HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O. Het conflict in het Visscherijbedrijf. IJMUIDER COURANT OP ZEE OP REIS 18e JAARGANG No. 56 VRIJDAC 6 JANUARI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEtf EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdcelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(ej zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. De Brand van ,,l'Atlantique" De brand van het Fransche zeekasteel „1' Atlantique", volgende op zooveel - andere groote scheepsbranden in een korte spanne tijds, laat practisch geen twijfel meer over. Er moet een algemeene oorzaak voor deze reeks vernielingen zijn. Als men alleen de branden op dergelijke reusachtige schepen nagaat komt men tot het volgende lijstje: „Europa" (Norddeutsche Lloyd, 46.000 tonj zwaar beschadigd door brand, vlak voor de voltooiing van het schip, in 1929; „München" (Norddeutsche Lloyd) inwendig uitgebrand aan de pier te New-York, nadat de passagiers het schip verlaten hadden, in 1930; „Asia" (Messageries Maritimes) door brand vernield in de Roode Zee (115 slachtoffers) in 1930; „Georges Philippar" (Messageries Maritimes) door brand vernield in de Golf van Aden (53 slachtoffers) in 1932; „P. C. Hooft" (Mij. Ne derland) door brand vernield in de haven van Amsterdam in 1932. Verscheidene bran den van kleinere schepen hebben in dezelfde periode plaats gehad. Ik behoef maar even aan de Moldanger te herinneren. En nu de brand van „1' Atlantique". Het geweldige schip, dat 40.000 ton meet en pas twee jaar oud is, was op weg naar Le Havre om daar gedokt te worden. Alleen bemanning was aan boord. Van de ruim tweehonderd man schijnen er twintig of dertig vermist te worden. Ofschoon alle moderne brandbluseh- installaties aan boord waren en de opvaren den niet belemmerd door de aanwezigheid van passagiers zich anderhalf uur lang uitsloofden om daarmee het vuur te blus- schen, bleek het een hopelooze zaak. Het schip wordt als verloren beschouwd. Het was een wonder van moderne weelde en had een kleine veertig millioen gulden gekost, waar van slechts tweederden door verzekering ge dekt schijnt te zijn, zoodat de reederij een enorm direct vei'lies lijdt. Dit zal natuurlijk worden vergroot door de onvermijdelijk toe nemende angst bij het publiek, die het passa giersvervoer zal drukken. Vooral op de vacan- tier^izen. Evenals de Georges Philippar en de P. C. Hooft was de Atlantique. te Saint-Nazaire ge bouwd, maar niet op dezelfde werf als deze beide schepen, zoodat veronderstellingen om trent gebreken in de electrische installatie indien daar al sprake van zou kunnen zijn min of meer fantastisch schijnen als men een algemeene oorzaak wil opsporen. Trouwens: kortsluiting' op een schip, .dat ,van zulke schit terende bluschinstallaties voorzien is, en meer dan tweehonderd man aaxi boord heeft (zoo dat de brand dadelijk o.ntdekt exi bestreden wordt) behoeft, zou mexi zoo zeggexx, toch niet binnen axidex'half uur reeds tot eexi hopelooze situatie te leidexxHet is wel heel vreemd. Ixxteressant is evexiwel het Fransche bericht, „dat de zeer brandbare xiieuwe lak aaxi het vuur rijkelijk voedsel had gegeven". Onlangs heeft een Nederlaxidsehe scheeps officier mij medegedeeld dat een nieuw sport verf, of lak, in de laatste jaren op vele schepexx is toegepast, uit luxe-overwegixrgexx, omdat die verf éexi buitexigewoon mooiexx glans heeft. Op de Georges Philippar exi de P. C. Hooft was dit materiaal ook toegepast. Men had er bij eexi maatschappij, die mijn zegsman noemde, onlangs proeven mee ge nomen door exikele planken te bestrijkexr met de vroeger-gebruikte lakverf en axidere met het xiieuwe product. Ixi de eerstbedoelde ge- vallexx bx-axxdden de plaxiken langzaam door; in de laatstbedoelde sloeg de vlam onmiddel lijk over de volle lengte vaxi de planken uit, en verteerde ze bliksemsnel. Het schijnt een belangrijk punt vaxr onder zoek of deze zelfde lakverf niet alleen op de Atlantique, maar