HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSENl, BEVERWIJKaO DE LAATSTE REIS VAN DE P. C. HOOFT. 18e JAARGANG No. 38 DONDERDAG 15 DEC. 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN; 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. De Schulden-comedie. De Fransehe Kamer heeft het kabinet- Herriot laten vallen. Stevig laten vallen, met een verschil van maar eventjes 215 stemmen. Nu, hij had het ook wel bont gemaakt, mon sieur Edouard Her riot. Hij wou, liet als Engeland, de vervallende termijn van de schuld aan Amerika betalen! Daar moet de Kamer niets van hebben. Die wil heelemaal niet betalen, en bracht monsieur Edouard dus ten val, ofschoon hij aan de betaling voorwaarden wou verbinden, net als Enge land geprobeerd heeft. Amerika heeft de Engelsche voorwaarden al verworpen, zoodat het ongetwijfeld de Fransche ook verworpen zou hebben. Maar zoover is het in Parijs niet gekomen. Deze „blamage"' bleef Frankrijk be spaard. Plet zal nu weigeren te betalen, net als België, waar de regeering-de Broqueville is afgetreden en straks een nieuwe regeering gevormd zal worden onderde Broqueville. U vraagt misschien waarom het geen bla mage is als men in gebreke blijft zijn schul den volgens een gesloten overeenkomst te voldoen, en wel een blamage als men een weigering krijgt op voorwaarden, gesteld met de bedoeling wèl te betalen. Maar u bent een particulier, met een kleine p, en geen Staat, met een groote S. Op u past deze zonderlinge wereld de particuliere moraal toe, die voor de Staten niet geldend is. Het is niet onvermakelijk, thans de hoofd artikelen in de Engelsche pers te lezen. Die beijveren zich om eiken dag het publiek dui delijk te maken dat de schuldenregeling van 1923, de overeenkomst volgens dewelke Enge land moet betalen, dood is. Morsdood. Het is jeen beetje moeilijk dit duidelijk te maken, als men pas verklaard heeft dat men betalen zou zij het dan onder voorwaarden en daarom tracht men het denkbeeld in de harde koppen der Engelsche particulieren te hameren door dagelijksche herhaling. Het laatste betoog dat ik gelezen heb droeg als titel, kort en krachtig, alleen het woord: pood! In werkelijkheid is alleen de regeering- Herriot dood, en aangezien die overleden is [tengevolge van besmetting met het Engel- ische standpunt ziet de heele zaak er niet zoo jerg hest uit. Intusschen verkeert Amerika in nood en kan moeilijk getroost worden door de verzekeringen van den heer Neville Cham berlain, dat Engeland zijn eigen schuldenaren dok voor de volle gevolgen zal zetten. Pluk •jeens veeren van den Duitsehen kikker! De schulden-janboel is nu weer in volle .verwarring, het accoord van Lausanne lijkt haast net zoo dood als de regeering-Herriot, ten ik kan niet nalaten er nog eens aan te herinneren dat al die landen, die hun oor- iogssehulden niet betalen kunnen, milliar.den per jaar besteden aan de voorbereiding van den volgenden oorlog. Houden zij daarmee op, dan wordt de wereld eindelijk veilig, komt jer vast en zeker een zeer krachtige en blij vende opleving, en behoeft men zich over de oorlogsschulden niet meer druk te maken. Ze kunnen dan zonder bezwaar geregeld wor den. De Europeanen kunnen betalen, Ame rika kan concessies doen om de zaak makke lijker te maken. In werkelijkheid draait alles om de ontwa pening. Het is vele malen in deze rubriek betoogd, en het is nu duidelijker dan ooit. Nu, de vijf groote mogendheden zijn het pas eens geworden over pariteit, over verminde ring, over gemeenschappelijk optreden ter ontwapeningsconferentie om die verminde ring „direct" ten uitvoer te brengen. Welnu dan! De gelegenheid voor daden is schooner dan ooit. R. P. IJMUIDEN DE TRAWLVISSCHERIJ NIEUWE BANEN? IN VOOELOOPIG NOG NIET. Zooals wij hebben gemeld, vertrok de vo rige week de stoomtrawler Alma van de V. E. M. met vischborden welke ter verminde ring van de wrijving op den zeebodem waren voorzien van sleden, die aan den onderkant van de borden waren bevestigd. In de practijk