UIT HET BUITENLAND STA TEN-GENERAAL De noodwet-Terpstra in behandeling. IJMUIDER COURANT DONDERDAG TWEEDE BLAD 29 DECEMBER 1932. Moeilijkheden bij de Fransche begrooting. Senaatscommissie tegen de door de Kamer gevoteerde emissie van vijf milliard. Geen Fransch-Amerikaansche onderhandelingen meer voor Roosevelt's ambtsaanvaarding?In Hon duras hebben opnieuw ernstige gevechten fus- schen regeeringstroepen en rebellen plaats gehad. Frankrijk, Senaatscommissie tegen emissie van vijf milliard. De Financïeele Commissie van den Senaat heeft in haar Woensdag gehouden zitting- besloten de door de regeering gevraagde en door de Kamer reeds gevoteerde emissie van 5 milliard aan schatkistbiljetten te verlagen tot 2 milliard franken. Bij de debatten in den Senaat kunnen dus moeilijkheden worden verwacht. Amerika, Strijd in Honduras woedt voort. Naar uit Santa Lucia gemeld wordt, heb ben in het district van Tegucigalpa wederom gevechten plaats gevonden tusschen de op standelingen en de nationale garde van Hon duras. 22 Rebellen en 3 soldaten der regee ringstroepen zijn gesneuveld. Geen onderhandelingen met Frankrijk voor Roosevelt's ambtsaanvaarding? In politieke kringen te Parijs verwacht men Zaterdag een nieuwen stap van den Amer'ikaanschen ambassadeur te Parijs bij premier Paul Boncour. De ambassadeur heeft opdracht gekregen de Fransche regeering nog eens te bevestigen dat de regeering te Washington de regeling van de sinds 15 December achterstallige schuldbetaling als voorwaarde beschouwt voor de inleiding van nieuwe onderhandelingen. Volgens deze aide-memoire zouden de Fransch-Amerikaansche onderhandelingen als voorloopig afgebroken moeten woi'den be schouwd en de besprekingen zullen pas wor den hervat wanneer de nieuwe president der Vereenigde Staten, Roosevelt, zijn functie zal hebben aanvaard. Nader wordt gemeld dat de betreffende demarche van ambassa deur Edge niet voor den aanvang van het nieuwe jaar zal plaats hebben. Generaal Litzmann's verkie zing een manoeuvre? De ouderdomspresident van den Rijksdag, generaal Litzmann, heeft zijn Rijksdagman daat ter beschikking gesteld. Naar het schijnt hebben de nationaal-socialisten hem dus al leen candidaat gesteld voor den Rijksdag om te voorkomen, dat Clara Zetkin als ouder- domspresidente zou fungeeren. Generaal Litzmann die bovendien lid is van den Prui- sïschen Landdag, zal als Rijksdaglid worden opgevolgd door oud-kolonel Friedrich Krue- ger. Bulgarije. 'Koning aanvaardt het ontslag van Moesjanof c.s. De Bulgaarsche premier Moesjanof heeft het ontslag van zijn kabinet bij den koning ingediend. De koning heeft de ontslag-aan vrage aanvaard en het aftredende kabinet verzocht zich met de afwikkeling der loopen- de zaken te willen belasten. Nog in den loop van Woensdag heeft de koning den voorzitter der Sobranje, Mali- nof, bij zich ontboden, om met dezen de kwestie der kabinetsformatie te bespreken. Bloedige politieke onlusten in Sofia. Voor het koninklijk paleis te Sofia, dat midden in de stad is gelegen, zijn de groepen Macedoniers, de Micheilowisten en de Proto- geristen, slaags geraakt. Er werd direct van vuurwapenen gebruik gemaakt. De gend\r- merie mengde zich in den strijd. Een gen darm werd gedood, terwijl zes Macedonier-s, tot beide partijen behoorende. ernstig wer den gewond. Tot de gewonden behoort de hoofdredacteur van het Macedonische or gaan „Makedonia", Efthnov. KxislaacL G. P. Oe en militie onder één leiding. V.D. meldt uit Moskou dat de Raad van Volkscommissarissen der Sovjet Unie heeft besloten den derden plaatsvervangenden voorzitter van de G.P.Oe, Prokovjev te oe- noemen tot chef van de militie der Sovjet- Unie. Prokovjev zal ondanks debe benoeming zijn functie bij de G.U.Oe