i I STA TEN-GENERAAL Minister Verschuur verdedigt zijn Landbouw-beleid. IJMUIDER COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 TWEEDE KAMER. Hij doet een aantal toezeggingen over nieuwe maatregelen. De toestand te IJmuideïi komt ter sprake. 13 December. De Kamer heeft opnieuw een middag ge wijd aan de landbouwbelangen. Hoofdzaak was natuurlijk de rede des ministers. Maar toch, hem voorafgingen nog enkele spre kers, die niet alleen het lijstje der verlan gens gingen aanvullen, maar bovendien een bepaalde helle kleur gingen geven aan de discussie over de Varkenswet. De heer Wijnkoop verlustigde zich in een schildering van de landbouwtoestanden Rusland en de heer Snoeck I-Icnkemans deed een goed woord voor de Veenkolonies het antwoord daarop komen we straks nog te gen. Maar de heeren Kersten en Duys heb ben sterk geklaagd over de uitvoering van de Varkenswet. De heer Kersten al heel er hij gebruikte wel heel krasse termen, omdat de crisisvarkenswet enkele verplich tingen met een sanctie had in het leven ge roepen ten bate van het geheel. De heer Kersten had bezwaar tegen die verplichtingen begreep niet, zooals de minister hem duidelijk maakte, dat zonder die verplichtingen thans heelemaal geen prijs gemaakt zou kunnen worden voor de var kens. De heer Kersten uitte zich daarbij in zeer sensationeele woorden, sprak van kne velarij en kokend bloed bij de boeren, richtte zich op verontwaardigden toon tot den mi nister en eischte opheffing van de crisis-var- kenswet. Nu, de minister maakte den heer Kersten onder blijkbare instemming van vele Kamerleden als de heeren v. d. Heuvel, Ebels. v. d. Sluis en Weitkamp duidelijk, dat intrekking van de varkenssteunwet voor de varkensmesterij eenvoudig catastrophaal zou worden. Volgen we de rede van den minister, waardoor we heel het debat nog eens punt voor punt, de revue zien passeeren. De minister begon af te rekenen met de heeren Fleskens en van Rappard, die ten einde de executies wegens-hypotheek-schuld te voorkomen waren gekomen met voor stellen tot instelling van een Rijksvoorschot bank of van een Rijkshypotheekfonds. De minister erkende met de beide heeren, dat in deze beide mogelijkheden het crediet het spilpunt is. En de beide afgevaardigden ge loofden, dat het door de regeering te geven crediet volledig veilig zou zijn. De minister dacht er ietwat anders over. Heel anders! De minister was er nu niet zoo zeker van. dat hij de credieten zou terug krijgen. Hij wees b.v. op de veenkolonies. Ook daar was crediet gegeven. Er waren verschillende ka merleden vanmiddag de heer Snoeck Hen- kemans die kwamen vragen om van de rentebetaling afstand te doen. De minister kon de voorspelde zekerheid van het rjjks- crediet niet zoo oogenblikkelijk aanvaarden. Hij was daarom ook niet zoo maar zonder meer «te vinden voor credïetverleening aan het bollenbedrijf. Uit 's ministers intonatie kregen we ook den indruk dat Mr. Ver schuur meende, dat men niet al te vlug om hulp moest aankloppen bij de regeering, nu er vroeger zulke heele goede jaren ge maakt zijn. De minister deelde mee, dat hij het rap port wachtende is van de commissie, die de Vogelwet herziening in onderzoek heeft, maar dat hij er toch ook sterk toe neigt inci- denteele maatregelen te nemen tegen massa vangsten van vogels. Vele afgevaardigden hadden geklaagd over de positie der landarbeiders. Minister Ver schuur had van den heer v. d. Heuvel ge hoord. dat boeren voor hun landarbeiders meer zouden kunnen doen, wanneer ze het een en ander uit de Tarwewet aan voordee- len zouden krijgen. Welnu later in zijn rede heeft de minister ten aanzien van de Tarwewet en toezegging gedaan, maar ver wachtte nu ook, dat de boeren