UIT HET BUITENLAND VERVOER EN VERKEER. STA TEN-GENERAAL TJMUIDER COURANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD Rede van Minister Chamberlain in het Britsche Lagerhuis, over de betalingen. Lloyd George had met betaling willen wachten. Veront waardiging in Washington over Frankrijk's houding. Krijgt Herriot opnieuw de opdracht tot vsrming van een kabinet? TWEEDE KAMER. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. In het Lagerhuis is gisteren het debat in- izake de betaling van de oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten aangevangen met een redevoering van den minister van Financiën, Neville Chamberlain. In Juni 1931, zoo zeide hij o.m. stelde Hoo ver een moratorium voor, waarbij alle inter- gouvernementeele schulden voor den tijd van een jaar werden opgeschort. Erkend werd dat verband bestond tusschen oorlogsschul den en herstelbetalingen. Het moratorium was verstandig en lofwaardig. Wanneer Ame rika een vertegenwoordiger gezonden had naar Lausanne zo uonmiddellijk aldaar een regeling mogelijk zijn geweest. Spr. had ge hoopt dat de nota van de Engelsche regee ring van 1 December die zoo'n overtuigenden indruk op het Engelsche Volk had gemaakt ook aan den anderen kant van den Oceaan een blij venden indruk zou maken. Om rede nen van waarheidsliefde heeft de Engelsche regeering niet kunnen zeggen, dat zij de be taling niet kon verrichten, en wanneer zij niet betaald had, zou dit in de geheele we reld een slechten indruk hebben gemaakt en nadeelige gevolgen hebben gehad. De re geering heeft derhalve besloten de geheele som te betalen. Met betrekking tot de toe komstige ontwikkeling stelt Engeland groo- ten prijs op een definitieve en bevredigende regeling met Amerika. Stafford Cripps, Labour, zeide, dat het ver- 'drag van Versailles een der ernstigste fouten is geweest, hetgeen leidde tot protesten van Lloyd George, die er op wees, adt het verdrag- van Versailles geen getallen noemde voor de herstelbetalingen. Hierop hield Churchill een lange redevoering, waarin hij de regeering verweet dat zij de geheele aangelegenheid volkomen verkeerd had aangepakt. Zijn vo- cobularium was niet voldoende om al de ern stige fouten te karakteriseeren die in deze ernstige aangelegenheid gemaakt zijn. Het accoord van Lausanne is in het geheel geen regeling, aangezien het afhankelijk is van ieen bevredigende regeling met Amerika. Churchill sprak er zijn voldoening over uit dat Engeland in de kwestie der oorlogsschul den met Frankrijk samengaat. Frankrijk be hoeft geen verdere herstelbetalingen van Duitschland te eischen, wanneer het Enge land moet betalen. Het kan zeer goed be talen. Lloyd George betreurde het, dat de Engel sche kanselier van de schatkist niet voor de betaling met Amerika heeft onderhandeld. Zoo noodig zou hij hebben moeten wachten tot de ambtsaanvaarding door Roosevelt. De kanselier van de schatkist had de beta ling alleen mogen verrichten onder uitdruk kelijk voorbehoud van de resultaten van la tere besprekingen. Zijn fout heeft het land rond 30 millioen pond sterling gekost. De bij de debatten genoemde som van 3.6 milliard pond is slechts een schatting der oorlogsschulden geweest, maar is nooit vast-' gesteld als schuld. Feitelijk heeft men nooit die bedragen, maar slechts 2 1/2 milliard pond van Duitschland geëischt. Duitschland heeft 2 milliard pond betaald en volgens sprekers meening zou het onbillijk zijn, wan neer men zou verlangen, dat het ook nog maar één penny betalen zou. Doordat Ame rika de handteekening van Wilson niet heeft erkend is het voor een deel mede verant woordelijk voor den tegenwoordigen toestand. Wanneer dit anders geweest zou zijn, zouden vele zaken zich anders hebben ontwikkeld. Ten slotte verklaarde Lloyd George, dat hij Streed voor de bevrijding van den schulden last. Dë Franschë weigering té betalen heeft in 'Officieele kringen te Washington grooten indruk gemaakt, daar men gehoopt had, dat