Uit het Buitenland» het belangrijkste nieuws IJMUIDER courant ZATERDAC 21 JANUARI 1933 De conferentie Hoover-Roosevelt. Tegen begin Maart zal een Britsche delegatie worden uitgenoodigd voor behandeling der schuldenkwestie. De Duitsche Rijksdag op 31 Januari bijeen. Hoover en Roosevelt hebben na de confe rentie, welke zij Vrijdagochtend op het Witte Huis hebben gehouden, de volgende gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd: De Britsche regeering heeft verzocht om een bespreking betreffende de kwestie der oorlogsschulden. De regeering-Roosevelt is bereid, begin Maart, Britsche vertegenwoor digers te ontvangen. Het is duidelijk dat te gelijkertijd economische wereldproblemen zullen wórden besproken, waarbij zoowel de Vereenigde Staten als Engeland zijn geinte- resseerd. Daarom is de afvaardiging van Britsche economische deskundigen eveneens vereischt. Het departement van Staat zal voorbereidende stappen ondernemen bij de Britsche regeering. Het verluidt dat de regeering-Roosevelt bereid is bij deze gelegenheid te onderhan delen over de kwestie der douanerechten en een verlaging der beschermende rechten in ruil voor een verlaging der oorlogsschuldbe- talingen. Franklin D. Roosevelt. Politieké kringen in Londen begroeten met voldoening het initiatief van de V. S. inzake een Engelsch-Amerikaansche conferentie in Maart a.s. over de oorlogsschulden, aange zien men zich hier bezorgd maakte over de annuiteit van Juni a.s. Wanneer in Maart de onderhandelingen zullen worden geopend, zullen automatisch de maatregelen, die men reeds genomen had om aan deze verplichting te voldoen, vervallen. Aangezien het zeker is, dat Londen de uitnoodiging tot de conferen tie zal aanvaarden, achtte men 't eerst no-o dige thans, dat de procedurekwestie geregeld wordt en de mogelijkheid voor de conferentie bijeenkomt een bespreking tusschen deskun digen tot stand te brengen, wanneer dit noo- dig geacht mocht worden. Men acht het ver der zeker, dat een lid van de regeering deel zal uitmaken van de delegatie voor deze, con ferentie en noemt in dit verband Chamber lain, terwijl verder genoemd worden Leith Ross en Warren Fisher. DUITSCHLAND. In de zitting van het Seniorenconvent van den Rijksdag heeft staatssecretaris Dr. Planck namens de Rijksregeering verklaard dat de regeering het in het belang der poli tieke rust van het land en zijn economische saneering dringend noodzakelijk acht den politieken toestand zoo spoedig mogelijk on dubbelzinnig op te klaren. Een spoedige in diening der begrooting is op gronden, welke de Rijksminister van Financiën in de Be- grootingscommissie reeds heeft uiteengezet, niet mogelijk. Indien de Rijksdag nog een termijn van een week wil benutten om de meerderheid van het parlement vast te stel len, zal de Rijksregeering zich daar niet te gen verzetten. Dr. Planck heeft voorts ver klaard dat ook bij een langdurige verdaging van den Rijksdag de Rijksregeering een op klaring van den politieken toestand onvoor waardelijk noodzakelijk acht. Het voorstel van het Centrum den Rijksdag per 31 Jan. bijeen te roepen en op 27 Januari nog een bijeenkomst van het Seniorenconvent (voor samenstelling der agenda) vast te stellen werd aangenomen met de stemmen van Cen trum. NSDAP. Beiersche Volkspartij en tech nische werkgemeenschap Tijdelijke verkorting van den werktijd. Ter conferentie inzake de invoering van de 40-urige werkweek werd bij hoofdelijke stemming met 36 stemmen, bij 19 onthoudin gen, besloten dat het verdrag in zake de ver korting van den wei'ktijd, slechts voor kor ten tijd zal worden gesloten, doch kan wor den verlengd. Na de stemming werd betwist dat de ver- eischte meerderheid