DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: IJMUIDER COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1933 Schip Amazone Amstelkerk Alcinous Agamemnon Absalon Aurora Baarn Chili Bacchus Midd. Zee Bodegraven Chili Belgian Golf Batoum Boskoop Hamburg Midd. Zee West-Afrika Ned.-Indië Midd. Zee Leningrad Hamburg Calypso Chryssi Costa Rica Charter Lythe Deucalion Delfland Ella Halm Eifel Flandria Figge Gralg Gotaland George M. Livanos Georgios K. Saliaris Gaasterland Helder Hercules Hermes Haarlem Ioannis Goulandris Irene Johan de Wit-t Kennemerland Luneburg Langleemere Me nes Maasland Margot Menesuheus Montferland Mamura Me use Mercurius Melampus Nicos Orestes Orion Poelau Bras P. L. M. 27 Po'iydorus Paludina Poelau Roebiah Quernmore Rotterdam Stentor Stuyvesant Stella Sneaton Troja Trier Tanimbar Telamon Uckerniark Ubena Vera Radcliffe Vigor Venezuela Wagogo Hamburg Ylva Wallvik Savona Rosario West-Indië Buenos Aires West-Indië Buenos Aires Danzig Santa Fé Buenos Aires Abö ruenos Atres Constantza Santa Fé Sullna Hamburg Chili Bourgas West-Afrika Chili Buenos Aires Midd. Zee Ned.-Indië Santa Fé Ned.-Indië Santa F Ned.-Indië Rosario Montevideo. Ned.-Indië Beunos Airts Curacao Parijs Porsegrunn Hamburg Rosario Bourgas Hamburg Ned.-Indië Melilla Ned.-Indië Curacao Ned.-Indië Braila Baton Rouge Ned.-Indië West-Indië Valencia Concepcion West-Indië Japan Ned.-Indië West-Indië Ned.-Indië Hamburg Verm. aankomst 25 Jan. 14 Febr. heden 22 Jan. 19 Jan. 19 Jan. 25 Jan. 13 Febr. 31 Jan. 13 Febr. 22 Jan. 6 Febr. heden 18 Jan. 20 Jan. 14 Febr. 22 Jan. 17 Jan. 18 Jan. 16 Febr. Laatste bericht Constantza Hamburg 10 Febr 27 Jan. 16 Febr. 5 Febr. 16 Febr 2 Febr. 21 Jan. heden heden 24 Jan. 5 Febr. 31 Jan. 22 Jan. 17 Febr, 24 Jan. 27 Jan. 26 Jan. 18 Jan. 14 Febr. 28 Febr. 17 Febr 24 Febr 17 Jan. 7 Febr. 22 Jan. 22 Jan. 24 Jan. 15 Jan. 16 Jan. van Gibraltar 17 Jan. te Havre 10 Jan. van Padang. 17 Jan. te Gandia 10 Jan. vertrokken Vertrekt 21 Jan. 12 Jan. van Cristobal 14 Jan. van Gibraltar. 12 Jan. te Talcahuano 13 Jan. van Gibraltar 18 Jan. vertrokken 16 Jan. v. Gibraltar 11 Jan. vertrokken 16 Jan. van Flores. 10 Jan. vertrokken 1 Jan. van Pto. Barrios in lading- in lading in lading 15 Jan. te Montevideo. 11 Jan. vertrokken 16 Jan. vFinisterre 14 Jan. van Gibraltar 11 Jan. vertrokken 6 Jan. van Siamboul 16 Jan. van Bremen. 14 Jan. te Antwerpen 13 Jan. te Stamboui 14 Jan. van Lagos. 15 Jan. te Callao 19 Dec. v. Concepcion 16 Jan. van Bari. 11 Jan. van Colombo 12 Jan. v. Pernambuco 7 Jan. van Colombo 24 Dec. vertrokken 13 Jan. van Padang 1 Jan. vertrokken. 11 Jan. v. Villa Constitucion 7 Jan. van Belawan in lading. 6 Jan. vertrokken 14 Jan. vertrokken 14 Jan. vertrokken Vertrekt 21 Jan. 3 Jan. vertrokken 14 Jan. van Izmir. Vertrekt 21 Jan. 16 Jan. v. Port Said in lading 14 Jan. van Batavia 28 Dec. vetrrokken 18 Jan. v. Batavia. in lading 12 Jan. te Aruba. 16 Jan. van Marseille 17 Jan. van Madeira. 15 Jan. te Rotterdam 11 Jan. vertrokken 7 Jan. van Pto. Barrios. 14 Jan. van Hongkong. 14 Jan. van Batavia 14 Jana v. Pto. Barios 10 Jan. van Macassar 16 Jan. vertrokken. 