UIT HET BUITENLAND STA TEN-GENERAAL Bezuiniging op de Volksgezondheid. UMUIDER COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD. Amerika's antwoord aan Engeland over de schulden kwestie, Men is bereid het vraagstuk met de Britsche regeering te onderzoeken. De premier conferentie te ParijsLausanne niet in gevaar Duitschland vraagt te Genève opheldering over de plannen inzake de gelijkgerechtigdheid. Naar een splitsing in de Duitsche Nationaal-Sociaiistische partij? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. AMERIKA. In het Amer. antwoord aan Engeland wordt gezegd, dat de Amerikaansche regeering de EngeLschie nota mlet de grootste zorgvuldig- Ibeid heeft [bestudeerd, en eirikent, dat de rol die de schuilden in het economische leven spelen, veel belangrijker is geworden. Heit is duidelijk, dat bij de huidige werelddepres sie en de prijzendaling de schuldenbetalirng zeer veel moeilijker is geworden. De schulden kwestie houdt nauw verband met het herstel- probleem, waarbij het Engelsohe en het Ameriikaansoh's volk zulk een vitaal belatnig hebben. De president der Vereeniigde Staten is be reid, langs een daarvoor gesehikten weg in samenwerking met de Emgelscihle regeering de geheele situatie te onderzoeken en te overwegen, welke middelen kunnen worden aangewend, om te komen tot stabilisatie der valuta's, herstel der handelsbetrekkingen en verbetering der prijzen. Een dergelijk onderzoek sluit geen schrap ping der schudden in, wel echter zullen kun nen worden overwogen concessies in andere vorm, d;ie het afzetgebied voor Amerikaan sche landbouw- en andere prdueten zouden kunnen vergrooten. Naar Amerikaansch in zicht houdt die kwestie der buitenlandsche schulden ten nauwste verband met de ont- wapeningskwestie en de lasten, die de ge heele wereld heeft te dragen door den be wapeningswedloop. De noila keert zich tegen de bewering, dat het initiatief tot de herstelregeliing van Lausanne is genomen met voorkennis en toestemming van de Amerikaansche regeering De onderhandelingen te Lausanne zijn ge voerd met als basis de erkenning, dat een Europe esche oplossing moest worden gevon den, zonder dat de Vereeniigde Staten in de besprekingen zouden worden betrokken. Verder wordt er in de Amerikaansche nota nog op gewezen, dat de rentevoet van de Engelsohe schuld is verlaagd van 5 tot 3 3/8 pet. Amerika erkent tenvolle de mogelijkheden bij de .transferkwesties inzake de December- termijn. De president heeft het vertrouwen, dat het Congres bereid zal zijn, ieder redelijk voorstel der Engelsche re.geerimig in overwe ging te nemen, dat de betaling van den op 15 December vervallenden termijn gemak kelijker kan maken FRANKRIJK. De besprekingen te Parijs tusschen Herriot, Germain Martin, MacDonald en Neville Chamberlain zajn Donderdagmiddag g'e- eindigd. In aansluiting op het onderhoud werd een officieel communiqué uitgegeven, dat zeer voorzichtig is geredigeerd en waaruit is op te maiken. dat het Fransche voorstel een be roep te doen op het Internationale Hof van Arbitrage, bij MacDonald geen steun heeft gevonden. Veeleer neemt men aan, dat dis Engelsche regeering op haar standpunt blijft staan en op 15 December aal beitialen, zoodat ook Frankrijk met de door Mellon en Beran- ger gesloten overeenkomst zal betalen. Van zeer groot belang- is het bericht van de semi-officieele „Temps", waarin wordt medegedeeld, dat MacDonald er gedurende het onderhoud in liet bijzonder op heeft ge wezen, dat de openbare meening in Engeland ten zeerste is verontrust door de gedachte, dat het nog ni'et geratificeerde aocoord van Lausanne in gevaar zou zijn. De beide pre miers zouden hebben besloten, niets te on dernemen, wat die Fransoh-EngetliSche eens gezindheid zou kunnen schaden. De re- gieerdng te Londen zou daarom de speciale behandeling inzake