, bakkers 8, broodbezorgers 2, bierbottelaars 1, koks 16 w.o. 9 visscherij koks, sigarenmakers 6, sla gers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, bloemisten 11 w.o. 2 ben. 18 jaar, landarbeiders 3, tuinders 15, visschers 92, colporteurs 5, kruideniersbedien den 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, magazijnbedienden 9, reizigers 8, vertegenwoordigers 2, winkel bedienden vrl. 2, bakkenschippers 20, chauf feurs 40, bedeinden gr. vaart 1, dekknechts 5, expediti'eknechts 1, expditrices 2, kellners 6. kraanmachinisten 6, loopjongens 2, matr. gr. vaart, 10, pakhuisknechten 5, schippers 9, sleepb. kap. 12, stuurlieden 3, voerlieden 10, haven en transportarbeiders 116, controleurs 6, incasseerders 2, opzichters 2 totaal 541. Zonder vakkennis: losse en fabrieksarbei ders 717 w.o. 31 ben. 18 jaar. Het totaal bedraagt derhalve 2464 tegen 2338 een week tevoren. De grootste stijging is te constateeren in de categorie „diverse be roepen" (v.w. 472) en losse en fabrieksarbei ders (v.w. 660). IJMUIDEN ONZE VISCHUITVOER NAAR BELGIë. VAN MORGEN AF ALLEEN MOGELIJK MET CERTIFICAAT VAN OORSPRONG. VELSEN RAADSVERGADERING. Geheime vergaderingen met een lek. De verordening in zake eïschen „vergunning" of „verlof" niet ingetrokken. Santpoortsche uitbreidingsplan nen aangenomen. Het prikkel draad blijft voorloopig. Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester F. L. J. E. Rambonnet. Aanwezig waren alle leden. Installatie nieuw raadslid. De heer H. Dekker legt nadat een commis sie bestaande uit de heeren Handgraaf, Slui ters en v. d. Flier de geloofsbrieven laad on derzocht en in orde bevonden en de nieuw benoemde door den heer Stork was binnen geleid, in handen van den voorzitter de be loften af voorgeschreven bij art. 45 der Ge meentewet. De Voorzatte r wenschte den heer Dek ker geluk met zijn benoeming. Nadat een reclame inzake de straabbelas- ting dienst 1932 is behandeld komen aan de orde de nagekomen stukken eia mededeelha gen. De heer Heykoop (oud-Kath. kiesver eniging) verzoekt aanhouding van de be handeling van het adres van „Volksonder wijs" iaazake beschikbaarstelling van een lo kaal voor 't geven van bewaarselioolonderwijs. Aldus wordt na eenige discussie besloten. Ingekomen is een schrijven van mej. Th. Patoer waarin zij zich beklaagt over niet na koming van toezeggingen, gedaan door den wethouder van Onderwijs. Het adres wordt ha handen van B. en W. gesteld om advies. De voorzitter zeide, dat het adres pas Dinsdagmorgen is ingekomen. Huishoudschoolonderwijs. Dé heer v. d. Flier (S.D.A.P.) had het vol gende schrijven aa-n den raad gezonden: Onder geteekende verzoekt uw college ha de Raadszitting van 7 December a.s. te mo gen interpeileeren naar aanleiding van de weigering om aan het verzoek der Vrouwen- club te Santpoort tot het kosteloos beschik baar stellen van lokalen en leermiddelen voor het vanwege deze' club te geven Huishoud- schoolonderwijs te voldoen. In de volgende gewone vergadering zal de heer Van der Flier gelegenheid krijgen tot •het houden dezer interpellatie, Mededeelingen. De heer Visser (S.D.A.P.) bespreekt het publiceerden van in den Raad gedane vertrou welijke mededeelingen over de gesloten lee ning. Spreker meent, dat een ingewijde hier van de schuld heeft. Er wordt toegegeven dat een der wethouders uit de school heeft ge klapt. Wanneer er menschen zijn, die over zulke belangrijke zaken hebben te zwijgen, zijn het in de eerste plaats de wethouders. Spreker verheugt zich er over, dat B. en W. zich nu iets van de zaak hebben aangetrok ken in tegenstelling met vroeger. De wet houder van Onderwijs is er de schuld van zegt spreker. Spreker stelt een motie voor, waarin het doen van zulke mededeelingen ten sterkste wordt afgekeurd. De heer Maas (R.