Generaal Von Schleicher ontvouwt zijn program, STA TEN-GENERAAL TJMUIDER COURANT VRIJDAG 16 DECEMBER 1932 Werkverschaffing staat voorop. Een milliard voor uitvoering van openbare werken. Bescher ming van de binnenlandsche markt. De Fransche kabinetscrisis. Herriot weigert samenstelling van een nieuw kabinet. - Chautemps krijgt de opdrachi HET BELANGRIJKSTE,NIEUWS DUITSCHLAND. Generaal Von Schleicher. Rijkskanselier von Schleicher heeft Donder dagavond om zeven uur voor de radio een redevoering gehouden. Zijn redevoering werd door alle Duitsche zenders ver spreid. De Rijkskanselier kantte zich scherp tegen de aanmerkingen van generaal Litzmann, het oudste lid van den Rijksdag, op den Rijkspresident. „Al staat de historische figuur van den heer Rijkspresident ook ver boven dergelijke aanvallen, niettemin is het diep treurig, dat een generaal die aanzien in de wereldoorlog heeft gehad met deze aanvallen niet alleen tegen het staatshoofd, maar ook tegen de oude kameraden en zijn grooten leider uit den wereldoorlog stelling heeft genomen. Dit hier uit te spreken is mij een plicht en behoefte, zoowel als Rijkskanselier als als soldaat'. De Rijkskanselier vervolgde met mede te deelen dat hij tegen "t aanvaarden van het kanselierschap heel ernstige bezwaren had gehad. Ten eerste omdat hij niet de op volger van zijn vriend von Papen, dezen ridder zonder vrees of blaam wilde zijn, maar vooral, omdat de Rijksweerminister als Rijkskanselier niet „naar militaire dictatuur ruike'' en de weermacht te krachtig bij de politiek zou kunnen worden betrokken. Slechts de overweging dat een dergelijke maatregel den ernst der situatie zou ken schetsen en op zekere onruststokers kal meerend zou werken heeft spreker genoopt zijn bezwaren terug te nemen Zijn program bestaat uit slechts een punt: werk verschaffen. Alle maatregelen welke de regeering in de komende maanden ten uitvoer wil leggen, zullen min of meer dit doel beoogen. Zijn taak zal zijn iedere mogelijkheid tot werken na te gaan, een grootsch opgezet werkprogram op te stellen en toe te zien op zijn ten uitvoerlegging, waarbij hij tegen over bureaucratische en dergelijke hinder palen den rol van herdershond op zich zal moeten nemen. Dit program moet in de eerste plaats gericht zijn op het gebruik der voorhanden productiemiddelen en op de verbetering ervan. Voorts moet zeker zijn, dat de beschikbaar te stellen geldmiddelen uitsluitend zullen worden aangewend voor de financieering dezer werkzaamheden. Het is van buitengewoon belang dat een oplos sing wordt gevonden welke iedere inflatie buitensluit. Daarvoor is de medewerking van den president der Rijksbank, Dr. Luther de hechtste waarborg. De financieele toestand kan men in het kort als volgt schetsen: Wij zullen het loopende begrootingsjaar doorkomen zonder nieuwe belastingen en zonder verdere inkrimping der personeels uitgaven; 2. Het Rijk helpt de landen en de gemeen ten, wier financieele conditie ten deele zeer moeilijk zijn, door organisatorische en finan cieele maatregelen. Tenaanzien van het kolonisatievraagstuk verklaarde de Rijkskanselier: Juist ook als Weerminister moet ik groote waarde hechten aan de kolonisatie van ons Oostelijk gebied. Om in deze kwestie in de toekomst sneller vooruit te komen zal dooi het kabinet speciale aandacht hieraan wor den geschonken. Den landbouw moeten gezonde productie voorwarden worden gewaarborgd. De werkloosheid kan op den duur slechts verminderd worden, indien het gelukt den omvang van de industrieele werkzaamheid aanzienlijk te verbreeden. De regeering zal daarom, zooals te voren, haar oog allereerst richten op een bevordering van de binnen landsche markt, welke de ergste ineen- schrompelingen vertoont. Het zal evenwel