is gebleken, dat de sleden aan een dusdanige slijtage onderhevig zijn, dat ze na elke reis door nieuwe vervangen zouden moeten worden, hetgeen natuurlijk te kostbaar zou zijn. Alleen op harden grond voldoet deze constructie echter uitstekend. In verband met het negatieve resultaat zijn de nieuw model borden weer door de ge wone vervangen. Voorloopig wordt er dus weer zonder sle den gevischt. DE KORPSCADETTEN OP ZIEKENBEZOEK. Evenals vorige jaren zullen ook ditmaal de korpskadetten van het Leger des Heils onder leiding van hun leidster Zr. Bos een aantal zieken bezoeken. Zij zullen Kerstlie deren zingen en bloemen schenken. Zaterdagavond voor Kerstmis hopen zij patiënten in oud-IJmuiden, en den Tweeden Kerstdag die in IJmuiden-Oost te bezoeken, AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 15 DECEMBER Luxor Sound Theater: „De verloren zoon" en „Moderne bruidjes". S.15 uur. Palace: Circusfilm „Marco de clown". Op het tooneel: Symmek Four, elegante acro batiek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Lïebes-Kommando" Op het tooneel: The Barnetts, Scandal and 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 DECEMBER Gem. Concertzaal: Christelijke Oratorium VereenigingGeorge Robert, orgel. Theodora Versteegh (alt). Bioscopen. Nieuw programma,- Het was een eenvoudige, doch indrukwek kende plechtigheid, de tocht van de P. C. Hooft naar haar laatste rustplaats, het sche penkerkhof in Pernis. Een ontelbare menigte toonde haar medeleven met deze gebeurtenis, die door het sombere weer, de geheele ka- naalreis geschiedde in dikken mist, nog des l'te ragischer leek. Velen hebben gedurende een paar uren den dikken mist om zich heen laten glijden, want ook op haar laatste reis heeft de P. C. Hooft voor een onaangename verrassing gezorgd, want ze kwam veel later dan men verwachtte. Om twaalf uur in de sluis, heetten de con signes, maar het zou even later worden. Het leitje op de sluiswacht kondigde al aan dat hierop niet gerekend kon worden: „P. C. Hooft 11.14 Hembrug". Hoe dikwijls zou niet dezelfde aankondiging op het bekende leitje hebben gestaan?' Maar dan was dit fraaie schip, in den bloei van z'-n leven op weg naar Insulïnde, meevoerende een groot aantal pas sagiers en een rijke lading, dan wapperde de driekleur van den vlaggestok en de kantoor- vlag in den hoogen mast, die thans, zwart gerookt uit het lood hing. Eerst om kwart voor één ongeveer zagen we het merkwaardige convooi de grens onzer gemeente overschrijden. Hoog stak het carcas met z'n grillige uitsteeksels boven het water- uit. Op de voorplecht liepen een paar man nen handenklappend heen en weer; overi gens was het geheele schip dood en verlaten. Het eenige leven aan het convooi brachten de sleepbooten van de firma Goedkoop, die heel, heel langzaam het gevaarte voorttrok ken, nu eens sturende naar stuurboord, dan naar bakboord. Voorop lagen de Pieter Goed koop en de Jan Goedkoop Dzn., achter de Henriëtte Goedkoop. Zoo ging het met een begrafenis-gang op IJmuiden af. Kwart over een werd Velsën gepasseerd en te ruim twee uur lag het bruine monster. Vooral langs den kanaaloever tusschen de spoorbrug en de sluizen was de belangstelling zeer groot. Bij het klaphekje stonden honderden op den kanaaldijk. De grootste drukte was echter op de Noordersluis. Het leek wel, of IJmuiden leeggeloopen was. De schooljongens vonden het „fijn", dat deze gebeurtenis zich juist op Woensdagmiddag afspeelde. Indien dit niet zoo was, zouden er zeker heel wat telaat- komers te noteeren zijn geweest. Daar lag dan -de P. C. Hooft in -de sluis, waar inmiddels ook de Drente, Utrecht en Hector van Bureau Wijsmuller waren ge arriveerd, welke sleepbooten de boot van de sleepbooten van Goedkoop zouden overne men. Trossen werden los- en vastgemaakt, fotografen verschoten eenige dozijnen ge voelige platen en na een half uurtje opont houd spanden zich de dikke manillatrossen, De P. C. Hooft bewoog zich weer, langzaam maar zeker. Ongeveer 3 uur was het