DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: IJMUIDER COURANT VRIJDAG 20 JANUARI 1933. Schip Amazone Alcinous Agamemnon Aurora Anversoise Midd. Zee Ned.-Indië Midd. Zee Hamburg Hornielo Baarn Chili Bacchus Midd. Zee Bodegraven Chüi Belgian Golf Batoum Boskoop Hamburg Verm, aankomst Laatste bericht Calypso Chryssi Costa Rica Charterhythe Clio Deucalion Delfland Ella Halm Eifel Erato Flandria Graig Gotaland George M. Li van os Georgios K. Saliaris Helder Hercules Hermes Haarlem Halle Ioannis Goulandris Irene Johan de Witt Kennemerland Luneburg Langleemere Menes Maasland Margot Menestheus Montferland Mamura Melampus Nicos Nïenburg Orestes Orion Poelau Bras P. L. M. 27 Polydorus Paludina Poelau Roebiah Perseus Quernmore Rotterdam Stentor Stuyvesant S'.ella Sneaton Troja Trier Tanimbar Telamon Uckermark Vera Radcliffe Vigor Venezuela Wagogo Savona Rosario West-Indië Buenos Aires Bourgas West-Indië Buenos Aires Danzig Santa Fé Oporto Buenos Aires Buenos Aires Constantza Santa Fé Sulina Chili Bourgas West-Afrika Chili Ned.-Indië Buenos Aires Midd. Zee Ned.-Indië Santa F(' Ned.-Indië Rosario Montevideó. Ned.-Indië Beunos Airts Curacao Hamburg Rosario West-Afrika Bourgas Hamburg Ned.-Indië Mel ill a Ned.-Indië Curacao Ned.-Indië Danzig Braila Baton Rouge Ned.-Indië West-Indië Valencia Concepcion West-Indië Japan Ned.-Indië West-Indië Ned.-Indië La Plata Constantza Hamburg 25 Jan. 14 Febr. 19 Jan. 23 Jan. 25 Jan. 13 Febr. 22 Jan. 13 Febr. 6 Febr. 18 Jan. 20 Jan. 14 Febr. 22 Jan. 23 Jan. 16 Febr. Hamburg 10 Febr. 27 Jan. 16 Febr. 5 Febr. 16 Febr. 2 Febr. 21 Jan. 26 Jan. 5 Febr. 31 Jan. 22 Jan. 17 Febr. 24 Jan. 2? Jan. 23 Jan. 18 Jan. 14 Febr. 28 Febr. 17 Febr. 4 Febr. 7 Febr. 22 Jan. 22 Jan. 24 Jan. 18 an. te Lissabon 17 Jan. van Colombo 17 Jan. te Gandia Vertrekt 21 Jan. 16 Jan. vertrokken 12 Jan. van Cristobal 18 Jan. v. Ouessant. 12 Jan. te Talcahuano 13 Jan. van Gibraltar 18 Jan. vertrokken 16 Jan. v. Gibraltar 11 Jan. vertrokken 20 Jan. te Plymouth 11 Jan. van Santa Fé 18 Jan. vertrokken 1 Jan. van Pto. Barrios in lading Vertrekt 21 Jan. in lading 18 Jan. vertrokken 18 Jan. van Santos 16 Jan. vFinisterre 14 Jan. van Gibraltar 16 Jan. v. Buenos Aires 6 Jan. van Stamboul 19 Jan. te Hamburg. 13 Jan. te Stamboul 14 Jan. van Lagos. 16 Jan. van Callao 15 Jan. te Tjilatjap. 17 Jan. v. Las Palmas 16 Jan. van Bari. 17 Jan. van Perim 12 Jan. v. Pernambuco 16 Jan. van Perim 24 Dec. vertrokken 17 Jan. van Penang. 1 Jan. vertrokken. 16 Jan. vertrokken. 7 Jan. van Belawan in lading. 6 Jan, vertrokken Vertrekt 21 Jan. 3 Jan. vertrokken 7 Jan. van Sapele 17 Jan. van Malta. Vertrekt 21 Jan. 16 Jan. v. Port Said 17 Jan. vertrokken 16 Jan. te Singapore 28 Dec. vetrrokken 18 Jan. v. Batavia. 18 Jan. te Stett-in 17 Jan. te Sulina 12 Jan. te Aruba. 18 Jan. van Gibraltar. 17 Jan. van Madeira. 15 Jan. te Rotterdam 14 Jan. van Montevideo. 7 Jan. van Pto. Barrios. 17 Jan. van Manilla 14 Jan. van Batavia 14 Jana v. Pto. Barios 10 Jan. van Macassar 5 Jan. vertrokken 9 Jan. van Stamboul Vertrekt 21 Jan. Vertrekt 21 Jan. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE 1JMIJ1DEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Zweedsch s.s. Frey Londen ledig Vermindering wereldvloot. Volgens de nieuwste statistiek van Bureau Veritas zijn in de maand November 1932 van de wereldvloot afgevoerd: 46 stoomschepen met een inhoud van 134.838 bruto register ton; 12 motorschepen met 27.05 ton en 8 zeil schepen met 6.937 ton. De Nederlandsche vloot is hierbij alleen betrokken met 1 motor schip van 14.729 ton (P. C. Hooft), dat ver brand is. Men geeft den moed niet op. Er schijnen