WoSSCIHIIEIBIIJ iCHEEl Hoe ontstond brand op de P. C. Hooft? VERWACHT WORDENDE? SCHEPEN: WEERBERICHT. IJMUIDER COURANT ZATERDAC 21 JANUARI 1933 Schip Verm, aankomst Laatste bericht Amazone Alcinous Agamemnon. Aurora Anversoise Baarn Bodegraven Belgian Golf Boskoop Calypso Chryssi Costa Rica Charterhythe Clio Clare Grammerstorf Deucalion Delfland Ella Halpi Eifel Erato Eug. Goulandris Flandria Gotaland George M. Livanos Georgios K. Saliaris Giralda Helder Hercules Hermes Haarlem Halle Ioannts Goulandris Irene Johan de Witt Kennemerland Luneburg Langleemere Menes Maasland Margot Menes theus Montferland Mamura Melampus Nicos Nienburg Orestes Orion Poelau Bras P. L. M. 27 Polydorus Paiudina Poelau Roebiah Perseus Quernmore Rotterdam Stentor Stuyvesant Sneaton Troja Trier Tanimbar Telamon Theseus Uckermark Vera Radcliffe Vigor Venezuela Wagogo Yewdale Midd. Zee Ned.-Indië Midd. Zee Hamburg Hornielo Chili Chili Batoum Hamburg Savona Rosario West-Indië Buenos Aires Bourgas Falmouth West-Indië Buenos Aires Danzig Santa Fé Oporto Mariopel Buenos Aires Constantza Santa Fé Sulina Bilbao Chili Bourgas West-Afrika Chili Ned.-Indië Buenos Aires Midd. Zee Ned.-Indië Santa F* Ned.-Indië Rosario Montevideo. Ned.-Indië Beunos Airts Curacao Hamburg Rosario West-Afrika Bourgas Hamburg Ned.-Indië Melilla Ned -Indië Curacao Ned.-Indië Danzig Braila Baton Rouge Ned.-Indië West-Indië Concepcion West-Indië Japan Ned.-Indië West-Indië Kopenhagen Ned.-Indië La Plata Constantza Hamburg Hamburg Britonferry LANGDURIGE REIS VAN EEN TRAWLER. Na een ontzettende reis van vijf maanden, gedurende welken tijd het moedige scheepje stormen en orkanen trotseerde, is de trawler Southsea van Huil te Lyttelton, Nieuw -Zeeland aangekomen. „Het was helsch weer van Durban (Natal) af,'maar het slechtste gedeelte was dat van Albany (West-Australië) naar Lyttelton", zeide een der leden van de bcmannning. „Het was één lange strijd tegen de elementen en bijna de geheele bemanning deserteerde, waar zich maar een gelegenheid voordeed, totdat slechts vier leden van de oorspronke lijke bemanning over waren. De deserteurs werden te Durban en Las Palmas door an deren vervangen. Wat de moeilijkheden nog grooter maakte was dat de trawler bij het verlaten van Las Palmas in botsing kwam met het stoomschip Storepool, waardoor een oponthoud van negen weken werd veroor zaakt. De reis van Albany naar Nieuw-Zee- land was zoo ruw, dat de bemanning geen warm drinken kon krijgen en het dek geen oogenblik vrij van water was. De ruilhandel herleeft. Naar uit scheepvaartkringen gemeld wordt heeft de Sovjetstaat aan Spanje voorstellen gedaan tot het leveren van Russische olie in ruil voor in Spanje te koopen schepen ter uitbreiding van de Russische Staatsvloot. Uitsluiting opgeheven. De uitsluiting te Havre is opgeheven. Ver schillende schepen waren gedurende deze uitsluiting naar andere havens gedirigeerd. Op de rotsen gcloopen. De stoomtrawler Sicyon uit Grimsby is tijdens een hevigen sneeuwstorm op de noordkust van IJsland op de rotsen geloopen en kan als verloren worden beschouwd. De opvarenden konden gered worden. De verdeeling der loggers. De met Staatssubsidie te bouwen dertig loggers voor de Duitsche visscherij zullen als volgt worden verdeeld: 12 voor de Bremen- Vegesacker Fischereigesellschaft; 13 voor de Emdener Fischerei Ges. en 5 voor de Leerer Heringfischerei Ges. Aan den grond geloopen. Het van Buenos Ayres naar hier bestemde stoomschip Sneaton is op de Platarivier aan den grond geloopen doch later op eigen kracht vlotgekomen. Het stoomschip zette de reis voort. 