Frankrijk op het laatste oogenblik nog zou betalen. De Fransche beslissing wordt in po litieke kringen een ernstige fout genoemd, welke een te verwachten revisie der oorlogs schulden moeilijkheden in den weg zou kun nen leggen. In kringen van het congres is men ten deele verbitterd over Frankrijks weigering. Er wordt op gewezen dat de regeering der Vereenigde Staten reeds drie vierden der Fransche oorlogsschulden heeft geschrapt, goudvoorraden heeft aangelegd en wapenin gen financiert, zoodat betaald kan worden. In politieke kringen wordt toegegeven, dat de Fransche beslissing van politieken aard is, doch anderzijds wordt er op gewezen, dat Frankrijk, zelf groot-crediteur, een gévaarlijk precedent zou kunnen scheppen voor zijn de biteuren. De regeering der Vereenigde Staten zal of ficieel de niet-betaling van den December- termijn door Frankrijk ignoreeren. Italië heeft de heden, 15 December verval lende betaling, reeds verricht. Engeland, Tsjecho Slowakye en Letland hebben het Amerikaansche ministerie van Financiën er van op de hoogte gêsteld, dat zij Donderdag hun termijnen in goud zullen voldoen. Tot nu toe hebben Frankrijk, België en Hongarije geweigerd te betalen. FRANKRIJK De president der Republiek heeft Woensdag ochtend de voorzitters van de groote com missies en de presidenten van Kamer en Se naat ontvangen. Alle parlementsleden ver klaarden bij het verlaten van het Elyssee dat Herriot met de vorming der nieuwe regee ring moet worden belast, aangezien alleen hij met succes onderhandelingen met de Vereenigde Staten zal kunnen voeren. Woensdagmiddag heeft president Lebrun de voorzitters der Gauche démoeratique van den Senaat en de radicale linkerzijde van de Kamer ontvangen, die naar verluidt, even eens voor een opdracht aan Herriot zijn. Men rekent er op dat Lebrun den afgetreden minister-president zal verzoeken een nieuwe regeering te vormen, doch men betwijfelt dat Herriot de opdracht zonder reserves zal aanvaarden. „Paris Soir" meent dat na Her riot Paul Boncour of Daladier belast zouden mogen worden met de vorming van een nieuwe regeering. Paul Boncour zou in dat geval een kabinet samen te stellen, dat gelijk zou zijn aan het ten val gebrachte terwijl Daladier zou trachten de socialisten tot de regeering te doen toetreden. In politieke kringen worden voorts de na men van Laval en Doumergue genoemd. Donderdag zullen de besprekingen met de politici worden voortgezet. Leon Blum de lei der der socialisten heeft verklaard dat de crisis slechts kan worden opgelost door con tact met die partijen welke tot nu toe de meerderheid in de Kamer vormden. De so cialisten staan evenwel afwijzend tegenover iedere concentratie. Ook Tardieu gelooft niet aan het tot stand komen van een con centratie, die hij nog niet voor rijp houdt. Het Fransch-Amerikaansche schuldenpro bleem interesseert hem veel minder dan de onderhandelingen van Genève, waarmede men bij de vorming van de nieuwe regeering in het bijzonder rekening moet houden. Herriot zal Donderdag door president Le brun worden ontvangen, Ems Oliegeschil wordt aan den Volkenbondsraad voorgelegd. In het Lagerhuis is door een vertegen woordiger van de regeering verklaard, dat men het voorstel het Engelsch-Perzische ge schil voor te leggen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag heeft laten varen en in plaats daarvan bij den Raad van den Volkenbond een be roep zal doen op artikel 15 van het Statuut. Uit Genève: De Engelsche regeering heeft in een, door den minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, persoonlijk onder- teekende nota aan den secretaris-generaal van den Volkenbond voorgesteld het geschil tuschen Engeland en Persië naar aanleiding van het intrekken der concessie van de AngloPersian Oil Cy. door de Perzische regeering ter behandeling voor te leggen aan de Volkenbondsraad. De Engelsche re geering eischt dat deze buitengewoon be langrijke kwestie onverwijld op de agenda van