van stemmen zou zijn bereikt, zoodat de president het besluit on gedaan moest maken. De conferentie behandelde vervolgens de kwestie of het verdrag tot invoering van de 40-urige werkweek zal worden vastgelegd, of dat ook andere methoden tot verkorting van den werktijd zullen worden toegelaten. Bij hoofdelijke stemming besloot de con ferentie met 40 stemmen, bij 23 onthoudin gen, dat het verdrag aldus zal worden gere digeerd, dat een keuze tusschen alle metho den tot verkorting van den werktijd zal wor den toegestaan, doch slechts mogelijk zal zijn binnen het kader der in het verdrag vastgestelde werktijdgrens. Japansche voorwaardin aan de commissie van 19. De Japansche delegatie heeft gisteren nieuwe instructies ontvangen. Zij zal in de commissie van 19 voorstellen dat de ver zoeningscommissie zal bestaan uit slechts vijf a zeven leden. Deze commissie mag niet direct intervenieeren in de Chineesch-Ja- pansche onderhandelingen, doch slechts, in dien noodig, van advies dienen. De kwestie der niet-erkenning van Mansjoekwo zal zoo wel uit de redevoering van Hymans als uit de resolutie moeten worden geschrapt. Niet-le- den van den Volkenbond zullen niet mogen worden uitgenoodigd zitting te nemen in de commissie, tenzij de eerste drie voorwaarden vervuld zijn. De commissie heeft haar be raadslagingen tot heden verdaagd. JFrankrijk. Herriot verbaasd over Von Schleicher. Voor leden der vereeniging „Les Annales' heeft de oud-premier Herriot de eerste van een reeks van vijf politieke lezingen gehou den. Hij besprak o.m. den tegenwoordigen toestand in Duitschland en de „militaire vooropleiding" van de jeugd onder de regee ring van generaal Von Schleicher. Ook oefende hij critiek uit op de feesten ter her denking van de stichting van het Duitsche rijk. In een tijd van moreele ontwapening, aldus Herriot, staat men verbaasd, dat door vertegenwoordigers van het oude regiem in Duitschland aan deze gebeurtenissen her innerd wordt. De oud-premier gispte de uiting van rijkskanselier Von Schleicher, dat het begrip „vrijheid" het recht in zich sloot om wapens te dragen. Duitschlands politiek streeft er naar, zoo zeide Herriot, door on derhandelingen geleidelijk datgene terug te winnen, wat het door den oorlog verloren heeft. Wat Oostenrijk aangaat zeide Herriot, dat tegen de „Anschluss"-gedachte moet worden gestreden. Men moet den Oostenrijkers er op wijzen, dat zij hun onafhankelijkheid moeten verdedigen. Ofschoon Frankrijk veel voor Hongarije heeft gedaan, heeft dit land zich meer naar Italië gekeerd. Ten slotte bracht Herriot hulde aan Cecho- slovakije, Frankrijks veiligen vriend in een onveilig gebied, en hij eindigde met de op merking. dat Frankrijks rol in de Europee- sche politiek bestaat in het dienen van een ideaal zonder zich aan illusies over te geven. (Reuter) Bezuiniging door reorganisatie bij het leger. De legercommissie der Fransche Kamer heeft, naar Reuter uit Parijs meldt, een stemmig een resolutie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de opeenvolgende verlagingen op de oorlogsbegrooting meer dan 1250 millioen, dat is 16 pCt. van de be grooting van 1932 hebben bedragen, en dat daarom nog slechts bezuinigd kan worden dooF reorganisatie van de militaire strijd krachten, in overeenstemming met een dui delijk omschreven politiek. In de financieele commissie van de Fran sche Kamer is een voorstel van den socialist Léon Blum aangenomen, waarbij het aan de fracties wordt overgelaten, zich bezig te houden met het vinden van een compromis tusschen de regeeringsvoorstellen over de financieele saneering en de socialistische tegenvoorstellen. De algemeene rapporteur, Lamoureux, had tegen het