Toen het volle maan was... Veilige vaart SS ZEELAARZEN sa IJMUIDER COURANT ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN GEMENGDE BERICHTEN UIT BINNEN- EN BUITENLAND. DE ELECTRISCHE TRAM HAARLEMLEIDEN. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Zooals gemeld, had Vrijdagmiddag de offi- cieele opening plaats van de geëlectrificeer- de tramlijn Haarlem-Heemstede der N.Z.H.T.M. De gemeentebesturen van Leiden, Oegst- geest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Benne- broek en Heemstede, hadden medegedeeld aan dezen officieelen openingsrit een feeste lijk ka-rakter te willen geven. Te 12,55 werden alle genoodigden in de fa briek der Firma Beynes, aan het Stations plein ontvangen door de directie der fabriek, waarna de directeur der N.Z.H.T.M., Ir. W. J. Burgersdijk, een openingswoord sprak. Aanwezig waren o.a. de commissaris der Koningin Jhr. mr. dr. A. Röell, de griffier mr. S. H. Veiling Meinesz, de heer Silvergieter Hoogstadt namens den minister van Water staat, de heeren van Dijk en van Manen voor de directie der Ned. Spoorwegen, Jhr. ir. C. J. A. Reigersman, hoofddirecteur der Provinciale Waterstaat, de directeur der elec- triciteitsfabrieken, ir. J. A. Reus, wethouder Van Liemt, ir. Maas, directeur Openbare Werken, Jhr. dr. J. C. Möllerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer Krelage voorzitter van de Algemeene Vereieniging voor Bloembollen cultuur, de heer Antonie Meyer, bestuurder van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, de heer van Bemmelen, voor zitter van Onze Vloot, Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, de wethouders Jhr. A. van de Poll en dr. E. A. M. Droog, de secretaris de heer N. Vos, verschillende leden van den gemeenteraad, de inspecteur van politie Kemper, de burgemeester van Sassen heim, de heer Goeverneur. baron van Har- denbroek van Ammerstol (Lisse) en zeer vele anderen. Namens de fa. Beynes sprak de heer Bekker, die de vele genoodigden welkom heette. Toen de radio kwam, zei men dat de gramofoon af gedaan zou hebben. Evenmin als dit is waar dat de autobus de tram verdringt. De bus zal zijn eigen plaats blijven innemen, omdat in comfort en snelheid van de tram mogelijk heden liggen, die niet in de bus aanwezig- zijn. Op bepaalde gedeelten wordt de tram ver vangen door bussen, op andere stukken komt juist de tram. En de tijden zullen deze maat regelen in het gelijk stellen. Ir. W. J. Burgersdij k sprak een wel komstwoord en gaf vervolgens een kort his torisch overzicht van de tot standkoming dezer nieuwe electrificatie. Reeds in 1907 was ook de lijn LeidenHaarlem in de plannen opgenomen, doch hiermee hield verband de electrificatie van de stadslijnen in Leiden en Haarlem. In 1911 werd de lijn Leiden—Kat wijk, in 1912 die naar Noordwijk geëlectrifi- ceerd terwijl in 1913 in Haarlem (tot Den Hout) de lijnen electrisch werden. De bekende meterkwestie, de oorlog en de dure jaren nadièn staken een spaak in het wiel. In 1924 is de lijn Leidenden Haag ge- electrificeerd. Er zijn bezwaren geuit tegen het liggen van rails op den weg, doch ir. Burgersdijk bestreed deze. En zij, die bezwaren hebben, zullen moeten erkennen dat de uitvoering zooals die nu is, een groote verbetering be- teekent van den weg. Spr. hoopte dat van den tocht die de ge noodigden Vrijdagmiddag maken zouden, een propagandistische waarde zal uitgaan. Hierop liet de Tramfanfare vroolijke mu ziek hooren en de aanwezigen r.smen plaats in de op het Stationsplein gereedstaande versierde nieuwe tweelingrijtuigen. Precies te kwartier