HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O Het conflict in het Visscherijbedrijf. Visscherij-Snufjes 18e JAARCANC No. 57 ZATERDAG 7 JANUAR11933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKenncmcrlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJN.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdeclingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of aüt obusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Calvin, de Zwijger. Op zestigjarigen leeftijd is Calvin Coolidge Oud-president van de Vereenigde Staten, plot seling overleden. Hij was de derstigste presi dent der V.S.; Franklin Roosevelt zal, als hij straks in functie treedt, de tweeëndertigste zijn. In de reeks der presidenten behoort Cal vin de Zwijger, zooals hij genoemd werd („Silent Cal") tot de weinigen die een langer, ambtsperiode dan vier jaar beleefden. Hij was jaar aan het bewind, van Augustus 1923 tot Maart 1929. Kort vóór zijn optreden viel de crisis van J921-1922, kort na zijn af treden begon, in October '29, de geweldige cri sisperiode waaronder de wereld nog steeds lijdt. „Silent Cal" was de Amerikaansche pre sident van de hoogconjunctuur. De gelukkige naties hebben geen geschiedenis. De gelukkige presidenten evenmin. In verhouding tot zijn voorganger en opvolger heeft Coolidge het gemakkelijk gehad- In een korte era van matelooze welvaart troonde hij op het Witte Huis in Washington, en kon zich aan groote problemen onttrekken of ze slepende houden, omdat men niet van hem eischte, ze op te lossen. Het.ging immers best! Ofschoon hij langen tijd aan het bewind was, zal de historie hem zeker niet onder dé groote presidenten rangschikken. De tegen stelling met een man als Woodrow Wilson is sterk. Coolidge was het type van een nationa list, vervuld van het wanbegrip dat zijn land en volk superieur waren aan alle andere. Hij wou met de nooden van de rest van de wereld liefst zoo weinig mogelijk te maken hebben, en bepaalde zich er bij voorkeur toe aan an dere naties de voortreffelijkheid van Ameri- ka's voorbeeld voor te houden. Wel was hij nominaal voorstander van Amerika's aanslui ting bij het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, maar met allerlei voorbe houden. Wel voelde hij voor ontwapening toen hij zijn minister van Buitenlandsche Zaken steunde in de schepping van het Kel logg Pact, maar de innigheid van dit gevoelen werd minstgenomen twijfelachtig toen hij later een besluit tot aanbouw van 15 nieuwe oorlogsschepen onderteekende. Protectie vond in hem een voorstander, want het was toen voordeelig voor de firma United States Ltd., waarvan hij president was. Het woord „Limi ted" begrensd, beperkt typeert zijn poli tiek in zulk een., tijdsgewricht eigenlijk wel het best. Calvin Coolidge was ongetwijfeld een van die -menschen die een dictator als Napoleon op een vertrouwenspost gezet zou hebben omdat zij geluk in hun loopbaan hebben, geen groote ambities koesteren en vertrouwen wekken. Dat hij bij voorkeur zweeg wordt wellicht het eenvoudigst verklaard door het feit, dat het niet noodig was veel te zeggen. Want alles ging best. Hij moet een groot vertrouwen in zichzelf en in „zijn ster" gehad hébben, dat voort durend werd gerechtvaardigd. Coolidge was een boerenzoon uit Plymouth, een dorp in den staat Vermont. Hij werd gé- streng en in groote soberheid opgevoed. Na gestudeerd te hebben vestigde hij zich als advocaat in het stadje Northampton (Mas sachusetts) bleef daar een paar jaar en on derscheidde zich niet bijzonder. Maar hij werd er toch gemeenteraadslid, behoorend tot den rechtervleugel der republikeinsche partij, en wekte vertrouwen. Dit was het be gin van zijn politieke loopbaan. Hij werd lid van het Huis van Afgevaardigden van den staat Massachusetts, daarna burgemeester van Northampton, daarna