BRIDGE Toen het volle maan was... DE DIESELMOTOR VOOR AUTO'S. EEN WEKELUKSCHE RUBRIEK. IJMUIDER COURANT DONDERDAG 12 JANUARI 1933 Eenvoudiger en goedkooper dan de benzinemotor. EEN OMWENTELING IN DE AUTOMOBIELINDUSTRIE? Nederlandsche fabriek bouwt in licentie. Teen wij in November onze rondvraag hiel den naar verschijnselen van opleving in het zakenleven, noemden wij als een goede zijde van de crisis de eenige wellicht dat zij velen heeft geïnspireerd tot een groote krachtsinspanning, tot het zoeken van nieuw afzetgebied, waar het oude veelal was verlo ren gegaan. En als een voorbeeld daarvan deelden wij mede, dat het een Amsterdam- sche fabriek was gelukt op het gebied van dieselmotoren nieuwe wegen in te slaan, iets nieuws op de markt te brengen. Onze mede- deelingen zijn kort daarop gevolgd door het bericht, dat een dieselmotor geconstrueerd was voor auto's en thans, men heeft er reeds foto's van kunnen zien en wij hebben het reeds vermeld is de eerste dier mo toren geplaatst in een gemeentelijke auto bus te Amsterdam. In een onderhoud, dat wij hadden met den heer J. Goedkoop, directeur van de Krom hout Motorenfabriek te Amsterdam, het be kende bedrijf, dat zich op deze nieuwigheid heeft toegelegd, heeft deze ons nog eens uit eengezet het principieele verschil tusschen een benzinemotor en den gasoliemotor van ir. Diesel. Zuigt de benzinemotor door middel van den carburateur een mengsel aan van ver stoven benzine en lucht, dat boven den zuiger in den cylinder gecomprimeerd wordt en dooi de vonk van de bougie tot verbranding komt de gasoliemotor zuigt enkel lucht aan, die in den cylinder onder veel hooger compressie komt, dan bij 'n mengsel mogelijk is. Hoe hoo ger de compressie van lucht hoe meer de tem peratuur stijgt; in den cylinder is zij nu zoo hoog, dat een brandstof daarin gebracht, vanzelf ontbrandt, waarna men hetzelfde ef fect verkrijgt als in den benzinemotor. Bij een gasoliemotor ontbreken dus in de eerste plaats de carburateur en de electrische ont steking. Voor beide in de plaats staat een zuigperspomp, die de olie op de aangewezen momenten in de gecomprimeerde lucht spuit Deze zuigperspomp nu, kan men wel het be langrijkste deel van den motor noemen. Op de volmaaktheid van dit pompapparaat komt het aan. Namelijk op zijn snelle werking. De moeilijkheid is steeds geweest om zoo snel achtereen de brandstof in de cylinderruimte te spuiten, dat een hoog toerental bereikt werd. Daarin is men nu geslaagd en daar aan dankt de dieselmotor zijn waarde ook voor auto's. De reeds lang in gebruik zijnde dieselmotoren voor vaartuigen hadden geen groot toerental noodig. Met 300, 600 omwen telingen per minuut kon men volstaan. Voor de auto moest men het tot om en bij de 2000 omwentelingen per minuut brengen. Welnu, men bereikte voor dezen motor het maximale aantal van 1700. Dit getal vereischt, dat men niet minder dan 14 maal per seconde brand stof in de compressieruimte spuit. De lezer kan zich voorstellen, hoe snel het pompje daarvoor moet werken. Toen deze moeilijkheid eenmaal overwon nen was, hebben de laatste jaren verschei dene automobielfabrieken zich toegelegd op den bouw van auto's met dieselmotoren. De Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. te Amsterdam deed pogingen om den bouw van zulk een motor in licentie te verkrijgen en zij koos daarvoor het fabrikaat, dat haars inziens technische voordeelen had boven alle andere, de Gardner dieselmotor, een Engelsch product. In het algemeen heeft een hooge druk olie motor reeds vele voordeelen boven een ben zinemotor. In de eerste plaats de goedkoop te. Op een liter gasolie draait een motor 2 1/2 maal zoo lang als op een liter