Toen het volle maan was... UIT MET BUITENLAND TWEE NIEUWE REGEERINCEN GEVORMD. J3MUIDER COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD De Broqueville gereed gekomen met de samen stelling van het Belgische kabinet. Een regeering van katholieken, liberalen en chr. democraten. Paul Boncour vormt het Fransche kabinet. Meeste portefeuilles voor de radicaal-socialisten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS BELGIë. Zaterdag is De Broqueville gereedgekomen Snet de vorming van een nieuwe regeering Het kabinet ziet er aldus uit: Premier en minister zonder portefeuille De Broqueville (Kath.); Financiën: Jaspar (Kath.); Sociale Voorzorg: Carton de Wiart (Katli.); Landbouw en Openbare Werken: Sap (Kath.); Binnenlandsche Zaken: Poul- lefc (Chr. Dem.); Koloniën: Tschoffen (Chr. Dem.); Arbeid en Nijverheid: Van Isacker OChr. Dem.); Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: Lippens (Lib.); Vervoer, Forthom- me (Lib.)-; Buitenlandsche Zaken Hijmans (Lib.) Defensie, Deveze (Lib.); Justitie Janson (Lib.) De portefeuille van Post en Telegrafie is "gevoegd bij die van Nederlandsche Zaken. s FRANKRIJK. Paul Boncour heeft de opdracht tot het yormen van een kabinet aanvaard. Hij heeft Zondagavond zijn nieuwe kabi net voorgesteld aan staatspresident Lebrun. Deze regeering is als volgt samengesteld: Premier en Buitenlandsche Zaken: Paul Boncour; Binnenlandsche Zaken: Chautemps (racL soc.); Justitie: Abel Cardey (senator, rad. soc.); Oorlog: Daladier (rad. soc.); Oor logsmarine: Leygues (onafhankelijk)Lucht vaart: Painlevé (republ. socialist); Koloniën: Sarraut (rad. soc.)Financiën en begrooting: Chéron (onafh. senator); Arbeid: Dalimier '(rad. soc.); Handelsmarine: Léon Meyer (rad. jsoc.; Onderwijs: De Monzie (rechts soc.); Crisiszaken rDaniélou (links radicaal)Pos terijen: Laurent Eynac (links radicaal); Openbare Werken: Georges Bonnet (rad. soc). Landbouw, Queuille (rad soc.); Handel: Julien Durand; Pensioenen: Miellet. De moeilijkheden welke bestonden voor 'de ministeries van financiën en begrooting zijn overwonnen door beide portefeuilles in handen te geven van Chéron, die bekend is vanwege zijn bezuinigingspolitiek. Het ministerie bestaat grootendeels uit radicaal- socialisten, sociaal-linkerzij de en onafhankelijk linkerzijde. De sociaal-democraten hebben geen zitting ïn het kabinet, maar volgens Reuter, hebben zq besloten da nieuwe regeering te tole reren» ff Het kabinet, 'dat thans door Paul Bon cour, zoo goed als geheel gecompleteerd is, wordt in politieke en parlementaire kringen met gemengde gevoelens ontvangen. Niemand verheelt de moeilijkheden waar de nieuwe premier zich voor geplaatst ziet en welke 'dezen keer in de eerste plaats liggen op binnenlandsch politiek terrein. De uiteen zettingen, welke Paul Boncour Zaterdag voor de Executieve commissie der socialis tische fractie heeft gegeven, zouden in zeke- ren zin reeds als een soort regeeringsverkla- ring kunnen worden beschouwd. Daaruit blijkt duidelijk dat zijn kabinet zich voor wat betreft de financiën en de sociale poli tiek voor een moeilijke taak geplaatst ziet, daar het van te voren reeds bij de gema tigde en rechtsche groepen der Kamer op oppositie stuit. Het financieele program van Germain Martin zal grondig worden herzien. De salariskorting der ambtenaren waarmede de voormalige minister van Financiën het evenwicht der begrooting wilde herstellen zou overeenkomstig den wensch der socialis ten niet doorgaan. Men weet evenwel nog niet op welke wijze thans de noodige be- FEUILLETON