niet mogelijk zijn in het eigen land voor de binnenlandsche markt genoeg werkgele genheid te geven. Wij moeten voor een aan zienlijk deel van onze bevolking werk ver schaffen door waren te produceeren voor het buitenland. Wij moeten ook ruilhandel met het buitenland drijven. Ook de uitvoering van openbare werken tot een bedrag van een milliard zal in vollen omvang pas na maanden te voorschijn tre den. Daarenboven zal de Rijksregeering de openbare werkverschaffing nog aanzienlijk uitbreiden. Teneinde de nood in de landbouw te lenigen, zal de Rijksregeering de vroegere moeilijkheden op handelspolitiek gebied ingeleide maatregelen aanvullen. Zoodra de zijn opgeheven, zal de Rijksregeering in den vereischten omvang gebruik maken van haar douane-autonomie. Voorts zal zij den boven matigen invoer van afzonderlijke waren langs handelspolitiek geschikten weg tegen gaan. Haar bijzondere aandacht zal de Rijks regeering richten op de opheffing van de verbinding van staats- en particulier bedrijfs leven. De huidige organisatie - van de werkloo- zenhulp kan niet bevredigen. De Rijksregee ring wil de spanningen opheffen, de betalers van bijdragen hun rechten geven en de ver trouwelijke medewerking van alle betrokken corporaties tot stand brengen. Ik zal al mijn klachten inspannen om den nood van mil- lioenen werkloozen, kleine renteniers en oor logsslachtoffers binnen het kader van het economisch mogelijke te lenigen, en in het bijzonder onbillijke hardheden ter zijde te stellen. Als bijzondere winterhulp zal de prijs voor versch vleesch worden verlaagd, zoo mede die voor huisbrandkolen voor de nood lijdende bevolking. De Rijkskanselier richtte de ernstige vermaning tot de leden der Rijks dagcommissies, waarbij hij er den nadruk op legde dat hij het niet meer als bewust van verantwoordelijkheid kan noemen, indien besluiten worden genomen, waarvan men nauwkeurig weet, dat zij bij den ernstigen toestand der Rijksfinanciën nooit kunnen in practijk worden gebracht. Wat de kwestie Pruisen betreft, wees de Rijkskanselier er op, dat een opheffing van het Rijkscommissariaat voor Pruisen slechts in aanmerking kan komen, indien het ge vaar voor een dualisme Pruisen-Rijk niet meer bestaat en indien andere garanties zouden bestaan. Ten aanzien van de opvoeding der jeugd zeide de Rijkskanselier: Ik behoor niet tot die menschen die de jeugd eens per dag ver tellen dat zij de hoop der natie is. Er is even wel geen betere school om zelf-discipline, uiterlijke en innerlijke bescheidenheid te leeren dan de algemeene weerplicht. Zoo lang het dictaat van Versailles een werke lijke oplossing onmogelijk maakt, moeten an dere middelen worden gevonden. Na het vraagstuk der Duitsche jeugd te hebben besproken, kwam aan de orde de ont wapeningskwestie. De Rijkskanselier ver klaarde dat men hem in het buitenland had verweten in groote militaire laarzen te mar- cheeren en van „herbewapening" te hebben gesproken. Ik heb er zeer zeker den nadruk op gelegd dat het Duitsche Volk niet bereid is zich weerloos den hals te laten afsnijden, en dat zijn weermacht hem derhalve dezelfde zeker heid moet garandeeren als ieder ander heeft. Een volk dat in de wapeningskwestie een uitzonderingspositie inneemt is niet souve- rein en de Italiaansche regeeringschef heeft gelijk gehad toen hij eens zeide dat 't ge weer voor den Duitscher het symbool is van den vrijen man. Het lot der ontwapeningskwestie zal ook het lot zijn van den Volkenbond en zal daar om voor onze verdere medewerking aan den Volkenbond van zeer groote beteekenis zijn. I buitengewoon voorzichtig gestelde voorstel is essentieel gebaseerd op de beslissing van de buitengewone Volkenbondsvergadering van 11 Maart, waarin de Volkenbondsmogend- heden