benzine. En.... een liter gasolie kost slechts 4 cent, dat is ongeveer driemaal zoo goedkoop als een liter benzine. Een berekening wijst uit, dat men 85 pet. bespaart met een dieselmotor. Er zijn nog andere voordeelen zooals grootere trek kracht, geen brandgevaar, gif vrije uitlaat gassen, een minder eischend koelsysteem, waarbij de ventilateur meestal gemist kan worden. En dan natuurlijk het ontbreken van de ontstekingsinrichting, die automobi listen nog al eens stoornissen veroorzaakt. Het aanzetten van den motor is gemakkelij ker, doordat hij ook bij koud weer onmiddel lijk aanslaat door het systeem om de com pressie in alle cylinders uit te schakelen op één na, welke eene cylinder dan eerst op gang gebracht wordt. De Kromhoutdieselmotor heeft daarenbo ven nog eenige andere voordeelen zooals een volmaakte verbranding van de olie en dus geen inwendige vervuiling, lager brandstof verbruik dan andere constructies, een ge wicht dat niet hooger is dan dat van een benzinemotor van dezelfde capaciteit, en nog eenige specifieke eigenschappen van het merk. Zoo wordt er in tegenstelling met sommige andere merken geen gloeispiraal of ander aggregaat gebruikt voor voorverwar ming bij het aanslaan en is zelfs een start motor geen noodzakelijke vereischte. Hoe volkomen de verbranding is, konden wij con- stateeren door de absolute rookloosheid van den uitlaat. De dieselmotor, zooals deze bij Kromhout tot stand komt, wordt geleverd met 4. 5 of 6 cylinders, respectievelijk met een vermogen van 68, 85 en 102 PK. De aanschaffingsprijs is hooger dan van een benzinemotor, maar die meerdere kosten krijgt men er in de ex ploitatie makkelijk uit. Het aantal omwen telingen per minuut is bij al de Kromhout motoren 1700. Het is de Gardnerfabriek echter reeds ge lukt een toerental van 2350 per minuut te bereiken. Inderdaad openen zich dus hier perspectieven ook voor de luxe-auto en wan neer men er in den loop der nu komende ja ren in slaagt den motor nog meer te perfec- tionneeren, zal een groote omwenteling in de automobielindustrie er het gevolg van moeten zijn. Wellicht zal de Kromhoutfa- briek, natuurlijk in samenwerking met an deren. op den duur behalve de motor ook het chassis gaan bouwen, zoodat wij in Neder land een eigen automobielindustrie zouden te rug krijgen. Voorloopig verkeert evenwel de zaak wat luxe-auto's betreft nog in het ex- perimenteele. Niet voor er een uitstekend product is samengesteld, komt de fabriek daarmee op de markt. Voor vrachtauto's, autobussen, tractors enz. echter is de Krom houtmotor reeds leverbaar (dus, volgens de tradities van de fabriek ook: af) en wij allen hebben de gelegenheid om gade te slaan hoe alweer een nieuwe vinding een nog zoo jonge als de benzinemotor schijnt te gaan achter halen. In Nederland mede dank zij het initiatief van een fabrieksleiding, die in slechte tij den niet bij de pakken is gaan neerzitten. Alleen daarom al verdient zij veel succes. De beroemde Duiische actrice Elisabeth Bergner is in het huwelijk getreden met Paul Czinner, die vele van haar films heeft geregisseerd. TROTZKI ZWAAR ZIEK. SPORT EN SPEL'. PLEEGDE ZIJN DOCHTER ZELFMOORD? LONDEN, 11 Januari (Reuter). De „Daily express" meldt uit Constantinopel. dat Trotski in zijn landhuis op het eiland Principe zwaar ziek ligt. Zijn secretaris is naar Weenen vertrok ken om daar een specialist te raadplegen en dezen te verzoeken den patiënt te behan delen. BERLIJN, 11 Januari. (Wolfbureau). De „Volkszeitung" meldt, dat de dochter van Leo Trotzki, mevrouw Wolkow, die hier ter stede woont uit vertwijfeling over de dreigen de uitwijzing en de vrees dat zij nergens asyl-recht zal kunnen vinden, zelfmoord