Naar het Engelsch van JEFFERY FARNOL. Bellew voelde den :greep van de Meme hand in de zijne vaster worden, toen de jon gen antwoordde: „Ik ben aan het wandelen met oom Por, meneer Cassilis". „Met wien?" vroeg de heer Cassilis scherp. „Met zijn oom Por, meneer", antwoordde Bellew. „Een betrouwbaar persoon en ge heel tot uw dienst". De heer Cassilis staarde hem aan, zijn hand streek zenuwachtig over zijn zwart snorretje en hij nam hem op van zijn stoffige schoe nen tot zijn stoffigen hoed en van zijn stof- figen hoed tot zijn stoffige schoenen. „Oom?" vroeg hij achterdochtig. „Por!" knikte Bellew. „Ik wist niet", begon Cassilis, „dat e dat George' zoo gelukkig was „Doopnaam: George", vervolgde Bellew, „laatste woonplaatsen New-York, Newport en andere gehuchten in Amerika U.S.A., te genwoordig te Nergenshuïzen". „Zoo!" zei de heer Cassilis, en zijn oogen schenen nog een beetje dichter bij elkaar te komen. „Een Amerikaansche oom? Ik wist zelfs niet dat er nog familie in Amerika was". „Het is een prettige gedachte", vervolgde Bellew met een vriendelijken glimlach, „dat we eiken dag iets nieuws te weten kunnen komen dat we nooit weten wat de dag van morgen ons nog brengen kan; wie zegt dat1 zuinigingen zullen kunnen worden ingevoerd Ook de socialistische these der monopoli seering der verzekeringsmaatschappijen is door Paul Boncour principieel goedgekeurd. Slechts in de Ontwapeningskwestie heeft Paul Boncour zich intransigeant getoond. Hij heeft verklard dat de door de socialisten ge- wenschte verlaging der oorlogsbegrooting op den stand van 1928 niet mogelijk is, zoolang het Fransche veiligheidsplan niet verwerkelijkt is. Genève. Einde van het conflict in den Chaco? De Volkenbondsraad is Zaterdag in een spoedzitting bijeengekomen, om zijn stand punt te bepalen inzake het rapport betref fende bijlegging van het conflict tusschen Paraguay en Bolivia, dat kort tevoren door de commissie van Neutralen te Washington was overgeseind. Volgens dit voorstel zouden beide staten onverwijld een accoord moeten sluiten, waarin wordt overeengekomen, dat de definitieve regeling van het conflict wordt toevertrouwd aan een door de beide regee ringen samen te stellen scheidsgerecht. De vijandelijkheden zullen 48 uur 11a het onderteekenen van het accoord worden ge staakt, terwijl 48uur na de ratificatie de troepen definitief zullen worden terugge trokken en gedemobiliseerd. De commissie stelt verder voor, dat des kundigen van de drie wereldberoemde geografische genootschappen van Londen, Washington en Madrid worden uitgenoodigd mede te werken aan de grensregeling in den Chaco. Wanneer vier maanden na het slui ten van 't accoord geen overeenstemming is bereikt over de benoeming van arbiters, dan zou het geschil worden opgelost door het Haagsche Hof van Arbitrage. De commissie verzoekt den Raad dringend om zijn mede werking. Amerika. Hoover's schuldenboodschap. V. D. meldde Zaterdag uit Washington: De Amerikaansche regeering heeft beslo ten de vorming van een nieuw Franscli ka binet af te wachten, voor Hoover zijn schul denboodschap aan het Congres zal doen toe komen. (Inmiddels is, naar wij heden mede- deelen het nieuwe Fransche kabinet samen gesteld.) Dit besluit is genomen, nadat de Fransche gezant Claudel het staatsdeparte- ment er van op de hoogte had gesteld, dat de niet-betaling van den. termijn van 15 De cember geen weigering van betaling betee- kent, maar slechts een uitstel, veroorzaakt door den val van Herriot. Claudel gaf te verstaan, dat de termijn toch nog betaald