wederom pogingen te zullen worden in het werk gesteld om het goud i an de Lutine te bergen. Een inwoner van Gennep heeft octrooi aangevraagd op een soort ma chine, waarmee hij naar het wrak wil afdalen om het goud (als het er tenminste nog is) uit het schip naar boven te brengen. Of deze nieuwe poging meer succes zal hebben dan de reeds vroeger in het werk gestelde zal men moeten afwachten. Indertijd is door de assuradeuren reeds een concessie voor de goudgraverij gegeven aan een Texelsche ber gingsmaatschappij. die door den uitvinder in het werk zal worden betrokken. Verongelukt. Het met pyriet van Follonica naar Amster dam bestemde Italiaansche stoomschip Koe- fia is in de Middellandsche Zee ter hoogte van Oran gezonken. De opvarenden zijn allen gered. Houthavens gesloten. Door het invallen van de vorst zijn nu alle Finsche houthavens gesloten. Ook de Oost zeehavens van Duitschland beginnen nu last van het ijs te krijgen. Het kanaal van Pillau naar Koningsbergen wordt door ijsbrekers opengehouden. Nieuwe aanloophaven. Naar de Maasbode meldt is met het giste ren van hier vertrokken stoomschip Zeelan- dia van den Kon. Holl. Lloyd een nieuw aan loophaven in het vaarplan opgenomen omdat zoowel op de uitreis als de thuisreis voortaan Southampton zal worden aangedaan. BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Waddenzee. Den Oever. Licht gewijzigd. Het rood en wit onderbroken licht van den Oever is weer ontstoken. Zichtbaar wit van 98 gr. tot in 140 gr., rood door S tot in 226 gr., wit door W tot in 333 gr., rood tot in 344 gr., wit door N tot in 18 gr., overigens y.erduisterd. Het huiplicht, is gebluscht. ENGELAND Oostkust. Humber. Bull Sand. Gewijzigde diepten. Verbeterbladen. Ligging pl.m. 53 gr. 34 min. Nb. en 0 gr. 4 min. El. Op de Eng. Adm. kaarten versche nen verbeterbladen, inhoudende gewijzigde diepten op Bull Sand WEER VERTROKKEN. Het Spaansche stoomschip Urkiola Mendi, dat jongstleden Zondag nabij Zandvoort strandde doch op eigen kracht weer vlot kwam, heeft de ertslading bij de Hoog ovens gelost en is weer in ballast vertrok ken met bestemming naar Barry. IJZERVERSCHEPING. Het Zweedsche stoomschip Frey is van Londen aangekomen bij de Hoogovens om een partij ijzer in te nemen voor Zwe den. VERKORTE ARBEIDSWEEK. Naar wij vernemen zal de werktijd aan de Ijsfabriek „Groenland" met één dag per week worden verkort, om ontslag van per soneel te voorkomen. TER ONDERZOEK. De motorkotter Luctor et Emergo IJM. 17 is voor onderzoek naar Spaarndam vertrok ken. De kotter heeft onlangs aan den grond gezeten. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.20—1.15 Griet per 50 K.G. f 35—18 Tongen per K.G. f 1.-251.10 Groote schol per 50 K.G. f 19 Middelschol per 50 K.G. f 18.50—18. Zetschol per 50 K.G. f 22.5022 Kleine schol per 50 K.G. f 2317. Schar per 50 K.G. f 12 Gullen per 50 K.G. f 14 Wijting per 50 K.G. f 14 f 7—4.70. BESOMMINGEN Motorloggers: SCH. f 1000, SCH. 81 f 1010. 49 f 730, SCH. 253 Chr. Huygens, Colombia, Costa Rica. Flan dria, Indrapoera. Joh. de Witt, Kota Tjandi. Oranje Nassau. Poelau Laut, Sibajak, Stuy vesant, Zeelandia. Aangekomen 19 Jan.: Roek ss Londen1. Hontestroom ss Londen. Otterhound ss Hamburg. Frey ss Londen. Ubena ss Antwerpen. Ajax ss Hamburg. Vechtstroom ss Huil. 20 Jan.: Graig ss Buenos-Aires. Stella ss Rotterdam. Bacchus ss Valencia. Bilton ss Newcastle. Nidd ss Goole. Vertrokken: 19 Jan.: Max Hoelz ms Rotterdam. Tabian ms Java. Ek ss Antwerpen. Pollux ms Plymouth. Kurmark ss Hamburg. Maasstroom ss Liverpool. Ariadne ss Rotterdam. Merope ss Rotterdam. Ulysses ss Rotterdam. Gaasterland ss Antwerpen. 