De regeering Herriot gevallen. ZANG EN RECLAME IN LONDEN. IJ MUIDER COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD Op de oorlogsschuldenkwestie. Kamer verwerpt het voorstel inzake de betaling aan Amerika met 402 tegen 187 stemmen. Washington is tevreden over het Britsche antwoord. De aftredende Belgische regeering De Broqueville weigert betaling. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. Herriot Reuter meldt uit Parijs d.d. 14 December: Het Fransche kabinet Herriot is versla gen en heeft besloten' af te treden. Het ontwerp van antwoord der regeering aan Amerika inzake de betaling der schul dentermijn werd verworpen met 402 tegen .187 stemmen. Herriot wilde betalen, onder zekere voor waarden. De meerderheid der Kamer blijkt tegen betaling te zijn. De Fransche regeering had de Kamer voor gesteld, de volgende nota aan de Vereenig- de Staten te richten: 1. De Fransche regeering neemt kennis van het antwoord -van staatssecretaris Stimson van 8 December waarin de regeering der Vereenigde Staten gewaagt van de mogelijk heid van een onderzoek van alle elemen ten, die de Fransche eisch en haar behande ling door Congres en Amerikaansche volk be treffen. 2. De Fransche regeering verlangt derhalve de onverwijlde opening van onderhandelin gen ter correctie van een toestand, die reeds thans in strijd is met de feitelijke situatie Deze feitelijke situatie is een gevolg van het op verlangen van president Hoover verleend moratorium en van de maatregelen, die uit het moratorium voortvloeiden. 3. de Fransche regeering zal op 15 Decem ber 19.261.432.50 dollar, betalen maar ver langt. dat deze betaling in rekening wordt gebracht in de toekomstige overeenkomst. 4. De Fransche regeering stelt de regeering der Vereenigde Staten er van in kennis, dat Frankrijk, zoolang de door het moratorium geschapen toestand zal voortduren., niet in staat zal zijn verder de lasten te dragen van een regeling, die slechts gerechtvaardigd zou kunnen worden door de schrapping der herstelbetalingen, wanneer niet een nieuwe algemeene regeling der internationale schul den wordt gevonden. V.D. meldde gisteravond uit Parijs: Ofschoon de debatten in de Kamer over de schuldenkwestie nog niet waren afgeloopen was de toestand in de late middaguren zóó, dat de regeering reeds vóór de stem ming als gevallen werd beschouwd. De commissies van financiën en van buitenlandsche zaken hadden den tekst van de regeeringsnota afgewezen en daarvoor in de plaats gesteld een tegenvoorstel, dat den Kamer uitnoodigt, de betaling uit te stellen tot een internationale conferentie is bijeen geroepen. Dit voorstel wardt gemotiveerd met het Hoovermoratorium, het rapport van de deskundigen te Bazel en het accoord van Lausanne. Verder werd er op gewezen, dat de reserves, die de regeering aan de beta ling had vastgeknoopt, door het afwijzende Amerikaansche antwoord op de Engelsche reserves, geen zin meer hebben. De voorlezing van deze motie werd dooi de geheele Kamer met uitzondering van een aantal radicaal-socialisten met grooten bijval aangehoord. Toen Herriot daarna zelf het spreekge stoelte besteeg om mededeelingen te doen betreffende de agenda, werd ook hij door alle banken met bijval begroet. De Kamer wilde daarmede tot uiting brengen, dat zij zich geenszins keerde tegen Herriot zelf of tegen de leden der regeering. De socialisten, besloten, vóór de motie dei- commissies en daarmede tegen de regeering te stemmen. Te zes uur was nog geen beslissing in de schuldenkwestie gevallen. De laatste beslui ten der commissies zijn echter ten nadeele van de regeering. De finaneieele commissie had de door de regeering voorgestelde nota met 22 tegen 9 stemmen verworpen. De com missie voor Buitenlandsche Zaken sprak zich in principe uit voor de door de soc.