ge pleegd. De politie kon eventueel niet bevestigen of zij werkelijk een dochter van Trotzki is. BERLIJN, 11 Januari (Wolff) De politie bevestigt thans dat de vrouw die eenige da gen geleden zelfmoord heeft gepleegd, de dochter van Trotzki is. ONLUSTEN VAN COMMUNISTEN OP CUBA. HAVANA, 11 Januari (Reuter). Te Ha vana en Santiago de Cuba zijn gisteren ern stige communistische onlusten voorgevallen. De politie moest ingrijpen en maakt voor het herstellen van de orde van de vuurwapens gebruik, waardoor verscheidene personen ge wond werden. Een aantal belhamels werd ge arresteerd. Te Matanzas, waar de militairen het bewind in handen hebben genomen, zijn circa honderd personen gearresteerd. GROOTE BRAND TE HARBURG. HARBURG, (Wilhelmsburg), 11 Januari (Wolffbureau). Door onbekenden oorzaak is hedenochtend brand uitgebroken in het olie-pakhuis van de Harburger Oliefabriek Thoerl. Het grootste deel van het 150 meter lange gebouw, waarin veel copra lag opgeslagen, is een prooi der vlammen geworden. GEVAARLIJKE SNEEUWJACHT IN ROEMENIë BOEKAREST, 10 Januari (Reuter) Sinds twee dagen woedt in de streek van de Moldau een buitengewoon hevige sneeuwjacht. Daar de toestand voortdurend gevaarlijker werd, moest de hulp der troepen worden ingeroepen ten behoeve van de bedreigde steden en dor pen. Het verkeer op den Donau staat geheel stil. Ook het spoorwegverkeer wordt ernstig belemmerd. door M. W. ETTY LEAL DE NIEUWE REGELS. (Slot.) Het komt wel eens voor dat een speler om een of andere reden verplicht is het spel te staken; onder goedkeuring der overige drie mag hij dan een plaatsvervanger stellen en als hem dit niet mogelijk is, zal de robber oe- schouwd worden als bij afspraak te zijn be ëindigd. Heeft een der partijen een manche dan wordt daarvoor 300 opgebracht en de score dan afgerekend volgens den stand bij het einde. Wij komen nu op de nuttige wenken terug, welke in de nieuwe regels zijn opgenomen in een appendix handelend over etikette: Vermijdt onnoodig oponthoud gedurende het bieden en doe dit gewoon zonder verhef fing van stem, bepaalde stembuiging of ze keren klemtoon. Doe al uw biedingen op dezelfde wijze, dus zeg niet eerst: „1 Harten" en bij uw tweede beurt: „„Nu vooruit dan, 3 Harten"; doe het niet de eene keer erg langzaam en een an dermaal snel, waardoor de eerste keer een zekere zwakte en de tweede maal een zekere kracht wordt verraden. Vraag niet onnoodig om herhaling der bie dingen dit vertraagt het spel. Er zit wel iets goeds in het Fransche gezegde: Jouez mal, mais jouez vite!" Vestig niet speciaal de aandacht op stand van den score, door b.v. te zeggen. „Twee Klaveren, dat is genoeg". Biedt of pas niet, noch kom uit voordat het uw beurt is. Vermijdt alle mogelijke indices die kracht of zwakte verraden, door b.v. te zeggen: „Ik krijg ook nooit iets goeds" of: „Nou maar nu zal ik eens wat zeggen". Het is ook niet geoorloofd om als de partner wil snijden op te merken. „O heeft Harten gebo den". Onthoudt u van een goedkeurend of af keurend gebaar of woord gedurende het spel, aarzel ook niet veelbeteekenend als door uw spel heen wordt gesneden. Speel ook niet een bepaalde kaart met zekeren nadruk. Denk niet onnoodig lang na als gij bij moet spelen. Haal niet alvast een kaart uit uw spel voordat het uw beurt is om bij te spelen. Door dergelijke manoeuvres influenceert men zijn maat b.v. door aan te geven dat men in den volgenden slag uit wil komen. Zorg dat niemand in uw kaarten kan kij ken; zet uw kaarten ook dusdanig op dat uit de rangschikking niet conclusies kunnen worden getrokken. 