25 Jan. 14 Febr. 22 Jan. 23 Jan. 19 Jan. 22 Jan. 25 Jan. 13 Febr. 22 Jan. 13 Febr. heden heden 6 Febr. 20 Jan. 14 Febr. 22 Jan. 23 Jan. 16 Febr. 31 Jan. 30 Jan. 10 Febr. 27 Jan. 16 Febr. 5 Febr. 16 Febr. 2 Febr. 25 Jan. 26 Jan. 5 Febr. 31 Jan. 22 Jan. 28 Jan. 24 Jan. 17 Febr. 24 Jan. 24 Jan. 2? Jan. 23 Jan. 14 Febr. 28 Febr. 17 Febr. 4 Febr. 24 Febr. 7 Febr. 27 Jan. 22 Jan. 24 Jan. heden 19 Jan. yan Lissabon 17 Jan. van Colombo 17 Jan. te Gandia 21 Jan. vertrokken 17 Jan. van Gibraltar 12 Jan. van Cristobal 12 Jan. te Talcahuano 13 Jan. van Gibraltar 21 Jan. van Antwerpen 16 Jan. v. Gibraltar 11 Jan. vertrokken 20 Jan. te Plymouth 11 Jan. van Santa Fé 19 Jan. te Varna 15 Jan. vertrokken 1 Jan. van Pto. Barrios in lading 21 Jan. vertrokken 18 Jan. te Rosario 19 Jan. van Vigo 19 Jan. van Antwerpen. 18 Jan. van Santos 14 Jan. van Gibraltar 16 Jan. v. Buenos Aires 17 Jan. van Gibraltar in lading 19 Jan. te Hamburg. 13 Jan. te Stamboul 14 Jan. van Lagos. 16 Jan. van Callao 15 Jan. te Tjilatjap. 17 Jan. v. Las Palmas 16 Jan. van Bari. 17 Jan. van Perim 12 Jan. v. Pernambuco 16 Jan. van Perim 24 Dec. vertrokken 17 Jan. van Penang. 1 Jan. vertrokken. 16 Jan. vertrokken. 7 Jan. van Belawan in lading. 6 Jan. vertrokken 21 Jan. te Bremen 3 Jan. vertrokken 14 Jan. van Kribi 17 Jan. 21 Jan. 19 Jan. 17 Jan. 20 Jah. 28 Dec. 18 Jan. 20 Jan. van Malta, vertrokken van Napels vertrokken te Belawan vetrrokken v. Batavia, te Aalborg 17 Jan. van Sulina 12 Jan.'te Aruba. 18 Jan; .van Gibraltar. 21 Jan. te Plymouth 14 Jan. van Montevideo. 7 Jan. van Pto. Barrios. 17 Jan. van Manilla 14 Jan. van Batavia 14 Jana v. Pto. Barios 19 Jan. vertrokken 10 Jan. van Macassar 5 Jan. vertrokken 19 Jan. van Gibraltar 21 Jan. vertrokken 21 Jan. te Bremen. 16 Jan. vertrokken Opgelegde Deensch vloot. Van de Deensche vloot ging in het' najaar van 1932 weer een deel in de vaart, profitee- rend van een schijnbaar optredende herle ving van het handelsverkeer. Uit de statis tiek van de reedersvereeniging blijkt, dat echter op 10 dezer weer 9 schepen met 22.000 ton meer waren opgelegd dan een week te voren. Vermoedelijk zal dit aantal in den loop der maand nog toenemen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.15—0.90. Griet per 50 K.G. f 26—12. Tongen per K.G. 1.20—0.90. Groote schol per 50 K.G. 16f 12. Middelschol per 50 K.G. 19—/ 12. Zetschol per 50 K.G. 24— f 19.50. Kleine schol per 50 K.G. 19—7.20. Bot per 50 K.G. 6.20—5. Schar per 50 K.G. 11—2.30. Kleine schelvisch per 50 K.G. 11.50f 7.50 Kabeljauw per 125 K.G. 43. Gullen per 50 K.G. 17—4.90. Wijting per 50 K.G. 10.50—3. BESOMMINGEN. Loggers: IJm. 283 f 920; Sch 84 f 970; Sch 379 f 1070, Sch 285 f 770, KW 175 f 750; KW 48 f 1050; KW 55 f 1150; KW 89 f 1120; KW 19 f 1020; KW 14 f 960; KW 23 f 1220; KW 49 f 1030; KW 41 f 1250. CIJFERS DIE TE DENKEN GEVEN. De Schotsche Noordzeevisscherij leverde in 1913 op 142.000 cwts. groote schelvisch, in 1931 slechts 47 000 cwts., in 1913 77.000 cwts. middel schelvisch in 1931 slecht 50.000 cwts., in 1913 178.000 cwts. kleine, in 1931 slechts 74.000 cwts,, maar in 1913 60.000 cwts. puf- schelvisch en iii 1931 415.000 cwts. RADIOVERBINDINGEN MET SCHEPEN. De volgende schepen zijn heden in radio verbinding met het kuststation Scheveningen Radio: Chr. Huygens, Colombia, Costa Rica, Flan dria, Indrapoera, Joh. de Witt, Kota Tjandi, Oranje Nassau, Poulau Laut, Sibajak, Stuy vesant, Zeelandia, Marion Radio W.C.C. Veendam. IJMUEDEN. ONZE VISCHEXPORT NAAR ENGELAND. Men schrijft ons: In de maand December is onze vischexport naar Engeland grooter geweest