5 Jan. vertrokken 9 Jan. van Stamboui Vertrekt 21 Jan. Vertrekt 21 Jan. 10 Jan. vertrokken IJSBERICHTEN UIT HOUTHAVENS De haven van Kaskö Finlandis gesloten verklaard. De haven van Leningrad is nog ijsvrij. Er valt regen. ZWEEDSCH REEDERIJBEDRIJF De Transatlantic-Reederij te Gothenburg, èén van de oudste reederijen in Zweden, is in financieele moeilijkheden geraakt en zal liquideeren. Een nieuwe maatschappij met denzelfden naam zal de vloot overnemen en de zaken voortzetten. Eén der grootste cre diteuren, de Göteborgs Handelsbank zal voor de vordering van 10 millioen Kronen genoe gen nemen met een betaling- van 6 millioen Kr. aandeelen in de nieuwe maatschappij. SCHEEPSBRANDEN De reeds gedurende een jaar te Stromstad (Zweden) opgelegde vijfmastschoener Forest Dream is door brand vrijwel vernield. Het schip is op de Londen»' beurs verzekerd voor 40.000 kronen. MAATSCHAPPIJ TER BEHARTIGING VAN DE NAT. SCHEEPVAARTBELANGEN Omtrent den gang van zaken bij de Maat schappij ter behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen verneemt Dagbl. Scheepvaart dat een achttal aanvragen om credieten van verschillende maatschappijen thans in behandeling zijn, welke aanvragen alle in een min of meer gevorderd stadium van behandeling verkeeren. Dezer dagen is tusschen de maatschappij en een onzer scheepvaart-ondernemingen een contract afgesloten, waarbij geheel volgens de statuten de Maatschappij ter behartiging van de Na tionale Scheepvaartbelangen aan deze on derneming een crediet heeft verstrekt tegen onderpand. LOODSGELDEN In December ontving de Staatskas aan loodsgelden een bedrag van f 381.000 tegen f 387.000 in dezelfde maand van 1931. Over het geheele jaar 1932 bedroeg die ontvangst 3,48 mill, gulden tegen 4,3 mill, gulden over het geheele jaar 1931. UITBREIDING DER VLOOT. Het is wel opmerkelijk, dat ondanks den ongunstigen toestand in het visscherijbedrijf er nog- uitbreiding van de vloot plaats vindt. De Visscherij-Maatschappij „Kennemerland"' alhier is het. die het aandurft, haar vloot uit te breiden. Deze maatschappij heeft nl. een in 1931 gebouwden Belgischen motorkotter aangekocht, die is uitgerust met een 220 P.K. Deutz-Dieselmotor. De kotter, die thans den naam voert van Excelsior is inmiddels van Vlaardingen ter visscherij vertrokken en zal in IJmuiden ter markt komen. HET VISCHCONTINGENT VOOR FRANKRIJK. 240.000 K.G. OF 285.000 K.G. Naar het Corr. Bur. uit den Haag meldt, wordt er ter voorkoming van misverstand van officieele zijde de aandacht op gevestigd dat het contingent versche zeevisch voor Frankrijk gedurende het le kwartaal 1933 is vastgesteld als volgt: fijne zeevisch 240.000 K.G., grove zeevisch 1.400.000 K.G. bruto. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat er ten opzichte van het contingent fijne visch een groot verschil bestaat in de offi cieele cijfers. De „Journal Officiel", de Fransche Staats courant heeft al eenige weken geleden mede gedeeld, dat het contingent was vastge steld op 285.000 K.G. De Nederlandsclie Ge zant te Parijs heeft tegenover de Visclihan- delvereeniging ook dit cijfer genoemd. In den Haag houdt men het steeds bij 240.000 K.G. Wie heeft het bij het rechte eind? MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.15. Griet per 50 K.G. 30—18. Tongen per K.G. f 1.25—/" 0.90. Groote schol per 50 K.G. 16.50—16. Middelschol per 50 K.G. 2118. Zetschol per 50 K.G. 22—17. Kleine schol per 50 K.G. f 25—f 10. Bot per 50 K.G. 9. Schar per 50 K.G. f 163.20. Rog per 20 stuks 1913. Vleet per stuk 83.10. Kabeljauw per 125 K.G. 3330. Gullen per 50 K.G. 15—4. Wijting per 50 K.G. 7—2. Koolvisch per stuk 0.800.10. Middelhake p. kist 125 K.G. f 94. Kleine middel hake p. kist 50 K.G. f 35. Kleine hake n. kist 50 K.G. 17—5.80. BESOMMINGEN. Trawler: Gerberdina Johanna IJm. 38 670 m. f 3200. Loggers: KW 34 750. KW 96 810, KW 173 f 980, KW 42 880, Sch. 201 470, Sch. 297 630. Kotter: IJm. 17 f 270. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Woensdag 18 Januari in Radio-telegrafische verbinding met hei kuststation Scheveningen Radio. Baloeran. Chr. Huygens, Colombia, Costa Rica, Flandria, Indrapoera Joh. de Witt, Kota Nopan, Kota Tjandi, Oranje Nassau, Poelau Bras, Sibajak, Van Spilbergen, Sta tendam, Stuyvesant, Zeelandia, i DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. EEN VERGADERING DER CHRISTELIJKE ZEELIEDEN. Het bestuur der afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Christelijke Haven- en Trans portarbeiders hield gisteravond in het schaft lokaal aan de Trawlerkade een vergadering voor de leden-zeelieden, die door ca. 250 per sonen bezocht was. Deze vergadering was be legd met het doel. de zeelieden, die tijdens het uitbreken van het conflict op zee waren omtrent de gebeurtenissen in te lichten. Veel aanvoer van buitenlandsche visch. De vischhandel. althans de binnenlandsehe handel, die niet belemmerd wordt door uit- voercertificaten ondervindt tot nu toe weinig- moeilijkheden door de staking. De aanvoer van visch is n.l. nog zeer aanzienlijk. Zoo werd heden de markt overvoerd met buiten landsche visch, zoowel Duitsche als Deen- sche. Het bijzondere verschijnsel doet zich thans voor. dat er meer schelvisch van de grootere soorten is dan vóór de staking, daal de Deensche visschers veel schelvisch vangen, in tegenstelling met de Hollandsche trawlers. Teer op de ruiten Op de ruiten van een winkelier in de Ken- nemerlaan, die aan de lossing van trawlers heeft deelgenomen, zijn hedennacht groote klodders teer gesmeerd. Aangekomen Perseus ss. Rotterdam. Mercurius ss. Porsgrunn. Zaanstroom ss. Liverpool. Figge ss. Abö. Vertrokken: 17 Januari. Macedonia ss. Bremen. Borthwick ss. Leith. Mavis ss. Londen. Perseus ss. Bremen. Magdalena m.s. Hamburg. Scheer ss. Hamburg. Venezuela ss. Hemburg. Brechsee ss. Esbjerg. Lingestroom ss. Londen. Vliestroom ss. Huil. Zuid-Holland ss. New-Castle. 18 Januari: Jantina nis. Delfzijl. IJMUIDEN EVANGELISATIE GEREFORMEERDE KERK De evangelisatie der Gereformeerde Kerk (West) heeft een reorganisatie ondergaan. Alle arbeid is thans verdeeld in verschillen de sub-commissies als Zondagsschool, huis bezoek, verspreiding van lectuur enz. De straatprediking zal voortaan uitgaan van alle Gereformeerde Kerken in Velsen door lie" vormen van een plaatselijke commissie. Om deze reorganisatie in te leiden bh de gemeente zal 25 Januari a.s. in de Kerk aan de Wilhelminakade een evangelisatie-avond gehouden worden, waar o.a. zullen spreken de heeren Schotvanger, leider der auto-zen ding in Nederland. Ds. Wesbonk e.a. en liet Evangelisatiekoor „Gera"' onder leiding van den directeur den heer K. Brouwer Jr., eenige liederen zal zingen. EEN GESCHENK VOOR DE POSTERS. Naar het bestuur der IJmuider Federatie meedeelt zond de Koffiebranderij en The! handel J. H. Marcelis IJmuiden-Oost twee zakken koffie ten behoeve van de posters. OUDERAVOND SCHOOL E. Gisteravond is een ouderavond gehouden van ouders der leerlingen van school E aan de Eksterlaan. Van de zijder der ouders be stond