voor hunne arbeiders zouden doen wat in de ge geven omstandigheden maar mogelijk is. De minister hoopte, dat de boer niet zou blijken te zijn, wat dikwijls van hem werd gezegd, namelijk hard, doch gedreven zou worden door een ruime mate van solidariteit. Der regeering aldus dan verder de mi nister is het onmogelijk in de toekomst te zien. Zij weet niet, welke richting de ont wikkeling der economische dingen nemen zal Maar dat de export volledig zou stopgezet worden, zelfs zou kunnen stopgezet worden, dat achtte hij in West-Europa onmogelijk. Al leen ons land zou wel telkens op zijn qui vive moeten zijn, om daarheen te exporteeren, waar dat mogelijk zou blijken. Tusschen ver- trouwen en wanhoop is een middenweg maar de minister zoekt de zijde van het ver trouwen. Er waren Vrijdag' wel wenschen geuit, doch in het algemeen toonde de Kamer zich toch zeer dankbaar voor wat de regeering had ondernomen. Vandaag was dat dank zij den heer Kersten anders. Als daaruit voortgekomen wil het ons toeschijnen, dat de minister zoo heel sterk op het voorplan van zijn betoog 'zette, wat al de regeering deed voor den landbouw, welke, ware zij niet geholpen, zou weggezonken zijn in het crisis moeras. Wel deed de bewindsman ook uitko men, dat de hulp gegeven werd in het be lang van het geheele volk. De minister moest zich ook keeren tegen een anderen spreker van den middag, nl. den heer Snoeck Henkemans de heer Wijnkoop liet hij maar voor wat die was. De heer Snoeck Henkemans betoogde, dat de regee ring voor de veenkoloniën minder deed dan voor andere landsgedeelten. Wanneer we 't per K.M.2 gaan uitrekenen, zien we ant woordde Mr. Verschuur dat geen lands gedeelte zooveel hulp ontving als de veen koloniën. Bovendien gaat de regeering voort want spoedig zal er een nieuw steunvoor- stel verschijnen, hetwelk de aardappelmeel fabrieken helpen zal door middel van steun per H.L. aardappelen. En ook de roggever- bouw zal geholpen worden. Ook deze hulp is op de Veenkoloniën afgestemd. Voor het vlas mee is een nieuwe regeling in bewerking. Steun aan den bietenverbouw is mee in nieuwe bearbeiding. Moeilijker schijnt 't voor de consumptie-aardappel wat te doen, maar deze materie is in ieder geval in studie. Minister Verschuur zette dan uiteen, dat noch de margarinefabrikanten bij de crisis- zuivelwet, noch de meelfabrikanten bij de tarwewet de groote voordeelen in den zak steken. De bewindsman noemde dat een mys tificatie. En dat trustvorming onder de meel- producenten mogelijk is geworden door de Tarwewet, dat ontkende de bewindsman ca tegorisch. Zulke trustvorming is altijd moge lijk, zeide hij zouden de groote winsten uit de Tarwewet den meelfabrikanten in handen komen, dan heeft de regeering nog altijd de touwtjes in handen, die daaraan een einde maken kunnen. Intusschen, cp het gebied van de Tarwe wet deed de minister van Economische Za ken de toezegging, dat hij binnen zeer kor ten tijd het mengpercentage met inlandsche tarwe zal opvoeren tot 40 pet. Want de ver bouw van tarwe maakt ook andere producten loon end. Voor een terugnemen der beperking, dat 1/3 van het bouwland maximaal voor tarwe- bouw bestemd mag zijn, zal de minister niet te vinden zijn. En dan tot slot heeft minister Ver schuur een zeer krachtige verdediging gebo den aan de crisisvarkenswet, een verdediging, die niet naliet indruk te maken op de Ka mer. Mr. Verschuur is niet gemakkelijk voor Kamerleden, die nooit of te nimmer een goed woord over hebben voor wat de regeering doet. Hij gipste 't in den heer Kersten, dat deze critiekloos critiek op de varkenswet uit oefent. Hij maakte den heer Kersten over duidelijk dat hij de werking van de Varkens wet niet begreep wijzende op