zou worden. In verband hiermede verluidt, dat de Amerikaansche re geering te allen tijde bereid is, de Fransche betaling in ontvangst te nemen, echter zon der de Fransche reserves. Dn its eh la ad Noodverordeningen opgeheven Op den voorgrond der beraadslagingen van de op Zaterdag gehouden kabinetszitting stond de opheffing der noodverordeningen tot bestrijding der terreur, over de speciale rechtbanken en over de propaganda-leetuur. Het rijkskabinet besloot definitief, de bedoel de noodverordeningen grootendeels in te trekken. In de nieuwe noodverordeningen zullen vermoedelijk tevens diverse bepalin gen worden opgenomen uit de wet tot be- u morgen of overmogeli ook niet door een neefje of nichtje ontdekt wordt. Ik wensch u goeden avond, meneer. Kom neef! De avond begint te vallen en ik word moe. Laten we verder gaan Excelsior!" De wangen des heeren Cassilis werden plotseling rood. Hij draaide miniatuurpuntjes aan zijn 'snorretje en wilde blijkbaar iets ernstigs in het midden brengen; maar hij scheen zich te bedenken, grijnslachte, wend de zijn paard om, gaf het dier de sporen en galoppeerde terug in een wolk van. stof. „Zag je zijn tanden, oom Por?" „Ja!" „Hij lacht altijd zoo leeïïjk als hij vreese- 'lijk boos is", zei de kleine Por, terwijl de hoefslag in de verte wegstierf. „Waarom zou hij teruggegaan zijn?" „Ik denk. Por, om je tante te waarschuwen dat we er aan komen". De kleine Por zuchtte; zijn voeten gingen niet vlug meer. „Ben je moe, Por?" „Een beetje, maar dat is niet erg. Is er ger, dat er een dag voorbij is zonder dat ik wat gevonden heb". „Kom, morgen komt er weer een dag". „Ja, dat is waar. Morgen komt er weer een dag, en danik heb toch al iets gevon denjou! oom Por!" „Zeker, dat heb je, en een oom is altijd be ter dan heelemaal niks zelfs al zit ie dik onder de stof en ziet er uit als een boef. Je vindt niet eiken dag van je leven zoo maar een oom, om den drommel niet". „En je bent zoo'n leuke vent en zoo groot", zei de kleine Por met ee'n blik vol oprechte bewondering. Hij scheen uit de constateering van dit feit troost te putten, want hij zette alle over peinzingen van zich af en stapte weer man moedig verder. Zij verlieten den grintweg en hij voerde Bellew langs allerlei kronkelende paadjes, over bruggetjes en hekken, langs weilanden ..en korenvelden, tot ze eindelijk in een boom- scherming "der republiek, die eind December afloopt. Dit laatste punt betreft speciaal de bepa lingen in zake de bescherming van den rijks president, die verscherpt zullen worden. Ver der zullen worden overgenomen de bepalm- gen in zake de bescherming der weermacht, van den staatsvorm en der rijksvlag. (Wolff), Italië. Inwijding van de stad Littoria. Zondag is de nieuw gestichte stad Littoria in de vroegere Pontinische moerassen door Mussolini plechtig ingewijd. Daarmede is het eerste en moeilijkste deel van het geweldige werk beëindigd,-dat dit duizenden jaren door moeraskoortsen berucht geworden gebied, heeft herschapen in een vruchtbaar en dicht bevolkte bouwstreek. Putschpoging in Argentinië verijdeld. Wijdvertakte radicale samenzwering. Ex-president Irigoyen onder de gearresteerden. Links De Alvear, rechts dr. Irigoyen. BUENOS AIRES, 17 December (Reuter). Doordat ten huize van een partijgenoot van den vroegeren president Irigoyen een hevige ontploffing plaats had, is de politie te dezer stede op het spoor gekomen van een groote opslagplaats van bommen en een uit gebreid wapendepot. De politie doorzocht daarop het huis verdel en nam een aantal papieren in