getuige de flinke opkomst voor dezen avond wel belangstelling. Precies 8 uur opende de voorzitter van de oudercommissie de heer J. K. van Putten de vergadering met een woord van wel kom tot de ouders, schoolpersoneel en in 't bijzonder tot den heer Dr. Limborgh Meijer directeur van den Gemeentelijken Geneesk. Dienst. Het was voor de Commissie, die zich ten doel stelt ouderavonden te organiseeren, 0111 langs dezen weg liet contact tusschen onderwijzers en ouders ten voordeele van de kinderen te versterken, een groote voldoe ning gezien de goede pkonist, te kunnen constateer en dat dergelijke avonden gewild zijn. Het was tevens een groot genoegen voor de Commissie, dat Dr. L. S. Limborgh Meyer bereid was gevonden, een causerie te willen houden, over het onderwerp: „Voor- en nadeelen van inenting tegen diverse ziek ten". Het ligt voorts in de bedoeling van de commissie, zeide spreker, om op ouderavon den meer dergelijke onderwerpen te doen inleiden. Indien zoo vervolgde de voor zitter er onder de ouders zijn die gaarne een of andere onderwerp besproken willen hebben, men geven hiervan kennis aan het bestuur en zoo mogelijk zal aan dergelijke verzoeken worden voldaan. Vervolgens werd nu aan Dr. Dimborgh Meyer de gelegenheid gegeven zijn inleiding te houden. Op onderhoudende en zeer bevatte lijke wijze begon deze te spreken over de voor- en nadeelen van inenting tegen ziek ten, waarbij hij hoofdzakelijk de aandacht vestigde op roodvonk en diphtheritis. Uitvoerig stond spreker stil bij de manier waarop de besmetting dezer ziekten kan worden te weeg gebracht, en wat men als verweer tegen deze kon doen. De adem- looze stilte waairniede het gesprokene werd beluisterd was wel het beste bewijs, dat dit onderwerp aller belangstelling- had, en goed gevolgd kon worden. De voorzitter was ongetwijfeld dan ook de tolk van de aanwezigen toen hij Dr. Limborgh Meyer dank zeide voor zijn leerzame inlei ding. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt, waardoor tusschen den in leider en vragers een aangename gedachten- wisseling ontstond. De pauze die hierop volgde werd veraan genaamd door een kopje thee terwijl die firma Cottaar zorgde dat hierbij een sma kelijk biscuitje niet ontbrak. Bij de rond vraag sprak den heer Kommerhoek een woord van dank, namens de aanwezigen voor den mooien avond, waarna de voorzit ter de vergadering sloot, en de ouders in de gelegenheid werden gesteld het werk der kinderen te kunnen bezichtigen. VELSEN SOCIAAL-GEOGRAPHISCHE KENNIS DER GEMEENTE VELSEN. INTERESSANT PROEFSCHRIFT. Zooals wij reeds hebben gemeld, is mejuf frouw L. M. van den Bergh van Eysinga, dochter van Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te Santpoort te Utrecht gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte. Wij hadden het genoegen, een exemplaar van het met een aantal foto's verluchte proefschrift te mogen ontvangen. Het omvangrijke werk getuigt van een ge degen studie en is als een standaardwerk der sociaal-geographische kennis onzer gemeente te beschouwen. I-Iet werk begint met een beschrijving van het gebied. In haar inleiding zegt schrijfster o.a. het volgende: Het is merkwaardig, dat een zoo oude en veèl beoefende wetenschap als de aardrijks kunde over zoo weinig detailonderzoek be schikt: talrijk zijn de handboeken," atlassen, reisbeschrijvingen over grootere gebieden; maar hoe gering in