20 Jan.: Zaanstroom ss Bristol, meldt: Hoogste barometerstand 763.6 m.M. in Finland. Laagste barometerstand 751.3 m.M. te Isafjord. en voorspelt: zwakken tot matigen wind, uit Oostelijke richtingen. Betrokken tot zwaar of half be wolkt. Weinig of geen sneeuw. Langzaam toenemende vorst. Barometer Hedenmorgen 9 uur (Veranderlijk) Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren Hoogste hedennacht Hoogste heden 36 F. 32 F. 34 F. Opgaaf: Magazijn 'T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuiden RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Vrijdag 20 Januari 1933 in radiotelegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio: HET PANTSERSCHIP „DEUTSCHLAND". KIEL, 19 Januari (Wolff). Het Duit- sche pantserschip „Deutschland" heeft he denochtend zijn eerste proeftocht in de Kie- ler Bocht gemaakt. Het schip vaart thans nog onder de Duitsche handelsvlag en-zal eerst 27 Februari van Kiel vertrekken om aan de Duitsche oorlogsmarine te worden overgeleverd. Op 1 April' zal dan de marine- vlag worden geheschen. FILM DER NAZI'S VERBODEN. BERLIJN, 19 Januari (Wolff) De eerste nationaal-socialistische film „Blutendes* Deutschland" waarin Hitier en Goebbels spreken is door de autoriteiten verboden. IJMUIDEN FILMAVOND N. C. G. O. V. De Nationale Christen Geheelonthouders Vereeniging belegde Donderdagavond In het Gebouw voor Chr. Belangen een filmavond. De leiding van dezen avond berustte bij mevr. Tismeerde Waard. Ni gezang werden eenige sportfilms en een komische film vertoond, waarna de hoofdfilm „De Zonden der Vaderen" op het witte doek werd geprojecteerd, die door de talrijke aan wezigen met belangstelling werd gevolgd. Na de derde acte sprak de heer van Veen een propagandawoord. SCHOORSTEENBRAND Hedenmorgen ontstond een schoorsteen brand ten huize van den heer P. in de Fro- gerstraat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, heeft door schoonmaken van den schoorsteen erger weten te voorkomen De motorspuit, die-eveneens ter plaats was, behoefte niet in dienst te worden gesteld. LEZING OVER SURINAME. In de bovenzaal van Café Roval aan den Wijk aan Zeeërweg houdt hedenavond cle Surinaamsche neger-student Rijsenburg een lezing over land en volk van Suriname. In het bijzonder zal spreker behandelen het leven van de Boschnegers en Indianen. De lezing zal worden verduidelijkt met een serie lichtbeelden. Ongetwijfeld wacht dengenen, die gaarne iets meer willen weten over het leven van de inlandsche bevolking onzer West-Indische bezitting een interessante avond, waar toch de heer Rijsenburg geacht mag worden als bij uitstek vertrouwd te zijn met het onder werp, dat hij zich voorstelt te bespreken. Leeraren der R.H.B.S., onderwijzers en leer lingen onzer middelbare- en andere scholen verzuimen dan ook niet, deze lezing bij te wonen. TEMPELIERENFILM. Donderdag 9 Februari zal in het vereeni- gingsgebouw Mahustraat, de Tempelieren- film worden vertoond. Aangezien velen wel eens het een en ander omtrent het tempe- lierenwerk hebben gehoord, doch van nabij er nooit iets van hebben meegemaakt, zoo wil de loge ..In Veilige Haven" door middel dezer film het mooie werk dezer orde wat meer in bekendheid bij het publiek brengen. Van heden af zijn voor deze filmvertooning reeds bij de leden kaarten verkrijgbaar. UITVOERING GRATIA-PLATO. De jaarlijksche uitvoering, welke de gym nastiek- en athletiekvereeniging Gratia-Plato te IJmuiden-Oost in het Thalia-Theater Donderdagavond gegeven heeft mocht zich in een groote belangstelling van het publiek, waaronder vele ouders der gymnasten, ver heugen. De voorzitter der vereeniging, de heer Krom, begroette in