wordt aanbevolen geenerlei status te erkennen, welke door geweld is gevestigd Het voorstel gaat de kwestie der erkenning van den staat Mandsjoerije uit den weg en behelst een scheidsgerechtsprocedure en de inleiding van directe onderhandelingen tus- schen de beide regeeringen tot bijlegging van het geschil. Mexico uit den Volkenbond. De Mexïcaansche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond tele grafisch medegedeeld, dat zij zich tengevolge van den financieelen noodtoestand van het land gedwongen ziet, met inachtneming van de bepaling van een reglementairen opzeg gingstermijn van twee jaar, mededeeling te doen van Mexico's uittreden uit den Volken bond. Zij hoopt dat over twee jaar de finan cieele toestand van het land zóó veel ver beterd is, dat Mexico aan het thans aange kondigde voornemen geen gevolg behoeft te geven. Amerika, FRANKRIJK Herriot werd Donderdagmiddag door staatspresident Lebrun ontvangen. Lebrun en Herriot hebben meer dan een uur gecon fereerd. Lebrun heeft Herriot verzocht de vorming van een nieuwe regeering op zich te willen nemen, doch Herriot weigerde. Bij het verlaten van het Elysée verklaarde Herriot, dat de staatspresident hem de eer heeft be wezen hem de vorming van een een nieuwe regeering op te dragen. Deze opdracht heeft Herriot evenwel niet kunnen aanvaarden daar hij trouw wenschte te blijven aan zijn overtuiging. Herriot heeft er den nadruk op gelegd, dat hij weigert in een of ander ka binet zitting te nemen. Staatspresident Lebrun heeft daarna den afgetreden minister van Binnenlandsche Za ken, Chautemps, opgedragen een nieuw ka binet te vormen. Chautemps heeft verzocht de opdracht tot heden Vrijdagmiddag in beraad te mogen houden. Chautemps zou Donderdagavond bespre kingen voeren met Herriot en de presidenten van Kamer en Senaat. Bij het verlaten van het Elysée verklaarde Chautemps dat hij den president der Repu bliek er op opmerkzaam had gemaakt, hoe nauw hij met alle handelingen van Herriot verbonden is. Bovendien heeft hij den de- missionairen premier steeds verzekerd soli dair met hem te zijn. Onder deze omstandig heden heeft hij de eervolle opdracht van de hand gewezen. Pas op aandringen van pre sident Lebrun heeft Chautemps zich bereid verklaard onder voorbehoud dat hij eerst overleg wil plegen met zijn politieke vrien den en Vrijdagmiddag definitief uitsluitsel zal geven. Geneve. Bemiddelingsvoorstel over handigd aan China en Japan. De Commissie van Negentien van de Bui tengewone Volkenbondsvergadering in zake het Japansch-Chineesche conflict heeft Don derdag in een langdurige geheime zitting een door Simon, Massigli, Benesj, Motta en Ma- dariaga uitgewerkt bemiddelingsvoorstel aangenomen, dat direct is overhandigd aan de Japansche en Chineesche regeering. Dit Omwenteling in Honduras. De opstandelingen hebben zich volgens een Reutertelegram uit Tegucigalpa meester ge maakt van de haven van Amapala en gene raal Reina heeft zich tot president van Hon duras uitgeroepen. Ten einde de noodige geldmiddelen te verkrijgen, trachtten de re- volutionnairen invoerrechten te heffen, waarop de officieele regeering de haven van Amapala voor gesloten heeft verklaard. De buitenlandsche gezanten hebben maatrege len tot bescherming van hun onderdanen ge nomen. De Philippijnen binnen acht jaar onafhankelijk? De Amerikaansche Senaat heeft, naar Reu ter meldt, een wetsontwerp aangenomen dat de Philippijnen onafhankelijkheid toe staat binnen de acht volgende jaren. Washington ontving gisteren 125 millioen dollar. Zes landen hebben gisteren aan de Veree- nigde Staten in totaal 125 millioen dollar be taald uit hoofde van de oorlogsschulden na melijk Groot Brittannië, Italië, Tsjecho-Slo- wakije, Finland, Letland