HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.O 18e JAARGANG No. 62 VRIJDAG 13 JANUARI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; ƒ600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verhes van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400".bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerihgen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Julia's Brief Senor Julia, secretaris van den Spaanschen Bond voor Dierenbescherming, heeft indruk wekkende mededeelingen gedaan omtrent de dalende belangstelling voor de stierengevech ten in Spanje. In de laatste twee jaar is het aantal bij gevechten gedoode stieren met 35 ",o verminderd, en de ondernemers van deze eertijds nationale „sportfestijnen" heb ben er zooveel geld bij ingeschoten dat zij voor verdere risico's terugschrikken. In 1932 zijn er maar twaalf stieren gedood; vroeger waren het er meer dan honderd in een jaar. Volgens meneer Julia moet het niet me vrouw Romeo zijn? zal de stierenvechterij binnen tien jaar tijds geheel verdwenen zijn. Nu, het doet mij plezier het te lezen. De heele brave wereld heeft zich altijd veront waardigd over dat vermoorden van honderd Spaansche stieren per jaar ook in den tijd toen er gemiddeld twee millioen men- schen per jaar geslacht werden met het grootsche resultaat, dat wij thans overai aanschouwen. Het is plezierig te merken dat al die heilige verontwaardiging niet voor niets is geweest. Spanje heeft nu ook het Voetbal tot zijn nationale sport benoemd. Senor Zamora, doelverdediger van het Spaan sche Elftal, is een even groot man als vroe ger de vermaardste aller torero's was, en het leuke van voetbal is dat men als toeschouwer zelf kan jagen op den zonderlingen idea list, die de functie van scheidsrechter ver vult terwijl men bij stierengevechten zich tot toekijken moest bepalen. Ook komt er af en toe nog wel eens een royale vechtpartij bij voor. Ik behoef maar te redinneren aan den recenten Slag bij Schiebroek, toen Xerxes Sparta revanche gaf voor den slag bij Sala mi s. Neen, die Spanjaarden doen heusch geen slechte ruil, en het is verheugend dat de be schaving een nieuwe machtige schrede voor waarts onderneemt. Wie weet; misschien zullen al die welge slaagde pogingen van de Bonden voor Die renbescherming tenslotte nog tot resultaat hebben, dat iemand ontdekt dat een zoogdier hetwelk zich op de achterpooten voortbe weegt zoolang het niet overreden wordt, ver geten is. Deze ontdekker zou dan, in concur rentie met den Volkenbond (die de kern van de zaak nog niet heelemaal benaderd heeft) den Internationalen Bond tot Bescherming van den Mensch kunnen stichten. Het ware lang niet gek. Maar is de beschaving reeds zoover gevorderd? Als ik het veronderstel krijg ik booze brieven van menschen die mij „idealist" noemen, hetgeen zij als een vree- selijk scheldwoord beschouwen. We zullen misschien nog even moeten wachten. Er ontbreekt nog heel wat aan de bescherming van urgenter rassen dan het bovenbedoelde tweepootige zoogdier. Vele circusdieren zijn er nog altijd slecht aan toe, en het zal u niet onbekend zijn, dat ze in Zuid-Frankrijk nog steeds hanengevechten houden. Ook heb ik onlangs - nog treurige dingen gelezen over het lot van den straat- hqnd in Constantinopel, en het leven van de kat in Abyssinië schijnt ook lang niet alles te zijn. Men is daar nog niet eens zoover dat de brandweer uitrukt als er een boven in een hoogen iboom zit te miauwen en niet meer omlaag durft. Daarbij kent u de ver halen over de mishandeling van aftandsche paarden bij hun vervoer van Engeland naar het vaste land. Enfin, laat ik al die gruwelen des dierenlevens niet gaan opsommen. Gelukkig bewijzen de mededeelingen van meneer Julia het allerbeschaafdste mensch- dom binnen tien jaar rustig zal kunnen gaan slapen zonder zijn geweten beklemd te voe len door het wreede lot van den Spaanschen stier. D.w.z.: van 32 Spaansche stieren per jaar, die wellicht ook in 1933 nog zullen vallen. Als dit menschonteerend schandaal ten einde is, en de hanen en leeuwen en tijgers en katten en honden en paarden enz. zullen ook dermate beschermd zijn geworden, dat men ze alleen nog maar dooden zal om ze op te etenmisschien zal er dan een kans