HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK" e.O. Het conflict in het Visscherij bedrij L Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim150.bij verlies vaneen wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en .'of onderarm; 100bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50bij verlies van een anderen vinger. Tengevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen: 2000.bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dooc! van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.Bank te Schiedam. 18e JAARGANG No. 53 DINSDAG 3 JANUARI 1933. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/> cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. De IJmuider Federatie proclameert de staking. VELSEN DE WERKLOOSHEID AAN HET EINDE DES JAARS. NOG GEEN VERBETERING MERKBAAR. Op 31 December waren aan de Gem. Ar beidsbeurs als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 61. be hangers 5, bouwk. opzichters 7, cementwer- kers 1, fundeeringwerkers 1, gasfitters 3, grondboorders 1. grondwerkers 16S, heiers 2. loodgieters 7, metselaars 55, opperlieden 48. remmingwerkers 1, rieters le schilders 88 w.o. 1 ben. 18 jaar, straatmakers 6, stuca- doors 21, timmerlieden 181 w.o. 5 ben. 18 jaar, uitvoerders 3, voegers 7 w.o. 1 ben. 18 jaar, totaal 665. Metaalbewerkers: Ankerwikkelaars 1. bank •werkers 97 w.o. 8 ben. 18 jaar, branders 2, constructiewerkers 12. eleotriciens 14 w.o. 1 ben. 18 jaar, handlangers 4, horlogemakers 1 isoleerders 1, ketelmakers 19 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 5, kopergieters 1. koperslagers 4, lasschers 12, machinisten 126 w.o. 61 vis- scherij-machinisten. metaalboorders 1, me taaldraaiers 18, metaalschavers 3, metaal- schilders 3. metaalslijpers 1, monteurs 14 w.o. 2 ben. 18 jaar. motordrijvers 2, plaatwerkers 24 w.o. 2 ben. 18 jaar, pijpwerkers 3, pijpfit- ters 3, rijwielherstellers 2, scheepsmakers 1, scheepstimmerlieden 6, scheepstuigers 4, sme den 9 w.o. 1 ben. 18 jaar, staaldraadsplitsers 1, stokers 104 w.o. 54 visscherij-stokers, te- genhouders 2. voorslaanders 1, vormers 3. vuurwerkers 15. iizerwerkers 4, totaal 523. Kantoorpersoneel: Kantoorbedienden mnl. 41. idem vrl. 7, aank. bed. vrl. 2. idem mnl. 12. werktuigk. teekenaar 1. totaal 63. Huish. beroepen: Dagmeisjes ben. 18 jaar 1, dagdienstboden 3, dienstboden voor dag en nacht 3, huishoudsters 2, hulp in huis houding 1, werksters 10, portiers 2, totaal 22. Diverse beroepen: Fotografen 5, letterzet ters 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, laboratoriumbe- aiende 1, mach. houtbewerkers 9 w.o. 1 ben. 18 jaar, mach. kistenmakers 1. kuipers 25 w.o. 1 ben. 18 jaar, mandenmakers 5, mar- kiezerimakers 1, meubelmakers 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, modelmakers 3, rietmattenmakers 1, stoelenmatters 1, stoffeerders 2, houtzagers 4, kapster 1, kappers 2. kleermakers 3. mau- gelsters 1, aardewerkers 4 w.o. 1 ben. 18 jaar giazuurders 1, modelleurs 1. schoenmakers 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, boekbinders 1, netten- breiers 1, zeilmakers 5. bakkers 11 w.o. 3 ben. 18 jaar,- broodbezorgers 1, bierbottelaars 1, koks 10 w.o. 7 visscherij koks, sigarenmakers 5, slagers 1, bloemisten 17 w.o. 2 ben. 18 jaar, landarbeiders 7, tuinders 18, visschers 109 w.o. 1 ben. 18 jaar, colporteurs 5, kruideniers bedienden 5. w.o. 1 ben. 18 jaar, magazijn bedienden 11, reizigers 8. vertegenwoordigers 2, winkelbediende vrl. 3. bakkenschippers 21, bediende gr. vaart 2, chauffeurs 47, embal- leurs 1, deklcnechts 9 w.o. 1 ben. 18 jaar, ex- peditiekn. 1. expeditrices 2, hofmeesters 1, kellners 6, kraanmachinisten 7, loopjongens 4, matrozen gr. vaart 9, pakhuiskn. 7, schip pers 10, sleepbootkap. 13, stuurlieden 4, voer lieden 9, controleurs 5. incasseerders 1, op zichters 2. haven- en transportarbeiders 130. Totaal 598. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 743 w.o. 30 ben. 18 jaar. Het totaal aantal ingeschrevenen bedroeg derhalve 2614, welk aantal, vergeleken bij het vorige weekcijfer iets gedaald is. Van eenige verbetering van den economischen toestand kan echter niet gesproken worden. VERGADERING SCHOONHEIDS COMMISSIE De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 4 Januari 1933, ten kantore van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht aan den Stations weg te Velsen. HET nOOGOVENTOONEEL. Naar wij vernemen heeft het Hoogoven- tooneel een nieuw stuk in studie genomen, nl. „de Distel" van Fabricius. De eerste opvoering zal vermoedelijk plaats vinden 4 Maart in hotel De Prins. IJMUIDEN ONDERSCHEIDING Aan den heer H. J. Krijnen alhier is door den Koning van Italië toegekend de bron zen medaille met maritieme waarde, terwijl hij tegelijkertijd benoemd is tot Ridder in de Orde van de Kroon van Italië. De heer Ka-ijnen maakte destijds deel uit van de be manning van het Nederlandsch stoomschip Alhena, dat een groot aantal opvarenden van het Italiaansch stoomschip Principessa Ma- falda redde toen dit in 1927 op den Atlanti- schen Oceaan verongelukte. Maandagmorgen zijn de onderscheidingen aan de 'bemanning uitgereikt op het Ita liaansch Consulaat te Rotterdam, waar zeer veel autoriteiten aanwezig waren. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP. Het Chineesche stoomschip Sin Foei Tal is tengevolge van een zware lekkage bij de Chineesche kust gezonken. Van de 52 opva renden zijn 35, onder welke de kapitein en de stuurlieden, om het leven gekomen. Ook de Christelijke haven arbeiders bij het conflict betrokken. Christelijke zeelieden in meerderheid achter hun bestuur. Rechtsde heer G. Blaas voorzitter IJ. F.-, in het midden: de heer J. Br andsleder, secretaris. Zoo tegen half elf Maandagmorgen werd het ongewoon druk op de Trawlerkade. De drukte concentreerde zich voor het witte „paleis" van de IJmuider Federatie op welks toren de blauwe vergadervlag, die klapperde in de winterkoelte aantoonde, dat er verga derd zou worden. Zeker heeft niemand bij de opening van het gebouw kunnen bevroeden, dat het zoo spoedig het brandpunt zou worden van het vereenigingsleven, dat in de koffiekamer de tafels, stoelen en het biljart zouden moeten worden opgeruimd om plaats te maken voor de leden van de organisatie, die er zouden samenkomen om zich uit te spreken over het voorstel van het bestuur, den arbeid neer te leggen, omdat de voorwaarden van het be stuur der Reedersvereeniging onaanneem baar waren verklaard. Spoedig stroomden de arbeiders, zeelieden, havenarbeiders en kolenwerkers de zaal binnen en toen de heer Brandsteder het woord nam om een uit eenzetting van den stand van zaken te geven was niet alleen de zaal geheel gevuld, maar ook de gangen en de trappen. En de ruimte, die niet was ingenomen voor de 360 bezoekers was spoedig „bezet" door een geconcentreerde rookmassa, waarin de menschelijke gestalten zich langzamerhand geheel verwaasden. Nadat de heer Brandsteder had gesproken en een aantal der aanwezigen van hunne meening omtrent een te nemen besluit had den getuigd, werd nog het woord gévoerd door den heer van Dugteren, lid van het hoofdbestuur van, den Centralen Bond van Transportarbeiders. Deze spreker wees op het belang, de eenheid te bewaren. Er werd daarna schriftelijk over het be stuursvoorstel gestemd. Dit voorstel luidde: „De vergadering, gehoord de door de reeders gestelde eischen van loonsverla ging en andere verslechteringen besluit dat de zeejieden, havenarbeiders en ko lenwerkers den arbeid zullen staken, ten zij de bestaande contracten weer voor een jaar worden verlengd. In geen geval zal zonder contract op wat voor beloften of toezeggingen ook de arbeid mogen worden hervat, aangezien daardoor de actie zou worden verplaatst naar een voor de. arbeiders ongunstig