deze Raadszitting zal worden geplaatst en in behandeling zal worden genomen. CONSTERNATIE IN HET AMERIKAANSCHE PARLEMENT. TOESCHOUWER DREIGT MET REVOLVER. WASHINGTON, 14 Dec. (V.D.) Tijdens de zitting van gisteren van het Huis van Af gevaardigden klom plotseling een bezoeker van de publieke tribune op de balustrade, richtte een revolver op de afgevaardigden en eischte luid schreeuwend gelegenheid om twintig minuten te mogen spreken. De afge vaardigden zochten dekking achter tafels en lessenaars, tot de situatie gered werd door den afgevaardigde Maas uit Minnesota, die den man toeriep: „All right, als je je revol ver naar beneden gooit". De man deed dit; hij kon toen door de boden gegrepen wor den. Het bleek een zekere Martin Kammerer te zijn. In zijn woning vond de politie eenige dynamietpatronen. DE „BREMEN" VESTIGT EEN NIEUW RECORD. NEW YORK, 14 December (VX>.) Het stoomschip „Bremen" van den Norddeutschen Lloyd heeft een nieuw snelheidsrecord ge vestigd. Het is gelukt met dit schip den Oceaan over te steken in vier dagen, 15 uren en 56 minuten. HET SPOORWEGONGELUK LUZERN. BIJ De nieuv/e rechterlijke indeeling komt eerst na het Kerst reces ter sprake. Minister Verschuur wenscht het IJmui- densch visscherijbedrijf niet te steunen. SYSTEEM DER EENMANSDIENST GELAAKT. LUZERN, 14 December (V.D.) Op het oogennblik waarop de trein uit Zurich den tunnel binnen zou rijden, werd voor de machinefabriek Kriens tusschen Luzern en Emmenbrucke een transport van buitenge woon groote buizen uitgevoerd. Men vermoedt nu, dat de machinist uit het rechter venster 't buitengewone transport waarnam, hetgeen overigens mede tot zijn plicht behoorde en dientengevolge het haltesignaal over het hoofd heeft gezien. Eerst bij het passeeren van den wissel bemerkte hij het gevaar, waarop hij gepoogd heeft te remmen. Door den korten afstand tusschen de twee treinen was een botsing echter toen niet meer te vermijden. De Zwitsersche bladen wijzen in verband met dit alles op de gevaren van een eenmansdienst op locomotieven. Het bergingwerk in den Guetsch tunnel was Woensdagavond zoo goed als gereed, Volgens mededeeling van de directie Luzern zou heden Donderdagmorgen het verkeer door den tunnel weer beginnen. Over de oorzaak van het ongeluk, het passeeren van het onveilig signaal door den sneltrein van Zurich, worden thans ver schillende vermoedens uitgesproken. De juist heid hiervan staat echter geenszins vast daar de machinist, de eenige, die zekerheid zou kunnen geven, omgekomen is. Volgens de laatste berichten zouden bij het ongeluk zes dooden te betreuren zijn, terwijl dertien personen zwaar gewond werden. 14 December. Rondom middernacht Dinsdag kwam mi nister Reymer aan het woord. Om te spre ken over vervoer. En over verkeer. Op beide gebieden immers had de Kamer een chaos aanwezig gezien. Heel erg oneens was de minister 't daarmee niet. Toch, beschouwingen over den toestand, over het hoe en waarom, hoorde de Kamer niet. De minister heeft alleen meegedeeld, den wensch der Kamer te willen opvolgen, n.l. door een commissie het geheele vervoers vraagstuk te laten bezien, het vervoer als één geheel. De Kamer pleitte voor een vervoers- raad. De minister daarentegen wil voor het doel de commissie-Patzin organiseeren. Een vervoerraad meende de bewindsman wil alles veel te mooi doen. En wanneer 't zoo heel erg mooi moet worden, dan duurt het ook veel te lang. We moeten, wanneer er zich iets aandient voor oogenblikkelijke verwer king, daarvan ook oogenblikkelijk gebruik maken, constateerde Mr. Reymer. Hij toonde daarmede practische kijk. De minister had ervaring. Hij wees op het werk der commissie, welke de Motor- en Rij- wielwet in herziening heeft. Deze commissie is nog altijd niet met haar rapport versche nen. Dat ligt niet aan gebrek aan ijver. Want de commissie hield al meer dan 100 vergade ringen. Ze wil echter volledig voldragen ar beid afleveren. En dat vraagt tijd. De minis ter meent