Tien maanden Ontwapeningsconferentie. Een verschoten ster. Liefde de Sterkste IJMUIDER COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 Nog dagelijks stroomen de resoluties en persoonlijke adressen binnen. (Speciale correspondentie Genève, Deecemiber. De ontwapeningsconferentie is tien maan den oud. Gedurende deze tien maanden'is, met een kleine onderbreking vrijwel onafge broken geconfereerd; de moeilijkheden sta pelen zich op, de economische toestanden werken tegen., de resultaten zijn schaarsch en de menschheid is ontmoe digd, ongeduldig en wat erger, apatisc-h, ja cynisch gestemd; 4e pers, pessimistisch, vult de couranten met weinig' opwekkende artikelen, de menschheid is de onderhandelingen beu, in één woord: 4e publieke opinie ten opzichte van de ont wapeningsconferentie ie hopeloos beneden peil. Althans, zoo schijnt het, en begrijpelijk ware deze gemoedsgesteldheid, voor den opper- ylafkkigen beo-ordeelaar. Maar hij, die zich de zesden Februari in herinnering brengt, den 4ag deir aanlb-iedieng der weiteldpetitles, dien dag, die zooveel ontroering verwekt heeft over de heele wereld, dien dag, warop veertien millioen hiamdteefceningén zijn overhandigd, afkomstig van menschen van alle nationali teiten, rangen en standen, gewoonten en opvattingen, als aanmoediging voor de zoo juist begonnen ontwapeningsconferentie, als bewijs van 's werelds verlangen naar ontwa pening, wereldvredehij zal zich toch wel met eenige bevreemding moeten afvra gen, wat er van dit enthousiasme is over gebleven, of werkelijk ai die veertien anil- lioen individuen in deze tien maanden, het wachten moede, zich bij de ontevreden me nigte hebben geschaard, of dat er indertijd te veel waarde is .gehecht aan deze wereld- petities, dat toch misschien eenige waarheid st,ak in het oordeel van enkele cynici; „dat die veertien millioen handteekeningen, zooniet het resultaat van een goed georga niseerde propaganda, dan toch grootendeels hun oorsprong vonden in een spontane op welling zonder wezenlijke diepte".. Maar, na een kort onderzoek zal hem blij ken dat de fout niet ligt bij de wered'djpetities dat de publieke opinie niet zoo hopeloos be neden peil is, als dit op het eerste gezicht het geval schijnt te zijn, dat in deze tijden van pessimisme wantrouwen en afbrekende kritiek, toch nog eenige lichtpunten te vin den zijn. Neen, inderdaad, geen geveinsde belang stelling, geen wenschen zonder diepte ver tolkten de acht millioen handteekeningen van vrouwen va.n alle nationaliteiten, de twee millioen zeven honderd duizend ihiand- teekeningen van d>e Nederlandsehie dagblad pers, de duizenden en duizenden handteeke ningen van de Zwitsoher-sohe, Dudtsebe, Tchecoslovaaksche pers, van Fraosche mijn werkers, Amerifcaausehe kinderen, professo ren, oud-strijders, van burgers uit Jamaica, Venezuela, China en Ierlandvan,' 'in een woord, de heele wereld. Geenszins goddank,hebben ai deze mil- li-oênen burgers zich, in deze moeilijke tijdén mokkend van de ontwapeningsconferentie afgewend, dagelijks nog zenden ze hunne resoluties, hun aanmoedingen en kritieken hiermede hun belangstelling boenend voor den gang der debatten: honderdduizenden briefkaarten heeft Mr. Henderson in .de loop der maanden ontvangen met het opschrift: „Nous demandons le désarmement", duizen den telegrammen stroomen nog steeds bin nen, met resoluties van kerkvergaderingen, vereenigirugen en met persoonlijke aanmoedi gingen en kritieken. Enorm groot is het aantal brieven, binnen gekomen uit alle hoeken van de wereld, brie ven uit 40 verschillende landsoi, brieven van vier en vijftig internationale organisaties; in honderd dossiers heeft men deze correspon dentie moeten onderbrengen, een