behouden. Met zijn be noeming is de militie der Sovjet Unie thans met de G.P.Oe onder één leiding gesteld. Italië. Anti-Italicansche daad van Serven? Het semi-officieele dagblad „Giornale d'Italia" publiceert den brief van een corre spondent uit Spalato, volgens wien op 21 December in het dorp Sini in de nabijheid van Spalato weder een Venetiaansche leeuw verwoest is. Een soldaat in uniform zou den leeuw van St. Marcus, die staat op den muur van thans als kazerne dienende ge bouw met een hamer beschadigd hebben. Den volgenden dag heeft de gemeenteraad daarop den leeuw doen verwijderen, met het motief voor verdere beschadiging te willen beschermen. De ambtenaren, die opdracht hadden het beeld op te bergen lieten het echter vallen, waardoor het in stukken brak. uid «Am er ilk a Kundt geen Boliviaansch opperbevelhebber. Een persoonlijke relatie van generaal Kundt verklaart dat het niet juist is, dat generaal Kundt het opperbevel over het Bo- liviaansche leger op zich heeft genomen. Ge neraal Kundt is slechts werkzaam als advi seur der regeering van Bolivia en heeft zich, met het oog op de belangrijkheid der Duit- sche nederzetting in Paraguay, niet bereid verklaard onder welke omstandigheden dan ook wederom de Boliviaansche uniform aan te trekken. Andersluidende berichten, aldus wordt verklaard, stammen uit Paraguayaan- sche bron en zouden ten doel hebben het Boliviaansche leger internationale moeilijk heden te bereiden. China, Vliegtuigen en tanks voor de Japanners in Mandsjoekwo. Het Ministerie van Oorlog heeft een nieuw nationaal verdedigingsplan uitgewerkt, dat echter nog door het kabinet moet worden goedgekeurd. Het plan voorziet in de aanvul ling van de Japansche troepen die in Mands joekwo de rust en orde handhaven. Het aan tal troepen in Mandsjoerije zal weliswaar niet verhoogd worden, doch de technische uitrusting emt vliegmachines, motorrijwielen, auto's, tanks en zwaar geschut zal worden uitgebreid. Hiervoor zal een bedrag van ruim 147 millioen yen noodig zijn Zuid" Afrika. „Gouden standaard practisch verlaten." Het gesprek van den dag in alle politieke kringen van Zuid-Afrika betreft de vraag of Zuid-Afrika den gouden standaard reeds heeft verlaten of niet. Officieele kringen in terpreteeren de beperken maatregelen der regeering zoodat thans een gereguleerde goüdbasis bestaat. Opmerkelijk is evenwel uitlating van den minister van Financiën ciën Havenga, die verklaardeWij hebben practisch den gouden standaard verlaten. De banken zullen den wisselkoers op een nieuwe basis moeten vaststellen. Het Zuid-Afrikaansche regeeringsblad „Vaderland" verklaart: De Unie is gedwongen den gouden standaard te verlaten. Wij be vinden ons in den zelfden toestand als Enge land in September 1931. MEER GETOUWEN PER WEVER IN LANCASHIRE. CHINEESCH STOOMSCHIP VERGAAN. NA VIER JAAR CONFEREEREN. Reuter meldt uit Manchester dat er tus schen de werkgevers en de werknemers in de katoenindustrie in Lancashire een nieuwe overeenkomst is gesloten, welke in een groo- ter aantal weefgetouwen voor eiken wever voorziet. Het nieuwe stelsel treedt de volgen de week in werking. De onderhandelingen, welke het sluiten dezer overeenkomst beoogden, waren reeds vier jaren aan den gang. 35 OPVARENDEN VERDRONKEN. SJANGHAI, 28 December (V.D.) Het Chi- neesche stoomschip „Sinfoetai", dat 2000 ton meet, is op weg naar Ningpo tengevolge van een lek gezonken. Vijf en dertig leden der bemanning waaronder de kapitein en de of ficieren, kwamen in de golven om. De ove rige 17 opvarenden werden gered. LIQUIDATIE VAN DE NORTHCLIFFE-NEWSPAPERS. LONDEN. 