1-Iet kan u dikwijls nadeel berokkenen. Het is verboden conventies te gebruiken, die niet vooraf werden aangekon digd. Men mag conventies alleen gebruiken als de tegenpartij weet welke door u en uw maat worden gebruikt. Speelt gij dus een partij, die u niet kent zeg dan bij begin van het spel: ..Wij spelen Culbertson (c.q. Com mon Sense") of andere conventies. Leg de gemaakte slagen netjes neer opdat alle spelers kunnen overzien hoe de stand van het spel is. Het is niet beleefd om gedurende het spel als blinde in dat van uw maat te kijken, als b.v. het bieden is afgeloopen, ook niet dat N en Z elkaar over en weer de kaarten laten inzien. Dat veroorzaakt maar onnoo dig oponthoud en kan aanleiding geven dat Z een zekere indice krijgt van N, hoe hij het spel zou moeten spelen. Toeschouwers moeten zich van wenken en opmerkingen onthouden. Aangezien het nogal eens voorkomt dat men het over een of andere regel niet eens is, doet men goed bij een drive of wed strijd is het noodzakelijk om een boekje der regels bij de hand te hebben. De in het Hollandsch vertaalde Engelsche regels zijn bij Blankwaardt en Schoonhoven te Rijs wijk (Z.H.) verschenen, kosten 40 et. Zij zijn op sommige punten niet geheel duidelijk en waar twijfel bestaat is de Engelsche tekst van kracht; daarom schaffe men zich ook het Engelsche boekje aan dat getiteld is: The Laws of contract Bridge. Zij worden in Holland geïporteerd door de N.V. Metal- lum te Rotterdam, zijn bij den boekhandel verkrijgbaar en kosten ingenaaid f 0.60, luxe uitgave in leder f 1,50. De Fransche premier Paul-Boncour heeft een bezoek gebracht aan zijn geboortestadje Saint-Aignan .De plaatselijke fanfare zorgde voor een „blyde incomste". VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG AFDEELING I Eerste klasse: Z. F. C-Hermes-D .V. S. 't GooiBlauw Wit H .B. S.—A. D. O. R. C. H.—D. H. C. FeijenoordV. S. V. Tweede klasse A: Kinheim—Zeeburgia D E. C—T. O. G. Alcm. VictrixZ. V. V. E. D. O.—V. V. A. H. R. C—W. F. C. Tweede klasse B BloemendaalD. W. S. Alphen—H. F. C. HerculesBaarn SpartaanB. F. C. Derde klasse B: De Kennemers—W. M. S. SchotenS. D. W. OosterparkHalfweg O. V. V. O.Hillinen Derde klasse C. AmstelWatergraafsmeer RodiZ. R. C. De MeteoorO. D. E. ZandvoortU. V. V. A. P. G. S.Holland Vierde klasse A: Q. S. C.Uitgeest E. V. C.Texel VroneAlkmaar Reserve eerste klasse: H. F. C. 2—A. F. C. 2 Hilversum 2E. D. O. 2 Blauw Wit 2—Z. F. C. 2 Haarlem 2Ajax 2 Zeeburgia 2Stormvogels 2 Reserve tweede klasse A. V. V. A. 2—H. R. C. 2 W. F. C. 2—R. C. H. 2 V. S. V. 2—Ajax 3 K. F. C. 2—Alcm. Victrix 2 T. O. G. 2West Frisia 2 Reserve derde klasse A: Z. V. V. 2Hollandia 2 W. F. C. 3—A. P. G. S. 2 O. S. V. 2—Z. F. C. 3 De Kennemers 2Alcm. Victrix 3 AFDEELING II Eerste klasse: D. F. C.—West Frisia StormvogelsHaarlem Sparta—K. F. C. Ajax—Xerxes Tweede klasse A: Unitas—Neptunus D. C. L— Steeds Hooger B. E. C.O. D. S. O. N. A.—Quick Tweede klasse B: V. I. O. S.—C. V. V. GoudaOvermaas S. V. V.—Fortuna V. D. L—V. O .C. Vierde klasse A? De Jagers—T. H. B. Leidsche Boys—Hillegom L. D. W. S.—D. V. S. S. V. C.—Kranenburg Reserve eerste klasse: A. D. O. 2—V. U. C. 2 Xerxes 2Feijenoord 2 D. II. C. 2—Sparta 2 Excelsior 2H. B. S. 2 C. V. V. 2—Gouda 2 AFDEELING III Eerste klasse? Tubantia—Vitesse A. G. O. V. V.—Ensch. Boys Wageningen—Robur et Velocitas EnschedéP. E. C. Go aheadHeracles AFDEELING IV. Eerste klasse: Willem II—P. S. V. EindhovenN.O.A.D. B. V. V.Bleijerheide M. V. V—Longa AFDEELING V Eerste klasse: G. V. A. V.Leeuwarden Be QuickAchilles FrieslandVeendam FrisiaVelocitas AlcidesSneek (Sportkr.) FEUILLETON Naar het Engelsch van JEFFERY FARNOL. 