over één vertrokken de extra-trams van het Stationsplein. Te 1.40 uur was de aankomst te Heem stede, -waar het gezelschap begroet werd door het gemeentebestuur. De burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, wenschte de tramdirectie geluk met de elec- trificeering van deze lijn en sprak de beste wenschen voor den bloei uit. Daarna werd de tocht voortgezet naar Ben- nebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegst- geest en Leiden. In de Sleutelstad werden de genoodigden ontvangen in de Stads Gehoorzaal. Na afloop hebben extra-trams de genoo digden van Leiden naar Haarlem terugge bracht. (Volgens een wereldstatistiek "be treffende verlies van men- schenlevens op zee, heeft Nederland van alle landen den gunstigsten veiligheidsfactor.) Kijk, dat is een stati'stiekje Dat ik wel vermelden mag, Men vaart wel en zelfs het welsfce, Onder Nederlandsche vlag. Op de rood-wit-blauwe schépen Is de grootste veiligheid, Dank zij reddingapparaten En het zeebestuursbeleid. Zulk een nuchter statistiekje Warmt toch hét wienneeiiandschbloed, Het flatteert wel. zulk een pluimpje Op den Nederlandschen hoed. En de heele wereldmenschhei'd Krijgt er dit advies van mee: Als gij wei-vaart wilt genieten, Ga met Nederland in zee. En dan nog, ons aller schuitje Worstelt voor door storm en nood, Onze reis naar kalmer wafer Is niet van gevaar ontbloot. Maar dit kleine stati'stiekje, (En dat kan ook lang geen kwaad) Geeft ons weer wat meer vertrouwen In ons Neerland's Schip van Staat. P. GASUS. S3 a m m u m m X TRAWLER KADE c34 WERKSCHOENEN z O H O S9 e* •S3 K K H MOORDAANSLAG TE HEERLEN. VROUW DOOR HAAR MAN MET EEN MES GEWOND. HEERLEN, 30 December (V. D.) Heden morgen heeft zich bij Heerlen een droevig drama afgespeeld. Een 51-jarige mijnwerker uit Valkenburg had, ofschoon gehuwd en vader van drie kinderen, al sedert vele jaren een verhouding met een andere 32-jarige vrouw uit Heerlen. Zij besloten thans aan de echtgenoote van den man voor te stellen tot echtscheiding over te gaan, waarna de man met de andere vrouw zou trouwen. Daartoe was de man van morgen reeds vroeg naar Heerlen gekomen. Te acht uur, toen de man met die vrouw aan het wandelen was, wei gerde zij in de Laanderstraa't verder met hem mee te gaan. Er ontstond een hevige woor denwisseling, waarbij de man een mes trok cn aan de vrouw een groot aantal steken in de borst en in het onderlichaam toebracht. Hevig bloedend stortte zij ineen. In levens gevaarlijken toestand werd de vrouw naar het St. Jozefs Ziekenhuis te Heerlen ver voerd. De man is later gearresteerd. NOTARIS TOEREKENBAAR VERKLAARD. VERZOEK VAN COLLEGA'S OM INVRIJHEIDSTELLING. AMSTERDAM, 30 Dec. Naar wij verne men, is het onderzoek naar de geestvermo gens van den van „Aufwertung'' beschuldig den advocaat-notaris thans geëindigd en hebben de psychiaters vastgesteld, dat hij tien jaar geleden geheel toerekenbaar was. Hij zal heden van de Valerjuskliniek, waar hij ter observatie sinds 19 November ver toefde, naar het Huis van Bewaring worden teruggebracht. Behalve het reeds eerder ingekomen ver zoek van ruim 300 cliënten van den ver dachte aan de Vierde Kamer der Rechtbank tot zijn voorïoopige in vrijheids stelling, is thans eenzelfde verzoekschrift ingediend door verscheidene notarissen uit verschillen de plaatsen des lands. DE JOUVENEL WORDT GEZANT TE LONDEN. Volgens Havas wordt door medewerkers van Paul-Boncour medegedeeld, dat de re geering voornemens is Henry de Jouvenel te benoemen tot ambassadeur bij het Quirinaal te Rome. De benoeming zal afkomen zoodra president