correspon dentie die iedere lezer' moet ontroeren. Duitschland, Engeland .Nederland' en Zwit serland zijn vooral sterk in hun adhaesie- betuigingen, terwijl zelfs die bewoners van Guatemala, van Ceylon, tot de vrijmetselaars van Liberia toe, het stilzwijgen niet bewa ren. Zeer verschillend van aard is de inhoud van deze episte.Ls; bijzonder groot is bijv. het aantal plannen voor wereldvrede, dat aan den President der ontwapeningisconferentie wordt voorgelegd, anderen dentoen den loop der debatten te bevorderen, door gedichten op de conferentie te maken; treffend zijn de brieven van de moeders, die hun zoons niet meer voor den oorlog willen afstaan. van de oud-strijders die de door hen door stane ellende aan het nageslacht willen be sparen; aandoenlijk haast is een brief in het Hol.lanid'sohe dossier, afkomstig van een armen Drentsehen straatventer, die van zajn poovere voorraad koopwaar, een zending tabak en sigaren naar Genève zond voor „die edele menschen in Genève die voor den wereldvrede wenken"; humoristisch daarentegen is het voorstel van een Amerikaansch jongetje, om alle wapenen af te schaffen en als men dan persé wil vechten, dit te doen met rotte eieren en tomaten. In het Fra-nsche dossier vindt men smeek beden als. -,Je vous supplie, Monsieur le Pré sident, faites tout votre possible pour faire comprendre aux igouiverneiments que la guerre est la honte de la civilation", uit Engeland schrijft men: „For God's sake can't we have peace". uit Duitschland: ,,Ioh hoffe auf Gott und bete um Fried,en". En zoo is het één lange aaneenschakeling van aanmoedigingen en kritieken, betuigin gen van vertrouwen in Mr. Hendersons leiding, in alle balen., in alle toonaarden, maar alle eindigend in de smeekbede: „Par pitié donnez-nous le désarmement". In een donkere ruimte van het Volkenbonds secretariaat liggen nu, opgeborgen in acht en veertig kisten, de wereldpetities, in de re gistratie de dossiers, waarin „iedere bood schap tsn gunste van de conferentie", na persoonlijke beantwoording door den Presi dent. zorgvuldig wordt opgeborgen, terwijl een deel dezer petities tentoongesteld in de groote glazen kasten van de hall van het ontwapeningsigeibouw, den bezoekers een vage weerklank geven van de ontelbare verzoeken om wereldvrede, haar pogen te vertellen, dat nog' steeds millioen,en menschen hun oogen op de ontwapeningsconferentie hebben gevestigd en blijven vertrouwen in gunstige resultaten. Zullen ze hierin slagen, deze millioen en stemmen, afkomstig uit alle boeken van de wereld, zullen ze er in slagen het onheil verspreid door de afbrekende kritiek, het heerschende, steeds toenemende cynisme te herstellen? Of. zullen ze het onderspit moe ten delven tegen het heerschende wantrou wen, de afzijdige houding, de, tegenwerking 'van' een1 aantal' individuen, waardoor- dan met' een pijnlijke scherpte aan het licht zal komen, dat de menschheid, verstrikt in egoïsme en nationalisme, nog gieen peil van innerlijke beschaving heeft bereikt, waarop een blijvende ontwapening;, en wereldvrede kan worden gebaseerd. Wamt zoo waar is Graaf Apponyi's uit spraak: „Dat nooit de regeeringen de vol keren tot ontwapening zullen kunnen dwin gen, maar dat het de volkeren zelf zijn, die de regeeringen de ontwapening moeten op leggen". Bij de volkeren zelf ligt de beslissing over dé ontwapenmgscon'f ér entte, bij. de publieke opinie, aan wier herstel moet worden gewenkt door de heele wereld, ieder land, en ieder individu. SPAANSCHE POLITICI GESTRAFT. LANGDURIGE VERBANNINGEN. MADRID. 