de op 15 December ver vallende termijnen, die haar door Amerika is aangeboden, van de hand hebben gewe zen. Naar Reuter verneemt is Riet volgende bereikt: lo. de overeenkomsten van Lausanne blijven van kracht, onafhankelijk van de be taling van 15 December en zullen slechts worden opgezegd wanneer er geen bevredi gend eimdaceoord met de Ver. Staten tot staind komt; 2o. de Britsche regeering heeft nog geen eindbeslissing genomen mieit betrek king tot den 15en December, doch het is niet twijfelachtig of de betaling zal geheel in goud geschieden. Naar de .,B. z." uit Parijs meldt zou de Fransche Minister-President Herriot gisteren in besperkmg met de voorzitters van de Com missies voor Financiën en Buitenlandsche Zaken van de Kamer en den Senaat hebben betoogd, dat Frankrijk op 15 December zijn betalingen aan Amerika niet goed kan weige ren. Zelfs Duitschland, aldus meld tlhet blad heeft nimmer tot dusverre de overeenkom sten geschonden en Duitschland is juridisch steeds zijn verplichtingen nagekomen. Frank rijk, dat tot dusver steeds voor de veiligheid der verdragen heeft gestreden, kan niet be ginnen met zijn verplichtingen te verlooche nen. GENèVE ïn de bijeenkomst van de vertegenwoordi gers der vijf mogendheden, die Donderdag middag werd gehouden, heeft, de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken verklaard dat hij allereerst een bevredigende ophelde ring verlangt over de twee volgende punten: 1. Zal het beginsel van de gelijkgerechtigd heid in de komende ontwapeningsovereen komst in ieder opzicht practische toepassing- vinden en zal het in overeenstemming daar mee het uitgangspunt vormen voor de onder handelingen ter ontwapeningsconferentie ten opzichte van de ontwapende staten? 2. Sluit de clausule in de Fransche formu leering, „het systeem, dat veiligheid voor alle naties zou brengen", ook dat element van veiligheid in, dat in een algemeene ont wapening ligt, zooals dat op een vroegere vergadering van de Assemblée is erkend? Deze beide vragen waren schriftelijk gefor muleerd en zijn door Von Neurath in het Engelsch voorgelezen. Er volgde geen debat. De vertegenwoordigers der andere mogend heden verklaarden, de Duitsche vragen thans aan een uitgebreid onderzoek te moeten onderwerpen en dat zij vermoedelijk in de zitting van heden Vrijdag hun standpunt zou den bekend maken. Paul Boncour zeide bo vendien, dat Herriot de gelijkgerechtigd heidsformule persoonlijk had opgesteld en dat hij derhalve het bepalen van een stand punt nopens de Duitsche vragen aan den minister-president moest overlaten. Daarna lichtte Von Neurath de vragen mondeling toe. Verder verlangde de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken opheldering over de opvatting van het veiligheidssysteem, waar van de Fransche verklaring melding maakt. Over de door Duitschland voorgestelde des kundigencommissie is niet gesproken, daar de instelling van een dergelijke commissie afhankelijk is van de beantwoording der Duitsche vragen. In de verdere besprekingen die vandaag zullen plaats hebben, zal wor den gedebatteerd over de vragen. DUITSCHLAND. De N. S. D. A. P. deelt mede, dat Gregor Strasser voor drie weken ziekteverlof heeft genomen met goedvinden van die partij. De „Taegliche Rundschau" meldt onder den titel „Gregor Strasser treedt af", dat de leider der rijksorganisatie van de N.S.D.A.P., het Rijksdag-lid Gregor Strasser al zijn partij functies heeft neergelegd en ook zijn man daat als Rijksdagafgevaardigde ter beschik king zal stellen. Gregor Strasser blijft lid der partij. Het aftreden van Strasser is Donder dagmiddag aan Hitier medegedeeld. Gregor Strasser heeft zijn motieven in een uitvoerig schrijven uiteengezet, waarbij hij zich aller eerst keert tegen het standpunt dat Hitier bij de laat ste bespre king met de afgevaardig den