Lebrun en de Italiaansche regee ring er hun goedkeuring aan hebben ge hecht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN In het Beiersche dorpje Mittenwald, bekend om zijn hoxitsnijwerk is gisteren de traditio- neele dwaze Donderdag" gehouden. De beivoners trekken ieder jaar op den Donder dag tusschen Kerstmis en Oudejaar in de meest uiteenloopende costuums door de stratendikwijls voorzien van attributen uit houtsnijwerk vervaardigd. Kunsthandel „Maison Artistiqne' V Zeeweg 261 - IJmuiden-Oost O R Moderne Wandversiering Electr. Lijstenmakerij Eenigste Speciaalzaak hier ter plaatse DE GOUDEN STANDAARD IN ZUID-AFRIKA. (Van onzen Londenschen correspondent.) Zuid Afrika verkeert in andere omstandig heden dan andere landen met betrekking tot den gouden standaard, want het is het voornaamste land van goudproductie en joud-export. In de berichten over de finan- cieele maatregelen, welke Herzog's regeering heeft genomen, is aanvankelijk wat ver warring geweest. Maar wel bleek dat Zuid- Afrika voor de wereld niet wenschte te be kennen dat het goud als standaard-waarde- meter voor zijn geld had prijsgegeven. De jongste en thans als officieel erkende voor stelling is dat de regeering niet formeel het verlaten van den gouden standaard heeft aangekondigd. Een andere zaak is dat m financieel deskundige kringen de opvatting overheerscht dat Zuid-Afrika gedwongen is geworden goud te verlaten zooals Engeland indertijd gedwongen werd het te doen. Maar voor Zuid-Afrika is de positie toch heel anders. Om die positie te begrijpen moet de politieke toestand van het land eveneens worden bezien. Tielman Roos, tot voor kort beschouwd als een aanhanger van Hertzog en eens een van de vurigste nationalistische leiders in Zuid-Afrika (die thans wel zou kunnen wenschen dat zijn redevoeringen van voorheen in een zee van vergetelheid waren verdronken), heeft naar bekend een hoogen en veiligen post in de rechtspraak van zijn land verlaten om zich aan het hoofd te stellen van een actie, gericht op de waardevermindering van het Zuid-Afri- kaansch pond sterling. Tevoren had het ge schenen alsof de regeering, die van Septem ber 1931 af had geweierd een verlaging van de wisselwaarde van het pond te overwegen, veilig zou zijn tot de verkiezingen van 1934. Maar het bleek al gauw dat Tielman Roos genoeg bekeerlingen had gemaakt in de re- geeringspartij ,of partijen, indien Labour er nog bij mag worden gerekend) om de re geering met een nederlaag in het parlement te kunnen bedreigen. Dit feit heeft stout moedige speculanten en financiers in paniek stemming er toe gebracht hun geld om te zetten in buitenlandsche waarden, hetzij door rechtstreeksche aankoop van zulke waarden, hetzij door verscheping van goud. De maatregelen der regeering moeten er dus op gericht zijn zoowel de aanhangers van Tielman Roos terug te winnen door ge lijksoortige maatregelen als Roos voorstelt, als het effect teniet te doen van het voor uitzicht van een landsbestuur met Tielman Roos als hoofd. Verbod van gouduitvoer en controle van de wisselmarkt twee van de door de regeering aangekondigde maat regelen zijn bedoeld als voorbehoedmid delen tegen speculatie en paniek. Andere maatregelen moeten worden gezien als een compromis voor de financieele politiek van Herzog's nieuwen rivaal uit het eigen kamp, als een aanwijzing voor de financieele voor nemens der regeering. Als voornaamste goud-produceerend land van de wereld heeft Zuid-Afrika er belang bij dat goud zijn beteekenis als internatio naal betaalmiddel behoudt. De regeering heeft