wellicht ook op de Europa, de Müxichexi en de Asia is toegepast, en in hoeverre het gebruik vaxi dit product het brandgevaar werkelijk ernstig doet toenemen. Maar al blijkt dit, dan zal men xiog lang niet gereed zijn. Tot dusver is xiog steeds niet verklaard hoe brand kon uitbreken aan boord van de P. C. Hooft, die aan de kade lag om de oxxtsmettings-gassen te laten wegtrekken, exx niemand aan boord had. Zeer mex-kwaardig blijft het geval van de Georges Philippar, waarop de brand gelijktijdig op verschillexxde punten uitbrak. Is dit misschiexi op de Atlan tique ook het geval geweest? Men spreekt in Frankrijk steeds meer over mogelijke kwaadwilligheid. Zijn er inderdaad schurkexi die deze braxxden aanstekexi? Daxi moet het eexi internationale bende zijn, mo gelijk voorzien vaxi een (al of niet „politiek") vernielings-program. Exi aangezien het ver schijnsel zich internationaal voordoet zou men beter doen met de nationale onderzoek- instanties niet op zichzelf te laten werken, maar ze met elkaar in verbinding te brengen. Een kind kan begrijpen dat men, door de omstandigheden der groote scheepsbranden van de laatste jaren te vergelijken en er on derling verband in te zoeken, een tienmaal betere kans heeft om de oorzaak te vinden. Nu, ik hoop van harte dat dit gebeuren zai, maar twijfel er voorshands aan. Gebrek aan internationale samenwerking en dom nationalistisch gedoe zijn schuldig aan de grootste ellenden ter wei'eld. Waarom dus ook niet aan een voortzetting van deze scheepsrampen? Want als er inderdaad een bende misdadigers achter zit, zal het bij deze serie niet blijven. De heeren hebben immers „succes"! En welk grooter succes be staat er, voor zooveel lieden van allerlei soort, dan vernietiging op groote schaal? dan kapotmaken, in elkaar trappen, beder ven van al wat groot en mooi is, en met zorg en toewijding opgebouwd? R. P. NIEUWE MOTORTRAWLER VOOR DE MIJ. PESCATOR. De Maatschappij Pescator heeft aan Smit's Machinefabriek en Scheepswerf den bouw opgedragen van een motortrawler van het driftertype. Aan deze maatschappij behooren de motor trawlers Antje en Betje, die steeds van IJmui den uit de trawlvisscherij uitoefenen. Nog geen verandering. Zaterdag beslissen de vischknechts. De trawler blijft binnen, de trawlergast pakt z'n boeltje en gaat naar huis. Voor hoe lang? De toegang tot den afslag. Inzake het toelaten van personen tot den afslag, vernemen wij, dat de in ons bericht van gisteren genoemde bewijzen van toe gang niet zijn afgegeven door den directeur van het Staats.visschei'shavenbédiïjf. Het was een bewijs van de Reedersvereeniging afge geven: aan degenen, die bereid waren, aan de lossing deel te nemen. De directeur stelt zich, naar wij nader vernamen, op het stand punt, dat ieder die wil lossen, wordt toegela ten. bewijzen van toegang worden door hem niet verstrekt. Wat de verwijdering van den heer Brandsteder betreft, vernemen wij nog, dat hem den toegang gistermorgen niet werd geweigei'd, doch dat hij de hal moest verla ten, omdat hij zich met verschillende perso nen onderhield, wat niet was toegestaan. De politiemacht. De politie is versterkt met een 25-tal rijks veldwachters en een aantal marechaussee's Ook heeft de rijkspolitie de beschikking ge kregen over de in Zaandam gestationneerde rijkspolitieboot, die in de haven surveilleert. De buitenlandsche ti'awlers. Naar wij vernemen, zijn de factooi's der buitenlandsche trawlers bereid, deze booten op de oude condities te laten lossen. Zij zijn echter niet bereid een contract af te sluiten. De havenarbeiders van hun kant zijn echter niet bereid buitenlandsche schepen te los sen, wanneer geen contract voor eexi jaar wordt afgesloten. Zij handhaven te dezen opzichte hun oorspronkelijk standpunt. Uit dien hoofde mag verwacht worden, dat ge durende den duur van het conflict geen bui tenlandsche trawlers naar IJmuiden gediri geerd zullen worden. Vei-gadering der vischknechts. Gisteravond vond in het gebouw