HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK aO. ALGEMEENE LEDENVERGADERING JJMUIDEN'S BLOEI". 18e JAARGANG No. 68 VRIJDAG 20 JANUARI 1933. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per -week 10 cents, per maand 40 cents plus 2x/z cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemcrlaan 42 - IJrauidcn - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DTRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag cri Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; ƒ600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm: 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man"en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam, Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Donderdagavond vond in Hotel No. Eén 'een algemeene ledenvergadering plaats van de vereenïging „IJmuiden's Bloei", welke slechts matig bezocht was. De voorzitter de heer W. A. Dolleman open de de vergadering met de volgende rede: Rede van den heer Dolleman. In de Nieuwsjaarsrede, uitgesproken door 'den Burgemeester der gemeente Velsen bij de opening van de eerste Raadsvergadering van het nieuwe jaar, ontbreekt een voor onze gemeente zeer belangrijk feit, waarvan uit den aard der zaak door hem geen gewag werd gemaakt; het feit. dat bij Koninklijk besluit van 16 April 1932 tot Burgemeester der ge meente Velsen werd benoemd de heer Mr. F. L. J. E. Rambonnet in de plaats van Burge meester Rijkens, onzen vroegeren eere-voor- zitter. die te kennen had gegeven zijne func tie tegen 15 April 1932 te willen neerleggen. Indien hevige stormen he£ schip in nood brengen en het roer door een anderen stuur man wordt overgenomen, kijkt de bemanning in groote spanning naar zijn beleid; zoo is het ook in onze gemeente; de hevige stor men zijn te vergelijken met de economische teistering welke de gemeente Velsen in deze tijden ondergaat; wat zal de nieuwe stuur man voor haar kunnen doen? De taak op zijne schouders gelegd is zwaar, zwaarder dan menigeen beseffen zal. Dat de heer Rambonnet de gemeente Vel sen een goed hart toedraagt, is in de korte spanne tijds van zijn ambtsperiode reeds dui delijk gebleken, waarbij het geen gewaagde veronderstelling is te zeggen, dat IJmuiden door hem als het belangrijkste deel dezer gemeente wordt gezien. Het krachtig protest hetwelk hij in den Raad dezer gemeente heeft doen hooren tegen het antwoord van Minister Verschuur op het verzoek van eeni- ge Kamerleden om iets voor IJmuiden te doen, moge hier als een duidelijk bewijs voor deze veronderstelling worden aangevoerd. Moge. het den heer Rambonnet, in wien wij het voorrecht hebben een nieuwen eere-voor- zitter van onze vereeniging te hebben ge vonden, gegeven zijn de stil werkende, doch ongetwijfeld bestaande, tegenstand tegen IJmuiden in hoogere ambtelijke sfeeren te overwinnen en IJmuiden weer tot bloei te zien geraken, wat eene bekroning zal zijn op den arbeid, welke hij zich in dit opzicht in de komende tijden ongetwijfeld zal getroos ten. Hierbij zij het streven van onzen Burge meester naar het verkrijgen van een vrije los- en laadhaven voor IJmuiden, een goed recht waarop deze gemeente aanspraak maakt, hem warm aanbevolen. Het groot vertrouwen in den bloei onzer gemeente, waarover de heer Rambonnet zich in zijn Nieuwjaarsrede heeft uitgesproken, moge ons sterken en ons er toe brengen onze uiterste krachtenj te geven voor het bereiken van dit doel. Ik maak er hier ter plaatse gaarne ge bruik van om onzen vroegeren eere-voorzit- ter, den heer R. G. Rijkens, voor hetgeen hij voor onze vereeniging deed in zijne ambts periode. gedurende een belangrijk deel waar van hij eere-voorzitter onzer vereeniging was, een woord van dank te brengen, een otium cum dignitate gedurende een reeks van jaren zij hem van harte toegewenscht. 