-dem. voorgestelde motie, die strekt tot uitstel van betaling en derhalve ook tegen het regee- ringsvoorstel ingaat. Zooals de zaken toen stonden hing het lot van de regeering van de Socialisten af. Medegedeeld wordt, dat de Engelsche ge zant een nieuwe Engelsche nota inzake de schulden aan Stimson heeft overhandigd, die feitelijk een bevestiging' van de vorige nota is, waarin de betaling der schulden per 15 December wordt aangekondigd. De in de jongste Britsche nota vervatte Uiteenzetting betreffende de voorwaarden, welke Groot-Brittannië verbindt aan de be taling op 15 December wordt volgens een Reuterbericht uit Washington in officieele kringen aldaar bevredigend geacht, zoo werd vernomen na een korte conferentie van Stimson met Hoover gistermorgen. Er zal naar men gelooft vóór 15 December geen notawisseling meer geschieden. Na verscheidene conferenties tusschen Hoover, Stimson en Mills werd in goed inge lichte kringen de meening geuit, dat de Amerikaansche en de Britsche regeering thans een wederzijdsch begrip hebben van hun onderscheiden posities; men ziet geen enkele reden waarom de V. S. de betaling op 15 December zouden weigeren. In de kabinetszitting van Dinsdagavond heeft de Belgische regeering besloten dop op 15 December vervallende termijnen van de Belgische schuld aan Amerika niet te be talen. De Belgische regeering is daarna afge treden. De koning heeft de Broqueville belast met de vorming van een nieuwe regeering. Het besluit der regeering, niet te betalen, is nog denzelfden avond door minister Hïj- mans aan den Amerikaanschen gezant me degedeeld. Ems Accoord in de katoenindustrie. Het bestuur van den bond van werkgevers in de katoenindustrie heeft, naar Reuter uit Manchester meldt, het accoord geratificeerd, dat onlangs is gesloten in de gemengde ver gadering van werkgevers en arbeiders en waarbij aan eiken wever een grooter aantal weefgetouwen ter bediening wordt gegeven. Het accoorcl zal Donderdag worden be sproken door den weversbond en Zaterdag aan het bestuur van dezen bond ter ratifi catie worden voorgelegd. Perzië betaalt zijn schulden niet. De onderstaatssecretaris van Financiën Hore Belisha, heeft, blijkens een Reuter bericht, in het Lagerhuis in antwoord op een vraag medegedeeld, dat de Perzische regee ring in gebreke is gebleven haar verplich tingen na te komen, voortvloeiende uit de door de Britsche regeering gedurende en na den oorlog verleende leeningen, welke dien den voor de handhaving van de wet en de orde. Het bedrag der desbetreffende schuld werd op grond van een in 1928 met den Ferzischen premier gesloten overeenkomst verlaagd tot 1510 millioen pond sterling, doch er zijn geen betalingen verricht. Incident met de „Izwestya" gesloten. In het Lagerhuis werd weer een vraag ge- steld betreffende het voor Engeland belee- digende artikel, dat in de „Izwestya"' was verschenen. De onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Eden, aldus Reuter, antwoordde, dat de sovjet-gezant den per manenten onderstaatssecretaris van het mi nisterie, Vansittart, op 9 dezer heeft mede gedeeld, dat hij zich in verbinding had ge steld met den redacteur van het blad. Laatst genoemde heeft geantwoord, dat hij door een van zijn correspondenten op een dwaalspoor was gebracht en erkende, dat zijn bewerin gen onjuist waren; de redacteur wenschte zijn leedwezen er over uit te spreken, dat hij tot de publicatie was overgegaan. Onder die omstandigheden beschouwt de Engelsche re geering het incident als gesloten. Acht honderd Paragueesche soldaten afgeslacht. Het Boliviaansche ministerie van oorlog- deelt mede, dat Boliviaansche troepen in den sector van de Grari Chaco nabij het fort Saavedra de lijken van 800 gesneuvelde Pa ragueesche soldaten hebben gevonden, 600 in loopgraven en kuilen en 200 naast elkaar op een rij, alsof zij tijdens een marsch of bij het begin van een aanval waren neerge- maaid. Sneltrein uit Zürïch reed door onveilig staand signaal heen. Wijziging in de politieke verhouding. Een belangrijk feit is in de politieke ont wikkeling van Zuid-Afrika aangekondigd. De Labourpartij in Zuid-Afrika zal voortaan sa menwerken met de Nationalisten, doch voor aanstaande Labour-leden hebben besloten zich van president Hertzog af te keeren en zich aan te sluiten bij de Zuid-Afrikaansche partij van generaal Smuts. .