der par tij te Ber lijn heeft ingenomen. Hitier zou bij die gelegen heid critiek hebben ge oefenid op den ouden medestrijder en slechts zijn eigen persoon in het midden punt heb ben geplaatst voor de ver dere politieke ontwikkeling in Duitschland. Voorts zou Strasser hebben verklaard, dat hij de impasse, waarin de partij is geraakt en de exclusiviteit waarmede in de afgeloopen maanden de politiek is gevoerd, niet langer wenscht te volgen. Hij heeft zijn taak in de partij stee dis slechts kunnen zien in het tot den staat samenbrengen van de breede mas sa der boeren, employé's en arbeiders en wel op de basis van een Duitsch socialisme. Met betrekking tot de meidedeeling der partij, dat Strasser drie weken ziekteverlof heeft gevraagd, verklaart het blad dat Hitier voor de ontvangst van het schrijven geen vermoe dens heeft gehad dat zijn organisatie-leider plan had af te treden. Strasser zou zich vol gens ihet blad in liet geheim naar een Kurort hebben begeven. In politieke kringen wordt de mogelijkheid van een scheuring in ide N.S.D.A.P. niet on mogelijk geacht. STRASSER. Duitschland. Bemiddelingsvoorstel van Gaertner inzake amnestie. Het amnestievoorstel dat de Rijksminister van Justitie Donderdagavond in de juridische commissie van den Rijksdag heeft ter tafel gebracht houdt b.et volgende in; Amnestie wordt verleend: voor straffen van politieken aard en daarmede in verband staande straffen, welke gegeven zijn wegens economische geschillen. Langdurige straffen worden met de helft verminderd. Levenslange gevangenisstraffen worden gewijzigd in ge> vangenisstraffen tot 7 1/2 jaar. Uitgesloten zijn: misdaden tegen het leven, overtredingen van paragraaf 1 van de Nood verordening tegen politieke excessen, welke vergrijpen den dood tot gevolg hadden, hoog verraad, 'landsverraad en overtredingen van de wet op de vuurwapenwet. En! Moskou weigert veront schuldigingen. Reuter meent te weten, dat de Sovjets op den eisch der Britsche regeering, dat Rusland verontschuldigingen wegens een in de „Iz- westija" verschenen artikel zou aanbieden, alvorens besprekingen over bepaalde kwesties zouden kunnen beginnen afwezen. De Sov jets wijzen in hun weigering de verantwoor delijkheid voor dagbladartikelen van de hand met de motïvecrhig, dat de hoofdredactie van de „Izwestija" geen officieel orgaan is en dat het officieele karakter der „Izwestija" zelf be perkt blijft tot het opnemen der officieele re- geeringsbesluiten Nog geen oplossing van de kwestie RijkPruisen. Bij de onderhandelingen van het Centrum met de Nationaal-Socialisten inzake de re- geeringsvorming in Pruisen is wel is waar een zekere toenadering bereikt, doch de kwestie der opneming der nieuw te vormen Pruisische regeering in het Rijkskabinet, waardoor de terugkeer van het dualisme RijkPruisen zou worden verhinderd, is nog steeds open gebleven. Naar verluidt heeft Rijkskanselier von Schleicher deze oplossing inzake Pruisen ge opperd. Zooals bekend heeft Hitier indertijd verklaard alleen zelf met Schleicher over dergelijke kwesties te willen onderhandelen. Aangenomen wordt de de aangelegenheid eerst door de leiders der N.S.D.AF. zal wor den bestudeerd In geen geval betaling per 15 December? Van welingelichte zijde wordt verklaard!, dat België zijn schuldcnbetaling van 15 De- Decemiber in geen geval zal verrichten, ook al zouden Frankrijk en Engeland betalen. Spanje. Algemeene staking in de havenstad Gijon. Te Gijon ïn Asturië, aan de noordkust van Spanje, heerscht volgens Reuter een alge meene staking. Geen boot verlaat de haven, de winkels zijn gesloten, de kranten kunnen niet verschijnen. Het verkeer ligt geheel stil en de politie bewaakt de openbare gebouwen. Per vrachtauto zijn gardisten aangekomen, hoewel het tot nog toe kalm is gebleven. Japansche bombardement in de provincie