nu met verschillende afgevaar digden, als Mevr. van Itallievan Embden en den heer Rutgers van Rozenburg, dat er tot verbetering van alle ellende met onge vallen, reeds veel geoogst kan worden zonder dat gewacht behoeft te worden op het wel geslaagde wetsgeheel. De minister blijkt van plan spoedig te komen met maatregelen, welke voor uitvoering oogenblikkelijk zijn toe te passen. Het betreft hier voornamelijk de instelling van een deugdelijke verkeers- inspectie. Morgenavond -gaat Waterstaat voort. De voorzitter kwam vandaag bij de ope ning der vergadering met een voorstel, dat nog al eenige deining veroorzaakte. Hij wilde nog voor Kerstmis op sterken aandrang van minister Donner het ontwerp behan delen, dat het rechtsgebied van rechtbanken en kantongerechten gaat inoerken. Het zeer ingrijpende wetsontwerp! Daarom had Mr. Donner er op aangedrongen, wijl hij anders de besparing vreesde mis te loopen, welke reeds op 1 April moet gaan werken. De Kamer heeft er niet in gehapt! Een heele schaar van afgevaardigden wenschte 't niet, nu de Kamer toch al moeite genoeg zal hebben om vóór Kerstmis met heel het be- grootingswerk gereed te komen in een staat van steeds toenemend gebrek aan frisch- heid, Het presidiaal voorstel, in stemming gebracht, werd verworpen met 5029 stem men. De minderheid werd gerecruteerd uit de a.r. fractie, het allergrootste deel der r.k. groep en een tweetal c.h. Kamerleden. De behandeling van de afdeeling „Vissche- rij" der begrooting van Minister Verschuur is kan men gevoegelijk zeggen een dis cussie geweest over IJmuiden. Wel werden er nog enkele details bezien, maar de hoofd zaak was: IJmuiden. Overigens: IJmuiden heeft niet veel garen gesnonnen bij de behandeling. Voor IJmuiden is het resultaat nihil. De minister kon niet instemmen met de klacht van de heeren Van Zadelhoff en Duv- maer van Twist, dat er niets gedaan wordt tegen de verontreiniging van het water der beken. Hü wees op Zuid-Limburg. Over IJmuiden hebben achtereenvolgens het woord gevoerd de heeren Schouten. Dron, Duiimaer van Twist, Lockefeer, v. d. Bildt en Mej. Katz en allen hebben zij gesproken van de ellende in IJmuiden, van het snel terug- loopen van den welstand daar, het bedrijfs leven in alle opzichten. De heer Schouten begon zijn groote svm nathie te uiten voor den minister en diens beleid. Men gevoelt 't al, dat wanneer zooveel hulde wordt gebracht, de critiek even snel volgt. Welnu "de heer Schouten had critiek. Hij laakte 't in den minister, dat deze voor het achteruitgaand IJmuiden niets deed, waarbij natuurlijk ook een rol speelde het verloop van de pogingen van oud-minister Kan om in het IJmuidensch bedrijf den opgang te brengen. De heer Schouten vroeg wat toch de oorzaak geweest was van dat weinig aan lokkelijke verloop. De heer Schouten bepleitte twee maatre gelen ten bate van IJmniden. Allereerst wenschte hij contingenteering van vischin- voer wijl de vrije invoer van visch met schepen en sedert korteren tijd door middel van vischauto's zoo heel veel schade aan het IJmuidensche bedrijf toebrengt. Somtijds gebeurt 't, dat de ingevoerde visch zelfs weer als Nederlandsche visch wordt uitgevoerd. De heer Schouten geloofde met statistische ge gevens voorzien, dat er thans duidelijk over matige invoer te constateeren is. De heer Schouten vroeg verder de heer Duymaer was 't daarmede volkomen eens een beslissing te nemen betr. de pufvisscherij Hij en zijn fractiegenoot zagen vele voordee- len in een verbod, omdat de schepen, dan minder ver van huis behoefden weg te va ren. Toch zou de heer Schouten alleen reeds tevreden geweest zijn, wanneer de minister zich duidelijk zou uitgesproken hebben: de pufvisscherij handhaven, haar beperken of haar verbieden. De heer Schouten geloofde, dat er een algemeene overtuiging is, dat een verbod van pufvisscherij de Nederlandsche zeevaart alleen maar ten goede kan komen' de vischstand wordt er beter van. De heer Schouten drong