28 December. (Reuter). De „London Gazette" meldt, dat het bestuur van de Northcliffe Newspapers Limited vrijwil lig tot liquidatie van de onderneming heeft besloten. De Northcliffe Newspapers Limited werd in 1928 opgericht met het doel in de groote provincieplaatsen avondbladen uit te geven, die grootendeels denzelfden inhoud hadden als de „Daily Mail" (het orgaan van lord Rothermere) en de „Dail Mirror". Het gewo ne kapitaal bedroeg 2.500.000 pond sterling, het bedrag der uitgegeven obligaties beliep 3.000.000 pond. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK IN SPANJE. In een tunnel bij Cordoba zijn gister avond, 32 wagens van een goederentrein ont spoord. De wagens werden in elkaar gedrukt, waardoor vijf personen werden gedood en zes gewond. DUITSCH-POOLSCHE CONTINGENTEE- RINGSONDERHANDELINGEN. BERLIJN, 28 Dec. (V. D.) In de laatste we ken hebben economische onderhandelingen tusschen Polen en Duitschland plaats gevon den, die waarschijnlijk in de eerste weken van Januari tot een einde zullen worden ge bracht. Duitschland heeft Polen een klein contingent boter toegestaan, terwijl Polen den invoer van een contingent huiden en vellen in een speci'alen staat van bewerking vrij geeft. ERNSTIGE ^MOKPARTIJ JIJ BIMA GEPANTSERDE AMOKMAKER. BIMA, 28 December (Aneta) Bij een Amok- partij in kampong Sape werd het kampong hoofd gedood terwijl een waardigheidsbekle der zwaar werd gewond. De amokmaker was gewapend met drie lansen en een kris. Hij was gekleed in een pantser van touwen en vezels waarop door de bevolking afgeschoten looden kogels afketsten.. De uitgezonden halve brigade sommeerde den Amokmaker de wapens neer te leggen, waarop deze de militairen aanviel. De ser geant Slamet werd door een lanssteek zwaar in den onderbuik gewond. Hij is gister in het hospitaal te Raba overleden. De -amokmaker werd door den Ambonnees- infanterist Noya met 4 karabijnschoten neer gelegd. DE VERMISTE AITSTPAT t^CÏIE VLIEGERS TERECHT. MELBOURNE. 28 December (V. D.) De bei de sinds enkele dagen vermiste Australische vliegers die spoorloos waren verdwenen bij het zoeken naar een goudmijn in het gebied van de Livesey-bergketen zijn te Cook aan gekomen. Zij hebben in een volkomen woes tenij een noodlanding moeten maken, waar bij het toestel over den kop is geslagen en werd beschadigd. Het is hun na enkele da gen pas gelukt het toestel te repareeren met behulp van boomtakken, waardoor zij naar Cook konden vliegen. NAZI'S EN COMMUNISTEN WEER SLAAGS. EEN BOM GEWORPEN. BERLIJN, 28 Dec. (Wolffbureau) Voor een Nationaal Socialistisch lokaal heeft in den afgeloopen nacht een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen Nazi's en communisten waarbij verscheidene schoten werden gelost. Drie Nazi's en een communist moesten ge wond naar het ziekenhuis gebracht worden. De politie heeft later in den nacht een in val gedaan in een communistisch vergader lokaal, waarbij bezwarend materiaal en ver boden wapens werden gevonden. Zestig communisten werden gearresteerd. In het Noorden van Berlijn hebben Nazi's een communistisch vergaderlokaal trachten te bestormen. Zij wierpen een kleine bom door de open deur, waardoor echter niemand ge wond werd. De politie greep in en arresteer de 5 nazi's en zes communisten. EERSTE KAMER. 25 wetsontwerpen afgedaan. Het verkapte amendements recht. De Hollanders zijn zwaarwichtig. Aanspreken der sociale verzekeringsfondsen. Bezuiniging op het L. O. Haarlem in een moeilijke positie. Als protest tegen de anti-Italiaansche daden fascistische organisaties op het San Marco in de Joego-Slavische stad Trau hielden de plein in Venetië een massale demonstratie. 