1932 was voor IJmuiden helaas een zeer slecht jaar en de toestanden in het vissche- rijbedrijf, hetwelk alleen in de maanden Sep tember en October jl. eenige opleving te zien gaf, wettigen het voorzeker niet om hier een optimistisch geluid te doen hooren. Wat ver wacht kon worden is geschied; het bedrijf is door een ernstig conflict tusschen werkge ver en werknemer tot stilliggen gedoemd; een langdurigen strijd is te voorzien, zeer tot schade zoowel van de betrokken partijen als van de gemeente Velsen in haar geheel. De cijfers over 1932 geven ons allerwegen achteruitgang te zien zoo in het visscherij- bedrijf. waarvan de omzet van 11 1/2 millioen in 1931^^ 8 millioen in 1932 terugliep vergeleken bij 1929. waarin de omzet ruim 16 millioen was, is deze tot de helft terugge bracht als in de andere bedrijven, welke in de gemeente Velsen een hoofdrol spelen; zoo liep de ruwijzerproductie van het Hoog- ovenbedrijf over het boekjaar 19301931 ad 266708 ton terug tot 255.609 ton over het boekjaar 19311932, daalde het scheepvaart bedrijf van het Hoogovenbedrijf van 330 schepen in 1931 tot 249 schepen in 1932. kwa men voor de fabrieken van de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen tegen 54 schepen in 1931 slechts 24 schepen in 1932 binnen, was het totaal aan tal schepen in 1931 hetwelk in IJmuiden bin nenkwam 7503 met een inhoud van 53.012.396 M3. tegen 6637 met een inhoud van 46.135.143 M3. in 1932 en het totaal aantal schepen voor de havens in onze Gemeente van 619 in 1931 tot 450 in 1932 teruggeloopen. Dat er eenige opleving in de papierindustrie en het scheepvaartbedrijf tot uiting komt. moge tot tevredenheid wekken, doch laat men van oplevingen in 't algemeen geen al te groote verwachtingen koesteren; slechts met zeer langzame schreden zal de opleving- komen en ongetwijfeld gepaard gaan met vele „ups and downs". Dr H. Colïjn zegt al verheugd te zijn voor zich zelf te gelooven, dat de nederwaartsche beweging tot staan is gekomen, doch dat wij op het tot nu toe bereikte peil een langeren tijd dan ons aangenaam is, zullen blijven 'aan: deze woorden maak ik gaarne tot de mijne; de gunstige jaren tusschen 1923 en 1930 zullen in langen tijd niet wederkeeren; stelt men zich op dit standpunt, dan zal men tevens krachtig naar verbetering stre vend, zich daarbij het beste bevinden. Van open grenzen voor onze visseherij-producten mogen wij ons voorzeker geen al te groote voorstelling maken, daarom is een gebiedende eisch, dat het afzetgebied van visch binnen onze landpalen bevorderd worde; dat de commissie Rijkens niet met een voorstel bij de Regeering is gekomen om voor propa ganda van meer visehverbruik in Nederland regeeringssteun te erlangen, zal zijn oorzaak wel hierin vinden, dat de Regeering hiervoor niets gevoelt en een propaganda veldtocht in deze geheel overlaat aan de reeders en den vischhandel. Zooals hier, is ook in vele andere opzich ten samenwerking en nog eens samenwer king noodig om de bloei van IJmuiden te be vorderen. Moge het IJmuiden in de eerste plaats ge geven zijn, dat aan het huidige conflict in het visseherijbedrijf spoedig een einde kome en moge een krachtige medewerking van alle zijden er toe leiden, dat bloei en groei in IJmuiden terugkeere. Nadat de notulen der vorige vergadering- door den secretaris-penningmeester den heer B. G. Schuitenmaker zijn voorgelezen en door de vergadering vastgesteld krijgt de heer Schuitenmaker het woord voor het uit brengen van zijn jaarverslag. Jaarverslag secretaris. Aan het uitvoerige verslag is het volgende ontleend: Uit dit verslag zal blijken, dat IJmuiden- Velsen wat het vreemdelingenverkeer be treft in het teekeri van toenemende be langstelling staat. Derhalve mogen wij, bij een terugkeer van normale toestanden, een druk vreemdelingenbezoek verwachten. Doch dat wil niet zeggen, dat wij in afwachting daarvan op de behaalde lauweren