aan op belang rijke maatregelen, binnen korten tijd te ne men. De heer Drop was de tweede spreker. Zijn me'enïng klopte op die van Dr. Vos gisteren en van den heer Schouten vandaag. De mee ning, dat de houding der regeering ten op zichte van het visscherijbedrijf in IJmuiden wel wat heel gemakkelijk is. Ook hij vroeg om een doeltreffenden steun, Over de vraag of het visscherijbedrijf ge zond is, wilde de heer Drop niet spreken, om dat hij wachten zal op het rapport der com- missie-Rijkens. Thans heeft z.i. de regeering alleen te hel pen voor zoover de crisis de oorzaak der I daadwerkelijke ellende is. De heer Schouten zeide in zijn rede, dat hij niet al te uitvoerig wenschte in te gaan op wat er gebeurd is met den heer Kan. Dat was historie, zei de heer Schouten. Maar dan toch in ieder geval geen fraaie historie meende de heer Drop. De heer Drop wensch te over dit alles ingelicht te worden. Hij wilde ook, dat de bewindsman zich uitspre ken zou over de pogingen, welke door burge meester Rambonnet zijn ondernomen. Waar bij zooals reeds meer het een nadeel is gebleken, dat er niet met de arbeiders over leg gepleegd werd. De heer Drop wijdde aandacht aan de steenkolenvoorziening, Waarom, zoo wensch te hij te weten, durven bij het visscherijbe drijf onze Staatsmijnen de concurrentie niet aan met de steenkolenhandelsvereeniging. Ook de heer Drop heeft gesproken over den invoer van buitenlandsche visch. Allereerst drong hij den minister er toe, dat deze visch niet zou mede tellen bij het contingentsbe- palen in België en Frankrijk. Ook hij wilde aan dat alles wel wat doen, maar toch niet de IJmuidensche markt verbieden aan de vreemde schepen. De heer Drop zou gaarne weten, wat het resultaat geweest is van het overleg met Frankrijk, België. Hij wilde nog veel meer weten. Hij klaagde er over, dat in het alge meen de minister zoo heel weinig inlichtin gen gaf wat op zichzelf al niet het ver trouwen in IJmuiden in den minister deed toenemen. Terwijl vertrouwen zoo heel noo dig is. De heer Drop meende, dat het mi nisterie de zaak der steunverleening, die van de positie van het IJmuidensch bedrijf, toch wel zou aan kunnen. En als grondslag daar van was het dan z.i. eerste plicht een betere verstandhouding te brengen tusschen bedrijf en ministerie. De heer Duijmaer die meer over de zoet- watervisscherij sprak was niet uitvoerig over de IJmuidensche toestanden: hij be pleitte alleen, maar van harte, hulp voor IJmuiden en dan wel heel spoedig. Evenzeer kort was de heer Lockefeer. Maar ook: plei tend voor IJmuiden. De heer v. d. Bildt en mej. Katz spraken ook menig goed woord voor IJmuiden. Wij zouden in herhalingen vervallen, wanneer we ook hunne woorden uitvoerig zouden weer geven. Mej. Katz en de heer v. d. Bildt ston den meer aan de zijde van den heer Schou ten dan aan die van den heer Drop, wat de contingenteering betreft. Dan was het woord aan den minister, die voor IJmuiden nog niet genegen blijkt te zijn over de brug te komen. Mr. Verschuur had hooren spreken van „stervend IJmuiden". Moeten we dat echter vroeg de minister niet ook een klein beetje bekijken als het sterven in de opera. Wanneer daar de held sterft, dan staat ieder versteld over het geluid, dat hij nog weet te ontwikkelen. Is er niet iets van den acteur in het roepen van „stervend IJmuiden"? De toestand daar wordt overdreven we moe ten ons zelf behoeden, dat we niet onder den indruk komen van die overdrijving, waar schuwde hij de Kamer. De minister kwam er tegen op, dat som mige afgevaardigden op den minister den last hadden gelegd van het bewijs dat er geen nood is in IJmuiden. Dat gaat niet op meende hij. Er moet bewezen worden, dat er nood is en wel door IJmuiden. vóór de re geering kan overgaan tot het doen van voor stellen van steun. Dat is de regeering ver plicht jegens de schatkist. De bewindsman legde er allen nadruk op dat, afgezien van den crisisnood de minis ter wenschte scherp te scheiden