7 December (Reuter). Het gerechtshof, samengesteld uit leden van het Spoansche parlement, heeft 'eenige vonnis sen geveld in het proces tegen de personen die ervan verdacht worden deel genomen te hebben aan den staatsgreep van September 1923. Generaal Martines Danido kreeg 24 jaar ballingschap op de Balearen, terwijl zijn bur gerrechten verloren worden verklaard. De generaal Aispura, Eonos Cobe, Frederico Buramguer, Jose Cavaleanti en Jose Calve Botello werden elk tot een half jaar balling schap in Spanje veroordeeld, met verlies van burgerrechten voor dien tijd. Eenige andere beklaagden werden even- :ens tot gedwongen verblijf in een bepaalde plaats in Spanje veroordeeld met verlies van burgerrechten. (De filmster Kcithe von Nagy moest haar bezoek aan ons land uUêtellen, omdat zij zich, bij het lossen van het start schot voor den Keulschen „zes- daag schel' aan.de hand heeft verwondfr - Hoe vaak is er tegen, mannen Niet al smalende beweerd: Laat de vrouwen nou maar, schieten, Vrouwen doen niet gauw verkeerd. Wel, nu heeft er een geschoten In de odeklonje-stad. Die een rare hand van schieten En het niet geschoten had- 't Heeft in Keulen wat gedonderd, Toen die filmster er verschoot. Want de keet die Ka the maakte Om haar handigheid waS' groot. Laat een vrouw bij 't handwerk 'blijven. Zegt nu op zijn beurt de man. Maar het schieten is een handwerk Dat ze beter laten kan. Laat de mannen nou maar schieten. Want dat is geen vrouwentaak, Het gaat mis als zij 't probeeren. Want dan schieten zij maar raak. D'arme ster, die zoo verbleekte, Komt nu later in ons land, Ook al is ze na haar vuurdoop. Aan de beterende hand. Door ervaring weer wat wijzer Heeft ze, denk ik zoo, ontdekt, Dat je 't doel voorbij kunt schieten Met reclame knaleffect. P. GASUS. NOORSCH PLEIDOOI VOORT GEZET. DEENSCHE SOUVEREINÏTEIT NIET BUITEN DE KOLONIES? Donderdagochtend om 10 uur heeft de Noorsche agent de heer Rijgh voor het Per manen te Hof van Intern. Justitie zijn plei dooi voortgezet. Hij zette nader uiteen dat de concessie in 1863 aan Taylor verleend niet te beschouwen is als een bewijs van reeds be staande souvereiniteit van Denemarken over de Oostkust van Groenland. Taylor gaf zich ook volkomen rekenschap van dat Dene marken die souvereiniteit niet bezat. Dene marken beroept zich voorts op concessies welke het heeft verleend voor den aanleg van telegraafstations op Oost-Groenland. Maar die concessies golden alleen' dat gedeelte dat ijsvrij was en in geen geval Eiric Rau-desland Denemarken beroept zich-op inspectie van de Groenlansdch.e kusten welke is geschied tus- schen 1814 en 1921 maar op de Oostkust en zeker in Eiri'c Rau-desland is nimmereenige inspectie uitgevoerd. De feiten en omstandig heden waarop Denemarken zich beroept voor zijn. gezag over geheel Groenland bewijzen juist dat Denemarken wist dat het geen sou vereiniteit uitoefende buiten de gekoloniseer de streken en dat het dus geen souvereiniteit bezat in Eiric Raudesland. Maar bovendien zijn er een groot aantal andere feiten die door Denemarken niet zijn aangevoerd waar bij de Deensche regeering positief en ondub belzinnig heeft erkend dat zij slechts souve reiniteit bezat in de gekoloniseerde gedeelten van Groenland. Dat. was ook de. algemeene opvatting in Denemarken. DE BELEGERING VAN EEN MELKBOER. VECHTPARTIJ IN DE JORDAAN. Een melkverkooper in de Laurierstraat te Amsterdam, die belast is met het ophalen van de huur van verschillende door arbei ders bewoonde perceelen, heeft Woensdag morgen voor zijn zaak een volksoploop gehad van eenige honderden arbeiders, die den man er van beschuldigden dat hij de hand zou hebben in een poging tot uitzetting van een gezin in de Van Bossestraat. Een tweetal agenten dat in de nabijheid van den winkel op post stond, omdat op deze plaats Dinsdag ook reeds een demonstratie was gehouden, was door de overmacht