24) „En dus ben ik nu in Arcadië geweest? drie heele weken! Anthea heb ik een twintig dagen gekend! Een belachelijk kort tijdje overal behalve in Arcadië en toch lang genoeg om de Schim van een Verloren Ge luk voor goed .te nekken. Hemeltje wat een gek ben ik geweest! Baxter had groot gelijk. En denk nu eens dat dat bericht had geluid: Heden werd het huwelijk ingezegend van Anthea Devine en Neen, neen verdui veld!" Bellew maakte een prop van de cou rant en smeet die in een hoek. „Wat zou Baxter wel zeggen als hij mij nu zag! De Schim van een Verloren Geluk! Wat een ezel, wat een stomme idioot ben ik toch geweest!" „Ezel, stomme idioot leelijke woor den", zei een stem achter hem. Bellew keek om en zag den kleinen George, eenigszins besmeerd en bespat met inkt, maar ernstig als altijd. „Daar heb je gelijk in, neef", zei hij, „maar ze komen soms goed van pas, dat kan ik je verzekeren". De jongen ging op de leuning van Bellew's stoel zitten en keek zijn aangenomen oom nadenkend aan. „Oom Por", zei hij eindelijk, „je vertelt nooit verhaaltjes, wel? ik bedoel leu gens zie je?" „Ik hoop van niet, Por. Waarom vraag je dat?" „Tante Anthea denkt het". j,Zoo waarom?" „Gisteravond, toen ze me kwam instoppen, ging ze op mijn bed zitten, en vertelde me een heeleboel. En zuchten dat ze deed! Ieder oogenblik! En ze zei, dat ze dacht dat ik niks meer om 'r gaf wat gek, hè?" „Ja, erg gek", knikte Bellew. >tEn toen vroeg ze me, of ik veel van jou hield en ik zei natuurlijk van ja en dat je zoo iemand niet iederen dag onder een haag vindt. En toen werd ze in eens woedend en vroeg, waarom ik je niet onder die heg had laten liggen „Heusch, Por?" „Ja, ze zei, dat ze wou, dat ze je nooit had gezien en ze hoopte, dat je maar gauw weg zou gaan. Toen heb ik haar gezegd, dat je er niet aan denkt weg te gaan, en dat wij op den Gouden Maan wachten om de schat te gaan opgraven. Maar ze schudde van neen en zei: „Och jongen geloof toch al die praatjes over de maan niet. Hij maakt je maar'wat wijs, allemaal leugens. Leugens zei ze tweemaal". „O en ze stampte zeker met haar voet, Por?" „Ja, natuurlijk! En toen zei ze, dat er hee- lemaal geen Gouden Maan bestond en dat jij al heel gauw weggaat, omdat je gaat trouwen". „Zóó, en wat zei jij?" „O, ik zei dat ik dan óók wegging. En toen begon ze waarachtig te huilen en ze zei: O, Porrie, ik dacht, dat jij meer van mij hield dan van hèm. Nou, toen moest ik haar uitleggen, hoe wij 't hadden geschikt en dat jij met haar zou trouwen, zoodat we alle maal gelukkig bij elkaar konden blijven voor 't vervolg en dat jij met haar spreken zou bij de (hoe zei je ook weer?) eerstkomende verlegenheid. En toen keek ze me een heelen tijd aan en vroeg me of je dat heusch ge zegd had. En toen werd ze ineens vreeselijk woedend, en zei: „Hoe durft ie! Hoe durft ie!" Toen heb ik 'r natuurlijk verteld, dat jij alles aandurft zelfs een draak en ze ging bij 't raam staan en was zóó kwaad, dat ze schreide en ik huilde zelf ook bijna. Maar eindelijk kwam ze me een nachtzoen geven en zei, dat ik jou nooit meer moest gelooven, wat je ook vertelde en dat je een man bent, die nooit meent wat hij zegt en dat je al gauw naar Londen gaat om daar met een mooi meisje te trouwen en dat ze'daar heel blij om was, want dan zouden we hier einde lijk weer rust krijgen en gelukkig zijn met elkaar. Toen gaf ze mij nog een zoen en stopte mij in en ging weg. Maar ik kon niet erg best slapen, want ik moest al maar den ken of er wel een echte Gouden Maan be staat en of 't waar kon zijn, dat jij gauw naar Londen gaat om te trouwen. 