voorstel gepro testeerd. Op voorstel van Blum werden daar op de debatten onderbroken. ZuïdUAtnerika, IDmtscMsmd. Een motie van wantrouwen van Smuts. In de Vrijdag begonnen zitting van het parlement deelde Smuts, naar Reuter uit Kaapstad meldt, mede, dat op 24 Januari een motie zal indienen, volgens welke de regeering haar ontslag moet aanbieden, ten einde ge legenheid te geven voor het vormen van een nationale regeering. Arrestatie der gebroeders Rotter gevraagd. Alfred Rotter. Een der crediteuren van het Rotter thea terconcern, de Dorotheenstadt Baugesell- schafft, heeft het faillissement van het Rot ter theaterconcern aangevraagd. Naar ver luidt is de betrokken crediteur bereid sur- céance van betaling goed te keuren, wanneer Fritz Rotter voor zich en zijn broer Alfred afstand wil doen van het loopende huurcon tract voor het Métropol-Theater. Aangezien bij de behandeling voor de rechtbank de broeders Rotter niet versche nen waren voor het afleggen van den eed, is een arrestatiebevel tegen hen uitgevaardigd. Nazis bereiden een groote demonstratie op het Biilow- platz voor. De nationaal-sociaiisten zijn van plan a.s. Zondag van de Bürlowplatz. waar zich het Karl Liebknecht-Huis bevindt, ter herinne ring aan hun indertijd vermoorden partij genoot Horst Wessel, een opmarsch te orga- niseeren. Van communistische zijde zouden reeds bedreigingen zijn geuit, dat de opmarsch geen rustig verloop zal hebben. Naar verluidt zal Rijkskanselier Von Schleicher morgen met den plaatsvervan- genden Rijkscommissaris voor Pruisen, Dr. Bracht, een bespreking hebben over de vraag hoe de demonstratie zonder botsingen zal afloopen, waarbij het belang van den staat er minder op gericht zal zijn dat de demon stranten dan dat de politie schade zal lijden. In deze kwestie heeft de communistische afgevaardigde Torgler zich overigens even eens tot staatssecretaris Planck gewend In parlementaire kringen wordt thans aan deze betooging meer beteekenis gehecht in veband met de door de communisten geuite bedreigingen Men herinnert hierbij aan de onlangs door de Rijksregeering gegeven waar schuwing dat zij, indien de daden van terreur in omvang zouden toenemen, met nieuwe verscherpte noodverordeningen zou optre den Stegmann bij Hitler in ongenade. De persafdeeling van de Rijksdagleidinj der N.S.D.A.P. deelt mede: De leider heeft den S.S.-groepsleider Die trich, thans in Neurenberg verblijvende, liet volgende telegram gezonden: De vroege: S.A.-leider Stegmann heeft op 14 Januari 1933 in Grevenburg, ten einde zich te recht vaardigen in verband met zijn voor de partij schadelijk optreden mij in tegenwoordigheid van de getuigen, Rijksdagoresident Hermann Goering en partijgenoot Wilhelm Bruckner, grienend en tandenknarsend plechtig verze kerd, dat hii in het geheel geen deel heeft gehad aan de gebeurtenissen te Neurenberg, integendeel deze slechts door zijn onderge schikten gedane daad met alle middelen heeft getracht te verhinderen. In een mij ter beschikking gestelde aan den Rijksdagpre sident gerichten brief bekent Stegmann thans, dat hij zelf het bevel heeft gegeven tot deze excessen. Verder heeft hij mij in het bijzijn van genoemde getuigen plechtig zijn eerewoord gegeven, dat hii zich in den ver volge zou onthouden van alle de partii scha dende handelingen. Stegmann heeft mij daarmede gelijk hij thans zelf bekent op de laaghartigste wijze belogen en zijn woord gebroken. Dit en het overwegen van andere gebeurtenissen geeft mij thans aanleiding Stegmann onmiddellijk uit de N.S.D.A.P. uit te sluiten. Wie zich bü dezen man aansluit, zal eveneens uit de partii worden uitgesloten. Ik verklaar verder dat ik nooit meer toe stemming