staats-senator, daarna voorzitter van den staats-senaat, daarna plaatsvervangend gouverneur van Massachusetts en in 1919 gouverneur. Boston was zijn hoofdstad. Bij alle ver kiezingscampagnes had hij zich onderschei den door zijn zwijgzaamheid. In 1920 stelde de republikeinsche partij Warren Harding candidaat voor het presi dentschap, en hem voor het vice-president- schap, dat tevens het voorzitterschap van den Senaat der V.S. inhoudt. Beiden werden ge kozen. Het zag er toen naar uit dat „Silent Cal" 's politieke loopbaan rustig zou eindigen met één vierjarige ambtsperiode in de scha duw van Harding. Maar het merkwaardige geluk van zijn loopbaan was nog niet uitge put. In Augustus 1923 stierf Harding plotse ling, en volgens de grondwet werd de vice- president onmiddellijk zijn opvolger. Zoo verscheen Silent Cal plotseling voor het forum der wereld, op de machtigste re- geeringspost die op aarde bestaat, sloeg zich met eenig geluk en veel handigheid door de verwikkelingen van het Teapot Dome-schan- daal heen, werd weldra befaamd wegens zijn zwijgzaamheid en zijn (nogal lachlust wek kende) zuinigheid en liet zich aan het einde van Harding's restende ambtsperiode (die nog negentien maanden duurde) candidaat t stellen voor het presidentschap. De welvaart was nog steeds stijgende, het pad der republikeinen ging dus op rozen en men herkoos hem met een enorme meerder heid. Later mislukten zijn pogingen om vlootconferenties der groote mogendheden tot een resultaat te brengen. Tegen eenige pogingen van belanghebbende groepen om zichzelf te bevoordeelen trad hij afwijzend, vastberaden, met saamgeknepen lippen op. Men maakte grapjes over hem en vond hem zoo kwaad niet. Alles ging best. In 1928 deel de hij evenwel kortweg mee dat hij niet nog eens herkozen wou worden. Dit, zonder op gave van redenen. Hij had er eenvoudig ge noeg van. Hij beval Hoover, die inderdaad gekozen werd, als zijn opvolger aan, keerde terug naar Northampton en vestigde zich daarop opnieuw als advocaat. Wellicht :net een zucht van verlichting. Te Northampton is hij ook gestorven. R. P. Vischknechts besluiten de geloste visch niet te verwerken. De strijd weer verscherpt. Een bemiddelingsvoorstel van burgemeester Rambonnet. Eiken dag verscherpt zich het conflict in het visscherijbedrijf en steeds laat het zich meer aanzien, dat het een strijd zal wor den van hard tegen hard. Gistei'avond von den eenige gebeurtenissen plaats, die grond geven voor bovenstaande veronderstelling. Van groote invloed op den verderen gang van zaken-kan het besluit zijn dat, Vrijdag middag door de vischknechts werd genomen n.l. orn, zooals door de Donderdagavond door de vakgroep vischknechts van de IJmuider Federatie was voorgesteld, van heden af geen „besmette" visch te verwerken. Ook een aan tal vaste vischknechts stemde voor dit voor stel. Ca. 25 a 30 der „vasten" verklaarde zich echter tegen dit besluit. De vergadering die door ruim 100 vischknechts was bezocht, vond plaats in Thalia. Dit besluit heeft alleen dan eenig effect wanneer er veel visch aan den afslag is en de vischkoopers het zonder losse arbeiders niet afkunnen. Bij de tegenwoordige omstan digheden zullen de vischkoopers het werk met behulp hunner vaste knechts afkunnen. Bij den Christelijken Bond. Een tweede gebeurtenis, die eveneens Vrij dagavond plaats vond, is van veel grooter beteekenis. Er vond ook een vergadering plaats van de havenarbeiders,- georganiseerd, in den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, welke arbeiders, zooals men .weet, tegen het besluit en tegen, den wil van hoofdbestuur en plaatselijk bestuur besloten hadden het werk neer te leggen. De vergadering die zeer druk bezocht was, werd bijgewoond door bijna 't geheele hoofdbe stuur en door het plaatselijke bestuur. De