komen voor den Internationalen Bond tot Bescherming van den Mensch. Wellicht zal er nog maar een oorlog noodig zijn om deze machtige gedachte geboren te doen worden, en de ware geestdrift er voor te ontketenen. Vooral omdat die volgende oorlog nog ietwat scherper bewijzen zal dan de vorige 't reeds gedaan heeft, dat er geen roode cent meer aan te verdienen isevenmin als aan de Spaansche stierengevechten. De roode cent is altijd een best argument. In meerderheid bestaat de menschheid toch zeer zeker niet uit idealisten, nietwaar? (Mijn gedachtenoor hoort vele stemmen: Gelukkig niet!) Nu dan! Van de stieren beginne de victorie. R. P. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 13 JANUARI Gern. Concertzaal: Orgelconcert met mede werking van Louis van Tulder. 3 uur. Cinema Palace: „Ein blonder Traum". Op het tooneel: Dewitz Sisters, Transformatie Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Blonde Venus" ge prolongeerd." Op het tooneel: Terley, Mini- scher Darsteller. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mata-Hari"' gepro longeerd. S.15 uur. ZATERDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinOpvoering- van „Bruintje Beer". 2.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering- van „De Dokter beveelt" 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing Volks universiteit door Johannes Anker Larsen. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des iavonds. IJMUIDEN RADIO EN VI33CHERIJ. BETERE VISSCHERIJ-BERICHTEN TELEFONIE EN TRAWLERS ECHO DIEPLOOD. Als iemand, wiens werk ligt te midden van hen, die het zeegat uitgaan met kleine vis- schersvaartuigen, die de steeds kleiner wor dende oogst van de grauwe en onstuimige wateren te voorschijn halen, een oogst, door geen menschelijke hand gezaaid, wil ik gaar ne getuigen van de groote verbetering en nauwkeurigheid van de visscher ij berichten en weervoorspellingen van de B.B.C. gedurende het afgeloopen jaar, schijft Harold Wat- terson, lid van het Instituut van Radio- Ingenieurs in The Fishing News. Meer dan 2000 Britsche trawlers en beugers vertrouwen nu op deze berichten en boven dien schakelen gedurende het haringseizoen meer dan duizend drifters van de Oostkust op de aangeduide tijden begeerig in. Ter hoogte van het Haisbro' vuurschip. Onlangs was ik toevallig faan boord van een drifter op de Noordzee, 28 mijl van Haisbro' lichtschip. Het was interessant te zien, hoe de menschen steeds stugger werden naarmate het dichter bij elf uur werd. Toen eindelijk de matroos bij het toestel uitriep: „Daar komen de vischberichten, jongens", holde de geheele bemanning natuurlijk met uitzondering van de wacht, naar het ont vangtoestel, dat op schepen die met radio telefonie zijn uitgerust, een onderdeel van de draadlooze installatie is. Dien nacht waren er 1030 stoomvisschers- vaartuigen. Schotsehe en Engelsche met in begrip van de driftervloot van de Oost kust' aan het vissclien. Hun netten hadden een totale lengte van 2000 mijl; aanelkaar gebonden zouden ze bijna over den Atlanti- sclien Oceaan tot New Foundland reiken. On der een met sterren bezaaiden hémel schenen de duizenden roode, witte 'en groene lichten van horizon tot horizon als een illuminatie van de een of andere drijvende sprookjes- stad. Minstens duizend zeevisschers luisterden naar de draadlooze berichten, die voor hen misschien beteekenden een weekloon of bit-, tere armoede, een tijdige waarschuwing voor de gevaren van de zee voor de komende 24 ■uren. Telefoneeren op zee. Een opmerkelijke gebeurtenis- in 1932 is ge weest de uitbreiding van de draadlooze tele fonie op zee, met inbegrip van de visschers- vaartuigen. In Augustus j.l. heeft de directie van den Postdienst medegedeeld, dat de re geering besloten had al de draadlooze kust- stations rond de Britsche eilanden te voor zien van een installatie voor draadlooze telefonie. Het werk werd opgedragen aan de Marconi Company en kwam in November gereed. De toestellen hebben voor kleine schepen als beugers, trawlers en drifters een straal van minstens 250 mijl. Ondanks het feit, dat in deze dagen een visschersvaartuig eerder een schip van bij leg- is dan een winstobj eet, trokken Hull, Grimsby Fleetwood en Milford Haven zeer spoedig