aantal zijn de dieper- gaande beschrijvingen van kleine eenheden als dorpen, steden en gemeenten! En toch zal nooit een volledig overzicht over de beteekenis van een grootere eenheid mogelijk zijn zonder een voorafgaande gedetailleerde studie van de „atomen" die haar samenstel len. Een inzicht in den welvaartstoestand van een streek is niet wel mogelijk, als niet voor af een onderzoek is ingesteld naar het bo- demgebruik, naar de sociale structuur der bevolking en met het daarmee ten nauwste samenhangend welvaartspeil. Immers juist die gegevens kunnen de factoren doen ken nen. welke in dat gebied het economisch en sociaal evenwicht in stand houden of ver storen". En dan verder: „Van de hand van jongere onderzoekers verschenen o.m. studies over de Haarlem mermeer, Opsterland, Twente, Reeuwijk, op stellen in het T. E. G. enz. Wij hebben ons tot taak gesteld, in deze rij een kleine plaats in te ruimen voor de gemeente Velsen, die door haar gecompliceerd karakter van plattelands- en industriegemeente een geheel eigen er zeer moeilijke positie inneemt. Om een dui delijk overzicht te krijgen (naar volledigheid werd niet gestreefd), is de volgende indee ling gekozen: na een korte, als litterair te kenschetsen beschrijving van het uiterlijk der gemeente, volgt een beschouwing van het' kaartbeeld om te komen tot een inzicht in de sociale structuur, die zich heeft ontwik keld uit de verschillende occupatievormen binnen de gemeente. Aan de hand van kaar ten. foto's en statistieken wordt vervolgens getracht, een indruk te geven van de bevol king: haar levenswijze, haar moeilijkheden en verspreiding over de verschi'lende kernen in de gemeente: hieruit moge men een duidelijk beeld van het karakter der gemeente vor men". In haar „beschrijving van bet landschap" wijst schrijfster op het ontstaan van fabrie ken waarvoor veel eikenhakhout moest ver dwijnen. „Indien ergens, dan komt hier het typisch-kenmerkcnde naar voren van een ge bied. dat door het Ingrijpen van. den mcnsch van natuur- tot cultuur-landschap is gewor den, doch daarbij zijn oude karakters toch niet geheel ingeboet. Want men vindt tus schen het eikenhakhout hier een boerderijtje met een weide, elders een tuin niet aardbeien of bollen; dan weer komt men door een stuk bosch met hoogopgaand eiken- of beuken hout en vlak erachter beginnen de duinen, hier en daar begroeid. Naar het Oosten gaan de. komt men in het bebouwde gebied: typi sche arbeiderswijken, waar de huizen dicht op elkaar staan". En dan verder: „Over de geheele lengte van de spoorlijn Velsen-IJmuiden tot aan de kust, strekken zich de beide aaneengegroeide dor pen uit, d.i. een afstand van ruim 5 K.M.! Geen enkel park. geen plantsoen, niets dan huizen, winkels, garages, kantoren, pakhui zen; waar men komt: het type van een ar- beidersnederzetting op groote schaal. IJmui den is in het Westelijk deel een typisch visscherij-centrum: groote pakhuizen, ijsfa brieken. afslagplaatsen; tusschen Visschei's- en I-Iaringhaven niets dan kleine en groote bedrijven en fabrieken, die met de visscherij direct samenhangen". Aan de hand van een beschouwing van een kaart van het grond verbruik komt schrijf ster tot de volgende conclusie; „de gebieden aan weerszijden van het Noordzeekanaal en de strook tusschen Rijksweg en spoorweg ver vullen de belangrijkste functies in dit ge bied". Het is voor ieder, die iets meer