bestuursleden, met name de heer Strijbosch drongen er bij de havenarbeiders op aan, de gesloten overeenkomst na te komen en de lossing ter hand te nemen. Zij stelden de leden per motie voor het alternatief óf het werk te hervatten, óf uit de organisatie te treden. De vergadering, die een rumoerig verloop had, zoodat zelfs de politie tusschen beide moest komen, verzette zich tegen deze motie en tenslotte verlieten de aanwezigen en-bloc de vergadering. Na afloop van de vergadering bleef het nog geruimen tijd rumoerig. Op den hoek van de Oranjestraat en Neptunusstraat verzamelde zich een groot aantal vergaderingbezoekers die later door de politie werden verspreid. Het voorstel van burgemeester Rambonnet. Burgemeester Rambonnet heeft gisteren het volgende schrijven verzonden aan de Reedersvereeniging de afd. IJmuiden van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders en de IJmuider Federatie. „De voorvallen der beide laatste dagen in het conflict in het visscherijbedrijf doen mij een ernstige verscherping van dat conflict vreezen. Is het toch eenerzijds begrijpelijk, dat aan de zijde der reeders een sterke ont stemming bestaat over het feit dat de weige ring van de zijde der werknemers in het be drijf om in strijd met de oorspronkelijk ge geven toezegging, de ladingen der voor 1 Januari j.l. uitgevaren trawlers te lossen, hen in groot gevaar bracht door bederf dier ladingen onberekenbaar groote financieele verliezen te lijden, anderzijds is het ver klaarbaar, dat een der werknemersorgani saties, vreezende in haar strijd te zullen worden benadeeld door de tot stand gekomen overeenstemming tusschen de Reedersver eeniging en de Christelijke organisatie, tot den bovenomschreven maatregel overging. En zoo is thans een lawine van maatregelen en contra-maatregelen, van daden en tegen zetten, aan het rollen gekomen, waarvan de consequenties niet meer te overzien zijn. Maar het ergste daarin is, dat door dit tegen elkander in werken van menschen, de gees ten en de verhoudingen hopeloos worden vertroebeld en dat, hoewel begrijpelijk wordt vergeten dat aan het einde toch weer allen die zich nu misschien reeds als eikaars bit tere vijanden beschouwen, in het zelfde be drijf zullen moeten samenwerken. Want dat de thans loopende staking werkelijk het einde voor het toch reeds zoo zzwaar beproefde visscherijbedrijf zou beteekenen, die hoop zal toch wel bij geen der bij het conflict be trokken partijen bestaan. Deze groote kans op een buitengewone ver scherping van den strijd met alle daaraan verbonden ellende op allerlei gebied, brengt er mij toe èn als burgemeester uwer ge meente èn als daartoe aangewezen bij zonder bemiddelaar nog eens een oogenblik, nu het misschien nog niet geheel te laat is, de aan dacht uwer organisaties te vragen met drin gend verzoek mijn boodschap met koele hoof den te ontvangen en er uwe volle aandacht aan te geven. Moge. alleen in die sfeer uw eindoordeel over mijn vorostellen worden vastgesteld. Ik meen dat mijn waarschuwing om op den thans door uwe organisaties ingeslagen weg niet verder voort te gaan, niet ernstig genoeg kan luiden en ik durf dat met te meer kracht zeggen omdat het u wel vol doende bekend zal;.zijn, dat ik in dit con flict volkomen neutraal ben, al zijn mij de verschillende standpunten voldoende bekend. Ik weet echter ook, dat dit conflict aan u allen niet te berekenen schade op stoffe lijk en. ideëel gebied veroorzaakt en het is alleen deze beweegreden en het daaraan zoo nauw verbonden belang dér gemeente Velsèn die mij noopt tot dit schrijven, waarin ik u met alle kracht, die in mij is toeroep: laat uw strijd varen en betreedt den weg der on derhandeling! Ik ben er echter van overtuigd, dat een directe onderhandeling in deze op dit mo ment ge eneffeet zou hebben en het is om deze