--K.) heeft zich er even eens over verwonderd, dat bedoeld bericht ge publiceerd is. De heer Maas vroeg, of het de heer Tusenius is geweest, die gezegd heeft, dat de mededeelingen juist zijn geweest. De heer Tusenius: „Ja". De heer Maas (R.-K.) voortgaande zegt, dat hem de motie van den heer Visser nog 'tam genoeg is. De heer Ten Broeke (C.-H.) kan de motie van den heer Visser niet ondersteunen. Spreker keurt het ten sterkste af. dat mede deelingen uit besloten vergaderingen aan de pers worden gedaan. De heer Vermeulen (A.-R.) meent, dat het gewensebt is zoo weinig zaken mogelijk vertrouwelijk te behandelen. De heer Tusenius zegt, dat hij niet wist, dat de zaak vertrouwelijk behandeld moest worden; hij heeft met verschillende personen over deze zaak gesproken. De Voorzitter merkt nog op, dat het commentaar in de pers geheel verkeerd was. De heer Visser (S.D.A.P.) wijst op het besluit van het college, dat de mededeeling omtrent de bank en de koers als vertrouwe lijk beschouwd moesten worden. Spreker handhaaft zijn motie. De heer Vermeulen (A.-R.) betreurt de publicatie, maar hij kan zijn stem niet nan de motie-Visser geven, tenzijzij gewij zigd wórdt in meer algemeenen zin. Na eenige discussie wordt de motie van den AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonn. voorst. 1ste serie Gezelschap Saalborn. „Z.M. het Publiek". 8 uur. Palace: „Vier van de bob". Op het tooneel: Mr. Max, de komische snelteekenaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Watt en Halfwatt in „Kannibalen". Op het tooneel: Twee Roxy's, de muzikale maaltijd. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De gescheiden -vrouw" en „Oorlogsyerpleegsters". 815 uur. VRIJDAG 10 DECEMBER Bioscopen. Nieuw programma. heer Visser in stemming gebracht. Zij wordt verworpen met 8 stemmen voor. Verlenging van eern rekening- courant-overeenkomst. Aangenomen wordt het voorstel, den bur gemeester te machtigen, ten behoeve van den dienst 1933 en voor de buitengewone uitga ven, de bestaande rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Nederland- schë Gemeenten te 's-Gravenhage te verlen gen tot 31 December 1933. Vaststelling en goedkeuring van rekeningen. Vastgesteld resp. goedgekeurd worden de rekeningen over 1931 van bet Grondbedrijf, het Gasbedrijf, de Waterleiding, bedrijf Open bare Werken, Reiniging-s- en Ontsmettings- dienst, Ophaal- en Stortingsdienst, Woning- dienst, Maatschappelijk Hulpbetoon, de Ge zondheidscommissie, de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs en de gemeen te. Pensioensgrondslagen. Vastgesteld worden de bij de stukken ge voegde concept-besluiten inzake vaststelling en wijziging van pensioensgrondslagen. „Vergunning" of „verlof". In een vorige raadsvergadering verwierp de raad een voorstel van B. en W. tot intrek king van de verordening, houdende de eischen, waaraan ee:n lokaliteit moet voldoen om voor „vergunning" of „verlof" in aan merking te komen. B. en W. deden hiervan mededeeling aan Gedeputeerde Staten, welk College inmiddels heeft medegedeeld, dat het zijn reeds eerder genoemde bezwaren handhaaft en op een nieuwe beslissing aan dringt. B. en W. blijven van meening, dat het be ter is, de geheele verordening in te trekken en stellen den raad voor, daartoe te beslui ten. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) meent, dat ook de meerderheid van den Raad, die te gen intrekking was, blijft bestaan. De Kroon moet het dan maar uitmaken. De heer Vermeulen (A.-R.) stelde er prijs op, dat de verordening gehandhaafd werd. Nu zeggen Gedeputeerde Staten, dat zij hunne bezwaren handhaven. Hij ziet hier in aantasting van de autonomie der ge meente. De gemeente moet het récht heb ben, haar houding zelf te mogen bepalen. De verordening moet echter ten gevolge van de wet veranderd worden. Spreker vindt het standpunt van Gedeputeerde Staten onjuist. In hooger beroep moet deze zaak maar eens uitgemaakt worden, meent spreker. De heer Maas (R.