beslag, waar uit bleek, dat er een wijdvertakte samen zwering op touw was gezet. Verscheidene radicale leiders, waaronder de ex-presidenten Irigoyen en De Alvear en kolonel Cattana, werden gearresteerd. De radicale dagbladen zijn verboden. De regeermg zal aan het Congres voorstellen den staat van beleg af te kondigen. Omtrent deze samenzwering verneemt Reuter nader, dat de revolutie had moeten uitbreken door het bezetten van heb mini sterie van Oorlog en het hoofdbureau van politie. De plannen der samenzweerders waren buitengewoon goed uitgewerkt. Uit de in beslag genomen papieren blijkt dat het de bedoeling der revolutionairen was, president Justo gevangen te nemen, de open bare gebouwen te bezetten en de bevolking te terroriseeren, door het tot ontploffing brengen van talrijke bommen, die zij reeds in voorraad hadden. De opstand is in de kiem gesmoord en nergens hadden wanordelijkheden plaats, behalve te Tr'anquille ,waar de bevolking- een vijandige houding aannam, toen de politie der bureaux van de radicale partij sloot. De politie is er in geslaagd alle leiders der samenzwering te arresteeren, daar zij een lijst gevonden heeft met zestig namen De minister van oorlog deelt mede, dat het leger niet bij de beweging betrokken is. Bereden politie heeft een groot aantal ra dicalen uiteengedreven, die in de stad een betooging willen houden. Irigoyen wordt gedeporteerd. Nader meldt Reuter: Oud-president Irigoyen, die onder de lei ders behoorde van het ontdekte complot te gen de tegenwoordige regeering-Justo, is gedeporteerd naar het eiland Martin Garcia, waarheen hij thans voor de tweede maal ver bannen is. De namen van de voornaamste leiders zijn. de reeds genoemde oud-president Alvear, de oud-minister van buitenlandsche zaken Pueyrredon en de oud-minister van oorlog generaal Dellepiane. Deze zijn allen naar den kruiser „Veinticinco de Mayo" ge bracht, welke onder stoom ligt om dadelijk gaard belandden. Zulk een boomgaard als je alleen maar in Kent kunit vinden waar groote, stronkige' appelboomen hun lange, kronkelige' takken uitbreiden, beladen met roodwangige vruchten, waar statige pereboo- men hun zwaar beladen armen wel omlaag buigen moeten, waar perziken en abrikozen als goud schijnen tegen een ouden brokkeli- gen muur, die den boomgaard omgeeft, en wiens steenen rozerood kleuren tusschen het gebladerte; waar de lucht bezwangerd is met geuren van zongestoofd fruit en thijm en sa lie en marjolein; en waar de lijsters, die bru tale, zwarte roovers, den heelen dag door zingen, als ze niet be'zig zijn met een geurige peer of een lekkere perzik. Midden in den boomgaard hielden ze stil, en de Meine Por legde zijn hand op den ru wen stam van een ouden, grijzen appelboom. „Dit is mijn boom", zei hij, „mijn eigen boom, omdat hij zoo groot is en zoo vreese- lijk oud. Adam zegt, dat hij de oudste boom van den boogaard is. Ik noem 'm koning Ar thur, omdat hij zoo groot en sterk is en al de andere boomen zijn zijn ridders, begrijp je?" Maar Bellew lette niet op koning Arthur, want zijn aandacht werd in beslag genomen door iemand, die naar hen toekwam door den boomgaard en die zeker zoo slank en bevallig en trotseh en schoon was als Enid of Gui- nevera, al droeg ze maar een eenvoudige blauwe japon en een zonnehoed. Ja, terwijl hij stond te kijken, 'kwam Bellew tot de over tuiging, dat zij, die daar zonder hen nog te zien op hen toe kwam, in den rooden avond gloed, mooier en statiger en lieflijker was dan één van de schoone vrouwen van koning Ar thur's hof of van welk