volkomen verrast. Toen er voor hen versterking kwam opdagen en getracht werd de menigte uiteen te drij ven, ontstond er tusschen de politiemacht en de betoogers een vechtpartij, waai'bij aan weex'skanten rake klappen werden uitgedeeld Daar er uit de ramen en uit de xnenigte met allei'lei voorwerpen naar de agenten ge gooid werd, liet de inspecteur, die ïxxet de po litieauto was meegekomen, eenige schoten in de lucht lossen met het gevolg, dat de de monstranten in alle richtingen uiteenstoven De ruiten vaxi de melkzaak warexi intusschen met steenen ingegooid. Ook 's middags en 'savon-ds was er in dezq buurt veel volk op den been, zoodat de politie daar in versterk ten getale surveilleerde. DUITSCHE KRUISER OP REIS. WILHELMSHAFEN, 8 December (Wolff) Hedenmorgen is de kruiser „Köln" voor een reis van eexx jaar vertrokken. De be manning telt 555 koppen. On,der de adel borsten bevinden zich de overlevenden van de Ni-obe. UIT HAARLEM ARRON D.-RECHTB AN K. DE ONGEREGELDHEDEN IN HET °R0VEN1ERSHUIS. TWEE MAANDEN MET AFTREK GEëlSCHT. DE MS KAN NIET GELICHT WORDEN LONDEN, 8 December (Reuter). De po gingen om het wrak van de in het begin van dit jaar gezonken onderzeeër M2 te lichten zijn gisteren mislukt. Nadat xnen er eindelijk in geslaagd was het op 40 meter diepte liggende schip tot op erxkele meters onder den waterspiegel te heffen, dook de neus plotseling naar bene den en schoot het geheele wrak' weer om laag. Alle pogingen om het evenwicht- te her stellen bleven vruchteloos. Men vermoedt, dat de Bxitsche marine thans de pogingen om het wrak te lichten, welks nu 8 maan den hebben geduurd, zal opgeven. In totaal zijn 26 duikers meer dan 1500 maal naar dexi bodem van de zee afgedaald om de lichting voor te bereiden. HET POND TE NEW YORK GESTEGEN. NEW YORK; Dec. (eRuter) De slot- ko-ers van het pond sterling bedroeg 3.24 1/2, Men schrijft deze stijging toe aan dekkingen door btntenlandsehe baissiex-s, die meenen, dat de boodschap van Hoover aan het Con gres omtrent de oorlogschulden het denk beeld vaxi eexx wijze van betalen opwerpt, waardoor de druk op den pon-denkoers zou verminderen. GOUD VLOEIT NAAR NEW YORK NEW YORK 7 December (Reuter). He den is voor een waarde vaxi 6.550.000 dollar aaxi goud uit Engeland, Frankrijk en Britsch Indië te New Yox*k aangekomen. DE KONINGIN WERKEND LID VAN PULCHRI STUDIO. Als zeer groote bijzonderheid wordt ons meegedeeld dat de Koxiingin is toegetreden als werkend lid Van het genootschap Pulchri Studio, daartoe uitgenoodigd door het be stuur. De uitnoodiging is een bewijs van hooge waard-eering voor het door de Ko ningin ten toongestelde wei'k en van dank baarheid voor den steun aan noodlijdende schilders in dezen crisistijd gegeven. Men zal zich herinneren dat zich op 26 October des morgens ongeregeldheden hebben voorgedaan in het Proveniershuis waar het Bureau van het Burgerlijk Arm bestuur is gevestigd. Eexi aantal werkloozen kwam om brandstof vragen en trachtte daarbij door te dringen in de kamer van den directeur. Zij werden hierbij tegen gehouden door eexx agent, die onder aan de trap sitiond en zijn sabel moest trekken. Zijn sabsil werd hem bij de worsteling ontrukt evenals de gum-mistak die hij gebruiken wil de. Een ander agent, doe boven .stond kon de werkloozen tegenhouden die latei' door een politievei*stei-king op straat ws-rden ge dreven.. Bij deze worstelingen is de eerste agenit aan het gelaat gewond, terwijl een 42t jarige 'bankwerker aan het hoofd wonden opliep. Ook een grondwerker kreeg wonden. De sabel is later teruggevonden, de gummistok niet. Aangehouden zijn in verbond .met (bo venstaande o.a. de bankwerker en een 28- jarige werklooze, die feaAesi zich hadden te