daarom gezegd dat ze den gouden standaard niet wil prijsgeven. Zij wil het aan tal landen, waar goud is verlaten niet.ver- hoogen, want dat zou slechts een stap ver der zijn naar den ondergang van een vitaal exportbedrijf. De goudmijnbezitters zelf den ken er anders over. Zij zijn niet zoo zeer op nationaal belang als op eigenbelang bedacht en beseffen dat zij meer dan 30 percent meer Zuid-Afrikaansche ponden voor hun goud zouden ontvangen indien het pond van zijn gouden voetstuk werd gestooten. De land bouwers denken er ook zoo over. Met uit zondering van Canada (waar de dollar trou wens ook flink gedeprimeerd is) hebben de staten van het Bntsche Rijk goud prijsge ven en de Zuid-Afrikaansche boer, die met die staten op de levensmiddelenmarkt van Groot Brittannië concurreert, vindt die con currentie moeilijk, omdat hij in zijn positie ongeveer een derde meer ponden sterling voor zijn producten moet vragen dan zijn concurrenten in andere deelen van het Brit- sche Rijk. De kans dat Tielman Roos zich van het landsbestuur zal meestermaken en dan zijn nieuwe geldpolitiek voor depreciatie van het Zuid-Afrikaansche pond zal doorzetten heeft dus geleid tot een vlucht voor dit pond. An dere factoren, die b.v. sterk golden voor En geland in September 1931, zijn er niet. Van een zoogenaamd ongunstige handelsbalans is geen sprake. Integendeel, het exportsurplus is vrij aanzienlijk en wordt geschat op een 15.000.000 per jaar NA LANGEN TIJD GEARRESTEERD. KANTOORBEDIENDE VERDACHT VAN ROOFOVERVAL. AMSTERDAM, 30 Dec. Op 2 Maart jl. werd op een banklooper van de Associatie Cassa op den Singel in de nabijheid van de Raadhuis straat een overval gepleegd. De man droeg onder zijn arm geklemd een aetetasch met 65.000 gulden. Hij werd op het juiste oogen- blik ontzet, zonder dat hij zijn geld had af gegeven. De daders ontkwamen in een auto. Heden is door de Centrale Recherche de waarschijnlijke dader, een 24-jarige kantoor bediende gearresteerd. Hij is in het Huis van Bewaring opgesloten. GEDEELTELIJKE DEMPING VAN HET ROKIN. B. en W. van Amsterdam stellen voor de gedeeltelijke demping van het Rokin van het gebouw Industria tot de St. Pieterspoort uit te voeren en dezen grond voor autoparkeer terrein in te richten. De kosten zijn f 113.000 waarvan f 25.000 voor rioleeringswerken. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 December. Ondertrouwd 29 December: C. Harder en C. J. Hakvoort. Getrouwd 29 December: W. M. M, Slinger en J. Verkruissen; J. C. Goekoop en H. P. de Noo; E. O. Boerstra en J. B. Over; K. J. Dijk stra en G. Fortgens. Bevallen 28 December: A. G. Stokman Termets, z.; 29 December: H. MirckJonker, z.; E. A. Verdamv. Roode, z. Overleden 28 December; E. R., 4 mnd., z. v. J. H. Wilms, Weteringstraat; J., 3 mnd., z. v. J. de Maaker, Resedastraat; G. J. Broek huizen, 53 j., Karolingenstraat; A. van Beau montAbbeste, 73 j., Julianalaan; M. T. v. d. VlistBeelen, 69 j., Sehalkwijkerstraat; H. J. Kemme, 58 j., Ursulastraat. Te Barcelona is naar xoij gemeld hebben het grootste warenhuis van deze stad afgebrand. Veertienhonderd personen zijn hierdoor zverkloos geworden. Een blik op het bran dende dak van het gebouw. FEUILLETON Naar het Engelsch van JEFFERY FARNOL. 