HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O. sluit U aan HET JAAR 1932 EEN TERUGBLIK. aeage Zenith Visscherij-Snufjes Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant 18e JAARGANC No. 51 ZATERDAG 31 DEC. 1932 IJMUIDEP COURANT ABONNEM ENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 52] VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ NA7. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke-regel meer 10 cent. Ingezonden niededeelingeh dubbele prijs. 1932. Een jaar vol verwachtingen en vol hoop. Maar ook een jaar vol teleurstellingen en tegenslagen, een jaar vol leed, vooral in de gezinnen waar een smartelijk verlies werd geleden door het heengaan van een dierbaar familielid, leed ook in de gezinnen van hen die door werkloosheid werden getroffen en dia zich daardoor veel levensvreugde moesten ontzeggen. Toeneming van het aantal werk- loozen in die mate. dat aan het eind van het jaar ongeveer 2500 arbeiders in de ge meente niet veel meer te. doen hebben dan den dagelij kschen gang naar het stempel lokaal. Nu op den laatsten dag des jaars vragen we ons weer af, wat het nieuwe jaar zal brengen. Zal de opleving, waarover al zoo veel geschreven is, eindelijk komen, de op leving in het visscherijbedrijf, de grootin dustrie, de bouwvakken? Zal een deel van de 2500 werkloozen, waaronder er reeds velen zijn, die maanden en maanden zonder werk zijn, nu eindelijk eens aan den slag kunnen gaan? Wie de mentaliteit van den arbeider kent, zal weten dat er, een enkele, uitzonde ring wellicht daargelaten, gesnakt wordt naai werk, dat het leger werklooze visschers, haven en fabrieksarbeiders,, bouwvakarbeiders enz. snakt naar het tijdstip, waarop zij aan het einde der week niet meer den zwaren stap behoeven te doen voor het in ontvangstnemen hunner uitkeering, maar het met eigen han den verdiende weekloon mee naar huis kun nen nemen. 1932Jaar van het crisis-comité, dat reeds zooveel heeft gedaan om den nood in vele gezinnen te verlichten, daartoe in staat gesteld door opofferingsgezinde medebur gers. 1932Burgemeesterwisseling. 1932Moeilijk jaar voor visseherij en vischhandel, voor het Hoogovenbedrijf en voor tal van bouwondernemers, winkeliers, enz., moeilijk jaar ook voor Velsen!s gemeen tebestuur, dat zich gesteld zag voor tal van ingewikkelde vraagstukken, dat steeds weer voelde de gevolgen van de crisis, die spraken in de" cijfers der uitkeeringen, welke thans ongeveer f 25000 per week vragen, de crisis die noodzaakte tot het betrachten van de grootst mogelijke zuinigheid, die deed sneu velen het gymnastiekonderwijs, de gemeen telijke bewaarscholen en nog tal van andere mooie dingen.- 1932Jaar van groot belang voor het krantenlezend publiek door de samenvoeging van de IJmuider Courant met Het. Nieuwe Avondblad tot de IJmuider Courant. Het Nieuwe Avondblad of in de wandeling de IJmuider Courant, door welke samenvoeging- ons blad aan de spits kwam te staan van de plaatselijke pers, zoowel uit hoofde van haar aantal abonnés als van haar verschei denheid van plaatselijk nieuws, ons blad dat thans met haar 1 Januari in werking tre dende gratis ongevallenverzekering met goede verwachtingen voor de toekomst het nieuwe jaar tegemoet gaat. Op den laatsten dag van het jaar past het een blad, dat voor zijn lezers wil zijn een vraagbaak, een bron van veel en veelzijdig nieuws, een terugblik te werpen in het jaar dat wij hedennacht zullen gaan afsluiten. Wij laten onzen lezers gaarne hun persoon lijke overpeinzingen, doch meenen niet te mogen nalaten eenige belangrijke gebeurte nissen nog eens aan hun geestesoog te laten voorbijgaan. Den 4en Januari waren vele IJmuidenaren getuige van een droevige plechtigheid op de Algemeene Begraafplaats. Dien dag werd n.l. het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. B. Visser, onder-halchef, die op den laat sten dag van 1931 was ontslapen, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Donderdag 7 Januari vond de aanbesteding- plaats van den bouw van de nieuwe R.K. kerk te Santpoort, welk