omtrent de geologische gesteldheid onzer gemeente wil weten van groot belang, van deze interessan te en goed-gefundeerde beschouwing kennis te nemen. Uitvoerig staat schrijfster stil bij den loop der bevolking, het welvaartspeil bij de ver schillende bevolkingsgroepen en de verzor ging en huisvesting der bevolking. „Het algemeen karakter der gemeente heeft zich al evenzeer gewijzigd als het alge meen g e 1 a a t", aldus besluit schrijfster haar studie. „Vóór het graven van het Noordzee kanaal leefde de bevolking van ons gebied in direct verband met den bodem, afgesloten van vreemden invloed en hield zich bezig met tuinbouw en veeteelt; de grondbezittersgroep en de grondgebruikersgroep leefden in een patriarchale verhouding, terwijl de verzor- gingsgroep nog een zeer geringe uitgebreid heid had. Eerst door het graven van het ka naal en den bouw der havenwerken, latei- door de vestiging der verschillende groot- industriëele bedrijven ging dit gesloten ka rakter verloren. Velsen werd van een agra rische tot een industrieele gemeente. Het drukke havenverkeer met douane- en havenkantoren, de grootindustrie met rela ties in het buitenland, de vischafslag, waar ook vreemde schepen komen markten: al deze factoren droegen en dragen ertoe bij, dat de gemeente Velsen is ingeschakeld in het economische wereldleven". Onze gemeente met haar interessant be drijfsleven, met haar in den loop der jaren sterk veranderd aspect, is meermalen het onderwerp geweest van economische be schouwingen. Visscherijbedrijf, hoogoven- bedrijf, papierfabriek, de waterbouwwerken niet te vergeten, zijn in binnen- en buiten landsche bladen in alle toonaarden bezongen, waarbij wel eens een valsche noot te beluiste ren viel. De'studie van mej. van den Bergh van Eysinga is een werk, dat kan worden be schouwd als een op wetenschappelijke basis gefundeerd relaas van datgene, wat in den loop der jaren tal van pennevoerders tot schrijven heeft gezet, gesorteerd, gerang schikt en ontleed op een wijze, zooals dit nooit tevoren is geschied. Het werk laat ons van onze gemeente zien, niet alleen de uiter lijke, maar pok de innerlijke hoedanigheden. meldt: Hoogste barometerstand 776 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 733,8 m.M. te Isafjord. en voorspelt: zwakken tot matigen, Zuidelijken tot Zuid- Oostelijken wind; betrokken tot zwaar be wolkt, wellicht eenige sneeuw; temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in het Zuid-Westen; in het N.O. lichte vorstr Barometer Hedenmorgen 9 uur 750 m.M. (Veranderlijk) Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 34 m.M. Hoogste heden nacht 29 F. Hoogste heden 29 F. Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuiden P. A. L. V. U. IN HET THALIA THEATER. „IN HET GOUDEN HAANTJE". De Arbeiders-Tooneelvereeniging „P.A.L.V.U." afdeeling van den Bond van Arbeiders-Too- neelvereenigingen in Nederland, gaf Dinsdag avond een opvoering van Otto Harting's be kende klucht „In het Gouden Haantje". Voor een goed bezette Thalia-zaal heeft de regisseur, de heer H. van Dokkum, een welkomstwoord gesproken tot donateurs en genoodigden. Speciaal noemde hij daarbij de afgevaardigden uit Haarlem en Uitgeest. In het kort zette de heer van Dokkum uit een, welke motieven het bestuur van Palvu er toe geleid hebben ditmaal een burgerlijke klucht op te voeren in plaats van cultureele werken, welke