de crisis nood en de permanente nood er in het IJmuidensche visschersbedrijf veel verkeerds voorkomt. Wanneer nu het bedrijf in deze crisis werd geholpen, dan zou daarmede de zoo hoogst noodzakelijke saneer in g voor komen worden, een saneerïng welke de mi nister hoognoodig noemde. Wijl er anders uit de staatskas onnoodige uitgaven zouden wor den gedaan. De regeering acht het bedrijf ziek. Er zijn somde Mr. Verschuur op veel te hooge exploitatiekosten; de arbeidstoestanden deu gen niet: de voorwaarden voor lossers en pakkers mogen wel eens ter dege bezien worden in het licht van de huidige moeilijk heden; er is gebrek aan samenwerking tus schen de reeders en de handelaren: worden er maatregelen genomen voor de reederijen. dan staken de handelaren (dat komt niet te pas oordeelde Mr. Verschuur); er gaat veel te veel visch in consignatie naar het buitenland, terwijl door het zoeken van vaste afnemers de uitvoer belangrijk zou kunnen worden opgevoerd. In twee woorden: de handel is onvolkomen en de organisatie van het geheel niet voldoende. De minister zag een groot gebrek het aanwijzen van dit gebrek heeft blijkbaar op den heer Schouten een diepen indruk ge maakt het gebrek, dat de binnenlandsehe markt onvoldoende wordt voorzien van visch door IJmuiden. Dan kan ik zei Mr. Ver schuur de buitenlandsche invoer toch ook niet contingenteeren? Kortom 's ministers conclusie was: de klachten uit IJmuiden moeten niet zonder critiek worden aangehoord. Natuurlijk vervolgde hij in IJmuiden is niet alles couleur de rose, maar met hulp moeten we toch niet te snel zijn, omdat de crisisinvloed veel minder indruk maken zou, wanneer het geheel gesaneerd was. De bewindsman scheen ook de cijfers van IJmuiden waaruit Mej. Katz had geput niet tot de zijne te kunnen maken. Vooral niet de cijfers van den invoer van vreemde visch, welke de minister niet zoo abnormaal I noemde. De regeling van het contingent, dat in België en Frankrijk ingevoerd mag worden, in verband met de vreemde visch, is naar 's ministers mededeelingen minder ge makkelijk, dan het wellicht wel schijnt. De berichten uit België waren zeer wisselend. Wat nu Staatsraad Kan betreft over de pogingen van burgemeester Rambonnet sprak de bewindsman niet de minister wenschte daarover niet meer dan „een klei nigheid" te zeggen. Wat minister Kan aan wenschen heeft geformuleerd, was den mi nister bekend. Op die wenschen kon niet worden ingegaan. Eén ervan zou het bedrijf hebben „gedietrieht" en waarvoor is de re geering niet te vinden. Er valt te IJmuiden nog zooveel te ver beteren en te saneeren, dat de minister bij het vragen om steun moet antwoorden:, „Après vous". Eerst saneeren, dan helpen, eerst de reederij en den handel verbeteren, dan steunen. De Kamer deed op 's ministers rede die eindigde met de uitsrpaak, dat overheids steun als gif werken kan niet veel toe. De heer Schouten zou de rede toetsen en be- studeeren. Op nadere vragen bleek nog, dat de minis ter van contingenteering niet weten wil nu de binnenlandsehe markt niet voldoende wordt voorzien. En wat de pufvisscherij be treft, merkte hij op, dat een verbod alleen dan eenige uitwerking zou kunnen hebben, wanneer het internationaal zou worden ge nomen. Niet alleen de begrooting voor Arbeid en Economische Zaken werd aangenomen. Ook die voor koloniën. Dat is niet de Indische begrooting maar die voor het departement. Nu de Kamer besloten had wat Suriname en Curacao betrof, de opmerkingen daarover te bewaren tot beider begrootingen aan de orde zouden worden gesteld, viel er niet veel te zeggen. De heer Joekes klaagde over een te groote bezetting van het technische bureau ten departemente, dan koopt en keurt voor Indië. Nadat een phalanx van Indische spe cialiteiten waarschuwde tegen een voorbarig oordeel, zette ook minister De Graaff uiteen, dat juist het keuren vele ingenieurs noodzakelijk maakte. Intusschen had de be windsman geen bezwaar tegen een onder zoek door