zal geven voor een weer opnemen in de N.S.D.A.P. van de om deze reden uitge- slotenen. Ierland: Communistische steun voor De Valera. De ..Evening News" publiceert een artikel dat melding maakt van het feit, dat te Du blin de communistische partij een manifest heeft verspreid, waarin beloofd wordt steun aan de Valera te verleenen en waarin de re- volutionnaire arbeiders van Ierland worden opgeroepen actief aan den strijd deel te ne men en de Valera een meerderheid te ver schaffen. Men is van meening, dat dit manifest de Valera in zijn strijd veel schade zal doen daar tal van kiezers hierdoor van hem ver vreemd zullen raken door de vrees, dat een communistisch program zou kunnen worden uitgevoerd. Cosgrave verwacht successen voor zijn partij. Uit kringen om Cosgrave verluidt, dat men daar veel vertrouwen heeft in het succes dei- partij bij de a.s. verkiezingen. Men verwacht in den dail 83 zetels te zullen veroveren. Ver der wordt er op gewezen, dat het program van de Cosgrave partij de vereeniging met Ulster bevat, nadat een overeenstemming zal zijn verkregen over de financieele kwes ties en de economische problemen zullen zijn opgelost, maar niet in den vorm van een re publiek en binnen het kader van de Com monwealth. Geconstateerd kan worden, dat de partij van Cosgrave een feilen strijd voert en blij kens de voortreffelijke propaganda over de noodige middelen beschikt. Ruslsmd, ACTIF VOOR EEN NATIONAAL Massa deportaties naar het Noorden. Uit Moskou wordt aan de Engelsche bladen ;eseind dat de heele bevolking van drie ko- zakkendorpsnederzettingen in het Koeban- gebied naar het Verre Noorden is gedepor teerd als .voorbeeldige" bestx-affing. Volgens de volkstelling van 1929 bestond de bevol king van deze nederzettingen uit 45.000 zie len. Hun land, hun huizen en andere bezittin gen, zullen aan de leden van het Roode Le ger, oorlogsveteranen en andere loyale ele menten worden gegeven. De bladen beschou wen dezen maatregel als een heilzaam voor beeld voor andere recalcitrante dorpen. Zij publiceeren verhalen over wreedheden van twaalf jaren geleden en verklaren, dat de onderhavige nederzettingen in den burger oorlog Roode-Legertroepen hebben mishan deld. Te Moskou verluidt dat het centrale co mité der communistische partij het gedrag der plaatselijke autoriteiten waarschijnlijk zal afkeuren als overdreven. Intusschen zijn reeds nieuwe bewoners in de dorpen getrok ken. (Alg. Handelsblad). Oostenrijk. Dollfuss spreekt de geruchen over neutralisatie tegen. Dr. Dollfuss. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Doll fuss, die, zooals men weet, te München ver toeft, heeft op een vergadering van de Beiersche Volkspartij een rede gehouden, waarin hij volgens het W.B. o.m. de geruch ten besprak met betrekking tot de neutrali satie van Oostenrijk. Wanneer in de laatste dagen, aldus dr. Dollfuss, geruchten zijn rondgestrooid, volgens welke Oostenrijk tot neutraal gebied zou worden verklaard, dient er in het openbaar op gewezen te worden, dat deze geruchten onjuist zijn en dat over dergelijke kwesties met Oostenrijk in het geheel niet is gesproken of op eeni- gei'lei wijze onderhandeld. Dat wij daartoe ook niet bereid zouden zijn, voegde de bondskanselier er onder applaus van de aanwezigen aan toe, spreekt volgens mij van zelf DE JAPANNERS BEREIDEN ZICH VOOR. UITGEBREIDE VLOOTMANOEUVRES. TOKIO, 20 Januari (V. D.) De Japansche vlootmanoeuvres zullen dit ja^r eerder wor den gehouden, dan gewoonlijk en o.a. zullen oox-logsoefeningen van een speciaal karakter er bij worden ingelascht. De manoeuvres zul len in den Stillen Oceaan worden gehouden, in de omgeving van de onder Japansch man daat staande Mariannen en Karolinen eilan den. Zij zullen zich uitstrekken tot de Mar shall eilanden. VERHOOGDE INVOERRECHTEN IN DUITSCHLAND De Duitsche „Reichsanzeiger" bericht, vol gens het Handelsblad, dat op 1 Februari en kele tai'iefsveranderingen in werking treden. Zoo wordt het tarief voor aardappelen voor den tijd van 1 December tot 14 Februari verhoogd met honderd pet. nl. tot M. 4; van 15 Februari tot 31 Maart zal met M. 20.en van 1 April tot 31 Augustus M. 6.