28 December. De Senaat werkte zich door een vijf-en- twintigtal wetsontwerpen vandaag heen. Vrijdag komt de Eerste Kamer nog eens te rug en dan is het ook aan deze zijde van het Binnenhof rustig.... waar het eigenlijk al tijd rustig is. Toen we vandaag de oude mooie zaal bin nenkwamen en de atmosfeer licht bezwan gerd was van den reuk van turf, toen het daar warm was en de stemmige kleuren thans, nu het jaar ten einde loopt, nog meer boeiden dan anders, kwam er een zoo wel dadige stemming over ons, iets van het bin nentreden na lange afwezigheid van het oude voorvaderlijke voorname landhuis, in den mid-winter, waar ons straks wacht het genot van een oude flesch. Helaas de werkelijkheid was anders maar laat ons niet klagen: de Kamer zal den woordenstroom, welke langs ons vloei de niet al te lang doen duren. Zonder discussie of hoofdelijke stemming liep onder den presidialen hamer door een ruim aantal suppletoire begrootingen niet alleen, maar ook de goedkeuring van het ver drag met België betreffende de toepasselijk heid der wederzijdsche invaliditeits- en ouder domsverzekeringswetgeving, de verhooging der uitkeeringen aan de mobilisatie-slacht offers en de credietverleening aan de haring drij f netvisscherij De Kamer heeft voorts aangenomen het geven van voorschriften betr. beslag op roe rende goederen in door derden in gebruik ge geven ruimten, lijfsdwang en dwangsom (m. a. w. voorschriften betr. het beslag leggen op den inhoud van het safe-loket en de gijze ling). De heer Michiels van Kessenich betreurde 't, dat de gijzeling ook niet mogelijk is bij het uitvoeren van een alimentatie-actie. Dat zijn zulke acties, welke een bloedverwant of gewezen echtgenoot tot het betalen van on derhoudskosten wil nopen. De minister van Justitie merkte ten antwoord op, dat iemand in gijzeling moet onderhouden worden door dengene, die hem in gijzeling zet. Nu is het wel wat wonderlijk, dat iemand, die verlegen zit om onderhoudskosten deze gaat betalen voor iemand, van wien men zelf het onder houd verwacht. De Kamer nam voorts aan het ontwerp met de twee kanten de eene kant: het moge lijk maken van een verhoogde pensioenkor ting voor de Rijksambtenaren: de tweede kant: het grijpen in de reserve der verzeke ringsfondsen om het gat in de staatsbegro ting te stoppen. De heeren Danz en de Bruin hadden be zwaar tegen het laatste. Zij vreesden, dat de positie der verzekeringsfondsen in gevaar zou komen. Maar met den heer van Lanschot betoogde de bewindsman dat de beide heeren de dingen alleen van den pessimistischen kant bekeken. Door allerlei omstandigheden was de groote reserve van het invaliditeits fonds in de eerste vijf jaren van het bestaan aangegroeid. Zoo langzamerhand hielden de voedende krachten op voor deze reserves, maar naar 's ministers overtuiging was er in geen enkel opzicht reden om te ver onderstellen, dat de reserves zouden moeten worden aangetast. Met de grootste nauw keurigheid had de bewindsman en heel de regeering nagegaan, dat er geen afbraak van de sociale verzekering zou optreden. Het andere punt betrof de mogelijkheid e-ener hoogere pensioenkorting, dan tot nu toe mogelijk was. Deze mogelijkheid moest geschapen worden om op de ambtenaars salarissen te kunnen korten. Het wetsontwerp was echter door den loop der dingen achter haald. In het georganiseerd overleg waren regeering en ambtenaren tot een andere kortingsregeling gekomen, door directe, zij het tijdelijke korting. En niet door pensioens korting. De minister deelde dus mede in de stukken, dat het ontwerp, waarover thans de instemming der regeering werd gevraagd, spoedig bij ander ontwerp, gedeeltelijk on gedaan zal worden gemaakt, n.l. ten aanzien van de hoogere pensioenkorting. De minister van Financiën merkte in de stukken op, dat wanneer hij later met het weer terugnemende ontwerp komt, daaraan nooit in de Tweede Kamer de klacht zal verbonden kunnen wor den van een verkapt amendementsrecht der Eerste