kunnen gaan rusten. Integendeel, wij moeten paraat blijven en door middel van goede propagan da de aandacht op ons gevestigd houden. Nu het gemeentesubsidie aan de Vereeni ging „IJmuiden's Bloei" voor 1933 is inge trokken en meerdere leden hun contributie hebben verlaagd of geheel opgezegd, staan wij voor de vraag: of wij zonder nieuwe me dewerking in staat zullen zijn, ons mooie economische werk naar behooren voort te zetten. Moge ons beroep daarom spreken tot allen, die bereid zijn, om aan een verhoogde wel vaart voor onze gemeente mede te werken. Dit boekjaar begon met een aantal van 233 leden en eindigde met een ledental van 234. Een kleine vooruitgang, doch financieel ge zien, met negatief resultaat. Het vereeni- gingsjaar 19301931 bracht f 977.50 aan contributies, waar thans slechts f 930 kon worden bereikt. De oorzaak van dezen te genvaller is gelegen in het verlagen der hoo- ge contributies en in het bedanken, zonder te betalen. Strandbezoek en slachtoffers. Begunstigd door langdurig mooi weer, was het strandbezoek drukker, dan ooit te voren. Te betreuren is, dat de zee ook aan dit strand eenige slachtoffers heeft geëischt. De vraag: „hoe kunnen wij dergelijke onge lukken voorkomen?" heeft ook ons bezig ge houden. Wij vermogen niet. daarop een afdoend antwoord te geven. Talrijke onvoorziene om standigheden beletten dat. Niettemin moet al het mogelijke worden gedaan, om dat ge vaar te bestrijden. Bekende en te verwachten gevaren moeten zoo afdoend mogelijk aan de baders bekend gemaakt worden. Niet alleen in geschriften, maar vooral direct als hst ge vaar in aantocht of aanwezig is. Het toezicht en de reddingsmiddelen be hooren aan redelijk te stellen eischen te vol doen. Bij onderzoek heeft het laatste ons niet bevredigd. Wat wij daarvan zagen was niet in overeenstemming met de praktijk. Verbe tering is in dat opzicht bepaald noodig. Een uitgebreid snelverkeer heeft een groot deel van het strandbezoek tot zich getrok ken. Ongetwijfeld zal deze wijze van vervoer eer toe-, dan afnemen. Daarom is het nu tijd, om dat verkeer in goede banen te lei den. Een vast tarief en een officieel verbod, dat anderen niet mogen deelnemen, zal daar bij niet mogen ontbreken. De concurrentiestrijd, tussmhen houders van strandveren, gaf meermalen aanlei ding tot onderling getwist. Wij keuren deze verhouding af, aangezien deze noch in het belang van het vreemdelingenverkeer, noch in het belang der ondernemers is. Daarom ral het noodig zijn, dat partijen tot een perma nente overeenkomst komen. Nu het parkeerterrein en ook het kampeer terrein uitbreiding behoeven en B. en W. ten opzichte dezer zaken ditigent zijn, wil het ons voorkomen, dat aan bedoelden loopweg de noodige aandacht zal worden gegeven. Reeds hebben wij betoogd, dat voor iJmui- den-Badplaats weder intensieve propaganda is gevoerd. Deze heeft zich niet bepaald tot het uitreiken en verzenden van reclame-ge schriften, het adverteeren en het correspon- deeren met personen of vereenigingen in binnen- en buitenland alleen. Oók op andere wijze is reclame voor onze gemeente ge maakt. Het bestuur van de nieuw opgerichte Kampeervereeniging „Óns Buiten" te Am sterdam verzocht onze medewerking voor hst verkrijgen van een vrij kampeerterrein te IJmuiden. Waar deze vereeniging op een ge zond peil staat en zij zich voorstelt met o.g.v. 30 gezinnen gedurende den zomer te kampeeren, hebben wij gaarne onze medewer king verleend. Intusschen is ons gebleken, dat B. en W. op het bestaande terrein geen afgescheiden plaats kuniien geven. Eerst wanneer op een nabije plaats uitbreiding van het kampeerterrein heeft plaats gehad, zou aan het verzoek voldaan kunnen worden. Wij vertrouwen dat B. en W., zoo moge lijk, dit verzoek zullen inwilligen; aangezien bedoelde groep een zekere welvaart, voor onze plaats, met zich brengt. Wij ontvingen 65 schriftelijke aanvragen voor pension en behandelden 51 dito, monde ling. Voorts ontvingen wij 9 brieven over per manente vestiging en beantwoordden wij 45 informatie-verzoeken van groepen en scho len. Daarbij voerden wij een uitgebreide cor respondentie over zaken van allerlei aard. Meermalen ook met het buitenland. Wij stelden voor jubilea en wedstrijden de volgende prijzen beschikbaar: 1. Voetbalvereeniging V.S.V. een kunstvoor werp. 2. Noord-Hollandsche Zangersbond. Zil veren lauwertak. 3. Muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" idem. 4. Schaakclub „Kijk Uit", verg. zilv. me- daile. 5. Zwemvereeniging „Velsen", verg. zilv. beker. 6. Bijdrage monument afsluitdijk f 10, ter wijl eenige malen een persoonlijke hulde werd gebracht. Wij hebben de vijf vereenigingen uitgenoo- digd lid onzer vereeniging te worden, doch tot nu toe heeft geen dezer daartoe besloten. De verhouding tot ons gemeentebestuur bleef goed. De verzoeken deze periode door De ontevreden elementen roeren zich in Spanje. Bomaanslagen en daden van sabotage zijn aan de orde van den dag. Een der laatste wandaden was het in brand steken van het beroemde Jezuïtenklooster in Burgos. ons gedaan, zijn waar mogelijk ingewilligd. Deze vragen alle met name te noemen, zou aan dit verslag een uitgebreidheid geven, die niet wenschelijk is. Niettemin gaan wij op één dezer verzoeken in, nl. de ..Oeververbin ding". Deze veel besproken verbinding is in den Zomer van 1932 tot stand gekomen. Wij zien daarin niet meer, dan de uitvoering van het minimumplan. Maar wij hebben haar toch, als de „missing link" tusschen de beide oevers van het N.Z.-Kanaal, begroet. Intusschen kunnen wij de keuze van het verbindingspunt aan den Zuidelijken oever niet bewonderen. Wij weten niet, welke mo tieven daarbij hebben voorgezeten, doch practisch is de zaak niet in orde. Zoo moge lijk moet een verplaatsing naar het Oosten tot stand worden gebracht. De malaise in het Visseherijbedrijf. De malaise in het visseherijbedrijf is een onderwerp, waarover reeds veel gesproken en geschreven is. In het openbaar hebben wij ons, noch aan het één. noch aan het ander, gewaagd. Niettemin heeft deze belangrijke zaak van meet af aan onze aandacht gehad. Doch de overweging, dat wij als outsiders, met ongevraagde adviezen, lichtelijk meer konden bederven dan goedmaken, heeft onze meening binnenskamers gehouden. Thans, nu intusschen wel gebleken is, dat het visseherijbedrijf zich zelf heeft weten te behelpen, vinden wij vrijheid, om ook onze meening te zeggen. Bij een objectieve beschouwing over het visscherijvraagstuk blijkt, dat men rekening moet houden met twee factoren; nl. de Vis seherij en den Vischhandel. Verwaarloost men den één dan wreekt zich dat op den an der en omgekeerd. Daarom staat als een paal boven water, dat elke poging tot opbouw van het bediüjf, alleen dan kan slagen, als voor visseherij en vischhandel beide, het zelfde perspectief geopend wordt. Feitelijk onnoodig te zeggen, dat wij hier mede bedoelen: „bestaanszekerheid". Door onzen Burgemeester is reeds een serieuze poging in die richting gedaan. Ook de heer Van Tilburg bracht in sa menwerking met de IJniuider Courant een plan, dat meer als tijdelijk bedoeld onze sympathie verdient. Het ligt niet op den weg van IJ. B. de ver schillende voorstellen te bespreken. Wat wij voor oogen hebben is een middel te vinden, om het zich weder oprichtende bedrijf gaande te houden. Het meest voor de hand liggende middel is: „de grenzen open; de handel vrij", maar dat zal voorloopig wel een leuze blijven. Doch binnen de grenzen van ons eigen land be staan mogelijkheden die aan het geheele be drijf een vasten ondergrond kunnen geven. Wij noemen in dit verband: leert Nederland visch bereiden; leert Nederland visch eten. Men werpe ons niet tegen: in ons land