-K.) kon ook de houding van Gedeputeerde Staten niet goedkeuren. Het gaat niet aan, dat men zoo maar een woonhuis tot café kan laten verbouwen. We hebben al genoeg van dergelijke inrichtingen. De heer Bosman wethouder zegt, dat het zoo maar niet gaat, een woonhuis tot café te verbouwen. Men vindt niet overal de be- noodigde 35 M2. oppervlakte. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 16 stemmen tegen. Vaststelling' van een voor schot aan een R.-K. schoolbe stuur. B. en W. stéllen voor in afwachting van de eindbeslissing omtrent het bedrag dat over 1932 verschuldigd zal zijn daarop ingevolge art. 103 3e lid der Lager Onderwijswet 1920 een voorschot te geven aan het R.-K. Paro chiaal kerkbestuur tevens schoolbestuur van den H. Engelmundus te Driehuis ten be hoeve van de school voor U. l,. O. en de uit betaling van .dit voorschot onmiddellijk te doen, plaats hebben in één termijn. Goedgekeurd. De heeren van Woensel (C. P.) en van Heyst (N. P.) verzoeken aan- tee'kening te hebben tegengestemd. Wegenaanleg. B. en W. stellen voor met de N,V. „Veen- duin" te Bloemendaal een overeenkomst aan te gaan de voor aanleg en verbreeding van wegen en een plein nabij den Bre- deroodscheweg benoodigde gronden in eigen dom te aanvaarden om niet en hun machti ging te verleenen, tot de uitvoering der wer ken over te gaan. De heer Diependaal (R.-K.) wensc'ht dat eerst wordt onderzocht of het hemelwater wel weg kan komen. Zooals het voorstel er thans ligt kon hij er niet voor stemmen. De heer Ten Broeke (A.-R.) merkt op, dat als deze weg aangelegd wordt, verbete ring van den Brecleroodschenweg beslist noodzakelijk is. Verder heeft hij bezwaar te gen den aanleg van een breeden weg naar den smallen spoorwegovergang. De heer Luikman (S.D.A.P.) zegt, dat zijn fractie voor het voorstel za'l stemmen wanneer de breedte van den rijweg wordt ge bracht op 9 M Dit acht hij beslist noodza kelijk. De heer van Heyst (N.P.) heeft zich ver wonderd over de soepele wijze', waarop deze zaak door het college behandeld is. Hij is wel' voor een soepele behandeling maar la ten B. en W. dan ook soepel zijn tegenover anderen. Het bevreemdde spreker, dat men dit plan los gemaakt heeft van het groote plan. De heer Dumnebier wethouder, ant woordt den heer Diependaal, dat hij er niets op tegen heeft, dat de heer Diependaal eens een onderzoek gaat instellen. Op een opmer king van den hee'r Ten Broeke, antwoordde spreker, dat het aanleggen van een riolee ring te verkiezen is, maar men heeft daar niets aan een rioleering. Vérder zegt spreker dat het de bedoeling is het gedeelte van den ouden weg, dat overblijft, op te heffen. Spre ker wil gaarne overwegen de wegbreedte op 9 M. te brengen. De heer Visser (S.D.A.P.) is over de toe zegging van den wethouder inzake de breedte van den weg niet tevreden. 1-Iet voorstel be paalt de breedte op 8 M. en als men de breed te later op 9 M. wil brengen moet de ge meente het betalen. Spreker meent, dat de raad thans moet uitmaken, hoe breed de weg moet worden. Hij stelt voor den weg op 9 M. te projecteeren en de rijwielpaden op 2 M. De heer Vermeulen meent, dat de weg gerust op 8 M. gebracht zal kunnen worden. Ook thans komen de meerdere kosten bij een aanleg op 9 M. voor rekening van de gemeente. De heer Diependaal (R.-K.) is over het antwoord van den wethouder niet vol daan. Hij vreest, dat de achter gelegen tui nen last zullen hebben van het water. De heer van Heyst (N.P.) acht het ge- wenscht, dat de rioleering er komt. Nadat de heer Dunnebier nog eenige zaken heeft uiteengezet, trekt de heer Visser zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Herziening uitbreidingsplan. B. en W. stellen voor vast te stellen plan X tot herziening van het oorspronkelijk bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924 vastgestelde uitbreidingsplan. Goedgekeurd. Advies omtrent het verzoek van S. Bol te Driehuis. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van S. Bol om wijziging van het uitbreidingsplan, overneming van den hem toebehoorenden grónd of toeken ning van een schadeloosstelling. De heer Ten Broeke (C.-H.) oppert eenige denkbeelden die leiden tot tegemoet koming jegens den betrokkene. De heer Maas (R.-K.)) bepleit aanhou ding, opdat de raadsleden de zaak nog eens nader onder de oogen kunnen zien. De heer Luikman (S.D.A.P.) vraagt of de gemeente den grond niet tegen een rede lijken prijs zou kunnen overnemen. De heer van Heyst (N.P.) meent dat de betrokkene geen recht op schadevergoeding kan doen gelden. Plij is het niet eens met het prae-advies, dat het geen gemeentebelang is, dat de gemeente dezeii grond koopt. Het is gewenscht, dat de verbinding tusschen den Driehuizerkerkweg en den Hagelingerweg tot stand wordt gebracht. De heer Sluiters (C.-H,) acht het geen bezwaar dat Bol op grond van de woningwet schadeloos wordt gesteld. Hij voelt veel voor liet voorstel van den heer Maas. De heer Dunne bi er wethouder, ontkent dat Bol zwaar getroffen wordt. Stemmen: „Dat is niet gezegd". De heer Dnnnebier voortgaande zegt, dat wannéér het komt tot exploitatie altijd nog onder de oogen kan worden gezien in hoever men den eigenaar kan tegemoetko men. Hij leidt geen schade, maar hem ont gaat een voordeel, doordat zijn grond niet aan den Driehuizerkerkweg ligt. Het is geen gewoonte, in dergelijke gevallen de betrok kenen in de Commissie voor Openbare Wer ken te hooren. In de omstandigheden waar in de heer Bol verkeert, verkeeren honderd anderen. Over het koopen van den grond behoeven we niet te denken, zegt spreker. De heer Bosman kan niet geheel met het raadstuk meegaan. Het veranderen van de rooilijnen heeft tengevolge gehad, dat er betrekkelijk nieuwe gebouwen buiten de rooi lijn zijn gekomen. De heer Vermeulen (A.-R.) stelt zich op het standpunt van B. en W. Er is gespro ken over koopen, maar als we dit willen, moeten we er niet in een openbare vergade Rondvraag'. Allereerst beantwoordt de voorzitter een aantal vragen in een vorige vergadering ge steld door den heer van Woensel (C. P.) Uit dit antwoord blijkt o.a. dat 7 gezinnen thans nog van de waterleiding- zijn afgeslo ten. Het is hier echter geen onmacht doch onwil om te betalen, luidde het antwoord. De heer Maas (R.-K.) verzocht het col lege niet op het standpunt te blijven staan, geen gas te leveren aan ingezetenen, die door het P. E. N. zijn afgesneden. Op een desbetreffende vraag van den heer Visser (S.D.A.P.) antwoordt de Voorzit ter, dat de memorie van antwoord a.s. Vrij dag tegemoet gezien kan worden. De heer van Woensel verzocht den burgemeester dat een andere houding wordt aangenomen tegen de Vereeniging van Vrien den van de Sovjet-Unie. tot deze vereeniging behooren niet alleen communisten maar voor aanstaande intellectueelen uit andere krin gen. De Voorzitter zegt dat dit een politie zaak is. Verder wordt er over geklaagd, dat de win kels op Zondag voor St Nicolaas geopend zijn, over een vuilnisbelt en tenslotte be spreekt de heer IIomburg het beruchte prikkeldraad op het Kennemerplein." Het is een ontsiering en bovendien voeden we nooit onze jeugd op om iets te ontzien. Juist wan neer men iets afsluit met prikkeldraad be reikt men het tegendeel. De Voorzitter zegt, dat dit het werk is van den chef van de plantsoenen. De zaak is herhaaldelijk vernield. Als voorbeeld van vat de jeugd misdrijft noemt de voorzitter het feit, dat in het hok van de apen in Veiserbeek Gilette-scheërmesjes zijn gevon den. Het is een proef en men zal zien hoe men zich gedraagt. De heer Heykoop (oud-katholiek) brengt de voortuintjes-geschiedenis in de Kennemer laan ter sprake. Hij heeft vernomen, dat B. en W. van een eigenaar eischt, dat hij zijn voortuintje afsluit. Spreker is niet tevreden over de houding van B. en W. De Voorzitter zegt, dat wanneer aan de aanschrijving van B. en