het groote aantal afgevaardigden, dat zijn dank had uitgesproken voor wat er gedaan werd ook erkende, dat men een maatregel eerst bcoordeelen mag, wanneer hij eenigen tijd gewerkt heeft. Welnu, ook in wat er reeds bereikt was, zag de bewindsman geenerlei re den om verguisd te worden. De heer Kersten klaagde er vooral over, dat het vette varken niet genoeg gesteund werd, de minister vroeg den heer Kersten nu nog even te wachten wijl niet alles in eens kon. Juist het groote aantal slachtingen van den laatsten tijd hadden ten doel het aantal der vette varkens te doen dalen en daardoor den prijs der vette varkens op te voeren. Met een-grafiek verduidelijkte de minister voorts, welk een goede uitwerking op de prij zen de varkenswet had gehad. En wat er daardoor ten goede op den uitvoer naar En- eland vooral was bereikt. Er bleven nog twee klachten. De eerste werd te berde gebracht door den heer Van Rappard. Het betrof de betaling. Hier kon de minister meedeelen, dat de ad ministratie geweldig groot bij het in wer king treden der wet thans zoo goed liep, dat voortaan de varkenshouders binnen tien dagen op betaling rekenen kunnen. De tweede kwam van den heer Kersten. Die van knevelarij sprak, wanneer de var kenhouders niet de vrijheid hadden geen lid te worden van de gestelijke groepen, noodig voor de uitvoering van de varkenswet. De minister zeide, dat het vrije fokken niet kon worden toegestaan, wilde niet de geheele varkenswet van kracht beroofd worden. Hier moest wel ingegrepen worden. De heer Kersten schermde met de vrijheid. De minis ter noemde dit een principieel tintje geven aan een poging om niet solidair te zijn. Ten bate van allen. Ten besluite gaf de Kamer haar aandacht aan de Visscherij. Dr. Vos informeerde naar wat de regeering denkt te doen voor IJmuiden. nu blijkbaar de pogingen cv an Staatsraad Kan en burge meester Rambonnet op niets zijn uitge- loopen. De heer Vos pleitte met grooten aan drang voor hulp aan het nationaal bedrijf. Hij opperde de gedachte het Staatsvisschers- havenbedrijf te ontlasten van de kosten voor de Visscherhaven te IJmuiden. Er staan nog veel sprekers ingeschreven: Mej. Katz, de heeren Schouten, Drop en v. d Bilt Maar die komen morgen aan het woord. AVONDVERGADERING. Waterstaat und kein Ende. -— Vervoer en verkeer. Nu de vervoer en verkeerswegen zulk een groote plaats innemen in het geheel van ons land, economisch, toeristisch, enz. zullen de algemeene beschouwingen over de Water- staatsbegrooting heel wat langer ophouden dan in andere jaren. Bij den aanvang van den avond waren er 15 sprekers, met ieder 25 minuten spreektijd. Het wordt dus alweer een eind na middernacht voor de minister aan het woord zal komen. Minister -Reymer heeft vanavond ook heel wat critiek moeten hooren. We vermoeden, dat hij vannacht nog meer kritiek zal hoo ren en dat hij, ten slotte, zich minder krach tig zal kunnen verdedigen als minister Ver schuur. Want minister Reymer staat niet zoo sterk. Het is al jaren een klacht, bij de voor gangers en bij den huidigen minister, dat Waterstaat zoo weinig opschiet met de dingen. Waarom zei de heer Braambeek is Waterstaat toch altijd de slaapkamer van het kabinet en nooit eens de kraam kamer. Men was dankbaar de heeren Van der Waerden en Krijger dat er nu, na elf jaar, eindelijk iets gebeurd was aan een feitelijke reorganisatie van den Rijkswatei-staat. Toch werd nog geklaagd, dat het niet vlug ge noeg ging. Zelfs met den nieuwen directeur- generaal. De heeren v. d. Bilt en v. d. Waerden hoopten voorts, dat er nu eindelijk eens iets komen zal van eenheid in de eïectriciteits- voorziening de heer v. d. Waerden houdt nog eenige hoop over. Maar bepaald ont stemd was