meer in de lijn van een Arbei ders-Tooneelvereeniging lagen. Hij hoopte, dat het publiek, hetwelk in deze sombere tij den ook wel eens naar een luchtig genre ver langen zal, de keuze sou apprecieeren. Daaraan twijfelen we zeker niet. Want de aanhoudende lach- en hikbuien der toe schouwers hebben, meen ik, voldoende be wezen, dat men van spel en stuk genoot. De avonturen van de twee pierewaaiers Bollmann en zijn vriend Schwanneke werden met steeds grooter wordende hilariteit ge volgd. De laatste gaf in de hiervoor zoo dankbare rol tevens uitstekend spel te genieten, ter wijl hij daarbij in den wethouder Bollmann, een waardig tegenspeler had. De figuur van Bollmann heeft met deze uitvoering bewezen zoowel het komische als wel het dramatische, het genre waarin hij vroeger reeds goed werk gaf, uitstekend te beheerschei:, hoewel de vertolking van dezen dorpswethouder wel wat aristocratischer had mogen zijn. Een tooneel als in het tweede bedrijf met den burgemeester voorkwam, bleef qua spel b.v. ver beneden het middelmatige en deze burgervader was er een vrijwel mislukte ver schijning in. Daarnaast gaven de veie werkende krach ten van Palvu sterke tooneeltjes te genieten, scènes die niet nalieten het publiek in lach buien te doen uitbarsten. Een speler van de eerste orde blijft altijd de figuur van Schwanneke, den leeraar. (De spelers komen bij Palvu nooit bij name op het programma voor). Terwijl mede een groot aandeel in het succes hadden de assessor Hans, in wien weinig meer des dilettants is en die een goed speler belooft te worden; mej. de Waal, als een der dochteren Boll- mans, Elly, vlot en prettig spelend als altijd; Thea, haar oudere zuster met redacteur Steinbeck, haar verloofde als waardige te genspelers. Ook Caroline, de vrouw van Gottlieb Boll mann, heeft haar moeilijke rol den geheelen avond goed weergegeven. De toeschouwers vermochten zich gemakkelijk in den schrik van de 4 boemelaars voor de dames-leden van het sub-comité waarin Caroline voorzit ster was, in te leven. Als ik nog een bescheiden wenk mag ge ven, dan is het wel deze, dat men veel meer moet letten op kleinigheden. Een enkel voor beeld: de houding van het dienstmeisje, dat tegenover gasten met de handen in de zijde gaat staan, was, zooals de strekking van het stuk ook trouwens aangeeft, foutief. Ook het door de bijrollen maar kris-krac op en af loopen door deuren, welke verondersteld wor den, naar bepaalde vertrekken te leiden, is niet aanvaardbaar. Kleinigheden weliswaar. Maar dat is juist het voornaamste op de planken. Na afloop hadden acteurs en actrices vele malen een dankbaar aplaus van het publiek, dat zich den ganschen avond kostelijk ge amuseerd had, in ontvangst te nemen. Verloting en bal behoorden tot de attribu ten van dezen avond. W. WERKLOOZEN-VOORSTELLINGEN VAN P.A.L.V.U. Woensdag .13 en* Donderdag 19 Januari zal de arbeiders t o o n eelv ere en i gi n g P.A.L.V.U. voor de werklooizen een voorstelling van de succesklucht „In-het Gouden Haantje" geven in „Het Wapen van Velsen", terwijl in den loop van de volgende week eveneens waar schijnlijk nog een extra-avond voor de stakende zeelieden gegeven zal worden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer G. Broertjes slaagde voor het praktijk-examen boekhouden van Mercurius en van de Vereeniging van Leeraren -

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 2