veran-twoorden wegens het openlijk plegen van geweld. Er waren een deskundige, en 4 getuigen ge dagvaard, terwijl er 3 getuigen a décharge aanwezig waren. Den werkloozen was gezegd, dat de dix-ec- teur niemand ontvangen kon. „We gaan toch!" riep er een en zij dron gen xxaar voren. Eexï dien dag in het Proveniershuis dienst doend agent, heeft den oudsten verdachte zien binnenkomen in de wachtkamer waar een 50 maxi aanwezig was. Hij zeide tot hen: „We moeten naar den directeur! Vrijwil ligers voor! Drie man is genoeg!" In de gang drongen zij op den agent toe, die op de trap gedreven werd en daar zijn sabel trok. De oudste verdachte heeft tegen hem geduwd. De tweede agent (die ge'wond is) is tus schen eenige fietsen ingedrukt, is gevallen en ki'eeg vuistslagen. De jongste verdachte verklaart hem met een vuist in het gezicht geslagen te hebben. Eexx bode van het Armbestuur zag cle zij deur in de gang opexigaan en de agenten met het publiek binxiendringexx. Uit de me nigte klonk geschreeuw: „Waar zit ie?" en „Sla er m-aar op!" De oudste verdachte geeft een geheel an-» dere lezing, Het was de bedoeling om met een kleine deputatie naar den directeur te gaan, doch er ontstond eexx gedrang. Ver dachte is zelf opgedrongen door de achter xm komenden en ki-eeg een klap. De Officier Mr. A. R. Audringa achtte het teiilastegelegde bewezen en hij eischte voor dit ernstige feit het optreden tegen het openbare gezag in aanmerking genomen het gunstige bekend staan van vei'dachten. tegén elk een gevangenisstraf van 2 maan den me-t aftrek van preventief die al onge veer andei-halve maand beloopt. Mr. B. W. Stomps trad a'ls verdediger op. BURGERLIJKE STAND Hoe het er in eze dagen voor den ingang van het Duitsche Rijksdaggebouw uitziet. Voor het eerst merkt men bereden S. A. mannen op. HAARLEM 8 December. Onderti'ouwd 7 December: A. v. d. Nes en J. M. Kieft; C. G. van Leeuwen en K. Loon- stra; F. S. W. Gelaudie en J. P. L. Vink; C. Oene en H. M. B Jansexi: H. van Kampen en D. Hoolwerf; J. Mullens en M. T. v. Dijk; J. M. Overmeer en C. A. SchaafsmaC. W. Wijkhuizen exi B. E. van Duuren; J. G. Erdt- sieck en J. M. Zuidweg; A. Scheffer en M. E. Nijsten. Getrouwd 7 December: J. Voskuijl en B. W. M. A. Capelle; N. Vernout en H. J. Gross; A. Groothelm en N. Jansen; A. Baard en C. A. v. d. Korf; M. Skoupi en M. Ubags; J. Boon en H. G. van Gulik; A. J. Smalen en F. Brand; W. van Reijn exi T, Gelsema; J. A. Klein exi A. A. Hoogendoorn. Bevallen 5 December H. J. M. v. d. Hoi'st— Dengerfnk, d.; 6 December: C. Wesselius Pieneman, d.; D. RensenStiens, z.; J. E. de VriesHoman, d.; J. M. Koksvan Tol, z. Overleden 6 December: A. Meijer, 56 j., A. L. Dyserinckstraat; G. P., 7 d., d. v. P. J. J. v. d. Bei-g, Kamperlaan; J. G., 10 mnd., z. v. N. C. J. Zonneveld, A. L, Dyserinckstraat. FEUILLETON. Naar hot Eiigelsch van Mis. PATRICK MAC GILL. (Nadruk Verboden) 34)' Hij was bezig om zooveel hij kon, goed te maken. Een -groot bedrag, dat 'hij Thomas Loriing had aangeboden, doch dat deze ge- weigeid had aan te nemen, had hij op de kinderen vastgezet en toen hij gehoond had, dat Hetty ge-vonden was, had hij Thomas Loring' verzocht miet haar te 'kamen] lunchen om haar zijn excuses aan te bieden voor ai het verdrist, dat hij haar veroorzaakt had. Lady Perivale was voor eenige dagen die stad uit en haar afwezigheid was de eenige lichtstraal in de sombere gedaclitengang van den ouden man. Zij was juist in den laatsten tijd buitengewoon ongedurig ge weest en het was -bijna ondoenlijk voor lrem zijn geduld ie bewaren. De gedachte aan het kind misschien wel een z-oon dat hem geboren zou warden, kon hem geen vreugde ge-ven; bet tegendeel was waar, want hij gevo?lde zich