zoowel de heer v. d. Waerden als de heer Bongaerts. dat de minister de oude 4 millioen storting van Rijkswege in het Wegenfonds tot 11/2 millioen had terugge bracht. Dat ontzette het geheele Wegenfonds meenden beide. Vele bezwaren waren er. Ze concentreerden zich bij twee vraagstukken het vervoer en het verkeersvraagstuk. Het vervoervraagstuk gaerts, v. d. Waerden, Van Braanbeek, Krijger, Ebels allen namen het den minis ter kwalijk, dat hij het vraagstuk niet cen traal, vanuit één punt aanpakte, of liet aan pakken door een Vervoerraad. Het was thans immers een chaos, om een woord van den minister te gebruiken, een omwenteling. Men wilde wel rekenen, dat het vraagstuk moeilijk was, maar eischte dan ook, dat er richtlijnen werden uitgestippeld, dat er al thans eenige ordening zou zijn. Het verkeersvraagstuk! Ook hier had men heel wat klachten. Waarom duurt het zoo lang voor de beloofde regeling van het ver keer er is, vroegen de heeren Rutgers van Rozenburg, Bakker, Van Dis en mevrouw Van Itallie. Moet het aantal slachtoffers maar zonder ophouden doorgaan? Er werden verkeersinspectie bepleit en straffere straffen tegen verkeers „misdadigers". De minister was te middernacht nog lang niet aan het woord. INTIMUS. BINNENLAND DE BEGROOTING VAN FINANCIëN. Memorie van Antwoord. DE MINISTER HEEFT NIET TE PESSIMISTISCH GERAAMD. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk VU B (Financiën). Het vol gende is er aan ontleend: Met groot leedwezen heeft de minister ge lezen, dat er ook thans nog leden zijn, die meenen, dat, indien er maar minder pessi mistisch geraamd was, tal van voorstellen tot bezuiniging hadden kunnen achterwege blijven. En dit, hoewel er voor 1933 nog een ongedekt tekort van ruim 20 millioen is, en hoewel in het loopende jaar de opbrengst der middelen bij de reeds in het vorig najaar sterk verlaagde raming vele millioenen ten achter blijft, en hoewel het iederen dag dui delijker wordt, dat, naar menschelijke bere kening, van een ook maar eenigszins voel bare opleving in den eersten tijd bezwaarlijk sprake zal kunnen zijn. Welk percentage der belastingen ten ge volge van fraude niet binnenkomt, kan niet worden opgegeven. Er bestaat meer gevaar voor ontduiking van invoerrechten naar de waarde geheven dan door ontduiking van specifieke rechten. In hoeverre het wenschelijk is, voor som mige goederen het bestaande waarderecht door een specifiek recht te vervangen, kan bij de toegezegde technische herziening van het tarief worden overwogen. Tegen opheffing van het bankgeheim pleit, dat de hier te lande uitstaande buiten- landsche kapitalen er door zouden worden afgeschrikt en mitsdien groote economische belangen zouden worden, geschaad. De moge lijkheid, dat te dezer zake een internatio nale règeling zou kunnen worden bevorderd, schijnt voorshands niet groot. Tot een herziening van art. 38 der Wet op de Inkomstenbelasting acht de minister op dit oogenblik geen termen aanwezig. Dat bij de toepassing van de Wet op de In komstenbelasting het loon van minderjarige, in het ouderlijk bedrijf werkzame kinderen als inkomen van den vader wordt aange merkt, is in overeenstemming met de con stante jurisprudentie van den Hoogen Raad. In zake de bepleite wijziging van de Ver mogensbelasting kan de minister zich in hoofdzaak aansluiten bij wat hiertegen werd opgemerkt. De minister is van meening, dat het in het leven roepen van algemeene regelen, om de gemeenten ten aanzien van de wijze van hef fing der personeele belasting met name voor de indeeling in klassen en voor het liml- teeren van de opcentenheffing aan be paalde grenzen te binden, tegen de bedoeling, die aan de wet van 15 Juli 1929 ten grondslag heeft