tijdstip". De uitslag was dat 349 der leden vóór en 9 tegen het voorstel stemden, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Hiermede was dus de staking een feit geworden. Ten opzichte van de buitenlandsche vis- schersvaartuigen werd besloten niet meer te lossen, tenzij de overeenkomsten opnieuw voor een jaar werden verlengd. De Neder- landsche trawlers, vóór of op 31 December vertrokken, zullen bij binnenkomst nog wor den gelost, voor zoover zulks kan geschieden volgens de oude loonen en arbeidsvoorwaar den. Gisteravond stemden de in Egmond woon achtige leden. Er werden uitgebracht 142 stemmen, waarvan 137 vóór, 2 tegen en 3 blanco, zoodat ook hier een overweldigende meerderheid zich uitsprak voor staking. De totale uitslag van de stemmingen der IJmuider Federatie is dus: uitgebracht 501 stemmen waarvan 486 voor, 11 tegen staking en 4 blanco. Reeds spoedig nadat het stakingsbesluit was gevallen werd begonnen met posten bij die trawlers, welke gereed lagen om naar de visscherij te vertrekken. De leden van den Ned. Bond van Christe lijke Fabrieks- en Transportarbeiders ver gaderden in twee groepen, n.l. des morgens 11 uur en des middags 2 uur. Hier was o.a. aanwezig het hoofdbestuurslid de heer J. v. d. Steen, die den toestand uiteenzette. De vergaderingen zouden hebben te stemmen over de door het bestuur gedane tegenvoor stellen, welke voor de zeelieden ongeveer het volgende inhielden. 1. Inwilliging van den eisch der reeder»: stopzetting hunner bijdragen aan het Fonds voor Sociale Voorzieningen; 2. Afschaffing van het zoodje visch; in plaats daarvan een vergoeding van 2 per reis; 3. Geen verlaging der gages; 4. Lever- en kuitgeld tot 150 voor de be manning, boven 150 voor reeder en opva renden de helft; 5. Opheffing der verplichte uitkeering bij opleggen; 6. Opheffing van het z.g. afstappersgeld van 80 voor een schipper en 40 voor een machinist. 7. Handhaving van den vrijen dag na Paschen, Pinksteren en Kerstmis; 8. Op de kustbooten zonder Fransch pa tent één matroos vervangen door een licht matroos, waarvoor gage 17 jaar 40 1/3%, na 1 jaar 50 -f 1/2%. 9. Op trawlers met Fransch patent zelfde bemanning als voorheen, zonder Fransch patent één matroos te vervangen door licht matroos. Voor de havenarbeiders hebben de reeders zich tegenover den Christelijken Bond bereid verklaard alle wijzigingen in te trekken met uitzondering van één enkelg bepaling: lossen met 10 man tot 125 in plaats van tot 100 manden. Voorts zijn de reeders bereid voor haringschepen één man meer voor hunne rekening toe te staan. Bij de Christelijken stemden zeelieden en havenarbeiders afzonderlijk. De uitslag der stemmingen was: Zeelieden 112 vóór, 43 tegen de tegenvoorstellen van het bestuur; haven arbeiders 94 tegen, 8 vóór de gewijzigde voor stellen der reeders. De te Katwijk gehouden stemming voor zeelieden had tot resultaat, dat 35 leden stemden vóór, geen enkel lid tegen de be stuursvoorstellen. Totaal dus 155 vóór, 137 tegen. Het opmerkelijke van deze stemmingen is, dat de Christelijke havenarbeiders zich on danks dat de reeders hunne voorstellen tot wijziging der ploegen nagenoeg geheel had den ingetrokken en bovendien nog een groo- tere ploeg voor haringschepen wilden toe staan. deze voorstellen met overgroote meer derheid verwierpen. Dc omvang van het conflict. In totaal zijn van beide organisaties circa 1200 leden in het bedrijf werkzaam, waarvan 830 zeelieden, 300 havenarbeiders en 70 kolenwerkers. Hiervan zijn georganiseerd in de IJmuider Federatie resp. 500. 160 en GO man en in den Christelijken bond resp. 330, 140 en 10 man. Deze cijfers zijn wellicht aan vechtbaar; de juiste getallen kunnen ech ter in verband met de werkloosheid moeilijk worden weergegeven, voornamelijk wat de zeelieden betreft. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat ongeveer 750 zeelieden, opvarenden der ten tijde van de stemming nog op zee zijnde 70 75 trawlers, niet aan de stemming hebben deelgenomen, zoodat uit het feit. dat in totaal 800 stemmen werden uitgebracht, kan worden afgeleid, dat honderden werkloozen aan de stemming hebben deelgenomen. Het gemeentebestuur komt door deze sta king voor tal van nieuwe moeilijkheden te staan. Het aantal werkloozen zal, vooral wanneer ook de Christelijke havenarbeiders in staking zullen gaan (zeker is dit ook nu nog niet), toenemen, doordat tal van arbei ders als vischknechts, in de eerste plaats de losse, ijswerkers enz. werkloos zullen worden. Naar wij vernemen zullen burgemeester en wethouders omtrent steunverïeening aan verschillende groepen a.s. Donderdag een be slissing nemen. Ons is de vraag gesteld, of bij de Arbeids beurs ingeschreven werklooze zeevisschers, havenarbeiders en kolenwerkers kunnen wor den aangewezen voor het verrichten van werkzaamheden ter vervanging van de sta kers. Dit is niet het geval. Art 3 van de ver ordening op de Arbeidsbeurs zegt, dat ar beidsbemiddeling niet wordt verleend voor bedrijven waarin een staking of een uitslui ting heerscht. Wij vernamen nog, dat het bestuur van den Christelijken Bond heden (Dinsdag morgen) het antwoord van de Reedersver eeniging verwachten kan. De IJmuider Federatie heeft inmiddels aan de Reedersvereeniging en aan de factoors mededeeling van den uitslag der stemming gedaan. Aan de reeders werd medegedeeld, dat besloten werd vóór of op 31 December naar zee vertrokken schepen nog te lossen, mits op de oude voorwaarden. VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA. De Vereeniging tot bevordering van de oprichting der Vereenigde Staten van Europa houdt Vrijdag 6 Januari a.s. een feestelijke jaarvergadering in „Parkzicht". Behalve dat de gewone huishoudelijke zaken zullen wor den afgedaan is er muziek, zal er worden voorgedragen en een film vertoond. PRIESTERJUBILEUM. Van de in 1933 jubileerende R.K. priesters zal de eerw. pater Anselmus O.M. Cap. van het Capucijnenklooster alhier op 5 Mei zijn gouden klooster jubileum vieren. ZILVEREN PRIESTERFEEST Het zilveren priesterfeest van pater Gra- tianus, O. Cap., zal a.s. Zondag gevierd wor den. Zaterdagavond half acht heeft een plechtig lof plaats, waarbij de jubilaris plech tig zal worden ingehaald in de Kloosterkerk. Zondagmorgen half elf zal hij een Hoogmis celebreeren met assistentie. Des middags 3 uur heeft de receptie plaats in het Patro naatsgebouw. De huldiging door de parochia- is Zondagavond in het Patronaatsgebouw en ook Maandagavond. GESLAAGD Voor het examen boekhouden Vereeniging van Leeraren slaagden onze plaatsgenooten de heeren G. Muis Jr., H. Noot en W. Gouda. INSTALLATIE VAN HET NIEUW BENOEMDE HOOFD DER COMITéSCHOOL. Gisteravond heeft in het gebouw voor Chr. Belangen de installatie plaats gehad van den heer C. Lijnzaad als hoofd der Comité-school. Nadat de heer J. C. Dunnebier had voorge lezen 2 Thim. 2 en was voorgegaan in ge bed sprak hij als voorzitter van het school bestuur een woord van welkom, inzonder heid tot den heer en mevr. Lijnzaad en den heer Huisma uit Den Haag, die op uitnoodi- ging van het schoolbestuur was overgeko men om hier den heer Lijnzaad tot zijn werk in te leiden. Het is zoo sprak de heer Dun nebier een blijde dag voor het schoolbestuur en de ouders der kinderen, dat in de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer Severs, weer voorzien is. Wij zijn overtuigd dat de heer Lijnzaad de schouders onder het werk wil zetten. Ook namens het personeel der school har telijk welkom. Voorts sprak de heer Dunne- i bier een woord van dank tot den heer Kamp huis. die trots zijn hoogen leeftijd het werk als tijdelijk hoofd der school, tijdens de va cature, heeft waargenomen. Hierna was het woord aan den heer Huisma hoofd der school te Den Haag. Dc heer Huisma wil gaarne den heer Lijn zaad bij de aanwezigen