HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK e.O. Het conflict in het Visscherijbedrijf. 18e JAARCANC No. 55 DONDERDAG 5 JAN. 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per weck 10 cents, per maand 40 cents plus 2]A cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemcrlaan 42 - IJniuiden - Telefoon 521 verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. uitgave lourens coster, maatschappij voor courantuitgaven en alg. drukkerij n.v. directie: p. w. peereboom en robert peereboom. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen; f2000.bij algelieele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en 'of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen, Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Beide organisaties proclameeren de staking voor de havenarbeiders. Reeders nemen zelf de lossing ter hand. Wat bij deze actie het meest opvalt is, dat de in den Christelijken Bond georgani seerde havenarbeiders, die zich reeds bij de eerste stemming tegen het aanvaarden dei- voorstellen van de reeders uitspraken, weinig lust hebben getoond, de adviezen van hun bestuur op te volgen. Dit bleek wederom ten duidelijkste in de gistermiddag gehouden ver gadering waar, nadat het bestuur zijn stand punt uiteenzette en er op gewezen had, dat het niet op zijn weg lag, met de IJmuider Federatie te vergaderen, de aanwezigen er op bleven aandringen, dat alsnog gecombi neerd met de IJmuider Federatie vergaderd zou worden De aanwezige havenarbeiders drongen er echter op aan, dat allen naar de in Thalia aan den gang zijnde vergadering der IJ. F. zouden gaan. Tenslotte stemde het bestuur toe. Omstreeks half zes kwam dan ook een groot aantal leden van den Christelijken Bond in Thalia aan, waar reeds sedert vier uur nagenoeg alle leden der IJmuider Fede ratie de komst van hun collega's van den Christelijken Bond zaten af te wachten. Van het bestuur der IJmuider Federatie waren aanwezig de heeren Brandsteder, v. d. Veer en Blom, van den Christelijken Bond zagen wij de hoofdbestuursleden de heeren J. v. d. Steen, Spoelstra en Krijger en de heer C. v. d. Steen. Nadat de toestand ampel was besproken, verzochten de bestuursleden van den Chris telijken Bond met hen de vergadering te verlaten, aan welk verzoek niet werd voldaan. Inmiddels was reeds besloten, het werk gezamenlijk neer te leggen en ook de aan den afslag liggende trawlers en die welke nog binnen mochten komen, niet te lossen. Men zou hedennacht alleen aan den kant aanwezig zijn om eventueele werkwilligen te verzoeken het werk neer te leggen. In de ver gadering heerschte groote ontstemming over het feit, dat door een der bestuursleden van den Christelijken Bond aan een verslaggever was medegedeeld dat er z.i. te weinig politie in den afslag was. Bij den reeders. Gistermiddag 4 uur vond een spoedeischen- de ledenvergadering plaats, ter bespreking van den „hoogst ernstigen toestand''. De ver gadering besloot, indien vóór gisteravond 8 uur vaststond dat er niet gelost zou worden, zelf de lossing ter hand te nemen. Toen dan ook het besluit der havenarbeiders bekend was, kon men tal van directeuren van reeders, familieleden, boekhouders, schip pers en eenige machinisten enz. met een pakje onder den arm naar den afslag zien trekken .De halgebouwen waren geheel af gezet en niemand werd toegelaten tenzij^ hij in het bezit was van een door den directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf afgege ven bewijs, dat alléén verstrekt werd aan „werkwillige" reeders enz. En spoedig had men de loopplanken uit gelegd en gingen de eerste mandjes visch van boord. Het ging gebrekkig, want op een enkele uitzondering na zooals de Petten, moest de visch met de