en Litauen. Vijf landen, Frankrijk, België, Polen, Est land en Hongarije, die in totaal 25 millioen dollar moesten betalen, zijn hiermee in ge breke gebleven. De betaling verrichtend overhandigde de gezant van Tsjecho-Slowakije een nota waar in gezegd wordt dat deze betaling de laatste krachtsinspanning is en gevraagd wordt dat er zoo spoedig mogelijk onderhandelingen zullen worden gevoerd met het oog op een herziening. In weerwil van de kreten van afkeuring welke het in gebreke blijven van Frankrijk wekt schijnen de Amerikaansche politici en het Amerikaansche publiek thans te begin nen te begrijpen dat de jongste waarschu wingen terzake niet maar eenvoudig „bluf" waren en dat de V.S. eventueel zullen moe ten kiezen tusschen het doen van concessies of niets ontvangen. Finland, De nieuwe regeering. De president der republiek heeft de lijst van de nieuwe ministers goedgekeurd, die bijna allen lid zijn van de burgerlijke par tijen. De nieuwe regeering is, naar Reuter mededeelt, als volgt samengesteld: Premier, Kivimacki, Buitenlandsche Zaken Hacksell, Binnenlandsche Zaken Puhakka, Financiën Relander. Landbouw Jutila, Justitie Malm- berg. Oorlog Oksala. Men heeft nog geen functionaris kunnen vinden voor de porte feuille van Landbouw. België. Geen onderhandelingen met de socialisten over kabinets vorming. De Algpmeene Raad der Socialis tische Partij, die over de .tusschen Devèze en Vandervelde gewisselde correspon dentie heeft beraadslaagd, heeft volgens Reuter met algemeene stemmen een resolu tie aangenomen, waarin wordt geconstateerd dat geen enkele mandataris der partij op regelmatige wijze in kennis is gesteld van voorstellen inzake de vorming eener regee ring door De Broqueville, de eenige bevoegde om het initiatief te dien aanzien te nemen, en er dus geen reden is om er over te beraad slagen. Britseh^Imdië. Wetgevende vergadering aanvaardt Ottawa. De wetgevende vergadering heeft naar Reuter uit New Delhi meldt de tarief over eenkomst van Ottawa onder luide toejuichin gen aangenomen. Het huis is voor onbepaalden tijd verdaagd. TWEEDE KAMER. De heffing van opcenten op de Gemeentefonds- en de Vermogens belasting. De Vroedvrouwenschool in Amsterdam wordt gered. Schulthess voor de vierde maal bondspresident. De Vereenigde Bondsvergadering heeft met 165 van de 174 geldende stemmen tot bonds president gekozen den huidigen vice-presi dent bondsraad Schulthess, hoofd van het departement voor economische zaken. Tot vice-president werd gekozen bondsraad Pilet-Golaz hoofd van het departement van posterijen en spoorwegen. Schulthess wordt thans voor de vierde maal gekozen tot president van den Zwitser- schen bondsstaat. KLEINE ENTENTE TE BELGRADO BIJEEN. Reuter meldt uit Belgrado: Van 16 tot 18 Dec. zullen de ministers van buitenlandsche zaken van de Kleine Entente hier bijeen komen, teneinde alle internationale vraag stukken, die voor alle landen der Kleine En tente van beteekenis zijn, te bespreken. Hamergeroffel bij den aanvang Nadat de begrooting voor het koloniale departement werd aangenomen met 6424 stemmen, had de presidiale hamer geen rust. Artikelen van kleingoed-stukken worden met een hamerklop aanvaard verklaard, de stuk ken zelf ook. De roffel. Bij punt 21 rust! De discussie ving toen aan over de hef fing van dertig opcenten op de gemeente fondsbelasting voor het belastingjaar 1933- 1934. We deelen maar oogenblikkelijk den uitslag mede: het ontwerp is zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Heel wondex-lijk was het, dat de heer Wijnkoop de eenige was, die tegen deze aanmerkelijke verzwaring de directe belastingen, met progressie nog wel, dus tegen verdere verzwaring voor de hoogere inkomens, zich verklaarde. Dat bracht uiteraard