Jehol. Naar het telegraaf agentschap Sjimboen Rengo meldt, is de aanval der Japansche troe pen op de provincie Jehol ingezet. Japansche vliegtuigen bombardeeren de stad Tsjangan- bao, ten Noord Westen van Sjangaikwan. Naar de meening van het Japansche hoofd kwartier is dit een belangrijk punt voor de vrijscharen, welke de provincie Jehol willen verdedigen. Uit Moekden wordt gemeld, dat met 't staken der militaire operaties in Noord Mandsjoerije de gevechten om Sjanghaikwan zijn begon nen. De Japansche garnizoenen te Sjanghai kwan en Soeitsjoeng zijn opgetreden tegen de vrijscharen en hebben deze een nederlaag toegebracht op de grens der provincie Jehol. Generaal Soe naar Europa? Naar uit goedingelichte bron wordt ver nomen heeft de regeering der Sovjet Unie den geïnterneerden leider der Chineesche vrijscharen, generaal Soe Ping Wen, toege staan het gebied der Sovjet Unie te verlaten en naar Europa te reizen. De generaal heeft den wensch te kennen gegeven naar Moskou te gaan en van daar uit Duitschland en an dere Europeesche landen, o.m. Engeland te bezoeken. 3000 zijner soldaten hebben het recht gekregen zich in de Sovjet Unie te ves tigen. DUITSCH DRANKSMOKKELAAR IN NOOR WEGEN GEARRESTEERD. OSLO, 8 Dec. (V.D.) In de nabijheid van Namdal bij Drontheim is de Duitsclm drank smokkelaar Tiedemann, die reeds sedert ge- ruimen tijd te Antwerpen woonachtig is, ge arresteerd. In den afgeloopen zomer is hij reeds eens door de Noorsche politie gearres teerd en tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Daarna is hij uit Noorwegen uit gewezen. In de nabijheid van Namdal ligt thans een Duitsch smoitkel schip, dat alcohol aan boord heeft en waarvan, naar verluidt. Tiedemann de eigenaar is. Tiedemann is thans te Dront- heïm ingesloten. DAMMEN. D. C. IJ. II—CASTKICUM I 10—10. Een off-day van IJmuïden II. Dinsdag jl. speelde D. C. IJ. H haar eersten wedstrijd voor den N. D. B., 2e klas. Deze eerste stap op het glibberige pad is er een geweest van teleurstelling, niet wat den uit slag, doch liet gehalte betreft, immers er werden zulke grove fouten gemaakt, dat het zeker geen 2de klas spelpeil was, eerder 4de klas. Na een uur spelen was de stand ree'ds zoo, dat insiders reeds een 155 uitslag meen deri te kunnen voorspellen! Er werd heelemaal geen rekening mede gehouden, dat elk punt beslissend kon we zen de meeste spelers hadden last van hun zenuwen. 3 partijen die finaal gewonnen stonden, leverden slechts 2 punten op. Enfin, het is een nuttige les geweest, en het bestuur heeft dan ook be'sloten allen nog een kans te geven. De ploeg wordt nog ver sterkt door het medespelen van Post. De volledige uitslag is als volgt: IJmuiden IICastricum I 1 P. Leyte—G. Sprenkeling 20 2 H. SchaapV. Koeman 20 3 D. OttA. de Zeeuw 11 4 L. KoetsierC. Brakenhof 11 5. A. KraayP. de Rnyter 02 6 P. v. d. VeldeC. Peperkamp 11 7 P. de Boer—R. Met 0—2 8 P. C, Bais—C'. Koeioneer 02 9 A. SchagerH. de 'Haan 11 1-0 J. cle Beurs—J. Steenman 2—0 10,-10 HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. „IJMUIDEN"—„WORMER" 11—9. Door de arbitrage-commissie van den Ne der!. Dambond werden de volgende partijen uit bovengenoemden wedstrijd arbitrair be slist: B. DukelB. J. de Boer 2—0 H. de Boer—J. Demmendaal 11 C. DiederiksJ. N. Vredenburg 02 P. v. d. KuilC. van Hattum. 11 Het eindresultaat is dus een 11,9 over winning voor onze plaatsgenooten. TWEEDE KAMER. Toch besnoeiing op de t.b.c.