hand uitgelost worden De meest-deskundigen belastten zich met het moeilijkste werk, het sorteeren. Toen we gisteravond 10 uur eens een kijkje gingen nemen, zagen we, dat mannen in de voor dit werk ongewoonste kleedij als over alls, plus-fours, demi's enz. en sommigen op bruine schoenen, ijverig in de weer waren met lossen, sleepen, sjouwen, pakken enz. Men had een 7-tal booten n.l. die welke reeds eergisteren binnen waren, onder handen ge nomen enhet ging. Er was reeds tame lijk veel visch gelost en gepakt en al zal de sorteering wel eens iets te wenschen over laten, de vischkoopers zullen zeker wel wat door de vingers zien, blij als ze zijn, dat ze niet van visch verstoken zijn gebleven. Er was veel politie op de been, zoowel in als om de hal. Er waren gisteravond 11 trawlers binnen. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 5 JANUARI S.chouwburg Jansweg: De affaire Dreyfus 8.. uur. Cinema Palace: „Das blaue Licht'Op het tooneel: Edith Hagedorn, licht- en wa terfeeërie, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich will nicht wis sen wer Du bist". Op het tooneel. de wereld attractie het Raimonda-ballet (tien perso nen), 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De reis naar het ge luk". 2.30 en 8.15 uur. VRIJDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: Tooneel jubileum mevr. Royaards-Sandberg. „Gijsbreght van Aem- stel". 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Twee Duitsche waren, zonder gelost te heb ben, naar Duitschland vertrokken. Of de reeders-lossers met alle elf booten gereed komen is nog niet zeker. Ze zullen echter hun moeite wel beloond zien want er zullen onge twijfeld goede prijzen besteed worden. De eerste strubbelingen. Later op den avond begaven zich tal van havenarbeiders enz. naar den afslag. Zij kregen, zooals te begrijpen valt, geen toe gang tot de hal en de kade. Omstreeks één uur hedennacht was de eerste trawler gelost n.l. de Zwaluw. Toen de personen, die dezen trawler gelost had den, naar huis wilden, werden zij gemoles teerd door de posters. Een der werkwilligen kreeg een klapop z'n gezicht, waarop de ander, zekere A. V. een groot mes trok. Het liep verder met een sisser af. Toen hedenacht half drie de Bloemen- daal binnenkwam werden de opvarenden van den kop van de Visschershaven af ingelicht over den stand van zaken. Na het gereedkomen met de lossing van de Groningen herhaalde zich hetzelfde wat zich bij de Zwaluw had voorgedaan. Ook hier werden eenige klappen uitgedeeld en tenslotte keerden de lossers op hun schreden terug. Uitbreiding van het conflict? Hedenmorgen 7 uur zou een vergadering worden gehouden met de vischknechts. Naar wij vernamen is het de bedoeling, te trach ten deze in de actie te betrekken, omdat de stakers de geloste visch als besmet beschou wen. De reeders en hunne helpers zijn er in ge slaagd, alle twaalf aan den afslag zijnde trawlers gelost te krijgen. De stoomtrawler Petten, die de grootste la ding had, was het laatst gereed nl. om half vijf. Alléén de Bloemendaal, die in den loop van den nacht binnenkwam, werd niet ge lost. Omtrent de molestaties, die na afloop van het lossen der schepen plaats vonden, vernemen wij, dat hieraan hebben deelgeno men elementen, die buiten het conflict staan. Bij een schipper, die eveneens een boot had helpen lossen, is een ruit ingesla gen. De amateuiwischlossers zijn onder po- litiegeleide naar huis gebracht- Dezelfde elementen hebben nog getracht, de ijsvorming te belemmeren door den ijs- werkers te hinderen. Ook dit streven had geen succes. Alle vischkoopers hebben vol doende ijs voor hun visch kunnen krijgen. De vergadering der vischknechts, die he denmorgen gehouden zou worden, vond niet