(Reuter.). TWEE TREINEN BIJ LüZERN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Vermoedelijk 13 dooden LUZERN, 13 Dec. (V.D.) In den Guetsch- tunnel bij Luzem zijn hedenmiddag twee treinen op elkaar gebotst. Daar in den tunnel een volslagen duisternis heerscht, laat zich de omvang van het ongeluk niet overzien. Ook de oorzaak is nog niet bekend. Brand weer en reddingsbrigade dringen in den tun nel binnen. Omtrent de treinramp in den Guetsch-tun- nel wordt nader gemeld, dat de St. Got- thard-sneltrein 554 in botsing is gekomen met den sneltrein uit Zurich. Tot dusverre zijn vier (volgens een ander bericht acht) dooden geborgen. Zes personen worden nog vermist, terwijl twaalf zwaar gewond zijn. De beide machinisten zijn om het leven gekomen Het reddingswerk in den donkeren, nauwen tunnel is zeer moeilijk. De spoorweg van uit het station te Luzern voert achter de stad langs om zich weinige kilometers verder te splitsen. Eén tak gaat dan naar Bellinzona, de andere naar Bazel- Zurieh. De ramp vindt zijn oorzaak daarin, dat de sneltrein uit Zurich bij de post Sen- timatt door een op onveilig staand signaal is gereden. Gelukkig hadden de beide trei nen nog niet hun volle vaart. Indien dat het geval ware geweest, had de ramp ongetwij feld een nog veel grooter omvang gehad. Het spoorwegverkeer naar en van het station Luzern is volkomen gestremd. Een der passagiers, die bij het ongeluk een dubbele beenbreuk heeft gekregen, ver telde, dat hij drie uur lang in een afschuwe lijke houding onder ruinen op zijn redding heeft moeten wachten. Ook sommigen der overige gewonden moesten twee tot drie uur wachten, tot zij geholpen konden worden. De reddingsbrigade kon slechts met de groot ste omzichtigheid te werk gaan, daar de wagens zoo zeer waren gekraakt, dat zij ieder oogenblik volkomen uiteen konden vallen. De duisternis maakte den arbeid nog moeilijker. LUZERN, 13 Dec. (V.D.) Het aantal dooden bij het spoorwegongeluk bij Luzern is nog gestegen. In den loop van den avond zijn 3 zwaar gewonden overleden, zoodat het aan tal dooden thans 9 bedraagt, Bovendien worden nog 4 personen vermist, waarvan men aanneemt, dat zij dood onder de over blijfselen liggen. Het aantal dooden zou dus in totaal 13 bedragen. In de van Luzern naar Bellinzona rijden den trein bevond zich ook een veetransport. Het angstig geloei van het vee en de nood kreten der gewonden waren vreeselijk om aan te hooren. De niet gedoode dieren kon den slechts met groote moeite één voor één uit den tunnel worden gebracht. Volgens een mededeeling aan de Tel. zou den bij het ongeluk vermoedelijk geen Ne derlanders omgekomen zijn. Nog een treinbotsing. Op het station Luisenthal zijn Dinsdag middag twee goederentreinen, die rijden op het traject Bous-Saarbruecken en Saar- bruecken-Zerzig, door tot nu toe onbekende oorzaak op elkaar gebotst. Twaalf wagons ontspoorden en werden bijna geheel vernield. De treinleider moest met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis worden overge bracht. Het personenvervoer is gedurende verscheiden uren over één paar rails geleid. POOLSCHE ONDERSCHEIDING VOOR EEN NEDERLANDER. WARSCHAU, 13 December (VD.) De President van de Poolsche republiek heeft bij een audiëntie het insigne met groot lint van de orde „Polonia restituta" uitgereikt aan den Nederlandschen gevolmachtigden Minister Engelbrecht als erkenning van diens verdienste bij het nader tot elkaar brengen van de Poolsche en Nederlandsche volke ren. EEN TREINVEERDIENST OVER DEN BOSPORUS. ISTAiNBOEL, 13 Dec. (Reuter). Tusschen een Britsche groep van financiers en de Turksehe regeering is nagenoeg overeen stemming bereikt over den bouw van een pontveerdienst voor treinen overden Bos porus, waardoor het Europeesche spoorweg net met dat van het Nabije Oosten zal wor den verbonden. De onderhandelingen heb ben twee maanden in beslag genomen en de eenige kwestie, die nog moet worden gere geld, is wie als scheidsrechter zal optreden bij eventueele geschillen. AMY MOLLISON HEEFT PECH. LONDEN, 13 December (V.D.) Uit Docala heeft Amy Mollison