werk inmiddels is voltooid. Zaterdag 9 Januari vond een moordaanslag plaats in de Cypressenstraat. Het slachtoffer een 25-jarige fabrieksarbeider, dat gedurende eenige dagen in levensgevaar verkeerde, her stelde echter, na gedurende geruimen tijd in het Antonius Ziekenhuis te zijn verpleegd. Maandag 11 Januari zette de huurders staking in, die zooveel stof deed opwaaien. De huurders eischten 20 pet. korting op de huishuur. Men zal zich herinneren, dat een aantal gezinnen, waarvan het hoofd weiger achtig bleef, in felle koude uit de woning werd gezet. Vrijdag 15 Januari vond de aanbesteding plaats van het inmiddels in gebruik genomen bondsgebouw der IJmuider Federatie. Dezen dag ging de stoomtrawler „de Hoop" IJm. 193 in de Noordzee ten onder. Het volk werd ^Zondag 17 Januari deed ds. A. A. Wild schut. beroepen predikant bij de Ned. Her vormde Gemeente IJmuiden-Oost onder groote belangstelling zijn intrede. Een week later, Zondag 24 Januari mocht ds. Wildschut den heer Creutzberg als hulpprediker tot zijn ambt inleiden. Zaterdag 30 Januari was een belangrijke datum in de geschiedenis van de Vereenigmg voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland. Dien dag werd de nieuwe school in de Briniostraat officieel geopend. Bij een op 5 Februari gehouden verkoopmg van stoomtrawlers werden drie trawlers, n.l. de Acacia, de Begonia en de Lobelia ver kocht voor nog geen 10.000 gulden. Zondag 14 Februari verloor Santpoort een verdienstelijk inwoner in den heer A. Th. Tadey, oprichter van Santpoort's Bloei. Maandag 15 Februari vond in de Meer- vlietstraat een tragisch verkeersongeval plaats, waarbij een knaapje P. Doustra ge naamd werd gedood. Op dezen datum werd overeenstemming bereikt tusschen de Ree- dersvereeniging en de organisaties over een nieuwe vischlosregelirig. Een week later over leed in den ouderdom van bijna 100 jaai de heer P. van Aken, Velsen's oudste manne lijke ingezetene. Den 2en Maart vierden de heeren J. C. Dunnebier, K. H. Tusenius en J. P. Nijssen hun 12 1/2-jarig jubileum als raadslid. De damwereld beleefde in deze dagen een belangrijke gebeurtenis doordat onze dam- redacteur de heer B. Dukel den meestertitel verwierf. Vrijdagavond 18 Maart trok de brandweer voor de 25ste keer in 1932 uit voor een brand in de nieuwe vuilstortplaats in het Noordzee kanaal. Maandag 28 Maart werd onze plaatsgenoot de 22-jarige C. Molenaar, het slachtoffer van een verkeersongeval. Op 1 April ging de bewaarschool „Spaarn- berg'' ter ziele. Bij Koninklijk besluit van 16 April werd Mi'. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester van Schoonhoven, benoemd tot burgemeester van Velsen, als opvolger van burgemeester Rij kens, die begin Januari te kennen had ge geven zijn functie 15 April te zullen neer leggen. Dinsdag 12 April nam burgemeester Rij kens afscheid van het gemeentepersoneel, Woens dag 13 April volgde zijn afscheid van de ge meente in een druk bezochte buitengewone vergadering van den gemeenteraad. Vrijdag 15 April nam burgemeester Ram bonnet afscheid van de gemeente Schoon hoven, een week later volgde zijn installatie als burgemeester onzer gemeente door den oudsten wethouder den heer J. C. Dunne bier. Op denzelfden gedenkwaardigen dag kwam het Circus Gleich z'n tenten in Velsen op- Zondag 24 April vierde V.S.V. haar 20-jarig bestaan met een gezellig avondje voor ge- noodigden. Omstreeks dezen datum kwamen ook de bekende bezuinigingsvoorstellen van B. en W. ter wereld. En in den nacht van 28 op 29 April werd de" Pres. Krugerstraat in rep en roer-gebracht door den brand in den "winkel van den heer Rood. Op 1 Mei zette het Fonds voor Sociale Voorzieningen tijdelijk haar uitkeeringen aan werkloozen stop. Zaterdag 7 Mei was een goede dag voor de jeugd van IJmuiden-Oost. Op dien dag toch werd de speeltuin „In Veilige Haven" ge opend. Zaterdag 14 Mei verscheen het laatste nummer van Het Nieuwe Avondblad. Dinsdag 17 Mei verscheen het eerste nummer van het N. A. De IJmuider Courant. Donderdag 18 Mei werd het nieuwe, ge deelte van