gelegen, zou ingaan. Naar aanleiding van de vraag, of er in de provincie Drente niet een herschatting voor de personeele belasting (bedoeld zal zijn van het mobilair) kan plaats hebben, deelt de minister mede. dat hij in 1930 een voor schrift heeft uitgevaardigd, waardoor in een geleidelijke herschatting van al het mobilair wordt voorzien. Volgens dit voorschrift toch moet een schatting worden hernieuwd, wan neer het mobilair gedurende een tijdvak van 6a 8 jaar niet is geschat. Eerlang zullen dus alle vroegere schattingen zijn herzien. Een algemeene herziening in één jaar zou te veel tijd en geld kosten. De argumenten vóór en tegen de hefffing van dividendbelasting ten laste van ver bruikscoöperaties zijn nogmaals overwogc-n. Deze overweging heeft den minister niet kunnen brengen tot een ten gunste van een te verleenen vrijstelling luidende conclusie. Aangaande de billijkheid der rijwielbelas ting vereenigt de minister zich met wat door andere leden tegen de geopperde bezwaren wordt aangevoerd. De verhouding van de rijwielbelasting tegenover die op auto's schijnt niet onjuist, te minder, nu de auto's nog in de personeele belasting bijdragen en door een benzinebelas ting worden getroffen. De invoering van een regeling, waarbij ieder belastingmerk een nummer draagt, ter wijl tevens een bijbehoorende quitantie wordt uitgereikt, zou den administratieven omslag bij den verkoop aan de postkantoren aanmerkelijk vermeerderen. Aanhangig is gemaakt een wijziging van het K. B. van 13 Maart 1923, waarbij onder meer is geregeld het verleenen van crediet voor het compenseerend invoerrecht van suiker, gebezigd door in hoofdzaak voor export werkende fabrikanten van suiker houdende goederen. Het is den minister niet bekend, op welke wijze de zeer noodzakelijk gebleken controle op het gewicht van de automobielen zou kunnen worden vereenvoudigd zonder aan de doeltreffendheid van die controle schade te doen. De regeering heeft zich vereenigd met het geen in het rapport-Weiter is opgemerkt over het gevaar, dat een inkrimping van de personeele bezetting bij den belastingdienst voor de schatkist kan opleveren. De voor verschillende andere rijksdiensten doorge voerde inkrimping van personeel is dan ook ten aanzien van den belastingdienst niet toegepast. Voor een te zwakke bezetting van de standplaatsen behoeft geen vrees te bestaan. Het ligt in het voornemen, in 1933 te Haar lem een hoofdinspecteur werkzaam te stellen. De minister heeft reeds meermalen te ken nen gegeven, dat bij hem voorshands niet het voornemen bestaat over te gaan noch tot afschaffing, noch tot uitbreiding van, de Staatsloterij. Hierin is sedert geen verande ring gekomen. DE PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. NAZORG EN GEZINSVERPLEGING. Aan de Memorie van Antwoord op het al gemeen verslag der afdeelingen van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland betref fende balansen en rekeningen over 1931 en de begrootingen voor 1933 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en te Medemblik ontleenen wij: Het vraagstuk van de nazorg is nog bij Ge deputeerde Staten in onderzoek. Eenvoudig is dit vraagstuk niet, nu bij de besturen dei- religieuze gestichten de wensch blijkt te be staan de nazorg zooveel mogelijk in eigen hand te houden. Indien het onderzoek er toe leidt, dat de Provincie de nazorg binnen hare bemoeiin gen trekt, is het rationeel, naar het voors hands aan Gedeputeerde Staten voorkomt, dat de leiding van den desbetreffenden dienst ook' bij de Provincie komt te berusten. Daarom ligt het voor het oogenblik niet in de bedoeling van Gedeputeerde Staten te bevorderen, dat voor dit doel een subsidie zal worden verleend aan de Vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belan gen van zenuw- en zielszieken. Naar bezuiniging wordt in de Provinciale Ziekenhuizen sedert jaren ernstig gestreefd. Het spreekt van zelf, dat naar mate dit stre ven in vorige jaren reeds resultaten afwierp, het niet mogelijk is thans opnieuw belang rijke bezuinigingen aan te brengen zonder de deugdelijkheid der verzorging in gevaar te brengen. Wat de gezinsverpleging betreft, kan het volgende worden medegedeeld. Gelijk de verslagen leeren. kwam vermin dering van het aantal patiënten, in een ge zin verpleegd, te Santpoort niet voor; wel te Bakkum (van 12 aan het eind van 1930 tot 11 aan het eind van 1931) en te Medemblik (van 14 aan het eind van 1930 tot 12 aan het eind van 1931). Het levert moeilijkheden op, geschikte ge zinnen te vinden in de omgeving der zieken huizen; de bevolking in Noord-Holland is weinig geneigd, aan dezen vorm van ver pleging medewerking te verleenen. Daarom zal de gezinsverpleging wel steeds beperkt moeten blijven. Bovendien geven verschil lende patiënten, die voor gezinsverpleging in aanmerking zouden komen, de voorkeur aan verblijf in het ziekenhuis, waarbij ook te be denken is, dat te Santpoort en te Bakkum, gelegenheid bestaat voor zoogenaamde vrije verpleging (dat is zonder bewaking). Ook voor de patiënten in gezinsverpleging wordt aan de gemeente een bedrag van 850 (van 1 Januari 1933 af 800) in rekening ge bracht. Aan de gezinnen wordt vergoed te Santpoort 11 a 12 per week (dat is 572 a 624 per jaar), te Bakkum 1.50 per dag (dat is 547,50 per jaar) en te Medemblik 1.40 per dag (dat is 511 per jaar). Ten laste van het ziekenhuis blijven echter de kosten van geneeskundige behandeling, ook bij lichamelijke ziekte, die van toezicht dooi de geneeskundigen en hoofdverplegers, van kleeding en van onderhoud en bewassching daarvan, van baden enz.; bovendien nemen de patiënten in gezinnen deel aan de pa- tiëntenarbeid in de ziekenhuizen. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 15 DECEMBER. HILVERSUM 296 M. 8.Gramofoonmuziek. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 solisten- concert; Chris Veelo, piano, Bertha Reeser, zang. 11.Kook- en Bakpraatje, door mevr, R. LotgeringHillebrand: „Wild, en gevogel te", 11,30 Voortzetting solistenconcert. 12. Lunchconcert door het Ensemble Rentmees ter; 12,45 Gramofoonmuziek; 1,15 Ensemble Rentmeester. 2.Causerie door Dr. J. H. SchuurmansStekhoven: „Dieren, idie onze huisvrede bedreigen"; 2.30 rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.45 Gramofoon muziek. 3.Naai-cursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.ziekenuur; mevr. Ant. van Dijk. 5.— Radio-kinderkoorzang o.ï.v. Jacob Hamel; 5.30 Gramofoonmuziek; 5.45 Kovacs Lajos en zijn orkest; 6.30 Sportpraatje door H. Hol lander; 7.Kovacs Lajos en zijn orkest; 7,25 overschakeling van den zender; 7.30 Engel- sche les voor gevorderden door Fred. Fry; 8.Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias; 8.05 Opera-uitzending: „La Dme blanche" opera in drie bedrijven. Na het eerste bedrijf aansluiting met het Concertge bouw te Amsterdam; 10.30 gramofoonmuziek; 11.Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 11,05 gramofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. 8.K.R.O. Morgenconcert; N.C.R.V. '10. gramofoonmuziek; K.R.O 11.gramofoon muziek. 11,30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O. P.. 12,15 K.R.O.-or- lcest o.l.v. Marinus van 't Woud; N.C.R.V. 2. handwerkcursus. 