een telegram aan haar echtgenoot gezonden van den volgenden in houd: „Weder pech. Kan Woensdag niet aankomen". Zij was opgehouden door mist, maar is thans opgestegen naar Gao, dat duizend mijl ten N. W. van Docala ligt. De Compagnie Générale Transaharienne heeft bericht ontvangen, dat de aviatrice Amy Mollison gisteren om 17 uur 30 te Gao is aangekomen. Heden zet zij haar tocht voort. CALIFORNIë SCHAFT DE DRANKWET AF. TWEEHONDERD DRANKSMOKKELAARS OP VRIJE VOETEN. Uit Sacramento in den staat Californië wordt gemeld, dat heden Woensdag de staats prohibitiewet voor Californië zal worden in getrokken. Bij deze gelegenheid zullen de on geveer 200 dranksmokkelaars, die in de Cali- fornische gevangenissen zitten, in vrijheid gesteld worden. Een nieuwigheid: de zingende sandwichman. (Van onzen correspondent). Londen, 12 December. Het woord sandwichman is van Dickens afkomstig. Hij sprak alleen van sandwich. De man is er later aan toegevoegd. Dickens heeft geen sandwichmannen gekend. Hij zag een knaap tusschen de twee reclameborden. En het gezicht was niet zoo dat hij er aan leiding in vond voor de zooveelste maal te getuigen van het droefgeestig vermogen van zijn pen. Phil May had de humor van gansch Lon den in zijn teekenpen. Hij was slordig en drankzuchtig. En hij vergat zijn toezeggin gen aan uitgevers, die zijn werk niet wilden missen, De uitgevers van de Graphic plaat ste een sandwichman voor Phil May's deur; de borden vroegen den teekenaar zijn belof ten voor het Kerstnummer niet te vergeten. Als deze sandwichman zou hebben gezon gen om te beproeven den teekenaar te doen ontwaken uit zijn roes of als de knaap tus schen de borden, dien Dickens zag, het zou hebben gedaan, dan zou dit geluid niet nood zakelijkerwijs uit den toon hunner verschij ning zijn gevallen. Maar sedert Dickens en sedert Phil May is het emplooy van sandwichman ten diepste in verval geraakt. Is het plan om den sand wichman van onzen tijd tot zingen te bren gen tevens een poging om hem uit zijn ver val op te richten? De nieuwste nieuwigheid van Londen is nl. de zingende sandwichman. Dit geslacht heeft altijd als vanzelfsprekend aangenomen dat zingen en sandwichmannen (om er een werk woord van te maken) onvereenigbaar zijn. Het hoofd van den sandwichman van dezen tijd staat niet naar zingen. De gelaatsuit drukking,- zichtbaar boven het bord dat ad verteert, is een trieste ontkenning van lust tot zingen. Wanneer de sandwichman ooit is beschreven is hij steeds beschreven als een persoon die zijn laatste pleizier lang geleden heeft gehad, die zelfs geen fut meer over heeft om te zingen om den broode in zijn schamelsten vorm, dat is op straat. Het em plooi van sandwichman, zeggen de kenners van minimum bestaan in Londen, is het laat ste. Het komt lang na leuren en landloopen. Voor dit inzicht vindt men bevestiging wan neer men den sandwichman bestudeert in The Strand, de straat waar hij het weligst tiert en dus het best kan worden bestudeerd. Soms trekken de wandelende reclameborden er voort met eenen, als de ganzen, maar zon der haar parmantigheid. Het is een sloome optocht in een straat vol brutale opzichtig heid en herrie. De mannen slenteren voort aan den kant van den rijweg, tegen het ver keer in, dicht langs den trottoirband. Hun- stappen zijn loom en slap, als hun oogen, als hun wangen, borstelig en vaal. Het emplooi wordt uitgeoefend ambulant of stationnair. Sandwichmannen staan op den hoek van een zijstraat waarin zich het restaurantje of de kapperssalon bevindt, waarnaar hun borden verwijzen. Altijd zijn de mannen en hun borden voorbeelden van absurde tegenstel lingen, als wanneer het bord een voorstelling geeft van een chic vrouwspersoon met een champagneglas in een elegante hand en de fabelachtige beenen op heeterdaad betrapt in een dollen dans, of wanneer een mode heer in een colbertje zooals het alleen kan worden gedrukt den „gent's taylor" om den hoek aanbeveelt, of wanneer het bord de beste lunch van de stad belooft in het éta blissement dat met een vinger wordt aange wezen (een vorm van