plaats. Deze vakgroep zal hedenmiddag ver gaderen om te bepalen de door deze groep aan te nemen houding. Den heer Brandsteder, secretaris der IJmui der Federatie, die hedenmorgen den afslag wilde binnengaan werd de toegang gewei gerd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling belegt a.s. Vrijdagavond in Parkzicht" een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. bespreking zomerwerk, bespreking groep Na tuurvrienden enz. De cursusvergadering met Mr. Levenbach als spreker zal niet plaats vinden op 24 Jan. a.s. doch op 10 Januari in Parkzicht. De 42000 ton metende Oceaanreus L'Atlantiquehet fraaie, luxueuse passagiersschipdat in het kanaal door een geweldigen brand werd vernield. GESLAAGD. Op de te Haarlem gehouden examens in het boekhouden voor de Vereeniging van Leeraren slaagde o.a. onze plaatsgenoot C. J. de Goede. BEVERWIJK VERDACHTE AANGEHOUDEN. Door de politie te Beverwijk werd de aan houding verzocht van een ongeveer 40-jarig persoon, verdacht van mishandeling c.q. po ging tot doodslag te Beverwijk gepleegd. Ge noemde persoon is nog denzelfden dag door de politie alhier aangehouden. Daarna is hij onder geleide van de marechaussée op trans port gesteld naar Beverwijk. OPBRENGST SPELDJESDAG. De ten bate van de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" gehouden verkoop van speldjes heeft een bedrag van 81,58 opgele verd. PERSONALIA. De heer G. Th. Vermeulen, alhier, is be noemd tot leeraar in het boekhouden aan de R.K. Tuinbouwwinterschool, alhier, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door vertrek van den heer Ph. Th. Giele. R.K. KIESVEREENIGING „RECHT EN PLICHT Woensdagavond vergaderde de R.K. Kies- vereeniging „Recht en Plicht". De voorzitter de heer J. van Zutphen wees in zijn openingswoord op het belang van het handhaven der -.eenheid in de Kath.Staats partij. Deze eensgezindheid diende, aldus spr., ook voorop gesteld te worden, wanneer straks de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden zullen worden. In het jaarverslag van de secreta resse werd medegedeeld, dat het ledental op dezelfde hoogte was gebleven. Het jaar verslag van den penningmeester moest door afwezigheid van dezen functionaris, achter wege blijven. Blijkens een schrijven van den penningmeester, den heer Luc. Aardenburg, bedankte deze tevens als bestuurslid. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer gaf aanleiding tot eenige besprekin gen. De vergadering ging accoord met het advies van de partijleiding om den heer Mr. van Hellenberg Hubar voor de kwaliteitszetel, voor het district Haarlem-Helder toegewezen aan den middenstand, in aanmerking te doen komen. Voor de beide vrije zetels verwierven o.m. de heeren Chr. v. d. Bilt (aftr.) 50, Heze- laar 27 en Slingeland 27 stemmen. De uitslag van deze stemming zal naar de centrale kies- vereeniging voor dit district worden doorge zonden. Vervolgens stelde de voorzitter de bestuurs verkiezing aan de orde. Aftredend waren Mevr. Bisschop. N. Zuur bier en Jac. van Zutphen. de bestuursleden mej. A. van Lent en de heer Luc. Aardenburg hadden voor hun functies bedankt. De uitslag was dat herkozen werden mevr. Bisschop en de heeren Zuurbier, terwijl Mevr. Dekker- Schutte en de heeren W. Niesten en P. J. J. Haazevoet als nieuwe bestuursleden zitting kregen. Daarna werd de heer P. J. J. Haaze voet als voorzitter aangewezen. Deze verklaarde zijn benoeming te zullen aanvaarden onder de voorwaarde echter, dat in de R.K. Staatspartij de politiek zal wor den gevoerd zooals in de Pauselijke Encyclie ken is voogeschreven. Nadat de heer A. v. d. Plas den aftredenden voorzitter, den heer J v. Zutphen dank had gebracht voor zijn werk in de kiesvereeniging werd de vergadering gesloten. Duitschland's modernste kazerne is in Ludivigslust te vinden. Het gebouw is verdeeld in en groot aantal gerieflijke kamerswelke voor twee a drie man bestemd zijn en van de nieuwste gemakkenvoorzien zijn. VELSEN CHR. JONGEMANNENVEREENIGING „PHILADELPHIA". De Chr. Jongemannenvereeniging ..Phila delphia" hield in de Chr. School in de Bon- gaertstraat een ledenvergadering. De voor zitter. de heer Breet, die voor den laatsten keer als leider optrad, sprak een welkomst woord tot de aanwezigen. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan werd de heer A. Geerlofs gehuldigd in verband met zijn 12 1/2-jarig lidmaat schap. De heer J. de Bray bood hem namens de leden een f raaien vulpenhouder aan, daar bij den wensch uitsprekende, dat hij deze vele keeren mocht gebruiken bij zijn propa ganda voor de vereeniging. In plaats van den heer Breet werd als voorzitter gekozen de heer L. T. Koole. Do heer Geerlofs sprak daarna nog eenige woorden van dank voor de waardeerende woorden en het geschenk. Den heer Breet werd het eere-lidmaatschap aangeboden. Hem werd door den heer P. Kraayeveld na mens de vereeniging een boekwerk aangebo den. Na de gebruikelijke dankzegging werd de druk-bezoehte vergadering gesloten. GESLAAGD. Voor het te Haarlem gehouden examen ter verkrijging van het diploma boekhouden van de Vereen, van Leeraren slaagde de heer C. J. de Goede, alhier. „DE DAGERAAD". Op Vrijdagavond belegt de Vrijdenkers- vereeniging De Dageraad in Hotel „De Prins" een openbare vergadering, waar als spreker zal optreden de heer C. de Dood uit Amster dam. INENTING TEGEN DIPHTERIE EN ROODVONK. Dr. L. S. Limborgh Meyer, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst schrijft ons: Evenals vorige jaren zal binnenkort weer de gelegenheid worden gegeven voor inenting tegen diphterie en roodvonk. Hoewel in het bijzonder bedoeld voor de kinderen, die sedert de vorige inenting op school zijn gekomen kan ieder er gebruik van maken. De in entingen hebben plaats in verschillende scho len en in het bureau van de Gem. Geneesk. en Gez. Dienst op tijdstippen, welke tijdig bekend gemaakt zullen worden. In de beide laatste maanden van het af- geloopen jaar kwam in de gemeente Velsen een groot aantal diphterie-gevallen voor; er moest zelfs tot tijdelijke sluiting van een bewaarschool worden overgegaan. Dg ziekte droeg een kwaadaardig karakter, viermaal was een operatie noodig, twee gevallen ein digden met doodelijken afloop. Zooiets is een aanwijzing, dat het diphterie-gevaar en het is met het roodvonk-gevaar precies een der ons altijd boven het hoofd hangt. Laat het dan ook een waarschuwing zijn, voor hen, die hun kinderen nog niet hebben laten inenten. Al kan natuurlijkö de inen ting geen 100 pet. zekerheid garandeeren, de kans dat een ingeënt kind roodvonk of diphterie krijgt is veel kleiner, en wanneer het ziek wordt, dan verloopt de ziekte veel lichter. Dat de epidemie, die ons ongeveer een maand geleden bedreigde/niet tot werke lijkheid is geworden, moet ongetwijfeld voor een groot deel worden toegeschreven aan het groote aantal ingeënte kinderen in deze ge meente. Maar de niet-ingeënten loopen door- loopend gevaar, plotseling komt de ziekte opzetten en een paar nog niet ingeënte kin deren gaan er aan heen, vandaag nog ge zond, morgen doodziek of reeds gestorven. Laat men dan toch gebruik maken van de gelegenheid die elk jaar wordt geboden om z'n kinderen te beschermen tegen deze twee gevaariljke ziekten. De behandeling bestaat uit drie onderhuid- sche inspuitingen met één a twee weken tusschenruimte, er wordt een vaccin-meng- esl ingespoten dat tegelijk onvatbaar maakt voor roodvonk en diphtheric. De inspuitingen zijn ongevaarlijk, geven