3.Vrouwenhalfuurtje, door mr. A. de Graaf: „Bezuiniging op Kin derbescherming; 3.30 rustpoos voor het ver zorgen van den zender; 4.Bijbellezing door Ds. J. Huizinga; 5.orgelbespeling door H. Schouten; 5.45 Cursus handenarbeid; 6.15 G. van Andel: „Het standbeeld" van Jan van Nassau 6.45 Knipcursus; 7.Weekoverzicht „Wat er op de wereld gebeurt,,: door Corn. A. Crayé; 7.30 Politieberichten; 7.45 pers berichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8. Kerkconcert uit Utrecht 9.40 Perburichten. van het Persbureau Vaz Dias; 9.50 Bespe ling van het N.C.R.V.-orgel door J. G. Groot- hengel. 10.50 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 509 M. 12,20 Concert door het klein-orkest van het N. I. R. o.l.v. P. Leemans; 1,30 Gramo foonmuziek; 5.20 concert door het omroep- symphonieorkest o.l.v. Jean Kurnps; 6.30 gramofoonmuziek; 8.2CL concert door het Ra dio-orkest o.J.v. Karei Walpot; 9.20 vervolg concert; 10.30 gramofoonmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11,20 strijkorkest o.l.v. Max Skayka; 2.45 or kest van restaurant Wivex o.l.v. Teddy Pe tersen; 7.30 omroepsymphonie-orkest o.l.v. Hans Weisbach; 10.20 dansmuziek door de Band van Restaurant „Nimb" o.l.v. Jen Warny. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert door het Notstandsorchestei' Berlin-Mitte o.l.v. Eugen Sonntag; 5.25 ver volg concert; 8.35 omroeporkest. HAMBURG 372 M. 12,35 Gramofoonmuzik, 1.30 idem. 3.50 concert door het kleine Norag-orkest o.l.v. Wilcken; 8.20 populair concert door het Norag-orkest o.l.v. José Éibenschütz; 10.05 dansmuziek. KöNIGWUSTERHAUSEN 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert. LANGENBERG 472 M. 11,20 populair concert o.l.v. Caspar; 12,20 concert o.l.v. Eysoldt; 4.20 vesperconcert; 7.20 dansmuziek en marschen; 9.50 concert o.l.v. Wolf. DAVENTRY 1554 M. 12,20 Concert 12,50 orgelconcert; 1,35 con cert; 4.25 concert door Moschetto en zijn orkest in het Dorchester-hotel; 10.Concert. 11,05 B. B. C. dansorkest o.l.v. Henr.y Hall. PARIJS-EIFFEL 1446 M. 7.50 gramofoonmuziek. PARIJS RADIO 1725 M. 12,50 populair concert; 1.55 Vervolg concert 6.50 concert door het omroeporkest; 9.05 con cert door het omroeporkest o.l.v. Piermé. MILAAN 331 M. 7.50 „Prins Igor", opera in vier bedrijven, van Borodine. ROME 441 M. 7,35 Gramofoonmuziek;! 8.05 populair concert; 8.50 blijspel „Festa di beneficenza"' in 1 bedrijf; 9.20 concert. WEENEN 517 M. 4.25 Solistenconcert; 6.45 populair concert, 7.55 kamermuziek, 9.55 boeremnuziek. WARSCHAU 1411 M. 7.20 Populair concert door het omroepor kest o.l.v. St. Nawrot; 9.35 populair concert; 10.20 idem; BEROMÜNSTER 460 M. 8.10 concert door het omroeporkest o.l.v. Erwin Gilbert. 8gewijde muziek. Onze dagelijksche Kindervertelling. DE AVONTUREN VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. Dat liet Hobbelt je zich geen tweemaal zeg gen, want hij was een flinke zwemmer. Hij nam een sprong en met een plons kwam hij in 't water, met de ton achter zich aan. Met een reuzenvaart ging het nu verder. Maar dat snel zwemmen kon hij toch niet lang volhou- Wie er ook over den. Rommelzak gunde zijn paard graag een sprak de heeren Duymaer van Twist, Bon- pleziertje en hij liet hem maar begaan. Op het water was het heerlijk frisch en zoo kwam hij in de beste stemming. Jan Rommel zak, die erg muzikaal was, kon prachtig har monica spelen. Uit zijn borstzak haalde hij zijn mondorgel en nu klonken de prachtigste liedjes over het water. Het boottochtje beviel hem uitstekend. Toen hij niets meer wist te spelen en hij zag, dat het dorp nog lang niet bereikt was, be dacht hij zich, dat hij nog best een pijpje kon opsteken. Hij haalde nu een geweldige pijp uit zijn zak, waar wel een half pond tabak tegelijk inging, en stak er den brand in. De rook vloog in groote wolken omhoog. Het leek wel of de ton in brand stond.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6