profijt van -den nieuwen dienst. De Iersche Vrijstaat volgde. Te Aberdeen is het aantal met radio-telefonie uitgeruste schepen aan zienlijk. Aan boord van deze schepen wor den de toestellen natuurlijk door de schippers bediend en marconisten heeft men niet noodig. Waarde voor de reeders. Het is natuurlijk thans nog te vroeg voor de reeders, om hun meening omtrent de com- mercieele waarde van dezen nieuwen dienst vast te stellen, een dienst, die hen in staat stelt, tegen de nominale kosten telefonische berichten uit te zenden naar en te ontvan gen van hunne schepen. Onnoodig te zeggen, dat zulk een dienst heel wat zorg vereischt, ook van het bedienend personeel want men moet niet vergeten, dat alle telefonische medeelingen naar en van de schepen moeten worden rondgeroepen, een feit, dat onder zekere omstandigheden, verband houdende met de taal, wanneer het betreft gesprek ken van den eenen schipper tot den ander, wel eens moeilijkheden oplevert. In gevallen, waarin reeders schikkingen wenschen te maken omtrent het markten hunner schepen opdat zij de beste prijzen kunnen maken, kan de radio-telefonie goede diensten bewijzen. Snelle beslissingen en een goeden kijk op de zaken zijn een eerste ver- eischte. Voorspellingen aangaande effecten- koersen zijn gemakkelijk, vergeleken bij voorspellingen aangaande vischprijzen-. Het echo-dieplood. Negentien twee en dertig, heeft een belang rijke vermeer dering van het gebruik van -echo-dieplooden gebracht. De ultra-sonore sounder is algemeen op de Britsche visschers vloot in gebruik gekomen. Dit instrument werkt met trillingen van een hooger fre quentie dan door het menschelijk oor kan worden gehoord en zendt deze naar den zeebodem in den vorm van de stralen van een lens. De echometer laat den aard van den zeebodem zien onder een schip en geeft op elk gewenscht oogenblik en correct, bij elke snelheid van het schip alle diepten aan onder de kiel van 3 tot 360 vadem. De waarde van dit toestel voor beugers, trawlers en andere visschersvaartuigen welke ook, is zeer groot en de besparing aan tijd, kolen en materiaal over een geheel jaar gerekend is buitengewoon. De Marconi Sounding Device Company heeft in 1932 meer dan 400 Britsche visschersvaar tuigen van een echo-dieplood voorzien. (Geen enkele Nederlandsche trawlers heeft een dei- gelijk instrument aan boord. Red. IJm. Crt.) Wat de schippers er van denken. De meeningen van de schippers omtrent het nut van het echo-dieplood liepen in den beginne zeer uiteen. Men beweerde dat op schepen waar een dergelijk instrument aanwezig was, de schipper licht geneigd zou zijn, nu en dan eens naar beneden te gaan om wat te rusten. Bij zijnterugkomst kon hij toch zien, of de stuurman tijdens zijn afwezigheid goed gestuurd had. Hierop zou ik willen antwoorden, dat wanneer de schip per den stuurman niet kan vertrouwen, een van beiden overbodig is. Vele schippers heb ben nog andere bezwaren tegen het instru ment, zij meernen, dat het terugvinden van goede vangplaatsem.als 't ware op de reuk kan geschieden. Ook het gebruik van den richtingzoeker is sterk toegenomen. Dit instrument wordt in het vissclierijbedrijf populair, omdat het niet alleen een schip in staat stelt, z'n positie van de kust nauwkeurig te bepalen, maar ook omdat er een code-bericht mee kan worden opgevangen van een ander schip, waarop men zonder afwijking of tijdverlies recht op de aangegeven plaats, in den regel een goeden vischgrond kan afstoomen. DE HERFST-HARINGVISSCHERIJ TE LOWESTOFT. De herfst-haringvisscherij te Lowestoft, die werd uitgeoefend van 1 September tot 10 December heeft een beter succes opgeleverd dan die van 1931 (het slechtste gedurende vele jaren) ofschoon de vangsten veel lager waren dan die van vroegere reizen. Er is echter verbetering merkbaar, schrijft The Fishing News en het uitzicht is geheel ver anderd. De vangst gedurende genoemde periode was kleiner dan in 1931, 189704 crans tegen 244755. maar tengevolge van de groote vraag van de zijde der exporteurs van versche ha Snapshottijdens de les in de visscher ij school van Le Havre. ring (Klondykers, zooals ze in de markt worden genoemd) die 16 October kwamen koopen, hield de prijs zich goed en was over het geheele