zijn openingswoord mede het bestuur van den Kennemer Turnkring, de Technische Commissie, de afgevaardigden der Zustervereeniging en den Wethouder van Sociale Zaken, den heer Bosman. Deze avond was tevens de eerste gelegen heid den nieuwen leider van de heeren- afdeeling, den heer J. M. Verbeek, aan het publiek voor te stellen. Tevens deelde de heer Krom mede, dat er plannen bij het bestuur bestonden teneinde tot oprichting te komen van afdeelingen Senioren (voor heeren boven 35 jr.ar) en Senioressen (voor dames boven 30 jaar). Daarnaast wilde men pogingen in het werk stellen een kleuterklasse te stich ten, iets waaraan zeer zeker behoefte is, nu het gymnastiek-onderwijs aan de scholen in deze gemeente opgeheven is. Daarna was de daad aan Gratia-Plato. dat na den opmarsch en vaandelgroet het voor deze gelegenheid nog uitgebouwde podium geheel en al vulde. Zooveel mogelijk tracht de vereeniging ieder jaar iets anders te brengen en de uit te voeren nummers afwis selend te doen zijn. Zoo ook nu weer. In een spreekkoor, dat als het tweede num mer op het programma voorkwam, en uitge voerd door het damescorps, werd getracht weer te geven den strijd voor de turnsport en tegen verslapping en verdorvenheid, een strijd van en voor het volk. Achtereenvolgens kregen we daarna de huppeloefeningen der meisjes, vrije oefenin gen van heeren en jongens, heel goede staaf - oefeningen der dames en correct paardsprin- geh der meisjes. De vrije oefeningen der jongens, een com binatie van Niels-Buk-h-oefeningen en na tuurlijke bewegingen werden door het publiek niet instemming gevolgd. Klokluiden, gras- maaien en touwtrekken werd natuurgetrouw uitgebeeld. Pakkende nummers waren onder de vele, o.a. het klassikaal brugturnen der dames en natuurlijk het hoogrek der heeren. De heer P. Dijkstra had als leider wel het voornaamste aandeel in dezen avond, en onder zijn hoede werd het damesnummer een mooi staaltje gymnastiek. De heer Verbeek had met zijn heerencofps uiteraard reeds veel succes bij het in spanning toeziend audi torium, dat den'veteraan den heer Bank, te recht een extra applausje toebedacht voor zijn correcte uitvoeringen. Kranige staaltjes vertoonde ook de leider, de heer Verbeek. De beide laatste nummers van het pro gramma waren gewijd aan dansen en be wegingskunst voor de oudste meisjes en dames. Een groepje gaf volksdansen, een ander een fantaisie-wals op motieven van Strauss, waarbij aangetoond werd hoe muziek en beweging zich tot een passend geheel aansluiten. Daarna gaf de damesgroep het bewegings koor, evenals het aanvangs-spreekkoor „Strijd" genaamd. Op uiterst suggestieve manier werd ons hierin getoond de strijd van het goede en reine tegen het booze en slechte, twee machten, welke overal, zoowel in de maat schappij als in het persoonlijk zieleleven van den mensch strijden om de overwinning. In bewegingen werd deze strijd weergegeven, waarvan de afloop zich wel laat raden. Als intermezzi dansten een tweetal jeugdige elfjes gedurende de tooneelveranderingen een paar gracieuse dansjes, die veel applaus oogstten. De voorname plaats, welke de begeleidende muziek in de moderne gymnastiekoefeningen inneemt, is een niet over het hoofd te ziene factor. Voor een belangrijke uitvoe ring, als deze, behoore zij in handen van den vakman of kundigen dilettant te zijn. VELSEN WANDELEN IN ,DUIN EN KRUIDBERC' Niet meer opengesteld voor leden van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Het landgoed onder de Natuurschoonwet „Duin en Kruidberg" het 300 H.A. groote fraaie landgoed der familie Cremer, was tot dusver opengesteld, voor de leden