15) Waarop Adam 'een zucht van verlichting slaakte terwijl de korenhandelaar zichzelf haast wurgde in zijn pogingen om te zien wie daar uit dien hoek geroepen had. „Vijftien pond!" galmde de flitsknoop. „Men biedt mij vijftien. Wie meer? Vijftien een maal, andermaalderdemaal! Verkocht aan den heer in den hoek achter het buffet, Theodore." ,,'t Is zonde, 't zijn effectief mooie stoelen, meneer Greims", zei Parsons hoofdschud dend. „Tamelijk", zei de korenhandelaar, terwijl hij met een plons op een stoel ging zitten, nog steeds pogingen doende om achter het buffet te kijken. Het is natuurlijk niet de bedoeling in dit verhaal elk bod te beschrijven dat dien mid dag gedaan werd, want dat zou een lang en eentonig relaas worden. Het is voldoende te zeggen dat- lang en kort werd geboden, maar dat de geveilde voorwerpen altijd wer den toegewezen aan Bellew of Adam, welke laatste, "aangemoedigd door Bellew's steun, ■zoo brutaal en luid eiken anderen bieder over schreeuwde, dat de omstanders begonnen te morren en te protesteeren. De roodnek, die langzamerhand purper be gon te worden van opwinding, woede en hitte, eisehte plotseling op luiden toon dat Adam een zekere som zou deponeeren bij den deurwaarder, als zekerheidsstelling voor het reeds door hem gekochte en dat hij, bij ge brek aan contanten de deur uitgesmeten zou worden. „Der uit getrapt!" riep Parsons. „Dat is een rationeel voorstel", zei de deur waarder, die zelf niet heelemaal zeker was van Adam's koopkracht, hoewel dat niets aan zijn goedgeluimdheid afdeed. „Dat lijkt me een rationeel voorstel als de heer met den halsdoek zoo vriendelijk zou willen zijn een zeker bedrag bij mij te deponeeren". „Welzeker", zei Adam, naar voren komend, zijn boezeroen losknoopend en een handvol bankpapier te voorschijn halend. „Zei ik oe dadelijk maar honderd pond geven of is vief- tig genog?" „Wel", zei de deurwaarder, in zijn handen wrijvend, toen hij den stapel bankbiljetten zag, „tien is meer dan genoeg voorloopig, meneer, dank u wel". En dus begon het bieden opnieuw, zonder gemor, en het duurde niet lang of de deur waarder riep met luider stemme: „Heeren, ditmaal komt het voornaamste stuk van den verkoop een prachtig maho niehouten buffet, rijk gebeeldhouwd. Een meubelstuk, heeren, dat zijns gelijke niet heeft in het heele koninkrijk en dat in vol komen gaven staat verkeert. Wie van de hee ren biedt me een flinke som voor dit pracht stuk?" „Tien pond". „Elf". „Vijftien". „Zeventien", van Adam. „Achttien", van Jagway. „Niet te hard, Job", beet Adam hem toe, „negentien!" „Kom, heeren", riep de deurwaarder, „het is geen kolenbak of bezem, het is een pracht buffet en u biedt me negentien kale pond jes!" „Twintig", riep Job. „Een en twintig!" riep Adam en hij beet Job Jagway toe: „Adde nog hooger gaat, zei ik oe van avond de harses inslaan, Job!" „Vijf en twintig", zei Parsons. „Zeven en twintig!" „Acht en twintig". „Dertig", zei Greims nijdig. „Twee en dertig!" piepte Parsons. „Zes en dertig". „Zeven en dertig". „Veertig", snauwde Greims. „Dat wordt me te veel", zei Parsons met een zucht. „Ik heb jaren op het buffet zitten wachten, Parsons", zei de korenhandelaar, „en ik ben niet van plan het aan jou te laten of aan wien dan ook!" „Veertig!" riep de deurwaarder, „dit prach tige „Een en veertig", zei Bellew, die zijn pijp begon te stoppen. „Een en veertig, van den meneer in den hoek!" „Vijf en veertig!" riep Greims. „Zeszei Bellew. „Vijftig', zei Greims. „Een en vijftig van den meneer in den hoek", galmde de deurwaarder. „Niemand meer...." „Vijf en vijftig!" grauwde Greims en veeg de zijn nek af. „Met tien!" zei Bellew. „Hèwatriep Greims, zich om- keerend. „Vijf en zestig pond van den meneer in den hoek", galmde de deurwaarder. „Moet het daarbij blijven, heeren? Dat prachtige stuk! Kom heeren!" Het publiek was zienderoogen verminderd tegen het laatste uur, hetgeen niet te ver wonderen