reden, dat ik u het navolgende voor stel ter beoordeeling aanbied, hetwelk ik volkomen geluikluidend aan alle drie bij het conflict betrokken partijen inzend. De beslechting van het bestaande con flict wordt opgedragen aan een commissie van 5 scheidsmannen op nader te omschrij ven wijze te benoemen, die binnen 6 weken na aangaan van het compromiscontract uit spraak zullen doen. De drie bij het conflict betrokken partijen verbinden zich te voren bij onderhandsehe schriftelijke actie zich te zullen neerleggen bij elke uitspraak der scheidsmannen en alle onderdeelen dezer uitspraak te zullen opne men in een 'binnen 8 weken na het sluiten van het compromis-con tract tusschen par tijen te sluiten collectieve arbeidsovereen komst voor den tijdsduur van 2 jaren. De scheidsmannen zullen worden benoemd: 7 door het bestuur der Vereeniging van Ree ders van visschersvaartuigen, 1 door het bestuur der IJmuider Federatie, 1 door het hoofdbestuur van het Verbond van Werkge vers in Nederland, 1 door het hoofdbestuur van het N. V. V. De 4 hierbovengenoenjde leden kiezen te zamen een 5e lid tevens voorzitter, bij gemis aan overeenstemming wordt dit 5e lid aan gewezen door den president der Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem. Aan de commissie van scheidsmannen wordt een 6e lid toegevoegd, dat slechts een PERSONALIA. De heer A. v. d. Starre te IJmuiden is ge slaagd voor de esperanto-examens te Arnhem diploma B. (onderwijsbevoegdheid). adviseerende stem heeft- en wordt aange wezen door het bestuur der Christelijke Vak organisatie te IJmuiden. Alle scheidsmannen zullen zijn niet-inwo- ners der gemeente Velsen en niet bestuur ders of leden eener vakorganisatie, welxe ook. Dadelijk na het aangaan der compromis contracten dienen de bij het conflict betrok ken drie partijen al hunne eischen. verlan gens en vragen schriftelijk in bij den Bur gemeester van Velsen en welke deze al dan niet gecombineerd in vraagvorm omzet en ze aan de commissie van scheidsmannen voorlegt. Alle drie de bij het conflict betrokken partijen zullen de gelegenheid hebben om hun standpunten zoo uitgebreid als dit door henzelf gewenscht wordt aan de scheids mannen in eikaars tegenwoordigheid uiteen te zetten of te doen uiteenzetten. De volgorde dezer uiteenzettingen zal bij loting worden vastgesteld en elk der par tijen niet meer dan tweemaal het woord er langen. Elk der partijen zal de gelegenheid heb ben óm eenmaal vóór de mondelinge be handeling een schriftelijke conclusie bij scheidsmannen in te dienen. De andere par tijen ontvangen daarvan afschrift. Scheidsmannen zijn gerechtigd aan par tijen vragen te stellen en ophelderingen te verzoeken zoo dikwijls zij dit in het belang van het onderzoek noodig oordeelen. Partijen verplichten zich op deze vragen zoo nauw keurig mogelijk antwoord te geven. Partijen zijn niet gehouden te antwoorden op vragen, die slechts betrekking hebben op de financieele, commercieele of interne aangelegenheden hunner ondernemingen of organisaties. Aan partijen mag door de commissie geen inzage gegeven worden van door de weder partij vrijwillig overgelegde gegevens van laatstbedoelden aard, wanneer dit door de overleggende partij daarbij uitdrukkelijk is verzocht. Scheidslieden zullen hun uitspraak geven bij gemotiveerde beantwoording der hun gestelde vragen. Wanneer in de commissie van scheidsman nen een beslissing is genomen bij meerder heid van stemmen zal de commissie de stem- menverhguding geheim -moeten houden en slechts wanneer de geheele einduitspraak zal zijn gedaan met algemeene stemmen, zal deze uitspraak mogen worden gepubliceerd. Toelichting: De bedoeling is de scheidsmannen in den werkelijken zin te maken tot rechters en niet door het aanwij zen van bijzondere belangenvertegenwoor digers, het meerendeel van het