-bestrijding. Motie De Vries— Bruins nog juist verworpen. Stopzetting van malariabestrij ding in dit gewest. Sterke oppositie tegen deze bezuiniging. Vitale belangen niet aangetast, zegt minister Ruys. Hoe gaat het nu met Amsterdam's Vroedvrouwenschool? Een zoekge raakt aanbod van de hoofdstad. Binnenlandsche Zaken aan genomen. De heeren Zandt en Kersten bestrijden verzekering. zwaren zou hebben en nu hoort men maar niets van dc regeering. Ja, men zeide te we ten, dat op 16 Nov. het college van B. en W. aan de regeering een brief heeft gezonden, waarin het dat aanbod deed. En de minister antwoordde, dat hij noch zijn departement, iets van een brief heeft ontvangen. Waar zit nu die brief? Met een pleidooit van Ds. Zandt tegen dwang tot aansluiting bij waterleidingen was de begrooting afgehandeld. En einde lijk! aangenomen. AVONDVERGADERING Sociale verzekering. In de avondvergadering werd de sociale verzekering bezien als afdeeling van Minis ter Verschuurs begrooting. De minister, toen hij de sprekers ging be antwoorden, kon volledig begrijpen, dat ver schillende sprekers de heeren Bakker Oud, Kupers, Smeenk zich bezig hadden ge houden met de ouderdomsverzorging. De mi nister betreurde 't, dat de nood der schat kist weer deed terugkeeren van wat plan ge weest was: den uitbouw van de ouderdoms wet. De heer Bakker had gevraagd of er van dien uitbouw misschien nog Iets zou ko men En de heeren Oud en Kupers geloof den dat er alleen maar iets van een goede ouderdomsvoorziening zou kunnen komen wanneer het staatspensioen werd ingevoerd. De heer Braat wensch te ook staatspensioen ieder f 5 wanneer hij 65 jaar is. Ieder, ook de ambtenaren, maar die dan niet meer dan dat. De minister heeft zich niet uitgesproken over een keuze in de een of andere richting Dat is van den minister bekend. Immers de minister gelooft de allerbeste oplossing' te vinden voor het geheel van de ouderdoms zorg ook van wat daaraan thans nog ont breekt, wanneer de gedachte der verzekering tot een zekere harmonie wordt gebracht met de gedachte van het staatspensioen. De mi nister namelijk wil niet eenzijdig zien naai de 65-jarigen Van het oogenblik, maar vooral naar degenen, die nog 65 jaar moeten wor den. Incidenteele regelingen zijn z.i. verkeerd Bovendien zei Mr. Verschuur moet niet vergeten worden, dat een overgang van b,v. het fondsstelsel naar het aanslagstelsel niet vele directe voordeelen zal opbrengen. De minister deelde opnieuw mede, dat de Ziektewet in technische herziening komen zal.Daarbij zal ook de positie der arbeiders welke in de werkverschaffing werken, op nieuw worden bekeken. Want, meende de minister, de heer Weitkamp had volkomen. gelij.k, dat er onder deze aan werk geholpe- nen heel veel simulatie voorkomt. Het risico dezer arbeiders zal op de juiste hoogte moe ten worden gebracht. De heer Weitkamp zag in het algemeen bij de uitvoering der Ziekte wet simulatie. Deze klacht vei-wees de be windsman ook naar de technische herziening van de Ziektewet. Wat de reorganisatie der sociale verzeke ring betreft waarnaar de heer Kupers vroeg antwoordde de bewindsman, dat hij hoopt op een spoedig het licht zien van een ontwerp tot reorganisatie. Reorganisatie, blijkbaar op beperkten voet, namelijk voor zoover de Overheid de verzekering uitoefent in dien zin, dat meer dan tot heden die ver zekering wordt uitgevoerd door niet over heidsorganen. De hoofdzaak is een meer ge decentraliseerde uitvoering dan door de ar- beldsorganen mogelijk is. De ongevallenver zekering kan door de bedrijfsvereenigingen mee worden uitgevoerd. Maar t.o.v. de inva liditeitsverzekering is de minister minder enthousiast: hier kan alleen iets opgebouwd worden rustig en langzaam. De invoering van het ziekenfonds-wezen achtte de minister niet mogelijk in deze tijden. Voorts zag de bewindsman groote bezwaren aan de almaar stijgende, door de fondsen te beleggen gelden. Daarom houdt de minister de mogelijkheid open voor een gedeeltelijk toepassen van het omslagstelsel. Ook hebben de heeren Zandt en Kersten weer hunne anathema's tegen de sociale ver zekering doen h oor en. Waartegen de heeren Duys en Schaper in felle kleuren hebben ge schetst.. hoe 't vroeger was, zonder