Kamer. Minister de Geer zei, dat hij dit als een grapje had bedoeld. „Wat zijn Hollanders toch zwaarwichtig" zeide hij de Eerste Kamer kan zich dat zeker wel voor meer episodes aantrekken ten antwoord aan Prof. de Savornin Lohman, toen deze uit voerig ging uiteenzetten, dat er altijd on redelijk gesproken wordt van het gebruiken van een verkapt amendementsrecht door de Eerste Kamer. De Senaat betoogde Prof. Loman heeft wel degelijk het recht een ontwerp principieel te verwerpen of aan de aanvaarding" principieel een voorwaarde te verbinden, zonder dat, wanneer de regeering daaraan tegemoet komt, van een verkapt- amendementsrecht mag gesproken worden. De verlenging van de opschorting der vac cinatie-verplichting heeft zooals gebrui kelijk door mevr. Pothuis-Smit en ter ver vanging van den heer Rink thans door den heer Smeenge namens den Vrijheidsbond de aandacht van den Senaat gehad. Beide afgevaardigden hebben betoogd, dat vaccinatiedwang noodzakelijk is, wijl, blijft deze weg nog langer uit, de immuniteit van ons volk tegen het pokkengevaar zal afne men. Bovendien achten zij verplichte vacci natie noodzakelijk wijl eenerzijds (argument Smeenge) het causaal verband tusschen vac cinatie en encephalitis niet vaststaat en an derzijds (argument-PothuisSmit) de encephalitis beneden het eerste levensjaar gevaarloos zou zijn. Wat de immuniteit van het volk betreft, antwoordde minister Verschuur, (die den premier verving) dat, waar de werking der vaccinatie niet langer dan pl.m. 8 jaren duurt toch al 1/5 of 1/6 deel der bevo^ing voor het pokkengevaar vatbaar is. Hoofd zaak moet dus zijn de deugdelijke voorberei ding van de vaccinatie in tijden van groot gevaar. Daaraan werkt de regeering. De minister kon niet inzien dat encephali- tis' beneden het eerste levensjaar niet op treedt. Ook niet, dat vaccinatie op zichzelf geen oorzaak zou kunnen zijn yan en cephalitis. Waar hier gevaren dreigen is dé regeering in geweten verplicht, geen verplich ting op te leggen. Ten slotte was de wijziging van de Lager Onderwijswet aan de orde het noodwetje- Terpstra,met zijn bepalingen betr. de leer ling enschaal en het wachtgeld. De R.K. afgevaardigde de Jong was vlak voor. De R.K. Senator IJsselmuiden, vlak tegen. Ook de heeren Slingenberg en Ossen- dorp hebben zich als tegenstanders doen kennen. De oppositie was eenstemmig daarin, dat de vergrooting der klassen een groote bena deeling zou beteekenen van goed onderwijs. Bovendien betoogden zij dat het wel ge makkelijk was voor de regeering om te zeg genier moet zooveel bespaard worden, maar dat de lasten daarvan op de gemeenten ko men te rusten, die practisch de wet zullen hebben uit te voeren. En niet alleen de las ten van de nieuwe organisatie der leerlingen distributie de heer IJsselmuiden meende dat ten plattelande de opvoering van de klassengrootte eenvoudig niet in te voeren is maar ook de lasten van de verhooging der uitgaven voor scholenbouw. Vele schoolloka len zullen eenvoudig voor de nieuwe leerlin- genschaal niet bruikbaar zijn! De heer Slin genberg toonde het aan voor Haarlem. Hij sprak van de schoolgebouwen welke gesticht zijn omstreeks 1880 en 1890 deze zijn be rekend op hoogstens 36 leerlingen. De ge meente Haarlem, concludeerde Mr. Slingen berg, zal tengevolge der wet op hooge kosten worden gebracht. En ten slotte heeft mr. Slingenberg zich ook tegen het ontwerp verklaard, wijl wel op de gemeenten de verplichting wordt gelegd wachtgelders het eerst in dienst te nemen, maar niet op het bijzonder onderwijs. Morgen wordt de discussie voortgezet. INTIMUS. MISLUKTE ROOFOVERVAL TE DINXPERLO. Correspondent van de Rott. Bank overvallen. ROOVERS DOOR ALARM OP DE VLUCFIT. IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Woensdagavond