weinig of geen lats en laten geen litteekens achter. Vooral voor de zeer jonge kinderen is de inenting van groot belang, omdat de mees te slachtoffers vallen onder de kleuters (3, 4 en 5 jaar). Het veiligste is dus om de kinderen reeds vóór die leeftijd te laten in enten bijv. in het tweede of derde levens jaar. en Ouders van schoolgaande kinderen, die op school een formulier aangaande de inenting hebben ontvangen, worden verzocht dat zoo spoedig mogelijk ingevuld aan het hoofd der school terug te zenden; ouders, wier school gaande kinderen geen formulier hebben ge kregen en die wenschen dat hun kinderen ook worden ingeënt, gelievendaavran bericht te zenden aan het hoofd dér school; ouclers, die voor hun niet schoolgaande kinderen inenting wenschen, kunnen zich met die kinderen vervoegen aan het bureau van de Gez. Dienst op nader bekend te maken dagen en uren. ROOFMOORD TE NUMANS- DORP OPGEHELDERD. Twee verdachten te Rotterdam gearresteerd. EEN HUNNER BEKENT. (Zie ook elders in dit nummer). Omtrent den roofmoord te Numansdorp vernemen wij nog het volgende: Omstreeks tien uur Dinsdagavond hoorde de landbouwer J. de Reus en diens vrouw gestommel in de schuur, welke staat achter hun woning, „Johannahoeve" geheeten. Bei den zijn daarop gaan kijken. In de schuur werden zij door twee gemaskerde mannen aangevallen. De R. kreeg een slag op het hoofd en werd met een revolverschot en een steek met een dolk gedood. De vrouw bekwam eenige lichte verwondingen in het gelaat en werd door de onverlaten het huis binnenge- dreven. De bandieten volgden haar en dron gen het huis binnen. Zij eisebten geld van de vrouw, die hun een bedrag gaf, waar op de beide mannen zich verwijderden. Op de fiets zijn zij gevlucht. In den loop van den dag gelukte het echter de Rotterdamsche recherche te Rot terdam twee personen te arresteeren, die verdacht werden den roofmoord te hebben gepleegd. Een hunner heeft daarop bij een streng verhoor een bekentenis afgelegd. Het parket uit Dordrecht was Woensdag op de plaats van het misdrijf aanwezig om een onderzoek in te stellen. De majoor van de Rijksveldwaclit te Nu mansdorp had aan de Rotterdamsche politie verklaard iemand in het oog te houden daar die volgens hem wel eens in aanmer king kon komen voor verdenking. De man is n.l. uit den omtrek van Numansdorp af komstig. In een logement aan de Nieuwe Haven te Rotterdam werd hij gevonden. Bij hem was een ander die ook te Rotterdam woonde. Deze laatste viel dadelijk door den mand, waarop de beide mannen onmiddellijk werden gearresteerd. De tweede bekende dat zij samen in Numansdorp zijn geweest en daar in een schuur waren binnengedrongen. Toen was de boer gekomen met wien een worsteling ontstond. Tijdens die worsteling is een schot gevallen dat waarschijnlijk door den eersten verdachte is gelost. De boer lag daarna op den grond. De eerste ontkende. Op hem is een revolver gevonden met bloed vlekken. Verder is een broek van hem in beslag genomen, eveneens met bloedvlekken en een lap, die gediend heeft tot masker. Bij de ander is ook een masker gevonden en een broek met bloedvlekken. De eerste is oorspronkelijk uit Klaaswaal afkomstig, de ander uit Oud-Beierland. Beiden zijn naar Dordrecht overgebracht, waar het onderzoek zal worden voortgezet. In de Voorstraat te Dordrecht kwam het tpt onregelmatigheden, doordat het publiek op de auto toeliep en deze noodzaakte te stoppen. De politie moest van den gummi stok gebruik maken om de orde te herstellen. Daarna kon de auto haar weg vervolgen en arriveerde in de Doelstraat, die geheel werd afgezet. Van daaruit kon de overbrenging naar 't Huis van Bewaring verder ongestoord geschieden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1