hof ook. Maar nu bemerkte de jongen, dat zijn vriend niet luisterde. Hij keek op, volgde zijn blik en uitte een korten, blijden kreet. Daar na sprong hij van achter den breeden stam van koning Arthur te voorschijn en liep naar het jonge meisje toe. Toen hij haar bereikte, viel zij op haar knieën, sloeg haar armen om hein heen, drukte hem tegen zich aan en të kunnen vertrekken. Kolonel Cattana', 'dë militaire leider van de samenzwering, heeft verklaard dat de rebellen van plan waren het gezag op te dragen aan het Hoog Gerechts hof te Buenos-Aires. Ook de „Veïntecinco de Mayo" Buenos- Aires met de verbannenen aan boord heeft verlaten. De minister van binnenlandsche zaken heeft een verklaring verstrekt waarin staat dat de regeering den toestand geheel in han den heeft. Intusschen gaat men voort met het arres teeren van verdachte personen. I11 het alge meen verklaart men zich solidair met de re geering. De Staat van beleg afgekondigd. BUENOS AIRES, 18 December (V.D.) Over geheel Argentinië is met toestemming van de Kamer in verband met de door de re geering ontdekte omwentelingspogingen de staat van beleg afgekondigd. Naar thans is komen vast te staan, zou de revolutie den 30sten December worden ge proclameerd. SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. BERLIJN, 17 Dec. (V.D.) Hedenmiddag is op het vliegveld Johannisthal een sport- vliegtuig van 50 Meter hoogte neergestort. De piloot werd zwaar 'gewond, terwijl zijn metgezel gedood werd. FEESTELIJKE ONTVANGST VAN AMY JOHNSON OP CROYDON. LONDEN, 18 December (V.D.) Ee En- gelsche pilote Amy Johnson-Mollison heeft Zondag de laatste etappe van haar record vlucht KaapstadLonden afgelegd. Komen de van Le Bourget is zij Zondagmiddag te Croydon aangekomen, waar haar door dui zenden een enthousiaste ontvangst werd be reid. De koning en de regeering hebben zich bij de ontvangst laten vertegenwoordigen. De tocht van Amy naar haar hotel, was een ware triomftocht. Het record Kaapstad Londen dat elf dagen heeft bedragen, heeft zij met 7 dagen verbeterd. EXPLOSIE IN DE HAVEN VAN HAVRE. VERMOEDELIJK VIJF DOODEN. PARIJS, 18 December (V.D.) In de ha ven van Le Havre vond aan boord van een 100.000 L. petroleum inhoudend tankschip een ontploffing plaats, welke het schip in een oogwenk in lichte laaie zette. Een zeil- kotter, welke naast het brandende schip lag en eenige honderden liters petroleum vatten eveneens vlam. De vrouw van den schipper sprong met haar dochter in zee. Beiden kon- dan slechts als lijken worden geborgen. De uit drie koppen bestaande bemanning van het tankschip wordt vermist. KREUGER'S BROER VEROORDEELD. 3% JAAR DWANGARBEID. De oud-consul-generaal van Polen, Torsten Kreuger, de broeder van Ivar Kreuger, is naar Reuter meldt door de rechtbank te Stockholm tot 3 1/2 jaar dwangarbeid veroor deeld wegens bedrog in verband met bedrie- gelijke bankbreuk door valsche boekingen en frauduleus bankroet in verband met de zaak der Högbroforsen Industri A/B. Aan Torsten Kreuger werd bovendien de verplichting opgelegd aan de koopers van obligaties van de Ilöbroforsen een schade loosstelling te betalen van in totaal meer dan een millioen kronen. INFLUENZA-EPIDEMIE IN HOLLYWOOD LOS ANGELES, 17 Dec. (Reuter.) Er heerscht hierheen influenza-epidemie, waar door een groot deel van de bevolking is aan getast. Vooral de film-ondernemingen on dervinden van deze epidemie groote schade, daar verscheidene filmsterren, o.a. Tom Mix, Irene Dunn, Henry King, Pat O'Brien, Ri chard Dix en Forrester Harvey door de;/ziek- te zijn aangetast, zoodat het opnemen van films moest worden gestaakt. De directies der filmmaatschappijen doen haar best, de schade zooveel mogelijk te beperken door scènes te verfilmen, waarin het optreden der zieke acteurs niet noodzakelij q is. DE TREINBOTSING BIJ PERPIGNAN. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn bij het ernstige spoorwegongeluk nabij Perpignan geen Nederlanders onder de slachtoffers. beknorde en kuste hem, schreiend en lachend tegelijk. Ten gevolge' waarvan Bellew die nog steeds onopgemerkt in de schaduw van ko ning Arthur stond, en die opmerkzaam het trotsche hoofd met de lange krullen (want de zonnehoed was naar achteren gegleden) en de snelle, teedere liefkozingen der slanke, bruine handen gadesloeg en luisterde naar den warmen klank van die lage, zachte stem. eensklaps een vreemde gewaarwording van vereenzaming had en van niet op zijn plaats te zijn. Hij voelde zich ruw en grof en keek onwillekeurig naar zijn vuile handen en schoenen en stoffige kleeren in 't kort: voelde zich zooals elk ander gewoon mensche lijk wezen zich voelen zou, dat zoo maar in Arcadië kwam binnen vallen. En daarom keerde hij zich stilletjes om en sloop weg. „Ja zie je, tante, ik ben op reis gegaan om schatten te zoeken voor je", legde kleine Por uit. „En ik heb al vreeselijk gezocht van daag, maar nog niets gevonden zie je 't gaat „Lieve flinke jongen!" zei Anthea en wilde hem opnieuw in liaar armen nemen, maar hij rukte zich los. „Wacht effe, tante Thea", zei hij opgewon den. „Want ik heb wel iets gevonden. Op 't eind, toen ik al bedroefd begon te worden. Toen vond ik oom Por onder een heg, zie je „Oom Por" Anthea schrok. „O! dat moet de man zijn, waarover meneer Cassilis sprak." „En toen heb ik hem maar meegebracht", vervolgde de kleine Por. „Hij staat daar!" en hij wees met een triomfantelij ken blik naar koning Arthur. Anthea keek en zag een langen man met een stoffigen, verfomfaaiden hoed, die snel wegliep. „O, wacht toch!" riep ze, opstaand, nam kleine Por's hand in de hare en liep Bellew achterna. „Ik ben u zoo dankbaar", riep ze hem toe, „dat u mij11 neefje hebt teruggebracht. Als u naar de. keuken wit gaan zal ik u- een goed WEER EEN TREINBOTSING IN ZWITSERLAND. DRIE DOODEN EN VELE GEWONDEN. BERN, 17 Dec. (Reuter). Tengevolge van dichten mist is heden te Oerlikon bij Zürich een personentrein tegen een stil- staanden locomotief opgereden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn bij de botsing drie personen om het leven gekomen en 19 ge wond. Het Wolff-Bureau meldt: Kort na de botsing liep nog een rangeer- trein op de twee ingedrukte wagons, doch richtte geen groote schade aan. De machinist van de stoomlocomotief slaagde erin, op het laatste oogenblik eraf te springen; de stoker daarentegen raakte met zijn voet bekneld, kon zich niet meer bevrijden en-verbrandde. Onder de verongelukte passagiers bevin den zich geen Nederlanders. ONGERUSTHEID OVER FRANSCHE FILMEXPEDITIE. SINDS 28 NOVEMBER GEEN TAAL OF TEEKEN. PARIJS, 17 Dec. (Reuter). Het Fransche motorjacht „Sita", dat 580 ton groot is en een bemanning heeft van 28 koppen, wordt sedert 28 November vermist. Het zou leden van een film-maatschappij naar Para (Zuid- Amerika) brengen, waar zij wetenschappe lijke films wilden vervaardigen. Het jacht heeft 26 November de Kaap Ver- dische eilanden verlaten en sedert 28 Novem ber heeft men het niet meer gezien. Men vreest dat het schip vergaan is in den hevigen storm, die acht dagen geleden ge woed heeft in de streek, waar het schip