scheidsge recht meer tot pleitbezorgers dan tot recht- sprekenden te maken en daardoor tc veel gewicht in handen te leggen van den éénen meest neutralen voorzitter. Daartegenover bevat de regeling bijzondere clausules om het pleitbezorgende element voor de partij op juiste wijze tot zijn recht te laten komen. Alles zal er dus van afhangen om voor cle personen der scheidsmannen zooveel moge lijk bekwame en eerlijke mannen uit te kie zen. Ik heb de eer bovenvermelde regeling (die natuurlijk voor wijziging vatbaar is) ter beoordeeling aan uwe organisatie voor te leg gen, waarbij ik evenwel opmerk, dat elk door een partij aan te brengen voorstel van wijziging een bron voor vernieuwd conflict kan worden. Tenslotte stel ik u voor dat gedurende het onderzoek door het scheidsgerecht de strijd zal worden gestaakt, dat het werk geduren de die periode zal worden hervat op alle voorwaarden, vervat in de collectieve arbeids contracten van 1932/'33, uitgezonderd de door de reeders aan het fonds voor sociale voorzieningen te verstrekken bijdragen en de afstappersgelden, waarbij evenwel alle partijen de uitdrukkelijke verklaring afleg gen, dat deze tijdelijke regeling geenszins vooruitloopt of bedoelt invloed uit te oefenen op de uiteindelijke beslissing van het scheids gerecht LEGER DES HEILS. A.s. Zondag worden de samenkomsten van 10 uur v.m. en 8 uur n.m. geleid door Pen ningmeester Loois, van Baarn. Waar de strijd loeer ontbrand is Japansche troepen trekken over den Cliineeschen muur ter. hoogte van de zwaar bestookte stad Sjan Hai Kwan. AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinOpvoering van „Der Zigeunerbaron". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De affaire Drey fus". 8 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo m „Mata-Hari". 2.30, 7 .en 9.15 uur. Cinema Palace: „Strich durch die Rech- nungOp het tooneel: Vernier en Ricart. Parïjsche Straatzangers. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Mariene Dietrich in „Blonde Venus". Op het tooneel: Russia, zang Balalaika ensemble. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein. Ned. Kin- aertooneel „De Ring van den Hertog'2.15 u. Nam. 8 uur: N.V. Gezelschap Saalborn: „De Sabijnsche Maagdenroof". Schouwburg Jansweg: „De Kroegzangeres" 8.15 uur. Rembrandt Theater: Des ochtends: Pop. Wetensch. film: „Spanje". Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Gem. Concertzaal: H. O. V. Namiddagcon cert. 2.15 uur. MAANDAG 9 JANUARI Bioscoopvoorstellingen. CIV. Hoe vaak zou ik al niet geschreven hebben, dat er iets bijzonders gaande is in het vis scherijbedrijf? Het is een bedrijf zoo wispel turig, zoo vol verrassingen als geen ander en ik vraag mij af. als dit conflict achter den rug is, wat we dan weer zullen krijgen. Geheel onverwacht is dit conflict niet ge komen. Ingewijden hebben wel zien aanko men, dat de overgang van den fatalen datum van 1 Januari niet ongemerkt zou geschieden. Maar dat de schok zoo hevig zou worden had toch zeker niemand verwacht. De schok was hevig, want vandaag den dag ligt het geheele bedrijf plat en kunnen we met een tikje ont roering spreken van „stervend IJmuiden". Het is eenigszins zonderling gegaan met dit conflict hetgeen de lezers van de IJmui der Courant, die steeds uitvoerig en objectief van den stand van zaken op de hoogte zijn gehouden wel hartroerend met mij eens zul len zijn. Vooral voor hoofdbestuur en bestuur van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks arbeiders zal dit conflict onaangename her inneringen achterlaten, want nadat reeds een principieele overeenkomst tusschen Ree dersvereeniging en genoemde organisatie was tot stand gekomen, barstte de bom met een hevigen knal want in den gedenkwaardigen nacht van Dinsdag 3 op Woensdag 4 Januari weigerden de havenarbeiders ook