eenige vroolijkheid in de Kamer. Waarom de heer Wijnkoop tegen was? Wel, dat kwam, omdat er geen enkel amende ment gehandhaafd was geworden. Ook een amendement-Vliegen niet, hetwelk de pro gressie op de gemeentefondsbelasting eer der wilde doen aanvangen, dan de mi nister voorstelde. Dit amendement was terug genomen wijl de bewindsman dreigde met terugneming van het geheele ontwerp bij amendementsaanvaarding. En dan is het toch logisch, dat de heer Vliegen daarvoor op zij ging. Voor hem was de aanvaarding van het amendement een onderdeel, terwijl het voorstel, als geheel dat de directe be lastingen verzwaren zou hem zeker niet on sympathiek kon zijn. Wie weet, met welke voorstellen de minister dan gekomen zou zijn om het begrootingstekort te stoppen? Wanneer het vooi-liggende ontwerp ware in getrokken? Allicht met iets, dat den heer Vliegen niet aangenaam zou zijn. Er waren drie amendementen. Het eerste amendement was er een van den heer van Voorst tot Voorst. Dit amen dement wilde de vermogensbelasting vrij stellen van de opcentenheffing. De heer Van Voorst,, gesecondeerd door de heeren Biere- ma en Rutgers van Rozenburg, hebben de ge dachte ervan ondersteund. Maar en daar over viel de bewindsman ook hun oppo sitie was iets eenzijdigs. Zij klaagden er over, dat vele bezitters van landelijke eigendom men thans daaruit in het geheel geen inko men trekken. Was het dus wel redelijk, de eigenaars meer te belasten dan tot nu? Was er geen gevaar voor belastingvlucht? De minister voorafgegaan door mr. de Wilde betoogde dat er toch ook nog ande re vermogens zijn dan die uit land en voorts dat de eigenaars van de vermogens toch ook niet worden belast naar de vroegere, doch naar de huidige waarde. En ten slotte het vermogen wordt belast, niet uit hoofde van de inkomsten, maar omdat het bezit daar van zekerheid voor de toekomst geeft. De financieele weerstand wordt belast. Het amendement- van Voorst tot Voorst werd ingetrokken. Het tweede amendement was een amende ment-Vliegen. Het behandelde ontwerp was een bijzon der ontwerp. Tót dusverre immers waren steeds, wanneer er opcenten geheven wer den op een belasting, de opcenten eenvor mig en gelijk, wijl opcenten op een progres sieve belasting. Het onderhavige ontwerp bracht echter progressieve opcenten op een progressieve belasting. Dus: progressie op progressie. De minister nu wilde de progressie der op centen doen aanvangen bij een inkomen van 30.000. Waarom dacht de heer Vliegen kan die progressie ten bate der schatkist niet wat vroeger beginnen, bij b.v. f 10.000. Daartegen zijn ook verschillende bezwaren aangevoerd, al meende de heer Vliegen, dat de menschen, die in d<^en tijd nog zulk een inkomen genieten, zeer wel nog een veertje laten kunnen. De heer de Wilde bezag het amendement van den gemeentelijken kant. Wanneer de progressie, aldus Mr. de Wilde, veel vroeger aanvangt, dan de prikkel voor de ove rige menschen met goede inkomens in ge meenten, welke er slecht aan toe zijn en met hunne opcenten aan het plafond zit ten, om hun plaats van inwoning te gaan verlaten, sterker worden. De minister bestreed het amendement met een beroep op de historie van het ontwerp. Eigenlijk zoo stemde hij Mr. Oud toe had hij moeten komen met een verhoogde heffing op het inkomen. Dat heeft Jhr. de Geer niet gedaan. Om twee redenen koos hij de gemeentefondsbelasting. Eerst, wijl daarin de gehuwden minder zwaar belast worden dan in de inkomstenbelasting en daarna, omdat de inkomsten van het ge meentefonds zoo zijn achteruitgeloopen, dat het zonder aanvulling van het fonds zou te bezien staan of de regeering niet moest overgaan tot besnoeiing van de uitkeeringen uit het gemeentefonds. Welnu de mi nister wilde, en hij