een ervaren deskundige over de vraag of er wellicht nog gereorganiseerd kon worden. Waarbij dan de heer Joekes terecht mee de vreemde verschijning wilde doen bezien, dat een firma, welke met drukwerk is belast blijkt te bestaan uit een bode en beambten van 't technische bureau. De Eerste Kamer werkte een aantal ha merstukjes onder den presidialen hamer door. De president sprak een zeer hartelijk woord ter nagedachtenis van het plotseling overleden lid Mr. A. A. de Veer. De minister van Buitenlandsche Zaken sloot zich namens de regeering bij die woorden aan. INTIMUS WERKEN IN WERK VERSCHAFFING. BESPREKING OVER DE BEZWAREN. De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft, naar het Handelsblad meldt, tegen van daag de besturen der werkgevers- en werk nemersbonden in het bouwbedrijf opgeroepen om te beraadslagen over de bezwaren, welke verbonden zijn aan de wijze, waarop op het oogenblik werken in werkverschaffing worden uitgevoerd, alsmede over den omvang daarvan. DE TRAM TE OSLO. De directie v-an de tram te Oslo, de Noor- scihe hoofdstad is er op uit haar bedrijf zoo punctueel mogelijk te do-en funotdoneereri. Ook schijnt een weinig daarbij in het spel te zijn het voornemen, om het Osloer publiek punc tueel op te voeden, Dit. geschiedt op tweeër lei wijze: aan elke halte bevinden zich ronde borden, die uit de verte den indruk maken van cijferplaten van groote kloklken. De urenimdeelinig is ook gehandhaafd, maar naast de urencijfe-rs staan de miimmi:a\s der tramlijnen en zelfs hoe dikwijls en hoe laat precies een tram deze halte aandoet. In eiken tramwagen bevindt zich bovendien een nauwkeurig loopende klok. De directie heeft zelfs het -publiek gevraagd, zijnerzijds te oowtroleeren of de trams precies op de aangegeven tijden aankomen. Deze maat regelen hebben tot dusv'er het gevolg ge had, dat wel is komen vast te sitaan, dat d-e Osloer tram werkelijk zeer punctueel functioneert. DE VEILIGE GULDEN. De Directeur van den Haag- schen Dierentuin, die door den Kantonrechter veroordeeld was tot f 1 boete, omdat hij niet voorkomen had dat de kraan vogels 's nachts krijschten, is in hooger beroep door de Recht bank eveneens schuldig bevon den, maar van den gulden boete vrijgesteld. (Persbericht) In den Haag is het verboden Om te blaffen in den nacht, Haan-gekraai, of kat-miauwen Wordt al evenmin verwacht. Stel u voor, dat nu de dieren In den beestentuin aldaar Aan 't verbod glad maling hebben, 's Nachts praat alles door elkaar. Soms hoort men de pauwen schreeuwen, Dan weer bromt een beer wat hard, En de kraanvogel krijscht luide, Dat hij alle wetten 'tart. Om dien kraanvogel werd onlangs Zelfs de directeur beboet, Omdat hij er voor moet zorgen, Dat een dier zóó iets niet doet. De kantonrechter heeft daarom Eén pop boete opgelegd, Maar de directeur zocht ijlings Bij de Rechtbank toen zijn recht, Die heeft thans dan recht gesproken, En dat wel op deze wijs: Deze directeur was schuldig, Schuldig wegens nacht-gekrijsch. 't Was z ij n plicht er voor te zorgen, Dat des nachts geen kraan meer krijscht, Dus: de beestenbaas was schuldig, Hoe hij schuld ook van zich wijst. Maarde pop werd kwijt gescholden Aan den dieren-directeur; ('t Schuldig stelt den beest-bewaarder Waarlijk reeds genoeg teleur). Voor de éérste maal werd ons dan Door de pers óók eens gemeld, Dat de gulden door een rechter Aldus „veilig" werd gesteld. KICK. BURGERLIJKE STAND Bevallen 10 M. van Dijk—Vermeule, z.; 11 December: P. van WijkKlooster, d.; G. L. JutBakker, z.; 12 December; H. M. Hom mes—van Daelen, z,; G. P. van Hooijdonk Verhappen, z.; H. M. Huijboom—van Hooif, d.; P. E. HaarboschBrochhagen, z.; F. E. BoelhouwerKloes, d.; R. J. Hannenberg Holtkamp, z.; M. M. Amelung—Kohnen, z. Overleden 11 December: J. Roest. 94 j., KI. Houtweg; 12 December: H. C., 17 d., z. v. M. Koster, Leidscheplein; T. van Cleeft /Tijman, .70 j., Bataviasfcraafc.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5