dan in dezelf de maand van 1931, n.l. 13.821 cwts., tegen 12.989 cwts., terwijl ook de waarde hooger was, n.l. 30.898 p. st., tegen 27.569 n. st, in December 1931. Onze uitvoer in het jaar 1932 bedroeg 91.884 cwts. visch, tegen 122.139 cwts. in 1931. De waarde liep terug van 275.461 p. st. tot 195.254 p. st., of in Nederlandsche waarde vaii drie millioen gulden tot 1.6 millioen. Vergeleken met de Scandinavische landen is onze vischexport naar Engeland maar ge ring. Van Denemarken steeg de export met 25.000 cwts. tot 381.628 cwts., ter waarde van 660.139 p. st. of ruim 5 millioen gulden. Van Noorwegen steeg het exportcijfer ook, n.l. 30.000 cwts., ter waax-de van 766.220 p. st. of ruim 6 millioen gulden. De export van Ier land liep met 19.000 cwts. terug, tot 101.773 cwts., doch de waarde steeg met bijna 6000 pond tot 344.978 p. st< of ongev. 3 millioen gulden. Direct van de vischgi-onden, door buiten- landsche schepen, werd in 1932 veel minder aangevoerd, n.l. 951.916 cwts. ter waarde van 693.622 p. st., tegen 1.349.926 cwts. ter waarde van 1.035.098 p. st. in 1931. Een vermindering dus met. 399.000 cwts. visch en een waarde van 442.000 p. st. Daar zullen onze IJmuider stoomtrawlers ook wel een flink aandeel in hebben gehad. AANGEKOMEN SCHEPEN. 20 Januari: Tor, s.s. Londen. 21 Januari: Eugenia M. Goulandis s.s. Antwerpen. Buïzert, m.s. Yersey. VERTROKKEN SCHEPEN. 20 Januari: Poulau Laut m.s. Batavia. Brion s.s. Boi'deaux. Ubena s.s. Zuid-Afrika Nero s.s. Gothenburg Otterhound s.s. Sheerness Klipfontein s.s. Durban. VELSEN VAN HET PLAATSELIJK CRISIS- COMITé. ONTVANGSTEN. Sedert de vorige opgave (20 December j.l.) ontving de penningmeester in totaal f 2006,71 (met inbegrip van de „hulsttakjes collecte"), waaronder f 20.75 en f 18.95 van het personeel der bedrijven voor Gas en Wa ter en f 70 van het personeel van het Prov. Electrisch Bedrijf. Matige later afnemende Noord-Oostelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen sneeuw, lichte tot matigen vorst. Verdere vooruitzichten: toenemende voi-st Barometer Hedenmorgen 9 uur (Mooi weer) Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 35 F. 25 F. 26 F. Opgaaf: Magazijn T BRILLENHUIS, Kanaalstraat 83 IJmuiden BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK Olst- Ondertrouwd: M. Schouten en P. J. hoorn. Getrouwd: M. Thus en M. Tholen; F. J. M. Pielage en C. I. M. Bleeker. Bevallen: A. M. van der ZonBöhm z. Overleden: H. Maks, 86 j„ wedr. van J. M. van Santen; H. M. Braun, 77 j., wede. van P. Pinxter. J. Vlaming, 78 jaar, ongehuwd (overleden te Velsen). VELSEN. OndertrouwdH. J. Mispelblom Beijer en L. M. v. d. Bergh van Eijsinga; P. de Haan en J. Hager; P. Groen en J.'v. d. Sluis. Getrouwd: A. H. Driessen en C. J. Krijnen, Kon. Wilhelminakade 57rd., IJmuiden; J. Tijms en M. A. Visser, Frogerstraat 5, IJmui den; W. de Graaf en J. Brakenhorf, Pr. Hen drikstraat 65, IJmuiden; H. B. Kroone en J. J. Koster, Kennemerplein 25, IJmuiden. Bevallen: J. EbbelingWagemans, En- gelmundesweg 6, IJmuiden (O)J. Warmen- hovenLohman, d., Huijgensstraat 82, IJmuiden; M. van Croon enborg—Neef, d., Schoolstraat 15, IJmuiden; M. de Reus— Bleijendaal, z„ Hagelingerweg 218, Santpoort; Ph. J. LamAlbertz, d., Hagelingerweg 29a, Santpoort. OverledenJan de Boer, 62 j., weduwnaar van A. van Es; Gerrit Sleutel, 80 j„ echtg. van E. v. d. Wiel; Dirk van El, 74 j., echtg. van A. J. Strick; Hendrika M. Braam, 64 j., echtgen. van A. J. Bakker. a Raad voor de Scheepvaart onderzoekt de zaak. Kortsluiting, rooken of ventilateurs de oorzaak? Niets van bijzondere omstandigheden gebleken. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft Viüjdag onder leiding van Pi-of. Mr. B. M. Taverne een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den orand, welke in den nacnt van 13 op 14 November is uitgebx-oken aan boord van het motoi'schip „Pieter Coimelis zoon Hooft", van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland"', tengevolge waarvan dit mail schip volkomen werd verwoest. De belangstelling voor deze zaak, uiteraard vooi-namelijk uit scheepvaart-, scheep vaart-technische en andere technische kringen, was buitengewoon gi-oot; de voor het publiek gei'eserveerde ruimte was geheel bezet. Voor de „Nederland" was o.m. aan« wezig de heer Koning, een der directeuren. Alvorens' tot het onderzoek over te gaan, legde de voorzitter, namens den Raad, een verklaring af. Hij herinnerde aan de drie laatste groote scheepsbranden n.l. op de Philippas, de Hooft en de Atlantique. Komende tot het ondei-zoek naar de oor zaak van den brand van de P. C. Hooft, stelde spr. de vraag of dit ondex'zoek het zoo vurig gewenschte resultaat zal opleveren, het vaststellen van de oorzaak. De ondervinding betreffende het onderzoek van scheepsbranden opgedaan, stemt niet optimisch. De Raad voor de Scheepvaart heeft meermalen als zijn oordeel moeten uitspreken, dat de oorzaak niet of niet met zekerheid kon woi'den vastgesteld. Het negatieve resultaat van zulk een on dei-zoek moet echter niet tot de conclusie voeren, dat een onderzoek achterwege kan blijven. Bij een dergelijk onderzoek komen andere zeer gewichtige kwesties dan die van de oor zaak aan de orde en spreker noemde ten eerste de middelen tot voorkoming van brand, ten tweede de middelen tot het zoo spoedig mogelijk ontdekken van den brand, ten derde de blussching, terwijl ten vierde de electrische installatie, juist uit het oogpunt van brandgevaar vooral in de latei*e jai*en, een voorwerp van voortdurende zorg studie is geweest. Terzake van al deze vier punten heeft men reeds vele vorderingen gemaakt. Spr. wijdde vervolgens aandacht aan het verschil in omstandigheden bij de branden op de P. C. Hooft, de Georges Philippar en de Atlantique, beide laatstgenoemde schepen waren op zee en hadden bemanning en/of passagiers aan boord; de P C. Hooft was on bemand. De mogelijkheid is niet ondenkbaar, dat een zelfde begin van brand bij een bemand schip in de kiem gesmoord, bij een onbe mand schip het verlies van het geheele schip ten gevolge heeft. Laten wij hopen, aldus spr., dat, indien de concrete oorzaken van deze scheepsramp niet aan den dag mochten treden, het onderzoek althans iets zal kun nen leeren aangaande de oorzaken, welke eventueel onder de gegeven omstandigheden ■een ramp, als hier heeft plaats gehad, ten gevolge kunnen hebben. Dan immers is de weg der proventie aangewezen. Spr. gaf nog de verzekering, dat allen die inderdaad meenen dat zij overeenkomstig de bepalingen van de Schepenwet inlichtingen zouden kun nen geven omtrent de oorzaken van den brand, bij den Raad een open oor zullen vinden. Spr. deelde mede, dat van de zijde der as suradeurs den Raad een suggestie in een be paalde richting heeft bereikt. Daarvan zal nog nader mededeeling worden gedaan. Tenslotte wilde spreker nog een misver stand wegnemen. Hij deelde mede, dat per abuis bij de oproeping van getuigen, evenals bij het aanbrengen van deze zaak bij den Raad, is gesproken van: Vermoedelijk door kortsluiting brand aan booi'd ontstaan. Er had alleen moeten staan: Brand aan boord van de „P. C. Hooft". Spr. stelde er als leider van het te houden onderzoek prijs op, uit