van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen is deze sinds eenige jaren bestaande regeling thans vervallen en geeft het lid maatschap van genoemde vereeniging niet meer het recht op vrije wandelingen in de zich van den Duin- en Kruidbergerweg tot aan het strand uitstrekkende bosch- en duinterreinen. De regeling zal eenvoudiger worden en wel zoodanig, dat persoonlijke kaarten tegen een kleine vergoeding zullen worden uitge reikt, zoodat ongetwijfeld op nog- ruimer schaal dan tot nu toe in de uitgestrekte terreinen gewandeld zal kunnen worden. Deze nieuwe regeling houdt, naar wij nog vernamen, verband met het feit. dat het landgoed vermoedelijk zal gebracht worden onder de bepalingen der Natuurschoonwet. De wandelkaarten van 1932 blijven van kracht totdat de nieuwe regeling in werking is getreden. Ongetwijfeld zullen vele ingezetenen onzer emeents met vreugde deze plannen be groeten. Vooral de bewoners van Santpoort en Driehuis, met name degenen voor wie de kosten van het lidmaatschap van de Ver eeniging tot behoud van Natuurmonumenten een bezwaar waren, zullen ongetwijfeld, wan neer de wanderkaarten tegen een luttel be drag verkrijgbaar worden gesteld, van deze gelegenheid profiteered „DE ONDERNEMINGSRADEN IN HET BUITENLAND". Over bovengenoemd onderwerp sprak de heer C. v. d. Lende hoofdbestuurder van het N.V.V. Woensdagavond in Bloemoord voor de afdeelingen Beverwijk en IJmuiden van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond. Spreker vertelde allereerst van zijn ervaringen, op gedaan op een buiten-landsche studiereis. (Duitschland en Oostenrijk). Ondernemings raden zooals deze reeds in het buitenland bestaan, zouden ongetwijfeld ook in ons land bestaansrecht hebben, meende spreker. On dernemingsraden werken met succes voor het moreel en financieel welzijn der arbeiders. Zij werken mede tot bijiegging van arbeids geschillen, tot voorkoming van onrechtmatige massaontslagen enz. Deze ondernemings raden werken in liet buitenland prachtig doordat de vertrouwensmannen, door de arbeiders gekozen, bij de" wet worden be schermd, waardoor hij zijn meening vrij en openhartig naar voren kan brengen Ge heel anders is het hier, vervolgde spreker. In verschillende bedrijven zijn vereenigings- raden. Deze hebben ook vertrouwensman nen die met hun directies confereeren, doch zich niet vrij kunnen uitspreken, uit vrees voor het broodvraagstuk. Spreker adviseerde pogingen in het werk te stellen, ook in ons land het instituut der ondernemingsraden te trachten ingevoerd te krijgen. De interessante lezing had een aandach tig gehoor. BEVERWIJK VOLKSVOORDRACHT VAN HET NUT. Donderdagavond werd in het Kennemer Theater weer een voordrachtavond gegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Als sp'jker trad op de heer A. Alt, toonkunstena, uit Bolswar-d. die reeds meer malen den Nutsleden een prachtigen avond bezorgde. Daarom was het te betreuren, dat de zaal niet tot in de uiterste hoeken gevuld was. Onbegrijpelijk is het daarbij, dab juist degenen, die in een of anderen vorm de mu ziek beoefenen, schitteren door afwezigheid. Niettegenstaande dat was de voorzitter, Ds. J. D. van Calcar verheugd, dat de zaal nog vrij goed bezet was, omdat het ijsver maak de menschen trok en de griep anderen weer belette aanwezig te zijn. Spr. verklaar de met bijzonder genoegen den heer Alt te verwelkomen, in de overtuiging, dat de aan wezigen weer van een kunstvollen avond zou den kunnen genieten. Deze overtuiging werd tenvolle bewaarheid, want de heer Alt heeft eenige uren achtereen zijn gehoor geboeid met de behandeling van de vier muziek drama's van Richard Wagner „Der Ring der