der IJmuider Fedei*atie aan de Trawlerkade een vergadering plaats van de vakgroep „visch knechts" welke door 51 leden werd bijge woond. Van het bestuur waren aanwezig de heeren G. Blaas en J. v. d. Veer. De vergadering besloot hedenmiddag in Thalia een vergadering te beleggen voor alle havenarbeiders en in deze vergadering voor te stellen, met ingang van Zaterdag de uit de alsnog binnengekomen trawlers door de reeders enz. geloste visch als besmet te ver klaren en deze visch van Zaterdag af niet meer te verwerken. Het lossen der trawlers. De reeders hadden het hedennnacht ge makkelijk, daar slechts een enkele trawler binnen was, die weer door henzelf werd ge lost. Ook Vrijdagnacht zal er nog niet veel binnen zijn. Er is echter nog een 50-tal boo ten in zee, die in de eerste dagen van de volgende week binnen verwacht kunnen wor den .zoodat er Maandag en Dinsdag wellicht een 40-tal booten aan de markt komen. De reeders kunnen dan weer aan den slag. GEEN ONTSLAG. In ons blad van Zaterdag j.l. meldden wij, dat aan het personeel van den heer Verbeek aan de Z.Z. van de Visschershaven ontslag was aangezegd. Dit berichtje is, naar de heer Vei'beek ons mededeelde, niet juist. Aan geen der 15 in dienst zijnde arbeiders is ontslag veiieend. Er zijn alleen maatregelen geno men in verband met de onzekerheid van den toestand in dier voege, dat het personeel niet meer in vasten dienst is. SOlRcE VAN DE DANSCLUB „TEPSY". Woensdagavond hield de dansclub „Tepsy" onder leiding van den heer Martexis haar eerste soiree van dit 'seizoen in het gebouw „De Witte Bioscoop" alhier. De heer Martens heette de aanwezigen met een kort openings woord vaxi harte welkom. Reeds dadelijk heei-schte er een sfeer van intieme gezellig heid, die tot het einde toe bleef. Voor een groot deel heeft de heer Martens hiertoe bij gedragen, want hij zorgde er voor dat er steeds voldoende afwisseling was. Dat ver schillende attracties, waaronder bijv. een vol ledige daxnesmuziekkapel, zeer in den sxnaak vielen, bleek wel uit het daverend applaus dat telkenmale losbarstte. Kortom, het is een avond geweest, waarop de heer Martens en de leden van de dansclub met voldoening kunnen terugzien. VELSEN DE STEUNUITKEERINGEN EN DE STAKING BESLISSINGEN VAN B. EN IV. In de werkplaats of fabriek Kortom overal bent U ver zekerd tegen ongevallen door een abonnement op de De beste courant en bovendien de beste ONGEVALLEN VERZEKERING voor slechts één dubbeltje per week! Postersstakers en kijkers bij de trawlers langs de Trawlerkade. Ten opzichte van de steunuitkeeringen in verband met de staking hebben B. en W. net volgende besloten: 1. Geen steun wordt verstrekt aan: zee- visschers, kolenwerkers, havenarbeiders, ar beiders werkzaam in de nevenbedrijven vaxi het visscherijbedrijf. die op 2 Januari 1933 nog geen steim ontvingen. Het doet er niet toe of deze arbeiders ge organiseerd zijn of niet, evenmin in welken bond zij georganiseerd zijn. 2. De arbeiders behoorende tot de genoem de categoriën, die gedeeltelijk werk hadden, en dus feitelijk aanvullenden steun ontvin gen, worden van 2 Januari 1933 af niet meer gesteund. 3. De zeevisschers en arbeidei-s werkzaam in de nevenbedrijven die op 2 Januai'i 1933 volledig wei-kloos waren en, als volledig wex-k- loos, steun ontvingen, zullen voorloopig, voor zoover noodig, blijven genieten. Als nevenbedrijven worden aangemerkt die bedrijven welke geen zelfstandig bestaan hebben, los van het visscherijbedrijf. Ten opzichte van de onder 3 genoemde ar- beidei^s zal nog nader een beslissing worden genomen. De beslissing van geschillen omtrent de uitlegging van dit schrijven hebben B. en W. zich voorbehouden. ADRES VAN EEN ONDERWIJZERES OVER DEN WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Mej. Th. Faber, onderwijzeres, heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend waarin zij zich beklaagt over de wijze waarop zij is behandeld door den wethouder van Onderwijs. „Nogmaals neem ik de