adverteeren die den sandwichman aan de straat vastgenageld houdt) De vraag naar sandwichmannen is gering. De meeste ondernemers schijnen reclame maken per mensehelijk wrak wat schunnig te vinden, een schunnigheid die de openbare meening zou kunnen verbinden aan hun za- ken. Het aanbod is daarentegen aanzienlijk. Bij veel alternatief voor den ondernemer en bij afwezigheid van vakorganisatie zijn dus alle factoren aanwezig om van den sandwich man een economisch wat onvoordeelig ge plaatst werknemer te maken. Nu zal hij dan gaan zingen. Het kan tot verheffing van het emplooi leiden. Ook van den sandwichman zal voortaan meer worden geëiseht,als de reclame-agent, die de no viteit heeft uitgedacht, school maakt. Die re clame-agent is verbonden aan een theater, waar straks een nieuw zangspel moet begin nen. Hij heeft het in zijn hoofd gehaald re clame er voor te maken door middel van een troep „all singing all showing" sandwich mannen. De agent heeft straatvogels ge zocht die tevens zangvogels waren. Hij heeft zoo heeft hij doen weten voortreffelijke stemmen ontdekt, die in een radio-micro- phoon op haar plaats zouden zijn. Dit zegt niet veel, al zegt het wel wat. Het stilzwijgen onder (of soms boven) de borden die alleen met letters schreeuwen zal dan nu worden opgeheven. Slenterend door The Strand en Piccadilly zullen de ridders van de droevigste figuur en van het reclame bord het thema doen hooren van de muziek "van de nieuwe show. Dit is een gewaagde onderneming. Een variatie, beter overdacht, is index-tijd met succes toegepast. Ze gold een liefdadigheidsopvoering. Maar de sandwiches waren in hun innerlijke samenstelling de lieftallige wichtjes van het koor. De meisjes dedeix het voor den mop en voor het goede doel. Wanneer men jong en levenslustig is en daarenboven de liefdadigheid dient kan men zulke drieste dingen ondernemen als recla mezingen tusschen reclameborden. Maai de echte sandwichman is altijd oud, verval len en miserabel geweest, reclamemaker voor dit en voor dat maar in elk geval meteen voor zijn eigen misère. Het thema van de nieuwe show zal wel zeer opgewekt moeten zijn om hem te kunnen bewegen vroolijker te zingen dan hij loopt en tuurt. VREESELIJK DRAMA IN DE PALTS. ZES KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. FRANKENTHAL (Palts). 13 Dec. (Wolff). Hedenmiddag' is in de nabijheid van Rox- heim een ontzettend ongeluk gebeurd. Als gevolg van de vorst der laatste dagen had zich op de rivier waaraan Roxheim is ge legen, een dunne ijskorst gevormd, waarop een aantal kinderen aan het spelen was. Plotseling scheurde het ijsdek, met het ge volg dat alle kinderen in het water terecht kwamen en zes hunner op jammerlijke wijze verdronken. Vijf der slachtoffers waren kin deren uit één gezin. Een hunner, een meisje van vijftien jaar, was er in geslaagd den oever te bereiken. Toen het meisje echter trachtte de drenkelingen te redden, werd het door een hunner weer in het water ge trokken, zoodat het eveneens verdronk. EEN MISPLAATSTE GRAP JEGENS HERRIOT. PARIJS, 13 December (V.D.) Tijdens de kamerdebatten werd Herriot plotseling aan de telefoon geroepen, daar Macdonald hem wilde spreken. Door de telefoon deelde toen een man hem mede, dat hij de particulier secretaris was van MacDonald en dat hij den opdracht had gekregen Herriot mede te deelen, dat de Britsche regeering haar voornemen veranderd had en niet betalen zou. Als maatregel van voorzichtigheid werd on middellijk het departement van buitenland sche zaken in Londen aangevraagd, waarop bleek, dat iemand, men weet niet wie, een „grap" had uitgehaald. In verschillende kringen te dezer stede is men van meening dat de royalisten hier de hand in hebben. DRIJVENDE OPIUMKITTEN VOOR DE FRANSCHE KUST. MARINEBOOTEN GAAN ER JACHT OP MAKEN. PARIJS, 13 Dec. (Reuter.) De Fransche po litie heeft den havenautoriteiten van Toulon om krachtige medewerking verzocht ten einde paal en perk te stellen aan de meer en meer toenemende gewoonte om op zee gelegenheid te geven tot opiumschuiven. De politie wil te dien einde