achtte dat rechtvaardig, door de opcenten op de gemeentefondsbe lasting de hoogere inkomens niet zwaarder treffen dan hij zou gedaan hebben, wanneer hij tot tijdelijke verhooging van de Rijks inkomstenbelasting ware overgegaan. Zou het amendement worden aanvaard, dan zou den de rijksbelastingen zeer onevenwichtig gaan drukken. En dat wilde de minister niet voor zijn verantwoording nemen. Toen de minister dreigde met terugne ming van het heele ontwerp, was, gezien den stand der stukken, de heer Vliegen zoo ver standig zijn amendement terug te nemen. De heer Vliegen had eigenlijk nog liever een heffing ineens zien doorgevoerd. Maar heel veel zeide hij er niet meer van, omdat de regeering daarvoor toch niet te vinden zou zijn en hij voor de gedachte onmogelijk een meerderheid zou hebben kunnen bijeen brengen. Immers, ook de heer Oud verklaarde zich in dezen tijd van laag-conjunctuur een scherp tegenstander van een heffing in eens. Het derde amendement was een amende- ment-Fleskens. De R.-K. afgevaardigde wilde den kinderaftrek vermeerderen. En betoog de, dat de regeering voor het groote gezin wel wat heel weinig deed, waartegen minister de Geer wees op enkele door hem vroeger niet afgewezen amendementen-Fleskens, bij de behandeling der gemeentefondsbelasting. Het amendement thans moest de regee ring echter afwijzen, wijl het technisch vol ledig onhandelbaar was. En bovendien geen werkelijke financieele beteekenis zou hebben, noch voor het gezin, noch voor de regeering. Wat ook de heer Vliegen al reeds had uiteen gezet. Ook de heer Fleskens trok het amendement is. Het kostte hem heel veel moeite. Lang draalde hij op het spreekgestoelte. Een in fluistering van Mr. Aalberse gaf den door slag. En toen werd het heele ontwerp aanvaard. Na nog weer het doorhameren van een vier tal hamerstukken, werd aanvaard een ver drag met België, waardoor Nederland en Belgic overeenkomen om voor elkanders on derdanen de wederzijdsche invaliditeits- en ouderdomsverzekeringen toe te passen. Ten slotte werd de interpellatie-Ketelaar gehouden over de Rijksvroedvrouwenschool te Amsterdam. Veel heeft deze interpellatie niet opgele verd. Wat de kwestie zelf betreft, hoopte met de leden Dr. Vos, de Vries-Bruins, Katz en Ke telaar de bewindsman op een spoedig resul taat, dat tevens een bevredigend resultaat zou zijn. Hetwelk inderdaad aanstaande moet zijn en waardoor de school als inrichting van een stichting behouden zal kunnen blijven. En wat de zonderlinge gebeurtenissen in de Kamer betreft op 8 Dec., toen het scheen alsof de minister niets wist van brieven, welke van zijn departement uitgingen, brieven die hij zelf onderteekende ook na 's ministers verklaring blijft de zaak mysterieus. Echter, die verklaring heeft wel de mogelijkheid ge opend van een misverstand. De minister ver moedt namelijk, dat hij en de Kamer langs elkaar hebben heengepraat, door verwisse ling van data. De bewindsman dan, mee- nende dat zijn antwoord vroeger was uitge gaan dan het inderdaad het geval was (men kan niet alle data onthouden!) was op 8 De cember onder den indruk, dat de Kamerle den, sprekende over een brief door het ge meentebestuur van Amsterdam tot Binnen!. Zaken gericht, bedoelde een reageeren op dat antwoord. Terwijl ze den eersten brief op het oog hadden, die later was uitgegaan dan den minister voor den geest stond. Dus wel: een afschuwelijk misverstand! In de avondvergadering wordt „Waterstaat" besproken. De afdeeling „Waterstaat" werd behandeld, de afdeeling van de geheele waterstaatsbe- grooting, welke steeds, elk jaar weer, wordt tot een litanie van bruggen, wegen, vaarten, dijken, havens enz. Ook nu weer beperken we ons tot wat beteekenis heeft voor Haarlem en de naaste omstreken. Meer