drukkelijk te verklaren, dat eenige suggestie ten aanzien van de vermoedelijke oorzaak van deze ramp aan een en ander ten eenen- male vreemd is. De Raad heeft dienaan gaande eenig vermoeden, noch eenige veron derstelling. Slechts naar aanleiding van het geen bij dit openbare onderzoek aan het ilcht zal komen, zal de Raad beraadslagen. Getuigenverhoor. Als eei'ste getuige werd gehoord de heer J. W. Muller, assistent-instructeur bij de Stoom vaart Mij. „Nederland". Getuige is belast met het klaarmaken van de schepen voor het gassen: het werk daarvoor, dat volgens een bepaalde instructie geschiedt, gebeurt onder zijn toezicht. Wat de „Hooft" betreft, is ge tuige Zondagochtend 13 November te 9 uur aan boord geweest: daar bevonden zich toen de gassers en vier man van de „Nederland". Er is onderzocht of alles in orde was. Met het ontgassen zelf wordt een paar dagen tevoren begonnen. Zondagnacht te 12.15 uur werd getuige er telefonisch van in kennis gesteld, dat er rook was waargenomen op het sloependek van de „Hooft". Met den stuurman van de wacht is hij aan boord gegaan; de machinist en don keyman waren in de motorkamer, die al was vrij gegeven. Men zag, dat in de eerste klasse muzieksalon, aan stuurboord, brand was; of het ook onder den salon brandde, viel niet waar te nemen. De brandweer was in middels reeds gewaarschuwd. Mét de eigen brandbluschleiding was het blusschingswerk reeds begonnen. Van den beginne af reeds liet de brand zich buitengewoon ernstig aan zien. De „fans" in den salon zijn tijdens de ontgassing niet in werking geweest. Wel was er eenige haast om het schip gasvrij te krij gen, daar het dokken moest. Derhalve zijn wel de ventilatoren in de ruimen aangezet. In het algemeen wordt het bij de ontgas sing niet gedaan. Spr. verklaarde geen idee te hebben, hoe zoo'n brand kan ontstaan. In zijn voorloo- pïge verklaring echter heeft hij het woord „kortsluiting" als oorzaak genoemd. Het warmloopen van een fan heeft getuige wel eens bijgewoond. Hij heeft geconstateerd, dat zoo'n ventilator dan soms roodgloeiend wordt. De fan wordt beschermd door een koker. In dien er echter lading in de buurt is, bestaat er brandgevaar. Als de fan gloeiend wordt, wordt hij afgezet. Voorzitter: „Noemt u dat dan kortslui ting?" „Getuige: „Neen, zoo kan ik het niet noe men". Verder blijkt, dat. getuige in zijn voorloo- pige vei-klaring ook gesproken heeft van kort sluiting achter een schakelboi-d, hetgeen den vooi'zitter de opmerking ontlokt, dat getuige wel eens voorzichtiger mag zijn met zijn ver klaringen". Getuige verklaai't vei'der dat zijn bemoeie nis ophoudt als het schip klaar is om te gassen. Het schip was Zondagavond niet vrij gegeven het pei'soneel van de gemeente was Zaterdagavond weggegaan. Een der leden van Raad merkte op, dat het schip dus feitelijk nog onder toezicht van de gemeente-ambtenaren stond, maar dat dezen niet aan boord waren. Op vragen, van andere leden van den Raad antwoordt get, nog dat hij gassers wel eens aan boord van schepen, die gegast werden, heeft zien rooken, maar dan in de hut van den electricien. Gevraagd, of hij zeker wist dat er geen fan in den muzieksalon aan stond, antwoord getuige dat hij het niet ge zien heeft, maar dat het nooit voorkomt. Het schip, zegt get. vei'der. was in ander half uur tijd van onder toht boven één vuur zee. Normale middelen om den bi'and te be perken door het wegnemen van trekking in het schip, stonden niet ter beschikking, om dat men niet in het schip kon, aangezien dit vol gas stond. De leidingen goed? De secretaris leest vervolgens een van dé betrokken