W. tot het aanbren gen van een afsluiting niet wordt voldaan men een proces kan uitlokken. Hierna sluiting. WERKLOOSHEID WEER AANZIENLIJK GESTEGEN. J.i. waren aan de Arbeidsbeurs inge schreven Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 61, Be hangers 5, Bouwk. Opzichters 6, Cementwer- kers 1, Gasfitters 2, Glazenwasschers 1, Grondboorders 1, Grondwerkers 153, Heiers 2, Loodgieters 3, Metselaars 52 w.o. 1 ben. 18 jaar, Opperlieden 43, Remmingwerkers 1. Rieters 1, Schilders 88 w.o. 1 ben. 18 jaar, Straatmakers 1, Stucadoors 18, Timmerlieden 166 w.o. 2 ben. 18 jaar, Uitvoerdersl, Voegers 4 w.o. 1 ben. 18 jaar, totaal 610. Metaalbewerkers: Bankwerkers, 86 w,o. 4 ben. 18 jaar, Branders 2, Constructiewerkers 12, Electriciens 16 w.o. 3 ben. 18 j.; Hand Naar wij vernemen is bij het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging bericht ontvangen, dat van morgen (Vrijdag) af vischzendingen naar België en Luxemburg alleen dan aan de grens worden doorgelaten wanneer zij vergezeld zijn van een certifi caat van oorsprong. Nadat eerst een eind is gemaakt aan den uitvoer naar Frankrijk van door vreemde schepen of op andere wijze uit het buiten land aangevoerde visch op. rekening van het Nederlandsche contingent, is thans ook de zelfde maatregel ingevoerd voor den uitvoer van visch naar België, waardoor dus is be reikt dat alle contingenten, aan ons land toegewezen, door „producten van eigen bo dem" worden opgebruikt. Het tarief dat voor de Belgische certifica ten berekend zal worden bedraagt 0.3 ct. per K.G. netto. In tegenstelling met de Fransche certificaten, die aan de grens worden inge houden, zal van de Belgische één exemplaar doorgaan naar België. Zullen de vischkoopers staken? In aansluiting op bovenstaand bericht in zake de invoering van het certificaat van oorsprong voor België kunnen wij nog mel den, dat deze nieuwe maatregel onder de vischkoopers in het bijzonder onder de Bel gische exporteurs groote ontstemming heeft veroorzaakt. Algemeen wordt gevreesd, dat de Belgische handel door den nieuwen maat regel haast onmogelijk zal worden gemaakt-, omdat de aanvoeren der buitenlandsche schepen voor dezen handel niet gemist kun nen worden. Na beëindiging van den afslag, hedenmorgen, heeft de IJmuider Vischhan- delsvereeniging een spoedeischende vergade ring belegd in hotel Willem Barentsz, welke zeer druk bezocht was. Het resultaat is op dit oogenblik nog niet bekend, echter kun nen wij reeds mededeelen dat de kans groot is, dat de vischhandelaren zullen besluiten geen visch meer te koopen, zoolang deze nieuwe maatregel gehandhaafd blijft. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld ver oorzaakte de invoering van het certificaat van oorsprong voor vischzendingen naar Frankrijk, reeds een groote ontevredenheid, vooral ook, omdat de kosten der administra tie in den vorm van een tarief voor de cer tificaten op den vischhandel werd verhaald en niet op de reederij, welke alleen van de invoering der certificaten profiteert. De maatregel, waarvan wij thans melding ma ken, heeft de maat doen overloopen. „ONDER ONS" Naar wij vernemen zal het, dubbel gemengd, kwartet „Onder Ons" onderleiding van den heer Wiersma op 13 December des avonds 8 uur een propaganda-avond geven in de Ju- lianaschool aan den Engelmundusweg te IJmuiden Oost Welwillende medewerking zal worden ver leend door de reciteerclub „Excelsior" te Vel- sen Noord, welke met groot succes indertijd „Novemberstormen" heeft opgevoerd. De toegang tot deze uitvoering is geheel vrijalleen moet men even bij een der leden zich voorzien van. ene introductiekaart. Wij twijfelen niet of vele zang-liefhebbers zullen van dezen avond profiteeren. De Japansche - torpedojager„Sawarabi'' is, naar wij hebben gemeld,nabij Formosa ver gaan. Ruim honderd opvarenden vonden den dood in de golven.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1