van Toulon uit snelvarende be wapende motorbooten uitzenden, bemand met marinesoldaten, die in samenwerking met de politie des nachts alle verdachte vaartui gen moeten onderzoeken. Door kapitaalkrachtige jongelui worden n.l. den laatsten tijd jachten en schoeners gehuurd en in opiumkitten veranderd. Over dag liggen deze uiterlijk onschuldige booten in de haven, maar tegen den avond trekken zij zeewaarts, waar de passagiers dan onge stoord hun opiumgenoegens kunnen bot vieren. Tot dusver heeft de politie evenwel op geen enkel vaartuig iets kunnen ontdekken, daar de handelaars de opium in gummizak- ken doen, die ergens aan de kust in het wa ter worden neergelaten en met een touw on der water aan onopvallende voorwerpen ver bonden. Voor oningewijden is het daardoor bijna onmogelijk de bewaarplaatsen te vin den. De zakken worden 's nachts aan boord der opiumbooten gehescheru MOGELIJKE SAMENSTELLING VAN DE NIEUWE REGEERING Naar de „Matin" uit politieke kringen in Washington verneemt, worden de volgende namen genoemd als de vermoedelijke mede- werkers van president Roosevelt: Buitenland sche zaken: Newton Baker. Binnenlandsche zaken: George Dean. Financiën: Senator Glass. Handel: Isidor Strauss. Marine: Harry Bird. Landbouw: Wood Rinz. Procureur-gene raal: John Davis. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik is voornemens op Woens dag 21 December de uitvoering van het Re quiem van Brahms bij te wonen, te geven door de Haagsche Toonkunstafdeeling in het Gebouw voor K. en W. te 's-Graven- hage. ONTSLAG AAN DE HEMBRUG. Aan de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug is opnieuw aan 30 arbeiders ontslag verleend, waaronder er zijn met 15 dienst jaren, zoo meldt de N.R.Ct. HET LAND VAN DE OVAMBO'S. Er zijn in Zuid-Afrika Zuid-West er bij gerekend nog heel wat onbekende streken. Daartoe behoort het land der Ovambo's. Het ligt buiten het terrein waar nog politietoezicht kan worden gehouden en feitelijk buiten het bestuurde gedeelte van Zuid-West. De hoofd plaats heet Oekoeambi, bijna 200 mijl verwij derd van Tsoemeb, het laatste station van den spoorweg, die van Swakopmund naar het Noor den voert. De weg er heen voei-t door dik zand en water is er niet. Feitelijk is het voor gewone wagens onbereikbaar. In dit land der Ovambo's werken reeds sedert 1870 eenige Finsche zendelingen met gi'oote toewijding, in 1910 waren er tien, die daar feitelijk'de eenige blanken zijn; de eeni- gen ook, die in aanraking komen met de z.g. beschaafde wereld. Dan woont in Odonga, naar het Zuiden, een naturellen-commissaris, die eenig toezicht houdt en den vrede onder de verschillende stammen handhaaft. Dat is in den laatsten tijd niet zeer moeilijk geweest, maar tijdens den wereldoorlog hebben de Oekoenjama's, een van de stammen die ongeveer 45.000 zielen telt het den Portugeezen in Angola erg lastig gemaakt met hun strooptochten. Toen hun hoofd in een gevecht gedood was, hebben zij besloten geen nieuwen leider te kiezen en ze zijn tegenwoordig zeer vreedzaam. Verder wonen er de Odonga's (45.000) onder Martin, de Oekoealarti's (6.000) onder Moeala, de Ongandjera's (6.000) onder Sjeka en de Oekoeambi's (7.000) onder Ipoemboe. Deze Ipoemboe was een lastig man, telkens opstan dig en in onmin met anderen levend. Hij heeft het eenige jaren geleden te kwaad ge had met de Odonga's onder Martin en toen het hoofd gebogen. Daarop heeft hij zijn raads lieden weggejaagd en zich alleenheerscher over zijn stam gemaakt en later geweigerd zijn verplichtingen na te komen. Toen werd een kleine expeditie onder Sir Pierre van Rijneveld en kapitein Hahn naar Ovambo gezonden. Bij zijn hoofdkraal vonden zij hem niet. Hij was gevlucht. Den voornaam- sten Ookoeambi's werd bevolen Ipoemboe niet langer als hun hoofd te erkennen en de wa pens neer te leggen, waaraan zij gehoorzaam den. Na eenige dagen werd Ipoemboe gevangen genomen en weggevoerd, zoodat de rust in Ovamboland zonder bloedvergieten is hersteld. Was het overal maar even gemakkelijk!

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5