verzeke ring, Niets dan ellende. De heeren Zandt en Kersten komen alleen op voor de boeren, maar niet voor de arbeiders. ..Wanneer men de heeren afschrapt, dan krijgt, men Braat" zei de heer Duys. Ook de minister vestigde der beide heeren aandacht op de vreugde in de arbeidersgezinnen, wanneer de verzekering wordt uitgekeerd. De minister erkende, dat de beide heeren binnen hunne eigene kerkeliike gemeente goed voor de armen zorgen, Maar, hoe moet 't met de andere arbeiders? Ds, Zandt inter rumpeerde, dat dan de Staat moet ontreden. Maar antwoordde de minister hier zal toch de eisch van eenige regeling moeten worden vervuld. Om middernacht ging de Kamer naar Handel en Nijverheid over. Toen de afdeeling der Volksgezondheid van minister Ruys begrooting ten einde was be sproken, waren aan de Kamer nog twee moties ter beslissing voorgelegd gebleven. Oorspronkelijk waren er drie De motie-De VriesBruins vroeg terug neming van de korting op de subsidies aan de vereenigingen,welke zich de bestrijding van de tuberculose ten doel stellen. De motie-Dr. Vos wensclit de malaria bestrijding in Noord-Holland niet stop te zetten. Zij werden beide verworpen. De eerste met een meerderheid, welke niet kleiner zijn kón. Immers de motie-De Vries viel met 4039 stemmen. En de motie-Dr. Vos met 42—37 stemmen Deze stemmen-verhouding maakt wel dui delijk, hoezeer er in de Kamer oppositie is geweest tegen de voornemens der regeering om ook te bezuinigen op de uitgaven voor de volksgezondheid. Zelfs de woordvoerders, die ten slotte met de regeering zijn meegegaan omdat zij besparing noodzakelijk achtten met het oog op den stand van 's lands finan ciën, hebben niet nagelaten te klagen over dat ingrijpen, hetwelk zij dan tenslotte heb ben gezien als een noodzakelijk ingrijpen. Er werd zeer sterk geklaagd van de rechterzijde, die de meerderheid voor de verwerping der moties bracht, bleven toch Mej. Meyer en de heer Maenen tegen de be sparingen er werd zeer sterk geklaagd over wat er besnoeid zou worden. Besnoeid op de tuberculose bestrijding, op de uitgaven voor kinderhygi'ène, op die voor het uitzen den van kinderen naar buiten. Inderdaad het gaat hier alles om zeer ernstige dingen, want wie zal er niet op uit zijn de jeugd lichamelijk te sterken voor den levensstrijd? En daarenboven hadden de dames Meyer en De VriesBruins niet gelijk, wanneer zij betoogden, dat het sparen op de zorg voor het kinderlijk welzijn, later zich zal wreken in hoogere en dan helaas nood zakelijke uitgaven voor tuberculose-bestra ding. Zij wilden behoud van wat er thans van rijkswege gedaan wordt voor de uitzen ding van kinderen naar buiten. Dat deze woorden naar den smaak waren van den heer Ketelaar begrijpt ieder. Want ieder weet, welk een groot aandeel deze af gevaardigde heeft in de uitwerking van de bedoeling om zieke of zwakke kinderen in hun vacantïe te doen aansterken aan ree, in bosch en hei. Het is ook te begrijpen, dat hij poogde te bereiken, wat bereikt kon worden. Daarom stelde hij een motie voor, welke den minister zocht te bewegen nog eens zijn hand over zijn hart te strijken. Hij vroeg den minister, wanneer hij dan nu zijn be grooting niet wil verminderen, spoedig een suppletoire begrooting in te dienen met eenige hulp voor de kinderuitzending. Deze motie-Ketelaar werd weer Ingetrok ken, omdat de minister de toezegging deed, dat hij doen zal wat hij kan, dat hij zal onderzoeken of er misschien nog ergens een gaatje te vinden is. De minister verdedigde zijn sparen op de kinderuïtzending met te herinneren aan het feit, dat hij de uitgaven voor kinder-hygiène niet besnoeide. Hij overwoog, dat het beter was flink op die uitzending te sparen, dan op, zoowel de kinderhygiène als op de uit zending, ieder de helft van het totale be sparingsbedrag. Met oen soortgelijk