te zeven uur is lret rus- tige grensplaatsje Dinxperlo in opschudding gebracht door een roofoverval op het bij kantoor van de Rotterdamsche Bankver- eeniging aldaar. Op het genoemde tijdstip vervoegden zich vier mannen, waarschijnlijk Duitschers, aan de woning van den correspondent der Rot terdamsche Bankvereeniging, den heer Th. E. Boland, in welk perceel tevens het bijkan toor der Bank is gevestigd. De heer Boland, die de menschen uit het dorp en uit de om geving, altijd zooveel mogelijk behulpzaam is, deed zelfd de voordeur open. De mannen gaven hem te kennen een aantal Marken te willen wisselen. De her Boland verzocht hen toen hem naar het kantoor te willen volgen. Op een onverwacht moment wierpen de man nen zich op den heer Boland en brachten hem met een revolver enkele hevige slagen op het hoofd toe, waarop de aangevallene bewusteloos ineenzakte. De heer Boland had echter nog om hulp kunnen roepen en toen enkele huisgenooten hierop kwamen toeloo- pen, namen de mannen ijlings de vlucht. Zij werden onmiddellijk achterna gezet door een aantal omwonenden, die door het inmiddels gemaakt alarm werden gewaarschuwd. Aan de achtervolging werd ook door de politie uit Dinxperlo deelgenomen. De vier onver laten waren echter spoedig over de Duitsche grens, welke op ongeveer 150 Meter afstand van het dorp ligt, verdwenen. De Duitsche grenspolitie en enkele Duitsche douaneamb tenaren zijn daarna op onderzoek uitgegaan. In den loop van den avond hebben zij op aanwijzingen, welke zij van de achtervolgers ontvingen, twee mannen aangehouden, die waarschijnlijk tot de vier indringers behoo- ren. Zij zijn opgesloten in het bureau van de Duitsche grenspolitie, waar zij aan een verhoor zijn onderworpen. Bij dit verhoor waren aanwezig, de burgemeester van Dinx perlo, Mr. H. J. Verbeek, de veldwachters uit Dinxperlo en de personen, die aan de achter volging hebben deelgenomen. Voor zoover men, kort na den overval heeft kunnen nagaan, hebben de overvallers geen gelegenheid gehad eenig geld te ont vreemden. De heer Boland kwam spoedig bij kennis. Hij had enkele vleeschwownden in het gelaat en is verbonden. Na van den eersten schrik bekomen te zijn, heeft ook de heer Boland zich naar het bureau der grenspolitie be geven. Nader vernemen wij, dat de Duitsche po litie, daarin bijgestaan door de politie uit Dinxperlo, er in is geslaagd alle vier daders te arresteeren. Zij zijn overgebracht naar het grenskantoor te Bocholt. Zij zijn her kend. Het is komen vast te staan, dat geen geld uit het bankfiliaal is gestolen. Van de vier verdachten, die te Bocholt in arrest zijn gesteld, heeft de heer Boland twee pertinent herkend. Het zijn twee „als heer gekleede personen" van Duitsche nationali teit, afkomstig uit Muelheim. De twee ande ren, arbeiders, zijn niet herkend en schijnen vrij uit te gaan. Wat de verwondingen van den heer Bo land betreft, hij heeft een diepe vleesch- wonde aan den slaap bekomen, die tot op been is opengelegd. De verwonding is echter niet van ernstigen aard. Het verloop van den overval was als volgt: Toen de vier mannen den heer Boland hun verlangen om Marken te wisselen ken baar maakten, zeide deze hun, dat het nu reeds te laat was, doch dat hij, wanneer zij het Markenbedrag bij hem achter wilden la ten hun het Nederlandsche geld wel wilde toezenden. Hierop grepen zij hem bij den keel en sloegen toe. Reeds hadden zij zich van de sleutels van de brandkast meester gemaakt, toen de dochter van den heer Boland op het rumoer kwam toeloopen, De onverlaten gre- p enhaar bij den arm, doch zij slaagde er in zich los te rukken en alarm te maken, waar op. de roovers op de vlucht sloegen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5