convooi, dat onder leiding stond van kap. M. de Koe in zee. BEVERWIJK RAADSVERGADERING. Een sensatievolle zitting. Aan vallen op Maatschappelijk Hulp betoon. -= Steunverleening aan tuinders. Woensdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemees ter Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Af wezig de heer H. J. Bilderbeek. Na opening der vergadering en vaststelling- der notulen werden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer Joh. de Bruin, die voor de S. D. A. P. den zetel van den heer Bilderbeek zal innemen, door een commissie uit den raad, gevormd door de heeren Bisschop, Versteeg en Mevr. Kemp-Haan onderzocht en in orde bevonden. Benoemd werd tot onderwijzer van de u. 1. o.-school (vacature R. J. Zuidema) num mer één van de voordracht, de heer C. J. van der Oord, onderwijzer aan de o. 1. school C. te Voorburg; tot leerares in de huishoud kunde en waschbehandeling in vasten dienst aan de gemeentelijke huishoud- en in dustrieschool mej. I. van Straaten. Vervolgens werd een voorstel van B. en W. aan de orde gesteld om de belooningen van den ^secretaris-penningmeester en, den Arm bezoeker van de instelling Maatschap pelijk Hulpbetoon te brengen van resp. f 1090 op f 2000 en van f 200 op f 1500 per jaar. De heer E ij king vindt het wenschelijk het aanvangssalaris van den secretaris-pen ningmeester, te bepalen op f 1750 met ver hoogingen van f 50 per jaar tot een maxi mum van f 2000. De heer De Groot kan zich met den ge- dachtengang van den heer Eyking wel ver eenigen, maar zag dan liever periodieke ver hoogingen boven f 2000 toegekend. Wethouder Br a un licht toe, dat het sa laris is voorgesteld op f 2000 door de instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Den heer Visser verwondert het, dat men eerst een goed ambtenaar heeft laten vertrekken, omdat men het salaris niet wil de verhoogen, terwijl thans een verdubbeling wordt voorgesteld. Hoewel spr. niet tegen het voorgestelde bedrag is, geeft spr. zijn af* keuring over deze handelwijze te kennen. Ten aanzien van het salaris van den arm bezoeker acht de heer Versteeg een bedrag van f 1500 te laag. Spr. stelt voor dit bedrag op f 1600 te bepalen. De heer De Groot vindt het beter het salaris op f 1500 te bepalen. Indien verhoo ging noodig mocht blijken kan Maatschap pelijk Hulpbetoon nog altijd bij den Raad komen. De heer E ij k i n g geeft de voorkeur aan een salaris van f 1500 met periodieke ver hoogingen. Den heer Out heeft het verbaasd, dat de heer Versteeg niet met dit voorstel bij "Maat schappelijk Hulpbetoon is gekomen. Wethouder Steyn merkt op, dat is na gegaan van welken omvang het werk is. Men is tot dit bedrag gekomen, omdat deze werk kring den vollen mensch eischte. Dit is ech ter niet de manier voor een gemeenteraad om een zaak te behandelen, die eerst twee instanties heeft doorloopen. De heer Versteeg trekt zijn voorstel in, om het opnieuw in Maatschappelijk Hulp betoon ter sprake te brengen. Het salaris wordt daarna vastgesteld op f 1500, overeenkomstig het voorstel van B. en W.. Hierna wordt overgegaan tot benoeming- van een secretaris-penningmeester van de Instelling Maatschappelijk Hulpbetoon in tijdelijken dienst. Benoemd werd de tegen woordige functionaris de heer J. v. dL Horst Tot armenbezoeker wordt benoemd, even eens in tijdelijken dienst de heer A. J. v. d. Ploeg. De heer E ij k i n g gaf er zijn afkeuring over te kennen, dat de R.K. raadsfractie in gebreke is gebleven een Katholieke can- didaat aan te bevelen. De strooming in Maat schappelijk Hulpbetoon zegt spr. is „linksch" en anti-papist. Spr. illustreert met enkele voorbeelden, dat Maatschappelijk Hulpbetoon sommige aanvragen afwijst. In het bijzonder richt spreker zich tegen wethouder Steyn, die medewerkt om een verpleging van een Lupuslijder af te wijzen. Maatschappelij k Hulpbetoon is een partij - zaakje!, roept spr. uit. Schandelijke dingen gebeuren er, volgens spr. Aanvragen van Katholieke gezinnen werden geweigerd. Om