was, daar de menschen onafgebro ken overboden werden, hetzij door een luid- ruchtigen kerel met een halsdoek of door een droomerig individu, dat in een hoek zat met een pijp in zijn mond. Maar het troepje dat nog gebleven was, werd plotseling opmerk zaam, nu de korenhandelaar, wiens woord voor hen allen een wet was, en wiens aange zicht een gevaarlijke uitdrukking had ge kregen, nu de rijke en machtige korenhan delaar omkeek en zijn langbeenigen tegen stander opnam van het hoofd tot de voeten. Ieder spitste de ooren en wachtte op de din gen, die komen zouden. Dat ontgng den ko renhandelaar niet en hij begon te begrijpen, dat hij zijn roem als machtig en rijk man moest handhaven. Hij stak zijn handen in zijn zakken, strekte zijn beenen recht voor zich uit en bleef Bellew aanstaren op een wijze, die menigen bewoner van het dorp Daplemere in de grootste verwarring zou heb ben gebracht. Bellew scheen er echter niets van te merken, haalde weer de tabak uit zijn pijp en begon die opnieuw te stoppen. „Vijf en zestig pond!" riep de deurwaarder met zijn hamer naar Greims wijzend. „Vijf en zestig! Kom meneer, doe er een pond bij!" „Neen meneert"- zei Greims met nadruk. „Ik zeg.... neen meneer, leg er twintig pond op!" Hoofdgeschud, geknik en gefluister. „Dat maakt vijf en tachtig. Biedt er iemand „Zes en tachtig", zei Bellew. Stilte als des grafs. De deurwaarder wendde zich weer tot den korenhandelaar, die was opgestaan en wijd beens het slagveld overzag, terwijl hij met het losse geld in zijn zak rammelde. „Kom, meneer, laat een enkel onnoozel pond niet tusschen u zelf en dat prachtige meubelstuk staan, dat zijns gelijke niet heeft in 't heele land. Zal ik er nog een tien shil ling opleggen?" „Ik zeg: neen meneer!" Zei Greims on verstoorbaar, ik zeg: nog twintig pond, me neer". Heviger hoofdschudden, knikken en brom men en alle oogen richtten zich op Bellew, die een lucifer had aangestoken en weer liet uitgaan. Zijn pijp was nu gestopt, „Honderd zes pond!" riep de deurwaarder. Honderd zes eenmaal Bellew gooide lucifer weg. Adam voelde een koud zweet op zijn voor hoofd komen en hij balde zijn vuisten. Die vervloekte Greims! „Andermaal voor één honderd zes pond...!" Bellew bracht een tweede lucifer bij zijn pijp en begon te trekken. „Met vijftig", zei hij tusschen twee rookwolkjes in. Zijn pijp brandde 'nu goed en hij knikte den deurwaarder vriendelijk toe. „Wat!" kreet Greims. „Hoeveel?" „De meneer in den hoek bood me honderd en zes en vijftig pond", zei de deurwaarder, met een onbeschrijfelijk komisch gezicht naar dén korenhandelaar kijkend. „Honderd zes en vijftig! Niemand meer? Éénmaal andermaal af!" De hamer viel en Bellew was bezitter van het buffet. De rest van den verkoop verliep zonder veel strijd. Nog eenige oogenblikken bleef de korenhandelaar ontdaan zitten toe kijken, liet sprakeloos het statie-ledikant zijn neus voorbijgaan en stond toen plotseling op, zette zijn hoed op en liep vloeken mompe lend de deur uit. Het overige gezelschap volgde hem spoedig en weldra was er niemand meer in de hal aanwezig dan Adam, Bellew en de blauwkin Theodore. Neen toch niet, er was nog iemand. Toen Bellew bij toeval omhoog keek naar de trap- galerij, zag hij daar tante Priscilla staan. Toen zij zijn blik ontmoette, boog ze zich over de balustrade en wierp hem een kus hand toe, zoo innig en met zooveel gratie, dat geen enkel jong meisje het haar had kunnen verbeteren, en daarna strompelde ze gauw weg met een vlug en licht tik-tik van haar stok. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 7