van overvloed aan vleesch, eieren, kaas, bo ter en groenten, eten de meiischen geen visch. Wij weten dat. Maar wij weten óók, dat dit anders kan worden. Indien de handel nl. in navolging van an dere landen, meer zorg aan het product wilde besteden, zou de kooplust stellig toenemen. Als wij nagaan, dat, hier te lande het fi leeren en andere methoden, om de visch be geerlijk te maken, nog bijna onbekend zijn, dan worden wij in onze meening versterkt, dat inderdaad op dit gebied nog iets te berei ken is. Hoeveel huisvrouwen zijn er niet, welke thans geen visch willen, omdat deze te bewerkelijk is. Hoe velen van deze vrou wen zouden er niet zijn, die wel visch na men, als de bewerking vóóraf op vakkun dige wijze door den handelaar was ge schied? Aan den handel de taak. om dat te onder zoeken. Wij beseffen echter volkomen, dat ingebur gerde begrippen, niet met een armzwaai ver anderd kunnen worden. Daartoe zijn andere middelen noodig en deze moet niet de Handel, maar het Rijk ver schaffen. Zoo spoedig mogelijk stelle het Rijk een aantal bekwame propagandisten aan, welke het Nederlandsche volk leeren hoe visch te bereiden? en hoe visch te eten? Waar het Rijk groote belangen heeft bij het visseherijbedrijf over den fiscus spre ken wij nog niet eens is het slechts een productief voorschot, dat, tot dekking dei- onvermijdelijke kosten, door Vadertje Staat zal moeten worden gedaan. Tenslotte constateeren wij. dat deze korte beschouwing mits goed uitgevoerd, bestaans mogelijkheden aanwijst voor Handel en Vis seherij beide. Uit het financieel jaarverslag blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1838,59 ge specificeerd als volgt: Contributie f 930, ge meente subsidie f 372, subsidie Kamer van Koophandel f 100, andere inkomsten I 17.10, bankrente f 6.66, overgeboekt van 19301931 f 412,83. De uitgaven bedroegen f 1442,89, nl. onderhoud secretariaat f 552,17, drukwerk en advertenties f 275.88, reclame en abonnemen ten f 94.74, contributies en donaties f 100, vergader-, reis- en verblijfkosten f 122,60, porti etc. f 67.26, omzet bank, zegels etc. f 23,38, cliché's enz. f 45.65, concoursprij- zen en eerbetoon f 99. onderhoud wegwij zers en banken f 50.85. aanbrengpremies f 7,25 onvoorzien f 4.10, saldo f 395.70. De begrooting 19321933 sluit met een bedrag van f 1420. Namens de kascommissie wordt medege deeld, dat de boeken en bescheiden zijn nage zien en accoord bevonden. De begrooting werd aangenomen. De daarna gehouden bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren G. D. Boerlage, Ir. G. A. Kessler, Pas toor Rinkel, K. H. Tusenius, en B. G- Schuite maker en gekozen de heer A. F. C. Biiek- mann. Bij de rondvraag sprak een der leden de wenschelijkheid uit van het aanleggen van een boulevard over den. duinrand van de se maphore af tot aan het voetpad door de dui nen, waarop er van de zijde van het bestuur op werd gewezen, dat een plan van deze strekking indertijd is afgestuit op de hou ding van Waterstaat en Defensie. De voorzitter zegde toe, het plan in een bestuursvergadering ter sprake te zullen brengen. Uitvoerig werden de gevaren van het strand besproken. Een der aanwezigen deel de mede. dat het gemeentebestuur het voor nemen heeft dezen zomer een waarschu- wingsteeken in te voeren. In verband met de opmerking in het ver slag van den secretaris over het vischgebruik merkte een der aanwezigen op, dat de prac- tijk heeft geleerd, dat gefileerde visch in ons land geen aftrek vindt. Het bestuur zegde toe een enquête te zullen, instellen naar de verkrijgbaarstelling van visch in ons land. De heer Schuitemaker wekte de aanwezi gen op zooveel mogelijk propaganda te ma ken voor IJmuiden's Bloei, waarna de'verga dering door den voorzitter werd gesloten. OPENBARD VERGADERING O.S.P. Gisteravond belegde de O.S.P. in de zaal Flora een openbare