vrijheid mij tot u te wenden in het volle vertrouwen, dat de gemeenteraad van Velsen recht en waarheid zal stellen boven kuiperijen en onrechtvaar digheden", aldus begint het adres. Zij klaagt er over, dwat bij eventueele be noemingen van vaste leerkrachten aan de hoofden van scholexi niet de vrije hand ge laten wordt met het opmaken van een voor- di'acht. Het bleek steeds, aldus het adres, dat de wethouder van Onderwijs of diens rechterhand (de heer Suweiunk, ambtenaar afdeeling Onderwijs ter secretarie) aan de touwtjes trokken en vooraf reeds hadden be sloten wie benoemd zo uworden uit hun pro tegee's. - Een en ander zal zij met bewijzen staven. Uitvoerig worden dan velschillende gevallen gereleveerd. Er kwam niets van een vaste aanstelling, die haar, als zij zes maanden ook nog onder andere hoofden had gewerkt, beloofd was. Na 2 1/2 jaar hier werkzaam te zijn geweest en na de gelegenheid te hebben laten voorbij gaan om elders te solliciteeren omdat de wethouder de stellige toezegging van een vaste aanstelling had gedaan en de resp. hoofden zeer over haar werkzaamheden te vreden waren wei'd zij 1 September j.l. we gens bezuiniging ontslagen. Den 5en Sep tember ontving zij de mededeeling, dat de wethouder er persoonlijk geen bezwaar tegen zou hebben, wanneer 't haar beurt is haar we derom bij het onderwijs in deze gemeente aan te stellen, mits B. en W. dan niet verplicht zijn, inwoners van de gemeente te doen voor gaan. Na 1 September zijn weer 3 maal tijde ïijke onderwijzeressen benoemd waarbij twee dames buiten de gemeente wonende. De wet houder werkt steeds met tijdelijke leerkrach ten; in geen enkele gemeente is dat zoo erg als hier, schrijft mejuffrouw Faber. De wethouder doet dit liefst zoo veel mo gelijk omdat hij er dan den i-aad niet in behoeft te moeien en hij kan doen en laten wat hij wil. In hun prae-advies zeggen B. en W. dat ter voorziening in vacatures bij het onder wijs, welke een gevolg zijn van tijdelijke verhindering van leerkrachten, zij steeds een keuze doen uit personen, die door hen in ovei-leg met den Inspecteur van het L. O. zijn geplaatst op de lijst van tijdelijke leerkrach ten. Toen op 1 Mei 1930 wegens vertx-ek van een tijdelijke leerkracht aan school A I een andere tijdelijke noodig was, werd adressante op aanbeveling van het hoofd daarvoor aan gewezen. Zij stond toen echter nog niet op de lijst en werd pas op 24 Mei d.a.v. daarep bijgeschreven, in afwijking van den gewonen gang van zaken. In velband met den terug keer van de vaste leerkracht, waarvoor haar vervanging gold, werd zij met ingang van 12 Juni ontslagen. Echter kwam op 1 Juli 1930 weer een plaats vacant aan dezelfde school. Deze plaats bezette zij tijdelijk tot 1 December 1931, toen wegens opheffing en splitsing van de 5e klasse, haar werkzaam heden ovei'bodig werden. Aangezien betrok- kene goed voldeed, kreeg zij opnieuw een tijdelijke aanstelling aan school J, later aan school C. Tengevolge van de met dien datum ingevoerde bezuixiiging kwam ook o.a. zij zon der betrekking. B. en W. zetten dan uiteen, om welke reden na haar ontslag anderen wel en zij niet een tijdelijke aanstelling verkregen. Zij meenen, dat mej. Faber niet als plaatsgenoote met de overigen gelijk is te stellen. Wat betreft het in vaste dienst benoemen van adressante deelen B. en W. mede, dat op den datum van ontslag van adressante twee tijdelijke leer krachten in dienst waren, die eerder in aan merking zouden zijn gekomen omdat zij reeds veel langer tijdelijke diensten hadden be wezen. Wlilekcur bij benoemingen heeft niet plaats gehad. Van een door den wethouder van Onderwijs gedane toezegging van een vaste benoeming binnen 6 maanden na het aangegeven onderhoud is geen sprake, zeggen B. en W. De wethouder heeft bij die gelegen heid o.a. gezegd: „nadat u eei*st nog aan andere scholen gewerkt zult hebben, spreken wij elkaar over een half jaar nog eens na der". Naar de meening van B. en W. kan van eenig recht van