het gesticht „Meerzicht" op plech tige wijze ingewijd. Zaterdag 21 Mei werd onder groote belang stelling „meester Dekker" op de Biezen ter aarde besteld. Vrijdag 27 Mei weer een brandje. Een groote schuur in de Burgemeester Weerts- straat moest er aan gelooven. Een week daarna, Vrijdag 3 Juni bezit onze gemeente een honderdjarige, mej. W. P. Petersv. d. Wint (opoe Maarschalk) die INGEZONDEN M.EDEDEELINGEN WENSCHT U EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR onder groote belangstelling haar honderdsten verjaardag vierde. Omstreeks dezen tijd begon het drama der voortuintjes in de Kennemerlaan door een verzoek van B. en W. aan de betrokken eigenaars, hun voortuintjes aan de gemeente te schenken of er anders een hekje om te plaatsen. Dinsdag 7 Juni bracht een 70-tal Fransche ingenieurs een bezoek aan de Noorder sluis en werd A. Ligthart damkampioen van Groot-IJmuiden. en en Maandag 11 Juni vond de bewuste con ferentie plaats met Mr. J. B. Kan over den toestand in het visscherijbedrijf. Den vol genden dag herdacht de Meisjesvereeniging „Onze hulp is in den naam des Heeren" haar 35-jarig bestaan en 16 Juni bezocht minister Reymer IJmuiden ter bijwoning van de opening van de nieuwe centrale van het P.E.N. Dinsdag 21 Juni was de dag van sport voor de leerlingen der R.H.B.S. en den vol genden dag stond de Briniostraat vol riool water en liepen de tunnels vol viezigheid als gevolg van geweldige stortbuien. Zondag 26 Juni luidde de Harmonie Con cordia het door den Noord-Hollandschen Zangersbond op de weide van den heer Bleeker gehouden zangconcours in. Woensdag 29 Juni werd de heer F. P. Ver meulen benoemd tot lid van de Provinciale Staten. Omstreeks 10 Juli trok minister Kan zich terug. Burgemeester Rambonnet bleef echter Maandag 18 Juli te midden van allerlei berichten over oud-Minister Kan, Minister Verschuur en Burgemeester Rambonnet over het visscherijbedrijf kwam het bericht, dat België gaat contingenteeren. Zaterdag 23 Juli heesch burgemeester Ram bonnet de clubvlag op het. gebouwtje van den R.K. Speeltuin ..Vr- en Blij". Den Zondag daarop hield de S.D.A.P. een drukbezochte anti-Welterbetooging en een dag later begon de uitzending der werkloozen naar de werk verschaffing. Zaterdag 30 Juli nam de heer G. Duickinek Sander afscheid als directeur van de Vis seherij school. Woensdag 3 Augustus was een groote dag- voor de kinderen van de IJmuider Courant. Het strandfeest slaagde schitterend. Vrijdag 12 Augustus vond de aanbesteding plaats voor den bouw van het Rijkstelefoon- gebouw aan de Dirk Hartogstraat en in den nacht die volgde op dezen dag vond een brutale inblaak plaats in de horlogewinkel van heer Repko. Woensdag 17 Augustus leed de S.D.A.P. een gevoelig verlies door het overlijden op 47- jarigen leeftijd van den heer P. Schaar, lid van den gemeenteraad. Zaterdag 20 Augustus vond onder groote belangstelling de crematie plaats. Dinsdag 23 Augustus ontvingen B. en W. ten gemeentehuize den bloem van Neer- land's schakers, deelnemers aan den zoo schitterend geslaagde kampioenswedstrijden van den Nederlandsche Schaakbond. Velsen Straks zal hij het Oude jaar uitluiden(Panorama op Delft van den toren der Nieuwe Kerk af gezien). genoot de belangstelling van het schakend Nederland. Een belangrijke dag voor Velsen was ook Donderdag 25 Augustus, op welke dag de opening plaats vond van de Kleuter school in de Banjaertstraat. Maandag 29 Augustus sloot België zijn grenzen voor tong en voor alle vischsoorten, kleiner dan 40 c.M. waardoor ons visscherij bedrijf een zwaren slag werd toegebracht. 