onbehaaglijk waaneer hij er aan dacht. Midden in zijn peinzen weird hij gestoord door-dat de deur openging en de bediende aankondigde: „Mijnheer en juffrouw Loring.' mylord". Hetty was niet meer het kleine en bleek? meisje, dat hij acht'ien maanden geleden voor het eerst en het laatst gezien had. Go-ede voeding, geregeld werk en ds zuivere Zwitser- sche lucht -hadden een stralende gezondheid van haar gemaakt. Zij kwam hem zoo ver blindend voor in haar frisschen eenvoud en jonge kracht, dat Loird Perivale zich voor het eerst in zijn leven aangedaan voelde en zijn oogien vochtig werden, toen hij zijn handen uitstrekte exi met bewogen stem zei- de: „Ik weet, dat liet nutteloos is, kindlief, je om vergiffenis te vragen, maar maar Hetty nam de dunne, slappe hand in haar stevige, koele vingers en met zachte en vrien delijke stem een stem, waarnaar iedere man zou verlangen om. zijn laatste ©ogen blikken te veraangenamen, zei zij: „Vader heeft mij alles verteld. Lord Perivale en natuurlijk vergeef ik het.u. Met de overtui ging, die u hadit. had u ook geen redein om anders 'te denken dan u al deze jaren hebt gedaan", voegde zij er edelmoedig aan toe. Lord Perivale drukte de kleinie hand, alsof hij 'haar nooit meer zou loslaten en zijn eenige gedachte was: „Als Jack nu ook maar hier was om haar te begroeten! Nadat er over de zaak, die hen allen zoo bezighield n-og enkele woorden gewisseld waren, lieten zij, als door e.en stilzwijgende overeenkomst, dit onderwerp varen. Tenslotte was de lunch nog niet eens on gezellig en Lord Perivale, die zich verlustigde in I-Ietty's schoonheid en lieftalligheid, had het gevoel, dat hij zich werkelijk amuseer de. De maaltijd was bijna afgel-oopen. toen de deur plotseling openging en tot groote ver ba-zing van haar echtgenoot en Hetty's dui delijk merkbare teleurstelling kwam Lady Perivale binnen. Zij deinsde terug, toen zij Hett-y zag zitten ter rechterzijde van haar echtgenoot en Hetty hield met doodsbleek gezicht haar oogen neergeslagen; zij durfde niet oipkijk-en en was doodsbang dat Jack ook zo-u binnen komen; zij kon de ontmoeting op dat ©ogen blik niet verdragen. Maar Lord Perivale stond met een ge stamelde verontschuldiging op en ging zijn vrouw tegemoet. „Laat mij je helpen", zei hij en nam haar bontmantel af. Toen wilde hij zijn gasten voorstellen wat natuurlijk geheel overbodig was: „Mag ik je juffrouw Hetty Loring voorstellen?" Daarna met een overdreven hofeflijke buiging Juf frouw Loring, Mevrouw Lady Pierlvale". Hetty werd tot aan haar lippen bleek en inplaats van met eexï buiging ite antwoor den, klampte zij zich krampachtig aan de tafel vast en stamelde: „Maarmaar ik daicht dat u met Jack was getrouwd! Dus is het zijn vader?" En hoewel zij er zich zelf eexï vea'wijt van maakte exx het ook irneit uiter ste krachtsinspanning trachtte te weerhou den, kon zij niet helpen, dat er een onmerk baar ironisch lachje om haar lippen speel de. Het was niet meer dan een uiting van over spannen zenuwachtigheid en iedere andere gastvrouw zou dit verontschuldigend hebben als een bewijs van jeugdige tactloosheid1 maar er was woeide in Lady Perivale's oogen en dontoex-e haat in haar hart en haar toon was ijskoud en snijdend, toen zij antwoordde: „Ik was er mij niet van bewust, dat mijn huwelijk met Lord Perivale uw gastheer kwaadaardig legde zij den klemtoon op dit laatste woord om Hetty van haar on beleefdheid te dooidringen aanleiding zou zijn voor onbeheerscht lachen", eindigde zij. „Het spijt mij; ik wist niét.ik bedoelde nietverward brak Hêtty af. Voor het eerst in 'zijn huwelijk verloor Lord Perivale zijn kalmte.r' Misschien was het wel de gedachte aan alles wat deze menschen door dé schuld