vei'zekei'ingsmaatschappijen inge komen brief voor, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd dat de Raad voor de Scheep vaart bij zijn onderzoek ook de vraag' be trekt naar de wijze waarop de electrische leidingen in de „Hooft" zijn aangelegd en hoever dit tot het ontstaan der schade tan hebben meegewerkt. Er wordt wel eens gerookt De volgende getuige is de heer Vader, in specteur van den Gemeentelijken Ontsmet- tingsdienst van schepen, die technische me- dedee.lingen doet over de wijze, waarop sche pen worden gegast en ontgast. Gebruikt wordt voor het gassen o.m. blauwzuurgas in vloeibaren toestand; voor een schip als dé „Hooft" zjjn ongeveer 60 a 70 kilogram noo- dig, die £n vooraf bepaalde ruimten worden neergezet. Gewerkt is met een ploeg van tien man. Vóór het gassen worden electrische kacheltjes gebrand, om behoorlijke tempera tuur te krijgen. Tijdens het gassen brandden de kacheltjes, voor zoover get. weet, niet; de stroom voor het licht wordt van den wal ge leverd. Toen de gebruikelijké rondes voor het gassen gemaakt werden, waren nog twee hofmeesters, de administrateur en een stuur man met vier menschen van de walploeg aan boord. Het komt wel eens voor dat door de ach terblijven den gerookt wordt. Verder deelt get. mede, dat cyaanwater- stof gas brandbaar was, doch alleen in be paalde concenti-atie, welke hier niet was ge bruikt. Dé stof, welke aan het gas wordt toe gevoegd om het een reuk te geven, is niet braidbaar. Het gassen duurt, als alles goed verwarmd is, vier uur, anders zes uur. Met de „Huyghens" is het eens gebeurd dat, toen dit schip eerder was vrijgegeven, de laad ruimten nog gas bleken te bevatten. Van de zijde van de „Nederland" is toen het plan ge opperd om de ruimventilatoren aan te zet ten; vroeger gebeurde dit niet. Toen get. Zondagmiddag in de muzieksalon eerste klasse kwam, heeft hij daar niets bij zonders bemerkt, ook geen inwerkinge zijnde fans. Of er nog gas was kon hij niet ruiken, omdat hij een gasmasker voor had. De motor kamer wordt niet gegast en hij het aanboord komen zoo goed mogelijk dicht gehouden. Zorgvuldig wordt gecontroleerd of er geen gas in de motorkamer is. Getuige vindt het 't meest voor de hand liggen, dat kortsluiting de oorzaak van den brand is geweest. Bij het voorloopige onder zoek had hij die meening hierop gegrond, omdat hem ter oore was gekomen, dat er al meermale kortsluiting op de „Hooft" was geweest. Tot acht uur is er geen strooni aan boord geweest, alleen stroom van den wal. Te ruim tien over vier werd de zitting ge sloten. onder mededeeling, van den voorzit ter dat de Raad zich voorbehoudt om op en kele punten nog een nader onderzoek in te stellen. In een volgende zitting zullen dan nog adere getuigen worden gehoord. IJMUIDEN BEVESTIGING DS. T. A. BAKKER. Donderdagavond werd Ds. T. A. Bakker, vooi'heen predikant bij de Chr. Gerefoi'meer- de kerk alhier, tot het dienstwei'k in zijn nieuwe gemeente in Assen ingeleid door Ds. H. A. Hilberts te Groningen, die tot tekst had gekozen Joh. 3 2930. Het kei'kgebouw was bij deze gelegenheid overvol en na de beves tiging werd Ds. Bakker door de aanwezigen Psalm 134:3 toegezongen, waai-na Ds. Bakker zijn bevestiger woorden van dank toesprak. Zondag hoopt Ds. Bakker zijn intreepredi- katie in zijn nieuwe gemeente te houden. ANSJOVISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovis- verkoop - ver e eniging, Amsterdam Ansjovis: handel beter en prijzen gestegen. Gedaan werden: 1932er a f 12; 1931cr a f 11: 1930er a t .9.50f 10.50,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 2