— bedragen. Het tarief voor witte kool, dat in het han delsverdrag met Nederland op M. 2.was bepaald, wordt verhoogd tot M. 6.Het ta rief voor roode en Savoye-kool wordt ver hoogd tot M. 4.— voor eigeel en eiwit, dat tot nu toe voor industrieele doeleinden vrij kon worden ingevoex-d, zal het enox-me tarief van resp. M. 65.— en M. 50.moeten worden betaald. Het tarief voor kaasstof wordt op M. 60. het tienvoudige, verhoogd. WAT NU? TALLINN, ESTLAND, 20 Januari (Reuter) De gevangenisautoriteiten bevinden zich voor een moeilijke zaak. Een ter dood ver oordeelde heeft zijn terechtstelling ovex'leefd en een tweede executie is volgens de wet niet mogelijk. De man was wegens moord ter dood veroordeeld, en werd voor de keus gesteld den dood door den sti'op of door den kogel te ontvangen. Hij wees echter beide methoden van de hand en verlangde ver giftigd te worden. Dit werd toegestaan. De gevangenisdokter maakte een sterke gif drank voor hem klaar, doch de man werd wel ernstig ziek, maar stierf niet en herstelde geheel, dank zij zijn krachtig gestel. CHéRON ZIEK. Gisterenmiddag werd bekend, dat de Mi nister van Financiën Chéron ziek is. STRENGE VORST IN RUSLAND MOSKOU, 20 Januari (VD.) De tempe ratuur te Leningrad was hedenmorgen ge daald tot 22 graden onder nul. Een aantal schepen zijn op weg naar Leningrad inge vroren. De ijsbreker „Jemark" wist verschei den schepen uit het ijs te halen en naar de haven van Leningrad te brengen. De „Je mark" heeft ook eenige buitenlandsche schepen uit het ijs bevrijd en naar Lenin grad gebracht. BESTUUR IN IERLAND. (Van onzen Londenschen correspondent). De leider van de nieuw gevormde boei'cn- partij in den Ierschen Vrijstaat Mc Dermot heeft in een proclamatie de verwachting uit gesproken dat zijn partij twintig of meer zetels in de nieuwe Dail zal veroveren en dat zij daarmee het lot van de wetgeving zal kunnen bepalen. Als dat zoo is dan is het voortaan met den belangrijken invloed van het handjevol Labour-mannen. die in het vorige pai'lement op de wip zaten, gedaan. Maar McDermot kan wel voorspellen maar niet met zekerheid zeggen dat zijn partij zooveel veld zal winnen. De partij van de Valera en die van Norton (Labour) zullen dan heel wat zetels moeten vei-liezen. De werking van het stelsel van Evenx-edige Vertegenwoordiging, dat in Ierland geldt, kan McDermot en Cos grave helpen indien de kiezei's dezer partijen hun candidaatskeuze en hun voorkeur-keuze bepalen tot de candidaten dezer pax-tijen. Het is de bedoeling van den boerenleider, wan neer het beoogde verkiezingssucces wordt be reikt. in de nieuwe Dail te ijveren voor de oprichting van een nationale partij, die dan zou bestaan uit de vertegenwoordigers der boerenpartij en die van de Cosgrave-partïj, met wellicht eenige vertegenwoordigers, die zich thans Onafhankelijken noemen omdat zij zich aan de bestaande partijen niet ver want voelen. Het program van deze Nationale Partij zou zijn: ten eerste verdragsherziening bij wederzijdsch goedvinden in dien zin dat het recht van Ierland op afscheiding van het Britsche Rijk zou worden erkend; ten tweede afschaffing van Ierland's tweeledig heid, te bereiken door aansluiting voor Ulster aantrekkelijk te