adressante op een vaste aan stelling niet gesproken worden. B. en W. heb ben geen toezegging gedaan. SPEELTUINVEREENIGING „KINDER VREUGD". Bovengenoemde vereeniging belegt een. ouderavoxid op Zaterdag 14 Januari a.s. des avonds te 7.30 uur in het gebouw „Concor dia". Medewei-king wordt verleend door het Jeugdfanfarecorps der vereeniging onder leiding van den heer J. Schilp, de bioscoop commissie en het tooneeigezelschap onder leiding van den heer C. Bakker. De vooi'zitter der vereeniging, de heer J. Floor zal eexi korte causei-ie houden over de financieele positie der vereeniging en de te treffen maatregelen. Het knapenfanfare zal het volgend programma ten gelioore bren gen: lste gedeelte: 1. Zomergroct W. F. Sprink. 2. La Comtoisie Ouverture Saintigny. 3. Recrutenmarsch Kessels. 2c gedeelte. 4. La Benediction Marsch Kessels. 5. Wonnetraum V. J. Benoodt. 6. Doux Aveu Valse Kessels. 7 Le Petit Major Pas redonblé A. Torelli. BEVERWIJK OPENBARE VERKOOPINC. Donderdagmiddag werd in hotel „Oud-* Meerenstein" ten overstaan van. notaris J. I-I. B-remmers in het openbaar geveild: 1. Het heerenhuis met erf aan de Bree- straat no. 29, groot 145 c.A. Eigenaar de heer L. Pielage. Hoogsle bieder D. Feer, alhier. Opgehouden op f 9950. 2. Een wooxihuis niet.schuurtje.en. erf aan het C. II. Moensplein no. 6, groot 165 c.A. Op gehouden. Hoogste bod f 5650. 3. Een woonhuis, waarin stalling en erf aan den Kleinen Houtweg no. 8 te Heexnskerk groot 750 c.A. Eigendom van C. Welboren. Hoogste bod r 2775. Gemijnd op f 2 door P. Kuil te Heemskerk. 4. Een perceel tuingrond, groot 95 A. ïu c.A. gelegen achter perceel 3. Hoogste bie der A. Grauneman te Wijk aan Duin v0°r f 4425. Bij afslag gemijnd door J. Fatels te Heemskerk op f 140. Combinatie van de perceelen 3 en 4, staan de op f 7342. Kooper de heer J. Fatels te Heemskerk voor f 7462. GEHEELONTHOUDERS KINDERCLUB „KINDERGELUK". Donderdagavond heeft de Kinderclub „Kin dergeluk" in het Kennemer Theater een op- voeriiiu' gegeven van de door haar leider, den heer G. Berghuis, vervaardigde jeugd- revue „O, o, die jeugd". Deze uitvoering was het besluit van de herdenking van het twin tigjarig bestaan der club, dat in den zomer van het vorige jaar reeds gevierd werd met een provincialen landdag en een receptie. Een talrijk publick heeft deze jubileumvoor- stelline bijgewoond en zich uitstekend -net deze aardige jeugdrevut? geamuseerd. Aan da aankleeding van het tooneel was bijzonder veel zorg besteed, zoomede aan de costumee- ring. welke in alle opzichten viel te loven. De jeugdige acteurs en acti'ices kweten, zich met veel animo van hun taak. Met groote ernst werden de rollen vertolkt en vaak gaf het leuke spel aanleiding tot groote vroohjk- heid. Ook het muzikale gedeelte mocht er zijn. Frisch en vroolijk hebben de kleuters en ook de grooteren hun liedjes gezongen. Bij mej. Wesselingh was de piaiio-begeleidmg in goede handen. Drie schitterende tableaux, die met hun fraaie kleurenbelichting een mooi efect maakten, werden met daverend applaus beloond. Het was een prettige avond, waarvoor terecht de leider, de heer Berghuis verdiende hulde werd gebracht. De voorstel ling van de jubileumrevue zal op Woensdag 11 Januari worden herhaald. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: Tooneeljubileum mevr. Royaards-Sandbcrg. „Gijsbreght van Aem- stel". 8 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „Mata-Hari". 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Strich durch die Rech- nung'. Op liet tooneel: Vernier en Ricart, Farijsche Straatzangers. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Mariene Dietrich in „Blonde Venus". Op net tooneel: Prussia, zang Balalaika ensemble. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „Der Zigeunerbaron". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De affaire Drey fus". 3 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. O

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1