't Zou verschrikkelijk zijn, zie je!" „Ja, 't zou vreeselijk zijn!" „Maar jij vertelt geen leugens, wel?" „Neen!" „En er is echt een Gouden Maan, hè?" „Ja, werkelijk!" „En je gaat met tante Anthea trouwen als de maan vol is, niet?" „Ja". „Nou, dan verbeeldt ze zich maar wat En dan is alles goed. Ga je mee bij den hooi berg zitten, ik wou je, wat vragen over sche pen". „Over schepen?" „Ja ik heb van morgen bedacht, dat ik zeeman wil worden, als ik groot ben. Net als Peterday; alleen zou ik graag allebei mijn beenen houden". „Dat zou in elk geval gemakkelijker zijn". „Jij weet alles van zeeën en oceanen en golfstroomen hè?" „Een beetje weet ik er wel van". „En ben je wel es zeeziek geweest?" „Eerst wel, maar daar ben ik overheen ge komen". „Ben je hierheen gekomen op een erg groot schip?" „Neen 't was maar een kleine boot, maar zij loopt prachtig «n is goed zeewaardig". „Hoe heet ze?" „Hoe ze heet?" herhaalde Bellew. „Wel zij heette e Silvia". „Wat een mooie naam!" „Zoo hm vind je. Maar ik heb een nog mooieren naam leeren kennen en zoo dra we er weer mee uitvaren, zullen we den naam veranderen, wat zeg je daarvan?" „Wij?" riep de jongen met groote oogen van verbazing. „Bedoel je, dat je me mee wilt nemen op je schip en tante Anthea ook, natuurlijk?" „Ja, wat dacht je? Dat ik een van jullie zou achterlaten? Neen, we varen uit met z'n drieën als jullie tenminste mee wilt". „Zeg", zei de kleine Por opeens, „is dat schip dan van je zelf?" „Ja". „Maar Por, weet je, je ziet er heelemaal niet uit om een schip te hebben". „Vind je?" „Ja. Een schip is zoo'n groot ding, met masten en ankers en pijpen. Ik kan haast niet begrijpen, dat het van één mensch kan zijn. Heeft het jouwe ook pijpen en masten en zoo?" „Natuurlijk". „En wanneer neem je ons mee naar den oceaan?" „Zoodra jullie maar wilt en waarheen jul lie maar wilt". „Hé, dan zou ik liefst eerst naar Nova Zembla gaan. Daar heb ik net over gelezen in mijn aadrikskundeboek en het lijkt me zoo leuk ver weg". „Ja, dat is 't, bootsman". „Hè ja!" riep de jongen opgewonden. „Dan ben jij de kapitein, hè en ik de bootsman en dan gaan we samen over de verschansing leunen en in de zee staren". 't Zal fijn zijn", zei Bellew. „En hoe zullen we ons schip dan noemen, Por, ik bedoel: kapitein? Je zei iets van een nieuwen naam". „Ja, om je de waarheid te zeggen, ik was van plan het e hè, daar komt de ser geant aan!" En waarlijk, daar kwam sergeant Appleby uit de schaduw van koning Arthur te voor schijn en stapte langzaam en statig op hen toe. „Zoo sergeant, hoe gaat het er mee?" vroeg Bellew, „als ik mij niet bedrieg is u een half uur vóór uw gewonen tijd, vandaag. Hoe komt dat zoo?" „Ja, meneer", zei de sergeant, ,,'t Is van daag een buitengewone gelegenheid. Mag ik u een oogenblik spreken, meneer?" Zonder op een antwoord te wachten ging de sergeant Bellew voor naar den grooten appelboom en plaatste zich achter den dikken stam, zoodat hij van uit het huis niet te zien was. En met een houterige beweging haalde hij een lede ren étui uit zijn binnenzak en gaf dat aan Bellew. „Niet mooi genoeg voor zoo'n vrouw, me neer", zei hij, „maar het was het mooiste, dat ik vinden kon". Daarna begon hij met ernst het loof van koning Arthur te bekij ken, terwijl Bellew het étui opende. „Hé!" zei Bellew, ,wat prachtig! Ik verze ker u, dat elke vrouw trotsch zou mogen zijn op zoo'n ring, sergeant", en hij liet de bril- lanten flonkeren in den zonneschijn. „Wat zal ik zeggen meneer", antwoordde de sergeant. „Het ding zag er mooi genoeg uit toen we in den winkel waren, Peterday en ik. Mijn maat heeft een goeden kijk op de meeste dingen, meneer! en we hebben een heel werk gehad om het beste uit te zoeken. Maar nu nu ik het ding aan haar moet geven nu ja, nu lijkt het maar een prulletje, meneer". „Een robijn en twee briljanten! en mooie steenen! sergeant. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3