argument werd het be snoeien der gelden voor de malariabestrijding verdedigd. Hier heeft de minister hij bleef bij zijn meening, ondanks de pleidooien van gezegd, dat op het punt de malaria niet de heeren Dr. Vos, v. d. Bildt en Peereboom werd ingegrepen andere zorgen nog verder moesten worden besnoeid. En malaria is hier te lande nietl gevaarlijk alleen hin derlijk, meent de regeering. Wat het geheel der besparingen op de volksgezondheid betreft, heeft de minister nog opgemerkt de lieer Langraan had soortgelijke beschouwingen doen hooren dat ons volk, wat de volksgezondheidszorg betreft, wel heel deugdelijk is voorzien. Zoo dat er, nu de nood dringt, wel iets afkan. En hij sprak van de sterke stijging der uitgaven ten bate der volksgezondheid sedert 1924. Is liet nu zoo heel erg vroeg de bewindsman wanneer we terugkeeren tot het totaal der uitgaven voor 1927? Vitale belangen worden nergens aangetast betoogde hij. Rationalisatie van de sociaal-hygiënische diensten moet dit antwoordde de bewinds man op een vraag van Mevr. de Vries-Bruins wegens den geldelijken nood achterwege blijven. Ten aanzien van de woningzaken zette de minister als zijn standpunt uiteen, dat hij zeer wel gevoelt, dat woningaanbouw de hu ren drukt. Tevens echter moeten de bouw kosten laag gehouden worden. De regeering heeft met haar beroep op de werknemers hier veel gedaan naar het oordeel van den mi nister en Prof. v. d. Bilt. Niet volgens den heer Kupers, die de regeering het recht ont zegde invloed te oefenen, zij het door mid del van het uitblijven van bouwcredieten, op de loonen in het bouwbedrijf. Nu schijnt het voor te komen, dat in onderlinge afspraak tusschen werkgevers en werknemers wordt uitgegaan boven de collectieve contracten van het oogenblik, waardoor dan de bouw kosten weer niet worden verlaagd. Prof. v. d. Bilt vestigde hier de aandacht op maar de minister moest constateeren, dat hier een heedl moeiilijk op te lossen vraagstuk ligt. De minister van Binnenlandsche Zaken vreesde, dat renteverlaging van de voor schotten aan woningbouwvereenigingen op de huren geen invloed zou oefenen. Immers betoogde de bewindsman de regeering kan bezwaarlijk lager gaan dan de rentever goeding welke zij zelf voor haar leeningen moet betalen. Maar bovendien, de regeering heeft de hooge rentevergoedingen pogen te neutraliseeren door bijdragen. Deze compen satie zou mede onder het oog moeten gezien worden bij renteverlaging en dan zou huur- verlaging toch uitgesloten zijn. Intusschen zal de minister met deze wenschen rekening houden, zoodra de toestand dat zal toelaten. Van velerlei Amsterdamsclien kant is ge vraagd, hoe 't nu toch staat met het overleg met Amsterdam, over de vroedvrouwenschool Men meende te weten, dat de hoofdstad een dragelijk voorstel had gedaan, waartegen men meende, dat ook de regeering geen be- HOOGLEERAAR EN ZEVEN STUDENTEN VERDRONKEN NEW YORK,8 December, (V. D.) Naar uit Guayaquil (Ecuador) wordt gemeld, zijn een professor en zeven studenten van San Ga briel-college, die een uitstapje maakten met een motorboot, verdronken. Acht studenten konden worden gered. UITGEBROKEN MISDADIGERS VERONTRUSTEN EEN STAD BREMEN, 8 Dec. (V.D.) Als gevolg van het feit, dat sinds drie ernstige misdadigers uit de gevangenis Oslebshausen bij Bremen zijn uitgebroken en het aantal inbraken in de om geving gedurende de laatste weken sterk is vermeerderd, heeft de politie hedenmorgen in de buitenwijken van de stad op ruimen schaal een razzia uitgevoerd. In den afgeloopen nacht werden weer drie inbraken gemeld. Daar men in de gevangenis vergeten heeft de misdadigers te fotografee ren, is het opsporen der daders zeer moeilijk. De geheele stad maakt zich ongerust over het feit, dat de daders niet zijn te vinden.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5