de achterstelling te niet te doen, noodigt spr. de R.K. fractie uit een candidaat te noemen. Spr. hekelt de houding van de R.K fractie. Wethouder Steyn, zegt spr., knibbelt aan den steun, maar hij probeert zelf duizenden guldens van de gemeente te trekken. De heer Out zegt dat de heer Eyking er naast is. De zaken worden in Maatschappe lijk Hulpbetoon behandeld zonder aanzien des persoons. De heer De Groot ontkent, dat het hier geenszins een prihcipieele zaak is. Spr. stelt voldoende vertrouwen in Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Bisschop merkt op, dat hij best zal kunnen slapen van de „schande" door den heer Eijking over de R.K. fractie uitgeroepen. De benoemingen geschieden zoo goed mogelijk evenredig verdeeld. De heer Visser meent opgemerkt te heb ben, dat de heer Eyking blijkbaar een geval van steun weigering, mitbuit, om een Katho liek benoemd te krijgen. De heer E ij k i n g zou namen kunnen noemen, waaruit zou blijken, dat wel par tijbelangen spreken bij de beoordeeling van aanvragen. Ook in de commissies worden de Katholieken, geweerd; Wethouder Steyn. heeft getracht spr. de bajes in te krijgen, verdacht- van oplichting omdat spr. zijn presentiegeld niet zou hebben opgegeven. Wethouder Steijn: „Zie je wel dat je lastert!" De heer Eyking, voortgaande, betoogt dat reeds proces-verbaal was opgemaakt, nog voor dat een onderzoek was ingesteld. Ze willen me de kast xn hebben, maar dat zal niet lukken. Hiei'na wordt overgegaan tot de benoe ming. Benoemd wordt no. 1 van de aanbe veling de heer A. J. v. d. Ploeg met 8 stem men. Op den heer Rothe (no. 2) werden twee stemmen uitgebracht. Verder verkregen de heeren v. Driel en Strikker elk één stem. Vervolgens stelden B. en W. den raad voor de belooningen voor het kassierschap der bedrijven Openbare Werken, het openbaar slachthuis en het grondbedrijf te bepalen op respectievelijk f 150, f 75 en f 25 per jaar. Deze' kassierschappen worden vervuld door den gemeente-ontvanger. De heer E y k i n g zou het beter vinden wanneer een voorstel kwam, om het salaris te verlagen. Spr. meent, dat het een ander geval is, wanneer de ontvanger zelf het ver zoek doet. Stemmen: Dat is gedaan. De heer Eyking vindt het beter te wach ten tot de begrooting behandeld wordt. Dan kan tevens een einde gemaakt worden aan de bestaande cumulatie van betrekkingen Het voorstel van B. en W. werd aangenomen Tegen de heer Eyking Naar aanleiding van een adres van de win kelierscombinatie „Plan West" met verzoek de Torenstraat van een betegeld voetpad te voorzien en in de straten ten Westen van de Breestraat, speciaal in de Koningstraat, meer straatlantaarns bij te plaatsen was door B. en W. een afwijzend praeadvies uitge bracht. Daaruit bleek o.m., dat uit de be schikbare middelen voor 1933 mogelijk het eei-stegedeelte van het verzoek kan worden ingewilligd. De heer Out zag gaarne een trottoir in de Torenstraat, omdat soms de goten van de huizen worden afgereden. Mevr. Kemp—Haan is eveneens voor deze verbetering, terwijl de heer Visser betere verlichting van de Koningstraat be pleit. Men kan toch beginnen de lichtpunten te versterken. De heer Bisschop stelt aanhouding voor, waartoe wordt besloten. Interpellatie-E ij king. De heer E ij k i xx g had verzocht een inter pellatie te mogen houden over Maatschappe lijk Hulpbetoon. B. en W. adviseeren den Raad deze interpellatie niet toe te staan, omdat dit college geen verantwoording aan den Raad schuldig is. De heer Eyking is het daarmede niet eens. Er gebeuren dingen, die afkeurens waardig zijn bij Maatschappelijk Hulpbe toon en dan heeft de Raad. het recht de in stelling daarover ter verantwoording te roe pen. Spr. begint inmiddels aan zijn interpel latie. De Voorzitter: U zoudt de interpel latie niet houden. De heer E ij k i n gIk ben al aan den gang maar dat is uw schuld. U hebt ïxiets gezegd. De heer Visser meent, dat de heer Eijking het recht moet hebben om zijn in terpellatie te houden. De heer Eijking: Wanneer de raad mij niet de interpellatie toestaat en mijn inge houden steun niet uitbetaalt, zal ik mij wenden tot den minister van Binnenland- sche Zaken, om hem te wijzen op de onjuiste verhoudingen in Maatschappelijk Hulpbe toon. De heer Versteeg kan als lid van Maatschappelijk Hulpbetoon verklaren, dat in dit instituut wordt gehandeld zonder aanzien des persoons. De interpellatie zal toch eindigen in een persoonlijken aanval. Het verzoek wordt in stemming gebracht. De stemmen staken, zoodat in de volgende vergadering opnieuw zal worden gestemd. Interpellatie Visser. De heer Visser wenscht te interpelleeren over de steunverleening aan de noodlij dende tuinders. Spr. had verwacht, dat B. en W. daartoe reeds zelf zouden zijn overge- gaanè Over de noodzakelijkheid behoeft niet te worden gesproken; de toestand is nog niets verbetei'd. De Raad zou goed doen de steunregeling van vorig jaar weer in te voe ren. De heer De Groot was van gedachte, dat een nieuw besluit van den raad niet noodig zou zijn. Spr. zou er op willen aan dringen de regeling weer in te voeren. Wan neer de Rijksuitkeering wordt verstrekt zal elk geval door Maatschappelijk Hulpbetoon, afzonderlijk moeten worden bekeken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich met enkele andere gemeenten willen ver staan, doch men achtte het juiste tijdstip niet gekomen. De heer Visser zegt, dat Wijk aan Duin, ondanks alle critiek, die wel eens wordt uit geoefend, toch royaler is. De Voorzitter zegt toe, dit onderwerp nogmaals in het college van B. en W. ter sprake te zullen brengen. Wethouder Steyn geeft te kennen, dat deze zaak bespi-oken is door B. en W. Het college wilde de uitwerking van de Rijksbijdrage afwachten. Indien hulp voor tuinders noodig was, is dit verleend. Tot half Januari kan echter niet worden gewacht, zoodat er geen bezwaar is, de regeling van vorig jaar spoedig in te voeren. De heer Visser weet, dat sommige aanvragen afgewezen zijn. Spr. wil de regeling invoeren tegen de zelfde bedragen als vorig jaar, ongeacht de Rijksbijdrage. Besloten werd met algemeene stemmen de steunregeling voor tuinders opnieuw in te voeren. Op het adres van A. C. v. d. Heuvel e.a. be treffende aansluiting van den Noorderweg in den Zuidwij kermeerpolder op het elektrisch net, stellen B. en W. voor afwijzend te be schikken, omdat zij het in de huidige tijds omstandigheden niet gewenscht achten tot den aanleg over te gaan. Mevr. K e m pH aan vindt verlichting daar ter plaatse, ook ten opzichte van de veiligheid, hoogst noodzakelijk. Het zijn in gezetenen, die moeten kunnen .profiteeren van de bedrijven, die er niet uitsluitend zijn om winst te maken. De heer Brantj es bepleit de noodzake lijkheid van den aanleg. Besloten wordt het adres In handen te stellen van de Commissie voor de Bedrijven, die omtrent de zaak advies zullen uitbren gen. Ingevolge de bepalingen van den minister werd de schoolgeldregeling voor de gemeen telijke Nijverheidsavondschool voorAmbachts lieden gewijzigd. Volgens.de nieuwe veror dening, zal het schoolgeld bedragen f 0.30 per leerling en per maand bij een belastbaar inkomen van f 800—1000 (thans f 850—925) en stijgt geleidelijk tot f 5.40 per leerling bij een belastbaar inkomen van f 4001 en daarboven. (Thails f 3,20 bij 'een in komen van f 5000 of meer). De heer Visser zou er bij den minister op aan willen dringen, om de grens van het laagste inkomen te wijzigen en te bi-en- gen op f 850. Met. deze wijziging wordt de verordening vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de ge- meentebegrooting 1931 is goedgekeurd en dat Ged. Staten hun beslissing omtrent den verkoop van strooken grond aan Th. Winter hebben verdaagd. Bij de ingekomen stukken was een adres van Gebr. Duiker, die als huurders van een deel van het gemeenteland verzochten om uitbetaling van de schade, getaxeerd door deskundigen op f 750, ontstaan door het ontnemen van de huur en de op het land staande producten van gemeentewege. Deze gronden vormen n.l. een ondei-deel van de terreinen, noodig voor verbreeding van de haven. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. voornemens zijn deze zaak in handen te stellen van een deskundige, die over een eventueele schaderegeling rapport zal uit brengen. De schaderegeling zal door B. en W. worden getroffen. Mevr. Kern pH aan zegt, dat de com missie voor Openbare Werken toch een be drag is genoemd. Wethouder Braun zegt, dat de betrok kenen daai*mede geen genoegen xxamen. De heer E ij k i n g merkt op, dat de heer Brantj es toch reeds een taxatie heeft ver richt in opdracht van B. en W. De heer Brantj es zegt, dat hij op 12 Sept op uitnoodiging van dendirecteur van Openbare Werken een schatting heeft ge maakt, voor de producten op f 750 verdeeld over den geheelen akkei'. Later bleek deze niet noodig- te zijn, zoo dat een deel der producten kon blijven staan. De werkverschaffing is echter ge traineerd, waarop een nieuwe schatting is gevolgd echter niet door spr. Nu staat de geheele oogst er nog op en zal een nieuwe taxatie moeten geschieden. De heer E ij k i n g meent, dat de situatie nog gelijk is aan die van 12 Sept. Spr. stelt voor, het geschatte bedrag' uit te betalen. Wanneer er een procedure komt, daxx zou het ïxog meer kosten. Reeds eerder heeft de Staat f 3000 moeten betalen, om een fout van den voorzitter en een wethouder. De Voorzitter (hamerend)Leugens! Nadat de rust is weergekeerd zet de heer de Groot uiteen hoe gegarandeerd is een basis van 4 ets. voor de kool, die op het land stond. Wanneer deze minimum-prijs op de veiling niet bereikt zou worden, zou de gemeente het tekort bijbetalen. Toen is een schatting gemaakt waarbij de gemeente een garantie van f 600 zou geven. Met de clausule, dat producten, die niet vervroegd worden geoogst namen de betrokkenen geen genoegen. Zij hebben dan ook geweigerd zelf te oog sten, waarna het vanwege Openbare Werken is geschied. Spr. blijft van meening, dat als nog een billijke regeling is te bekomen. De heer E ij k i n g ontzegt de gemeente het recht om de producten te oogsten. De menschen worden broodeloos gemaakt. Deze wijze van zaken doen noemt spr. „Russisch". De uitkeering moet volgens spr. geschieden volgens de taxatie van den heer Brantj es. B. en W. zullen deze zaak ten spoedigste afwikkelen. De rekeningen over het dienstjaar 1931 werden in handen gesteld van de commissie van bijstand in het beheer der financiën. De vergadering werd hierna gesloten. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van den te Velsen gevestig- den notaris G. D. Boerlage werd in hotel „Oud-Meei-enstein" in het openbaar ver kocht: 1. Een landhui^ aan de Beecksanghlaan in de gemeente Wijk aan Zee en Duin. Hoog ste bieder S. Davidson te Beverwijk voor 5300. Kooper voor 5400 G. den Adel te Velsen-Noord. 2. Een woonhuis met twee bollensturen, broeikassen, erven en tuin- en bloembollen- grond, gelegen aan de Beecksanghlaan, ge zamenlijk gi'oot 1 H.A. 38 A. 70 c.A. In combinatie opgeboden tot 15.455. Bij afslag werd kooper Mr. A. Moens te Bever wijk voor 15.505. Het verkochte was eigendom van Mevr. Wed. A. Priester. PROVINCIAAL CONGRES VAN DE VEREE NIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Woensdag werd in het gebouw der Vrij zinnig Hervormde Gemeente te Beverwijk het eerste Provinciaal congres gehouden van Vrijzinnig Hervormden in Noord-Holland. Na het zingeix van Gezang 2 vers 1 sprak Ds. W. D. M. Baar uit Alkmaar, voorzitter van het Provinciaal Bestuur het openingswoord. Ds. F. W- van der Poel uit Den Helder be handelde het onderwerp „Van rechtzinnig tot Vrijzinnig". Na de pauze sprak Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga uit Santpoort over „Re delijke Vrijzinnigheid". Ds. Baar spi'ak eeix slotwoord waarin hij dank bracht aan de beide inleiders, als mede aan Mevr. Suyk—Schik en de heeren D. en H. van Dijk, die het congres met zang en orgelspel hadden opgeluisterd,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1