seizoen gemiddeld 9 s. 3 d. per eran duurder dan verleden jaar, n.l. 27 0.6 tegen 17 9.2. Ofschoon dus minder haring werd gevangen, bedraagt de opbrengst tot en met 10 December 256.561 tegen 220.904 gedurende het seizoen 1931. een belangrijke vooruitgang dus van t 35.657 en dit zal nog grooter zijn voor de laatste boot afsnijdt. Ofschoon er een verbetering valt te con- stateeren, is de opbrengst niets, vergeleken met die van vorige jaren, vooral met het recordjaar 1930 van t 605.000. DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. NIEUWE REGELING OMTRENT STEUN- VERLEENING. Burgemeester en Wethouders hebben het volgende schrijven doen toekomen aan de Raadscommissie voor steunverleening Ten vervolge op ons schrijven van' 5 dezer hebben wij de eer U mede te deelen. dat door ons is besloten, dat, te rekenen van 9 Januari j.l. af geen steun meer mag worden verstrekt aan de zeevisschers, kolenwerkers, havenar beiders en arbeiders werkzaam in de neven- bedrijven van het visscherijbedrijf, die op 2 Januari j.l. volledig werkloos waren en, als volledig werkloos, steun ontvingen, voor zoo ver dit betreft leden van de IJmuider Fede ratie van arbeiders in het Visscherij- en Transportbedrijf, de IJmuider Transport Fe deratie en den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders. Wij verzoeken U voor een stipte uitvoering van dit schrijven zorg te dragen en de be treffende bonden van onze beslissing on middellijk in kennis te stellen. PALVU. De Arbeiders Tooneelvereeniging P.A.L.V.U. zal Dinsdag 17 Januari a.s. in de groote zaal van het Thalia Theater ten tooneele brengen een Duitsch.e klucht in drie bedrijven van Otto Harting „In het Gouden Haantje" ge- heeten. II. O. V. Zondagavond 15 'Januari a.s. voert de Frits Schuurman, in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem het volgende programma op het te geven Volksconcert uit: Fragmenten uit „Egmont" van Von Beet hoven (solisten Johanna de Geus, zang en Dick Weiman, declamatie), Ouverture Obe- ron, Variaties over een St.-Nicolaasliedje van Jan van Gilse en een eerste uitvoering der Symphoniëtta van Lies cle Waal (vioolsolo Hans Byvanck). CONCERT „CRESCENDO". Een stampvolle zaal heeft Donderdagavond genoten van de prestaties der Oud-Katholie ke Zangvereeniging „Crescendo" welke al daar een concert voor haar donateurs gaf en een zeer uitgebreid programma ten ge- hoore bracht. Allereerst het avondkoor' uit „Das Nacht- lager von Granada" van Kreutzer, dat van de 8 door het koor uitgevoerde nummers met de 2 anderecomposities van dezelfde origine en den Strauss-wals het ensemble wel het beste liggen. Zij werden goed op toon en met gezonde nuanceeringen gezongen. Ook het liedje van den Bergenaar van Loots, een frisch werk, lag goed in de lijn van ..Crescendo", dat in de tenoren sterker be zet kon wezen. Minder geslaagd was het Vrede, van Andriessen, dat een nog te moei lijke opgave bleek te zijn. De tekst werd moeilijk doorvoeld en er sprak uit de geheele vertolking een zekere stugheid. Ook leed de klank van het geheel door een paar misse accoorden. De stabiliteit werd eveneens da nig aan het wankelen gebracht in Olman's Zomermorgen, waar in het tweede couplet men er totaal uit was. Het onversaagd doorzingen en directeur Tol's handige direc tie brachten Crescendo gelukkig wederom in het rechte spoor, zoodat het slot van dit nummer zelfs tot een zeer bevredigende hoogte mocht worden opgevoerd, een peil waarop het ensemble zich den verderen avond kon handhaven. Herders Zondagslied werd frisch en mooi op toon en van klank gezongen. Strauss' Ro zen uit het Zuiden (begeleid door 2 violen en piano) pakte zooals van ouds, het auditorium en was voor Crescendo wel de clou van den avond. Wat een verschrikkelijke tekst an ders! Ter opluistering van liet concert werkten o.m. nog mede; de harmonica-band IJmui- den's Roem, onder leiding van dir. Engel Paap en de Toöiieélvëreeniging O.B.K. IJmuiden's Roem oogstte wel het leeuwen aandeel van het applaus van dezen avond. Men had voor het bekende populaire pro gramma gezorgd, en wist het publiek zelfs tot gemeenschapszang te__ brengen! Dc ik- weet-het-nietjës 'schalden door de zaal. De Oud-Katholieke' Tooneelvereeniging O. B. K. handhaafde