die, aange sloten bij den Christelijken Bond, het lossen van de aan den afslag liggende stoom trawlers, nadat reeds met het lossen van de Petten een begin was gemaakt. „Zullen, wanneer de IJmuider Federatie tot staking overgaat, de leden van den Christe lijken Bond de open plaatsen op de schepen of aan den havenkant gaan bezetten?" schreef de IJmuider Courant 3 Januari, toen nog niets omtrent hun houding bekend was. In den nacht volgende op den 3en Januari bleek, dat de leden van den genoemden bond de open plaatsen niet zouden bezetten. Daar lagen dan die 12 trawlers met een kleine 2000 manden visch ter waarde van rond 25000 aan de markt. En niemand om ze te lossen. Zouden al die kostelijke ladin gen aan bederf prijsgegeven of weer over boord geworpen moeten worden? Dat was de reeders te erg. En den volgenden avond trok ken ze hun jasjes uit, ze maakten de luiken open, daalden af in het vischruim en heschen en sleepten en pakten de groote tong bij de groote, de middel bij de middel, kleine en groote stipt bij hunne' soórtgenooten, kabel jauw bij kabeljauw, gul..bij gul enz. Ze zwoegden den geheelen. nacht.door en toen des morgens de bekende bel van den afslag het begin van den verkoop aankondigde, stond daar de koopwaar gereed en konden de vischkoopers aan den slag, iets dat ze den avond tevoren niet hadden durven hopen. De visch was gered, de oogst was binnen. En nu vaart er geen boot uit. Want met het feit voor oogen, dat er geen lossers zijn om te lossen (de reeders en hunne helpers zullen, als ze alle meer dan 50 nog op zee zijnde trawlers gelost hebben wel zijn „uitge lost") zou het uitzenden vart booten een al te gewaagd experiment zijn. Vroeger zou men de trawlers eenvoudig-weg naar de een of andere buitenlandsche haven dirigeeren, maar nu gaat dat ook zoo gemakkelijk niet. En daar komt nog bij dat uitbreiding van 'net conflict dreigt, doordat de IJmuider Federa tie alles op hareir en snaren zet, om ook de vischknechts in het conflict te betrekken. Wat zal het einde zijn van dit conflict? Zullen de reeders tenslotte ook het restant van hun eischen laten vallen en toegeven? Zullen de stakers eendrachtig de staking doorzetten ,,to the bitter end" of zullen ze spoedig door leege stakingskassen of door verloren eenheid den strijd opgeven. Niemand kan het zeggen. Een staking is een oorlog en wie de beste wapenen heeft wint. Laat ons hopen, dat het einde spoedig daar is. Een conflict als dit kan IJmuiden niet tillen. Er kwamen 29 trawlers binnen, maar een behoorlijk marktoverzicht valt niet te geven, daar de markt met het oog op het conflict zeer onrustig was. De plotselinge staking der havenarbeiders bezorgde den koopers een bijna-vischloozen dag. De nog buiten zijnde trawlers zullen nu geleidelijk binnenkomen. Er zijn nog 21 booten in zee die a.s. Maandag 12 dagen buiten zijn. Die zullen dan wel alle, wellicht oo een enkele uitzondering na Maan dag aan den kant liggen, geheel of gedeelte lijk gelost. Er blijven dan nog ruim 30 voor de verdere dagen. Vermoedelijk zal a.s. Don derdag de geheele vloot binnen zijn. PIETERMAN. VELSEN CHRIST. JEUGD CENTRALE. Door de Christ. Jeugd Centrale uitgaan de van verschillende Kerkelijke groepen in Velsen, Beverwijk, Wijk aan Zee en Heems kerk wordt Dinsdag 10 Januari een ver gadering belegd in het Herv. Vereenigingge- bouw (Verlengde Groenelaan Wijk aan Duin) met als spr. Ds. Koningsberger (Amsterdam) die tot onderwerp heeft: „De Godsdienstlooze Cultuur onze dagen". Vervolgens worden in dit seizoen door genoemde Centrale nog 2 lezingen georganiseerd en wel 9 Februari, spreker: Dr. Van der Valk met het onder werp: „Hoe laat is het op de Wereldklok?", en 16 Maart als spreker Ds. Den Hertog met het onderwerp „Echt enthousiasme".

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1