31 Augustus vierde men opgewekt het Koninginnefeest en dien dag zagen de heeren D. de Ridder, commissaris van Politie en G. Duyckinck Sander zich benoemd tto ridder in de Orde van Oranje Nassau. Den vol genden dag voerde de V.E.M.haar reorganisatie door. tengevolge waarvan het grootste deel van het personeel ontslagen werd. Half September viel een opleving in het visscherijbedrijf te constateeren. Reeds was dien dag een 20-tal opgelegde trawlers weer in de vaart gebracht. Omstreeks dezen tijd begonnen ook de ge schillen tusschen de factoors van buitenland- sche visscherijvaartuigen en de betrokken organisaties over het lossen van de buiten landers een scherperen vorm aan te nemen. Er werd van de zijde der organisasties een ultimatum gesteld. Zooals men weet. werd het geschil tijdelijk opgelost maar de be treffende contracten zijn inmiddels weer door de factoors opgezegd. Maandag 19 September opende burgemees ter Rambonnet de tentoonstelling in Hotel de Prins van den Kennemer Kunstenaars kring en werd er een regeling getroffen tusschen de Radiocentrales en de vertegen woordigers van de omroep-organisaties in zake een reductie op de tarieven voor werk loozen. Donderdag 22 September hield burgemees ter Rambonnet zijn indrukwekkende rede tot de op het gemeentehuis ontvangen leden van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. Zaterdag 24 September lichtte de IJmuider Courant een tipje op van den sluier, die de geheimzinnige Commissie-Rijkens omhult. Het omstreeks dezen tijd verschijnende jaar verslag van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken toonde een verliessaldo van 2.330.582.82. Berichten over de invoering van een certi ficaat van oorsprong voor den uitvoer van versche zeevisch naar Frankrijk veroorzaak ten in de laatste dagen van September schrik en ontsteltenis onder de exporteurs en op den laatsten dag van September zorgde de stoomtrawler Condof in den afslag voor een verrassing door een vangst van 4000 K.G. tong uit te lossen en daarvoor 4900 te be sommen. In deze dagen maakten de kust booteen mooie reizen. „De Gieteling" vierde Zaterdag 1 October met een schitterend geslaagden feestavond haar 10-jarig bestaan. Medio-October deelde Minister Verschuur aan het Kamerlid W. Drop mede, dat het rapport van Burgemeester Rambonnet, inge diend naar aanleiding van een door hem ingesteld onderzoek niet publiek zal worden gemaakt. Dinsdag 18 October nam de hevige storm het dak van de opslagplaats der Cement fabriek mede en vonden hier en daar eenige kleine ongevallen plaats. Woensdagavond 19 October werd de Knik ker IJ.M. 4 na een moeilijke reis binnen gesleept door den stoomtrawler Gloria IJ.M. 38 Maandag 24 October werd de Briniostraat weer eens overstroomd door rioolmodder. Woensdagmiddag 27 October kwam de nieuwe moderne motortrawler Taranas R.O. 22 in de Visschershaven binnen. Het fraaie schip had veel bekijks. Einde October bereikte het aantal in de vaart zijnde stoomtrawlers zijn hoogtepunt n.l. 100. Een belangrijke gebeurtenis vond plaats op Woensdag 2 November, op welken datum het badhuis „Spaarnberg" geopend werd. Dinsdag 9 November nam de heer J. A. Dalmeyer afscheidt, van den gemeenteraad wegens zijn vertrek naar elders. Hij werd opgevolgd door den heer H. Dekker. Zondag 13 November: Stormvogels trium- phator in den strijd tegen Ajax (50). Ge "weldige drukte op en om het terrein. De muziekwereld beleefde Donderdag 18 November een belangrijk jubileum. „Kunst- kring" werd 30 jaar oud en de heer Vlessing hanteerde al dien tijd den dirigeerstok. Zaterdag 19 November kwam het plantsoen in het Kennemerplein in het prikkeldraad en denzelfden dag besloot de Raad dezer gemeente tot het aangaan van een geld- leening groot f 1.700.00, die bij de plaatsing ruimschoots volteekend werd. Den 22en November was „Varia" aan de beurt voor het vieren van haar 30-jarig jubileum. 2 dagen later, den 24en November werd door de Velser Zwemvereeniging de actie ingeluid voor de stichting van een zwembad en Woensdag 30 November vond de oprichting plaats van den Velser Jongeren Bond. Een belangrijkegebeurtenis vond plaats Zaterdag 3 December, toen het nieuwe ge bouw van de IJmuider Federatie geopend werd. In den nacht van Zondag 4 December werd de garage van den heer Zwier in de De Rijpstraat dor brand vernield. Vrijdag 9 December werden de certificaten van uitvoer voor visc.h naar België verplich tend gesteld. Opnieuw gemopper in den oin. We hadden deze week. drie drukke dagen: 51 booten kwamen er