haar reputatie met de opvoering van den 1-acter ..De Aardschok", welke meermalen daverende lach-salvo's nan de toeschouwers ontlokte. Verzorgde grime en tooneelaankleeding maakten het spel van den imitatie-professor Picard en zijn vrouw tot een waar succes. Pastoor Rinkel leidde in de pauze de ge bruikelijke verloting van Crescendo, welks voorzitter, de heer N. Blok, den avond met een woord van welkom had geopend. W. ITALIC KRIJGT NIEUWE MOTOR TRAWLERS. Nadat Italië een aantal moderne stoom trawlers in het buitenland, o.a. ook in Duitsclr land heeft gekocht, begint men in dit land meer en meer de voor de uitbreiding der zce- vissclierij benoodigde trawlers zelf te bou wen. De Cantieri Navali delle Sovieta Italiana Ernesto Bredo te Venetië heeft onlangs vier trawlers voor de Industria Italia Pesca At- lantica („Italpesca") in Livorno afgeleverd. Het zijn motorschepen, elk uitgerust met een 8 cyl. viertakt Dieselmotor van 750 P.K. welke de schepen een snelheid verleenen van 12 mijl. De vischruimen worden door een inge bouwde koelinstallatie 'gekoeld, waarmede een temperatuur van 12 gr. C. verkregen kan worden. Uit de Italiaansche pers blijkt duidelijk, dat men met energie tracht, Italië van den in voer van zeevisch onafhankelijk te maken en van plan is, de visschersvloot met nog meer nieuwe schepen uit te breiden. De belang rijkste haven zal Livorno wórden, waar reeds groote koelhuizen voor het bewaren van de viseh worden gebouwd. Van Livorno uit zal men de visscherij gaan uitoefenen aan dc kust van Rio de Oro, gelegen op een afstand van 2000 zeemijlen van genoemde haven, zoo dat met de reis naar de vangplaats 7 dagen gemoeid gaan. De vischgronden moeten daar zoo rijk zijn, dat men gedurende een vang- tijd van 10 dagen c.a. 3000 ctm. per schip hoopt te vangen. „DE ZONDEN DER VADEREN". Naar het bestuur der N.C.G.O.V. ons mede deelt vindt de vertooning der film „De Zon den der Vaderen" in het gebouw voor Chr. Belangen niet plaats op 21 Januari doch op Donderdag 19 Januari. VELSEN BEVOLKING. Loop der bevolking gedurende het jaar 1932 Werkelijke bevolking op 31 December 1931 21372 mannen, 21181 vrouwen, totaal 42553. Vermeerdering gedurende het jaar door: geboorte (ook elders gèböfèheh 'en'töt de be volking behoorencle) 458 m.;'46rVr„ totaal 9.20; vestiging 1247 m„ 1463 ,vr„ totaal 2710. Geheele vermeerdering 1706 m„ 1924 vr.. to taal 3630. Vermindering gedurende het jaar door: sterfte (ook elders overledenen tot de be volking behoorende) 137 m..vl41 vr„ totaal 278: vertrek 1357 m„ 1475 vr„ totaal 2832. Geheele vermindering 1494 m„ 1616 vr., totaal 3110. De bevolking is alzoo vermeerderd met 212 m„ 308 vr.. totaal 520. De bevolking op 31 December 1932 bedroeg 21584 m„ 21489 vr. totaal .43073. Het aantal geborenen binnen de gemeente bedroeg: M. V. T. Levend aangegeven 458 460 913 Levenloos aangegevenen 21 21 42 Levend aangegevenen De sterfte binnen de ge meente, zonder de leven loos aangegevenen was In 1931 bedroeg zij Getal huwelijken 273. Getal echtscheidingen 17 479 481 960 487 450 937 23 15 33 510 465 975 131 144 275 148 165 313 KREUGER EN TOLL IN AMERIKA. WASHINGTON. 12 Januari (Reuter). De commissie, welke een onderzoek heeft in gesteld naar den verkoop var, de Kreuger en Toll-waarden in Amerika heeft uit de getui genverklaringen opgemaakt, dat 165.000 aan- deelen zijn verkocht te New-York, voorname lijk van Parijs uit. voordat, de zelfmoord van Ivar Kreuger aan het publiek bekend werd. De Amerikaansche bezitters hebben 5 mil lioen dollar op de aandeelen van Kreuger en Toll verloren. Verder werd vastgesteld, dat 50 millioen dollar aan aandeelen in Duit-sche bezit ver dwenen zijn, terwijl ten slotte wordt ver klaard dat aan de geestvermogens van Ivar Kreuger wordt getwijfeld. Pas Kranten- len jaair kn ipsels uit 1918. 13 Januari 1918. Door de regeering ivorden 'plannen ont- loorpen om de döorloopende vergunningen voor het uitvaren der visschersvloot met in gang van 1 Februari in te trekken en van dien datum slechts vergunningen voor 1 reis aj te geven evenais bij de koopvaardij. Vervolgens zal de IJmuider traiolervloot dus wél niet voor het begin der volgende maand in zee komen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1