van hem exi zijn faxnili-e -hadden moéten lijden; mis schien was bij hem het xnoment gekomen dat bij ieder menscb komt, waarixx zijn ge duld en lijdzaamheid hun toppunt bereikt haddlen; hoe het ook zij, hij beval zijn vrouw naar haar kamer te gaan, alsof zij een klein kind was en maakte in haar bijzijn tegen over zijn gasten excuses over haar gedrag. „Mijn vrouw gevoelt zich niet goed en daaraan zijn deze vreemde buien te wijten"; legde hij uit als om ©en verzachtende om standigheid aan te voeren, toen er een on behaaglijke stilte in de kamer bleef heer- sehen. Hetty's vader stamelde een gepast ant woord, maar in Hetty's hart zong eerx wild vreugdelied-; het lied der h-oo-p, het lied van jubelend geluk in het feit, dat zij leefde en dat per slot van rekening J-ack niet ge- trouwd was, zooals zij had gedacht. Stukje voor stukje paste zij het verhaal aan elkaar en haar natuurlijke scherpzin nigheid tezamen met haar vrouwelijk in stinct deden liaar een vrij nauwkeurige op vatting ervan, krijgen. Haar stem was wonderlijk zacht en be deesd en haar oogen schitterden als sterrexx toexi zij al haar moed -bijeenraapte en Lord Perivale de vraag stelde, die op haar lippen had gebrand van het oogenblik af, dait zij wist, dat Jack vrij was. „Zoudt u mij willen zeggen en wilt u xxiet boos zijn als mijn vraag brutaal mocht klinken maar kunt u mij ook zeggen waar Jack is?", vroeg zij. Lord Perivale streek met een vermoeide beweging met zijn hand over zijn voor hoofd: „Als ik je dat zou kunnen zeggen, mijn kind, en als ik jullie samen getrouwd kon ziexx, zou ik de gelukkigste man in Engeland zijn", verklaarde hij en in weerwil van alles waf Hetty door zijn toedoen had doorstaan, gevoelde zij diep medelijden met den armen, ge martelden man. Zij verlieten het huis in een taxi en wuif den nog eexx groet naar hun gastheer, die hen op hst bordes bleef nastaren. Maar Lord Perivale was niet de eenige die Hett-y en haar vader zag vertrekken. Vanuit het raam van haar slaapkamer zag Lady Olga ze weggaan en in haar donkere oogen brandde een d-uiveisch licht, te-rwijl een schampere lach van haar lippen kwam. „Ik wed, dat die kleine kat gelooft, dat zijrnu een goede kans heeft om Lady Peri vale te worden. Maar dan heeft zij zich leelijk vergist want na vannacht is mijn jongen mijn ongeboren zoon, de toe komstige Lord Perivale en alles wat bij dien titel behoont, zal van hem zijn!" In den laatsten tijd had zij veel gedacht voor den zo-on, die haar geboren zou wordexi, want zij twijfelde er geen oogenblik aan, dat het een jongen zou zijn. Dien morgerx had zij Max Reiss bezocht en hem eexx diamanten collier ter waarde van tien duizend Pond gebracht exx met groote voldoening had zij vernomen, dat de aanslag op het leven van haar stiefzoon dien avond zou plaats vindexr. „O, ik zal dat zaaltje zelf wel opknappen, daar haal i-lt ixie-mand anders bij; ik zou u lekker bedanken. Het zal heel gemakkelij-k gaan. Ik zal hem huren om mij xiaar het meest afgelegen gedeelte van Hampstead tie rijden hij zal mij niet herkennen als ik mij goed vermoan exi met e-en vreemd accent spreek/ en als wij daar aangekomexr zijn zal ik een ruit inslaan en doen of ik ziek ben. Ais hij zich dan over mij heenjbuigt, knap Ik het zaakje op en neem de eerstvarende boot naar Amerika! Maar als u uw belofte niet houdt.zei hij bijna fluisterend, imaar met een verkapte -bedreiging in zijn stem. „Ik zal mijn belofte houden. Hoe laat zult u mij vaxi hem verlossen? Vertel het mij ik wil het weten", riep de vrouw die meer dan half waanzinnig was. „Ongeveer om half elf", antwordde Max Reiss op goed geluk, want hij wilde haar weg hebben. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3