deze drie drukke da gen aan den afslag, de andere dagen kwamen er nog 4. zoodat we een totaal bereikten van 55 booten. De kabeljauwprijaen waren zeer wisselvallig, maar de goede schelvisch bleef duur, hetgeen niet te verwonderen valt. want goede schelvisch komt bijna niet aan de markt. Het is alles kleingoed en hierin ligt ook de oplossing van hét raadsel, dat'booten met 400 manden visch niet meer dan f 2000 a f 2500 konden besommen.. Er was tamelijk veel hake en deze visch was duur, zoodat de booten die hake aanvoerden gunstig uitsta ken boven haar liake-looze zusjes. We kregen ook de Tarana weer eens aan den afslag. De boot maakte ook nu weer een reis van 13 dagen en besomde f 4000. Het zal wel niet voldoende 'zijn, maar de crisis is er ook voor de Tarana. De laatste dagen van het jaar zijn bij na zonder uitzondering steeds spannend. Het moet al raar loopën als er bij een ophanden zijnde jaarwisseling niet jver minstens één contract tusschen werkgevers en werkgevers onderhandeld wordt. Thans wordt er onderhandeld over een klein do zijntje. U voelt dus wel, dat de spanning dit jaar wel bijzonder groot is. Er hebben reeds tal van conferenties plaats gevonden met het gevolg, dat vandaag-den dag de toestand gespannender is dan ooit. Spanning is er vooral tussehen de Reeders- vereeniging en de IJmuider Federatie, welke laatste organisatie alléén tót concessies oe- reid is, wanneer de reeders een nader vast te stellen aantal trawlers in'de vaart hebben. De partijen staan vrijscherp tegenover elkaar en wanneer de conferentie die heden (Vrijdag) middag met den Rijksbemiddelaar zal worden gehouden, geen resultaat ople vert, is de kans zeer groot, dat de modern georganiseerde arbeiders a.s. Maandag den eersten werkdag van het nieuwe jaar, tevens de eerste contractlooze werkdag tot staking zullen overgaan. Een slecht begin dus.-En ook een eigenaar dig begin voor de Christelijk georganiseer- den, die hun eigen weg zijn gegaan omdat zij den eisch van de Federatie: eerst zeg gen hoeveel booten er in de vaart gebracht zullen worden, niet wilden overnemen. Doch ook de Christelijke Bond heeft zi'ch bereid verklaard zekere concessies te doen, maar ook slechts tot een: "hiertoe en niet verder. Deze organisatie zpu gisteren bericht van de Reedersvereenigïrig ontvangen, maar het was nog niet binnengekomen. Zoo staan we weer voor moeilijkheden. Van buiten en van binnen wordt het be drijf door vijanden beslopen; die van-buiten kunnen we moeilijk bestrijden. Mogen de mannen die zijn geroepen om den vijand /an binnen te verslaan daartoe de noodige wijs heid vinden. En niet vergeten'wat er op het spel staat. PIETERMAN. Rijksvïschafslag. Er werd reeds gedreigd met een staking. Een dag werd inderdaad ge staakt. In deze dagen kwam het bericht, dat in IJmuiden-Noord ijs zal worden ingevoerd, dat inmiddels ook gekomen is en verrastte de heer Tusenius, wethouder, de gemeentenaren met zijn mededeeling, dat hij bereid was, onder zekere voorwaarden zijn functie neer te leggen. Woensdag 15 December was de uitvaart van de P. C. Hooft en den volgenden dag liet burgemeester Rambonnet zijn woord van protest hooren tegen Minister Verschuur. Dinsdag 20 December nam de Raad dezer gemeente met de stemmen van de S.D.A.P. en den communist tegen de slechts weinig gewijzigde begrooting aan. Met deze belangrijke gebeurtenis sluiten we ons jaaroverzicht. ZANG EN VRIENDSCHAP. Na een reeks van welgeslaagde opvoerin gen van verschillende operette's heeft de R. K. Zang- en Operettevereeniging „Zang en Vriendschap" te IJmuiden, onder leiding van haar directeur Jan Nibbering, thans in studie genomen de mooie opera „Das goldene Kreuz" van Ignaz Brüll, een werk, dat zeer zeker in den smaak van het kunstlievend publiek zal vallen. Bewoners van Velsen-IJmuiden bij de meerderheid, die gelijk heeft en abonneert U op Het beste en goedkoopste dagblad. De beste gratis ongevallenverzekering Samen 10 cent per week. Bureau Kennemerlaan 42 IJmniden Telefoon 521

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1