voorstellen als zijn vriend waarmee hij 3 12 jaar prettig heeft samengewerkt en waardoor tusschen hen beiden onverbreekbare vriendschapsbanden zijn ontstaan. IJmuiden zegt de heer Huis ma heeft kwalijk gedaan om Lijnzaad van mijn school weg te halen, maar voor u zelf en voor IJmuiden heeft u goed gedaan hem liier te nemen. Vervolgens herinnerde de heer Huisma aan zijn werk onder de jeugd in Den Haag en spreekt daarna verder over den persoon van den heer Lijnzaad, vervolgens over zijn onderwijs, om hem daarna te be palen bij zijn taak die hem hier wacht. Hierna beklom de heer Lijnzaad het po dium en zeide, dat de spontane hartelijkheid waarmede men hem in IJmuiden heeft ont vangen, hem gepakt heeft. Hij waardeerde het, dat hij als hoofd der Comitéschool is ge kozen. Hij dankte den heer Huisma voor de be moedigende en raadgevende woorden hem toegesproken. Hierna werd door eenige leerlingen den heer en mevrouw Lijnzaad een welkomstlied toegezongen. Ds. Swaan sprak als voorzitter van den kerkeraad eenige woorden. Hij her innerde aan het bezoek door den heer Plu en spreker, den heer Lijnzaad gebracht in Den Haag. Toen wij in zijn klasselokaal kwamen en hem daar bezig zagen, was direct hun ge dachte. „wij moeten Lijnzaad in IJmuiden hebben". Het is hem dan ook een vreugde, een woord van welkom, namens den kerke raad hem te mogen toeroepen. De heer J. A. Gouweleeuw sprak namens het personeel van de Comitéschool en uitte den wensch, dat zij in christelijke liefde mogen samenwerken en alzoo de school mo gen opbouwen. Namens de Ds. Creutzbergschool sprak de heer A. Ballast een woord van welkom. De heer P. Selling een oud vriend van den heer Lijnzaad, voerde het woord namens de In- singerschool (de heer Dalhuvzen was wegens ziekte verhinderd) en zeide dat het personeel van genoemde school hem gaarne als vriend in zijn midden wenscht en hem gaarne hulp en steun in zijn arbeid wil verleenen. Daarna was het woord aan mej. de Graaf. Deze als hoofd der bewaarschool. Zij hoopte, dat de heer Lijnzaad zoo spoedig mogelijk ook eens een bezoek aan haar school zou brengen en met zijn kennis het bewaarschool onderwijs zou wilen steunen. De heer Lijnzaad dankte hierna in het bij zonder den heer Dunnebier en den heer Huis ma en voorts allen voor de hartelijke ontvangst hem en zijn vrouw bereid. Nadat de heer Dunnebier nog een woord van dank had gesproken tot al de aanwezi gen, sloot Ds. Swaan dezen avond met dank gebed. Na de sluiting was er gelegenheid om per soonlijk met den heer en mevr. Lijnzaad kennis te maken, waarvan door velen ge bruik werd gemaakt. Wij willen er nog even op wijzen, dat IJmuiden voor den heer Lijn zaad geen onbekende plaats is. Ruim 13 ja ren geleden was hij hier werkzaam bij de Haarlemsche bankvereeniging in de Kanaal straat. Vandaar is hij werkzaam geweest bij de Incassobank in Amsterdam. Aangezien hij zich altijd heeft aangetrokken gevoeld tot het werk onder de jeugd is bij hem het plan gerijpt zich aan het onderwijs te wijden. Hier bij is hij ongeveer 7 jaar werkzaam, eerst te Koog a. d. Zaan, daarna te Den Haag. AGENDA TE HAARLEM Stadsschouwburg: Italiaansche Opera Faust. 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. Solist ,Jos. de Clerck (viool). Cinema Palace: „Das blaue Licht". Op het tooneel: Edith Hagedorn, licht- en wa terfeeërie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich will nicht wis sen wer Du bist". Op het tooneel: de wereld- attractie het Raimonda-ballet (tien perso nen). 2.30 7. en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De reis naar het ge luk". 2.30 en 8.15 uur. WOENSDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg: De Spaansche Vlieg en De Bruiloft van Kloris en Roosje. 8 uur. Schouwburg Jansweg: De affaire Dreyfus 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags èn des avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1