maken door vrede te sluiten met Engeland en door opheffing van klasse- vijandschap: ten derde afschaffing van ax*- rnoede: ten vierde organisatie van een nieuw Iexdand. gebaseerd op weldadigheid, moed, gezond verstand, eerbied voor de rechten van het individu. Dit is wat men noemt een eerzuchtig pro- gi*am voor een partij, die nog in de lucht hangt. Hoe zeer het pi-oeram in de lucht hanet kan reeds bhiken u't de hier opgesom de hoofdnunten Maar M<*D°rmot is een man van sterk karakter, die hoe zeer hij oas is begonnen zich in de politiek van zün land te doen gelden, reeds veel voieehniren heeft ge kregen. En het is een mooi program om voor te wei'ken. CAPTAIN HOPE TERECHT. BERT HINKLER ONVINDBAAR. BAZEL. 20 Januari (V.D.) De Engelsche kapitein-vlieger Hope, die Donderdag met den Engelschen luitenant-vlieger Hïnley te Lausanne was opgestegen om den vermisten aviateur Bert Hinkler op te sporen en sedert ook vermist wex-d. is thans te Veti-oz in het kanton Wallis geland. BERN, 20 Jan. (V.D.) Hedenmiddag om 16 uur zijn Hope en zijn tweede piloot we cv opgestegen om nogmaals een poging te doen den vermisten aviateur Bert Hinkler oo te sporen. Hij is te Lausanne weer gedaald, waarbij hij verklaarde voornemens te zijn het zoeken op te geven. In verband met den voortdurenden sneeuwval en den mist zal hij naar Londen terugkeeren. GRIEPEPIDEMIE IN KEULEN. SCHOLEN ZULLEN GESLOTEN WORDEN. KEULEN, 29 Januari (Reuter) De influenza epidemie heerscht hier zóó ernstig en de aangetasten zijn zóó talrijk, dat het zaken leven hierdoor ten zeerste belemmerd wordt en verscheidene zaken wegens ziekte van de leiders of het personeel moesten worden ge sloten. Vooral onder de schoolgaande jeugd zijn de influenza-gevallen talrijk en de autori teiten zijn voornemens tot sluiting van alle scholen over te gaan. De ziekte-verzekerings maatschappijen ontvangen thans per dag meer aanvragen voor medische hulp dan anders in een maand. De doktoren zijn over werkt en de ziekenhuizen liggen vol influ- enza-patiënten. Tot dusver zijn geen doodelijke gevallen ge constateerd, doch de autoriteiten nemen niettemin maatregelen om de epidemie te localiseeren. DE SCHADE AAN DE ..MALYGIN" NIET ERNSTIG. MOSKOU, 20 Januari (V. D.) Volgens een bericht uit Archangelsk hebben duikers een onderzoek ingesteld naar de averij aan den ijsbx-eker „Malygin" en geconstateerd dat het schip geen ernstige schade heeft opgeloopen. Voor een groot deel zit het echter nog aan den grond. Electrische pompen worden thans gebruikt, om de grootendeels volgeloopen machineruimte leeg te pompen. VERHOOGING VAN DE ENGELSCHE M ARINEBEGROOTING LONDEN, 20 Januari (V. D.) Volgens den marine-medewerker van de Daily Telegraph verwacht men in Engelsche marinekringen met stelligheid dat de Engelsche marinebe- grooting voor het jaar 1933-'34, belangrijk hooger zal zijn dan die voor het begrootings- jaar '32-'33. STAKING BIJ DE LONDENSCHE BUSSEN. LONDEN. 20 Januari, (Reuter) Tengevolge van het het invoeren van een nieuw plan tot versnelling van den dienst van de Londen- sche autobussen zijn 3000 employés in staking gegaan. Vooral de bewoners van de buiten wijken ondervinden hiervan grooten last. ESPERANTO OP IIAAGSCHE SCHOLEN Wethouder mr. Marchant te 's Graven- hage is naar het Handelsblad meldt, voorne mens op de u. 1. o.-scholen B een moderne taal eventueel te vervangen door Esperanto, hetgeen dan als proefneming bedoeld is. Een feit is, dat de belangstelling voor Esperanto groeiende is, hetgeen o.a. is gebleken op de cursus voor jeugdige werkloozen, die zich bijna algemeen voor lessen in Esperanto heb ben uitgesproken.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5