Nibelungen". In korte trekken memoreer-de spr. eerst de inhoud van de beide eerste opera's waarin de prachtige Nibelungensage is gedramati seerd, n.l. „Rheingold" en „Die Walküre", om daarna over te gaan tot een in alle onder deden prachtig verzorgde uiteenzetting van de twee andere opera's „Siegfried" en „GÖt- terdammerung". Het gehoor, dat den spre ker met de grootst mogelijke aandacht volg de, heeft genoten van de boeiende en vaak meesleepende wijze, waarop de heer Alt zijn stof voordroeg. Een keurige collectie lan taarnplaatjes verduidelijkte op het witte doek het gesproken woord en bracht de groote scènes in beeld. Bovendien verklankte de begaafde spreker op de piano de hoofdmotie ven van deze Wagner-compositie. Belangrij ke gezongen dialogen of aria's uit de opera's werden door middel van gramafoonplaten ten gehoore gebracht. Het was een buiten gewoon geslaagde Nutsavond, waarvoor de voorzitter aan het slot terecht den heer Alt hartelijke dankwoorden toesprak. HUIZENVEILING Ten overstaan van den te Velsen geves- tigden notaris G. D. Boerlagen werden in „Oud-Merenstein" geveild de huizen Hooge Hoflanderweg nos. 93, 95, 97 en 99, ter ge zamenlijke grootte van 5 A. 9 c.A. De per- ceelen werden afzonderlijk opgeboden door T. Nauta en D. Bais te IJmuiden tot resp. f 2450, f 2350, f 2350 en f 2400. De combinatie der pereeelen staande op f 9550 werd bij af slag niet gemijnd. OPENBARE VERGADERING DER C. P. H. In het Kennemer Theater hield de Com munistische Partij Holland een openbare ver gadering, waarvoor slechts geringe belang stelling bestond. De heer Metselaar uit IJmuiden sprak een kort openingswoord, waarna de propagandaclub Agitatie de too- neelschets „Revolutionnaire Opbouw" ten tooneele bracht. Achtereenvolgens voerden daarna het woord Mej. Jeanne Schrijver, die zich in het bijzonder tot de vrouwen richtte en den heer Beusemaker, die critiek uitoefende op de behandeling der begrooting van Noord- Holland door de Provinciale Staten. Met de voordracht „Kapitaal en Arbeid" en opvoe ring van de Tribunescliets werd de vergade ring besloten. SANTPOORT FILMAVOND. In verband met het 5-jarig bestaan in haar nieuwen vorm van de afdeeling Velsen bood deze aan al haar „kringen" een film avond aan. Deze eer genot dus ook de kring Santpoort. Ruim 200 belangstellenden vulden de zaal. De avond werd geopend door den voorzit ter, den heer De Jong, die in het bijzonder een viertal eerwaarde Paters van het missie huis, alsmede den heer Angenent, secretaris van den Haarl. Volksbond verwelkomde. Alvorens de hoofdfilm „Kentering" werd afgedraaid, werd eerst een film van het in 1931 gehouden congres en een rolprent van een door leden van het R.-K. Werkliedenver bond naar Rome ondernomen reis vertoond. De film „Kentering" begint in 1890, één jaar voor de bekende encycliek „Rerum No varum" o.a. zegt: „Hoe het ook zij, duidelijk zien wij, en iedereen is het hiermee eens, dat spoedig en afdoende moet gezorgd worden voor het proletariaat, daar een zeer groot doel onverdiend in een ellendigen en jam merlijken toestand verkeert". Ook de film laat duidelijk zien, in welke slechte omstandigheden de arbeider ver keert. In het tweede gedeelte zien we een arbeider van dezen tijd, maken kennis met de organi saties en wat deze reeds tot dusver bereikt hebben. Het geheel is een rolprent, die a.h.w. dwingt actief mede te werken aan de ophef fing van het proletariaat en aan de verwe zenlijking van het ideaal: „Elk mensch een menschwaardig bestaan". Een verloting ten bate van de werklooze leden van den kring „Santpoort" leverde f 20 .op.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 2