vergadering. Deze vergadering, waarin als spreker op trad de heer P. J. Schmidt uit Amsterdam stond onder leiding en werd geopend door den heer P. Otters. Deze herinnerde aan de moeilijkheden die de afdeeling IJmuiden der O.S.P. geruimen tijd heeft gehad met het houden van openbare vergaderingen en wel omdat men geen zaal hiervoor beschikbaar kon krijgen. Nu men weer een zaal had kun nen krijgen, heeft het afdelingsbestuur zich onmiddellijk in verbinding gesteld met het hoofdbestuur, met als gevolg dat de heer Schmidt die hartelijk welkom werd gehee- ten als spreker kon optreden. De heer Schmidt die hierna het woord kreeg begon te zeggen dab de strijd zooals die zich thans in IJmuiden de staking in het visseherijbedrijf afspeelt-, een klein onder deel is van den grooten strijd, die gestreden wordt over de geheele wereld, waarbij het gaat tusschen kapitaal en arbeid, of liever gezegd waarbij het gaat om wie er onder moet, de bourgeoisie of het proletariaat. Er is onder de bourgeoisie zegt spreker een angst waar te nemen, niet alleen in ons land maar ook In andere landen. Dit heeft spreker onlangs nog kunnen beluisteren toen hij in België was, waar men hem weer uitgestuurd heeft. De bourgeoisie met al haar machtsmiddelen vreest het proletariaat. Daarom tracht nien op allerlei manieren het volk zoet te houden. Daartoe wordt geschermd met de democratie. Dit woord wordt bij iedere wetgeving en ge meenteverordening naar voren gebracht, zoodat men zelfs aan de O.S.P. op democrati sche wijze vergaderzalen durft weigeren. Ver volgens nam spreker de R.K. Staatspartij onder de loupe, de partij, die bij de vorige verkiezingen met een program naar voren kwam wat bijna zoo men zeide gelijk was aan dat der S.D.A.P. Wat hiervan terecht is gekomen getuige Ruys de Beerenbi-ouck. Ook dit zegt spreker is in het belang der bourgeoisie, want die weet maar al te goed dat wanneer de arbeiders over de hoof den hunner leiders zelf beginnen te roeren zie de stakingen in België in de Bourina- ge het met de macht der bourgeoisie ge daan is. Daarom moet alles aangewend wor den opdat het volk kalm blijft. Daarom de steunregeling die nu in den breede door spreker wordt besproken. Vervolgens stond spreker stil bij de Willem de Zwijger-herden king en het opkomend fascisme hier te lande. Dit alles moet meewerken en wordt als mid del door de bourgeoisie te baat genomen, om verdeeldheid onder de arbeiders te brengen. Spreker kan zich dan ook niet indenken dat een blad als het Volksdagblad het orgaan der S.D.A.P. en de Bond van Nederland sche onderwijzers dien snreker de roode bond noemt aan de Oranjeherdenking kunnen meedoen. Hij wekte de toehoorders op om naar dergelijke phrases waarbij de ar beider geen belang heeft, niet langer te luis teren. Daar van de gelegenheid tot debat door niemand gebruik werd gemaakt, sloot de heer Ottens met- een woord van dank aan spreker en aanwezigen de vergadering. NEUTRALE SCHOOLVEREENIGING. Niet de heer J. F. Bekk'er. doch de heer P. C. de Weerdt te Velsen is gekozen tot lid van het bestuur der Neutrale School- vereeniging. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel De Kingsfordschool. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: In ieder huwelijk. 8.i5 uur. Gebouw Protestantenbond: Concert door Dirk Weiman {zang en declamatie), Jo Juda (viool) en Lies de Waal (begeleiding), 9 uur. Luxor Sound Theater: Mala-Hari, gepro longeerd. 8.15 uur. Cinema Palace: ,,De zwarte Huzaar". Op het tooneel: Marion and Irma, plastische gymnastiek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Schone Aben- teuer". Op het tooneel: Maximiliaan Truzzi, koning der jongleurs. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „De opgaande Zon", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. 4

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1