zich bevond. POLITIEBEAMBTEN DOOR EEN BOM GEDOOD. Reuter seint uit Lahore, dat een Indisch inspecteur van politie gedood werd en twee agenten gewond werden door een bom, welke door een Sikh geworpen werd. Men gelooft, dat de dader lid is van een gevaarlijke bende, die door de politie van Lahore tot in Hyderabad (in Sind) werd ach tervolgd bij een poging om hem te arrestee- ren. VROUWENACTIE TEGEN HET LYNCHEN. ZUID - AMERIKA GEEFT HET VOORBEELD. ATLANTA, (Georgia), 17 Dec. (Reuter). Heden heeft hier een bijeenkomst plaats ge had van vrouwelijke vertegenwoordigers van twaalf Zuidelijke Amerikaansche staten, die een campagne zijn begonnen om het lynchen uit te roeien. Het doel van deze beweging, die onder lei ding staat van den Centralen Vrouwenbond in de zuidelijke staten, is te bereiken, dat er in het jaar 1933 geen 'lynehgevallen zullen voorkomen. De beweging heeft tot motto gekozen: „A lynchless South in 1933". (Een lynchloos Zui den in 1933). TRAANGAS IN WEENSCH WARENHUIS. HET WERK VAN ANTI-SEMIETEN? WEENEN, 18 December (Wolff) Toen hedenmiddag op den z.g. „gouden Zondag" voor Kerstmis het warenhuis Gerngross, het grootste van Weenen, tjokvol was, stegen er plotseling, op hetzelfde moment, op ver scheidene plaatsen wolken traangas op, die vooral onder de vrouwen en kinderen opwin ding veroorzaakten. Alles drong in groote. agitatie naar de uitgangen en men slaagde er slechts met moeite in, een paniek te ver mijden. De brandweer had na een uur werken het gebouw weer van gas gezuiverd Wie de bedrijvers van deze wandaad zijn, kon nog niet worden vastgesteld. De laatste dagen voerden de nationaal- socialisten een heftige ant-semietisclie pro paganda waarbij zij o.a. „de Arische bevol king van Weenen" opwekten niet in Joodsche zaken te koopen. bord eten laten geven en als u werk zoekt, dan ik „Dat is erg vriendelijk van u", zei Bellew zich omkeerend en zijn hoed afnemend. „O neemt u me niet kwalijk", zei Anthea verlegen. Nu hun oogen elkaar ontmoetten, lee'k het Bellew of hij zijn heele leven geleefd had in afwachting van dit moment. Maar terwijl hij naar haar keek zag hij, dat zij bloosde en dat haar donkere oogen treurig werden. „Vergeef mij mijn domheid", hernam ze. „Ik ik dacht mijnheer Cassilis vertelde me dat „Ik een stoffige, hongerig uitziende kerel was?" zei Bellew. „Dan had hij groot gelijk. De stof kunt u met uw eigen oogen zien, en de honger is niet minder reëel, geloof me. En wat werk aangaat, om u de waarheid, te ze'ggen, lichaamsarbeid is eigenlijk juist wat ik zoek. „Maar zei Anthea en zweeg en tikte ze nuwachtig met haar voet op het gras en draaide het lint van haar hoed om haar vin ger en bloosde weer. „Maar u u is „Mijn oom Por", riep de kleine Por. „En hij is mee hierheen gekomen omdat we samen schatten gaan zoeken en omdat hij op het oogenblik geen huis heeft, want zijn huis is ver hier vandaan over de blauwe golven zie je Dus hij mag hier blijven, hè tante Thea?" „Maar George begon ze. Bellew kwam haar te hulp. „Hè ja, juffrouw Anthea," zei hij op zijn kalme, gemakkelijke manier. „Mijn naam is Bellew. Ik ben Amerikaan en heb hier in Engeland geen vrienden of familie en heb niets anders te doen dan de wegen van den wind te volgen. Om u de waarheid te zeg gen; ik ben wat je noemt: een eenzaam mensch of liever, dat was ik totdat ik mijn neef Por hier ontmoette. Van dat oogenblik af heb ik mij zelf afgevraagd of er e een plaatsje voor mij zou te vinden zijn op Dapplemere". CWordt vervolgd.*,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5