algemeene aangelegenheden raakte de bewindsman buiten de collectieve con tracten niet aan. Men weet 't het is een oude wensch van velen, om in de waterstaats bestekken voor te schrijven, dat het navol gen van de bepalingen de collectieve con tracten noodzakelijk is. De minister heeft 't blijkbaar niet begrepen, wat de bedoeling was ondanks de wel-bedaagdheid der kwestie. De minister meent dat bedoeld was voor water staatswerken de collectieve contracten bin dend te verklaren. Maar dat is heel iets an ders. Wat de bewindsman toen hij zijn lange rede beëindigde, ook wel duidelijk werd ge maakt door den heer Drop. De Kamer zal nu wel weer probeeren iets bij 's ministers opvolger te bereiken. Groote werken voert de minister, zooveel dat mogelijk is in verband met den geldelij- ken toestand des rijks, met spoed uit. Zoo zal iu Juni 1933 een aanvang gemaakt worden met de brug over het Holl. Diep. Verschillen de Kamerleden hebben hunne voldoening er over uitgesproken, dat dit werk thans zal worden aangevat en met spoed. De tegen kanting tegen Moerdijk als plaats van uit gang schijnt langzamerhand te worden opge geven. Wat de scheepvaarttollen betreft waar over vanavond ook weer tal van Kamerle den zich deden hooren heeft de bewinds man het advies ingewonnen van de commis- sie-Patijn, welke daarmede een subcommis sie heeft belast. Over twee of drie maanden ziet de minister haar rapport tegemoet. En voorts trok de bewindsman met de Ka mer heel de kaart van het land af. Maar in Noord-Holland kwam hij niet. Behalve dan bij de dienst- en rusttijden van het brugge- personeel over het Noord-Hollandsch kanaal welke hij heusch niet zoo slecht noemde. Bij de afdeeling „Luchtvaart" was Prof. v. d. Bilt de eenige spreker. Hij vroeg naar 's mi nisters opinie over het plan-Asjes. De mi nister had nog geen opinie, maar zal, wan neer hem dit plan officieel wordt voorgelegd, het voorleggen aan een commissie van on derzoek. Prof. v. d. Bilt was de eenige spreker we hadden verwacht, dat er zich vooral sprekers over de K.L.M. zouden opdoen. Daarna kwam „spoorwegen" onder den ha mer maar de Kamer was toen al reeds den nacht ingereden. INTIMUS. DE INDEXCIJFERS IN NOVEMBER. VOOR VOEDINGSMIDDELEN IETS GESTEGEN Het Cenrtaal Bureau voor de Statistiek geeft de indexcijfers van groothandelsprijzen over November 1932. Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913 100) over November 1932, in verge lijking met die der voorgaande maand, blijkt dat het algemeen indexcijfer gelijk is ge bleven en dat der voedingsmiddelen met 1 punt is gestegen. Tegenover een prijsstijging van 10 artike len, w.o. 9 voedingsmiddelen, met, in totaal 71 punten (w.o. eieren met 18, T-ijzer met 13 en kaas met 10 punten) staat een prijsdaling van 21 artikelen (12 voedingsmiddel en met in totaal 61 punten (w.o. rijst met 15 punten) DE AANVARING IN HET KANAAL. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oovzaak der aan varing, tijdens mist, op 18 Januari i.l. in het Engelsche Kanaal, tusschen het Neder- landsche m.s. „Gazelle" en het Duitsche ss. „Atto". De kapitein van de Gazelle werd gehoord. Voor het Seeamt te Bremerhaf en, dat deze zaak onderzocht heeft, hebben de opvaren den der „Atto" verklaard, dat de lantaarns ven de „Gazelle" te laag hingen en slechts op ten hoogste 500 meter zichtbaar waren. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer C. Fock, daarentegen, achtte de aan varing geheel te wijten aan de „Atto". De stand van de waarschuwingslantaarns aan boord van de „Gazelle" was geheel volgens voorschrift. Dat men aan boord van de „Atto" zoo laat heeft waargenomen, schrijft spr. toe aan den mist. Uitspraak later.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 6